"stadsnieuws. X #ïij goed, in Limburg, Utrecht en Noordholland Vrij goed tot goed, overal elders goed. De oogst van mosterdzaad was overal goed. ile van kanariezaad goed in Friesland, Zuidhol land en Zeeland, vrij goed in Groningen, vrij 'jjoed tot goed in Noordbrabant. De oogst van blauwmoanzaad was vrij goed in Groningen en Zuidholland, overal elders goed. J Klaverzaad. Het gewas gaf een slech ten oogst in Groningen, overal elders was de «ritkomst vrij goed- Jonge karwij- Dit gewas heeft in het •lgemeen een goeden stand. In Groningen is de stand vrij goed tot goed, in Zuidholland vrij goed, overal elders goed. Consumtie-aardappelen. De con- «umtie-aardappelen beloven in het algemeen jen vrij goeden tot goeden oogst. Dooreen was ie stand op de klei beter dan op het zand. Een hooge opbrengst wordt echter nergens ver wacht. Op de zandgronden is -op vele plaatsen de stand achterlijk gebleven, waar de planten geleden hadden van nachtvorsten. Op de klei gronden kwamen in Augustus met de talrijke regens, veel zieke knollen. Uit Fr.esland wordt bericht, dat in de kleistreken de opbrengst, als gevolg van minder goede grondbewerking, niet mee zal vallen. In deze provincie is de klei, mede door den hoogen prijs van het poeder, minder gesproeid dan in vorige jaren, hetgeen zich hier en daar duidelijk wreekt- In de be langrijke productiegebieden oh de Frieschc klei en Zeeland was de stand goed. Op het zand in Groningen en Overijssel is de stand mat:g tot vrij goed, overal elders op het zand vrij goed tot goed. De qualiteit der aardappelen is door elkaar goed, op de Friesche klei en in Zeeland echter zeer goed. Fabrieksaardappelen. De fabrieks aardappelen hebben bijna overal veel van de Juni-nachtvorsten geleden en na dien tijd heeft het gewas zich in het algemeen niet voldoende hersteld. Het natte, fure Augustusweder was ook al weer niet gunstig voor de ontwikkeling van het gewas, vele perceelen stierven daardoor te vroeg af. De knollen zijn meestal te klein gebleven. Alleen de late soorten, zoo schrijft de rijkslandbouwleeraar ,voor zuidelijk Gronin gen, kunnen misschien nog profiteeren van de in September ingetreden weersverbetering. De stand is op de dalgronden in Groningefi en Drenthe matig tot vrij goed. in Friesland vrij goed, in Overijssel matig. Suikerbieten. Ook op dit gewas heeft het natte Augustusweder zooals voor de hand ligt een zeer slechten invloed gehed. Droogte en warmte toch in Augustus is voor dit gewas dringend geboden. Neemt men daarbij in aan merking dat het gewas, door gebrek aan Chili- saïpeter, eene onvoldoende stikstofbemesting heeft gehad, dan moet men zich er over ver wonderen, dat de #tand betrekkelijk nog zoo gunstig is. Uit Zuidholland en Zeeland wordt «en vroeg geel worden der bladeren bericht, het geen toegeschreven wordt aan het tekort aan salpeter. Goed staan de suikerbieten in Fries land en Overijssel, vrij goed in Groningen en fcuidholland, overal elders vrij goed tot goed. Uien.* Uit Zuidholland wordt bericht, dat ."n uien door het vele vocht schimmel optrad. De stand was vrij goed in. Noordholland, overal elders goed. Cichorei. Dit gewas stond goed in Zee land en Friesland, goed tot vrij goed in Zuid- hol! and- hl angelwortels en voederbieten staan op de klei doorgaans goed, op het zand vrij goed. Koolrapen stean in Friesland zeer goed, overal elders vrij goed of goed. Klavers. De klavers hebben zich overal sterk ontwikkeld. Ook de jonge klaver staat in de meeste gevallen best. In Friesland is de stand zeer goed, in Limburg vrij goed tot goed, riders goed tot zeer goed. Naweide. De nawcide was overal zeer mooi. Uit alle provinciën wordt gemeld, dat de stand foed of zeer goed was. Gras 2de snede- Het grashooi der 2de snede gaf in het algemeen een zeer mooie op brengst, kon echter door de vele regens in Augustus niet altijd droog worden binnenge haald. In Friesland is dan ook veel ingekuild. De loge boezemlanden in deze provincie en ook de landerijen, die, door gebrek aan wind, niet voldoende konden worden drooggemalen, heb ben door den hoogen waterstand veel geleden. In Friesland en Noordholland was de opbrengst zeer goed, overal elders goed tot zeer goed. Klaver 2de snede. In Noordbrabant en Limburg was de oogst vrij goed tot goed, elders goed tot zeer goed. Herfstknollen. De herfstknollen zijn doorgaans goed aangeslagen, maar het natte weer was niet gunstig voor de ontwikkeling van het gewas. De stand van het gewas is dooreen- genomen matig tot vrii goed. De stand der spurrie is over het algemeen vrij goed. (St -Ct.) Stand der late landbouwge wassen. Over den stond der groenten kwamen in het algemeen gunstige berich ten binnen. De koolsoorten hebben dooreen- genomen een goed gewas. Veel klachten werden echter vernomen over „draaiharfig- heid." Te Rijnsburg, in de provincie Noord- fcrabant, en vooral aan den Langendijk, trad deze ziekte hevig op in de roode kool en de bloemkool, het meest in de roode kool. De rijkstuinbouwleeraar voor Noordholland bericht, dat „de roode en de vroege'bloem- kool zooveel van draaihartigheid hebben te lijden, dat de teelt van deze gewassen be langrijk zal worden ingekrompen." Uit Zee land wordt bericht, dat de zuinige bemes ting oorzaak is, dat het gewas hier en daar te wenschen overlaat. De koolcultuur op IWalcheren en Zuid-Beveland neemt toe. De sla heeft hier en daar wat te veel wa ter gehad. De fruitoogst met name die van appelen en peren, is dit jaar bijzonder rijk. Vrijwel uit het geheele land komen gunstige berich ten over de opbrengst binnen. Er zijn echter zeer veel klachten over wormstekigheid. Uit Noord-Brabant, Gelderland, Zeeland en Z.- Holland wordt schade door dit kvJaad ge meld. In mindere mate werden schurft, bloedluis en monilia aangetroffen. Holl. Maatsch. ven Landbouw. Dc Holl. Maatschappij van Landbouw hield in Hotel Wittebrug, te 's Gravenhage, onder voor zitterschap van jhr. mr. P. Van Forcest, haar 95e algemeene vergadering. De voorzitter herinnerde er in zijn openings woord aan, dat ten tweede male een algemeene vergadering wordt gehouden, onder zeer abnor- mole omstandigheden. Spr. acht het hier niet de plaats op de Regeeringsmaatreg«elen critiek uit te oefenen. De noodzakelijkheid tot ingrijpen er kennende, meende het hoofdbestuur toch enkele molen een woord van protest te moeten doen hooren, opdat niet de landbouwende stand het leer ou worden, waarvan voor anderen riemen wordt gesneden. Spr. wekt allen op, dc Regee ring zooveel mogelijk te steunen en slechts op bouwende critiek te doen hooren. Ondanks of wellicht juist door de omstandigheden beleeft de landbouw een goeden tijd, al zijn de praatjes dienaangaande ook zeer overdreven. Spr. ein digde zijn rede met een warm woord van hulde aan de Regeering in zake de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Met de resultaten van het afmaaksysteem wenscht spr. de Regeering geluk. (Applaus.) Na behandeling van een aantal agenda-pun ten, werd tot lid van het hoofdbestuur uit Noord-Holland, in de plaats van den heer K. de Boer Czn., die niet herkiesbaar is, gekozen de heer K. Breebaart Jzn. te Winkel, en uit Zuid- Holland in de plaats van den heer J. M. Vas Visser (niet herkiesbaar) de heer P. S. Over- water te Strijensas. De vergadering werd gisteren besloten met een gemeenschappelijken maaltijd, waaraan de Prins deelnam. De Vorstelijke gast werd ontvangen door den voorzitter, jhr. mr. Van Foreest, den vice- voorzitter den heer v. d. Koogh, den secretaris den heer Oly en het eere-lid den heer Korteweg. Ook de Burgemeester der residentie had aan de uitnoodiging gehoor gegeven. Later op den avond verscheen ook de Minis ter van Landbouw. Onder de verschillende heildronken vermel den wij die van den Voorzitter op de Koningin, op den Prins en op den Minister van Landbouw; die van den Minister van Landbouw op de Holl. Maatschappij van Landbouw en die van den Burgemeester op den Landbouw in het algemeen. Aan den feestelijken disch zaten o.o. nog aan de directeur-generaal van den Landbouw, de heer Van Hoek, en de inspecteurs van den Land bouw, v. d. Sande en Remmelts. Mond- en klauwzeer. Wekelijk- sche mededeeling betreffende mond- en klauwzeer. Sedert de vorige opgave dd. 15 September j.l. werden gevallen van mond en klauwzeer geconstateerd in Zuid-Holland I geval te Schipluiden in Gelderland 1 geval te Aalten in Zeeland 1 geval te Oost- en West-Voor burg; in Limburg 3 gevallen te Wittem; 2 gevallen in elk der gemeenten Vaals, Noorbeek, Neer en Wijlre en 1 geval in elk der gemeenten Kadier en Reer en Slenaker. De maatregelen werden opgeheven in de gemeenten Nootdrop, Sluis, Driewegen en Serooskerke. Amsterdam IX. De Tel. verneemt uit anti-revolutionnaire kringen, dat daar,* komt de Kamerzetel vrij, geen enkele reden aanwezig wordt geacht om het district zon der strijd aan de S. D. A. P. uit te leveren. Wanneer die partij bij de jongste Raadsver kiezingen niet zelve den strijd zou hebben aangebonden, stond de zaak anders. Thans is het vrij zeker, dat van de zijde der rechtsche partijen een gooi naar Am sterdam IX zal worden gedaan. Een 100-jarige Loge. Den 3 Oc tober zal de loge „Orde en Vlijt" te Gorin- chem 100 jaar bestaan. Dit feit zal alsdan feestelijk worden herdacht, waarbij zullen tegenwoordig zijn het hoofdbestuur van de Orde van Vrijmetselaren onder het Groot Oosten der Nederlanden, alsmede besturen van de afdeelingen. De armen zullen op dien dag worden bedeeld. Beslag op een lijk. De justitie heeft beslag gelegd op het bij Marssum uit een sloot opgehaalde lijk van een 32-jarig meisje uit Leeuwarden. Tongblaar bij kinderen. Te Heerenveen zijn in twee gezinnen eenige kinderen door tongblaar aangetast. Brand. Hedennacht ontstond er brand in de stoelen- en sportenfabriek van Gebrs. Kramer Freher te Culemborg. Liet de brand zich in den beginne ernstig aan zien, door het spoedig optreden van de brandweer mocht het gelukken het woon huis te behouden, doch de fabriek brandde geheel af. De oorzaak is onbekend. Verze kering dekt de schade. Marktberichten. Eiermarkt te Deventer. Aanvoer 120000 stuks. Hoogste prijs f 9.75. Laagste prijs f 8.50 Gemiddeld f 9. Stemming kalm Eiermarkt te Zwolle* Aanvoer 50000 stuks. Hoogste prijs f 9.40. Laagste prijs f 8.25 Gemiddeld 8.75. Stemming kalm. School- en Kerknieuws. In het herstellingsoord villa Elisabeth aan den Parkweg te Scheveningen, is op 56-jarigen leeftijd overleden prof. C. J. van Loon, hoog- lecraar in de afdeeling der mijnbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft. De heer Van Loon werd 29 Mei 1859 te Amsterdam geboren. In 1885 behaalde hij aan de toenmalige Polytechnische School te Delft het diploma van mijn-ingenieur. Twee jaren daarna werd hij benoemd tot ingenieur der 3e klasse bij den dienst van het mijnwezen in Nederl.-Indië, bij welken tak van dienst "hij in 1891 opklom tot ingenieur der 2e klasse en in 1897 tot waarnemend ingenieur der le klasse. Terwijl hij daarna met verlof in Nederland vertoefde, zag hij zich belast met het geven van onderwijs in de mijnbouwkunde aan de Polytechnische School, bij welke onderwijsin richting hij vervolgens 1 Januari 1902 tot hoog leeraar werd benoemd. Bij de omzetting in 1905 der Polytechnische school in de tegen woordige Technische Hoogeschool, bleef Prof. Van Doon verbonden aan de afdeeling der mijn bouwkunde, bij welke afdeeling hij sedert on derwijs gaf in delfstof- en oordk. en mijnk Prof. Van Loon was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Maandag op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen worden ter aarde besteld. Volkshuisvesting. Aan het „Beredeneerd Verslag van het geen met betrekking tot verbetering der Volkshuisvesting in de gemeente Amers foort is verricht in 1914" ontleenen wij het volgende: Omtrent de werking der bouwverordening van 1911 geen bizondere opmerkingen. Eén besluit tot vaststelling van rooilijn werd genomen voor den hoekovergang Sta tionsstraat en Soesterweg. 8 aanschrijvingen aan eigenaren gingen uit ter zake van aanbrengen van goede drink watervoorziening, loozing van huishoudwa- ter en andere verbeteringen3 werden in gevoerd, aan 3 werd uitstel verleend in ver band met de tijdsomstandigheden, 2 werden niet uitgevoerd en gevolgd door voorstel tot onbewoonbaarverklaring. Meerdere klachten over bouwvalligheid waterafvoer, enz. werden eerst officieus be handeld. Een klachtenboek werd aangelegd. Vele klachten kunnen niet afdoende worden behandeld wegens het ontbreken van ge meenteriolen in menige straat. De klachten omtrent de zinkpunten in het bergkwartier worden overdreven genoemd. Drie voorstellen tot onbewoonbaarverkla ring, omvattende 14 woningen, werden aan hangig gemaakt. De ontruiming geschiedde niet altijd schielijk wegens het ontbreken van leegstaande goedkoope woningen. Van den Inspecteur vart Bouw- en Wo ningtoezicht kwamen 398 rapporten uit. 10 aanschrijvingen werden gedaan ter za ke stellen van schutting en afscheiding van openb. weg, sloopen en herbouwen wegens bouwvalligheid enz. Bouw toezicht. Na Juli werd door geen par ticulier bouwvergunning gevraagd. Na Aug. werden 10 vergunningen verleend, waarvan 6 aan de Vereen, tot Werkverschaffing in de bouwbedrijven en 2 door de stichting de Pothde 2 andere waren reeds voor Aug. aangevraagd. In 1914 werden 141 bouwvergunningen verleend voor nieuwe perceelen (w.o. 80 van Bouwver. St. Bonifacius), 187 nieuwe percee len werden voltooid (w.o. 60 van Volkshuis vesting II en 38 van de-R.-K. Bouwvereen. St. Bonifacius); voor her- of verbouw werden 56 yergunningen verleend, 37 werden er voltooid; voor kleinere werken werden 89 vergunningen gevraagd en 75 werden er vol tooid. Het aantal woningen vermeerderde door nieuw-bouw met 179, door herbouw met 8 en door verbouw met 3. Bij de voltooide woningen waren er slechts 4 met bovenwoning. Onder de 20 gesloopte woningen waren er 12 reeds vroeger onbewoonbaar verklaard waarvan 10 in gebruik als bergplaats en 2 ontruimd waren. Van de 8 overblijvende gesloopte woningen was een afgebrande boerderij. Van de voltooide werken waren 228 be stemd voor woning, 3 voor boerderij, 4 voor winkel, 5 voor kerk, school of openb. ge bouw, 10 voor fabriek of werkplaats. De gevraagde vergunningen tot nieuw-, her- of verbouw betroffen 169 woningen, 2 boerderijen, 5 openb. gebouwen, 7 winkels, 15 fabr. en werkpl., 1 stal. De kostprijs van alle werken van nieuw-, her- en verbouw beliep 790.825, het op pervlak der betrokken terreinen 84.403 M3. Van deze werken werd voor een bedrag van 245.900 op gemeenteterrein aange vangen, waardoor 27.092 M3 aan de voor radige bouwgronden werden onttrokken hierbij dient opgemerkt dat van deze bedra gen 110.000 en 2850 M3 voor rekening van den nieuwen ambachtsschool, en 32.300 en 3202 M! voor den bouw van 3 dubbele woningen voor de Vereen, v. Werk verschaffing. In de gem. Leusden, sectie A, werden 8 nieuwe woningen gebouwd voor 18.000 op 2.770 M3. Voorts wordt er aan herinnerd, dat in den aanvang van 1914 meerdere groote werken loopende waren (R.-K. Pensionaat en R.-K. Meisjesgesticht voor kostprijs v. 450.000. Gelijk reeds opgemerkt werden na het uit breken van de crisis bijna geen werken meer aangevangen, zelfs werden aangevraagde werken niet uitgevoerdvan deze laatste wordt de gezamenl. kostprijs geschat op 130.000. In 1914 moesten 10 aanvragen afgewe zen worden wegens strijd met de bouwveror dening. Van de belangrijkste in 1914 voltooide bouwwerken worden genoemdde kantoren van den gem. gas- en waterleidingdienst, het R.-K. Pensionaat St. Louis aan den Utr. weg, de R.-K. Jongensschool aan de Borstr., het R.-K. Meisjesgesticht Oude Soesterweg. En van de in 1914 nog in aanbouw zijnde werkenGeref. kerk Zuidsingel, 88 wonin gen van Volkshuisvesting II aan den Lien- dertschen weg, 80 woningen van St. Boni facius tusschen Soester- en Oude Soester weg, Ambachtsschool Leusderweg. Huizennood. Het verslag wijst er nog maals op dat aan woningen met huurwaarde van 180—ƒ250 behoefte bestaat, als ook aan woningen die 300 per jaar doen. Eveneens aan woningen beneden 2.per weekVolkshuisvesting en St. Bonifacius brachten hierin geen verbe'tering, de eerste bouwde 8 woningen van 1.90ƒ1.95 maar er moesten er veel meer bijkomen, willen de voorschriften der Woningwet en Bouwveror dening afdoende toegepast worden. In be ginsel reeds ter hand genomen, zullen maat regelen van meer ingrijpenden aard noodig blijken te zijn ter bereiking vjy> eeo merke lijk afdoende verbetering in de woningtoe standen voor de minstgegoeden. Vereenigingsbouw. In 1914 werd aange vangen met den bouw van 168 woningen van Volkshuisvesting II en St. Bonifacius, einde Dec. waren er 98 van de eerste en 38 van de laatste gereed. De huren zijn als volgt vastgesteld Volkshuisvesting 8 van 1.901.95 per week. 16 van 2.052.10 per week. 16 van 2.202.25 per week. 24 van 2.852.90 per week. 1 van 3.per week. 20 van 3.25—,, 3.35 per week. 2 van 4.per week. I woon- en winkelhuis van 4.50. St. Bonifacius 30 van 2.40 per week. 20 van 2.50 per week'. 20 van 2.80 per week. 10 van 3.15—3.25 per week. In het verslag van 1915 zal nagegaan wor den in hoeverre een „opschuiving" heeft plaats gehad. Van den invloed der abnormale tijdsom- standighéden op de bouwnijverheid is reeds melding gemaakt, ook van de oprichting der „Vereen, tot Werkverschaffing in de bouw bedrijven", wier doel is woningen te bouwen zonder dat de huur beïnvloed wordt door de tijdsomstandigheden. Daartoe stelt het gem. grondbedrijf grond beschikbaar tegen zoo- danigen prijs, dat de duurdere kosten van materialen geneutraliseerd worden. Het ka pitaal wordt verstrekt door de ge meente. De meerdere rente die de gemeen te zelf is verschuldigd wordt gedragen door Rijk en Gemeente te zamen, evenals de eventueele exploitatieverliezen der eerste 5 jaren. De architectèn en aannemers laten een gedeelte van hun salaris of aannemings som als kapitaal in de vereen. Door de vereen, werd ter hand genomen de bouw van n zestal dubbele woningen. Door dezen bouw zal een bedrag van 18 a 20.000 aan werkloozen onder de bouwvakarbeiders zijn gebracht. Leege woningen. Op 4 Sept. 1914 wa ren 30 woningen leeg, 26 Oct. 33, II Dec. 32 (19 woningen waren toen betrokken door Belg. gezinnen). Van de 190 nieuwe woningen in 1914 wa ren 32 eigen woningen en 1 vrije woning, van de andere deden 40 meer dan 260 huur per jaar. De verdere werkzaamheden van het Bouw en Woningtoezicht waren bijhouden woning- register, vervaardiging kaart der binnenstad, huisnummering, aanteekening, veilingen, enz. Veilingen. In de plaatselijke bladen wer den de veilingen geannonceerd van 66 ge bouwde en 23 ongebouwde perceelen. Van de gebouwde werden verkocht 41, op gehouden 13, ondershands verkocht 1, niet doorgegaan 11van de ongebouwde 11, 10, 1, 1* Van den Hak op den Tak. (Weekpraatje). In de krant en langs den weg leest men soms merkwaardige dingen. In „De Nieuwe Haarlemsche Courant" kwam de vorige week de volgende advertentie voor „GevraagdKost en inwoning met gebruik van een vrije kamer, liefst niet bij Haarlemmers van geboorte. Welke grieven zou deze adverteerder tegen ..Haarlemmers van geboorte" hebben? Haar lemmers van geboorte hebben dadelijk de redac tie opgezocht en hun verontwaardiging gelucht. De redactie ten einde raad, heeft een prijsvraag uitgeschreven en haar lezers gevraagd de vraag te beantwoorden„of er werkelijk reden voor is, de „Haarlemmers van geboorte" minder te achten, onplezieriger te vinden misschien, dan de niet-Haarlemmers." Er is een mooi boek werk aan te verdienen. Zouden niet-Leidenaars, Hagenaars, Rotterdammers, Amsterdammers, ook zoo denken over de rasechte inwoners der betreffende plaatsen? Een interessant onderwerp voor een prijsvraag Uit de .Leeuwarder Courant" knipten we de volgende advertentie Gezocht te Leeuwarden, gelegenheid om met JONGEN of MEISJE een der scholen bezoekende te Groningen te ruilen met dichte beurs, door beschaafde familie te Groningen. Br. fr-, enz. Wil die beschaafde familie inplaats van den jongen of het meisje op de schoolbanken gaan zitten? 't Is in ieder geval al winst, dat ze in ziet het noodig te hebben. Uit de „Haagsche Courant"» Op een kantoor van vaste goederen wordt gevraagd een geretourneerd Bediende, zelf standig kunnende optreden, tegen vast salaris cn provisie. Borgstorting vereischt. Brieven enz. Geretourneerd 1 De steller bedoelde natuur lijk geroutineerd, bedreven, ervaren, en niet ,dot de bediende ergens van daan moet zijn teruggekeerd. Langs den weg lazen we In een badkamertje van het Zwembad „Groote Wielen" bij Leeuwarden leest men deze waar schuwing i W aarschuwing. Zij, die gebruik maken van een Extra-bad h 25 ets. of van een Tweede bad 5 ets., zijn ver plicht zich vooraf van een Bon te voorzien bij den Administrateur, die bij navraag moet wor den vertoond en bij het verlaten der inrichting in de daarvoor bestemde bus moet worden ge worpen- Arme administrateur, die door iederen bezoe ker van het bad moet worden vertoond en ten slotte in de bus moet worden gedaan 1 En wat zegt u van deze reclame? In de vitrine van een Heerenkleedingmagazijn ln een der grootste steden kan men lezen met reusachtige letters „Laat u niet door onze concurrenten bedrie gen. Maar kom hier Was er kans toe, dan zou men lust gevoelen om die brutale reclame door schrapping r een enkel woord een gansch onder 4 Vi geven, aldus „Laai a door onze concurrenten bedi.#« gen. Maar hW f Wat zou de magazijnhouder op zijn neus kijken Die man heeft, toen hij de woorden liet aan* plakken, wel wat al te veel aan eigen bedriji gedacht. Dat deed ook een boertje onlangs, maar in een anderen zin, toen hij een kerk van binnen ging bekijken. Twee boeren kwamen aan een klein station, v/aar zij vernamen, dat hun trein eerst ovef ruim drie uur zou vertrekken. Ga de kerk eens zien, raadde de stations chef. hier dezen weg af en dan links om, enfin, ge ziet tusschen gindsche populieren den toren. Het is een prachtstuk, iedereen gaat ze zien. De koster, dien zij aan den ingang vonden, leidde hen welwillend rond. Zwijgend hoorden de twee 's kosters aan* wijzingen, die hen den fameuzen architect, den bekwamen polychromeur noemde. Eindelijk deed een der boeren, na nog eens links, recht; en van onder tot hoven het groote gebouw aan schouwd te hebben, den mond open en riep tot den ander Peer, daar kan hier 'n schep hooi in, fongf Van een anderen boer meldt men uit Nijme gen Acht en dertig jaar geleden had de landbou wer G. v. W. te Nijmegen zijn trouwring ver loren en ondanks zijn ijverig zoeken werd d? ring niet teruggevonden. Dezer dagen was een zoon van genoemde^ landbouwer op het land aan het arbeiden en trok eenige boerenkoolplanten uit, toen hij plotse ling aan een der wortels iets zag glinsterenbij nadere beschouwing bleek, dat een der wortels door den ring was gegroeid en deze dus, gelijk altijd landbouwersvingers, den wortel stevig omklemd had. Men kan zich de vreugde van beide ouders voorstellen bii het zien van het symbool van hun huwelijksband. Een verrassing van minder pleizierigen aard ondervond een gezelschap dames uit Den Haag, dat te Naaldwijk een Westlandschen tuin ging bezoeken. Daar de eigenaar afwezig was, ried men aan den ingang de dames aan den tuin maar in te loopen, waar zij wel geleide zouden vinden Langs een der smalle tuinpaden voort gaande, ziet 'n knaap die de dames vergezelde, een boom met gele pruimen beladen. Op den boom toeloopende, valt het ventje in een vrij diepen mestput, geheel gevuld met de vloeibare substantie, die de tu:nder hoog waardeert, maar die men overigens liefst op grooten afstand passeert. De moeder wil den knaap ter hulp komen, vertelt de ,.H- Crt.'\ doch valt ook in den put, evenals de tweede dame, die hulp zou verleenen. Aan den derde gehikte het. maar niet van smetten vrij bliivende, allen uit het kwalijk riekende bad op het tuinpad terug te brengen. Gelukkig werden de onfortuinlijke toeristen door goedhartige menschen geholpen en althans van de grootste hindernissen bevrijd, zoodat zij in dragelijken toestand door een in middels uit Den Haag ontboden auto huiswaarts konden keeren. Evenmin was Ket aangenaam, wat een „Stads- kanaler" wedervoer. Een onzer ingezetenen, zoo meldt de „Ass. Ct." uit Stadskanaal, trachtte zich dezer dagen van de verschrikkelijke vliegenplaag te bevrij den door middel van brandende zwavel. Een paar potjes sulfer werden voor dit doel aange stoken en daarna snel de deuren gesloten. Een half uur daarna bleek, dat de proef schitterend was geslaagd. Een dikke laag doode vliegen bedekte vloer en meubelen- Dat was een op luchting f Maarhet middel was erger dan de kwaal, want de hond, die men vergeten had te verwij deren, had ook al het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. En het kleurige behangsel en dc mooie verf, waarmee het woonvertrek nog pas ix* Mei zoo netjes was opgeknapt, waren totaa bedorven. Zoo zijn er in rt leven heel wat onaangenaam heden, kleine en groote. Vraag het maer aan de Nieuwe Landstormers, of ze het prettig vin den het soldatenpak aan te trekken. Een Land weerman, die zich N- N. teekent, komt in „De Telegraaf" den jongens moed inspreken en voor lichten. Hij doet dat uit de volte van zijn dich terlijk gemoedde eerste strofen luiden Kameraden ik hou, met een traan in het oog. De volgende toespraak, die ik ^oed overwoog In de eerste plaats dient gij allen te weten. De reden waarom wij u wellekom heeten. Het werd primo Augustus juist een jaar, Dat jelui, melkmuiltjes, zonder een haar Op je kin en je bovenlip, En zonder eenig begrip Van soldaat zijn een deuntje hebt loopen fluiten Op de maat der muziek, als de troep trok naar buiten, Terwijl je dan tegen je meissie zee „Ze loopen te hard, ik doe niet mee 1" Om dan 's avonds bij het terugkeeren van de compie, Na een marschje van drie maal een uur of drie Kalm een stootje te doen op het groene laken En de opmerking te maken: „Zeg, George, wat vind jij' Loopt die landweer er niet lamlendig bijP Waarbij dan een glimlach op uw gelaat kwam Als je medelijdend een slokje bier naml Jongeheeren I De landweer zal u thans even iets leeren, Want ge hebt het voorrecht en det is niet klein Van een poosje nog in ons gezelschap te zijn. Totdat bereikt is het doel, dat thans wordt beoogd. Dat g' ons over vier maandjes oflossen moogt 1 Uit wat boven staat heb je al vermoedlijfc geleerd, Dat men al wat soldaat is, direct tutoyeert» En dan doe je goed, meteen te noteeren, Dat je in dienst je meerdre moet eeren. Je meerd're, dot is hij, die, al heelt hij geert streepen. En allicht heb je dit ook van zelf al begrepertj Enorm op je voor heeft door anciënniteit En groote militaire geoefendheid, Dat is als je het niet begrijpen kan In casu natuurlijk de landweerman. Als hij nadert, ga je direct „in de houd ng staan, En ziet, als hij sproeit, hem eerbiedig aan. Neem je dus behoorïfli és vormen in ®~f* Dan is hij je vriend en behandelt je zacht* keuvelaaf*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 6