BINNENLAND. Verspreide Berichten. öe aanvaller door onze dappere troepen dan ook de grootste verliezen. Bijzonder onderscheidde zich de Noord- Duitsche en Hessische -landweer, die meer dan 3750 Franschen gevangen nam, onder wie 30 officieren. in het luchtgevecht behaalden onze vlie gers goede resultaten. Een Duitsch aviateur schoot een Engelsche vliegmachine neer ten westen van Kamerijk. Ten zuiden van Metz 'dwong luit. Bölke, die voor een proeftocht was opgestegen, een Voisin-vliegmachine tot dalen. Een Fransch eskader van drie vlieg machines, dat een aanval op Freiburg be oogde, werd door den onderofficier-vlieger Böhm aangevallen, die er twee tot dalen 'dwong, de derde wist te ontkomen. P a r ij s, 2 6 Sept. (Havas). Namiddag communiqué. In Artois hebben wij in den afgeloopen nacht onze gisteren veroverde stellingen ge handhaafd, welke het kasteel van Carleul, het kerkhof van Souchez en de laatste loop graven omvatten, welke de vijand nog bezet hield ten Oosten der versterkte stelling, be kend onder den naam van Doolhof. In de Champagne duurden de hardnekki ge gevechten over het geheele front voort. Onze troepen drongen over een front van 25 K.M. lengte van 1 tot 4 K.M. diep in de Duitsche linies door. In den loop van den nacht handhaafden wij ons in alle veroverde stellingen. Het aantal door ons gemaakte gevange nen bedraagt, voor zoover men met de tel ling gereed is, meer dan 10,000 man. Van de rest van het front valt niets nieuws te melden, behalve een verrassende actie onzer artillerie tegen de Duitsche ver dedigingswerken in de streek van Lanoy, bij de Bande-Sapt. Tweede telegram. Officieel wordt meegedeeld: Tusschen de Somme en de Aisne heeft een gevecht plaats gehad, met behulp van bommen en lucht-torpedo's. Onze artillerie heeft een munitiedepöt, dat zich in een versterkt huis bevond, opgebla zen. De hevige beschieting van de vijandelijke loopgraven, andere onderkomens en blok huizen, in Champagne, werd hervat, waarna de Fransche infanterie een aanval deed op 'de Duitsche liniën tusschen de Suippe en de Aisne en de eerste vijandelijke stellin gen over bijna het geheele front bezetten. Onze vooruitgang duurt voort. Avond-communiqué. Onze aanval ten noorden van Atrecht le verde nieuwen vooruitgang op. Wij bezetten met geweld het geheele dorp Souchez, en avanceerden in oostelijke richting naar Gï- venchy. Verder zuidwaarts bereikten wij La Folie en drongen' op ten noorden van The- lus zoo ver, dat het telegraafstation werd ver nield. Wij namen duizend gevangenen in dit gevecht. Wij gingen voort met veld te winnen in Champagne, waar wij een geducht netwerk van loopgraven en forten doorsneden, dat 'door den vijand gedurende vele maanden was opgericht. Wij avanceerden noordwaarts en dwon gen de Duitschers terug te gaan naar de tweede linie, drie vier Kilometers naar achteren. De strijd duurt voort op het gehee le front. De vijand leed zwaar door ons vuur en liet na een strijd van man tegen man veel materieel achter in de verlaten werken. De hoeveelheid is nog niet geteld, maar er zijn 24 veldkanonnen en 16.000 ongewonde ge vangenen onder den buit Het getal gevan genen neemt nog toe. De bondgenooten heb ben in twee dagen 22.000 ongewonde ge vergenen genomen. Londen, 26 Sept. (R.) Maarschalk Sir John French bericht van 26 September: Gisterenmorgen viel en wij den vijand ten Zuiden van het La Bassée-kanaal, ten Oos ten van Grenay en Vermelles aan, en maak ten ons over een front van vijf mijlen van zijne loopgraven meester, terwijl wij op som mige punten 4000 ellen ver in zijne linies doordrongen. Wij veroverden de Westelijke grens van het dorp Loos en de mijnwerken daar rond om, benevens heuvel 70. Andere aanvallen hadden plaats ten Noor den van het- kanaal, die krachtige reserves van den vijand naar deze punten trokken, al waar met afwisselend succes hevig gestre den werd gedurende den geheelen dag. Bij het vallen van den avond bezetten de troe pen ten Noorden van het kanaal de stellin gen, welke zij des morgens hielden. Voorts werd een aanval bij Hooge onder nomen, aan weerszijden van den weg van Meenen. De aanval ten Noorden van den weg slaagde aanvankelijk, doordat wij de boerderij van Eellewaarde en den heuvel kam in de buurt konden bezetten, maar deze werd later door den vijand heroverd. De aanval ten Zuiden van den weg bracht ons In het bezit van ongeveer 600 yards der vijandelijke loopgraven. Wij hebben het ver- öv rde terrein reeds versterkt. De tot dusverre ontvangen berichten om trent den r/emaakten buit vermelden dat om streeks 1700 gevangenen zijn gemaakt, ter wijl 8 kanonnen en talrijke mitrailleuses, wel ker aantal nog niet is vastgesteld, in onze handen vielen. De mededeeling in het Duitsche communi qué van Vriidag, dat wij den dag te voren een aanval ten Zuiden van het La Basséc- kanaal ondernamen, die mislukt zou zijn "door het vijandelijke artillerie-vuur, is on juist. Er is dien dag geen aanval onderno men. Tweede telegram. In een telegram van heden avond seint maarschalk French: Er werd heden zwaar gevochten op den •gisteren gewonnen grond. De vijand deed hevige tegenaanvallen ten oosten en noord- Dosten van Loos. Het resultaat van dezen strijd is dat wij, behalve vlak ten noorden van Loos, al den gisteren gewonnen grond hebben behouden, daaronder begrepen Je geheele plaats Loos zelf. Heden avond her namen wij de steengroeven ten noorden van Hulluch, die gisteren gewonnen en ver loren werden. Wij hebben in onzen stnjd de reserve van den vijand meegesleert en daardoor de Franschen aan onzen rechter vleugel in stöat gesteld nieuwe vorderingen te maken. Het aantal na den strijd van gisteren ge maakte gevangenen is nu 2600 man; negen kanonnen zijn genomen en ook een aanzien lijk aantal machinegeweren. Onze vliegtuigen bombardeerden een trein bij Leffres, ten oosten van D' if, en deden dien ontsporen; een andere trein o! troepen werd beschoten te Rosult bij S*;r»t- Amand. Ook werd het station Valenciennes gebombardeerd. B e r 1 ij n, 2 6 Sept. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Legergroep Hindenburg. Ten Oosten van Wileika zijn hernieuwde aanvallen der Rus sen afgeslagen. Ten Westen van Wileschnew drongen wij op eenige plaatsen in de vijandelijke linie. De strijd duurt nog voort. Ten Noord-Westen van Saberisina wierp onze aanval de Russen over de Beresina te rug. Meer naar het Zuiden, bij Djeljitiiaschi en Ljubtscha is de Njemen bereikt. Wij maakten 900 gevangenen en veroverden 2 mitrailleurs. Legergroep Leopold van Beieren. De te genstander is nog iets verder teruggedron gen. Wij maakten 550 gevangenen. Legergroep Mackensen. De toestand is on veranderd. Van het Zuid-Oostelijk oorlogstooneel wordt gemeld, dat er zich bij de Duitsche troepen niets van beteekenis voorgedaan heeft. Weenen, 26 Sept. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. De vijand zette ook gisteren zijne pogin gen voort om bij Novo Alexinetz met eene talrijke troepenmacht ons front te verbreken. De slag, die verscheidene dagen duurde, ein digde met een volkomen nederlaag der Rus sen. Overal, waar het den vijand tijdelijk ge lukt was onze loopgraven binnen te dringen, werd hij onder zware verliezen voor hem door de toesnellende reservetroepen terug geslagen. Nog gisteren in den middag en 's avonds mislukten de ten Zuiden van Novo Alexinetz tienmaal herhaalde aanvallen der Russen. Ten Oosten van Zadocze Jen vijandelijke afdeelingen, die zich door onze vernielde versperringen <?g hadden ge baand naar onze stellin<-'" gevangenen meegevoerd. Aan het front van de Ikwa en de Styr ven- minderde de actie van den vijand. In Oost-Gab'cië heerschte rust. De in Litauen strijdende Oostenriiksch- Hongaarsche troepen wierpen den tegen stander bij Kraszyn op den Oostelijken oever van de Szczaza terug. Weenen, 26 Sept (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Gisteren beperkte de actie der Italianen zich tot 'n hevige beschieting van een hospi taal van het Roode Kruis in Görz, dat zeer duidelijk door de Geneefsche vlag was aan geduid. De vijandelijke artillerie veroorzaakte met haar beschieting van deze sanitaire in richting tien vol-treffers. Een granaat drong in de operatiezaal. De andere 53 schoten troffen het gebouw, dat in de onmiddellijke nabijheid stond. Een militair doel had deze daad, die in strijd is met het volkenrecht, niet, daar zich geen troepen in de nabijheid bevonden. Rome, 26 Sept. (R.) Officieel commu niqué. Een hevig gevecht had plaats bij Leurdale, waar de Oostenrijkers versterking ontvingen. De Italianen dirigeerden echter troepen van de Boven-Val Tellina naar het tooneel van den strijd en dreven de Oostenrijkers terug. De artillerie trad zeer krachtig op aan het geheele Karinthische front. De Oostenrij kers ondernamen driemaal een aanval, doch hun aanvallen werden telkenmale verijdeld De Italiaansche artillerie bombardeerde het station van Tawis, waardoor groote branden veroorzaakt werden. Weenen, 26 Sept. (W.B.) Officieel communiqué van heden middag. Op het zuid-oostelijk oorlogstooneel is niets bijzonders gebeurd. Weenen, 26 Sept. (W. B.) Aan de Neue Freie Presse wordt uit Sofia gemeld, dat volgens berichten uit Nisch daar de grootste ontsteltenis heerscht. Kroonprins Alexander is in Kragujewacs aangekomen, waar een krijgsraad heeft plaats gehad, waar in generaal Putnik rapport uitbracht over den toestand van het leger. Konstantinopel, 26 Sept. (W. B.) Volgens berichten van de Dardanellen ge bruiken de Engelschen en Franschen 51 schepen met 6000 a 12.000 tonnen inhoud om gewonden van het schiereiland Gallipoli weg te voeren. Freiburg in Breisgau, 25 Sept. (W. B.) Heden voormiddag werden twee vijandelijke vliegtuigen bij Elzach door een militair vliegtuig neergeschoten. De bestuur ders van de beide vliegtuigen zijn dood. Frankfort o.M., 2 6 Sept. (W. B.) De Fiankfirrter Ztg. bericht uit Athene: In de Lybische zee werd het Fransche stoomschip Ravitailleur door een duikboot in den grond geboord. Het stoomschip had 5000 ton in houd en bracht eene lading kolen van Malta naar Cyprus. De duikboot voerde de Oos- tenrijksch-Hongaarsche vlag. Aan de beman ning werd vóór de beschieting gelegenheid gegeven om in de booten te gaan* Londen, 27 Sept. (R.) De vermiste boot van het gezonken stoomschip Hesione is gevonden en de 13 msn, die zich er in be vonden, zijn aan land gebracht. De geheele bemanning van de Hesione is dus gered. Londen, 26 Sept. (R.) Wij vernemen, dat Bulgarije heden morgen officieel aan de entente-mogendheden heeft verzekerd, dat zijnerzijds elke aggressieve bedoeling ont breekt bij het bevelen van de mobilisatie. Dit is alleen geschied met het oog op den onge- regelden toestand van Europa en de troepen bewegingen in de naburige landen. Athene, 25 Sept. (R.) Heden morgen had de koning een onderhoud met minister president Venizelos, dat leidde tot overeen stemming ten aanzien van de op Grieken land rustende verdragverplichtinpen en ook omtrent de maatregelen, die de toestand eischt. Tweede telegram. Eene officieele mededeeling verklaart dat de mobilisatie slechts als een veiligheidsmaatregel is te be schouwen. Athene, 26 Sept. (R.) Na een onder houd met den koning ontving minister-pre sident Venizelos heden morgen de Fran sche, Engelsche en Russische gezanten. Er wordt groote beteekenis gehecht aan dit ge sprek, dat meer dan een uur duurde. Bukarest, 26 Sept. (W. B.) De mi nisterraad is, volgens overeenstemmende mededeelingen, tot het besluit gekomen, dat de door de mobilisatie van Bulgarije en Griekenland in 't leven geroepen toestand voor Rumenië geene noodzakelijkheid schept om hierop met denzelfden maatregel te antwoorden. De officieuse Agence Roumaine schrijft, dat de ministers eenstemmig van oordeel zijn, dat deze nieuwe feiten niet van dien aard zijn, om den tot heden door Rumenië gevolgden weg in eenig opzicht te verande ren. Dientengevolge zullen onze troepen verder langs onze grens geconcentreerd blijven. De kwestie van den staat van beleg, die door zekere bladen te berde is gebracht, werd door den ministerraad niet eens besproken. Londen, 26 Sept. (R.) Er zijn maat regelen genomen om morgen 1000 in Lon den wonende Duitschers en Oostenrijkers te interneeren, voor wie geen bevel van vrij stelling is verkregen. Weenen, 25 Sept. (W. B.) In het ge bouw van de postspaarbank heeft onder voorzitterschap van den gouverneur Leth eene zitting plaats gehad van het bankcon- sortium tot uitvoering van credlet-operatiën ten behoeve van den staat. Het onderwerp van de beraadslagingen was de derde oor- logsleening. Alle vragen, die daarop betrek king hebben, werden breedvoerig besproken Zoowel het tijdstip als ook de toestand van de markt werd gunstig bevonden. De voor stellen van het consortium zullen spoedig worden onderworpen aan de goedkeuring van den minister van financiën von Engel. Engeland* Londen, 26 Sept. (R.) Het bekende socialistische parlementslid Keir Kardie, is in Glasgow overleden. ItaliS. Rome, 25 Sept. (R.) De koning heeft het verzoek om ontslag wegens gezondheids redenen van den minister van Marine Viale, die onlangs te Genua is geopereerd, aange nomen. Minister-president Salandra heeft tij delijk zich met de portefeuille belast. Mexico. Washington, 26 Sept. (R.) Gene raal Funston rapporteert, dat een Amerikaan- sche ruiter is gedood in een gevecht tegen Mexicanen, die de grens overgingen, met steun van geregelde troepen. Den regee- ringskringen in Washington komen deze raz zia's zeer ongelegen; maar zij verklaren toch, dat de politiek van de Vereenigde Staten onveranderd is. Men zal niet toelaten, dat de Amerikaansche troepen de rayons over de grens vervolgen. - Een straatongeluk te New- York. Te New-York zijn zeven personen gedood en meer dan vijftig zwaar gewond tengevolge van een dynamiet-ontploffing bij de uitgraving voor een nieuwe ondergrond- sche spoor. Een tramwagen en een aantal voetgangers zijn in het diepe gat gestort. On der de dooden zijn vijf werklieden die aan den ondergrondschen spoorweg werkzaam waren en twee passagiers van den tramwa gen die in het gat viel, dat de ontploffing In den grond openscheurde. In dien wagen wa ren 78 passagiers, die door een wilde paniek werden aangegrepen; tien vrouwen hadden met haar handen de ruiten van den wagen stukgeslagen in haar pogingen om er uit te komen. De straten waren op het oogenblik dat het ongeluk gebeurde vol menschen en de eenige reden waarom er niet meer slacht offers zijn, is, dat de trottoirs aan weerskan ten van de straat het uithielden, zoodat er maar weinig voetgangers in het gat vielen. Brandweerlieden daalden in het gat af en haalden de gewonden met behulp van tou wen naar boven. De aannemers van den on dergrondschen spoorwegaanleg ontkennen, dat zij een ongewoon groote lading dynamiet zouden hebben gebruikt. Volgens hun zeg gen zou een groot brok steen geslingerd zijn tegen de stutten, welke het dak van de on- dergrondsche uitholling schraagden, waar door dit instortte. Er werkten meer dan ze ventig man onder den grond; de meesten hunner waren op een veiligen afstand gaan staan, vóórdat het dynamiet tot ontploffing werd gebracht, - 1 v x t t a a v. ai Uit de Pers. Grondwetsherziening. De Standaard merkt op, dat het te verwachten was, dat de Regeering niet lan ger toeven zou met het vooruitbrengen van de Grondwetsrevisie. Toch rijst bij het a.-r. orgaan de vraag, of de Regeering hierbij in de volgorde, die ze in de Troonrede koos, ook de volgorde heeft aangediend, die ze bij de behandeling van de legislatieve taak in de Staten-Generaal in acht wenscht te ne men. „Tn de Troonrede staat de Grondwetsre visie als No. T; en daamaeerst volgt de aan kondiging van den finantieelen trein der belastingwetten, die, eer de stembus komt, zal moeten binnenrijden. Nu schijnt 't wel alsof de Regeering de afhandeling van deze finantieele wetten zich uiterst vlot en vlug denkt. Doch dit zal hear tegenvellen. Zulk een algeheele omme keer in het belastingwezen van Rijk en Ge meente is iets dat een Nederlandsch parle ment wat men noemt „op zijn gemak" wil afhandelen. Daarvoor neemt men tijd. Men wil daarbij rustig, maar dan ook goed uit zijn oogen kijken. En van spoedbehar.de- ling is bij zulk een totale herziening van ons belasting-wezen geen sprake." De voorstelling alsof zoo effetjes, als in een ommezien, heel dat stel finantieele re gelingen zou worden afgedaan, om onder wijl de Grondwetsherziening reeds aan de orde te stellen, is daarom voor de Stan daard allerminst aannemelijk. „Komen beide tegelijk af, het ontwerp Revisie en het ontwerp inzake Belastingen, dan komt de Kamer vermoedelijk eer met de Revisie gereed dan met haar finantieele vondst." Is het nu de bedoeling vraagt het a.-r. orgaan om alsdan met de Revisie dade lijk door te gaan, dan wel, om die Revisie, al is ze gereed, toch rustig op het stembus jaar te laten wachten, en inmiddels met de organieke belastingwetten door te gaan? „Deze vraag wacht te meer op antwoord, daar bespoedigde afdoening van de Revisie de Stembus zou verhaasten. Gelukt het de Regeering toch, de Revisie bij beide tokken d^r Volksvertegenwoordiging vóór medio 1916 er door te krijgen, dan zou 't niet aan gaan, het resultaat een vol jaar te laten rus tenen zou het onverwijld aan het oordeel der kiezers moeten onderworpen worden. Hierover dient alzoo helderheid te komen. Bedoelt het Kabinet tot Juni 1917 door te werken, dan moet op de Revisie geen overijlde spoed worden toegepast. Doch hier staat dan weer tegenover, dat het inmiddels doorgaan met de oplossing der groote finantieele problemen altoos een waag blijft. We zeggen niet, dat de daarvoor in te die nen plannen tot botsing zullen leiden. Maar uitgesloten is deze mogelijkheid toch ook weer niet in volstrekten zin. En stel nu, dat uit zulk een botsing ten slotte een ministe- ricele crisis geboren werd, den leden allicht de voorstellen van de Grondwetsrevisie ook thans weer schipbreuk. En dat althans moet liefst vermeden." Het Perspectief en de consequenties daarvan. Onder dit opschrift bevat het Vader land een (ingezonden) hoofdartikel, waar aan wij het volgende ontleenen: „Het perspectief van een jarenlangen oor log brengt ook voor Nederland zijn conse quenties met zich. Regeering en Volksver tegenwoordiging zien zich geplaatst voor de vraag, wat ons te doen staat, indien de hui dige toestand nog zeer lang voortduurt. Ver schillende problemen moeten In dit licht on der de oogen worden gezien. Zoo zal om slechts enkele voorbeel den te noemen, het ingrijpen van de Regee ring op het gebied van de productie en dis tributie van goederen voor dat de vrede her steld is, niet geheel kunnen ophouden; maar zal toch niet ernstig naar beperking van deze overheidsbemoeiing met al haar be denkelijke gevolgen moeten worden ge streefd, wanneer wij ons niet langer kunnen vleien met de gedachte, dat al die maatrege len, die willekeurig den een rijk en den an deren arm maken, slechts van zeer tijde- lijkcn aard behoeven te zijn? Op het terrein der belastingen valt voor sommige tijdelijke heffingen, o.a. die van een uitvoerrecht op landbouwproducten, meer te zeggen, naarmate de abnormale toe stand langer aanhoudt. Ook eischt overleg, hoe wij de kasmiddelen zullen vinden, om in de buitengewone behoeften der schat kist nog wellicht eenige jaren te blijven voorzien." Zoo is er meer. Maar vooral dringt door de gewijzigde omstandigheden het militaire vraagstuk zich met kracht op den voorgrond. „Reeds gedurende 14 maanden is de Ne- derlandsche krijgsmacht tot den laatsten man gemobiliseerd. Dit kost den Staat we kelijks millioenen en legt aan honderddui zenden dienstplichtigen en hun gezinnen een loodzware last op. Moet dit zoo voortgaan tot het einde, ook als dat einde nog één, twee, misschien drie jaren in het verschiet ligt? Waar moet dat heen? Wordt, indien duizenden en nog eens duizenden gezinnen maatschappelijk worden te gronde gericht, de oeconomische toekomst van ons land niet bedreigd? Zouden de gevolgen van het gedurende jaren in volslagen werkeloosheid bijeenhouden van een geheel leger mili tie, landweer en gedeeltelijk landstorm zelfs uit zuiver militair oogpunt, niet zóó bedenkelijk worden, dat het juist voor 's lands veiligheid raadzamer ware tot ge deeltelijke demobilisatie over te gaan? On getwijfeld zal ons volk zich manmoedig ieder offer getroosten, dat voor behoud van onze neutraliteit en eventueel van onze on afhankelijkheid noodig is; maar de vraag of daartoe in ons kleine land met zijn uit nemende verkeersmiddelen het voortdurend onder de wapenen houden ook van den 7- laatsten man inderdaad onvermijdelijk is, deze is het waaromtrent klaarheid moet komen en die onze natie voor haar eigen bewustzijn opgelost wil zien." Tot dusver Is men In dit opzicht geheel afgegaan op het inzicht der Regeering. Deze wees iedere gedachtenwisseling over den in- •- ternationalen politieleen toestand van onf land af. Met het oog op de groote moeilijkV heden daaraan verbonden, heeft men zicH daarbij tot dusver neergelegd. Het huidige Kabinet genoot en geniet veel vertrouwen: men liet het de verantwoordelijkheid en aan» vaardde zijn beslissing. „Maar er komt een oogenblik, waarop eene Regeering, zelfs de meest hoog gehou- dene, niet langer kan volstaan met zon der uiteenzetting van hare gronden van het volk een zoo ongehoor de krachtsinspanning te blijven eischen als het volhouden van de mobilisatie gedurende twee jaren beteekent. Het Nedèrlandsche' volk beeft in dezen crisistijd getoond, zifri krachtige en eerlijke Regeering te waar- deeren en loyaal te steunen. Blindelings ge hoorzamen ligt echter niet in onzen volks aard en op den duur zal de Regeering het vertrouwen der natie slechts kunnen behou den, indien zij deze behandelt als een volk' van mondige Staatsburgers, die er recht op hebben in de hoogste belangen van het land te worden gekend. Het is ongetwijfeld waar, dat de Regee ring er nooit aan gedacht heeft, het volk of zijn Vertegenwoordiging het noodige licht te onthouden uit wantrouwen of wel om de regeermacht zonder controle te kunnen uit oefenen, doch uitsluitend omdat de bespre king vnn onze internationale betrekkingen op dit oogenblik een uiterst delicate zaak zou wezen. Dit zij grif toegegeven; maar de angstvalligheid kan ook te ver gedreven worden. Waar Nederlands bedoelingen in dezen oorlog niet alleen volkomen eerlijk z ij n, maar in het buitenland, dank zij weer de taktvolle houding van onze Regeering, niet langer verdacht worden, kan men thans wat vrijer spreken don een jaar geleden. In ieder geval moet een weg gevonden worden om de natie in te lichten nopens het stand punt der Regeering in het mobilisatievraag- stuk, en aangezien dit geheel beheerscht wordt door het oordeel omtrent de geva- ren, die ons land alsnog van buiten bedrei gen, zal een uiteenzetting van de zienswijze der Regeering dienaangaande met langer achterwege kunnen blijven." Het is zeer te hopen, dot ook de Regee ring dit aldus inziet. Thans weegt haar woord zwaar bij Natie en Volksvertegen woordiging. Bij volgehouden weigering om licht te ontsteken omtrent deze, in vitale beteekenis al het andere overtreffende aan gelegenheid, zou er echter een stemming kunnen geboren worden, waarin hare leiding niet meer onbetwist werd aanvaard. En dit ware in de gegeven omstandigheden voor het land in de hoogste mate bedenkelijk. Gemeentebeheer en Defensie- belang. De Nieuwe Courant maakt gewag van het ernstig gebrek aan medewerking, zoo niet op tegenwerking van gemeentebe sturen aan de vooral thans zoozeer aller be langstelling verdienende zaak der nationale weermacht. „Aan een landweerplichtig sergeant, in ge wone omstandigheden werkzaam bij het openbaar onderwijs in de hoofdstad, die den tweemaandelijkschen cursus voor reserve- officier met vrucht gevolgd had, zou van wege het gemeentebestuur te Amsterdam te verstaan zijn gegeven, dat hij zich te ont houden had van het indienen van een request aan H. M. de Koningin tot aanstelling als reserve-officier, omdat een benoeming tot dien rang voor het onderwijs in de hoofd stad te veel bezwaren zou meebrengen. Im mers de verplichtingen, die na demobilisa tie op den tot reserve-officier benoemden onderwijzer zouden rusten, zijn van grooter omvang dan die van een onderofficier-on derwijzer. De le-luitenant H. Voorwalt, die ons dit mededeelde, voegde eraan toe, dat dit sedert zijn detacheering aan den vaandrigcursus te Harderwijk (omstreeks half Mei f.1.) nu reeds het derde geval van dien aard was, dat hem ter oore kwam." Het bleek der N i e u w e C t. uit een schrij ven van een der betrokkenen zelf, dat men werkelijk spreken kan van een stelselmatige belemmering, die het gemeentebestuur van Amsterdam aan de vorming van een derge lijk verlofsofficierenkader in den weg legt. Bij circulaire hebben B. en W. van Am sterdam er zelfs aan de betrokkenen kennis van gegeven. Wel schijnt het, dat met het strenge verbod voor alle gemeente-ambtena ren om hun vaderland vrijwillig als officiei te dienen, door B. en W. voor zeer enkc. n genade wordt betracht; de N. C. verna.n i- thans van een geval, betreffende een iar.d- weersergeant der jongste lichting, waarin na zeer veel moeite verlof tot het aangaan eener verbintenis werd verkregen. „De regel is weigering, getuige de circu laire zelfs voor een verbintenis bij dert vrij willigen landstorm! Bij vele gemeentebesturen in het lan^ geldt dat van Amsterdam nog steeds als voorbeeld bij het nemen van beslissingen en het verwondert ons dan ook niet te verne men, dat ook in andere gemeenten weige ringen volgden. Zoo vernamen wij, dat een burgemeester eener gemeente van zegge 600 zielen op een door een landweerplichtig onderwijzer gedaan verzoek om een verbin tenis als reserve-officier te mogen aangaan, afwijzend beschikte Bedenkt men nu, dat juist onder de land- weerplichtigen zich zich de praktisch meest geschikte elementen ter voorziening in ver- lofsofficierskader bevinden, dat de gegadig den een tweemandelijkschen cursus hebben gevolgd, waarin zeer hard gewerkt moet wor den, dat de officieren als leiders bij de cur sussen gedetacheerd, zich werkelijk grooté inspanning voor de opleiding getroosten, dan begrijpt men ten volle de teleurstelling en de ergernis, die zulke beslissingen van gemeentelijke overheden bij de betrokkenen wekken. „Maar het persoonlijke is in deze aange* legenheid het ergste niet. Erg is dat een openbare autoriteit en vooral, dat het ge meentebestuur onzer hoofdstad in dagen als deze, nu nog steeds voor ons land alles op het bezit van een zoo goed mogelijker weer macht kan aankomen, zich zóó weinig doordrongen betooat yan den yoorrang dié

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2