„D E E EM LAN DER". Woensdag 29 September 1915, BUITENLAND. BINNENLAND. N° 78 14d* Jaargang Hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCtfAARDENBURG. Uitgevers: VALKHOFF 6 C< ABONNEMENTSPRIJS: 8 maanden Toor Amersfoort T Idem franco per post 1.50. Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) - o.io* Afzonderlijke nummers "Wekelijks bijvoegsel „do Hollondeche Huisvrouw" (onder redactie ▼an Thérèse van Hoven) per 8 mnd. 50 ets. Advertentiün gelieve men liefst vóór 11 uur, familie* advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT Intercomm. Telefoonnummer 65. PRIJS DER AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels., f 0.50. Elke regel meer «0.10. Dienstaanbiedingen 35 cents bij vooruitbetaling, Groote letters naar plaatsruimto. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeolige bepalingen tot het herhaald adverteeron in dit Blad, bij abonnement. Eone circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. SCHOUW. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gezien art. 22 van het Reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht d.d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 1 -der Verordening op de wegén cn waterleidingen Doen te weten, dat de bij voormeld artikel bedoelde najaars-schouw over wegen, slooten cn waterleidingen, at.n hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Dinsdag, -den 19. October aanstaande en volgende dagen Wordende bij deze dc bepalingen van boven gemelde reglementen aan de belanghebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 28-' September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris. De Burgemeester, A- R. Vfr*NSTRA. VAN RANDWIJCK. Eif> oorö^g. B e i' 1 ij n, 2 3 Sept. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. De tegenstander zette ook gisteren zijne pogingen om door te breken voort, zonder eenig succes te bereiken. Daarentegen leed hij op vele plaïtsen gevoelige verliezen. Bij Loos ondernamen de Engelschen een nieuwen ^gasaanval, die geheel zonder uitwer king verliep. Onze tegenaanval bracht be halve eene goede terreinwinst 20 officieren en 750 man aan gevangenen, wier getal daarmee steeg op. 3397 met inbegrip van de officieren. Er werden negen machine geweren buit gemaakt. Bij Souchez, Roclincourt en verder op 't ge- heele Champagnefront tot den Argonnevoet werden de Fransche aanvallen afgewezen, zonder dat er iets van overbleef. In de streek van Souain bracht de vijand, onder merk waardige miskenning van den toestand, zelfs cavalleriemassa's naar voren, die na tuurlijk zwaar geteisterd werden en vluchtten. Bij het afweren van de aanvallen onder scheidden zich bijzonder Saksische reserve- regimenten en troepen van de divisie, thuis- behoorend in Frankfort a.M. In de Argonne werd onzerzijds een kleine aanval uitgevoerd tot verbetering van de stelling bij Fillemorte; hij leverde het ge- wenschte resultaat en bracht bovendien 4 officieren en 250 man gevangenen aan. Op de hoogte van Combres werd gisteren en eergisteren door omvangrijke opbl'azingen de vijandelijke stelling op een breed front verwoest en in puin herschapen. P a r ij s, 28 Sept. (Havas). Namiddag communiqué. In Artaois wonnen de Franschen gisteren avond en gedurende den nacht al voort gaande terrein naar de kammen ten oosten en ten zuiden van Souchez. In Champagne bieden de Duitschers te genstand in hunne zigzagstellingen, be schermd door een uitgebreid maar verdekt aangebracht netwerk van draadversperrin gen. De Franschen maakten eenige nieuwe vorderingen naar hoogte 185, ten westen van de hofstede Navarin, en ten noorden van Massigès naar La Justice. In de Argonne werden gisteren door de Duitschers met zes tot acht bataillons hard nekkige aanvallen gericht tegen onze loop graven van de eerste linie bij Fillemorte en Bolante, die tot een ernstig échec leidden. Tegenaanvallen, die door de Franschen in den loop van den nacht werden uitgevoerd, stelden hen in staat de Duitsche infanteris ten bijna uit alle punten, waar zij hadden kunnen doordringen, te verdrijven. Het ter rein voor de Fransche loopgraven is bedekt met vijandelijke lijken. Op de rest van het front was de nacht be trekkelijk rustig. P a r ij s, 2 8 Sept. (R.) Avond-commu niqué. Wij zetten onzen vooruitgang naar het •oosten voort. Bij Souchez namen wij honderd gevangenen, waaronder garde-manschappen, die eenige dagen te voren van het Russische front waren gekomen. Ook in Champagne maakten wij vorderingen, waar 800 gevange nen werden gemaakt. De vijand bombardeerde hevig onze loop graven in de Argonne, maar beproefde geen infanterieaanval. Een granaatstrijd stelde ons in staat eeni ge afdeelingen van onze eerste linie in de Argonne weder te bezetten. Londen, 28 Sept. (R.) Dépêche van maarschalk French. De ernstige strijd duurde voort rondom Loos en ten noorden van dit dorp. Wij bezet ten nu al den grond ten noorden van heu vel no. 70, dien de vijand Zaterdag hernam- Wij vorderden ook ten zuiden van Loos en namen nog een kanon, hetgeen het totaal brengt op 21. Er zijn nog meer prijsgegeven kanonnen tusschen ons en den vijand. Het aantal gevangenen bedraagt meer dan 3000. Veertig machinegeweren zijn genomen; vele anderen zijn vernield door het bombarde ment. De op den vijand veroverde linie is bui tengewoon sterk. Zij bestond uit een dub bel front en bevatte twee groote werken, ge naamd de redoutes Hohenzollern en Kaiser Wilhelm, bestaande uit een netwerk van loopgraven en bomvrije schuilplaatsen, zich uitstrekkende over verscheidene honderden yards. Eene tweede linie liep dicht bij Loos ten westen van die plaats. WDj zijn nu m ge vecht dicht bij de derde linie- Onze vliegtuigen bombardeerden den spoorweg bij Bapaume, en schoten een trein stijf. Ook werd de spoorweg beschadigd bij Acniet le Grand. P a r ij s, 2_8 Sept. (R.) Generaal Mar- chand is verleden Zaterdag bij de operatiën in Champagne door een granaatscherf in het onderlijf gewond. De wond is ernstig, maar schijnt zijn leven niet in gevaar te brengen. Petersburg, 27 Sept. (Tek-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Een Duitsche aanval in de streek van de stad Eckau werd door ons vuur terug ge dreven. De vijandelijke artillerie gaat voort haar vuur te ontwikkelen op verschillende punten in de streek van Riga. In de streek van Schok werden verscheidene malen vliegtuigen van den vijand verjaagd en zijne sappewerken gestoord. Talrijke Duitsche aanvallen in de richting van Nowo Alexandrowsk werden terugge slagen. De artilleriestrijd bereikte eene groote intensiteit. Door krachtige aanvallen van onze caval- lerie tegen de overgangen van de Boven Wilia in de streek van Dolginow werd de Duitsche cavallerie, uit oude regimenten samengesteld, verstrooid. 6 officieren en en (55 soldaten werden gevangen gemaakt, 3 machinegeweren genomen. Meer dan hon derd Duitschers zijn neergesabeld. Onze verliezen waren onbeduidend. Ten noordwesten van de Wileika werd een uiterst hardnekkig gevecht geleverd. Vier Duitsche aanvallen werden teruggesla gen. Door een nieuwen aanval van de Duit schers werden onze troepen een weinig teruggedrongen. Het gevecht werd niet on derbroken. Een van onze in die streek ope- reerende legers ontnam aan de Duitschers gedurende de afgeloopen week 13 kanon nen, waaronder vijf van zwaar kaliber, 33 machinegeweren, 12 munitiecaissons en meer dan 1000 ongpwonde Duitschers. In de streek ten oosten van Osmany en verder zuidwaarts tot aan de Pripjetstreek werd de strijd overal met de uiterste inten siteit gevoerd aan beide zijden. De vijand deed op vele plaatsen met sterke krachten aanvallen, die zich kenmerkten door eene gTOote hardnekkigheid. Sommige gevechten hadden een plaatselijk succes, dat echter in werkelijkheid zeer bescheiden was en zon der invloed op de uitvoering van de alge- meene taak, dié overeenkomstig het vast gestelde plan voor onze legers is bepaald. De meest gemarkeerde successen van onze wapenen waren: de aanval bij Delia- tisji aan "de Njemen, die de vijand dwong met groote verliezen terug te wijken; 2. eene actie tot afwijzing van een aanval van den vijand in de streek ten zuidoosten van hét station Baranowitsji; 3. een plotselinge aan val tegen een Oostenrijksch bataillon bij het dorp Labusy aan de Szczary in de streek van Liakhowitsji, in den loop waarvan een gedeelte van de Oostenrijkers aan de bajo net geregen werd, 364 man met twee of ficieren gevangen gemaakt en een mitrail leuse genomen werden. De uitkomst van dezen aanval was, dat de vijand gedwongen werd over de rivier terug te gaan. Verder werd het dorp Sliesnitz in de streek van de Beneden Stokhod genomen. Hier bereikte de hardnekkigheid van den aanval de uiterste grens. Men betwistte elkaar bran dende huizen met eene ongehoorde volhar ding. Het dorp bleef in onze handen. De vijand werd vernietigd; slechts 2 rnan en 4 mitrailleuses werden buit gemaakt. In de streek van den spoorweg Kowel— Sarny hadden verscheidene hardnekkige ge vechten plaats aan den linkeroever van de Styr. De stad Kolki en omstreken zijn krach tig gebombardeerd door den vijand. In de grensstreek van Galicië begonnen de .hardnekkige gevechten weder bij Nowo Alexinetz. Met ondersteuning van versche krachten dwóngen de Oostenrijkers ons de plaats te ontruimen. Door een nieuwen krachtigen aanval en een bajonet-gevecht verdreven onze troepen de Oostenrijkers; zij maakten vele mannén af en namen meer dan duizend gevangen. Volgens de laatste be richten vallen de Oostenrijkers weer Nowo Alexinetz aan. B e r 1 ij n, 2 8 Sept. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestu'jr uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Legergroep Hindenburg. De gisteren op het zuidwestelijke front van Dünaburg terug- gedrong entegenstnnder trachtte zich in eene meer naar achteren gelegen stelling staande te houden. Hij werd aangevallen en terugge slagen. Ten zuiden van het Dryswjatymeer hadden cavalleriegevechten plaats. De door het leger van Eichhorn behaalde buit in den slag bij Wilna, die leidde tot het terugwerpen van den vijand over de linie NaroczmeerSmorgonWischnew bedraagt aan gevangenen en materieel: 70 officieren 21.908 man, drie kanonnen, 72 machine geweren en talrijke bagage, die de vijand op zijn overhaasten terugtocht moest achter laten. Het opmaken van dezen buit kon ten gevolge van onze snellen opmarsch eerst nu geschieden. De vroeger gemelde cijfers zijn hieronder niet begrepen. Ten zuiden van Smorgon blijven onze aanvallen vooruitgaan. Ten noordoosten van Wischnew is de vijandelijke stelling door gebroken. 24 officieren en 3300 man zijn ge vangen, 24 machinegeweren buit gemaakt. Legergroep Leopold van Beieren. De brughoofden ten oosten van Boranowitny zijn na strijd in ons beziter zijn 350 gevan genen ingebracht. Legergroep Mackensen. De toestand is onveranderd. Legergroep Linsingen. De overgang over de Styr beneden Luzk is afgedwongen. On der den druk daarvan zijn de Russen ten noorden van Dubno over het geheele front in vollen terugtocht. Weenen, 28 Sept. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. De vijand, die met insluiting bedreigd werd door de Oostenrijksch-Duitsche strijd macht, zag zich genoodzaakt zijn onder groo te opofferingen ondernomen offensief in het Wolhynische vestinggebied prijs te geven. De Russische terugtocht hield gisteren den geheelen dag aan en bracht het vijandelijke leger achter de -Pulilowkaw. Onze legers ver volgen de Russen. In achterhoedegevechten ten oosten van Luzk namen onze troepen vier Russische officieren en 600 man gevangen. Aan de Ikwa en in Oost-Galicië is de toe stand onveranderd. Weenen, 28 Sept. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Onze artillerie stoorde de vijandelijke ver- slerkingswerkzaamheden aan de Beneden Sava. De vestingkanonnen van Belgrado zon den naar de stad Semlin eenige schoten, die hun doel misten. Weenen, 28 Sept. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Aan het Dolomietenfront werd heden mor gen een aanval van den vijand tegen den Col dei Bois met handgranaten afgewezen. Gisteren beschoten de Italianen wederom het hospitaal van het Roode Kruis te-Görz met omstreeks 50 granaten, afschoon deze ziekeninrichting, die nog niet geheel kon worden ontruimd, nog de vlag van Genève voert. In den Doberdo-sector deed ons vuur eene aanvalspoging tegen de Monte dei Seibusi, die mislukte. Rome, 28 Sept. (R.) Officieel commu niqué. De Italianen sloegen aanvallen van den vijand terug in de zones van Cevedale en Carso. Konstantinopel, 28 Sept. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. De toestand aan het Dardanellenfront is onveranderd. Onze naar verschillende rich tingen uitgezonden verkenningstroepen lok ten twee vijandelijke verkenningstroepen bij Anaforto en in den omtrek van Kerewisdere in een hinderlaag en namen ze gevangen. Andere afdeelingen deden verrassende aan vallen op de vijandelijke loopgraven en maakten eenigen buit. ^r~-der is er niets nieuws. Petersburg, 27 Sept. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den marinestaf. Den 25en'om acht uur in den morgen, ge durende het bombardement van de landstel- lingen van den vijand in de golf van Riga, doodde een verdwaald projectiel op een van onze schepen den commandant, kapitein ter zee Kazemsky, en den kapitein-luitenant Swinin. Om 10 uur voormiddags beëindigden onze schepen het bombardement van de stellin gen en legden aan alle batterijen het zwij gen op. Behalve de reeds genoemde verliezen hadden wij vijf dooden en acht gewonden. Londen, 28 Sept. (R.) Het visschers- vaartuig Ventnor, van Grimsby, is in den grond geboord. Londen, 28 Sept. (R.) Eerste minister Asquith antwoordde in het lagerhuis op de vraag of hij in de eerstvolgende dagen eene verklaring zou afleggen over de werving en den dienst bij het leger: Ik kan mij daarover niet uitlaten. De zaak wordt ernstig overwo gen* door de regeering, die zoodra zij in slaat is iets mede te deelen over hare poli tiek, dat zal doen. Inmiddels doe ik een beroep op alle partijen om zich er van te onthouden hier de zaak te bespreken. Wij zijn op een kritiek tijdstip in de geschiedenis van den oorlog; wij slaan met belangstelling, sympathie en hoop de dappere gecombineer de pogingen van de verbonden strijdmacht gade. Er zou geen grooter ondienst aan Groot Briltannië en zijne bondgenooten kun nen worden gedaan, dan door den indruk te doen ontstaan in de wereld, dat hier verschil van meening heerscht. (Toejuichingen.) Er volgde nog eenig debat, waarin enkele punten, den verplichten dienst rakende, wer den aangeroerd, maar geen van de ministers nam daaraan deel. Londen, 28 Sept. (R.) Sir Edward Grey verklaarde in eene mededeeling over den toestand aan den Balkan, dat als de Bul- gaarsche mobilisatie uitliep op de aanneming door Bulgarije van eene agressieve houding aan de zijde Van onze vijanden, wij gereed staan om aan onze vrienden in de Balkan- landen allen steun te verleenen, die in onze macht staat, op de wijze die hun het meest welkom zal zijn, zonder voorbehoud of voor waarden. Londen, 28 Sept. (R.) In het lager huis deelde minister Grey het volgende mede Een officieel bericht van de Bulgaarsche regeering meldt, dat Bulgarije 'in een toe stand van gewapende neutraliteit getreden is, ten einde zijne rechten en onafhankelijk heid te verdedigen, en dat het geene aggres- sieve plannen koestert tegen een van zijn naburen. Het kan nuttig zijn, dat ik zeer in het kort onze meening over den toestand op •den Balkan uiteenzet. Niet alleen bestaat hier te lande geen vijandschap, maar men koestert warme sympathie voor het Bulgaar sche volk. Zoolang Bulgarije zich derhalve niet schaart aan de zijde van de vijanden van Engeland en zijne bondgenooten,' kan er geen sprake van zijn, dat Engeland's macht of invloed aangewend wordt in een voor de Bulgaarsche belangen vijandelijken zin, en zoolang de houding van Bulgarije niet ag- gressief is zullen de vriendschappelijke be trekkingen niet verstoord wofden. Wanneer daarentegen de mobilisatie van Bulgarije tot resultaat mocht hebben, dat Bul garije een aanvallende houding aanneemt aan de zijde van onze vijanden, dan staan wij gereed aan onze vrienden op den Balkan allen mogelijken steun te verleenen^op de wijze, die hun het meest welkom zal zijn, zulks in volkomen overeenstemming met on ze bondgenooten en zonder voorbehoud of benaming. Wij houden, wat de toestand op den Bal kan betreft, natuurlijk voeling met onze bondgenooten en ik geloof, dat de meening, die ik hier geuit heb, ook door hen gedeeld wordt. Onze politiek is geweest een over eenkomst tusschen de Balkan-staten tot stand te brengen, welke niet alleen de onaf hankelijkheid van elk dier staten zou verze keren, maar Kun ook een schitterende toe komst zou verschaffen, gegrond, als alge meen beginsel, op de territoriale en politieke eenheid der verwante -nationaliteiten. Ten einde deze overeenkomst tot stand te bren gen, hebben wij erkend, dat van de gewettig de asp harren van alle Balkan-staten voldoe ning moet worden verschaft. De politiek van Duitschland 'daarentegen is steeds geweest, ten eigen bate tweedracht tusschen de Balkan-staten te zaaien en een oorlog tusschen hen te doen ontstaan. Het maakte eerst gebruik van Oostenrijlc-Hon- garije om den Europeeschen oorlog te doen uitbreken, met het gevolg, dat dit rijk thans geheel en al ondergeschikt is van Duitsch land en daarvan afhankelijk is. Turkije, welks belangen beveiligd zouden zijn geweest, door neutraal te blijven, werd door Duitschland medegesleept in den oorlog en thans wordt het eveneens ondergeschikt aan en afhan kelijk van Duitschland en word: het gebruikt voor de verwezenlijking van de Duitsche as» piratiën, dat de Duitsche invloed zal gelden van Berlijn tot Bagdad. Op gelijke wijze zou het natuurlijk Duitsch land s politiek zijn, den invloed van iederen Balkanstaat, dien het daartoe kon bewegen, te gebruiken om dit plan in de hand te wer ken, met het onvermijdelijke gevolg, dat ook die staten eventueel aan Duitschland onder geschikt worden. Daarvoor kan hun aanwinst in gebied beloofd worden, maar zij zouden hunne werkelijke onafhankelijkheid verlie zen. Dit is direct in strijd met de politiek der geallieerden, die de nationale aspiratiën der Balkan-staten wil bevredigen, zonder de on afhankelijkheid van een dier staten op te of feren. (Langdurige toejuichingen). B e r 1 ij nF 2 8 Sept. (K. N.) Het Neue Wiener Journal verneemt uit Sofia, dat tus schen den minister-president Radoslawow en den Rumeenschen gezant besprekingen plaats hadden, welke tot wederzijdsch ge noegen er toe leidden, dat de doorvoer van Rumenië door Bulgarije en omgekeerd in het vervólg zonder moeilijkheden zal ge schieden. De Voss. Ztg. ontleent aan de A Vilag het bericht uit Sofia, dat de Grieksche ge zant bij den minister-president Radoslawow was geweest en verklaarde, dat Griekenland reeds had te kennen gegeven onder geen omstandigheden een landing van vreemde troepen in zijn gebied te veroorloven. Gris» kenland beschouwt de kwestie van den sta tus quo op den Balkan als een aangelegen heid, die de Balkanstaten aangaat, en die al leen door de belanghebbende staten onder ling kan worden geregeld. Griekenland ^al onder alle omstandigheden zijn belangrijk ste haven Salohiki beschermen en is daarom besloten, indien de hangende kwestie tus schen Servië en Bulgarije niet vreedzaam kan worden opgelost, Doiran en Geogeli te bezetten. De döor het legerbestuur uitgevaardigde oproeping voor de manoeuvres heeft niet de zekerheid kunnen geven, dat de Grieksche regeering alles heeft kunnen ten uitvoer brengen, waartoe de kroonraad besloten had. Daarom was het noodzakelijk een deel van het Grieksche leger te mobiliseeren. Doiran en Geogeli in Zuid-Macedonië zijn op het oogenblik Servisch;, doch Bulgarije, dat het bezit van Servisch Macedonië op het oog heeft, is genegen om ten gunste van Griekenland afstand te doen van Doiran en Geogeli. Petersburg, 28 Sept. (R.) Het ge heele kabinet gaat heden avond op reis naar het hoofdkwartier van den czaar. Washington, 2 9 S e p t. (R.) De Ame- rikaansche consul te Weenen Gaffney heeft den raad gekregen ontslag te vragen onder mededeeling, dat het ontslag hem, als hij weigert dien raad te volgen, zal worden ge geven. Als reden wordt gemeld, dat hij zich' in pro-Duitschen zin heeft uitgelaten. New-York, 28 Sept. (R.) Officieel wordt bericht, dat eene Engelsch-Fiansche leening van 500 millioen dollars, rentende 5 pet. en met een omloopstijd van vijf jarent zal worden aangtboden aan het Amerikaan- sche publiek tot den prijs van 98 pet. De in schrijvingsprijs van het syndicaat is 95 pet. De stukken kunnen na vijf jaren naar keu ze van den houder ingewisseld worden in 4JA pets. stukken Engelbch-Fransche staals- obligatiën met 10- tot 20-jarigen omloops tijd, met bevoegdheid voor de regeeringen: om ze af te lossen na tien of vijftien jaar, gerekend van den datum der oorspronkelijko leening. Londen, 28 Sept. (R.) Vertegenwoor digers van de werkmanscomité's hielden he den eene conferentie. Deze werd ook bijge woond door de ministers Asquith en Kit chener, die redevoeringen hielden over den militairen toestond. De Staatscourant van Woensdag 29 Sept. bevat o.a. dev olgende Kon. besluiten: op verzoek ingetrokken de benoeming tot notaris te Utrecht R. P. C. de Moor te Drie bergen en benoemd tot notaris te Utrecht W. J. Fortuijn Droogleever, candidaat-nota- ris te Amersfoort. op verzoek wegens volbrachten diensttijd eervol gepensionneerd de officier van ge zondheid le klasse van het Indische leger Al H. de Chaufepié; H. M. de Koningin-Moeder is voorne mens van Soestdijk uit Vrijdagmiddag a.s. een bezoek te orengen aan het Kinder-Sa natorium „Hoog-Blaricum", en Zaterdag d.a.v aan het Sanatorium ,.Oranje-Nassau's oord". Daarna keert H. M. naar Dei\ Haag terug.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 1