Verspreide Berichten. ^BINNENLAND. jpchers zich' meester te maken van het dorp fJastciantzj later verdreven wij hen weer daaruit. De hardnekkige aanvallen van den Wijand op dat punt zijn weer begonnen. Op verscheidene plaatsen gaat de vijand voort een hagel van artillerie-projectielen te ontwikkelen. Op den sector vag een enkel regiment in die streek werden gisteren tot 10.000 projectielen toe geworpen uit zware Stukken. Een hevig gevecht werd gevoerd in de streek van het dorp Litoy zuidoostelijk van het station Baranowicze. Ten zuiden van de Pripjet en op het Gali- clsche front doet de vijand op vele plaatsen aanvallen, waarbij hij belangrijke krachten in het vuur brengt. Aan de overgangen van 'de Styr in de streek van Kolki kwamen ver scheidene gevechten met vijandelijke afdee- lingen voor. Na een hardnekkig bajonet-gevecht bezet ten wij loopgraven in het dorp Orobievka, ten noordwesten van Tamopol. In de streek van het dorp Marianka, ten zuidwesten van Tamopol, kwam eene paniek voor in een Duitsch bataillon onder den invloed van de onverwachte verschijning van een klein de tachement van onze troepen in zijne flank. B e r 1 ij n, 2 9 Sept. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. De aanval ten zuidwesten van Dünaburg drong vooruit tot de hoogten van de Swen- tinmeren. Ten zuiden van de Dryswjaty- meren en bij Postawj duren de cavalleriege- vechten voort. Onze cavallerie verliet, nadat zij de operatiën van het leger Eichhorn door aanvallen tegen de flanken van den vijand krachtdadig had ondersteund, de streek bij en ten oosten van Wiliczka. De verlaten tegenstander bleef werkeloos. Ten westen van Wiliczka werden de on voorzichtig voorwaarts gaande vijandelijke colonnes door artillerievuur uiteen gejaagd. Tusschen Smorgon en Wiszno zijn onze troepen zegevierend vooruitgaande. Bij de legergroepen Leopold van Beieren en Mackensen is niets bijzonders gebeurd. Legergroep Linsingen. De Russen zijn tus schen Kormin en Putilowka terug geworpen. Weenen, 29 Sept. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. De toestand in Oost-Galicië en aan de Ikwa is onveranderd. Vijandelijke afdeelin- gen, die ten Westen van Tamopol tegen onze versperringen trachtten op te rukken, werden door ons vuur verdreven. In het vestinggebied van Wolhynië wier pen onze troepen den vijand uit alle achter hoedestellingen, die ten Westen van de Bo- ven-Putilowka waren ingericht. Meer naar het Noorden veroverden onze troepen door bestorming het hardnekkig verdedigde dorp Boguslawka. Bij de Oostenrijk-Hongaarsche strijdkrach ten in Littauen verliep de dag rustig. Weenen, 29 Sept. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Op het zuidoostelijk oorlogstooneel zijn geene bijzondere gebeurtenissen voorgeko men. Weenen, 29 Sept. (W. B.) Officieel bericht van heden middag: In het gebied van het Stilfser Joch zijn door ons artillerievuur verscheidene kanon nen van den vijand vernield. Een op de hoogvlakten van Villgereuth, ten Noorden van Coston, ondernomen aan val van de Italianen mislukte na een kort .vuurgevecht. Op het brughoofd van Mrzli Vrk en Tol- mein werd in den namiddag een zeer hevig artillerievuur geopend, waarna 's avonds een aanval op den genoemden berg en bij Dolje volgde. Beide aanvallen zijn bij onze versperringen afgeslagen. Bij Dolje hebben onze troepen den door de strukgeschoten versperringen gedrongen vijand onmiddel lijk weer teruggeslagen. Zooals steeds, zijn al onze stellingen vast in ons bezit gebleven. Overigens bestond de gevechtsactie ook aan het front in het kustland slechts uit het gewone geschutvuur en schermutselingen. Rome, 29 Sept. (R.) Officieel commu niqué. Detachementen bergtroepen hebben een aanval gedaan op de vijandelijke stellingen en vooruitgeschoven verdedigingswerken op den Monte Nero. Boven Tolmino slaagden zij erin, den vijand terug te werpen en zware verliezen toe te brengen. Zij maakten zestig man gevangen. Wij hebben op de Isonzo drie drijvende mijnen opgepikt, waarmede de Oostenrijkers van plan waren onze bruggen te beschadi gen. Petersburg, 29 Sept. (Tel.-agent- schap.) Communiqué van het Kaukazïsche leger van den 26en: In het gebied van Olty geweervuur in de streek der hoogten van Baraket. In het ge bied van M elazgherd weervuur tusschen patrouilles bij Merghckhel. Op de rest van het front geene verande ring Konstantinopel. 29 Sept. (W. B.) Communiqué van het Dardanellenfront. In den nacht van den 27en ondernamen onze verkenningscolonnes bij Anaforta een verrassenden aanval met bommen op de vij andelijke loopgraven. Bij Ariburnu brachten onze op den rechtervleugel staande batterijen eene vijandelijke batterij van drie kanonnen tot zwijgen. Bij Sedd ul Bahr was den 27en od het ge- heele front wederzijdsch geweervuur. Op den linkervleugel was een artillerieduel en een strijd met bommen. In het centrum trachtten omstreeks 50 vijanden ons aan te vallen; zij hadden nauwelijks eenige schreden gedaan, toen zij reeds voor 't meerendeel door ons vuur vernietigd waren; de rest vluchtte te rug in de loopgraven. Den 27en trof een van onze vliegtuigen met een bom een vijandelijke luchtschiphal op Lemnos. B e r 1 ij n, 2 9 S e p f. (K. N.) De Lokal Anzeiger verneemt uit Budapest, dat een Servisch leger van 50.000 man op 23 Sep tember naar de Bulgaarsche grens is opge marcheerd. Het grootste deel der bevolking van Belgrado is naar Nish en andere plaat sen in het binnenland gevlucht. Londen, 29 Sept. (R.). De minister van koloniën Austen Chamberlain heeft twee telegrammen voorgelezen van de Brit- schen bevelvoerenden generaal in Mesopo- tamië, waarin een schitterend succes van de Engelschen wordt vermeldt. Een stelling van den vijand voor Kut-al-Aman is genomen met vele gevangenen en kanonnen. De vij and bevindt zich in volle vlucht naar Bagdad Onze strijdmacht is bezig met de vervol ging. Bern, 29 Sept. (R.) In haar antwoord op het protest van de Zwitsersche regeering tegen de schending van de Zwitsersche grens door twee Duitsche vliegtuigen op den 2Ien dezere toen een van deze vliegtuigen een bom liet vallen dicht bij een hofstede tusschen Porrentwy en Fontenais, verklaart de Duitsche regeering, dat uit het militaire onderzoek is gebleken, dat de beide Duitsche vliegeniers den weg hadden verloren. Er zijn maatregelen genomen tegen de officieren persoonlijk en om te voorkomen, dat zulke incidenten zich weer voordoen. De Duitsche regeering heeft haar groot leedwezen uitge drukt over dit buiten haren wil ontstane inci dent. Konstantinopel, 29 Sept. (W. B.) Het Staatsblad bevat een tijdelijke wet, waar bij machtiging wordt verleend om personen van 18-jarigen leeftijd, die geschiktheid be zitten officieren of onderoficieren bij de re serve te worden of lichamelijk geschikt zijn voor den actieven dienst, reeds nu op te roe pen. N e w-Y ork, 29 Sept. (R.) In eene ver gadering van aanzienlijke bankiers op het kantoor van Morgan, is eene commissie be noemd tot het uitwerken van de bijzonder heden der plaatsing van de 500 millioen Engelsch-Fransche leening, die op de markt zal komen. Men verwacht, dat binnen veer tien dagen de stukken ten verkoop zullen worden aangeboden tegelijk in New-York en een 20-tal andere steden van de Vereenigde Staten. Er wordt bericht, dat iedere bank in ieder deel van het land zich bij het syndicaat kan aansluiten. Tweede telegram. De definitieve samenstelling van het bankiers-syndicaat voor de Engelsch-Fransche leening is heden begonnen. Het voornemen is, dit syndicaat te maken tot het grootste in zijne soort, dat ooit in de Vereenigde Staten is gevormd. Davison, de vertegenwoordiger van de fir ma Morgan, heeft verklaard, dat de leening eene zeer gunstige ontvangst vindt in alle deelen van het land en dat de vorming van het syndicaat snelle vorderingen maakt. Egypte. Cairo, 29 Sept (R.). De man, die aan het station te Caiso den minister van de vakoefs Fathy Pacha- heeft aangevallen en hem twee wonden aan de wang en een wond aan den schouder heeft toegebracht, is ter dood veroordeeld. Generaal Koeropatkin. De „Times" verneemt uit Petersburg, dat generaal Koeropatkin tot bevelhebber van een legerkorps is benoemd. Brindisi, 29 Sept. (Havas). Aan boord van het pantserschip Benedetto Brin is een brand uitgebroken, door een ontplof fing gevolgd. Tot dusver zijn 8 officieren en 379 matrozen gered. De schout bij nacht Rubinde Cervin is onder de slachtoffers. De brand is zuiver het gevolg van een onge luk. (De Benedetto Brin was een slagschip van de Italiaansche vloot, gebouwd in 1901 en van een tonnenmaat van 13.427 ton). Uit de Pers De Troonrede en het Polêtieke Bestand. De N. R o 11. C t. vraagt of waar in de pers van eenige zijden de meening verkon digd is, dat het politieke bestand door de in de Troonrede aangekondigde plannen ge ëindigd is deze meening ook wordt ge deeld door de Volksvertegenwoordiging Het blad meent, dat men beter mag ver wachten. „Het zou een m i s s e 1 ii k verschijnsel zijn, indien de Kamer zich weer in het kleine politieke geharrewar van weleer ging verliezen. Eene vernedering op het hooge standpunt, waarop zij zich over het alge meen tot nu toe heeft weten te handhaven, en wat het ergste is eene groote ver zwakking in de positie van ons land, tc midden der oorlogvoerende Dortijcn. Zijn wij den vrede dan eigenlijk niet waard?" Waarlijk, wij kunnen de hoogeré een dracht, die zich met Augustus van verleden jaar zoo gelukig heeft geopenbaard en sedert gehandhaafd is, nog niet missen. Wij zullen haar, ook wanneer de vrede geteekend mocht zijn, nog in verscheidene jaren niet kunnen ontberen. Dan eerst recht niet, want het is niet onwaarschijnlijk, dat zich na den vrede voor ons land in menigerlei opzicht moeilijkheden zullen opstapelen, die met eendrachtige samenwerking misschien te bo ven kunnen worden gekomen,"*doch die eene in partijschap verbrokkelde natie niet zal kunnen doorstaan. Het ware te wenschen, dat men zich tijd van den oorlog te nutte' wist te maken, om ons land ook inwèndig të versterken tegen den'tijd, dat er weer vrede zal zijn. Zou de regeering dit alles over het hoofd hebben gezien? „Laten we toch antwoordt de N. R. C\ - van den Godsvrede geen caricatuur wil- "j- len maken. Godsvrede beduidt niet, dat er niet geregeerd worden zal, allerminst in een tijd, waarin er aan een krachtig "gouverne ment meer behoefte is dan ooit. Wie het regeeren gestaakt hebben wil, verlangt dat het staatsbestuur tot stilstand zal worden gebracht. Stilstand, dat beteekent voor het - land langzaam verval. Regeeren is hande- - len, handelen naar vaste beginselen, waar van onder geen omstandigheid af kan wor den gezien." Dat wil dus zeggen, dat er ook onder een politiek bestand beginselstrijd kan en zal zijn? Zeer zeker. Zonder strijd van beginse len wierd immers het gonsche staatsleven verlamd. Hoe ver men ook de feitelijke werking van het politiek bestand wil doen 'gaan, nooit het is In dit blad meer be toogd kan het principieele handeling, en van de andere zijde principieele critiek, uitsluiten. Godsvrede heeft betrekking op het ka rakter van den staatkundigen strijd. Po litiek bestand is de stille overeenkomst, al het kleine van den politieken strijd verre te houden, al het persoonlijke, al wat on- noodig prikkelt en verbittering teweeg brengt, al waar partijbelangen méér dan de gemeenschappelijke zaak door worden bevorderd, kortom al die degeneratiever- schijnselen te onderdrukken, die allengs, niet hier te lande alleen, maar overal, in het leven van het parlementaire stelsel zijn te voorschijn gekomen. Wanneer van vrij zinnige zijde gepoogd wordt, een op zich zelf reeds weinig gewichtigen, doch voor ons, liberalen, geheel onbelangrijken twist tusschen twee anti-revolutionaire voorman nen aan te blazen wanneer van de rech terzijde reeds nu getracht wordt, wegens de groote verhooging van lasten, die onver mijdelijk ook voor ons land uit den oorlog voortvloeit, het liberale bestuur in een ha telijk daglicht te brengen1), dan is dèt in strijd met het politieke bestand, omdat daarbij, buiten alle beginselen om, direct of indirect, naar niets beters dan politieke winst wordt gestreefd. Godsvrede wil zeg gen, dat men elkaar en eikaars beginselen zal v/eten te ontzien, eikaars overtuiging zal leeren waardeeren; dat men niet bij elk voorstel en eiken maatregel zal vragen, wie op het kussen zit, öf wie daarop zou kun nen komen, en dat men zich, na een eer lijken, open strijd, bij eene beslissing zal weten neer te leggen. In een woord, Gods vrede eischt niets anders, dan dat de hoo- gere eensgezindheid, welke ondanks diep gaand verschil van overtuiging onder een volk bestaat, tot uiting zal komen. Politiek bestand is geen decoratief, waarachter de woedende elementen een tijd lang verborgen worden gehouden; geen vertoon van eene eenheid, die niet bestaat en in geen land ooit verkregen kan worden; geen valsche schijn, die wordt veroorzaakt doordat een ieder zijn gevoelens het zwijgen oplegt. Neen, het ware politieke bestand brengt juist mee, dat iedereen spreken kan doch dan ook in overeenstemming met den aard van het bestand zal v/eten te spreken! en iedereen het spreken van anderen ver draagt." Zoo els men bemerkt zal hebben heeft men met name de aankondiging van de voor stellen tot grondwetsherziening opgevat als een teeken, dat de Regeering het politiek be stand wenschte te doen eindigen. Zoo wel in bladen der rechterzijde als in bladen van links is die stelling gelanceerd. Slechts met dit verschil, dat waar sommigen zich bepaal den bloot tot vaststelling van hetgeen men een feit achtte, anderen eene min of meer verholen vreugde aan den dag hebben ge legd. Is het in strijd met den Godsvrede aldus vraagtd e N. R. C. zoo de regeering de van haar eerste optreden af beloofde voor stellen -1 grondwetsherziening nu ook in dienen gaat? „Wij zouden niet weten, waarom. Men vergete ook niet, dat als nakoming van de afgelegde belofte als verbreking van het politieke bestond moest worden beschouwd, niet-inlossing van het verpande woord evenzeer als zoodanig zou moeten gelden. Het hangt er maar van af, aan welke zijde men zich plaatst. Principieel sluit de Godsvrede de behandeling van niet één on derwerp uit, dat de verantwoordelijke re geering nöodig acht, ter tafel te brengen. Natuurlijk zal de regeering van hare vrij heid met matiging gebruik maken. Zij zal, als het niet dringend noodzakelijk is, geen maatregelen nemen of voorstellen doen, waarvan zij weet, dat ze groot verzet zul len uitlokken. Den Godsvrede te handhaven eischt, van haar zijde vóóral, veel tact, veel doorzicht en beleid, omdat zij de regeer- machine niet stop zetten kan. Zij moet regeeren, dat wil zeggen, zij kan haar be ginselen die aan critiek bloot staan! niet buiten toepassing laten. Nu zouden wij mecncn, dat geen tijd be ter is, om voorstellen tot grondwetsherzie ning in behandeling te nemen, dan juist zulk een als waarin wij thans leven, een tijd van toenadering, waarin olie partijen tot inschikkelijkheid bereid zijn. Zal eene grondwetsherziening kunnen slagen, don moet er heerschen een gezindheid tot com promis, eene geneigdheid tot wederzijdsche woordeering, en een verlangen, om elkaar te ontzien. En onder die gesteldheid ver- keeren wij nu. De atmosfeer is thans beter den ooit, om eene grondwetshervorming tot stand te brengen. Laten we deze gelegen heid vorbijgann, dan zal er misschien lotcr ccn~ periode komen ven groote beroering en hartstocht, waarin ccnc hervorming vén onze grondwet, als onafwijsbaar is gewor den tot inwendige versterking van het lend, zal worclcn afgc'v/ongen met nume ric!: overwicht, maar niemand zal willen ontkennen, dat "een tgdnerk, waarin uiter sten het hoogste woord voeren, voor zulk eene hervorming niet het meest geschikt is." Mocht de grond wetsherziening nu tot stand worden gebracht, dan zal daarmee eene weidaad verricht worden aan het land. frDe staten zullen na den oorlog een nieuw leven hebben tc beginnen, een leven, dat, zoo niet alle verschijnselen bedriegen, za! steun in het teeken van vermeerderden wez'eh!ijking invloed van "het volk in al zijne geledingen op het bestel van den staat. Indien wij hier te lande tijdig de grondslagen weten te vestigen, waarop eene gezonde democratie tot hoogere ontwikke ling komen kan, dan zal dit heilzame ge volgen hebben, omdat dit ons in een moei lijken tijd naar binnen en naar buiten kracht geven zal." De N. Ro 11. C t. geeft nog een rede aan, waarom grondwetsherziening juist nu, uitne mend nuttig kan worden: de partijstrijd moet op een hooger niveau wor den gebracht. Wij moeten, links en rechts, ons trachten beter voor te bereiden, om beter te worden. „Welnu, tot zulk' eene voorbereiding zal eene grondwetsherziening, voltrokken in de geestesgesteldheid, die boven werd aangegeven, uitnemend werk kunnen blijken te doen. Laten wij, onbewogen ook in dit opzicht, de geweldige tijden aan ons voor bijgaan, vallen wij in het nieuwe Europa terug tot den ouden stijl, gaan wij opnieuw den weg op van het Fransche schismatische persoonlijke parlementarisme van vóór den oorlog, dan kunnen we zeker zijn, dat een inwendig verbrokkend en verzwakt Neder land in de nieuwe orde van zaken spoedig zonder eenige beteekenis zal zijn. Wil men het woord Godsvrede van ston de af aan prijs geven best; maar laat de geest blijven." Ook de Standaard informeert of het Bestand vervallen geacht moet worden. „Van twee kanten tegelijk doet men het voorkomen, alsof de Regeering met haar jongste Troonrede het Bestand had opge zegd. Waaruit moet dit blijken? In het algemeen'zegt men hieruit, dat het Kabinet zich weer zetten wil tot wetgeven- den arbeid, die niet rechtstreeks voort vloeit uit den Oorlog. En dit wordt dan zoo gespecificeerd, dat de Regeering thans de Grondwetsherziening aan de orde wil stel len, de belastingontwerpen gaat indienen, en de Invaliditeitswet wil aantasten. De juistheid van deze conclusie valt nog niet in te zien. Dat de Regeering een waagstuk begon met de Invaliditeitswet naar voren te bren gen, merkten we zelve op. We wezen hier op als op „een donkere plek" in deze re de, maar verklaarden er bij, de stukken te willen afwachten. De Regeering kan toch uit de moeilijk heid, die voor hoar voortvloeit uit de on gereedheid, waarin ze op die punten ver keert, zich aanstonds zelve redden, zoo ze zich beperkt tot het indienen van een kleine wet, die den termijn van drie jaar in een iets langeren van vier of, zeg, vijf jaar wijzigt. De beslissing behoeft dan van haar standpunt niet te vallen, dan nadat de vrede terugkeerde. Voor de beide andere punten daarente gen is ze gereed. Ze kan de Grondwetsrevisie aan de orde stellen zonder het Bestand aan te tasten, zoo ze zich bepaalt tot Art. 192, en haar eere zoekt alleen in de Pacificatie. Arti kel 80 daarentegen regelt het gevaarlijkste punt in den politieken strijd, en kan eerst na vervalling van het Bestand worden door gezet. Bedoelt de Regeering dit nu anders, en beoogt ze Art. 80 en 192 te combinee ren, dan kan ze nu wel de voorstellen in dienen, maar de afhandeling voorshands laten rusten tot de vrede terugkeert. En wat de belastingvoorstellen betreft, zoo kunnen ook deze het Bestond ontzien, mits ze uitsluitend bedoelen het Rijks-in komen tot hooger bedrag op te voeren, voor zoover de oorlogstoestand van Europa dit eischt. Tenzij Minister Treub er zich op mocht toeleggen om de belastingen naar een gansch ander stelsel te heffen, kan al- zoo ook hierbij het Bestand worden ontzien. Zoo opgevat, gaf de Troonrede voor ons dan ook geen opzegging van het Bestand, en oordeelden we daarom dat op den be- stannden voet kan woeden doorgegaan. Bleek echter van achteren, dat het Ka binet zelf van nu of het Bestand opgaf, en een terugkeeren tot den gewonen wetgeven- den arbeid in zulk een zin bedoelde, dat het almeer een Kabinet van principieelen strijd begon te worden, dan natuurlijk-, zou de oppositie van de drie partiïen Réchts, en dus ook van onze partij, welbewust door de Regeering zelve worden uitgelokt, en zou den ook wij den strijd hebben te aanvaar den." I) Gelijk de T ij d deed in zijne beschou wing omtrent de Troonrede. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 30 September bevat o. a. de volgende Konink lijke besluiten: benoemd tot directeur van post- en tele graafkantoor te Enschede F. J. T. M. Smit, thans directeur van het telegraafkantoor te Alkmaar; tot idem te Hengelo (Ov.) C. Dron- kers, thans te Winschoten; benoemd tot lid van den Raad van Be roep voor het mijnwezen W. A. Knol, mijn ingenieur, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; op verzoek eervol ontslagen wegens ziekte als opzichter van den arbeid W. J. van Tus senbroek te Venlo; op verzoek eervol ontslagen S. Heimans te Zutphen als tiideliik Ieeraar aan de Rijks- lnndbouwwinterschool aldaar en als zooda nig wederom benoemd dr. H. C. L. E. Berger te Zwolle. benoemd bii het rcscrve-pcrsoncel der landmacht tot rescrvc-2e luitenant bii hun tegenwoordig korps. a. IJj -het wapen der infanterie, de vaan drigs W. L. M. E. van Leeuwen, van het lSe reg.; A. P. Flick, van het 1-le reg -T. T. H. Smc"'". van het 13e reg.; N. van Vliet, van het 22e regH. C. van Leeuwen, van het 21c reg.: C van den Dorpe. van het 20e ree.: M. Ycld'huyzcn van Zanten, van het 10e reg I P. 0. Quack, van het 22 reg.; A. H. Mols <»u P. Tazelaar. beiden van het 13e ree: P. Butgers. van het 10e reg.; J. Broeder en .1. H. van der Laan, heiden van het Ie. reg.; A. D. Meyer, van het lie reg.; A. F. Beckeringh. van het 21e reg.; L. J. Glastra, van het 13e ree.; II. R. Bcukvlman, van liet 10 reg.: A. .T. IIoll- liuizm. "ah hcPllc reg.; G. J.tllhui'.zpn <_n P. Huyssoon, beiden van het 5e reg.; E. Zwier, van het 2e regiment; B. F. Verveen, van het 21e reg.; W. J. H. Jansen, van het 16e reg.; H. Huisman, van het 5« reg.; J. J. Woldendorp ep J. H. Veltmever» beiden van het 12e reg.; J. Thie. van hot le reg.; J. M. W. Camps, van het 11e reg.; D? Boogerd. van het 3e reg.; M. P. M. LinderS? van het 17e reg.; C. A. J. Blankers, van het 3e reg.j H. W. J. Dik, van het 22e reg.; J. J. Snoeck Henkemans, van het 10 reg.; S. van Groningen, van het 8e reg.; M. T. Alkema. van het 16e reg.; W. van der Vegt. van het 13e reg.; T. J. Roes, van het 5e reg.; B. Me- rema, van het 12e reg.i J. Speller, van het 22e reg.; E. H. J. Penners, van het 11e reg, b. hij het wapen der cavalerie, de kornet 0. van Rees. van het 4e reg. huzaren; c, bii het wapen der artillerie, de kornet H. J» van Heek, van het 4e reg. veld-art.; de vaandrigs J. Hesselink en A. F. Poggenbeek, beiden van het 2e reg. vesting-art.; F. Klomp, C. F. van Duin en S. G. der Meulen, al-1 len van het le reg. vest.-art.; de milicien sergeanten P. Franke en S. P. Frenkel. bei-*' den Yan het le reg. vest.-art.; W. Ouburg IV Hommes. G. B. van de "Werfhorst. H. de Zan£? ger, J. de Vries. D. C. Engel. M. J. A. van Dugteren en V. Disselkoen, allen van het 2e reg. vest-art.; tijdelijk benoemd, bii het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der artillerie, tot res.-2e luit. bij hun tegenwoordig koros. de milicien-sergeanten H. 0. Wenink, J. H. C. van den Berg en P. Boeken, allen van het 2e reg. vest.-art. Excursie der Koningin. Men meldt uit Gorinchem aan het Hbld.t De Koningin maakte gisteren een excursie- tocht. Precies op tijd 9.46, met den gewonen sneltrein, waaraan de salonwagen was ge-« haakt, passeerde H. M. het station Gorin chem. Van de enkele minuten, dat de trein stilstond, maakten velen gebruik om H. M. toe te juichen. De Koningin reisde door tot Leerdam, van daar ging H. M. per auto naar de forten te Asperen, dan binnen door naar Vuren en Brakel; een der salonbooten van Fop Smit bracht H. M. naar de overzijde der rivier, alwaar verschillende plaatsen werden be zocht Te ongeveer half vier kwam de Koningin per boot weer naar hier om per auto naar het station te rijden en te 4.03 per gewonen sneltrein weer naar Den Haag te vertrekken. K o n. M i 1. Academie. De cadetten die overgegaan zijn naar het derde studie jaar, zullen 1 October a.s. te Breda aan de Kon. Mil. Academie een opleidingscursus voor officie»- gaan volgen. De nieuwe directeur van het Amsterdamsche bouw- en wo ningtoezicht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisterennamiddag tot di recteur van bouw- en woningtoezicht de eigenlijke afdeeling der bouwpolitie van den onlangs gesplitsten dienst benoemd den heer J. van der Waerden, c, s., hoofdinge nieur le klasse bij de Staatsspoorwegen in Ned-Indië. Met den heer Van der Waerden zoo wordt aan de N. R. C. geschreven, treedt een zeer bekwaam ingenieur in den gemeente dienst, iemand, die op betrekkelijk jeugdigen leeftijd de heer Van der Waerden is 38 jaar oud reeds een eervolle carrière ach ter zich heeft. De heer Van der Waerden, oud-rector van het Delftsche Studentencorps, heeft als chef van aanleg den nieuwen grooten spoorweg op Zuid-Sumatra ontworpen. Ook tal van spoorwegen op Java heeft hij geprojecteerd en uitgevoerd. Wethouderspensioen. In dc gis teren cehouden Gemeenteraadszitting van Am sterdam is een Gewijzigde -\oorcIrachl tot pensionnecring van wethouders goedgekeurd met 21 tegen 10 stommen. Door het aanne men van deze gewijzigde voordracht hebben wethouders recht on pensioen tot een maxi mum bedrag van ƒ3000 en van ten minste ƒ1000. indien de wethouder ontslag heeft genomen wegens ziekte of ophoudt wethou der tc zijn wegens niet-herkiezing bii perio dieke aftreding als lid van den Raad of als wethouder. Het maximum wordt verkregen na 12 iaar. Crematie Mr. van Deventer. Tiet stoffeliik overschot van Mr. van Deventer zal a.s. Vrijdag op nader to bepalen uur ner extra Holh spoortrein uit Dpn Hang ter cre matie naar Westerveld worden overge bracht. Dr. Hiddo Nnnning. t In den ouderdom van 34 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer dr. H. Nanning, die in Oc tober 1906 te Leiden promoveerde op een proefschrift getiteld „Over den invloed van het Pancreas-extract op de glycose in spier* sap". Na zijn promotie volgde hij zijn vader op in de zaken en trad hij na diens dood iB 1913 op als directeur van de N. V. dr. H. Nannings Pharmaceutisch-Chemische Fa briek. Van verschillende vereenigingen en bon den was de overledene bestuurslid, o.a. van de Ned. Vereeniging van Fabrikanten van Merken-artikelen, terwijl hij zitting had in de Commissie van Bijstand van den Bond van Groothandelaren in Chemicaliën enz. Te Boxmeer is overleden, 74 jaar oud, mr. A. J. F. Verheyen van Estveld, sedert meer dan 40 jaren kantonrechter aldaar. Nederland en de ooHoti» Duitsche luchtschepen boven ons land. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat onzé Regeering naar aanleiding van het trekkeni van Duitsche luchtschepen over Neder» landsch gebied een ernstig vertoog tot dé Duitsche Regeering heeft gericht, daarbij tevens de verwachting uitsprekende, dat af» doende maatregelen zullen worden genomen; om de herhaling van zoodanige gebieds» schendingen te voorkom^,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2