manden. a. merman (k stadsnteüwst CT Ei 1 LI ON Utrechfscheslr?ot U. TeW. 145 Uit den omtrek. jnumprijs voor binnenlandsch verbruik be halve voor room- en lunchkaas en kaas be reid onder rabbinaal toezicht voorloopig bepaald: l A. voor den verkoop in het groot: voor: volvette Goudsche Meikaas met Rijksmerk '\f 50; volvette Goudsche Meikaas 48; Edammer Meikaas 40 47; volvette ion- ge Goudsche en Edammerkaas met Rijks- merk ƒ42; volvette jonge Goudsche kaas 40; jonge Edammer kaas 40 39; jonge .Goudsche kaas 40 38; Edammer en ]Goudsche kaas 30 4 ƒ33; Edammer en Goudsche kaas 20 7 28; magere Edammer en Goudsche kaas 18; Leidsche en Delft- Bche komijne kaas 42; Friesche nagelkaas 21, alles per 50 K.G. B. voor den verkoop in het klein, voor vol vette Goudsche Meikaas met Rijksmerk 62A ct.; volvette Goudsche Meikaas 60 ct.; Edam mer Meikaas 40 4 60 ct.; volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk 57 V: ct.; volvette jonge Goudsche kaas 55 Ct.; jonge Edammer kaas 40 4 55 ct.; jonge Goudsche kaas 40 XA 50 ct.; Edammer en Goudsche kaas 40 4 50 ct.Edammer en Goudsche kaas 20 4 YIA ct.; magere Edammer en Goudsche kaas 27ct.; Leid sche en DeUtsche komijnekaas 55 ct.; Frie sche nagelkaas 30 ct.; alles per half Kg. Onder kaas gemerkt 40 4, 30 4- of 20 4 wordt kaas verstaan, welke respectievelijk 40 of meer, 30 of meer of 20 of meer vet in de droge stof bevat. Exporteurs zijn verplicht op last van het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van kaas aan bij dat Bureau ingeschreven gros siers kaas te leveren tegen 2 beneden den maximumprijs voor verkoop in het groot. Bij verkoop aan detailhandelaren kan 2 boven den maximumprijs voor verkoop in het groot in rekening worden gebracht, in- 'dien de hoeveelheden ten hoogste 50 Kg. per zending en per week aan denzelfden af nemer bedragen. De boterprijs. Naar wij vernemen zijn door den minister van Landbouw de maximum-boterprijzen voorloopig als volgt vastgesteld engrosprijs op 1.45 per K.G. en détail- prijs op 1.65 per K.G. Kali meststoffen. De Duitsche regeering heeft bepaald, aldus meldt het N. v. d. D. dat naar ons land slechts patentkali zal mogen worden uitgevoerd. Er komt dus geen kalizout en geen kainiet. Omtrent de grootte der vrij te geven partijen kan geen mededeeling wor den gedaan, omdat deze afhankelijk zal zijn van hetgeen Nederland als tegenprestatie zal kunnen en willen stellen. Kolenvoorziening. In de Woensdagavond gehouden vergade ring van den Raad van Culemborg is beslo ten van 't aanbod van het Kon. Nat. Steun comité betreffende de voorziening van ko len voor de gemeente Culemborg gebruik te maken. De gemeènte krijgt nu de beschik king over 700^)0 K.G. eierkolen en an- thraciet tegen resp. 1.28 en 1.85 per H.L. 'dat aan on- en minvermogenden zal verstrekt worden. De gemeente blijft garant bij een eventueel tekort. Verkeer met Engeland. De mailboot Mecklenburg van de Maat schappij Zeeland is Donderdagmorgen door de Engelsche Admiraliteit te Tilbury Docks opgehouden, zoodat des avonds geen mail boot aankwam. Thans werd de mailboot Ko ningin Regentes in gereedheid gebracht om Vrijdagochtend van Vlissingen te vertrekken. Nieuw m ij n e n v e 1 d. Naar de Maasb. verneemt, heeft de En gelsche Admiraliteit een nieuw mijnenveld gelegd, waarvan de nieuwe weg tot nu toe niet vastgesteld was. Daar dit nu geschied is, zullen de te Deal liggende stoomschepen, o.a. de Rijndam en de Westerdijk naar Rotterdam opstoomen. Eenhulde uit Engeland. Namens de Kamer van Koophandel te Grimsby is een zilveren beker uitgereikt aan schipper G. Smits, van den stoomlog- ger VL. 3, Maria Josepha, te Vlaardingen, wegens het redden van de schipbreukelin gen van den stoomtreiler Westminster, uit Grimsby, welke 6 Augustus j.l. op de Noord- tee is gezonken. Tewerkstelling geïnterneerden. Woensdag a.s. worden te Leerdam 60 Belgische geïnterneerden uit de kampen van Oldebroek, Harderwijk en Zeist verwacht, die aan de witglasfabrieken aldaar als glas- en pottenmakers aan het werk gesteld wor den. Zij worden naar de Tel. meldt ondergebracht in barakken, welke daartoe "op het fabrieksterrein speciaal zijn gebouwd. Het detachement bewakingstroepen, groot 12 man en een officier, welke een dag te voren reeds zullen aankomen, worden in die barakken eveneens onderdak gebracht. In den komenden winter zullen ongeveer 60 Belgische geinterneerden in de manden industrie te Tiel werk vinden. De regeering neemt maatregelen voor hun huisvesting. Voor het Belgische Roode Kruis. De heer J. B. van Overeem, administra teur van het stoomschip Koningin Emma, heeft aan het Belgische Roode Kruis een bedrag van 105 doen toekomen, dat onder de passagiers van dat schip was ingezameld róór het door de ramp getroffen werd. Deze gift is door den heer Van Overeem aan de Belgische legatie te Den Haag afge dragen. Voor de dieren aan hetfront. Vooral nu de actie op het westelijk front weder hervat schijnt, verzoekt men er nog maals aan te herinneren, dat giften voor de particuliere dierenverzorging ten allen tijde kunnen worden gezonden aan Jhr. W E. Engelen^ te Hilversum, secretaris van het comité tot beperking der vivisectie, die voor de doorzending naar onzen consul- generaal te Londen zorg draagt. N. V. V. Door het bestuur van 't N. V. V. is beslo ten, nadat de meening dei aangesloten bon den was ingewonnen, om zeer spoedig, ver moedelijk reeds in de eerste week van No vember a.s., te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering ven het Verbond te houden, waar de economische toestand der arbeidersklasse in Nederland zal worden be sproken. Ook de bestuurdersbonden zullen worden uitgenoodigd tot deze algemeene vergadering afgevaardigden te zenden. Aan de orde zullen worden gesteld de maaregelen van overheidswege ten opzichte van de voorziening met, en de prijzen van de levensmiddelen, de werking der steun- comité's, de vergoedingen aan de gezinnen der gemobiliseerden en de stand der werk loosheidsverzekering in ons land. De Rotterdomsche koper smokkelarij. Den 20en October a.s. zal voor het ge rechtshof te 's-Gravenhage in hooger be roep behandeld worden de zaak tegen J. C. M. van R., M. S. en J. W., de eerste en de tweede kooplieden, de derde expediteur, al len te Rotterdam en beklaagd van poging tot verboden uitvoer van koper naar Duitsch- land. In eersten aanleg werd van R. veroor deeld tot 3 weken gevangenisstraf, terwijl de beide andere werden vrijgesproken. Ne d.-I n d i S an Francisco. Naar de N. C. verneemt zal de Java-China- Japan lijn in December a.s. een verbinding openen tusschen Nederlandsch-Indië en San Francisco. De dienst zal maandelijksch zijn en het eerste stoomschip zal op 15 December van Batavia via Cheribon, Semarang, Soerabaja, Macassar vertrekken naar Manilla, Hongkong en San Francisco. De nieuwe lijn zal den naam dragen van Java-Pacific Lijn. Daar de Java-China-Japan Lijn op het ©ogenblik niet over voldoende eigen schepen beschikt, wordt de vaart ondernomen met twee Java-China-Japan Lijn schepen, een schip van de Stoomvaart-Mpij. Nederland en een van de Rotterdamsche Lloyd. Postzegelpla k-m a c h i n e. Op verschillende kantoren in Rotterdam, en op een enkel in Amsterdam, heeft de postzegel- plak-machine haar intrede gedaan. Het is niet het bekende apparaat, waarmede de ze gels als het ware op de enveloppe gestem peld worden, maar het is een sneldraaiende rotatiemachine, desnoods door een electro motor bewogen. 7000 zegels zijn op deze wijze in een uur te plakken. Een jubileum in balling schap. In het hotel du Passage te 's Gra- venhage vierde een Belgisch echtpaar zijn diamanten bruiloft. Daar de meeste familie leden in België waren, geschiedde de viering in beperkten kring van vrienden en kenis- sen, terwijl een zeer groot aantal bloemstuk ken hun werd toegezonden namens hun Bel gische vrienden. Beiden genieten een uitste kende gezondheid. Ze zijn onderscheidenlijk 82 en 85 jaar oud. Een gevaar voor de haring vis s c h e r ij? d. K. schrijft in het Vissche- rijblad van de N. VI. Ct. Onze visschers beginnen ernstig te kla gen over de aanwezigheid in de Noordzee van tonijnen. Voor een jaar of vijf kwamen deze visschen die eigenlijk in de Middel- landsche Zee thuis behooren slechts spo radisch in de Noordzee voor. Maar sedert zijn zij zóózeer in aantal toe genomen, dat het geen zeldzaamheid moet zijn als er van twintig tot dertig exemplaren een '~Tger gezelschap houden. De dieren leven van hetgeen overboord gaat, maar ook, en hierin schuilt juist het gevaar van haring. Aldus meenen de visschers. Ja, zij schrijven de slechte vangstresul taten van dit jaar gedeeltelijk op naam van deze veelvraten. Aan pogingen om dit schadelijk gedierte te verdelgen heeft het tot nog toe ontbro ken. Wel werd er nu en dan een gevangen en gezouten het vleesch ervan moet zeer smakelijk zijn maar de tonijn vermenig vuldigt zóó snel, dat er van een verdelging bij de tot nu toe gevolgde manier van vis schen geen sprake kan zijn. Daarbij komt nog, dat de tonijn bijzon der krachtig is en zich ongelooflijk snel verplaatst, zoodat wil men den verdel gingsoorlog met succes voeren naar mo derner oorlogstuig moet worden omgezien. Wij meenen niet beter te kunnen doen dan op deze hoogst belangrijke zaak de aan dacht van de autoriteiten te vestigen. Misschien wil de hoofdinspecteur der Visscherijen het onderwerp wel in studie nemen, opdat spoedig zekerheid worde ver kregen over de quaestie of de tonijnen in derdaad voor de haringvisscherij gevaarlijk zijn en indien 'We vraag bevestigend moet worden beantwoord, op welke doeltreffende wijze dit gevaar dan dient te worden bestre den. De melkprijs. Veehouders te Gou da hebben besloten de melk gedurende den winter te brengen op 14 a 15 cent per liter. Het medisch geheim bij de Marine. De Zeekrijgsraad te Willemsoord heeft uitspraak gedaan in een zaak tegen een officier van gezondheid le klasse, die terecht had gestaan ter zake dat hij op last van zijn commandant een lijst heeft inge diend vermeldende den naam van een offi cier met vermelding van den tijd gedurende welke deze laatste vrij van dienst was ge weest wegens het lijden aan eene veneri sche ziekte, als gevolg waarvan door ge noemden officier tegen hem een klacht werd ingediend ter zake van schending van ge heimen. Overeenkomstig de overwegingen opge nomen in het vonnis van een anderen offi cier van gezondheid, die door den krijgsraad wegens het niet opvolgen van bovengenoem- den last van zijn commandant wegens dienst weigering werd vetoordeeld tot een dag mili taire gevangenisstraf, sprak de krijgsraad den beklaagde vrij op grond "dat niet aanwezig is het element van schending van geheimen, n.l. dat bekl. verplicht was tot geheim houding, welke verplichting voor hem als ambtenaar ru'et beslaat, nu hij als zoodanig verplicht is de door zijn meerdere gegeven order op te volgen. De fiscaal had in deze zaak op overeen komstige gronden vrijspraak gevraagd. Namens den advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof werd appèl tegen dit vrijsprekend vonnis aangeteekend. Poging tot vergiftiging. De Rechtbank te 's Gravenhage veroordeelde gisteren de dienstbode J. C. G., ter zake po ging tot doodslag op mejuffrouw L. in de Schiestraat aldaar tot 1 Vj jaar gevangenis straf, met aftrek der geheele preventieve hechtenis. De eisch was 2 jaar gevangenis straf. Ingevaarbrengenvandeon- zijdigheid van Nederland. De 51- jarige rentenier E. A. M., geboren le S^int du Nord (Frankrijk), wonende te Brussel, laatstelijk verblijvende te Vlissingea, thans gedetineerd te Rotterdam, heeft voor de rechtbank aldaar terechtgestaan ter zake dat hij te Rotterdam, op verschillende tijdstip pen in en omstreeks de maand Juni. opzet telijk handelingen zou hebben verrLht, door welke de onzijdigheid van den Ncderland- schen Staat in gevaar werd gebracht. Ten behoeve van een te Folkestone gevestigd bu-eau onder den nanrn Ir.gram Co., waarmede hij in geregelde verbinding stond en welk bureau behoorde tct den staf der Fransche Oosterlegers, zou bekl. ten huize van zekeren Frans Deckers, die evenzeer met gemeld bureau in geregelde verbinding stond, althans in tegenwoordigheid van dien Deckers en met behulp van diens ver tolking, rapporten hebben aangeboord van personen, door Deckers uitgezonden naar Duitschland tot het verzamelen van gege vens over troepenverplaatsingen en andere aangelegenheden van militair, belang, om trent hetgeen die personen op reizen in Duitschland dienaangaande beweerden te hebben waargenomen en wel speciaal over verplaatsingen van troepen naar het Ooste lijk en Westelijk front en ove>* weikzaam- heden en andere bevindingen, als aanwezig heid van onafgewerkte projectielen en van een benzinedepot in een automobielfabriek te Varel, en die rapporten ter kennis van genoemd bureau I. Co. hebben gebracht, althans die rapporten hebben aangehoord met het doel ze ter kennis van dat bureau, althans van de tegenparten van Duitsch land te brengen. Nadat bekl. de gebruikelijke vragen naar naam, beroep enz. beantwoord had, ver zocht de substituut-officier van justit:~, mr. Pouman, het O. M. waarnemend, de behan deling van deze zaak in gesloten zitting te doen plaats vinden. De rechtbank besliste dienovereenkom stig. Mr. J. G. Schürmann trad als bekl.'s ver dediger op. (N. R. Ct.) Meineed. Met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Arnhem, d.d. 20 Juli j.l., heeft het gerechtshof aldaar den landbouwer G. v. H., te Barneveld, wegens het door belofte uitlokken van meineed, ver oordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, met af trek der preventieve hechtenis. De aanranding in den trein. De Haarlemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van een koopman uit Rot terdam, die een kinderjuffrouw uit Zwolle in den trein van hier naar Haarlem had aange rand. De man, tegen wien 2 jaren was ge- eischt, werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden. Diefstal met inklimming.— Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 39- jarig machinist tot 2 jaar en een 43-jarig glazenwasscher tot VA jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens diefstal met inklimming in de villa van het hoofd der school Siderius te Bussum. De rechtbank had den glazenwas scher 2 jaar opgelegd. Rubberdiefstal. Voor de rechtbank te Amsterdam is door het O. M. 5 maanden gevangenisstraf geeischt tegen 2 bootwerkers in dienst van de Stoomvaart- Mij. Nederland, wegens diefstal door den een en medeplichtigheid door den onder van 9 vellen rubber uit een kist, die op 19 Augustus j.l. in een loods aan de Javakade was opgeslagen. Daar verdenking op hen rustte werden zij bespied door een wacht man. Deze achtervolgde den eigenlijken dief en bracht henf onder bedreiging met zijn re volver tot staan. Bij het onderzoek dat volg de, kwamen uit de broek achter 's mans kiel de vellen te voorschijn. Hij was reeds 12 jaar bij de-Maatschappij in dienst geweest. Bedrog. Wegens bedrog met briefjes voor op de markt te Tiel geleverde eieren veroordeelde de rechtbank te Tiel een wel gestelde boerin uit Heerewaarden tot een gevangenisstraf van één maand. De eisch was 4 maanden. Huiszoeking. Gisterenmiddag heeft de Amsterdamsche justitie, vergezeld van den gerechtelijken scheikundige Van Led den Hulsebbsch, huiszoeking gedaan in de woning van een sigarenmaker, Gerard Dou- straat bij de Ruysdaelkade. De man werd gearresteerd en naar Haarlem overgebracht. Deze huiszoeking moet verband houden met de vervaardiging van valsche zilverbons, waarvoor te Haarlem onlangs reeds twee per sonen werden aangehouden. 1 n b r a k e n. Te Haarlem is Woensdag avond ingebroken ten huize van den heer Harkema aan den Schoterweg. Met een val- schen sleutel is men binnengekomen. Eenig los geld (ongeveer 10 gulden) wordt ver mist en bovendien vrij veel gouden en zil veren voorwerpen. De politie te Westzaan heeft heden nacht twee inbrekers, één uit Zaandam en één uit Koog aan de Zaan, op heeterdaad betrapt toen zij poogden in de papierfabriek van Gebroeders De Jong hun slag te slaan. Zij zijn naar Haarlem overgebracht. Een vreemd geval. Dinsdag werd een stalhoudersknecht op de Schelpkade te s Gravenhage, aangetroffen met een wonde in de borst. Omtrent de oorzaak dier ver wonding verneemt men, dat, volgens de ver klaring van dien knecht, hem de verwonding zou zijn toegebracht door zijn patroon, in een koetshuis bij een woordenwisseling over het schoonmaken van paardentuig. De patroon is door de politie gehoord. Ten stelligste ontkent hij echter zijn knecht met een mes te hebben gestoken. Hij heeft zelfs geen mes in de hand gehad. Volgens hem zou de zaak zich als volgt hebben toege dragen. Hij had zijn knecht last gegeven, om half één een rijtuigje gereed te hebben. Toen dit uitbleef, had hij zich omstreeks 3 uur naar den stal begeven en toen hij daar gekomen, bemerkte, dat zijn knecht het rijtuigje nog niet in gereedheid had gebracht, had hij er dezen een opmerking over gemaakt, dat het tuig vuil was. Een woordenwisseling was daarop ont staan, en volgens den patroon had de knecht een mes te voorschijn gehaald, zeggende, terwijl hij dat mes op zijn borst gericht hield, „als je me zoeken wil, dan zal ik je zóó een por geven." De patroon had daarop althans volgens diens verhaal omtrent het gebeurde eerst nog een moersleutel gegrepen, om zich zoo noodig tegen zijn knecht te verweren, maar dien sleutel had hij weer weggeworpen, en hij was naar het politiebureel aan het Alex- anderveld gegaan, ten einde hulp in te roe pen, om zijn knecht tot bedaren te brengen. Ongeveer tegelijkertijd kwam de knecht uit het koetshuis de straat op, roepende tot de voorbijgangers, terwijl hij op een wond in zijn borst wees: „Kijk eens, zóó heeft de baas mij gestoken." Bij onderzoek bleek, dat de knecht inder daad in zijn borst een vrij belangrijke steek wonde had, in de richting van de maagstreek. Zooals gezegd, ontkent de patroon perti nent de verwonding te hebben toegebracht. Hij veronderstelt, dat de knecht bij zijn be dreigingen zichzelf zal hebben verwond. Mijningenieur verongelukt. Gisterennamiddag is op de Staatsmijn Hen drik Brunssum de bedrijfsingenieur Roes- singh van Iterson, van een hoogte van 100 meter in de schacht gestort; hij was on- midd^'qk dood. Tusschén de buffers. Door on bekende oorzaak is te Amsterdam een man in de Stadsrietlanden bekneld geraakt tus schen de buffers van twee goederenwagens en aan de gevolgen daarvan overleden. Verdronken. Te Weesp is het zoontje van K. in een vuilnisput verdronken. Aanvaring. De gisterenmorgen van den Hoek van Holland naar zee vertrokken loggers M A 170 en M. A. 93, kwamen buiten den Waterweg met elkaar in aanva ring, waarbij de 170 aan den voorsteven en de 93 midscheeps ernstige averij bekwam. Beide schepen keerden terug uit zee. Marktberichten. Eiermarkt te Raalte. Aanvoer 80000 stuks. Hoofrsto prijs f 9.50. Laaqrste prijs f 8.50 Gemiddeld f 9.00. Stemming gewoon Eiermarkt te Wïjhe. Aanvoer 20000. Hoogste prijs 10.Laagste pry's f 9. Gemiddeld/" 9.50. Stemming gewoon Eiermarkt te Almelo. Aanvoer 86760. Hoogste prijs f 9.10. Laagste prijs f 8.25 Gemiddeld f 8.65. Stemming kalm. Eiermarkt te Meppel. Aanvoer 40000 stuks. Hoogste prijs f Laagste prijs 8.40 Gemiddeld f 8.60. 8temming kalm. School^ en Kerknieuws. Akte-examens M- O. Ned. Taal en Letterkunde. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is bepaald, dat de commis sie tot het examineeren van hen die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in de Neder- landsche taal en letterkunde, de geschiedenis, de aardrijkskunde, de staathuishoudkunde en statistiek en de Staatsinrichting, voor het jaar 1915 zitting zal houden te 's-Gravenlhage, zijn benoemdtot lid en voorzitter dier commissie i K. ten Bruggencate. inspecteur van het M. O. te 's-Gravenhage; tot lid en ondervoorzitter: dr. J. te Winkel, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdamtot ledendr. G. W. Kerrikamp, J. F. Niermeijer en jhr. mr. B. C. do Savornin Lohman, hoogleeraren aan de Rijks universiteit te Utrecht; mr. J. H. Valckenier Kips, hoogleeraer aan de Technische Hooge- school te Delft - dr. H. Bnigmans, dr. E. Dubois (wonende te Haarlem) en dr. D van Embden, hoogleeraren aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdamdr. J. Heinsius, mede-redacteur van het Woordenboek der Nederlandsche taal, te Leiden. (St.-Ct.) Akte-exomens Fransche taal. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, zijn benoemd: lo. in de commissie, in 1915 belast met het afnemen der akte-examens ;n de Fror.sche taal en in de Italiaansche taal, voor de in December en, zoo noodig, in November en October dezes Jaars te houden examens tot lid en onder-vcovzitterA. Sunier, leeraar aan het openbaar gy:nnasium ta 's-Grovarihage tot ledendr- C. de Boer, privaat-docent aan da Rijksuniversiteit te Utrecht en leeraar aan hel openbaar gymnasium te AmsterdamE. Bou- lan. leeraar in de Fransche taal en letterkund® te AmsterdamG. Cohën, hoogleeraar aan da Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam P. J. C. E. Douwes Dekker, leeraar aan de Rijks-hoo- gere burgerschool te Gouda; J. van der Eist, leeraar aan het Wiilem-Lodcwijk-gymnosium te GroningenR. Guarnicri, leeraar in de Italiaan, schc taal en letterkunde te 's-Gravenhogedr. K- Sneyders de Vogel, lector aan de Rijksuni- versiteit te Leiden P. Valkhoff. leeraar aon het gymnasium te Hilversum; mej. E. CnffnreMi, leerares in de Itaiiaansche taal en letterkunde te 's-Gravenhagemej. dr. M. E. Loke, lector aan de Rijksuniversiteit te Groningen 2o. is bepaald, dot deze examens, voor zoo veel het schriftelijk gedeelte en het mondeling gedeelte der examens in de Itnliaensche taal en letterkunde betreft, zullen worden afgenomen te 's-Gravenhoge, en voor zooveel het mondeling gedeelte der examens in de Fransche taal- en letterkunde aangaat, te Groningen. Tot lid en voorzitter dezer commissie is, bij beschikking ven 27 Mei 1915, Benoemd dr J. J. Salverda de Grave, hoogleeraer aon de Rijks-* universiteit te Groningen Examen Wiskunde, L. O., (art. 86)- 's-Gravenhage, 30 Sept. Opgeroepen, op* gekomen en afgewezen 3 cand. Schoolartsen. In de zomervergadering van de Nederlandsche vereeniging van School* artsen onder presidium van dr. Unia Stcyn Por- vé, gehouden in den Haag, werd in de plaats von den aftredenden, niet herkiesbaren onder-voor zitter dr. Herderschee, tot lid von het bestuur gekozen dr. Drooglecver Fortuyn. 's Ochtends werd een bezoek gebracht aan de school voor slechthoorenden aan de Bleekers- laon. In de middagvergadering behandelde dr. von Voorthuysen zijn onderzoek naar het intellect van 612-jarige nog geen onderwijs genoten hebbende schipperskinderen, volgens de metho de Binet—Simon. Hij komt tot het resultaat, dot deze tests slechts gedeeltelijk en met grootc voorzichtigheid te gebruiken zijn bij kinderen die geen onderwijs genoten hebben. De beant woording van de tests blijkt niet onafhankelijk van de schoolkennis. Dr. Unia Stcyn Parvé sprak over de uren, waarop het hondwerkonderwijs aon meisjes moet gegeven worden. Zijn conclusies luiden A. Handwerklessen aan de meisjes von de la gere scholen behooren altijd gegeven te worden gedurende den gewonen schooltijd. B. Ten sterkste is te veroordeelen het geven van handwerklessen non de meisjes van de la gere scholen in uren vóór den aanvang en na afloop van den schooltijd en op de Woensdag en Zaterdagmiddagen, die evenzeer voor de meisjes als voor de jongens vrije middagen moe ten blijven. Tegen deze conclusies werd geen principieel verzet aangeteekend. Enkele opmerkingen wer den door beide sprekers beantwoord. Reclame. per anker f 34.-- per flesch - 0.85 Het vliegongeluk te f-'e Silt. De toestand van luitenant Polis is nog al gunstig; de patiënt heeft den afgeloopen nacht goed geslapen en had geen koorts. Luitenant Hofste, daarentegen sliep weinig en had veel pijn. Het Gerechtshof te Amsterdam vernie tigde gisteren 't vonnis van de rechtbank te Utrecht, waarbij een man werd vrijgesproken van een hem ten laste gelegden diefstal van kisten met vleeschwaren in het goederen station der H. IJ. S. M. te Utrecht. Opnieuw rechtdoende, legde het Hof aan beklaagde één jaar gevangenisstraf op. Een rooversbericht. Men schrijft uit Barnevld: Naar aanleiding van een bericht, als zou den militairen uit de Harskamp meermalen zijn aangerand en uitgeschud, hebben wij een onderzoek ter plaatse ingesteld. Behalve wilde geruchten, als zouden een paar der bandieten zich als vrouw hebben verkleed en soms met geweren gewapend zijn, kon niemand ons iets zeer stelligs mededeelen. De meening van verschillende bewoners dier streken was dan ook, dat de verhalen der mi litairen, zooal niet geheel verzonnen, dan toch schromelijk overdreven waren. En op merkelijk is zeker, dat, naar wij vernamen, noch bij de politie alhier, noch bij die van de Harskamp een klacht van aangerande mi litairen is ingekomen. Wel echter hoorden we, dat sommige soldaten nog al uitdagend tegen de plattelandsbevolking aldaar optra den. Commissie van Toezichtophet Lager Onderwijs. De Commissie van Toezicht op het Lagei Onderwijs vergaderde gisteren te 4.30 uuf ten Stadhuize. Aanwezig acht le'den. Afwezig mevr. Toxo- peüs—Stoppendaal. De vergadering werd gfr* leid door den heer van Weezei Errens, waar nemend voorzitter. In het openingswoord verwelkomde dez$ den heer van Dijk, nieuw gekozen lid def Commissie. De notulen van 24 Juni worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. Mevr. Toxopeüs-Sloppendaai heeft in een schrijven bericht, dat zij uit gebrek aan tijd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3