Zaterdag 2 October 1915. „DE EEMLAN DER". I4"e Jaargang. BUITEN LAND. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. Kennisgevingen. Verspreide Berichten. "BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: maanden voor Amersfoort t Idem fr&noo per post Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) - O.IO. Afzonderlijke nummers ©.05. Wekelijks byvoegsel nds Hollandses Huisrrouuf' (onder redactio yan Thérèse van Hoven) per 8 mnd. 50 ets. Advertentiën gelieve men liefst vóór 11 uur, familie- advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—regels.. f 0.50. Elke regel meerO.IO, Dienstaanbiedingen 25 cents bjj vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bodrijf bestaan zoet voordeclige bepalingon tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij nbonnoraent. Eeno circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Hoofdredacteur: Mr, D.J. VAN SCHAARDENBURQ. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Woensdag, 13 October 1915, des namiddags ten drie ure, in het voormalig Werkhuis aan den Westsingel, alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboorte bewijs of trouwboekje gewenscht is. Amersfoort, 28 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENS IRA. VAN RA ND WIJ CK- Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artikel 37 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis lo. dat bij hen is ingediénd een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door Cornells van den Heuvel, logementhouder, wonende alhier, in de voor-benedenlocaliteit van het perceel Lieve- vxouvvekerkhof, hoek Breedestraat, no. 13/15, te Amersfoort; 2o- dat binnen twee weken nh deze bekend making een ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij ons College kan inbrengen. Amersfoort, 29 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWDCK. Politiek Overzicht De wersldsirijd in Het oosten. Onder de redenen, die den tragen voort gang van den strijd op het oostelijk oorlogs- tooneel verklaren, hebben wij genoemd de moeielijkheden van het terrein, die den ver dediger te meer te stade komen, omdat hij strijdt op eigen grond, terwijl zij voor den aanvaller door zijne onbekendheid met de plaatselijke gesteldheid dubbel bezwarend zijn. Van den aard dezer moeielijkheden geeft eene beschrijving een denkbeeld, die in de Frankf. Ztg. voorkomt van het noordwestelijke deel van het moerasland der Poljesje, het gebied ten noorden van Pinsk, langs het Oginski-kanaai tot in de streek van den grooten Szczara-boog. Daar speelt de strijd zich af op een terrein zoo ongunstig als men zich maar kan denken, onder de grootste moeielijkheden in de worsteling te gen de belemmeringen van de natuur. In de plaats van de aaneengesloten strijdhanaelin- gen treedt eene ontbinding van het front, die een gevolg is van de weinige bruikbare we gen, welke aanwezig zijn. Tusschen de wegen strekt zich eindeloos uit het met bosch be groeide moeras, welks nadeelen wel met suc ces bestreden en verminderd, maar zelfs met alle technische hulpmiddelen niet geheel overwonnen kunnen worden. De troepen, die in deze afdeeling vaat het front ten noorden van de Pripjèt in den strijd tegen de Russen staan, behooren tot de le gergroepen van maarschalk von Mackensen en prins Leopold van Beieren. Het strijdgebied aan het Oginskikanaal omvat het noordelijke en westelijke gedeel te van het district Pinsk, dat deel uitmaakt van het gouvernement Minsk en gelegen is tusschen de rivieren Jaszjolda en Szczara. Het is een moeraslandschap, met wijd uitge strekte vlakten van 20 tot 25 KM. breedte, waarvan men niet zou denken, dat zij in hun ne geringe hoogte van 150 Meter boven den zeespiegel de hoofdwaterscheiding van Euro pa dragen en de naar de Oostzee loopende wateren scheiden van die, welke naar de Zwarte zee vloeien. Op dit vlakke gebied, dat ter nauwernood eene merkbare dalinzin king kent en haast geene mogelijkheden tot afsluiting biedt, doen de overvloedige atmos ferische neerslagen een moerasland van den eersten rang ontstaan. Als eilanden rijzen daaruit op eenige weinige heuvelgroepen, die zich een weinig boven het vlakke land verheffen: zoo ten westen en zuidv/esten van •Telechany met 169 Meter, in den omtrek van Logitsjin met 158 Meter, een derde heuvel- rij tusschen Wisliza en Bobrik bij Dombros- iawka en een vierde bij Chotonitsji. Deze heuvelgroepen zijn tegelijk de weinige stre ken, waar het eindelooze bosch wordt onder broken door bouwland met weinige en ar moedige nederzettingen. Deze heuvelruggen zoeken ook de wegen van die streken en zij volgen hun kronkeligen loop. Zoo gaat van Pinsk over Logitsjin—Drombroslawka—Chotenitsii bet noordelijke gedeelte van den eeni- g"en straatweg, die de Poljesji doorsnijdt jea de ei uitmaak t van de postverbii>< ding Rowno—Pinsk—Minsk. Van Logitsjin gaat eene vertakking uit naar het westen aan het Oginskikanaal over Telechany naar Kos- sowa. Alle verdere verbindingen zijn wegen van den tweeden rang, op welker bruikbaar heid niet is te vertrouwen. Twee daarvan gaan van het westen naar het oosten door het moerasgebied. Verder is het water het gewichtigste ver keersmiddel. Vooral komt daarvoor in aan merking het Oginskikanaal, een 55 KM. lang kanaal met zeven sluiswerken. Het bereikt van een punt aan de Jaszjolda 20 KM. noordwestelijk van Pinsk met behulp van zes sluizen ten zuiden van Telechany de water scheiding, doorloopt het 6 KM. breede Wy- gonowekojsmeer en mondt uit in de Szczara op haar zuidelijkste punt, waarbij slechts ééne sluisbediening noodig is. Deze kunst matige waterweg, die in de 18e eeuw is aan gelegd door den groothetman van Litauen, vorst Michaël Oginski, die aan het kanaal zijn naam heeft gegeven, verbindt via de Dnjepr Pripjet Jaszjolda Szczara Njemen de Zwarte zee met de Oostzee, waardoor een onafgebroken waterweg ver kregen wordt van 2506 KM. Vooral de hout industrie maakt van het kanaal een druk ge bruik; het aantal vlotten, die het kanaal in één jaar passeeren, is op minstens 60,000 te schatten. Aan spoorwegen zijn slechts de wegen Brest Litowsk Pinsk Komel en Bara- nowiczRowno aanwezig, die elkaar krui sen in Luninez, ten oosten van Pinsk. De bevolking van het land is dun. Op één K.M.2 komen in het district Pinsk slechts 15 personen voor. De bevolking, overwe gend Wit-Russen (70 pet.), verder Polen en Joden (10 12 pet.) en een klein aantal Litauers, Klein-Russen en uit het oosten binnengedrongen Groot-Russen, houdt zich, behalve met akkerbouw en boschcultuur, ook nog bezig met veeteelt, scheepsbouw en ooft bouw. Het oerland huisvest wolven, bosschen, wilde zwijnen, dassen en nog be vers. In het bovenstaande heeft men eene be schrijving van een deel van het gebied, waarop in Rusland de oorlog wordt ge voerd. Operatieve maatregelen kunnen in een dergelijk terrein ten allen tijde stuiten op gewichtige moeilijkheden, die tot plaat selijke frontveranderingen noodzaken. Dat zal te meer het geval zijn, waar men staat tegenover een vijand, die alle schuilhoeken nauwkeurig kent en van elk terreinvoordeel weet partij te trekken. De oor-Sog. B e r I ij n, 1 Oct. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofd kwartier van heden voormiddag. Vijandelijke monitors beschoten zonder uitwerking de omstreken van Lombardzijde en Middelkerke. Een nieuwen aanval beproefden de Engel- schen gisteren niet weer. Onze tegenaanval len ten noorden van Loos maakten bij hevige vijandelijke tegenweer verdere vorderfngen. Eenige gevangenen, twee officieren en een mijnwerper vielen in onze handen. Pogingen van de Franschen om ten oosten van Sou- chez en ten noorden van Neuville ruimte te winnen, mislukten. In Champagne leed een met sterke krach ten ondernomen vijandelijke aanval schip breuk ten oosten van Auberive. Eveneens waven zonder succes alle Fransche aanval len in de streek ten noordwesten van Massi- ges, waaraan troependeelen van zeven ver schillende divisiën deelnamen. Het aantal der bij de aanvallen in Cham pagne tot dusver gemaakte gevangenen is gestegen tot 104 officieren en 7019 man schappen. Met succes uitgevoerde mijnopblazingen beschadigden eene "Fransche stelling bij Vauquois. Fransche vliegeniers wierpen bommen op Henin en Liétard, waardoor acht Fransche burgers gedood werden. Wij leden geene verliezen. P a r ij s, 1 Oct. (Havas) Namiddagcom muniqué. In Artois vorderden de Franschen met granaten in de loopgraven en toegangska nalen ten oosten en zuidoosten van Neu ville. Twee Duitsche tegenaanvallen werden ondernomen: een op een hulpschans, die de Franschen gisteren veroverden in het bosch van Givenchy, een ander op de loopgraven, waar de Franschen zich hadden gevestigd ten zuiden van heuvel 119. Beiden werden volkomen teruggeslagen. Ten noorden van de Aisne, bij Soupir, on dernamen de Duitschers eene hevige demon stratie tegen de Fransche loopgraven. Hun kanon- en geweervuur werd door geene in- fanterieactie gever- In Champagne brachten de Franschen door hun vuur een vijandelijken tegenaanval in de streek Maison de Champagne tot staan. Het aantal gevangenen, dat gisterenavond gemaakt werd terwijl de Franschen vorder den ten noorden van Massiges, is 280, waar onder zes officieren. P a r ij s, 1 Oct. (R.) Avondcommuniqué. Er zijn eenige nieuwe vorderingen ge maakt in het zuidelijke gedeelte van het bosch van Givenchy. Wij maakten 61 solda ten van de garde tot gevangenen en bevrijd den een aantal Fransche gevangenen. Een aanval, die bij verrassing gedaan werd in Champagane tusschen Auberive en Epine Videgrange, leidde tot de gevangen neming van 30 man en tot het nemen van nieuwe machinegeweren. De vijand bombardeerde bij tusschenpoo- zen onze nieuwe stellingen met tranen ver wekkende bommen; wij antwoordden op af doende wijze. Een hevig bombardement van onze loop graven in de Argonne, ten noorden van Hou- yette, werd tot zwijgen gebracht door het te genvuur van onze loopgraafmortieren op de Duitsche loopgraven. Bommen werden geworpen op Verdun en Nomeny door vèr dragend geschut. Wij ant woordden door met vèr dragende kanonnen de treinen in het station Vigneulle te bom bardeeren, waardoor hevige ontploffingen veroorzaakt werden. Een Fransch luchtschip bombardeerde Donderdagnacht de spoorwegkruispunten Amagne, Lycquy, Attingny en Vouzières. Het is behouden teruggekeerd, ofschoon het hevig werd gekanonneerd, vooral te Vouziè res, waar het omringd werd door brandko gels. Londen, 20ct. (R.) Maarschalk French bericht in eene van gisteren gedateerde dé pêche: Den 29en deed de vijand verschei dene aanvallen op onze stellingen ten noord westen van Hulluch. Er werd zwaar gevoch ten den geheelen dag met de uitkomst, dat wij al onze stellingen behielden, behalve aan den uitersten linkervleugel, waar 150 yards loopgraaf verloren werden. Onze stelling is flink versterkt. De aanvallen van den vijand zijn nu verzwakt. In den namiddag van den 29en blies de vijand een mijn op onder een loopgraaf ten zuiden van den weg naar Ménin; hij kreeg voet in onze frontlijn. Door tegenaanvallen werden den volgenden dag, op een klein stuk na, de verloren loopgraaf teruggewon nen. Heden is er geene verandering aan ons front. Gedurende de vorige week was onze lucht vloot zeer actief. Er werden 17 luchtgevech ten bericht. Slechts in cén geval werd een Britsche vliegenier overmand. Een Duitsche machine werd in onze liniën neergeschoten. Gisteren brachten onze vliegeniers schade toe aan spoorwegen in het gebied van den vijand. De hoofdlijn is op 15 plaatsen be schadigd. Vijf treinen zijn gedeeltelijk ver nield en waarschijnlijk nog een zesde. De locomotiefloodsen te Valenciennes zijn in brand gezet. In de Duitsche spoorwegorgani satie is daardoor groote hinder veroorzaakt. B e r 1 ij n, 1 Oct. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Legergroep Hindenburg. Ten westen van Dünaburg, bij Grendsen, is weere eene stel ling van den vijand bestórmd. In gevechten ten oosten van Madziol en op het front tus schen Smorgon en Wischnew zijn Russische aanvallen onder zware verliezen ineengeval- len. Gisteren maakte de legergroep 1360 gevangenen. Legergroep Leopold van Beieren. De vijand herhaalde zijne vruchtelooze par- tieele aanvallen. Alle aanvallen werden afge wezen. 6 officieren, 494 man en 6 machine geweren bleven in onze handen. Legergroep Mackensen. De toestand is onveranderd. Legergroep Linsingen. Onze aanval gaat vooruit. Het aantal in September door de Duitsche troepen in het oosten gemaakte gevangenen en het bedrag van den verderen buit is 421 officieren, 95 464 man, 37 kanonnen, 298 machinegeweren, een vliegtuig. Weenen,! Oct. (W.~B.). Officieel be richt van heden middag. In Oost-Galicië kwam niets bijzonders voor. Bij Nowo Alexinetz mislukte een Rus sische aanvalspoging onder ons artillerie vuur reeds in de voorbereiding. Aan de Ikwa en in het Wolhynische vestinggebied is geene verandering in den toestand. Aan de Korminbeek wonden de bondge- nooten opnieuw ruimte. Russische tegen aanvallen werden afgewezen. Bij een van die aanvallen van den vijand namen vijf Oostenrijksch-Hongaarsche ruiters-esca- drons 2 officieren en 400 manschappen ge vangen en maakten een machinegeweer buit. Op de twee laatste gevechtsdagen ge raakten in dit gebied 10 officieren en 2400 manschappen van den vijand in krijgsge vangenschap. Weenen, 1 Oct. (W.-B.). Officieel be richt van heden middog. Op het zuidoostelijk oorlogstooneel is niets nieuws gebeurd. Weenen, 1 Oct. (Corr.-bureau). Uit het oorlogsperskwartier wordt bericht: In het bulletin van den Italiaanschen ge nenden staf van den 27en wordt gezegd, dat aan den uitersten linkervleugel op het Karstplateau de infanterie er in slaagde een verrassenden aanval „met aanmerkelijke vorderingen in de richting naar Tettano uit te voeren." Wanneer deze vorderingen be staan in het oprukken van eene afdeeling bersaglieri tegen de genoemde plaats, dan beantwoordt dit bericht wel aan de feiten. De hoofdzaak echter, de duur van den be reikten vooruitgang, werd vergeten te ver melden. De afdeeling bersaglieri kwam wel aan onze draadversperringen, maar zij ging daarna in het infanterie- en artillerievuur van de verdedigers vluchtende terug in de oude stellingen, waar zij zich dan wel zal hebben versterkt in de allerijl gereed ge maakte stellingen. Talrijke dergelijke ondernemingen van den vijand eindigden steeds met dezelfde mislukking. Als bewijs voor de hiermee ge rectificeerde voorstelling moge dienen, dat onze eigen patrouilles uit de voorterrein- stellingen tusschen de Isonzo en den weg naar San Martino alleen in den laatsten tijd meer dan 1000 geweren en veel verder oor- logsmaterieel en uitrustingsstukken inlever den. Weenen, 1 Oct. (W.-B.). Officieel be richt van heden middag. Aan het Tirolsche en Karintische front hadden gisteren slechts geschutgevechten plaats. De reeds gemelde aanvallen-tegen onze versterkte b'niën ten westen van de Bombaschgaven werden door de dappere Salzburgsche scherpschutters afgeslagen. Gisterenmorgen vielen de Italianen den Mrzli Vrh en de zuidwestelijke hellingen van dezen berg met sterke krachten driemaal vruchteloos aan. Zij leden daarbij zeer zware verliezij. De aanvalspogingen te gen sommige punten van het brughoofd van Tolmein werden eveneens, zooals altijd, af geslagen. Rome, I Oct. (R.). Officieel bericht De Italianen vielen Donderdagnacht in den Tolminosector het geheele front aan en wonnen grond; maar een hevige tegenaan val van den vijand dwong den linkervleugel terug te gaan. De rechtervleugel hield stand. Petersburg, 30 Sèpt. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den generalen staf van hetKaukazische leger van den 27en. In de kuststreek geweervuur. In het ge bied van Doutakh ontmoetingen van onze verkenners met vijandelijke cavallerie. Ove rigens niets. Parijs, 1 Oct. (R.) De Temps bericht, dat de vertegenwoordigers van 'de entente- mogendheden te Sofia aan de Bulgaarsche regeering het besluit hebben medegedeeld, dat zij Servië te hulp zullen komen als het door Bulgarije wordt aangevallen. Athene, 1 Oct. (R.). Volgens de laat ste berichten uit Sofia wint de Duitsche in vloed daar van dag tot dag veld, hetgeen ook bevestigd wordt door de intrekking van de aanvrage om ontslag van de ministers, die de anti-Servische portiek afkeuren. Men leidt er natuurlijk uit af, dat de kansen op het behoud van den vrede in den Balkan steeds kleiner v/orden, ondanks de rede van Grey in het Lagerhuis, welke door een deel van het publiek, dat onder den invloed van de oppositie-pers staat, opgevat wordt als een teeken, dat de Entente nog steeds be reid is Bulgarije te steunen. De regeerings- pers beijvert zich dezen onjuisten indruk te corrigeeren. B e r 1 ij n, 1 O c t. (K. N.) Uit Athene wordt aan den Lokalanzeiger geseind, dat over de ambtelijke verklaring van volkomen overeenstemming tusschen den koning en minister-president Venizelos, die na de laat ste samenkomst zou zijn verkregen, twee meeningen bestaan. De aanhangers van Ve nizelos zijn van meening, dat ook op poli tiek gebied, nl. over de quaestie of Grieken land bij een eventueelen aanval van Bulga rije tegen Servië dit land gewapenden bij stand zou moeten verleenen, volkomen over eenstemming is verkregen. De pers der op positie is van de tegenovergestelde meening en beschouwt de kabinetscrisis niet bezwo ren, doch eenvoudig uitgesteld, daar deze politieke quaestie in het geheel niet is aan geroerd en de verkregen overeenstemming geen politieke doch een technische is. De correspondent van den Lokal Anzeiger te Athene seint aan dit blad als volgt: Ik had een onderhoud met den Bulgaar- schen gezant Passarow, die mij een verkla- ring gaf van de absoluut vreedzame bedoe lingen van Bulgarije tegenover Griekenland en het feit der mobilisatie van Bulgarije uit legde als een voorzichtigheidsmaatregel, die ook door de overige neutrale staten in een moment waarop hij noodzakelijk is gewor den, zoude zijn genomen. Passarow ver zocht mij uitdrukkelijk er toch den nadruk op te willen leggen, dat de Grieksch-Bul- gaarsche betrekkingen niets te wenschen overlaten. Londen, 1 Oct. (R.) Het persbureau deelt mede, dat de conferentie tusschen den kanselier van de schatkist en den Russischen minister van financiën Bark, welke geduren de deze week heeft plaats gehad, tot een goed resultaat heeft geleid. Er zijn definitieve schikkingen getroffen voor de toekomstige samenwerking tusschen de Engelsche er Russische regeeringen. N e w-Y o r k, 2 Oct. (R.). Naar schatting is reeds voor 400 millioen dollar ingeschre* ven voor de Engelsch-Fransche leening. Het „verzonken" legercorps. De Times bevatte dezer dagen een bericht uit St. Petersburg, volgens hetwelk het 41ste Duitsche legercorps in de moerassen van Pinsk verrast en geheel vernietigd zou zijn geworden. De Frankf. Ztg. meldt, naar aan leiding van dit bericht, dat het 41ste leger korps wel verdwenen is, doch spoedig op nieuw zal optreden op een plaats, waar de vijand het niet zal verwachten. Rome, 1 Oct. (R.) Tot dusver zijn er 474 overlevenden van de ramp van de Be nedetto Brin. De onlangs afgetreden gezant van Ja pan bij het Nederlandsche hof, de heer Ki- poro Shiaehara is benoemd tot onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken in Ja pan, welke functie hij met eenigen spoed moest aanvaarden. Naar gemeld wordt zal de heer J. C. Brons, hoofdcommies der afdeeling secreta riaat en comptabiliteit aan het departement van binnenlandsche zaken, bevorderd wor den tot referendaris ten einde den heer Aug, Belinfante Jr., wien thans op diens verzoek, na een 50-jarigen diensttijd op de meesf eervolle wijze ontslag is verleend, met 1 Jan. a.s. als hoofd dier afdeeling op te volgen. Commissaris Koster Henke. Naar de Tel. verneemt, zal de commissaris van politie in de le sectie te Amsterdam de heer W. L. H. Koster Henke, den dienst ver laten. Hij zal zich metterwoon te Harder wijk vestigen, waar hij, vóór hij in Amster dam in dienst trad, commissaris van politie was. Bij Koninklijk besluit van 30 Septem ber 1915, no. 1, is aan F. A. Smalt en G. Sterk, beiden brigadier-majoor der rijksveld- wacht te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen, voor den eerstgenoemde van de Koninklijke Belooningsmedaille in zilver, met kroon, en voor den laatstgenoemde van de Koninklijke Belooningsmedaille in zilver, hun door Zijne Majesteit den Koning van Dene marken geschonken. Bij beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is, voor het tijdvak van 1 October 1915 tot 1 Mei 1916, benoemd tot assistent bij de plantkunde aan de Rijks- hoogere land-, tuin- en boschbouw- school te Wageningen, Ch. Coster, aldaar. C. Dornseiffen. t Donderdag is te Amsterdam, 54 jaar oud, overleden de arts G. Dornseiffen. De overledene was directeur van de koepokinrichting. Voorts was hij lid van het Burgerlijk Armbestuur en oud-secre taris van den Geneeskundigen Kring. Vooral voor de koepokinrichting zoo zegt het Hbld. heeft de overledene zich zeer verdienstelijk gemaakt. Nederland en de ooriogi Ket verkeer met Engeland. Naar De Tel. verneemt, is het stop zet ten van den dienst op Engeland door de maatschappij „Zeeland" een gevolg van het aanwezig zijn van mijnen op de Engelsche kust, die daar door Duitsche onderzeeërs ge-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 1