t É)en, doch de verwezenlijking hiervan be- mpoedigen willen voordat Bulgarije en zijn Slawanten met hunne toerustingen geheel feereed mochten zijn. De geallieerden wil- Hen de knoop eindelijk eens doorhakken, j Gelijk mobilisatie nog geen oorlog is, zoo Is een ultimatum dit ook niet, doch het is ;ei toch een heel eind dichterbij en zelfs [dreigend dichterbij! De Russische regeering eischt de verwijdering uit Bulgarije van de X>fficieren behoorende tot de legers die met ijde mogendheden der Entente in oorlog zijn. f)e aanwezigheid dezer officieren, welke Jouden dienen als leger-instructeurs, is van feulgaarsche zijde ontkend, terecht of ten tonrechte; het zal later misschien blijken of )Bülgarije hierin een dubbelhartige houding Seeft aangenomen. De Russische gezant te £ofia, wiens onder de telegrammen vermel de blindedarmontsteking, hem vermoedelijk jwel niet verhinderen zal om als het noodig Bs te vertrekken, zal er wel meer van weten; zeer zeker zou Rusland dezen stap niet on dernomen hebben, indien het omtrent de jware bedoelingen van Bulgarije niet onder licht was geweest. Binnen 24 uur zullen wij daarover klaarheid hebben. Ongetwijfeld Btaan wij voor een der gewichtigste keer punten in dezen wereldoorlog, waarbij be slist wordt over oorlog of vrede op den Bal kan, oorlog of vrede misschien onder alle Balkanstaten, Roemenië niet uitgezonderd. De oorlog. Berlijn, 2 Oct. (W. B.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier. De Engelschen trachtten in den afgeloo- pen nacht het terrein ten noorden van Loos dat hen bij de gevechten der laatste dagen ,weer ontnomen was, door een tegenaanval te heroveren. De poging mislukte onder Sware en bloedige verliezen voor den tegen stander. Fransche aanvallen ten zuidwesten van Angers, ten oosten van Souchez, zoowel als ten noorden van Neuville zijn afgeslagen. Het aantal gevangenen, dat onze troepen bij dezeü <?ritsch-Franschen aanval maakten, steeg fot 106 officieren en 3642 manschap pen; de buit aan machinegeweren bedraagt 26 stuks. In Champagne vielen de Fran- Schen des namiddags ten oosten van Aube- rive over een breed front aan. De aanval mislukte. Slechts op één plaats drong de vijand in onze stellingen door. De Baden- 8che garde-grenadiers gingen tot een tegen aanval over en namen een officier en 70 man gevangen. De rest van den binnengedrongen vijand sneuvelde. Fransche aanvallen ten noorden var» Lemesnil en ten noordwesten van Ville sur Tourbe zijn afgeslagen. Bij het afslaan van vijandelijke aanvallen geduren de de laatste dagen onderscheidde zich ten noordwesten van Lemesnil het 29e reserve- regiment Het totale aantal gevangenen en de hoeveelheid oorlogsbuit gemaakt in de gevechten ten noorden van Atrecht en in Champagne steeg gisteren tot 211 officieren en 10721 man en 35 machinegeweren. Het werpen van bommen uit een vliegtuigeska der, dat te Parijs was opgestegen voor een aanval op Leon, had tengevolge dat een vrouw en een kind gedood en een burger der stad zwaar gewond werden. Onze af- weerkanonnen schoten een vliegtuig ten zuiden van Laon neer, waarvan de inzitten den werden gevangen genomen. Een ander vijandelijk vliegtuig stortte brandend boven Soissons neer. P a r ij s, 2 Oct. (R.) Avond-communiqué. Onze zware artillerie in België bombar deerde, in samenwerking met de Britsche vloot, de Duitsche batterijen in Westende. In Artois bombardeerde de vijand hevig ons front tusschen Neuville en de bosschen ten noorden van Souchez, hetgeen door ons op krachtige wijze werd beantwoord. Een intens artillerie-duel wordt gevoerd ten noorden en zuiden van Berry au Bac en even eens in Champagne, waar de vijand stik- bommen gebruikte. In Lotharingen werd opnieuw een sterke vijandelijke verkenningscolonne teruggesla gen. In Champagne beeft een Fransche vlieg machine een ballon captif van den vijand getroffen welke in brand vloog en uiteen barstte. Een eskader van vijf en zestig vliegmachi nes heeft meer dan 300 bommen geworpen op het station Vouzières. Een ander bombardement heeft een werk- trein nabij Laon in tweeën gesneden. Londen, 2 Oct. (R.) Een telegram van maarschalk French meldt In den afgeloopen nacht deden wij tegen aanvallen en bereikten ons doel, namelijk twee Duitsche loopgraven ten zuidwesten van loopgraaf no. 8 welke den vijand op 26 dezer had heroverd. Overigens hadden er op ons front geen gebeurtenissen plaats. P a r ij s, 3 Oct. (Havas). Avond-commu niqué. Wij gingen voorwaarts in Artois en vér meesterden een blokhuis en loopgraven ten zuiden van het bosch van Givenchy. Hevige artilleriegevechten hadden plaats ten zui den van de Somme, in Champagne en inde Argonne. Een vijandelijke poging in de Vo- geezen om loopgraven te vermeesteren door vlammenwerpers bleef zonder succes. Een eskader vliegtuigen bombardeerde het station, den spoorweg, de brug en militaire gebouwen te Luxemburg. Parijs, 3 O c t. (Havas). Het officieele stafbericht meldt: Tusschen Souchez en het bosch van Givenchy hebben de Duitschers tot vier maal toe getracht door aanvallen met behulp van handgranaten eenige verloren stellingen en loopgraven te heroveren. Zij werden echter telkenmale afgeslagen. Tn Champagne werd eveneens een tegen aanval afgeslagen, welke gericht was op een door de Franschen op 1 October veroverde stelling, ten noorden van Le Mesnil De Duitschers bescheen het achter het Fransche front gelegen gebied, vooral in het dal van de Suippes, met slikbommen. De Fransche artillerie nam de vijandelijke batterijen onder vuur en bracht er verschei dene tot zwijgen. B e r lij n, 2 October. (W. B.) Officieel bericht uit het hoofdkwartier: Legergroep Hindenburg. Ten noorden van Posiawy zijn cavaleriegevechten aan den gang. Ten zuiden van het Marocz-meer, na bij Syiagiü en ten oosten van Wischnsw zijn Russische uitvallen afgeslagen. Van krach tige aanvallen heeft de vijand na de misluk kingen, die rijk aan verliezen waren, van den 50en September, verder afgezien. Gisteren maakten onze troepen bij Smorgon 3 offi cieren en 1100 man gevangen en maakten ze 3 machinegeweren buit. Legergroep prins Leopold van Beieren. Aan dit front heerscht algemeene rust. Ook hier zag de vijand van een voortzetting der aanvallen af. Voor onze stellingen liggen vele gesneuvelden des vijands. Legergroep von Mackensen. Niets nieuws. Legergroep von Linsingen. De vijande lijke posities van Czernysz (aan den Kormin) zijn door onze troepen bestormd; de vijand is naar het noorden geworpen en liet 1300 ge vangenen in onze handen achter; op andere deelen van het front zijn verder nog 1100 gevangenen gemaakt. Bij het leger Von Bothmer hadden de Russen in den nacht van 29 op 30 Septem ber een doorbraakpoging ten westen van Tarnopol ondernomen. Door poging misluk te volkomen onder zeer aanzienlijke verlie zen voor den tegenstander. Door een enkele onzer divisies alleen al zijn tot dusver 1168 lijken van Russen begraven; 400 tot 500 liggen er nog voor ons front. Talrijke gewe ren zijn buitgemaakt. Weenen, 2 October. (W. B.) Offici eel bericht. De gevechten aan de Kormin- beek werden voortgezet. De Duitsch-Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen wierpen de Russen uit het dorp Czernysz, waarom de laatste dagen zoo fel is gestreden. Het aan tal der gisteren medegedeelde gevangenen is tot 5400 verhoogd. De Oostenrijksche ca valerie had, als gewoonlijk te voet vechten de, aan de hier behaalde successen een roemrijk aandeel genomen. Overigens verliep de dag van Vrijdag in hetn oordoosten zonder bijzondere gebeurte nissen. Petersburg, 2 Oct. (Petersb. Tele- graaf-agaentschap.) Communiqué van den grooten generalen staf. De Duitsche aanvallen hielden aan in den omtrek van Groweckau, doch hadden niet het minste succes. De zware artillerie der Duitschers bombardeert het station Livenhof ten zuid-westen van Jacobstadt. De Duitsche aanval op Dwinsk drong hier en daar onze troepen uit sommige sectoren tusschen den spoorweg aan het Sventen-meer. Tusschen het Demmen-meer, gelegen ten zuiden van Dwinsk en het Drisviaty-meer had een artil lerieduel plaats. Ten oosten van Sventen sloeg onze cavalerie de Duitschers terug en bezette ze het dorp Postary. Door een ba jonetgevecht namen wij het kerkhof nabij de dorpen Tcheremtbitza en Stachavotzy aan den uitersten zuidkant van het Narotsch- meer en het dorp Berejnaye (in de omgeving van het meer Vischneusoie.) Na de bezetting van genoemde punten werd de vijand over een aanzienlijken afstand teruggeslagen uit de omgeving van den spoorweg bij Wileika. In den omtrek van het dorp Perevcz aan de Wilia ten noorden van Smorgon duurt het hardnekkige gevecht voort dat gisteren be gonnen is. In het gevecht nabij het dorp Za- boejée aan de Boven-Schara, ten zuiden van Liachovitchi verdreef een ander bataljon den vijand van de door hem bezette hoogten en maakte het, terwijl het zelf slechts negen schappen verloor, twee officieren en 109 manschappen der Duitschers gevangenen. In de streek van den middenloop van den Styr nabij het dorp Lamana ten zuid-oosten van Kolky wordt een hardnekkig gevecht ge voerd, dat gisteren den geheelen dag duur de. Ten einde zijn algemeene conclusie vol lediger te maken deelt de generale staf me de, dat de operaties der Russische troepen welke in den omtrek van Wileika gedurende 20 dagen met energie werden ten uitvoer gebracht en nog niet voltooid zijn, hierop zijn uitgeloopen, dat de Russisiche troepen het initiatief nemen tegenover den vijand. De slag welke door de Duitschers in de rich ting van Wileika gedaan is, is krachtig te ruggekaatst en hun plan in duigen geval len. In ernstige gevechten die verscheidene dagen duurden en van welker hevigheid de vroegere communiqué's van den vijand ge tuigen, werd deze achtereenvolgens tegen gehouden, aan het wankelen gebracht en eindelijk teruggeworpen. De groote wig der Duitschers ongeveer op het front Soly, Mo- lodetchno, Glouboukoie en Vidzy is gelei delijk te niet gedaan. De verslagen vijand leed enorme verliezen. De geleidelijke overgang onzer troepen van het defensief tot het offensief is met kunde en volharding ten uitvoer gebracht, eigenschappen door welke zich slechts troe pen van hooge waarde onderscheiden. B e r 1-ij n, 3 O c t. (W. B.) Officieel van het oostelijk oorlcgstooneeL Legergroep Hindenburg. In cavalerie-ge- vechten ten zuiden van Kasjany is de vijand over de Mjadsjolka teruggeworpen. Overi gens is er niet van beteekenis voorgevallen. Legergroepen Leopold van Beieren en Mackensen. De toestand is geheel onveran derd. Legergroep Linsingen. Aan de nederlaag bij Czernycz hebben alle Russische aanvallen tegen het front ten noorden daarvan schip breuk geleden, de Russen hebben daarop den westelijken oever van de Kormin pfi kleine wachtposten aan enkele overgangen na prijsgegeven. Het aantal krijgsgevangenen, door de Duitsche troepen gemaakt, is tot 2400 ge klommen. Weenen, 3 O c^t. (W. B.) Officieel be- richi: De vijand heeft gisteren, uitgeput door de vele vnichtelcoze aanvallen, die hij daags te voren had ondernomen en hun groote verliezen gèkost hadden, den westelijken oever van den benedenloop van de Kormin- beek ontruimd. Voor het overige is er in het Noordoosten bij onverar.derden toestand niets bijzonders gebeurd. Petersburg, 3 Oct. (Pet. Tel. Ag.) Communiqué van den grooten generalen staf: Het offensief der Duitschers nabij Dwinsk in den omtrek van den spoorweg ten Zuid westen van Hloutsti is algeslagen door ons vuur. Aan de linie der meren Demmen, Dris- viaty en Bogulnskoie had een artilleriege vecht plaats. In de streek van Greventhal, ten Noorden van het Drisviatymeer zijn de Duit schers, na door onze artillerie te zijn be schoten, gevlucht en hebben ze het dorp Tylja ontruimd. De poging van den tegen stander om de Drisvialitza tusschen de dor pen Pelikany en Koepichky te overschrijden, ten zuiden van het meer Obole, is mislukt. Een gedeelte onzer cavalerie verdreef de Duitschers uit het dorp Boisoeki ten zuiden van het Bogilnskoie-meer. Tal van Duitschers zijn neergesabeld door een charge van onze cavalerie nabij het dorp Deviatinkr ten zuiden van Koziany. Een hardnekkig gevecht ont stond bij de boerderij Stakovzki, aan het uiterste zuiden van het Narotsch-meer, welke wij vervolgens door een bajonetaanval ver meesterden. Door een tegenaanval, welke door een razend geschutvuur werd gesteund, verdreven de Duitschers ons uit deze boer derij, doch een nieuwe aanval stelde ze we derom in onze handen. Gedurende den eer sten aanval op de boerderij en het dorp Stak- hovzi vermeesterden wij acht Duitsche hou witsers en zes lichte stukken geschut, doch daar wij deze stukken niet voor den tegen aanval der Duitschers konden meevoeren, hebben wij ze onklaar gemaakt. Met de bajo net veroverdenn onze troepen krachtig ver sterkte loopgraven en stellingen der Duit schers nabij het dorp Baltagoezy ten oosten van het meer Vischnewskoie. Twee aanval len van den tegenstander in de streek van Serredovitchi ten zuiden van Smorgon zijn met grootet verliezen voor den vijand terug geslagen. De Duitschers, die de Njemen overschre den nabij het dorp Goebetch ten Noordwes ten van NowoGrodek zijn op den linker oever teruggeworpen. Zij trokken zich over haast terug, op het slagveld omstreeks hon derd lijken achterlatend. Aan de rivier de Styr, bij de dorpen Nowoselki, Kovitskovit- schi en tusschen de gehuchten Kolki en Tschartorysk hadden eenige kleine gevech ten plaats. Weenen, 2 Oct. (W.B.) Van het zuid oostelijk oorlogstooneel: Aan het Save-front, naast de monding der Kolubara, hebben on ze batterijen, het vijandelijk artillerievuur be antwoord, met succes de Servische posities aan den oever beschoten. Bij Gorazda joegen wij ongeveer een Mon- tenegrijnsche afdeeling en ongeveer 300 man op de vlucht. Ten oosten van Trebenje hebben onze troepen door het vuur der grensposten ondersteund, een inval op Mon- tenegrijnsch gebied gedaan. Zij hebben de vijandelijke voorposten overvallen en eenige opslagplaatsen vernield. Weenen, 3 Oct. (W. B.) Officieel be- ri-ht. Gisteren voor hef aanbreken van den dag verzamelden de Italianen zich voor een grooten aanval op het noordwestelijke ge deelte van de hoogvlakte van Doberdo. Onze artillerie overviel de aanvallende troepen met haar vuur en verstrooide hen grootendeels. Zoodoende eindigde de onderneming van den vijand met de voorwaartsche beweging van een bataljon langs den weg van Saraus- sina naar San Martino. Deze voorwaartsche beweging en een dergelijke tegen den mid dag begonnen aanval werd afgeslagen. Eveneens mislukten de pogingen van den vijand om ten O. van Redipuglia op te ruk ken. Zekere bewegingen achter het vijandelijke front en een levendig verkeer op de Vene- tiaansche spoorwegen zijn aan onze waar nemingen niet ontgaan. In de overige streken van het Zuidweste lijke front is niets van belang gebeurd. Rome, 3 Oct. (R.) Officieele mededee- ling: Zware stormen en sneeuwvallen in de bergen. Kleine gevechten waren voor de Italianen succesvol. De vijand trachtte de stellingen op de hoogte van Santa Maria te heroveren, maar werd teruggeslagen. Konstantinopel, 2 October. (W. B.) Naar uit Erzeroem gemeld wordt, kwam het op het Kaukazisch front in de richting van Kirzak en Zadighi tot geechten tusschen een Turksche verkenningsafdeeling en een eska dron Russische ruiterij, die op de vlucht ge dreven werd, een en twintig dooden, waar onder de kapitein van den generalen staf Stanislof en een en vijftig gewonden achter liet en eenige gevangenen verloor. Gevan genen verklaren, dat de hier ingelijfde Rus sische Armeniërs zich verwondingen toe brengen, teneinde niet te moeten vechten, doch ze worden dan door de Kozakken neer gesabeld. De slechte voeding der Russische troepen leidde tot het uitbreken van een muiterij, die vernielingen aanrichtte. Uit vrees voor een plotsebngen aanval op Batoem doorzochten de Russen den omtrek met zoeklichten. Petersburg, 3 Oct. (Tel. Ag.) Het communiqué van het stafkwartier yan het leger in den Keukesus van 1 October meldt: In de richting van Olkv is een poging der Turksche verkenners om het offensief te ope nen tusschen de bergen Dirakete en Tsjil- gasor afgeslagen. In de streek van Wan gaan onze troepen voort den vijand op te dringen in de richting ten westen van Wastan; wij hebben ons, na een gevecht, meester ge maakt van zijn stellingen. De vijand wordt vervolgd. Konstantinopel, 2 Oct. (W. B.) Het hoofdkwartier bericht van het Dardanel- lenfront: De toestand is onveranderd. Onze verkennings-colonnes maken steeds opnieuw geweren en oorlogsmateriaal buit. Onze artil lerie heeft het vuur beantwoord van den vij andelijke kruiser, die zonder succes onze stelling beschoot op de hoogte van Jonk in den sector van Ari Boernoe; het schip werd getroffen en de kruiser verwijderde zich daarop. Bij Sedil-Bahr duurde het artilleriegevecht voort. Eenige vijandelijke batterijen werden tot zwijgen gebracht. Op den linkervleugel werd een deel van de vijandelijke loopgraven vernield. Op den rechtervleugel vernielde een door ons tot ontploffing gebrachte tegen- mijn een vijandelijke mijn en doodde de sap- peurs. Anders niets bijzonders. Petersburg, 2 Oct. (Pet. Tel. Ag.) Communiqué van den grooten generalen staf. In de Zwarte Zee heeft een afdeeling on zer oorlogsschepen opnieuw herstelde sche pen beschoten en vernield, die behooren aan de kolenmijnen van Konguldak. Londen, 3 Oct (R.) Officieel bericht. Gedurende de week die 29 September eindigde, verlieten of kwamen 1387 sche pen de havens van Engeland binnen; zes stoomschepen te zamen metende 20727 ton, werden tot zinken gebracht Washington, 2 Oct. (R.) De vleeschexporteurs uit Chicago hebben een request gericht aan den staatssecretaris Polk, teneinde een vertoog in te dienen bij de Britsche regeering naar aanleiding van het beslag op 29 schepen, waarvan de la ding geschat wordt op 125-S millioen dollars n welke zijn aangehouden, omdat men ge looft dat de lading in werkelijkheid bestemd is voor Duitschland. Polk gaf geen aanwij zing welke gedragslijn het staatsdeparte- ment eventueel zou volgen. De ambtenaren van het staatsdepartemer.t hebben officieus vertoogen ingediend bij den handelsattaché op de Britsche ambas sade, opdat de klacht welke door de Ame- rikaansche exporteurs is ingediend, zoo spoedig mogelijk zal onderzocht worden. Dit betreft sommige ladingen, welke voor Ame rika bestemd zijn en te Rotterdam(?) zijn aangehouden. N e w-Y o r k, 2 Oct. (R.) Bernstorff heeft aan Lansing een nieuwe nota der Duitsche regeering overhandigd, welke, naar men meent, den grondslag bevat voor onderhan delingen omtrent een overeenkomst in de Arabic-quaestie. P a r ij s, 2 O c t. (R.) De dagbladen zeggen in hunne bespreking van de interventie der geallieerden op den Balkan, dat de regeerin gen der quadruple-entente de noodzakelijk heid hebben begrepen van een onmiddellijk militair optreden en besloten hebben troe pen te landen aan het eindpunt van den spoorweg welke Servië van voorraden voor ziet. De Figaro zegt dat, indien Koning Fer dinand er bij volhardt de Servische grens te overschrijden, hij daar Britsche en Fransche soldaten tegenover zich zal vinden. Athene, 2 Oct. (W. B.) Een telegram van onzen bijzonderen correspondent maakt melding ervan, dat Koning Konstantijn zich eerstdaags naar Saloniki zal begeven. Boekarest, 2 Oct. (W. B.) De Indé- pendance Roumaine schrijftDe veldtocht, ondernomen door de parlementaire groep van Filipescu en Take Jonescu, is nu in zijn nieuwste stadium. Oorspronkelijk verlangde zij van de regeering dat Roemenië dadelijk zou ingrijpen. Thans schijnt zij reeds een ernstigen veldtocht te beginnen, en het land den Koning als een grooten hinderpaal voor de verwezenlijking der nationale eischen van Roemenië voor te stellen. De politiek der regeering is haar eigen po litiek, die het vertrouwen des Konings heeft en door de meerderheid van het parlement wordt goedgekeurd, waarvoor zij alleen de verantwoordelijkheid draagt. De Kroon te betrekken in den politieken strijd is onwettig, misdadig. Wij willen ge- looven, dat een andere meening omtrent den plicht der vaderlandsliefde zal post vatten anders zijn wij zeker, dat de regeering als de trouwe uitdrukking van de gevoelens des volks, de grondwettige instellingen van den staat zal weten te verdedigen, want wij heb ben de overtuiging, dat op deze wijze de ware belangen des lands worden behartigd en niet doordat in moeilijke oogenblikken de kiem der tweedracht wordt gewekt, of doordat de deuren voor alle avonturen, alle rampen worden opgezet.' Petersburg, 3 Oct. (Pet. Tel. Ag.) De Russische gezant te Sofia is belast om zon der uitstel aan den minister-president Ra- doslawow een nota te overhandigen, waar van hier de vertaling volgtDe gebeurtenis sen, die zich thans in Bulgarije afspelen, ge tuigen van het vastberaden besluit der regee ring en van koning Ferdinand om het lot des lands in handen van Duitschland te stellen. De tegenwoordigheid van Duitsche en Oos tenrijksche officieren in het ministerie van oorlog en den generalen staf van het leger, de samentrekking van troepen aan de grens van Servië, de uitgebreide financieele steun, ontvangen door het -kabinet te Sofia van on ze vijanden, dit alles laat geen twijfel over aan het doel der tegenwoordige militaire toe bereidselen der Bulgaarsche regeering. De Entente-mogen^fcdgnt die de yejoyesenlij» king der wenschen van het Bulgaarsche volk ter harte hebben genomen, hebben vele ma len Radoslawow gewaarschuwd, dat elke vij andelijke daad tegen .Servië beschouwd zou worden als gericht tegen hen zelf. De verze keringen van een chef van het Bulgaarsche kabinet in antwoord op deze waarschuwing gen zijn in strijd met de feiten. De vertegen woordiger van Rusland,dat aan Bulgarije verbonden is door de onuitwischbare herin» nering van zijn bevrijding van het Turksche juk kan door zijn tegenwoordigheid de toebereidselen tot een aanval, tot den broe dermoord op een Slavisch vólk en bondge noot, niet goedkeuren. De Russische gezant ontving daarom den last om met zijn geheel personeel der legatie en van de consulaten Bulgarije te verlaten, indien binnen 24 uren de Bulgaarsche regeering niet openlijk mei de vijanden der Slavische zaak en van Rus land breekt en niet onmiddellijk de officie ren, die behooren tot de legers in oorlog met de entente-mogendheden verwijdert. Fr a n k f u r t a. d. M a i n, 2 Oct. (W.B.) Aan de Frankf. Zeit. wordt uit Konstantino pel geseind van 1 October: De Duitsche gezant Freiherr von Wangen- heim keerde heden, na een verlof van twee en een halve maand, alhier terug. Bij gele genheid van zijn oponthoud in Bulgarijë werd hij met groote onderscheiding in Sofia ontvangen. Bij de groote verdiensten, die von Wan- genheim zich heeft verworven gedurende de lange diplomatieke onderhandelingen over de wijziging in de Bulgaarsche politiek, ligt hierin een zichtbaar teeken van voldoening die in Bulgarije heerscht. Koning Ferdinand stelde den gezant tot Kostantinopel den ko ninklijken salonwagen ter beschikking. Volgens den wensch des konings zal de salonwagen ook prins Hohenlohe, wiens mis sie met den terugkeer van von Wangen- heim is afgeloopen, door het Turksche en Bulgaarsche gebied tot aan de Roemeensche grens vervoeren. Konstantinopel, 2 Oct. (W.B.) De Duitsche ambassadeur, Freiherr van Wan- genheim, is heden aan het station aangeko men en door zijn vrouw, door leden van de ambassade en zijn plaatsvervanger prins Hohenlohe, ontvangen. Ook waren aanwe zig de eerste adjudant van Enver pasja, Kia- zim Bey, de chef van de politie, Bedri Bey en de dragoman van het Bulgaarsche ge- zantschao, Galabof. Londen, 2 Oct. (R. O.) Een deputatie van munitie-arbeiders uit Manchester, die onlangs een bezoek hebben gebracht aan het front in Frankrijk, wijzen in het verslag hunner bevindingen op het bewonderens waardig goede humeur en den uitmunten den geest onder de troepen. Er werden vol strekt geen klachten vernomen. De troepen gaven den indruk, dat er voor hen geen heerlijker muziek bestond dan het gefluit der granaten over hun hoofd, die be stemd waren voor de Duitschers, en dat zij zeker waren dat de mannen thuis zouden zorgen, dat deze muziek steeds sterker zou worden. De deputatie kwam terug met het eenstem mige voornemen om aan tet raden, dat al het menschelijkerwijs mogelijke zou worden ge daan om den aanmaak van kanonnen en pro jectielen tot den uitersten omvang te ver- grooten; zij verzekeren, dat de nederlaag van het militairisme in Europa meer afhangt van dezen factor dan van al de anderen te zamen. So f i a3 Oct. (W. B.) Vijf duizend Ma- cedoniërs die gedwongen waren in het Ser vische leger dienst te nemen, zijn in de laat ste dagen op verschillende plaatsen over de grenzen gekomen, teneinde in het Bulgaar sche leger dienst te nemen. Ook uit het Grieksche leger zijn een aantel Macedo- niërs naar Bulgarije uitgeweken. Ongeveer honderd Servische soldaten en twee officie ren zijn naar Bulgarije gevlucht, waar ze ontwapend werden. Volgens de schildering die zij geven heerscht in het Servische leger groote moedeloosheid. Londen, 2 Oct. (R.) De bladen bevat ten een telegram uit Rome, volgens hetwelk den paus gisteren aan de oorlogvoerende mogendheden een telegram heeft gericht, waarin dezen verzocht wordt op Allerheili gen een wapenstilstand van 24 uren te slui ten. B e r 1 ij n, 2 Oct. (W.B.) Na het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Italië, werd ook het postver keer tusschen beide landen gestaakt. Niette min is het verkeer van dienststukken tus schen den Pauselijken Stoel en zijn diplo matieke vertegenwoordigers in Duitschland en de Duitsche bisschoppen van Duitsche zijde toegelaten. München, 2 Oct. (W. B.) Naar aan leiding van de berichten over het beweerde ontslag van den Amerikaanschen consul- generaal alhier, Gaffney, uitte deze zich zelf in dien zin, dat hij gisteren uit Washington een telegrafische mededeeling had ontvan gen, waarin gezegd werd dat de presidenf der Vereenigde Staten zijn verzoek om ont slag zou aannemen, wanneer dit werd inge diend. Gaffney antwoordde met zijn ontslag in te dienen en een verzoek om een onder zoek in te stellen, opdat hij zou vernemen wat van ambtswege voor klachten tegen hem waren uitgebracht. Indien de presidenf dit wenschte zou hij aftreden. New-York, 3 O c t. (R. O.). De offi cieele aankondiging, dat de leening is vol- teekend, wordt binnenkort verwacht. Ddf noodige stukken zullen vermoedelijk in I begin van de volgende week worden geteei kend. Aan Morgan is opgedragen de oblH gatiën in het geheel aan de markt te brerti gen. Berlijn, 2 Oct. (W.B.) Bij keizerlijk be. sluit is bepaald, dat de gemeenten in Elzat- LoJhflïingeiVi die tfit nog tQfc FranschS®

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2