BINNENLAND. EMILION WIJNHANOEl J. A. SCHOTERMAN S Zn. Utrechtschestraat 34. hief. 145, naam droegen, een Duitschen naam zullen krijgen. B e r 1 ij n, 3 Oct. (W. B.) De keizer heeft bepalingen uitgevaardigd, volgens welke ook de vredes-uniform van het leger „feldgrau" en veel eenvoudiger wordt. Verspreide Berichten. Hindenburg's 68e ver- jj a o r d a g. Generaal-veldmaarschalk Hindenburg is Zaterdag 68 jaar oud geworden. Te Berlijn is dez dag herdacht met een schoolfeest op den Königsplatz, waar de ijzeren Hinden burg staat. Er zou een schoolfeest gehou den worden, dat tot een waar volksfeest ge worden is. Nadat een duizendtal schoolkin deren verschillende liederen hadden gezon- jgen, hield rector Hoffmann een toespraak, die Hindenburg huldigde als een der groot sten in den kring der grooten, als den schutspatroon van Duitschland, tot wien men tot aan den Bosporus toe met blind vertrou wen opzag. De jongens en meisjes zouden els ze oud waren nog aan hun nageslacht van Hindenburg vertellen. Hierna viel de muziek in, terwijl een Parseval luchtschip boven het feestterrein kwam aanvliegen. In Hannover, Hindenburg's woonplaats, werd van vele openbare gebouwen gevlagd. Mevrouw von Hindenburg ontving tal van felicitatie-telegrammen en bloemstukken en werd 's middags door de schooljeugd ge huldigd. Nieuw Orleans, 2 Oct. (R.) Nadat de gemeenschap hersteld was, is gebleken, dat in den laatsten orkaan 149 personen ge dood werden aan de oevers van de Missis sippi en de kust van Louisiana. Bovendien is nog van 106 anderen het doodsbericht ont vangen en worden 105 vermist. Honderden werden nog door den vloed meegevoerd. De schade aan goederen wordt ruw ge schat op 100 millioen dollars. Uil de Pers )»eperktng van mobilisatie. De Standaard maakt in een driestar de opmerking, dat men, voorzoover er thans sprake is van demobilisatie voor de helft, een verkeerden maatstaf aanneemt. „Van heel of half, zonder naderen regel, kan hier nooit sprake zijn. Wil men het denkbeeld van inperking der mobilisatie ingang doen vinden, dan be hoort men er onmiddellijk bij aan te too- nen, wat in elk geval blijven moet, en wat men desnoods zou kunnen missen. En dan zul de onderscheiding van deze twee niet wel anders kunnen gegeven wor den, dan tusschen de troepen op de gren zen en de troepen in het binnenland. En dan bij deze laatsten wederom tusschen wat thans in onze groote steden meer in den weg loopt dan dienst doet, en het heel ander gedeelte dat het territoir van de Hollandsche Waterlinie bezet houdt. Van de grenzen dat voelt men toch, kan niets af. Voorzoover onze grenzen op dit oogenblik door militairen moeten gedekt zijn, moet dit zoo blijven. Op een enkel punt zou zelfs op eenige versterking kun nen worden aangedrongen. Met name in Zeeuwsch-Vlaanderen." Nu volgt hier uiteraard niet uit, dat juist diezelfde troepen die onze Zuidergrens dek ken, dien post moeten blijven innemen. Af wisseling op groote schaal was ook hier denkbaar. Alleen maar, er mag geen oogen blik quaestie van komen, dat we onze gren zen aan den kant van den oorlof hoe ook, ontblooten zouden. Maar een heel andere vraag is natuur lijk, of 't zelfde geldt voo' de nu vaak opge propte garnizoenen in onze groote steden. „Vooral midden in het land is men er ze ker van, dat men bij plotseling opkomend ernstig gevaar, in 24 uur zijn troepen weer in garnizoen kan hebben. Neemt men daar om slinking von de mobilisatie in overwe ging, dan zal in de eerste plaats gevraagd dienen te worden, of van deze overvulde garnizoenen in het midden van 't land niet veilig een deel naar huis kan. Kan dit, dan zal men er allicht te meer op aandringen, omdat het voor een troep zelf heel iets anders is, zoo maandenlang op de grenzen te staan, of maand na maand langs de straten onzer groote steden voor leeglooper dienst te doen. Te meer zou 't zijn goede zijde kunnen hebben, deze vraag althans in ernstige overweging te nemen, daar zulk leegloopen in onze groote steden ook uit ander oog punt nooit zonder alle gevaar is. Te Parijs heeft men reeds voor lang wij selijk ingezien, dat men het groote garni zoen niet in de stad zelve, maar ver buiten de stad in garnizoen moest brengen. In Brussel had men gelijke voorzorgs maatregelen tegen het zedelijk bederf van den troep genomen. Niet in Brussel toch stonden de kazer nes, moor ver buiten de stad had men alle garnizoenen in een afzonderlijk kampement met prachtige gebouwen vereenigd. Hier te lande daarentegen ging men nog steeds door met het plaatselijk garni zoen. Dit nu is oorzoak, dat een leegloopend, overtollig groot garnizoen in zulke steden aan zeer ernstige moreele verzoekingen bloot is gesteld. Ook uit dit oogpunt zou 't daarom zeer zeker aanbeveling kunnen verdienen, op tij delijke vermindering van deze overgroote garnizoenen bedacht te zijn. Veel dat nu allicht te betreuren valt, zou er door worden gestuit. Politiek bestand. De qualificatie, die de N. R. Ct. van poli- fiek bestand (Godsvrede) heeft gegeven, is bij Het Volk in slechte aarde gevallen. Het soc.-dem. blad zegt er van: „Het Rotterdamsche orgaan maakt dus den godsvrede nagenoeg geheel los van den oorlog. In de beschouwing die het blad geeft, is het bestand veeleer een reac tie op de ontaarding van het parlementaire leven, een terugkeer tot idyllische, verhe ven toestanden van voorheen. Een reactie, die ook had kunnen voorkomen, al was er heelcmaal geen oorlog geweest. Laat ons met een enkel woord zeggen wat wij denken van deze opvatting van het politiek bestand. Het is onzin. De godsvre de is het onmiddellijk gevolg van een noodtoestand. Niet vrijwillig zijn de par tijen er toe gekomen, niet uit zelf-inkeer, niet uit berouw over hun politieke en par lementaire wandaden; niet anders dan dc meest elementaire zucht tot zelfbehoud bracht hen er toe. Naarmate de noodtoe- -.nd, het oorlogsgevaar scherper gevoeld wordt door het volk in zijn geheel, wijkt de politieke strijd verder op den achter grond. Naarmate het oorlogsgevaar zelf, of het besef ervan, vermindert, herneemt van zelf de belangenstrijd tusschen de klasse en de partijen zijn rechten. f Of die strijd wat meer of wat minder fat soenlijk, deftig, principieel, wordt gevoerd, is een geheel bijkomstige kwestie, afhanke- lijk van geheel andere factoren dan de we- V reldoorlog, en het gevaar dat daaruit voort spruit voor ons land. Wat voor ons op dit oogenblik van be lang is, is dat de regeering zelf, door haar aankondiging van de grondwetsherziening, en van een algemeene herziening van ons belastigstelsel, de partijen als het ware uit- noodigt, om him normalen strijd te hei-vat ten. Gevolg van dien strijd kan zijn de val der regeering, een breuk in de neutra liteitspolitiek, door haar met succes in zoo moeilijke dagen gevoerd. De aankondiging van de groote wetsontwerpen, in de troon rede vermeld, ka-i dus geen andere uitwer king hebben, don de verbreiding van het besef, dat wat het oorlogsgevaar voor ons land betreft, het ergste voorbij is, en wij allengs weer in normale politieke verhou dingen komen. Dat, met andere woorden, bij den strijd tusschen de partijen en de klassen met den noodtoestand geen reke ning meer behoeft te worden gehouden, dot niet alleen het woord godsvrede, maar ook het verschijnsel zelf, rijp is voor de rom melkast." Prof. Fabius over Dr. Kuyper en Mr. Heemskerk. Naar aanleiding van de 53 Standaard driestarren en het daarop gevolgde verweer schrift van mr. Heemskerk maakt prof. Fa bius in de jongste aflevering zijner Stu diën en Schetsen de opmerking, dat mr. Heemskerk voor dr. Kuyper altijd geble ven is een volkomen acceptabele fi- guur. „Toen dr. Kuyper zich op het Sociaal Congres van T891 uitsprak tegen verzeke- ringsdwang, bleek niet, dat mr. Heemskerk daarvan voorstander was. En toen dr. Kuy per voorstander werd, kwam uit, dat mr. Heemskerk dit insgelijks was. Met ds. Tolma en schrijver dezes werkte mr. Heemskerk destijds meê aan een rap port over kiesrecht, dat niet ging in de rich ting van algemeen of huismanskiesrecht. Toch bood hij als minister, in overeen stemming met dr. Kuyper's Nota bij de voor stellen tot Grondwetsherziening, een ont werp aan, dat feitelijk algemeen stemrecht beteekende, voor een deel achter het door schijnende kleed van huismanskiesrecht ver borgen. Slechts eens dreigde het verkeerd te loo- pen. Als lid der Tweede Kamer stemde mr. Heemskerk in 1894 voor het amendement- De Meyier, dat tot de Kamer-ontbinding van dat jaar leidde. Maar weldra heeft hij toen in eene vergadering van de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Amsterdam, ge houden in het gebouw van het „Nut van 't Algemeen", verklaard, dat hij zich ver gist had, waarna ook hij kon worden inge schreven als Takkeaan. Zoo kwam hij altijd op dr. Kuyper's lijn terecht. En nu schijnt het wel, alsof juist zij, met wie dit het meest het geval is, in zeke ren zin daardoor dr. Kuyper prikkelen. Wat psychologisch niet geheel onverklaarbaar is. Gelijk ook ds. Talma zoo nu en dan wordt gepriemd. En toen de HH. Van der Molen en Van der Voort van Zijp in de Onderwijscommis sie werden benoemd, dezen 7 Jan. 1914 moesten hooren, dat eene hetere vertegen woordiging van de anti-revolutionaire partij wel gewenscht ware geweest." De leiderspositie der a. r. partij. Blijkens De Standaard van 5 Juli 1.1. overweegt dr. Kuyper het instellen van een „Raad van advieswaarin de verschil lende elementen telken jare over de hangen de vraagstukken en opkomende geschilpun ten van gedachten kunnen wisselen." Prof. Fabius knoopt aan deze mededee- ling de volgende opmerking vast: „Onwillekeurig geeft dit den indruk, als voelt dr. Kuyper zelve, dat het thans be staande Centraal Comité der antirevolutio naire partij door hem dood is gemaakt. Evenals moeilijk te loochenen is wat de De Tijd schreef, dat dr. Kuyper telkens oor zaak is, dat meer beteekenende actieve le den der antirevolutionaire partij non-actief worden, en aan hem is toe te schrijven, dat, mocht binnen kort opdracht tot Kabinets formatie aan de rechterzijde worden over wogen, daarvoor geen lid der antirevolutio naire Kamerclub méér in aanmerking kan komen. Evenals deze sedert jaren niet mee telt voor de aanwijzing van een lid op de Voorzitter-nominatie. „Men wil toch niet op 1894 aansturen?" 1894. Het fatale jaar van het antirevolutio naire Takkeanisme, waaraan helaas, wie niet? deelnam. Dr. Kuyper bedoelt thans duidelijke rege ling van de positie des leiders, van zijne machtspositie. Zou aan geheel iets anders niet meer be hoefte zijn? Dr. Kuyper is thans in zijn 78ste levens jaar. Ware het niet verstandig, als de anti-re volutionaire partij zich allengs eenigermote inrichtte op het wegvallen van dr. Kuyper? Thans zijn assessoren van dr. Kuyper in het Centraal Comité de hh. Van der Borch van Verwolde en de hoogleeraar in de theo logie te Utrecht, dr. Visscher. Beiden zijn vóór enkele jaren, naar men wel mag zeggen, daarvoor door dr. Kuyper aangewezen. Natuurlijk ware mogelijk, dat dr. Kuyper met de leiderspositie juist bovenal het oog heeft op het geval, dat straks baron Van der Borch als leider optreedt. In de jongste aflevering zijner Studiën en Schetsen. Berichten. De Staatscourant van Zondag 3 en Maandag 4 October bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Lochem J. Stijkel, thans idem te Zuidhorn; op verzoek eervol ontslagen de tijdelijk benoemde reserve-le luitenant der cavalerie D. H. Brondgeest. Zaterdag heeft H. M. de Koningin- Moeder het aangekondigde bezoek aan het Sanatorium Oranje Nassau's Oord gebracht Te 3 uur kwam H. M. per auto uit Soest- dijk; in Haar gevolg bevonden zich freule Van de Poll, jhr. de Ranitz en jhr. Schim- melpenninck. Het sanatorium, dat in zijn gewonen doen was, werd geheel door H. M. doorwandeld, alle patiënten werden toegesproken, en ieder ontving een bouquetje. Vervolgens werd de nieuwe tuinaanleg bezichtigd. Na afloop van den rondgang wer den in de kamer der directrice eenige ver- verschingen aangeboden. H. M. vertrok te half zes per auto naar Arnhem, waar in het hotel De Zon het mid dagmaal werd gebruikt. Daarna vertrok H. M. per trein naar Den Haag. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zondagmorgen de godsdienstoefening bij in de Regentesse-kerk, onder gehoor van dr. van Gheel Gildemeester. H. M. de Koningin-Moeder heeft 100 geschonken voor de slachtoffers van den brand te Grollo (gemeente Rolde). De Katholieke Kamerclub heeft in haar jongste vergadering herkozen als voorzitter: mgr. mr. dr. \V. H. Nolens; als onder-voorzitter: generaal B. R. F. van Vlij men en als secretaris: den heer A. C. A. van Vuuren. Bij beschikking van den Minister van Marine is de kapitein ter zee A. Pieren met 5 dezer geplaatst in de directie der marine te Hellevoetsluis. j Augustus des nachts bommen heeft gewor- I pen in en in de nabijheid van de haven van Cadzand. Pr ij sst ij ging van melk. Door de Kamer van Arbeid voor de Voe- dings- en Genotmiddelen te Amsterdam, is tot den Minister van Landbouw het verzoek gericht, maatregelen te willen treffen, waar door aan de prijsstijging van melk een einde wordt gemaakt. Nederland en de neutraliteit van Centraa 1-A f r i k a. Men meldt ons uit Den Haag: Van een bericht in de Daily Chronicle, dat de Nederlandsche regeering ernstig de vraag overweegt om ingevolge de algemee ne acte van Berlijn hare tusschenkomst aan de oorlogvoerenden aan te bieden teneinde Centraol-Afrika onder het neutraliteits-arti- kel te plaatsen, hebben wij, na ingewonnen informaties, geen bevestiging ontvangen. Briefwisseling met Belgische geinterneerden. Aan De Tijd wordt gemeld: In België is het volgende bekend gemaakt: Daar de misbruiken in de briefwisseling met de Belgische geinterneerden in Neder land voortgaan, in weerwil van de publieke waarschuwingen in de nieuwsbladen, zal ieder schrijven met hen per brief of per briefkaart tot nader order verboden zijn. Al de brieven of briefkaarten aan deze solda ten gericht, of door hen verzonden, zullei aan de afzenders teruggestuurd worden. Steun van Belgische slachtoffers. Het Nederlandsche comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers heeft van het Belgische Steuncomité te Soerabaja 2000 ontvangen. De van dit comité ont vangen bijdragen zijn nu gestegen tot een totaal van 80,000. E en 10 4-jarige. Heden, 4 October viert de heer Corstiaan Hagers te Brielle, de laatst overgeblevene der strijders van 't jaar 1831, zijn 104den verjaardag. Hij is nog frisch en gezond, volkomen goed van ver stand en geheugen. Kon. Academie van Weten schappen. H. M. de Koningin heeft be krachtigd de benoeming van prof. dr. U. Ph. Boissevain tot ondervoorzitter en van prof. dr. K. Kuiper tot secretaris van de afdee- ling Letterkunde der Koninklijke Academie van Wetenschappen. Mr. P. J. Troelstra. Een der mede werkers van Het Volk kreeg inzage van een juist uit Zwitserland ontvangen, in opgewek- ten toon gestelden brief van mr. P. J. Troel stra, waarin deze melding maakt van een ge leidelijken vooruitgang van zijn toestand. Het werken is hem echter nog absoluut on mogelijk. Voorden dïenstinNe d.-I n d i zijn bestemd de dames: L. C. Kies te Am sterdam; J. E. van Santen te Leiden; C. J. C. van der Kodde te Sneek; H. Knetemann te Augustinusga; A. F. J. Hilhorst te Apel doorn; M. C. Jonker te Amersfoort; W. F. van Genderen te 'sGravenhage; A. Kenswil te Utrecht; M. F. de Bruine te 's Graven- hage; M. M. van der Laag te Wageningen, allen voor onderwijzeres 3de klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs; de heer J. A. Roborgh te 's Hertogen bosch, voor electrotechnisch ambtenaar le klasse bij den post-, telegraaf- en telefoon dienst. P. K. S. Metman. t In Den Haag is op 69-jarigen leeftijd overleden de oud- officier van administratie le klasse der ma rine P. K. S. Metman, sedert 1886 gepen- sionneerd. De overledene was gerechtigd tot het dra gen van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen, de Atjeh-medaille en van het onderscheidingsteeken voor 15-jarigen dienst als officier. Nieuwe Ct. Nederland en de oorlog» Het verkeer met Engeland. Omtrent de redenen voor het stopzetten van het scheepvaartverkeer tusschen En geland en ons land is in de ambtelijke krin gen hier tc lande officieel noch officieus iets bekend geworden. I)e mailboot „Mecklenburg" van de Maat schappij Zeeland kwam Zaterdagmiddag te vijf uur met 184 passagiers te Viissingen f aan. De passagiers waren grootendeels van Woensdag aan boord. Te half zeven kwam ook de stoomboot „Koningin Regentes", maar zonder passagiers of mail. Zondag was de dienst weder normaal. Te Maassluis kwam Zaterdag de „Bata vier V" van Londen aan. Engelsche vlieger geïnterneerd. De Engelsche vlieger luit. ter zee Boyd, opgestegen te Duinkerken, moest op een hoogte van ruim 4000 meter boven Zeeuwsch-Vlaanderen dalen, doordat door 't zware shrapnell- en geweervuur der Duit- schers de ontsteking weigerde. Hij kwam neer in een bietenveld bij Nieuwvliet Het vliegtuig was door vier geweerkogels getrof fen. De vlieger was ongedeerd en werd ge ïnterneerd. Verontschuldigingen aan- g e b o d e na Naar wij vernemen heeft de Britsche re geering aan de Nederlandsche haar leed wezen betuigd en verontschuldigingen aan geboden naar aanleiding van het feit, dat een Britsch vliegtuig, zich vergissende in j Reclame. Een unicum. Ten kantore van den gemeente-ontvanger te Apeldoorn, ver voegde zich Zaterdagmorgen iemand, die vermeende, voor 200 gulden te laag in den hoofdelijken omslag te zijn aangeslagen, welk bedrag hij meteen wenschte te storten. „Tel." Beleedigingvan H. M. de Ko ningin. De rechtbank te Middelburg ver oordeelde den 29-jarigen veldarbeider A. M. F. uit Colijnsplaat, wegens eenvoudige beleediging van H. M. de Koningin, tot een week gevangenisstraf. Bekl. werd ten laste i uitgebroken in de tricotfabriek van de firma per anker f 34.—, per flesch 0.83 werkzaam was. Bij aankomst te Enschedé wa ren de inspecteur der posterijen uit Utrecht en nog eenige postambtenaren aanwezig. Een paar ambtenaren gingen het postrijtuig binnen en vroegen den brief. Deze bleek' aanwezig te zijn, doch bij nadere beschou wing te zijn geopend. Alras kwam men tof de ontdekking dat de inhoud was verdwe nen, zoodat onmiddellijk de aanwezige poli tie werd gewaarschuwd, die den beambte na der ondervroeg. Hij ontkende den brief te hebben geopend en zich den inhoud te heb ben toegeëigend. Bij fouilleerinc werd niets op hem bevonden en ook niet in d -f- wagert, die mede werd onderzorht. 'Ie politie aan de daad van dezen beanv t twijfelde, werd hij in hechtenis geno. i op het politiebureau te Enschede een een streng verhoor onderv j entkennen iets van het gc" onderdagmorgen werd het or«< >.k voortgezet, met het resultaat, dat in het drinkbusje van den beambte het papieren geld werd gevonden. Een volledige beken tenis volgde toen. Overreden. Op het Stationsplein te Leiden is Vrijdag de 70-jarige G. Hoog kamer door de electrische tram aangereden. Zaterdag is de man aan de gevolgen over leden. Zaterdagavond werd te Leiden de 60- jarige vrouw Kling op de Breestrant,door de tram overreden. Zij was onmiddellijk dood. De vrouw is later herkend als de wed. A. Kooijman, woonachtig in het Lazarushofje. Volgens ooggetuigen treft den bestuurder geen schuld. De vtouw is stofdoof en wilde juist de rails oversteken toen de tram nader de. Door een paard gedood. Naar het „Eindh. Dagbl." meldt, is het 5-jarig zoontje van den landbouwer v. d. W. te Veghel in de weide door een slag van paard gedood. Men meldt uit Amsterdam: Zaterdagmiddag is een zware binnenbrand Valton en Zn., aan den Amstel, onder de ge meente Nieuwer-Amstel. De nieuwe fabriek, die pas enkele maan den geleden werd geopend, werkt hoofdza kelijk voor het leger en is de eenigste fa briek van dien aard binnen de stelling Am sterdam. De brand ontstond even na 12 uur, nadat een 300-tal werklieden, werkzaam aan de fabriek, waren vertrokken. De directie acht Diefstal van militaireklee- het mogelijk, dat het vuur zich door het dingstukken. Nader wordt hierom-1 roerselhok een weg naar den kelder heeft gelegd, dat hij in het openbaar gezegd heeft: „De Koningin kan verrekken." Overtreding wet op de paar denfokker ij. Door den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Eist (Bet.) werd tegen den landbouwer J. B. al daar, wegens het laten dekken door zijn niet goedgekeurden hengst 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis geëischt. trent gemeld aan de N. Ct.: Te Delft werd ongeveer een week geleden door een agent van politie een werkman aan gehouden die in het bezit was van een twin tigtal nieuwe militaire hemden. Hij gaf een z'-»er aannemelijke verklaring van de her komst en daar van vermissing niets bekend was, moest men hem weer op vrije voeten stellen. Inmiddels werd hij door de recherche niet uit hel oog verloren, en onderwijl werd een zeer omvangrijk onderzoek ingesteld. Het resultaat daarvan was dat men ont dekte dat het Centraal Magazijn voor Mili taire Kleeding en Uitrusting te Amsterdam per pakschuit geregeld militaire goederen verzond naar Delft. Dit gaf de recherche aanleiding tot het doen van huiszoekingen, zoowel te Delft als te Amsterdam, bij de knechts van den expediteur. Een wagen vracht militaire hemden, ondebroeken, nieu we schoenen, sokken etc. werd gevonden en in beslag genomen. Op enkele uitzonderingen na bleek het geheele personeel van den expediteur zich aan diefstal dezer goederen te hebben schul dig gemaakt. In het geheel werden negen personen ge arresteerd. Er wordt door deze zaak een zeer eigen aardig licht geworpen op de militaire admi nistratie. Te Delft toch werd steeds aan het magazijn te Amsterdam kennis gegeven, dat er goederen te kort kwamen, doch instede dat men de politie met deze vermissingen in kennis stelde, bracht men de facturen in gemaakt, waar voor ongeveer 60.000 aan katoen bleef bewaard. De Amsterdamsche brandweer was spoe dig met veel materiaal ter plaatse, onder lei ding van den commandant, den heer Gor dijn, ter assistentie van de brandweer der fa briek, terwijl ook de drijvende brandspuit, de „Jan van der Heyden", van de Amstel, aan het blusschingswerk deelnam. De fabriek is verzekerd op beurspolis. De brandweercommandant gaf als zijn meening te kennen, dat de fabriek slecht was gebouwd met het oog op brand. De brand, die aanvankelijk tot de kelder van de fabriek beperkt was, breidde zich, on danks de krachtige pogingen van de Am sterdamsche brandweer om het vuur te be perken, snel uit. Tegen 4 uur sloegen de vlammen door de geheele fabriek omhoog Het nieuwe fabrieksgebouw is ge heel neergebrand. Het aangrenzende machi negebouwtje bleef, dank zij de reusachtige watermassa's, die de Amsterdamsche brand weer in de kelders wierp, gespaard, maar de groote machines in de fabriek zelve zijn vernield of zwaar beschadigd. Daar het zeer moeilijk is in dezen tijd nieuwe machines uit Duitschland te krijgen, zal het gevolg van dezen brand zijn, dat ruim 300 arbeiders voorloopig werkloos zijn gemaakt Voor het bluschwerk was de fabriek zeer ondoelmatig gebouwd. Eerst na half 5 werd het vuur min der en te ongeveer 5 uur was de brand weer de vlammen meester. Drie stoomspui ten en de Jan der Heijden bleven echter nog overeenstemming met hetgeen te Delft ont-1 water geven de stoomspuiten nog tot on- vangen was, of schreef eenvoudig een nieu- geveer 9 uur. we factuur. Slechts aan de ijverige nasporingen der Delftsche recherche is het te danken, dat het Rijk niet nog meer benadeeld is. Oneerlijke postbeambf. Over de arrestatie van den oneerlijken con ducteur der brievenmalen meldt men aan het' Hbld.: De bij herhaling voorkomende vermissin gen van geldswaarde uit brieven we hoorden van een waaruit twee biljetten van 100 waren ontvreemd en waarbij ook de conducteur der posterijen moet zijn be trokken geweest, gaf der postadministratie aanleiding een nroef te nemen met deze be ambte, die reeds geruimen tijd onder ver denking stond zich schuldig te maken aan kwade praktijken. Daartoe werd Woensdagavond een brief aan een niet bestaand persoon te Enschede verzonden, inhoudende een biljet van ƒ10 en een zilverbon van 2.50. JDe verzending de plaats waar het zich bevond, den 9en 1 had plaats met den trein£ waarin de man De fabriek was, zooals reeds gemeld, op beurspolis verzekerd. Marktberichten. Eiermarkt te Amsterdam* Vrijdag 1 Oot. 1915. Kipeieren f 7.9510.00. Eendeieren f 6.957.80. Aanvoer 28140. Middenprijs per 100 f 8.57, Jonge hanen f 0.48—1.00. Oude banen f 1.40. Oude kippen f 0.65—1.30. Duiven f 0.230.30. Konijnen f 0.421.62. Hazen f 1.251.75. Patrijzen f 0.40—0.95. Voor de volgende weken ie er zeer veel vraag naar zwaar s'.achtgevogelte van allerlei slag en wild. Eiermarkt te Dsusntsr. Aanvoer 120000 stuks. Hoogste prijs f 9,80. Laagste prfls f 8.50 Gemiddeld 9.—. Stemming kalm

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3