BINNENLAND. Londen, 4 Oct. (R.). Rapport van maarschalk French. Gisternamiddag begon 'de vijand een hevig bombardement. Hij 'deed herhaaldelijk aanvallen over het open yeld tegen de Britsche loopgraven tusschen V3e steengroeven van Vermelles en den weg naar Hulluch. De aanvallen werden vastbe raden uitgevoerd, doch konden de Britsche loopgraven niet bereiken. Alle aanvallen zijn afgeslagen onder zware verliezen voor de Duitschers. Meer naar het noordwesten heroverden 'de Duitschers een groot stuk van de Hohen- zollern-schsns. Op de rest van het front geen verande ring. Londen, 4 Oct. (R.). Het Britsche hoofdkwartier vermeldt den volgenden dag order van maarschalk French, gedateerd 30 September, waarin gezegd wordt: Het eindstadium van den grooten slag is thans bereikt. Onze geallieerden hebben in het zuiden de laatste linie van den vijand 'doorbroken. Het tiende Fransche leger, on middellijk op onzen rechtervleugel, heeft een belangrijke stelling op den heuvelkam van iVimy veroverd. De operatiën van het Brit sche leger zijn met veel succes bekroond. Wij hebben thans een krachtige linie ge vormd dicht bij de vroegere linie dei Duit schers. Meer dan 2000 gevangenen en 25 kanonnen zijn ons in handen gevallen. Ik koester het grootste vertrouwen in de vol komen eindoverwinning. B e r 1 ij n, 4 Oct. (W. B.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier. ^Legergroep Hindenburg. De Russen gin gen gisteren na een verkwistende voorberei ding door de artillerie op bijna het geheele front tusschen Posteaury en Smorgon in dichte massa's tot den aanval over, welke onder ongemeen zware verliezen ineen viel. Partieele nachtelijke aanvallen bleven even eens zonder succes. Ook ten Z.W. van Len- newaden aan de Duna werd een vijandelijke uitval afgeslagen. Bij de andere legergroepen is de toestand onveranderd. Weenen, 4 October. (W. B.) Offici eel bericht. De dag van gisteren is zonder bijzondere gebeurtenissen verloopen. De toe stand is onveranderd. Petersburg, 4 Oct. (Pet.-Tel.-Ag.) Communiqué van den grooten generalen staf: 'Nabij Dwinsk opende de vijand gisteren middag een woedend vuur op een door een onzer regimenten bezetten sector in de streek van de dorpen, gelegen tusschen den spoorweg en het Sventenmeer. Van de zijde der Duitschers werden stukken van zeer groot kaliber afgevuurd. Beschermd door een hevig vuur spoedde de vijand zich voor waarts en bezette hij een deel onzer loop graven. Op onze beurt deze loopgraven en de Duitschers die er waren binnen gedron gen onder een vernietigend artillerievuur ne mende, gingen onze troepen tot een hevi- gen tegenaanval ovetr. De Duitschers konden het onder dit vuur niet uithouden en trokken zich onder groote verliezen uit de loopgraven terug, die op nieuw door ons bezet werden. Op verschillende overgangen van de ri vier de Madziolka werden hardnekkige ge vechten geleverd. Het dorp Bowvya nabij Koziany is door onze troepen na een aan val genomen; wij namen daarbij gevangenen en mitrailleuses. De Duitschers werden met de bajonet uit de dorpen Teliaki en Kozly gejaagd tusschen de dorpen Koziany en Postawy. In enkele sectoren van de rivier der Spaglitzky ten zuiden van het Vischnew- skoie-meer gingen onze troepen onder ge lukkige omstandigheden op den oostelijken oever over. Bij de verovering van enkele dorpen in de streek van Tcheremchitzy en Stakhovsky werden ongeveer 300 niet ge wonden Duitschers gevangen gemaakt met vijf officieren. Verder veroverden wij vier mitrailleuses en veel andere oorlogstro- feën. Op het front ter hoogte ongeveer van Smorgon tot aan den Pripjet bleef de toe stand onveranderd. Aan de uitmonding van den Stokhod had de vijand het dorp Po jog bezet, doch hij werd daar door een krach- tigen aanval uit verdreven. Eveneens werd de vijand verdreven uit het dorp Soviecht- chitza aan de rivier de Styr en uit'het dorp Kostioukhnovka. Hier werden meer dan 200 manschappen, twee mitrailleurs en een con- yoói genomen. In dezelfde streek gingen onze troepen nabij Polomo met succes den Styr over en verdreven ze den vijand uit het dorp Tzminy. Eveneens slaagden onze troe pen erin een overgang te verkrijgen nabij het dorp Kozlintschi aan den benedenloop .van den Tschartorych. De rapporten welke door de troepencom mandanten werden uitgebracht, wijzen er op dat de Duitsche krijgsgevangenen, ondanks de waarschuwingen en bedreigingen hunner leiders met verschillende straffen, meer en meer verhalen doen over de vermoeienis hunner troepen en over de minder wordende populariteit des oorlogs onder hen. Weenen, 4 Oct. (W. B.) Officieel be richt: Aan de beneden-Drina hadden leven dige schermutselingen plaats. Overigens heerscht hier rust. Weenen, 4 October. (W. B.) Offici eel bericht. Op het front in Tirol ontplooi den de Italianen een levendiger actie, die op de hoogvlakten van Vielgereuth en Lafraun tot grootere en aanhoudende gevechten leid de. In het gebied van Tonale werd na een hevig artillerievuur de gisterenavond aange vangen aanval des viiands op den Albcolo- top bloedig afgeslagen. Op de hoogvlakte van Vielgereuth stonden onze posities op den Plaut (ten noorden van den Maronia- berg) sinds den vroegen morgen aan een snelvuur uit zwaar en middelbaai geschut bloot. In den voormiddag gingen van de in gereedheid gehouden vijandelijke infanterie zwakke afdeelingen tot een vergeelschen aanval over. 's Avonds hernieuwde de te genstander zijn aanval met sterke, hoofdza kelijk met uit Bersaglieri en Aplini gevorm de strijdkrachten; hij kwam dicht bij onze versperringen. Des nachts gelukte het hem een veld versterking, die als steunpunt diende, te veroveren. Onze troepen wierpen hem er echter weer uit na een hardnekkig gevecht, dat tot in de morgenuren duurde. Alle stellingen bleven in ons bezit. Op de hoogvlakte van Lafraun dwong ons geschut vuur de oprukkelijke vijandelijke infanterie tot een terugtocht, die haar veel verliezen kostte. Ook in het gebied van Burgenstein werd de actie van sommige zwakke afdee lingen met gemak verhinderd. Op de andere fronten kwamen geen feiten van beteekenis voor. Ro m e, 4 Oct. (R.). Langs het geheele front hadden artillerie-actiën plaats. De Italianen beschoten met goeden uit slag Oostenrijksche aanvullings-colonnes. De Oostenrijkers gebruikten tranen-ver- wekkende bommen. De Italianen namen af doende maatregelen om zich daartegen te beschermen. Petersburg, 4 Oct. (Pet. Tel. Ag.) Eert communiqué van den generalen staf van het Kaukasische leger meldt: In de kuststreek bombardeerden de Tur ken onze stellingen. Een onzer motorsche pen beschoot een Turksch zeilschip met mi- trailleurvuur. Op de rest van het front had geen actie plaats. Washington, 4 Oct. (R.) Door een hooggeplaatst overheidspersoon ^.-ordt me degedeeld, dat de Vereenigde Staten zullen aandringen op een duidelijke afkeuring van het torpedeeren der Arabic, gejaard aan verzekeringen, dat zulke daden niet meer zullen worden herhaald, terwijl een behoor lijke schadeloosstelling verlangd wordt. Men verneemt dat Bernsdorff's laatste verklaring aan Lansing gekarakteriseerd werd 'oor de zelfde vaagheid en onbepaaldheid als andere Duitsche nota's. Bemstorff heeft men nu in duidelijke bewoordingen te kennen gege ven, zoodat de zaak niet kan woorden misver staan, wat de eisch der Vereenigde Staten is. Athene, 4 Oct. (R). Te Sofia zijn zes Duitsche vliegeniers aangekomen. Groepen van Duitsche vakarbeiders zijn uit Konstan- tinopel naar Bulgarije vertrokken. Athene, 4 Oct. (R.) Te oordeelen naar den bezadigden toon in de bladen van alle schakeeringen, die de quaestie van het lan den van troepen te Saloniki bespreken, schijnt het, dat de toestand als te ernstig wordt beschouwd om er heftige commenta ren op te maken. Zelfs de meest strijdbare oppositie-bladen nemen heden een afwach tende houding aan. Blijkbaar erkent men nu algemeen, dat het het beste is om de gebeur tenissen haar loop te laten, met het oog op de groote belangstelling, die steeds aan Griekenland betoond werd door de mogend heden, die zijn bondgenoot ter hulp zijn ge» komen. Bern, 4 Oct. (Havas). Men meldt uit Athene, dat men daar van meening is, dat Venizelos zijn protest in overeenstemming met de geallieerden heeft opgesteld om el- ken aanval van Bulgarije bij Kawala te voorkomen. Londen, 4 October. (R.) Aan de Daily Telegraph wordt gemeld uit Athene: Het protest der Grieksche regeering tegen de landing van troepen te Saloniki wordt door de openbare meening als formeel nood zakelijk erkend, doch deze officieele neu- traliteitsbreuk is in werkelijkheid welkom. Konstantinopel 4 Oc. (W.-B.). Een brief uit Athene aan den Tanin be richt, dat de algemeene mobilisatie, ondanks de artikelen in de Venizelos-pers, welke spreekt van jubel en geestdrift in het land onverschillig opgenomen wordt door de be volking, daar deze niet wenscht dat Grie kenland zich om Servië te verdedigen in avonturen stort. In den brief wordt ver zekerd, dat Griekenland geen verplichtin gen tegenover de Entente op zich genomen heeft. De koning heeft het aanbod van Frankrijk om Griekenland 100 millioen francs te leenen, van de hand gewezen. Londen, 4 Oct (R.). Het Reuter- agentschap verneemt, dat men in verband met de jongste gebeurtenissen, het er voor moet houden, dat de Bulgaarsche regeering de haar door de geallieerden gedane voor stellen heeft verworpen, daar er geen ant woord is ingekomen. Deze voorstellen zijn dus vervallen. Sofia, 4 Oct. (W. B.) De bladen mel den eenstemmig dat onder de entente-mo- gendheden sterke meeningsverschillen zijn ontstaan over de voldoening aan de eischen van Bulgarije, welke meeningsverschillen waarschijnlijk iedere verdere actie der en tente bij de Bulgaarsche regeering zouden verijdelen. Rusland en Frankrijk namelijk verzetten zich tegen verdere concessies aan Bulgarije en verlangen dat dit onmiddellijk tegen Turkije zal optreden, dat eventuele nieuwe voorstellen der entente kans op suc ces zouden hébben, gelooft overigens op het oogenblik niemand meer, zelfs de diploma ten der entente niet. Washington, 4 October. (R.) Aan den gezant Morgenthaw is instructie gegeven om den Turkschen minister van buitenland- sche zaken mede te deelen dat, tenzij de moorden op de Armeniërs ophouden, de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Turkije en Amerika bedreigd worden. B e r 1 ij n, 4 Oct. (W.-B.). Het overzicht van de Reichsbank van 30 September wordt sterk beinvloed door de eerste betalingen op de derde oorlogsleening. Deze betaling ge schiedde, evenals bij de eerste en tweede, hoofdzakelijk door verzekering en over schrijvingen, tengevolge van een herdiscon- teering bij de bankierswereld van vooruit on dergebrachte schatkistbiljetten op korten ter mijn. Hierdoor wordt de sterke stijging ver klaard van de deposito's en de voorbijgaan de druk op de Reichsbank door schatkistbil jetten uitgeoefend, van* welke overigens tot 2 October reeds 2600 millioen zijn gedelgd. De spaarbanken zijn voor het doen van de betalingen slechts aangesproken tot het ge ringe bedrag van 149 millioen. De goud voorraad nam met 4?4 millioen toe en steeg tot 2419 millioen. N e w-Y o r k, 4 Oct. (R.) Financieele kringen alhier beramen nu reeds plannen voor een nieuwe leening aan Groot-Brittan- nië en Frankrijk, wanneer deze landen in de toekomst nog meer financieele hulp noodig mochten hebben. Men geeft te kennen, dat de politiek van de Britsch-Fransche commissie zulke gun stige voorwaarden voor de tegenwoordige leening toestaat, dat dit een groot aantal in schrijvingen zal verzekeren en den weg ba nen voor het" doen slagen van leeningen in de toekomst, als die noodig mochten zijn, op een grondslag, welke meer in overeen stemming is met de soliditeit van het finan cieele krediet van Groot-Brittannië en Frankrijk. Men acht, dat deze leening voor zes maan den zal voorzien in de behoeften, waarvoor ze is uitgegeven, maar daar het vooruitzicht is dat de oorlog langer duurt, zullen natuur lijk onderhandelingen voor een tweede lee ning voordat deze termijn is geëindigd. N e w-Y ork, 4 Oct. (R.) J. P. Morgan Co. maken bekend, dat inschrijvingen op de leening der geallieerden na 10 uur morgen voormiddag niet meer worden aangenomen. Londen, 5 October. (R.) De Times verneemt dot als resultaat van het bezoek van den Russischen minister Bark de Bank van Engeland stoppen onderneemt voor het openen van een groot Russisch handelscre- diet van waarschijnlijk twintig millioen pond sterling. Denemarken. Kopenhagen, 4 Oct. (W. B.) De ge wone zitting van den rijksdag is geopend en het presidium opnieuw gekozen. De Staatscourant van Dinsdag 5 Octo ber bevat o m. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot tijdelijk adspirant-rijksland- bouwleeraar S. Smeding te Oisterwijk; benoemd tot leeraar bij de Rijkstuinbouw- winterschool te Alkmaar dr. G. G. Kloeke, aldaar. -*■ Sir Alan Johnstone, de Engelsche ge zant bij het Nederlandsche Hof, is gisteren avond n#ar Engeland vertrokken. In Hotel des Indes te 's Gravenhage is aangekomen Graaf A- Kerchove de Denter- ghem, nieuwbenoemd secretaris van de Bel gische legatie. Voorschotten. De minister van financiën maakt In de Staatscourant bekend, dat tot en met 2 Oc tober 1915 uit de opbrengst der Staatslee- ning 1914 aan provinciën en gemeenten uit 's Rijks schatkist rentedragende voorschot ten zijn toegezegd tot een gezamenlijk be drag van 6,440,325, waarvan per saldo was uitbetaald of betaalbaar gesteld een totaal bedrag van 4,274,825. Kamerverkiezing Assen. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende, dat, ten gevolge van het overlijden van mr. C. Th. van Deventer, in het kiesdis trict Assen een verkiezing moet plaats heb ben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft bepaald, dat die ver kiezing zal plaats hebben op Donderdag 14 October e.k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 26 October d. a. v., de herstem ming, zoo noodig, op Donderdag 4 Novem ber d. a. v. Binnen enkele dagen is weder de be* noeming te verwachten van een groot aan tal reserve-officieren. De Auteurswet. Een aantal uitgevers, boekhandelaren, drukkers en boekbinders hier te lande geves tigd heeft zich met een adres tot de leden der Staten-Generaal gewend met het verzoek bij de wijziging der overgangsbepalingen van de Auteurswet 1912 (artikel 50) ten opzichte der reproducties van werken der beeldende kunsten, te willen uitgaan van het beginsel, gevolgd bij de Engelsche wetgeving van 1862, n.l. dat: De moker van eenig werk op het ge bied der beeldende kunsten of wat vol gens de wet daarmede gelijk gesteld wordt, die vóór het in werking treden der Auteurswet 1912 zijn product ver kocht of op andere wijze van de hand deed, geacht mag worden de volle waar de daarvoor te hebben genoten en alle rechten er op uit handen gegeven te hebben. En mitsdien: Vrij te laten het reproduce eren van alle kunstwerken of wat volgens de wet daarmede gelijk gesteld wordt, welke de makers bij de invoering der wet 1912 niet meer in hun bezit hadden. Voor het geval de kamerleden meenen, dit voorstel niet te moeten aanvaarden, stellen adressanten voor, het Duitsche voorbeeld te volgen, dat ook door de ministers is over genomen, in art. 50 c le lid. De adressanten verzoeken echter de daaropvolgende bepa lingen onder 50 c tweede lid, tot en met 50 f geheel weg te laten, omdat daarmede het in 50 c eerste lid herstelde recht op wettig eigendom weer weggenomen wordt. In het adres wordt voorts gewezen op de groote bezwaren, welke verbonden zijn aan -het benoemen eener commissie van advies. Tenslotte bestrijdt het adres dat van de in zake de overgangsbepalingen ingestelde commissie door het Verbond van Ned. Kun- stenaarsvereenigingen. Adressanten verwij zen o.m. naar een brochure „Nog een onge vraagd advies inzake de Auteurswet 1912'' van K. Groesbeek, waarin deze het Gidsarti kel van mr. Snijder van Wissenkerke tracht te weerleggen. P. J. Meerburg. Te 's Gravenhage is op 64-jarigen leeftijd overleden de heer P. J. Meerburg, die 1 Juli j.l. als directeur van het post- en telegraafkantoor te Schevenin- gen, na eene langdurige ambtelijke loopbaan bij de posterijen en telegrafie den Rijks dienst met pensioen verliet. M. van Broekhuizen, f Zaterdag middag is op 74-jarigen leeftijd te Amster dam plotselinge overleden de heer M. ven Broekhuizen, directeur van „Het Rembrandt Theater" en „De Karseboom" en eigenaar van het café „de Nieuwe Karseboom". Nederland en de oorlog* Uitvoerverbod van cokes en honing Bij Kon. besluit van 2 October is verbo den de uitvoer van cokes, zoomede van allen honing. Uitvoer van melk en producten van meik. De minister van L., N. en H. heeft alsnog bepaald, dat tot 12 dezer de uitvoer zonder dispensatie toegelaten is van ondermelk, ge condenseerde melk, melkpoeder, quark of wrongel en gesteriliseerde melk in bussen en flesschen. Consumptiemelk. Waar de melk in groote hoeveelheden op gekocht wordt door de kaas-, geconden seerde melk-, margarine- en melkpoederin- dustrièën en zoodoende aan de consumptie onttrokken, is op initiatief van den minister van landbouw een vereeniging in het leven geroepen van fabrikanten van melkproduc ten, welke tot doel heeft, de regeling van de beschikbaarstelling van consumptiemelk voor binnenlandsch gebruik (voor zoover aan deze regeling behoefte zal blijken te. be staan) en de regeling van den uitvoer van melk en melkproducten, met uitzondering van boter en kaas. De minister stelt zich voor aldus lezen we in de N. R. Ct. met het bestuur van deze vereeniging voortaurig voeling te hou den, waar het bovenstaande onderwerpen betreft en zal het bestuur in staat stellen hem op verzoekschriften, betreffende het uitvoerverbod van melk en melkproducten (behalve boter en kaas) van advies te die nent Alle handelingen worden echter gecontro leerd door een commissie van toezicht, door den minister aan te wijzen. Mocht inderdaad schaarschte van melk in de groote steden blijken te bestaan, dan zal deze vereeniging op aanvraag van de ge meentelijke autoriteiten een zekere hoeveel heid beschikbaar moeten stellen. Softer. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden: a. dat de maximum prijs voor boter, be stemd voor verbruik in Nederland, geleverd door producenten aan verkoopers van boter, voorloopig 1.45 per K.G. zal zijn bij ver pakking in wit fust van 50 K.G. Bij verpakking in wit fust van 25 K.G. kan vorengenoemde prijs verhoogd worden met 1 cent per K.G. Bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G. kan vorengenoemde prijs met 5 cent per K.G. en bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 K.G. met 6 cent per K.G. verhoogd worden. Bovengenoemde prijzen zijn franco station van afzending; b. dat de maximum prijs voor botel ver kocht aan verbruikers, voorloopig 1.65 per K.G. al zijn. De verkoop aan verbruikers tegen detail prijs kan geschieden onafhankelijk van de te leveren hoeveelheid. Voor speciaal verpakte boter en voor boter bereid onder rabbinaal toeri'-ht kan door het Rijks- Centraal Bureau voor den Uitvoer van Boter in overleg met de betrokken handela ren of boterbereiders een verhoogde prijs worden toegestaan. Varkensvleesch. De minister van Landbouw heeft met betrekking tot den uitvoer van varkens vleesch bepaald, dat voortaan eiken Zater dag zal worden vastgesteld, tot welk ge wichtspercentage van de hoeveelheid versch varkensvleesch, voor welks uitvoer een ex porteur gedurende de eerstvolgende week consent zal verleend worden, hij verplicht kan worden varkens te leveren voor binnen landsch verbruik, en voorts dat percentage voor het tijdvak van 5 tot en met 9 October bepaald op 180. Ka a s. Vanwege het Rijks Centraal Bureau voor den Uitvoer van Kaas is bij circulaire het volgende ter kennis van de kaasexporteurs gebracht: „Het is ons gebleken, dat K. A. Swets, Hardinxveld, als detaillist kaas gekocht heeft van een bij ons Bureau aangesloten grossier. Deze kaas werd weer verkocht aan A. Baron, Nieuwpoort. Deze verkocht de kaas aan W. Kuyl Jzn., eveneens te Nieuw poort, die trachtte de kaas aan een expor teur te verkoopen. Wij geven daarom den bij ons Bureau in geschreven exporteurs en grossiers dringend in overweging, geen kaas meer te verkoo pen aan of te koopen van: A. Baron, Nieuw poort, W. Kuyl Jzn., Nieuwpoort, K. A. Swets, Hardinxveld. Ma i s. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat, ven heden af to_t 9 October de prijs.van mais, uitsluitend be stemd om aan de gemeentebesturen te wor den veistreKt voor ruiling tegen rogge, be* draagt voor: Amerikaansche mixed mais 215 per last yen 2000 K.G. of /7.521/, per 70 K.G., te Rotterdam te ontvarTgen: La Plata mais ƒ185 per last van 2000 K.G. of 6.47M per 70 K.G., te Amsterdam en Rotterdam te ontvangen. Broodvoorziening. Min. Posthuma deelt in zijn Memorie van Antwoord inzake de beschikbaarstelling van levensmiddelen het volgende mede nopens de broodvoorziening: Het aantal inwoners, dat in iedere ge meente van de broodkaarten gebruik maak te, kon voor het oogenblik bezwaarlijk met juistheid worden opgegeven. Voor het ge heele land zal dit aantal thans naar schat ting bedragen, 2 a 3.000.000. Het aantal is grooter dan bij de berekening in de Me morie van Toelichting is aangenomen, doch daartegenover staat, dat veelal niet gebruik gemaakt wordt van de maximum hoeveel heid brood, welke is toegestaan (Vj K.G. per dag). Van een en ander is het gevolg dat de hoeveelheid meel, per dag verstrekt, niet be langrijk verschilt van het bedrag waarop dat in de Memorie van Toelichting werd ge schat, n.l. op 700.000 K.G. per dag of 21.000.000 K.G. per maand. Gemiddeld is 4.500.000 K.G. per week verstrekt. Uitbreiding van de maatregelen inzake broodvoorziening tot gebuild tarwebrood kon door de regeering niet in overweging worden genomen, uit hoofde van de al te groote Jasten, die daaruit zouden voort vloeien voor de schatkist, terwijl zij, gege ven de algemeene tevredenheid over de kwaliteit van het ongebuild brood, daartoe ook geen aanleiding kan vinden. Wat de kosten betreft deelt de minister mede, dat 15 September j.l. fn totaal door het Rijk op goedkoop meel is toegelegd ruim 6.000 000. Het aantal gemeenten waar goedkoop meel wordt verstrekt be draagt thans pl.m. 672. De minister is ook na half Augustus met het verstrekken van goedkoop roggebrood doorgegaan. Hiervoor zal van 15 Aug. tot einde December ongeveer noodig zijn ƒ2.000 000. Tarwebrood. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft nevens den heer W. H. Rood- hart, hoofdcommies bij het departement van Landbouw', met de controle op de naleving van de in de verschillende gemeenten ge troffen en door den minister goedgekeurde regelingen met betrekking tot dè verstrek king van goedkoop en gebuild tarwebrood, belast den heer J. van Arkel Jr., controleur bij het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel. Den burgemeesters is ver zocht om aan den heer Van Arkel alle voor het uitoefenen van dit toezicht noodige in lichtingen te willen verstrekken. De duurte. Volgens Het Volk heeft het Kamerlid, de heer Sannes, de volgende schriftelijke vraag gericht tot den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel: „Is de minister voornemens te bevorde ren, dat de bevolking, gedurende de winter maanden, tegen meer normalen prijs zal kunnen beschikken over voldoende brand stof en in het bijzonder turf? Zoo ja, welke maatregelen zal de minister te dezer zake treffen?" Voor de uitgewezenen. Daar het volslagen onzeker is, hoelang de oorlogstoestand, en in verband daarmee de staat van beleg voor de grensgewesten nog zal duren, heeft naar uit Den Haag aan de Limb. Koerier gemeld wordt het reeds geririmen tijd een punt van overweging uitgemaakt, dat het niet billijk zou zijn, de wegens smokkelarij uit een bepaald gebied gewezen gedurende een onbepaalden tijd, waarvan niemand gissen kan hoeveel maan den, misschien zelfs hoeveel jaren hij nog zou kunnen duren buiten hun woonplaats te houden. Naar men verzekert, kan weldra een alge meene maatregel van bestuur worden tege moet gezien, waarbij de duur dér uitwijzing wegens feiten als bovenomschreven, als ïe- gel op een termijn van drie maanden zod worden bepaald, gevallen van buitenge wonen aard voorbehouden. De mobilisatie en de advocaten. Door de Raden van Toericht en Discipli ne der Orden van advocaten te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Leeu warden, Zutphen, Zwolle, Breda, Maastricht, en Almelo, is gezamenlijk een schrijven ge richt aan den minister van Oorlog, waarin te kennen wordt gegeven, dat zich onder de gemobiliseerden tal van advocaten bevin den. Verder wordt er o.a. in betoogd dat door den langén duur der mobilisatie, niet alleen de praktijk dier meest jonge ad vocaten ernstig gevaar dreigt te verlooperi, doch de aan hen toevertrouwde belangen evenzeer geschaad worden dat al werden voor velen, anderen bereid gevonden hun zaken tijdelijk waar te nemen, die zaken toch niet de juiste behartiging on dervinden, die zij behoeven, doordat zij did ze waarnemen niet zoo zeer van de zaken op( de hoogte zijn, als degenen aan wie zij wer- den toevertrouwd en die zich door bespreking gen en bestudeering daarin gewerkt hebben. Om deze redenen hebben de Raden van Toezicht en Discipline der Orden van Ad vocaten zich gezamenlijk tot den minister, gewend, met het verzoek aan de gemobill^ seerde advocaten een langdurig verlof ie vef strekken. De minister van Oorlog heeft daarop ge antwoord: X. l J_ lo. dat de bedoelde militairen zich iedefc voQjr zooweel hem betreftt met een verzoeM

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2