Verspreide Berichten. BINNENLAND. groote aanvallen gereed. Aanvallen van zwakke aldeelingen mislukten erbarmelijk. De verliezen der Italianen bedroegen hier in de laatste dagen ongeveer 2000 man. Rome, 10 Oct. (R.) Een officieel com muniqué meldt: Na een geduchte voorbereiding door dc artillerie heeft de vijand onze posities bij Slatenik in het Plezzo-bekken op de Mrzli in d<» streek van de Monte Nero aangeval len, bij Dolje, in den sector van Tolmino en bii Plawa en Zcgora aan de Isonzo. De aan vallen werden overal met zware verliezen teruggeslagen. De vijand verloor eenige ge vangenen. Petersburg, 9 Oct. (P. T. A.) Com muniqué van den generalen staf. Op verschillende punten hadden gevech ten van secondair belang plaats. De alge- meene toestand is onveranderd. Petersburg, 10 Oct. (P. T. A.) Com muniqué van den grooten generalen staf: In de kuststreek aan de rivier de Arkhava ten zuiden van het dorp Khopy, hadden en kele kleine gevechten plaats. In het dal der zelfde rivier had een artillerie gevecht plaats. In de streek ten zuid-oosten van het meer van Tortoem, werden Turksche verkenners door ons vuur op den vlucht gejaagd. Konstantinopel, 9 Oct. (W. B.) Uit Set hoofdkwartier wordt gemeld: Aan het Dardanellenfront heeft onze artillerie bij Anaforta een vijandelijk kamp in de streek van Bujuk en Gemikli beschoten; er is veel wanorde en schade veroorzaaakt. Bij Ari Bumu werden hij tusschenpoozen geweer- en artillerie-gevechten gevoerd. Bij Sedil Bahr hebben een door den vijand tot ontploffing gebrachte mijn voor onzen rechtervleugel en het gewone geschutvuur voor onzen linker vleugel geen schade aangericht. Een vijan delijke monitor heeft getracht om Gallipoli te beschieten; toen hij door onze artillerie die het vuur beantwoordde, werd getroffen, verwijderde hij zich. Overigens valt er niets nieuws te melden. Konstantinopel, 9 Oct. (W. B.) Het hoofdkwartier deelt mede van het Dardanel lenfront: Bij Anaforta dwong onze artillerie op 8 October een groot vijandelijk schip, dat Buguk Kemikli naderde, zich te verwijderen. Bij Aribumu was aan weerszijden zwak ge weer- en geschutvuur, terwijl met bommen werd geworpen. Bij Seddulbahr beschoot ons geschut in den nacht van 7 op 8 October de vijandelijke schijnwerpers, die daardoor uit gingen. Wij bezetten door een mijn te doen ontploffen voor onzen rechtervleugel den daardoor ontstanen aardtrechter en versterk ten dien tegen den vijand. Op 8 October bracht onze artillerie aan vijandelijke troe pen in de streek van Seddulbahr zware ver liezen toe. Overigens is er niets nieuws. Petersburg, 9 Oct. (P. T. A.) Van 'de Zwarte Zee: Aan de kust van den Krim zijn vijandelijke duikbooten verschenen, onze torpedobooten vervolgden hen. Londen, 9 Oct. (R.) Officieel. In de Britsche havens zijn binnengekomen of uit gevaren in de week, eindigend 6 October, 1366 schepen, waarvan acht, te zamen 25,027 ton metende, tot zinken zijn ge bracht. Londen, 10 Oct. (R.) Het Grieksche stoomschip Dimitrios en het Engelsche stoomschip New Castle zijn gezonken. De bemanningen zijn gered. Berlijn,10Oct. (W. B.) Particulier telegram uit Athene (vertraagd). In entente-kringen heerscht groote onge rustheid over het doen zinken van talrijke schepen in het oostelijk gedeelte van de Middellandsche zee door de duikbooten der centrale mogendheden. Alleen in de laatste 14 dagen zijn de volgende schepen als ver loren opgegeven: Heridia, 4944 ton, Burrfild, 4037 ton, Silverash 3753 ton, Scarby 3568, een motorboot 30 ton (alle Engelsch); Pro- vincia 3523 ton, Antoine Peint Marguerite, 3300 ton, Amiral Hameline 5051 ton (alle Fransch); voorts een Fransch troepentrans portschip en een onbekend transportschip. Talrijke torpedojagers van de entente-mo- gendheden zoeken met koortsachtigen ijver alle Grieksche eilanden af om het vermoe delijke steunpunt der duikbooten te vinden. Athene, 9 Oct. (R.) Het blad Patris verneemt, dat gedurende het verblijf van vorst Hohenlohe te Sofia een geheim ver drag tusschen Duitschland en Bulgarije is onderteekend, waarbij aan Bulgarije geheel Albanië wordt toegeked, benevers Nieuw- Servië en Grieksch-Macedonië. Athene, 10 Oct. (R.) De correspon dent van Reuter verneemt, dat de Britsche gezant aan Zaimis den tekst heeft overhan digd van een geheim verdrag door Bulgarije met de Midden-Europeesche mogendheden gesloten, toen Zaimis eerste minister werd. Het verdrag zal waarschijnlijk het onderwerp uiimaken van ernstige besprekingen in de zitting van het parlement op Maandag 11 October. Sofia, 9 Oct. (Buig. Ag.) Uit Dedea- gsisj wordt gemeld: De gezanten van Frank rijk, Italië en Groot-Brittannië hebben aan den minister-president Radoslawof het vol gende telegram gericht: Nu wij Bulgarije ver laten, verzoeken wij uwe excellentie onzen levendigen dank te willen aanvaarden voor de bij ons vertrek en op onze reis bewezen -, hoffelijkheid en tegemoetkomendheid. Dergelijke telegrammen w erden eveneens verzonden door Engelsche onderdanen, die Bulgarije verlieten. Berlijn, 11 Oct. (K. N.) Uit Genève wordt aan de Voss. Ztg. geseind, dat vol gens een bericht in de Temps de Servische gezant te Sofia zijn terugroeping tegenover den minister-president Radoslawof gemoti veerd heeft door het hem uit Nisj medege deelde feit, dat een Bulgaarsch vliegtuig over Nisj gevlogen en bommen geworpen had, terwijl de onderhandelingen te Sofia nog aan den gang waren. Sofia, 10 Oct. (Buig. Ag.) In de sa menstelling van het kabinet komt een kleine verandering minister Radoslawof neemt de portefeuille van Buitenlandsche Zaken over en draagt die van Binnenl. zaken over aan den vroegeren burgemeester Christof Popof. Generaal Najdenof is in plaats van generaal Jel.of, die rnat het opperbevel over de troe pen is belast, tot minister van Oorlog be noemd. Petersburg, 10 Oct. (P. T. A.) Om trent het antwoord van Bulgarije op het Rus sische ultimatum schrijft de officieele Legei- bode: Het antwoord van Bulgarije bewijst de ver- geefsche pogingen van de regeering van Koning Ferdinand en Radoslawof om de fei ten te ontkennen die volkomen duidelijk zijn en die haar niet kunnen rechtvaardigen in de oogen des volks. Het protest tegen de be schuldiging van het lot van het Bulgaarsche volk in handen te leggen van de Duitschers en de verzekering van den minister van oor log, dat het Bulgaarsche leger geen gebruik maakt van de diensten van Duitsche en Oos- tenrijksche officieren kunnen niet anders dan verwondering wekken. Deze niet ern stige verklaringen worden bovendien gelo genstraft door het draadlooze telegram op 26 September verzonden van Posen naar Bul- garene en waarbij het vertrek der Düitsche officieren naar Sofia gemeld werd. Het is onnoodig de gebrekkige redeneering te doen uitkomen, waarbij men tracht de onzijdig heid van Bulgarije in overeenstemming te brengen met de uitnoodiging aan de Duit sche officieren om in zijn leger tegen de Russen te komen meevechten. Wat betreft het feit, dat Bulgarije zich begeeft onder de financieele juk van Duitschland, hetgeen Radoslawof ontkent, is het niet onnut aan te toonen, dat wanneer een oorlogvoerend land aan een neutralen staat financieelen steun verleent, het op den steun van dezen laatste rekent. Wat de huichelachtige woor den betreft in het Bulgaarsche antwoord ge bezigd over de pogingen, die de Bulgaarsche regeering tot dusver in het werk zou gesteld hpTO--^ om een nauwen band met Rusland tot stand te brengen, zoo beschouwt de kei zerlijke regeering deze verklaringen als reeds gelogenstraft door het Bulgaarsche communiqué van 7 October. Athene, 10 Oct. (Pet. Tel. Ag.) He* dagblad Na Hellas' schrijft naar aanleiding van de verklaringen van het kabinet te Sofia, dat de aanwezigheid van Duitsche officieren in het Bulgaarsche leger ontkent „een ra diogram van Posen naar Bulgarije verzon den op 26 September meldt, dat de Duitsche officieren naar Bulgarije vertrokken zijn. Het telegram werd opgevangen door de radiotele- grafische inrichting op een Griekschen krui ser voor Lemnos en waarschijnlijk ook door de radiografische inrichtingen op een En gelsch schip. De Bulgaarsche regeering ont kent dus een feit dat bewezen is. Londen, 11 Oct. (R.) Aan de PariJ- sche Petiti Parisien wordt uit Athene ge meld, dat de Fransch-Engelsche tToepen voortgaan met landen in Saloniki. Een vol ledige divisie met artillerie is Zaterdag naar het bumenland vertrokken. Bukarest, 9 Oct. (W. B.) Omtrent de positie van Rumenië tegenover de nieuwe gebeurtenissen op den Balkan schrijft een zuiver conservatief blad: Wij moeten den ernstigen toestand opmerkzaam nagaan, op dat wij elk oogenblik onze belangen kunnen verdedigen. Wij moeten niet alleen met onze geografische ligging rekening houden, maar ook met de posities der lagers, die ons om ringen. Een fout zou in den tegcr -^rdigen toestand niet alleen een gevaar opleveren voor de nationale idealen, maar zelfs voor het bestaan van bet koninkrijk. Londen, 11 Oct. (R.) Aan de Daily Telegraph wordt uit Boekarest geseind: Bul garije heeft aan de Roemeensche regeering gevraagd of deze den doortocht wilden be vorderen van zesduizend Bulgaren uit Duitschland en Oostenrijk. De vertegen woordigers der geallieerden verzochten daarop aan de regeering te zorgen, dat zich daarbij geen Duitsche officieren zouden aan sluiten. Londen,11 Oct. (R.) Aan de Morning Post wordt uit Boekarest gemeld: Op eene vergadering van Kamerleden werd met al- gemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij er bij de regeering op aangedron gen wordt de Duitsche propaganda te kee- ren en de Roemeensche strijdkrachten te mobiliseeren. Bern, 11 Oct. (Havas). Men meldt uit Saloniki, dat de Bulgaarsche regeering be schikkingen treft, teneinde te vermijden dat de bevolking van Bulgarije in aanraking komt met de troepen der geallieerden, om dat men er aan twijfelt of het Bulgaarsche leger trouw zal blijven, indien het zich be vindt tegenover Fransche, Engelsche en Russische soldaten. Daarom heeft Koning Ferdinand bevel gegeven dat alle bewoners van de dorpen langs de Zwarte zee en de Aegeïsche zee deze ontruimen moeten. De ze inwoners zullen worden overgebracht naar het binnenland, op 50 mijlen afstand hunner woonplaats. Turken zullen wor den gezonden naar Dedeagatsj en Varna, teneinde de Bulgaarsche kust te verdedigen. Zurich, 11 Oct. <(Havas). Volgens be richten uit Sofia zou de opgewondenheid in Sofia zeer ernstige vormen hebben aange nomen en zouden door de Duitsche auto riteiten, die belast zijn met het handhaven der orde, strenge maatregelen genomen zijn om ze te onderdrukken. Ten einde alle bloedvergieten te voorkomen, heeft koning Ferdinand er van afgezien zich naar zijn resWentie te begeven. P a r ij s, 9 O c t. (R.) Michalopoulo, de mi nister voor nationale economie in het kabi- net-Venizelos, zette aan den correspondent van de „Matin" te Athene de ware oorzaak voor het heengaan van Venizelos en zijn ge- heele partij aldus uiteen: „Wij waren besloten, van de eerste de beste gelegenheid gebruik te maken om ons aan de zijde der entente-mogendheden te scharen, omdat wij geloofden, dat dit vol strekt noodig was ter bescherming van de levensbelangen van ons land, terwijl de nieuwe regeering daartoe slechts zal over gaan in geval de noodzaak zich aan haar zal opdringen. „Venizelos is een dapper man, en wilde alle gevaren riskeeren onze opvolgers daarentegen -zijn zeer voorzichtig en willen niets wagen. Van het begin van den oorlog af hebben hij en ik geen oogenblik getwij feld aan de eindelijke zegepraal der gealli eerden." P a r ij s, 8 O c t. (Havas). De Fransche pers publiceert den tekst van de proclama tie, in 1912 door koning Ferdinand aan het Bulgaarsche leger gericht. De koning zeide daarin: Wij zijn onze vrijheid en ons vreed zaam leven verschuldigd aan de groote na tie. (Bedoeld is de Russische natie. Red.) Elk Bulgaar herinnert zich de profetische woorden van den Czaar-bevrijder: Het hei lige werk moet tot een einde worden ge bracht. In deze worsteling tusschen Kruis en Halve Maan, van de vrijheid tegen de ty- rannie, zullen wij de sympathie hebben van allen die rechtvaardigheid en vooruitgang liefhebben. Sterk door deze kostbare sym pathie, moge de Bulgaarsche soldaat zich de heldendaden zijner voorvaderen herinneren en de dapperheid van zijn leermeesters en bevrijders: de Russen. Londen, 90ct. (R.) Lloyd George zegt in een brief aan de arbeidersleiders te Huil, dat hij hen dankt voor de door hen aan het ministerie van munitie bewezen hulp in ver band met de werving van vrijwilligers voor den munitie-aanmaak. Hij zegt„Het is een groot voordeel en een bemoediging voor de autoriteiten der verschillende munitie-fabrieken en bureaux, dat zij zulk een gereede hulp hebben onder vonden bij een taak, waarbij particuliere raad en bijstand in dezen tijd van nationale in spanning zooveel waard zijn. Het geeft de grootste voldoening te weten hoeveel par ticulieren er zijn, bereid om zoowel hun tijd als hun moeite te geven voor de nationale 'zaak. Daarom vraag ik u mijn zeer oprechten dank voor uw vaderlandslievende medewer king te willen aannemen". Londen, 9 Oct. (R.) Een aantal muni tiemakers, die een bezoek hebben gebracht aan de legers in Frankrijk en Vlaanderen, vergezeld van den onderstaatssecretaris van Binnenlandsche Zaken, Brace, hebben rap port uitgebracht aan de parlementaire muni tie-commissie. In dit rapport wordt gezegd Wij hebben de troepen op elk punt van het front en de vuurlinie aan het werk gezien. Zij keuren elke industrieele storing af en doen een beroep op een ieder, zonder uitzondering opdat men zijn beste krachten inspanne om zulk een productie te bereiken, dat in de be hoeften van het leger aan het front voldoen de wordt voorzien. De oorlog is een oorlog van munitievoorziening geworden. De aan voer van granaten moet niet alleen ruim, maar onbegrensd zijn. Overal aan het front erkende men de kwantitatieve en kwalitatieve verbetering in de productie. Wij weten nauwelijks hoe onze bewondering uit te drukken voor de mannen en voor den geest, waarmee zij hun plicht vervullen. Wij keeren van onze reis terug met dezen eenen wensch, allen onze uiter ste kracht in te spannen, ten einde de stij ging van de munitievoorraden te doen voort duren, waarvan het slagen hunner heldhafti ge inspanning afhangt. Dit rapport is o.a. geteekend door Brace en de vertegenwoordigers van alle takken der munitienijverheid. Ottawa, 9 Oct. (R.) Thomas-, de verte genwoordiger van den Engelschen minister voor munitie-aanmaak, was gast aan een lunch, gegeven door de afdeeling Montreal van het Canadeesche fabrikanten-verbond. Hij deelde mee, dat twee experts op weg waren naar Canada om te helpen bij de ver dere organisatie en productie van de munitie industrie en om rapport uit te brengen over de raadzaamheid van aanmaak van geschut. Thomas wees op de aanmerkelijke verbe tering in de productie van granaten. P a r ij s, 10 Oct. (Havas). Bij gelegen heid van het verblijf van den Franschen mi nister voor munitie-aanmaak te Londen heeft deze met Lloyd George een overeenkomst gesloten tot een meer nauwe samenwerking tusschen de beide landen ten aanzien van den munitie-aanmaak. Besloten werd dat Frankrijk en Engeland hunne grondstoffen in de eerste plaats zullen besteden aan de industrie die ten bate strekt der nationale verdediging, terwijl men de behoeften voor de particuliere industrie, zelfs de meest be langrijke, eerst in de tweede plaats in aan merking zal laten komen. Adelaide, 9 Oct. (R.) Vaughan, de eerste minister van Zuid-Australië, heeft op een vergadering in het stadhuis een motie ingediend, welke gesteund werd door den leider der oppositie Peake, en waarin er op aangedrongen werd om onmiddellijk een wet op gedwongen dienstplicht aan te nemen voor den tegenwoordigen oorlog. De motie werd bijna eenstemmig aangenomen. Sydney, 9 Oct. (R.) Meer dan 3000 spoorweg- en trambeambten, waaronder 50, die volkomen bevoegd zijn voor den ambu lance-dienst, hebben zich laten aanwerven voor het leger. Londen, 11 Oct. (R.) Minister As- quith heeft de volgende verklaring gezon den aan de liberale afgevaardigden van East-Fife: Wanneer ik in staat was ge weest mij bij u te voegen, dan weet ik dat ik in Fife dezelfde eensgezindheid, dezelf de doeleinden, dezelfde geestdrift en stand vastigheid zou hebben aangetroffen, welke het land van het eene eind tot het andere bezielen. Zijn onovertroffen geest vana vast beslotenheid om ten koste van wat voor op offeringen den oorlog tot een zegevierend einde te brengen, heeft nooit gewankeld van het eerste oogenblik af, dat wij op den op roep om onzen plicht te doen de wapenen opnamen en geen momenteele moeielijkhe- den kunnen dien geest slechts voor een oogenblik verzwakken." Londen, 11 Oct. (R.) Aan de Daily Telegraph wordt uit Allahabad gemeld: De mededeelingen omtrent de moorden in Ar menië zijn in Indië waardig opgenomen, in 't bizonder door de Mohammedanen. Binnen eenige dagen verwacht men een openlijk uitgesproken afkeuring door hunne leiders. Frankrijk. Parij s, 9 Oct. (R.) De Fransche minis ter van buitenlandsche zaken, Delcassé, is ongesteld. Viviani heeft hem gedurende eenige dagen vervangen. China. Londen, 11 Oct. (R.) Aan de Times wordt uit Peking geseind: De Raad van Staten heeft een wet aange nomen, waarbij een speciale commissie wordt opgesteld, die zich zal hebben uit te spreken over de kwestie éener monarchie. Deze stappen waren noodig teneinde de opinie des volks hierover te vernemen. Men verwacht dat de commissie binnen en kele weken met haar arbeid gereed zal zijn, waarna er alle aanwijzingen zijn dat bijna onmiddellijk maatregelen in overweging zul len worden genomen om China tot een lu^iGichaai geregeerd rijk te maken. Vereenlgde Staten. Washington, 9 Oct. (R.) Staats secretaris Lansing heeft medegedeeld, dat op eene heden in New-York gehouden bij eenkomst de vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten, Argentinië, Brazilië, Chili en Bolivia, Uruguay en Guatamala eenstemmig besloten hebben de regeering van Carranza te erkennen als de feitelijke regeering van Mexico. De vertegenwoordi gers gaven hiervan aan hunne respectieve regeeringen kennis. Mexico. Washington, 9 Oct. (R.) Volgens bij het staatsdepartement ontvangen berichten is Granados, minister van binnenlandsche zaken onder het kabinet Huerta, heden te Mexico ter dood gebracht wegens de mede plichtigheid aan den moord op president Madero. De zoon van Ruduyard Kipling, de achttien-jarige John Kipling, voor wien de dichter zijn Just So Stories for Little Chil dren schreef en zelf illustreerde, wordt als „vermist, waarschijnlijk dood", onder de En gelsche verliezen genoemd. De jongen had een zwakke gezondheid, doch was er niet van terug te houden, om zijn vaderland te dienen Mariënbad, 10 Oct. (W. B.) Heden morgen om 4 uur 55 werden te Mariënbad twee snel op elkaar volgende aardschokken waargenomen. Stuttgart, 10 Oct. (W. B.) De instru menten van het seismographisch station te Hohenheim teekenden hedenmorgen een vrij sterke aardbeving aan. De haard, 140 K.M. van hier verwijderd, zal waarschijnlijk liggen in den Frankischen Jura, in de buurt van Eichstatt. De Staatscourant van Zondag 10 en Maandag 11 October bevat o.m. de volgende Kon. besluiten: eervol ontslagen met pensioen wegens langdurigen dienst de kapitein ter zee F. C. W. Moorrees en de kapitein-luitenants ter zee G. van Hulstijn, A. A. Visser; bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein luitenant ter zee A. J. Breda Kleynenberg; bevorderd tot kapitein ter zee de luite nants ter zee le klasse B. Schreuders, J. D. Alberda, jhr. S. de Ranitz; tot luitenants ter zee le klasse die der 2de klasse J. C. M. Warnsinck, W. Voorbeytel Cannenburg, J. J. Jentink; op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten als rijksbouwmeester C. H. Peters te 's Gra- venhage; daartoe bevorderd H. Th. Teeuwis- se te 's Gravenhage, thans adjunct-rijks bouwmeester. H. M~_ de Koningin heeft Zondagoch tend de godsdienstoefening bijgewoond in de Kloosterkerk te 's Gravenhage, onder het gehoor vaan den hofprediker dr. J. H. Ger- retsen. Jhr. mr. de Marees van Swinderen, ge zant van Nederland te Londen, had Zaterdag voormiddag een langdurig onderhoud met den minister van Staat, mr. Cort van der Linden, tijdelijk voorzitter van den minister raad, in diens kabinet. Auteurswet. Aan de Tweede Kamer is een adres gezonden door het bestuur van den Ned. Uitgeversbond, waarbij in ver band mei het adres der auteursvereeniging de Kamer wordt uitgenoodigd beschou wingen, welke herhalen al hetgeen reeds zoo vaak is in liet midden gebracht en nieuw licht or> liet vi aaic'.u': nkt werpen.'evenals wiizi- CinfiSYOorr'cüen op dergelijke beschouwingen f-jrrend, in dezen stand van het geding ter "üde le stellen cn dus buiten behandeling te laten. Kamerverkiezing Amsterdam IX. Naar de „Tel." verneemt wordt in anti- levolulLnnaLe kringen van fcoyenger.c emd district sterk geijverd' voor een Kamercnr*» didatuur van den heer W. de Vlugt. c d. Kamerlid voor VIII en c» wc n <s den Raad gekozen. Kamerverkiezing te Assen. In de vergadering van afgevaardigden van verschillende kiesorganisaties in het district Assen is besloten voor de candidatuur in ce vac.-Van Deventer aan de kiesvereenigingen voor te stellen als eerste candidaat den heer W. O. A. Koster, secretaris van den Vrij zinnig Democratischen Bond, en als tweede den heer P. J. van Ravesteiji. arrondisse- ments-schoolopziener te Hilve.sum. Naar wij vernemen heeft de districts federatie der S. D. A. P. in een gisteren ge houden vergadering besloten voor den va- canten Kamerzetel ontstaan door het overlij den van mr. C. Th. van Deventer geen can didaat te stellen. Zooals men zich zal her inneren besloot de Concentratie te Amster dam in dit geval voor de vacature in Am sterdam IX (W. H. Vliegen) dien zetel onbe streden te laten. De kapitein der mariniers J. A. H. L. baron Melvill van Carnbee, directeur der militaire gymnastiekschool, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. - E1 e ctri c i t e i t s c o n c e s s i e aan Limburg. Bij Kon. besluit van 4 de zer is aan de provincie Limburg, behoudens ieders recht tot wederopzegging, concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van inrichtingen en van werken tot het voortbrengen, geleiden, transformeeren, ver- deelen en leveren van electriciteit, met uit zondering van die, ten behoeve van telegra fen en telephonen, op de bij dit besluit ge voegde voorwaarden. (St. Ct.) W. P. K. K 1 e r c q. f Te 's Graven hage is op 71-jarigen leeftijd overleden de heer W. P. K. Klercq, gepensionneerd ma joor bij de infanterie, ridder in de orde van Oranje-Nassau. Dr. Kollen, t De Stand, meldt het overlijden van Gerrit J. Kollen in Michigan. Dr. Kollen was een schoonzoon van Van Raalte, den stichter van de Hollandsche ko lonie in Michigan, Iowa en Illinois. Hij was eerst professor, en heeft daarna lange jaren aan 't hoofd van Hope College als directeur gestaan en veel bijgebracht tot den bloei en uitbreiding dezer hoogeschool voor de Hollanders in dit gedeelte van Amerika, bij wie hij bekend stond als „the grand old man van Hope College". Dr. Kollen heceft herhaaldelijk het oude vaderland bezocht. De laatste maal ter ge legenheid van de internationale Opium-Con ferentie, waar hij, bij speciale opdracht van president Wilson, met wien hij persoonlijk bevriend was, het Amerikaansche gouver nement vertegenwoordigde. Nederland en de oorlog. Belasiing van oorlogswinsten. Onmiddellijk na de installatie der Staats commissie voor het ontwerpen van een tij delijke belasting van buitengewone oorlogs winsten, heeft die commissie, onder voor zitting van dr. Bos, haar eerste vergadering gehouden ter vasistelling van haar werk wijze. Hat eerste resultaat daarover is ge weest de benoeming van een kleine sub commissie, die de opdracht heeft aanvaard een voor-ontwerp uit te werken. N. Ct. Maïs. De minister van Landbouw, Nijverheid en han-'-.l maakt bekend, dat van heden af tot 16 dezer de prijs van mais, uitsluitend be stemd om aan de gemeentebesturen te wor den verstrekt voor ruiling tegen rogge, be draagt voor: Amerikaansche mixed mais 215 per last van 2000 Kilogram of 7.52 J* per 70 Kilo gram, te Rotterdam te ontvangen; La Plata mais 185 per last van 2000 Kilogram of 6.47}* per 70 Kilogram, te Amsterdam en Rotterdam te ontvangen. Varkens vleesch. Naar wij vernemen zal voor de week van 10 tot en met 16 October het gewichtspercentage van de hoeveelheid versch varkensvleesch, voor welks uitvoer een exporteur consent zal worden verleend en vei plicht kan worden varkens te leveren voor binnenlandsche verbruik, worden vast gesteld op honderd tachtig, welk percentage ook voor het tijdvak van 59 October gold. Paardenv'eesch en eieren. De uitvoer van paardenvleech en eieren is verboden. He uitvoerverbod van vleesch. Men schrijft uit Winterswijk aan de Tele» graaf: Het uitvoerverbod van rund- en kalfs- vleesch heeft voor het vleeschetend publiek reeds dit gunstig gevolg gehad, dat de prij zen van beide reeds beduidend gedaald zijn. De landbouwers, die hunne kalveren niet zoo lang meer kunnen aanhouden, verkoopen deze voor 21 23 cents per V» K.G. levend gewicht, waardoor de slagers dit vleesch! voor 42J* 45 geslacht kunnen aanbieden. Ook het rundvleesch is in de laatste dagen met 15 cent per K.G. gedaald, terwijl de varkensslagers, nu ze geen 30 boven de regeeringsvarkens behoeven bij te koopen, besloten hebben, de verschillende vleesch* soorten met 10 cent per K G. te verlagen. De koffie van Het stoomschip „Krakatau" van a vaartmaatscheppij „Nederland" is ^**1 uit Londen te Amsterdam aangekomen. Da koffie die het schip in had en waarvoo» ha*, door de Engelschen werd aangehouda» meegekomen doch geconsigneerd a» N. T. Dat beteekent natuurlijk vo* diverse ontvangers een groote schadep*^ want nu mag deze koffie niet uitgeyoeid

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2