14de Jaargang. DE EEMLANDER". Dinsdag 12 October 1915. BUITENLAND. FEUILLETON. Naar iet lani van belette N° 89 r, Hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURG. Jt Uitgevers: VALKHOFP ft Co. ABONNEMENTSPRIJS: r«> 8 maanden voor Amersfoort f Idem franco per post I' Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) - O.IO. Afzonderlijke nummers <>.05. "Wekelijks bijvoegsel „dt Hollandsche Huisvrottuf' (onder redactie van Thérèse van Hoven) per 8 mnd. 50 ets. AdvertentiÊn gelieve men liefst vóór 11 uur, familie- advertenties en berichten vóór 2 uur in to zenden. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 regel... f 0.30. Elke regel meer0.10, Dienstaanbiedingen 25 cent9 bij vooruitbetaling, Groote lettors naar plaatsruimte. Voor handel on bedrijf bestaan zeor voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eono circulaire, bevattende do voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Weekkroniek. De oorlogswinsten worden ernstig be dreigd. .Werden eerst schuinsche blikken gewor pen op dit ideaal belastingsobject, werd er $chuchter door sommigen met den vinger naar gewezen, allengs is het luider en luider gaan klinken daar, daar, zoek toch daar I En de regeering is gaan zoeken en zal vin- 'den. Deze week is een Staatscommissie be noemd welke dit vraagstuk bestudeeren zal, en de opdracht haar verschaft is zoo ruim Tnogelijk Het zijn dure tijden voor 99 der bevol king. Slechts één procent ziet den geldbuidel zwellen. Het Rijk heeft reusachtige sommen gouds noodig. Welnu, dat men aankloppe daar waar het goud zich almeer ophoopt. Geen belasting kan billijker zijn dan die öp oorlogswinsten. Want voor wie plotseling groote sommen kan wegleggen en z'n le venswijze nog niet aangepast heeft aan z'n nieuwe financieele situatie, zal het heel wat gemakkelijker vallen afstand te doen van z'n overvloedig geld, dan voor den man die reeds op de grens van z'n inkomen leeft, om zelfs maar enkele penningen meer op te brengen; de eerste zal minder beleggingszorgen heb ben, de laatste zal nieuwe bezuinigingsmaat regelen moeten nemen ofzich bij z'n le veranciers in de schuld steken, aldus deze belastingbetalers ook de zijne latende dra gen. In theorie is iedereen het wel eens over de wenschelijkheid dezer belasting. Alleen maar het is weer eerder gezegd dan gedaan. In de praktijk rijzen heel wat moeielijkheden. Wat is oorlogswinst en wat is het niet Het ant woord zal wel zoo ruim mogelijk gegeven worden, maar daar is nog 'n andere moeie- lijkheid te overwinnen de eerlijken te schei den van de oneerlijken. In den handel is de ze grens soms zeer lastig te trekken. Er zal stellig gegoocheld worden met de oorlogs winsten. Door het boeken van groote af schrijvingen en het creëeren van enorme re serves is met wat handigheid heel wat weg te werken. Maar laat ons gerust zijnde samenstel ling der commissie waarborgt 'n bevredigen de oplossing van het vraagstuk. In de Arnhemsche dagbladen lazen wij lange ceelen over de daar gehouden Neder- landsche Winkelweek. En die moet schitte rend geslaagd zijn. Wij stelden ons de vraag zou dat ook niet te Amersfoort mogelijk zijn Daar was het 't Departement Arnhem der Maatschappij van Nijverheid, dat zich er voorgespannen heeft hier zouden Handel en Nijverheid en de Hanze het kunnen doen. Het nut van zoo'n Nederlendsche Winkel week is tweeërleide tentoonstelling van uit sluitend Nederlandsche fabricaten zal de waarheid der stelling bewijzen, dat in Ne derland veel geproduceerd wordt, wat men meende dat slechts van elders kon betrokken worden en dat de Nederlandsche producten de vergelijking met buitenlandsche glansrijk kan doorstaanen de Amersfoortsche win keliers zullen er van profiteeren, doordat hun étalage-kasten meer nog dan gewoonlijk de •aandacht zullen trekken en het publiek zuilen overtuigen, dat in Amersfoort zelf nog vele artikelen te koop zijn, voor welke men tot heden naar grootere steden placht te gaan. Mogen wij het denkbeeld eens in overwe ging geven De aardbevingen en vuurspuwende bergen laten den driestarschrijver van de Standaard nog altijd niet met rust. Was hij de vorige week geheel ontdaan over de gelijktijdige actie van de Etna, Ve suvius en StTomboli, thans heeft hij gelezen dat ook. in Engeland aardschokjes waargeno men zijn. En nu is het heelemaal mis met hem. „Gelijk men weet, zoo schrijft hij wordt ook in de Openbaring van Johannes als teeken van de naderende Voleinding keer op keer op zulke aardbevingen gewezen. Niet zoo, alsof tegelijk daarmee het eind in trad, maar als iets, dat bij het naderen der Voleinding als voorbereiding te wachten stond. „Zonder nu te willen beweren, dat het ein de nabij is, blijft het toch de aandacht trek ken ,dat de combinatie van oorlogsgeruchten en oorlogen met tijdelijke aardbevingen in onderscheidene plaatsen, niet kan nalaten om aan de dingen die komen konden, te her inneren. „Het bevreemdt althans, dat er niettegen staande al wat ons ter oore kwam, nog zoo tal van Christenen gevonden worden, die zelfs 't letten op dergelijke verschijnselen der moeite waard niet achten. „Bedoelt het Evangelie het niet anders?" Men vertrouwt z'n eigen oogen niet, wan neer men ziet dat 'n man als dr. Kuyper zul ke smalle dingen-^chrijft. Als men het hoor de uit den mond van de stovenzetster der griffermeerde kerk, zou men glimlachen over zooveel eenvoudigheid van geest, boven welks bevatting het gaat, dat „oorlogen en oorlogsgeruchten" noodzakelijkerwijs moe ten samentreffen met de jaarlijks voorkomen de aardschokken en actie van vuurspuwende bergen. Oe oorlog. Par ij s, II October. (Havas). Namid dag-communiqué: Over den aïgeloopen nacht wordt niet an ders gemeld dan een vrij hevige artillerie beschieting door de Duitschers ten noor den van Scarpe en in Champagne en achter het Fransche Iront in den omtrek van Sou- ain. De Fransche batterijen antwoordden overal zeer krachtig. Nieuwe berichten bevestigen dat in den loop van de Uutste dagen door de Duit schers hevige tegenaanvallen zijn gedaan tegen de Fransche en Engelsche fronten voor Loos en ten noorden daarvan. Deze aanvallen z'.jn slechts uitgeloopen op een ernstig echec dat den aanvallers veel verlie zen kostte. De voornaamste aanval werd gedaan door een effectief van drie vier di visies die volkomen teruggeslagen en uit eengedreven werden. Het ciantal doode Duit schers op het terrein voor de vijandelijke linies achtergelaten wordt in totaal op 7000 a 8000 manschappen geschat. Parijs, 11 Oct. (R.) Avond-communi qué. Wij hebben zeer waardevollen vooruitgang gemaakt in het bosch ten Westen van Souchez en den spoorweg van Angres, in het dal van Souchez en ten Oosten van het bosch van Givenchy. Wij hebben eveneens terrein gewonnen op de heuvelkammen in de richting van La Folie; honderd manschap pen der Pruisische garde werden gevangen genomen. Wij maakten nieuwen vooruitgang in Champagne ten Noordoosten van Tahure en veroverden door een hevigen aanval het geheele Duitsche verschansingswerk ten Zuidoosten van het dorp in de flank van het Lagoulte-dal. Hier werden 108 krijgsgevan genen gemaakt. Ons geschut beantwoordde met succes de Duitsche kanonnen, die hevig onze nieuwe stellingen bombardeerden. Bij zonder hevige artillerie-gevechten hadden plaats te Les Eparges, in het Bois le Prétre, ten Noorden van Reillon in Lotharingen en in de Vogeezen ten Zuiden van Steinbach en in de omstreken van Thann. Londen, Tl Oct. (R.) Maarschalk French rapporteert dat nadere berichten aantoonen dat de Duitsche aanvallen op het front ten Zuiden van het kanaal van La Bas- sée op 8 October met groote kracht werden gedaan. De voornaamste Duitsche pogingen werden gericht tegen de krijtgroeve ten noorden van heuvel 70 en tusschen Hul- luch en het Hohenzollem-werk. De aanval op de krijtgroeve werd jvaergemaaid door het gecombineerd vuur van geschut en mi trailleurs; niet één man gelukte het binnen 40 yards voor onze linies te komen. Verder ten noorden tusschen Hulluch en Quarries werd eveneens een aanval met hevige ver lieren afgeslagen, terwijl onze troepen, den verslagen vijand vervolgende, een loopgraaf vermeesterden ten westen van Sainte Elie. De vijand slaagde er alleen in om onze frontlijn binnen te dringen op één punt in de Zuidelijke verbindingsloopgraaf van het Hohenzollernwerk, dat nog in onze handen is, doch hij werd er door onze bommenwer pers uit verdreven. Op geen enkel punt wer den onze reserves te hulp geroepen; wij bi achten hevige verliezen toe aan de reser- ven van den vijand; onze verliezen zijn min der dan de aanvankelijke, al lage, schatting. De mededeeling in het Duitsche stafbe- richt van 9 October omtrent de beweerde mislukking van een Britschen aanval, ge paard aan groote verliezen, ten Noordoosten van Vermelles is absoluut onwaar; er is geen aanval gedaan en er zijn geen verliezen ge leden. Er hadden elf luchtgevechten plaats, waarvan we in negen, succes hadden. B e r 1 ij n, 11 Oct. (W.B.) Officieel. Le- gergroep-Von Hindenburg: Vóór Dünaburg en noordoostelijk van Widsy hebben wij Russische aanvallen afgeslagen. Ten westen van Smorgon werd een vij andelijk vliegtuig naar beneden geschoten. Legergroep—Leopold van Beieren: Ten oos ten van Baronowitsjy werd een zwakke vij andelijke aanval gemakkelijk afgeslagen. LegergroepVon Linsingcn: In cavalerie- gevechten, in de buurt van Koesjocka-Wola, is de vijand achter de Bizemirmaya en Wiesioloeka teruggeworpen. Bij Jeziertsy wordt nog steeds gevochten. Ten noorden van Billskaja-Wola is de vij and verdreven. Het leger van Von Bothmer heeft opnieuw krachtige vijandelijke aanval len afgeslagen. Duitsche troepen namen de heuvels ten zuiden van HIadki, aan de Seret, 10 K.M. noordwestelijk van Tarnapol en sloegen drie Russische aanvallen af. Weenen, 11 Oct. (W. B.) Officieel wordt gemeld: De Russische activiteit in het aanvallen was gisteren aan ons geheele Noordoostelijk front aanmerkelijk minder. De vijand onder nam tegen onze linie aan de Strypa eenige uitvallen, die voor hem, evenals vorige dagen, met eene mislukking eindigden. In het terrein tusschen Zalernica en de bene den Styr werd de vijand naar het Noordoos ten teruggeworpen. B er 1 ij n, 11 Oct. (W.B.) Naar wij van gezaghebbende zijde vernemen, heeft gis teren een marine-vliegtuig op Riga tien bommen geworpen. Het vliegtuig is behou den teruggekeerd. Petersburg, 11 Oct. (Havas). De ge vechten aan de Drina duren met verwoed heid voort. Niettemin schijnt in dit gebied het front zich ongeveer tot de bestaande linies te zullen blijven bepalen. De Duit schers verschansen zich in de loopgraven. De strijd op het Zuidoostelijk front krijgt meer belangrijkheid. Sedert het laatste Duit sche offensief aan de Pripjet wordt daar eveneens de bedoeling van den vijand merk baar de verbinding tusschen de Noorder- en Zuiderlegers tot stand te brengen. Londen, 11 Oct. (R.) Men verneemt dat heden te Londen een telegram ontvan gen is, dat de Duitschers een zeer groot aantal zware kanonnen hebben medegevoerd voor hun veldtocht tegen Servië, waaronder vele van 305 millimeter. De vijand gebruikte Zaterdag op het Save-front stikgassen. Lugano, 11 Oct. (Havas). Men seint uit Nisj, dat de Duitschers aan den beneden loop van de Drina een nederlaag geleden hebben. B e r 1 ij n, 11 Oct. (W.B.) Officieel: Aan de Drina ontwikkelden zich weer gevechten. Aan het front tusschen Sjabats en Gradisk is de overtocht over den Donau ten einde gebracht. Zuidelijk van Belgrado zijn de hoogten tusschen Tsarkowo en Myriöwo ver overd. Verder naar 't oosten is een aanval aan den gang op de Anatima-positie in de krom ming van den Donau bij Ram? deze positie wordt bestormd. Verder hebben binnen het Qrsowa-g^bied hier en daar artilleriege vechten plaats. De Duitsche troepen hebben totnogtoe 14 officieren en 1542 man krijgs gevangen genomen; zij hebben bovendien 17 stukken geschut buit gemaakt, waaronder twee zware en verder vijf machinegeweren. Weenen,llOct. (W. B.) Officieel be richt. Bij Macwa en bij Obrenovac vielen geen feiten van beteekenis voor. De over Belgrado doortrekkende Oostenrijksch-Hon- gaarsche en Duitsche troepen wierpen de Serven uit hunne ten Zuidoosten en ten Zuidwesten van Belgrado aangelegde ver schansingen,. waarbij onze troepen den Groenen Berg en Velky Vracau bestorm den. In het gebied van Semendria en Pozarc- vac wonnen de divisies van onze bondge- nooten opnieuw aanmerkelijk aan terrein. Bij de inneming van Belgrado vielen onze troe pen negen scheepskanonnen, zes en twintig veldkanonnen, een schijnwerper en tol van geweren, munitie en oorlogsmateriaal in onze handen Vier Servische officieren en ruim zeshonderd soldaten werden als gevan genen aangebracht. De bloedige verliezen van den tegenstander zijn zeer groot. De Donau-flottille lichtte een aantal rivier- ei\ Russische zeemijnen. Weenen, 11 Oct. (W. B.) Officieel bericht. Groote gevechten hadden gisteren niet plaats. De aanval der Italianen op Mrzli en Vrh werd reeds door ons geschutvuur afge wezen. Rome, 11 Oct. (R.) Officieel bericht Wij deden onverschrokken aanvallen tus schen Adige en Brenta en doorbraken de vijandelijke stellingen, waarbij gevangenen werden gemaakt. Ook op het Carso-plateau maakten wij vorderingen, Konstantinopeï, 10 Oct. (W. B.) Het hoofdkwartier deelt mede: Aan het Dardanellenfront bracht op 9 October onze artillerie vijandelijke batterijen tot zwijgen, die onzen linkervleugel beschoten. Bij Ari- burnu vernielde eene door ons tot ontplof fing gebrachte mijn een in voorbereiding zijnde mijn des vijands door ze te laten springen. Een vijandelijke artillerie-stelling werd bij Korforde- re door het werkzaam vuur van onze artillerie vernield. De vijand werd gedwon gen deze stelling te ontruimen. Bij Seddul- bahr vielen in den nacht van 9 op 10 Octo ber onze verkenningscolonnes den linker» vleugel der vijandelijke loopgraven met bommen aan en kwamen ze met oorlogsbuit terug. Overigens is er niets nieuws. B e r 1 ijn, 11 Oct. (W. B.) Een particu lier telegram uit Athene meldt, dat het En gelsche stoomschip Triest, 1512 ton groot, bij Cythera door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht is. Londen, 11 Oct. (R.) Het Engelsche stoomschip Thorpwood is tot zink. ge bracht; de bemanning is gered. Er zouden veel gelukkigen te maken zijn met al het geluk, dat niet gewaardeerd wordt. Roman van IS. TEIRLINCK. 20 .Van Brussel ging hij naar Parijs natuur lijk! In dit Babyion braste hij immer voort en maakte hij het zoo bont, dat zijn vader ver der weigerde alle gemaakte schuld te ver effenen en hem slechts eene maandwedde van twee honderd frank schonk. Kon hij het met die nietige som in de wereldstad uit houden? Neen. Ook werd hij genoodzaakt naar Walmaarde te komen, dat hij niet meer .verlaten kon. Méér dan eens speelde de zoon .tegen den vader op en eischte hij meer zak geld te vergeefs! De bankier bleef hard nekkig in zijn voornemen volharden: Henri zou naar ge ene groote stad zijn ongebonden leven gaan herbeginnen. Reeds lang ont stond in het hart van den zoon een gevoel yan wrok tegen den vader. Hier te Walmaarde Veranderde dit in haat. Ja, Henri haatte diep zijnen vader! Nooit stuurde hij hem bet ,woord toe, tenzij zulks uit menschelijk ©p- jöcht niet kon vermeden worden. V Zulke omstandigheden dwongen Henri op acht-en-twintig-jarigen ouderdom op het stille dorp te blijven. Hij deed hier hetgeen hij altijd en overal gedaan had: zuipen en bras sen zooveel zijn maandelijksch teergeld het hem toeliet. Bijna al zijnen tijd en de rest zijner gezondheid verkwastte hij in het Flu- wijntje. En heden avond, het is tien uur, zit hij er weder. Buiten hem, Sieske en de meisjes Vina en Mence, vindt men in de herberg den Sampetter en den jongen Desmet. De andere dochter, Bertine, kwam vóór een uur van haar werk terug en Koben, de knecht van het Rattenhof, vergezelde haar. De jongen is vertrokken na een glas bier gedronken en een weinig met zijn meisje gefluisterd te hebben. Bertine is gaan slapen; ze houdt niet van laat opzitten; zij bemint eerlijkheid en deugd, en in haar bin nenste keurt zij ten strengste het gedrag harer lichtzinnige zusters af. Desmet en Henri piketten. De eerste, een „bleekzak", die nauwelijks twee jaar geloot heeft, is een vloeker en zwierbol, die op de bloedige Mence afkomt. Zijne moeder, eene weduwe, die hem te veei geld in de hand duwt, heeft hem sedert lang bedorven. Hij werkt schier nooit, zwelgt en zwaddert als een zwijn en zou met Melanie Moereels willen vrijen, doch hij heeft bij haar een blauwe scheen geloopen Sedert dien zuipt hij nog meer en hij tracht zijn liefdeverdriet bij de vurige Mence, die hem niet weerstaat, te blusschen. Henri is alweer halfzat en weet niet juist wat hij doet. Hij onderscheidt niet wel zijne kaarten, steekt slecht af, speelt verkeerd. vergeet het punt of een derde te noemen; Desmet, van tuischers aard, blijft kalm en klopt hem voortdurend. Ze spelen voor veel geld. Op dit oogenblik verliest Henri vijftig frank. „Dubbel of kwijt!" roept de bankiersjongen. „Mij is 't wel!" antwoordt Desmet. De kaarten worden doorstoken en gege ven. Zij spelen in 221. De-kans schijnt Henri te bevoordeeligen Na eenige giften telt hij 200 en zijn makker 150. „Nu zal ik winnen!" juicht hij. „Mogelijk!" zegt glimlachend Desmet. „Aan u te geven!" Henri geeft. Desmet krijgt schoone kaar ten, raapt de beste op hij heeft een vijf tiende en veertien van azen! Hij speelt een negentiger en wint. Henri braakt een ijselij- ken vloek. Zij spelen nog eens kampop of kwijt, en Henri verliest opnieuw. Hij is dus 200 frank schuldig! „Nog eens?" vraagt hij. „Zeker!" lacht Desmet. „Maar op een con ditie „Welke „Onze glazen staan leegGeen bier meerEr moet een flesch wijn komen! Hij pinkt naar Mence, die ja knikt. „Twee!" roept Henri. De wijn komt, men schenkt en klinkt, men speelt. Desmet wint andermaal. Geen wonder! Nevens Henri zit Vina; beiden drinken, jokken, schertsen onder het spelen. Henri wordt dronken, Desmet blijft gelijk: hij kan drinken, dag en nacht, wijn, bier, jenever. alles zonder eigenlijk zat te worden. Desmet moet dus winnen met eerlijk of on eerlijk spel. En hij wint. Zij spelen tot Henri 800 frank verliest. In dit laatste spel zegepraajt Desmet met de vier heeren en hij heeft daarbij het punt. Henri smijt de kaarten weg. „Ge gaat met den duivel om," babbelt hij. „Kom, Vina, nog eens gedronken." "Gedurende het piketspel zi-tten de Sam petter en Sieske in den anderen hoek. Zij preutelen en lachen, en de Sampetter, een leugenaar, vertelt de wonderbaarste ge schiedenissen, om welke de kloefkapper schokt en schatert. Ze zien naar het jonge viertal niet om, tenzij om Mence of Vina te wenken en hun ledig glas te toonen. De Sampetter is een vijftig-jarige, grijs geworden jonkman, e^n zonderlinge, wau welende kerel, die zelden of nooit den bek toehoudt; toch in het bijwezen zijner mees ters zwijgt hij als een visch of geeft hun be deesd gelijk. Vooral kwettert hij lustig, als hij, zooals nu, om niet drinken mag. Ja, 't is een tafelschuimer, een echte drinkeboer, zooals het meerendeel der veldv/achters, die, willens of onwillens, zuiplappen worden moetenhier schenkt men hun een drup peltje, daar tapt men hun een glaasje bier en zóó worden zij langzamerhand aan den drank gewoon, dien zij op den duur niet meer missen kunnen. Vócr men hem tot Sampetter benoemde, was hij een bedaarde, matige jongen. Nu vindt men hem meer in dan uit den herberg, waar hij immer b" zwelgers is. Deze heeten hem „Fruitenier", omdat hij, om de kameraden te doen lachen, de fruiteniers dat zijn appelwespen, die des zomers op de herbergruiten kruipen i vastgrijpt, ze tusschen kop en buik eenen duw geeft en zonder meer 't is de zuivere waarheid I in den mond steekt en inslikt I Hij zit daar nevens het baasken, heeft de pijp in den mond, de eene knie over de an dere, de roodbandige sampettersmuts scheef naar het eene oor toe. Hij praat en zeevert zonder ophouden, en tikt herhaaldelijk met Rullaert, die immer lacht, medetikt en goed keurt. Wie steekt zoo laat in den nacht de deur open Allen kijken op. Een man van hooge gestalte, met brecde schouders en zwaren stap, treedt binnen. Ziin wilde, rossige baard bedekt kin, keel en wangen. Onder de stoppelige, neerge zonken wenkbrauwen glinsteren twee diep gelegen oogen en zijn mond grinnikt, als zijn ruwe blik op het stoeizieke viertal valt, Zonder groeten zet hij zich neder bij den toog, en onvriendelijk vraagt hij eenen borrel. „Ha, Rochus, zijt gij het, jongen?" fleeml de Sampetter. De man antwoordt niet. Vina en Mence schijnen hem niet te zien, staan niet op om hem te bedienen, jokken voort met de twee jongelingen. Het baasken schenkt en brengt den binnengetredene dea verlangden druppel. Wordt vervoj^d.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 1