~BTNNËN LAN D~ Berlijn, 11 Oct. (Korr. Norden). Blij kens berichten te Kopenhagen uit Petersburg is Bulgarije ten strijde gereed. De hoogste legercommando's zijn in handen van beken- 'de Russen-vijanden. Het le 'eger wordt aan- 1 gevoerd door generaal Bajadzieff en het 2e door generaal Todorot. De Koningin van Bulgarije heeft het opper toezicht over het Roode Kruis op zich geno men. Rome, 11 Oct. (R.) Bulgarije is geheel !n handen van Duitsche officieren, zoo zegt een telegram uit Budapest aan de Giornale 'dltalia. De zoon van Von der Goltz, die militair attaché is te Sofia, heeft een twist met Radoslawof gehad, omdat de laatste gevraagd had, dat Duitschland eerst Servié zou aanvallen, terwijl de eerste met dreigen de vuist eischte, dat Bulgarije den eersten aanval zou doen. Naar gemeld wordt, is in verscheidene Bulgaarsche regimenten muiterij uitgebar sten; de soldaten zongen het Russische volkslied. Het Rumeensch Nationaal Verbond heeft, volgens de Giornale d'Italia een proclamatie uitgevaardigd, waarin aan de regeering ge vraagd wordt om tusschenbeiden te komen in het conflict ten gunste van de geallieer den, en het Verbond belooft in dat geval de regeering te steunen. In het tegenoverge stelde geval vraagt de oppositie, dat de re geering aftrede. Het telegram voegt er bij, dat het geheele land begrijpt hoe 't oogenblik der hoogste beslissingen is gekomen. Londen, 11 Oct. (R.) Aan de Daily Telegraph wordt uit Milaan gemeld, dat 80 bewoners van dorpen aan de Bulgaarsche Zwarte Zeekust, die weigerden tegen de Rus sen te vechten, krachtens de krijgswet dood geschoten zijn. De leider der Bulgaarsche 'Agrariërs Stamboelovski, die deel uitmaak te van de deputatie welke koning Ferdinand over zijn politiek onderhield, is gevangen ge nomen. Londen, 11 Oct. (R.) Aan de Daily Telegraph wordt uit Bukarest gemeld: De Rumenen hebben een rivierstoomboot in be slag genomen, die geladen was met munitie voor Servië. P arij s 11 Oct. (Havas). De Fransche pers deelt mede, dat de Grieksche gezant te Parijs officieel aan de Fransche regeering heeft medegedeeld, dat het kabinet-Zaimis ten opzichte van de quadruple-entente de zelfde van vertrouwen getu/gende en vriend schappelijke politiek zal volgen als het vo rige kabinet. Berlijn, 11 Oct (Korr. Norden.) Uit Weenen wordt aan den Lokaal Anzeiger ge seind, dat de diplomatieke kringen aldaar aan de bestorming van Belgrado een buiten gewoon groote waarde hechten. Volgens te Weenen ontvangen berichten heeft deze ge beurtenis te Boekarest en te Athene diepen indruk gemaakt. Men zegt te Weenen dat er thans niet meer aan getwijfeld kan wor den dat Roemenië en Griekenland neu traal zullen blijven. Volgens telegrammen uit Sofia werd al- dde val van Belgrado nachts bekend e vonden stormachtige betoogingen plaats voor de Midden Furoneesche moeendheden. Het volk volgde met koortsachtige span ning de straatgevechten te Belgrado, die twee r--hielden en toen het bericht van den val ontvangen werd, sloten zelfs de oppositiepartijen zich bij de betoogingen can. De Lokal Anz. verneemt via Weenen h "-»cricht uit Athene, dat de vertegenwoor digers van het viervoudig verbond gisteren middag aan Zaimis een nota hebben over handigd, waarin het heet dat de entente z:niet kan vereenigen met een gestrenge neutraliteit van Griekenland. De nbta geeft nadere bijzonderheden over troepenlanding Sr. r*»W:ki, waarbij'de entente alle kosten zal dragen en garandeeren, dat de Grieksche s in Grieksch bezit blijft. Weenen, 11 Oct. (W.B.) Aan de Süd- Siaw. Korr. wordt uit Athene geseind: Hier maken zekere berichten uit Kanea grooten indruk, die gewagen van het begin van een sterke beweging op dit eiland om zich af te scheiden. Te Kanea werd een vergadering gehouden van de invloedrijkste mannen van Kreta, waaraan ook afgevaardigden der Ka mer deelnamen. De afgevaardigden trachten de vergadering te overtuigen, dat de quaestie van decentralisatie aan de Atheensche re geering moest worden overgelaten, die voor geheel Griekenland dergelijke hervormingen op het oog heeft. De vergadering bleef evenwel op volledig zelfbestuur van Kreta aandringen. In politieke kringen hier meent men, bewijzen te heb ben, dat de beweging op Kreta vóór afschei ding van Griekenland het werk van Enge land is, welks kuiperijen sedert het aftreden van Venizelos bijzonder merkbaar worden. Madrid, 11 Oct. (Havas). Vluchtelin gen uit Syrië en Alexandrië verklaren dat Duitsche officieren Golgotha, evenals den Oliifberg in een gewapend kamp veranderd hebben, een manoeuvre om de Turksche troepen aan te vuren. De Spaansche pers oordeelt over dit bericht zeer ongunstig. Washington, 11 Oct. (R.) Op het laatste oogenblik meldt men, dat Wilson op nieuw de nota aan Engeland zal herzien. Waarschijnlijk zal de verzending eenige da gen worden vertraagd. Men verneemt, dat het geval der Ameri- haansche vleesch-exporteurs er in groote trekken eveneens in wordt behandeld. De speciale gevallen zullen afzonderlijk worden JjpV ''"ld. B e r 1 ij n, 11 Oct. De Korrespondenz Noiden verneemt uit Weenen, dat de in schrijvingen op de oorlogsleening een schit terend verloop nemen. De Algemeene Oostenrijksche Grondcre- dietinstelling heeft voor eigen rekening voor 52 millioen kronen ingeschreven. Ook an dere groote bankinstellingen teekenden voor veel hooger bedragen in dan bij vorige lee ningen. De burgemeester van Prcag vaardigde een geestdriftige oproeping uit tot de bevolking om deel te nemen in de oorlogsleening. Ook uit Galicië wordt een levendige be weging ten gunste der leening bericht. De minister-president graaf Stuerghk ont ving gisteren een deputatie van adelijke grondeigenaren uit Görz en Gradiska, die hem een adres voor den Keizer overhan digden, waarin het gevoelen van onwankel- baren trouw en geestdriftige bereidheid staat uitgedrukt, naast offervaardigheid van goed en bloed voor Keizer en rijk tegen den erf vijand. In zijn antwoord verklaarde de mi nister-president dat de regeering volkomen overtuigd is van de oprechtheid en innig heid der bevolking. De regeering zal de zui delijke grensprovinciën r rende den oor log, zoowel als na den oc. j, overvloedige en daadwerkelijke bescherming doen te beurt vallen. P a r ij s, 11 Oct. (R.) De regeering heeft plotseling besloten om niet op de beraam de bijeenkomst der parlementaire commis sies haar beloofde verklaringen te geven over den militairen toestand, doch geeft er de voorkeur aan in het openbaar mede- deelingen te doen in Kamer en Senaat en wel zoo spoedig mogelijk, waarschijnlijk Donderdag a.s. Parij s, 11 Oct. (Havas.) Alle noodza kelijke maatregelen zijn genomen door den minister van openbaar onderwijs, opdat op de inrichtingen van hooger onderwijs, het onderricht zijn gewonen gang gaat. Dit zal gebeuren in alle faculteiten der inrichtingen voor hooger onderwijs in de eerste dagen van lovember. Rome, 11 Oct. (R.) Kardinaal Amette, aartsbisschop van Parijs, heeft aan het Vati- caan meegedeeld, dat hij van plan was om den 20en October te Rome te komen en den Paus een volledig verslag te geven van den toestand in Frankrijk. Londen, 11 Oct. (R.) Het fonds van het nationaal comité voor hulp aan de Bel gen bedraagt in 't geheel meer dan 985.000 pond sterling, ofschoon de oproep voor steun nog geen zes maanden geleden verschenen is. Van dit bedrag is reeds meer dan 900.000 pond overgegaan aan een neutrale commissie, waarvoor voedsel is ge kocht voor 2.750.000 Belgen in België, wien de Duitschers weigeren voedsel te verstrek ken en wien dat eiken dag geheel of gedeel telijk moet worden verschaft. Washington, 11 Oct (R.) Wilson zeide in een toespraak tot een vergadering van vaderlandlievende vrouwen, dat de Ver- eenigde Staten den Europeeschen oorlog buiten haar grenzen moesten houden, niet om smart te vermijden, maar om de grond slagen te beschermen, waarop de vrede zou moeten worden gebouwd. Amerika moest de zaak der humaniteit in bescherming nemen. Rusland. B e r 1 ij n, 11 Oct. (Korr. Norden). Offi cieel wordt uit Petersburg gemeld dat het verzoek om ontslag van den minister van Binnenlandsche Zaken, Tsjerbatoff, is aan genomen. Als zijn opvolger wordt genoemd het lid van den Rijksraad, kamerheer Sjwostoff. Verspreide Berichten. Vier monumenten voor P g o u d. Voor den gevallen vlieger Pégoud zullen zijn landgenooten vier monumenten stich ten: één in den Elzas, op de plaats waar hij viel, in den vorm van een eenvoudigen gedenksteen; één te Montferrat, zijn geboor teplaats; één te Parijs, op een van de groote pleinen en nog een op de plek waar hij begraven ligt. Te Parijs worden de kosten door de stad en de Aero-club samen gedra gen; voor het grafmonument zal eene open bare inschrijving geopend worden. Uit de Pers. Een deserteur. Men meldt uit Soest aan de Telegraaf: Dezer dagen vonden 's avonds eenige per sonen te Soest aan den rand van een boschje op de heide een jongeman liggen, slapende. Het was vochtig en koud, daarom besloten ze den man wakker te maken. Het bleek een vreemdeling, een Duitscher, te zijn, die vertelde, met nog drie kamera den aan het front bij Ieperen, in België, te gen de geallieerden gestreden hebbende, niet langer het in de hel van den oorlog te hebben kunnen uithouden en daarom met z'n vieren gedeserteerd waren. Hij was afkomstig uit een plaatsje in Westfalen en van beroep machine-bankwer ker. Als marine-soldaat was hij naar het Yser-front gezonden. Vier dagen lang hadden zij in België rond gezworven, z;ch voedende met hetgeen zij hier en daar machtig konden worden. Ten slotte gelukte het hem in Zeeuwsch-Vlaan- deren, bij Sluis, over de grenzen te komen. Toen sloot hij zich aan bij een Zigeunerben de, uit vrees van in Nederland te worden aangehouden en uitgeleverd aan de Duit schers. Van Zeeland uit was hij op stap gegaan, zoo mogelijk naar Amsterdam, om vandaar uit te trachten met een schip naar Amerika te komen. Door vermoeidheid was hij aan den rand van het boschje neergevallen. Men gaf den man, die uitgehongerd bleek te zijn, een flinke hoeveelheid eten, enz., zoodat hij zijn leis naar Amsterdam kon voortzetten. Droevige verhalen deed hij van de ellen de en ontberingen, die de troepen aan het front te doorstaan hebben en van de ver schrikkingen, die de oorlog in die streken teweeg brengt. Merkwaardig was ook de vrees van den man, dat men hem hier, in Nederland, zou aanhouden en uitleveren aan de Duitschers met als gevolg de kogel. Men had hem aan het front herhaaldelijk ingeprent, dat Nederland deserteurs uitle verde. Toch wilde hij liever een poging wagen om te vluchten, al zou hij desnoods in Ne derland van honger en gebrek moeien om komen, dan nog langer de ellende aan het front meemaken. En de tour de force is hem gelukt. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 12 Oc tober bevat o.a. de volgende koninklijke be sluiten: op verzoek eervol ontslagen terzake lang- durigen dienst de majoor-magazijnmeester der artillerie C. G. L. E. v. Leeuwen; benoemd tot inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te 's Her togenbosch (Ie afdeeling) J. de Wilde, thans ontvanger dier middelen te Hulst; te Win terswijk B. Moolenburg, thans te Zalt-Bom- mel; te Z?lt-Bommel mr. A. J. M. Kuijper, thans te Winterswijk; op verzoek wegens lichamel'jke onge schiktheid eervc' ontslagen met pensioen de Oost-Indisch ambtenaar met verlof D v. Spiegel, laatstelijk leeraar aan de H. B. S. te SemarP_r£. De Koningin-Moeder, vergezeld van baronesse Van Itersum, ionkvr. Van de Poll en graaf Van Limburg stirum kwam gisteren tien uur ner automobiel van Utrecht ten pa- leize Soestdiik aan. Z. K .H .Prins Hendrik is gisteravond 8 u. 9 min., vergezeld van zijn adjudant, van Apeldoorn naar Haarlem vertrokken. De zaakgelastigde der Nederlanden te Sofia is na het vertrek der vertegenwoordi gers van België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Montenegro, Rusland en Servië, belast met de behartiging van de belangen dier lan den in Bulgarije. In Hotel des Indes hebben intrek geno men de heeren G. Morgoli. nieuwbenoemd attaché bij de Russische legatie en A. Quar- ny-i, nieuwbenoemd secretaris bij de Italiaan- sche legatie te 's Gravenhage. Portverhooging. Naar het Industr. Wkbl. verneemt, is een portverhooging in aantocht. De regeering is voornemens een daartoe strekkend wetsvoorstel bij de Staten-Gene- raal in te dienen, ter versterking van 's lands financiën. Voorschotten. De minister van Financiën maakt bekend, dat tot en met 9 dezer uit de opbrengst der staatsleening 1914 aan provinciën en ge meenten uit 's rijks schatkist rentedragende voorschotten zijn toegezegd tot een geza menlijk bedrag van 6.233.825, waarvan per saldo was uitbetaald of betaalbaar ge steld een totaal bedrag van 4.049.325. Zilverbons. De minister van Financiën maakt bekend, dat in de maand September bij de Algemee ne Rekenkamer zijn overgebracht 72.000 stuks zilverbons 5. Vrij willig kader. De minister van oorlog heeft op een voorstel van den op perbevelhebber van land- en zeemacht, om een aantal sergeanten ('wachtmeesters') boven de formatie aan te stellen bepaald, dat in beginsel bii de demobilisatie van het leger geen vrijwillig kader boven de door dc vre desorganisatie aangegeven aantallen aanwe zig mag ziin, doch dat er intusschen geen bezwaar tegen bestaat, dat. gedurende den tiid dat het leger nog op voet van oorlog zal ziin, tiideliik in verschillende rangen even veel vrijwillig dienend kader boven bedoelde aantallen aanwezig is, als er bii demobilisa tie vacaturen zullen ontstaan, tengevolge van het alsdan verlaten van den dienst door som mige kaderleden. Kamerverkiezing Amsterdam IX. In een gisteravond gehouden vergadering van de Liberale Kiesvereeniging Vooruit gang te Amsterdam werd besloten voor de Kamerverkiezing in district IX geen candi- daat te stellen. Kamerverkiezing te Assen. De afdèeling Assen van den Vrijzinnlg- Dem. Bond stelde gisteravond tot candidaat voor de Tweede Kamer (vacature mr. van Deventer) den heer W. O. A. Koster, secre taris van den Vrijz. Dem. Bond te 's-Graven- hage. Mr. H. L. Drucker. Met genoegen verneemt de Telegraaf, dat het Eerste Ka merlid mr. H. L. Drucker, vaan zijn onge steldheid bijna beier is. Artsen voor Ned-Indië. Voor artsen met Nederlandsch artsdiploma, die zich wenschen te verbinden tot indiensttre ding bij den Burgerlijken Geneeskundigen Dienst in Nederlandsch-Indië, bestaat naar men ons meldt gelegenheid om voor rekening van het departement van Ko loniën vóór hun vertrek naar Indië te Am sterdam een leergang te volgen in bacterio- logië en hygiëne. Aan de opdracht tot het volgen van den leergang wordt verbonden eene toelage van 150 's maands voor den duur van den leergang en, zoo noodig, vergoeding van reiskosten op den voet van de deswege be staande bepalingen. Tot ingenieur bij het hoofdbureau der Hollandsche Maatschappij tot het maken van werken in gewapend beton te 's Gravenhage zijn benoemd: A. H. Ingen Housz, w. i. en J. W. Clerx c. i.; bij het bijkantoor dier Maatschappij in Ned.-Indië F. E. E. A. Hol- Üngérus Pijpers c. i. J. J. ten Cate Vissering.f Na een langdurig lijden is op zijn landgoed te De Punt (gem. Haren), op bijna 65-jarigen leeftijd overleden de heer J. J. ten Cate Vis sering, oud-lid van de Provinciale Staten van Groningen, van den gemeenteraad van Haren, van de commissie van toezicht over de tuchtschool en van den raad van commis sarissen der Tramweg-maatschappij Zuidla renGroningen. Nederland en de oorlog* Belasting op oorlogswinsten. De Staatscommissie inzake de belasting op oorlogswinsten hield gisteren in het ge bouw van het departement van Financiën eene vergadering. Overgang landweer en verlof. In verband met het opvolgend oproepen van landstorm plichtigen zal, naar de Avp. verneemt, het personeel van de oudste mili tie-lichtingen naar de landweer worden af gevoerd en personeel van de oudste land weerlichtingen in het genot van verlof wor den gesteld. Verlof aan hoofden en onder w ij zers. Naar de „Stand." verneemt heeft de Schoolraad voor de Scholen m. d. Bijbel be sloten zich wederom te wenden tot den mi nister van Oorlog, thans met 't beleefd ver zoek, een korter of langer verlof te verlee- nen aan de in militairen dienst zijnde hoof den en onderwijzers van die scholen welke bovendien door den landstorm van leer krachten beroofd zullen worden, wat ernstige schade voor 't onderwijs ten gevolge zal hebben. De betrokken schoolbesturen worden uit- genoodigd de gegevens te verschaffen voor een in te zenden rapport. Kon. Nat. Steuncomité. De 58e lijst van ingekomen bijdragen van 19 tot en met 25 September 1915, sluit met een totaal van 226.935.10k<, waaronder een bedrag van 200.000 van de Ned. Overzee Trust Maatschappij en een van 15819.93 van den Bond van Coöp. Aard appelmeelfabrikanten te Sappemeer. Het totaal der vorige lijsten was 2.981.413.71X. Totaal ontvangen bijdragen 3.208.348.82 Bij de oprichting der N. O. T. werd be slist, dat de winsten, door dit lichaam te behalen, zouden vloeien in de kas van het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Voor- uitloopende op het saldo dat bij de liquidatie aanwezig zal zijn, heeft het bestuur der N. O. T. na in Augustus 100.000 te hebben geschonken, thans 200.000 beschikbaar gesteld. Melasse. De vereeniging van suikerfabrikanten beeft indertijd den minister advies uitgebracht be treffende een regeling van uitvoer van sui- kermelasse en turfmelasse Dit advies werd door den minister ter ziide gelegd. Thans hebben de fabrikanten den mi nister aangeboden ora aan het eind van ie dere maand de aan hun fabrieken aanwezige hoeveelheid melasse te doen inventarisecrcn. ten einde aldus vergunning te krijgen voor uitvoer van het niet voor het binnenland be- noodigde overschot Consumptie melk. De op 28 September j.l. opgerichte Ver- eeniging van Fabrikanten van Melkproduc ten hield gisteren een vergadering teneinde het huishoudelijk reglement vast te stellen. Deze vereeniging zal, zooals vroeger ge meld, voor de beschikbaarstelling van con sumptie-melk zorgen en tevens den uitvoer van melk en melkproducten regelen. De bestuursleden zijn de heeren M. G. Wagenaar Hummelinck („Hollandia" te Vlaar dingen) voorzitter; J. F. Huttinga („Lyempf" te Leeuwarden) penningmeester en A. Jan sen (Jansen Storms te Weesp), terwijl als secretaris werd toegevoegd de heer A. J. Zuyderhoff, kantoor houdende Hoofdsteeg 3b te Rotterdam. Aan dit bestuur werd door Z. Excellentie den minister van Landbouw enz. opgedragen eene regeling te ontwerpen van melk en melkproducten, behalve boter en kaas en te adviseeten over de verschillende verzoek schriften, betreffende uitvoer van voornoem de artikelen. Verschillende genomen maatregelen zijn reeds gepubliceerd, doch de definitieve rege ling betreffende uitvoer-certificaten, de aan te houden registers en de formaliteiten ter verkrijging van voornoemde documenten niet. Ook deze zullen echter weldra gepubli ceerd worden. Ce margarine ie Losser. Een der correspondenten van het Hbld. aan de Oostgrens schrijft Zooals we reeds dezer dagen meldden, werd op de enorme hoeveelheden te Losser aangevoerde margarine en plantenboter (buk) beslag gelegd en alle vervoer dezer producten verboden. Za terdagmiddag circa twaalf uur werd ons mede gedeeld, dat het beslag was opgeheven en dat de margarine, behoorlijk gedekt door een gelei biljet aan adressanten mocht worden afgegeven en derwaarts mocht worden vervoerd. En tegen den avond van denzelfden dag vernamen we, dat bedoeld verlof weer was ingetrokken en alle mar garine weder in beslag was genomen. Ten einde ons nader op de hoogte te kunnen stellen van dezen eigenaardigen toestand, bega ven we ons nog dienzelfden avond naar Losser. Maar we moeten dadelijk bekennen, we zijn er niet veel van te weten gekomen. Dit willen we echter voorop stellen er gebeuren te Losser vreemde, ia onbegrijpelijke dingen. Losser is plotseling omgetooverd in een mar- garinestad men hoort slechts spreken over mar garine, men ziet overal margarine, vaak bij tien duizenden kilo's bij elkaar, men handelt in mar garine van hoog tot laag. Zelfs notabelen van het dorp zijn plotseling margarinehandelaars engroi geworden. En duizenden guldens hebben ze in enkeie dogen verdiend. Nu werd eensklaps die handel met de buren van de overzijde der grens verboden de margarine moest blijven op de plaats, waar ze zich bevond of ze werd in scho len en andere gebouwen opgeslagen. Daar komt Zaterdagmiddag, niet om 12 uur, maar tegen 2 uur, te Losser het bericht, dat de margarine vervoerd mag worden zooals we bo ven mededeelden. Geleibiljetten werden afgege ven, wagenvrachten margarine worden vervoerd naar adressanten te Overdinkel onmiddellijk aan de Nederl. Duitsche grens. Dat is voor de grootste handelaars een pak van t hart. Ook de mindere man komt met zijn enkele ponden vrij, maar lang niet allen. Een paar uur is er een ongekende drukte met het vervoeren van margarine, alles gedekt door een geleibiljet. Maar dan komt eensklaps van den territoriale bevelhebber voor Overijssel enz. het bevel, dat alle margarine en plantenboter opnieuw in be slag moet worden genomen en alle vervoer er van gestaakt moet worden. Er volgde aanvanke lijk wel verzet van de zijde der handelaars, die in 't bezit waren van een geleibiljet, doch door het krachtdadig optreden der grenswecht was spoe dig alle tegenstand gebroken. Toch was cr heel wat „boter" vervoerd, ook in de richting der grens Duitsche opkoopers aan de gTens meenden nog hun slag te kunnen slaan. Of het hun gelukt is We weten het niet en de grenswachtweet het ook niet. Want we herhalen heter gebeuren te Losser vreemde dingen. Toen dan de margarine wederom in beslag was genomen, kwamen Duitsche opkoopers zelfs te Losser enkochten de margarine tegen 1.20 Mark en hooger per pond. De verkooper had maar te zorgen, dat de boter over de grens kwam en de betaling zou contant zijn. Naar qualiteit wordt niet omgezien. Men heeft nu dus slechts te wachten op verlof tot vervoer, 't Is echter geen wonder, dat onze militaire grenswachters rond weg verklaren: „we zijn de kluts totaal kwijt. Nu mag de boter vervoerd worden, dan weer is het verboden". Dit is in elk geval zeker 't is voor onze grenswacht aldaar onmogelijk op alles een oog te houden en zeker is het ook, dat ondanks de strenge grenscontrole er veel aan de grens wordt „gehandeld". Maar nu zit Losser vol van margarine en plantenboter en verschillende rechtsgeleerden moeten reeds druk in dc weer zijn, om belanghebbenden van dien overlast te bevrijden. Zoete winstjes. Zooals men weet, mag margarine over de grenzen vervoerd worden. Daarvan is het ge volg, dat per Staatsspoor iederen dag te Bergen-op-Zoom zóóveel kistjes margarine worden aangevoerd, (die dan vandaar met allerlei soort van rijtuigen naar Putte en ver volgens naar België gebracht worden), dat enkele personen, die te Bergen-op-Zoom dat vervoer in handen hebben, naar men zegt, dagelijks tusschen de 800 en 1000 daarmee verdienen. Hbld. Voor het Russische Roode Kruis Naar men ons meldt, heeft zich ten huize van mevrouw HeemskerkDe Zaremba te Amsterdam een comité geconstitueerd tot inzameling van gelden om verbandstoffen, geneesmiddelen enz., eventueel eene am bulance naar Rusland te zenden en ter be schikking van het Roode Kruis aldaar te stellen. Vliegtuigen. Zondagmiddag vlogen op zeer groote hoogte eerst twee en daarna één vliegma chine vlak over Oostburg, komende uit N.N.W.-richting en gaande in Z.Z.O.-rich- ting. De eerste beide waren twee-dekkers, de laatste, die vrij wat lager vloog, was een een-dekker. Ze waren zoo hoog, dat de natio naliteit niet te onderscheiden was. Maandagmorgen omstreeks halfzeven vlo gen er wederom twee twee-dekkers over Oostburg, op zeer groote hoogte. Ze namen dezelfde richting als die van Zondag. Textielfabrieken stopgezet. Gebrek aan grondstoffen is oorzaak dat venmorgen alle textielfabrieken te Gronau zijn stopgezet. Een 2000-tal Nederlandsche arbeiders te Losser, Lonneker en Enschede zijn daardoor werkloos geworden. Hbld. Dienstweigering. M enmeldt uit Eindhoven aan de Tel.: In het Tehuis der Protest. Jongelings-Ver* eeniging te Stratum, werd circa twee weken geleden een vergadering gehouden na welke door ds. v. Peursum, predikant der Herv. Ge meente te Eindhoven, eenige der bekende manifesten werden uitgereikt, betreffende dienstweigering. Naar aanleiding hiervan heeft de officier van justitie een onderzoek gelast en zijn verschiltende personen, ook ds. v. P., gehoord. Waarschijnlijk in verband met een en ander is het huis voor alle mili tairen verboden. Eenige militairen die er in gekwartierd waren, hebben oogenblikkelijk de kamers moeten verlaten, terwijl een schild wacht sedert Zaterdag j.l. voor het Tehuis op, post staat. Omgekochte soldaten. Men schrijft uit Alkmaar aan het Hbld.: Allen, die dezen zomer te Bergen de prifo keidraadversperringen, waarmede het inter ne eringskamp omrasterd is, hebben gezien, zullen moeten toestemmen, dat deze zóóda nig gemaakt zijn, dat van ontvluchting om" zoo te zeggen geen sprake kon zijn. Toch hebben een paar Duitsche of eieren kans gezien er door heen te komen, waarn^ een gestreng onderzoek is ingestel Naaf wij vernemen is thans gebleken, dat de offlW eieren bij hun ontvluchten over het prikkel* draad geholpen zijn door Hollandsche sol daten, die hiervoor van hen eene geldelijke belooning kregen. Deze soldaten, die aldaar in voorarrest za ten, hebben een bekentenis afgelegd. Geïnterneerden. Te Delft zijn 50 geïnterneerde Belgische studenten aangekomen, die de lessen aan de Technische Hoogeschool zullen volgen-, Ifl het gebouw de Tent, in het Agneta-Park, zijni zij Yoorloopig ondergebracht

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2