f" ►f'EM IL ION" ■UI UCËTEMHSZn, Uit den omtrek. STAPAN I EU W§T O nt v 1 ucht e krij gspevaneenen. Te Oldenzaal zijn weer twee ontvluchte Franselic krijgspevaneenen uit het Senne- ïapcr bij Paderborn aangekomen. Het waren *^e asp.-officieren Jeon Tardieu uit Bordeaux en Jeaji Ouaóhéc uit Parijs. Ze waren resnect. 'ie Charleroi en Perorinc gevangen genomen 'en hadden een jaar in het Sennelaper door gebracht. In 13 dapen hadden ze den tocht naar ons land volbracht en zich al dien tiid gevoed met veldvruchten. Door een veldwachter uit Azewiin fBergh) is een Fransch soldaat aan de grens wacht te 's Heerenberg afgeleverd, die uit 't militaire gevangenkamp te Wezel ontvlucht was. Hii vertelde, den weg in 5 dagen te heb ber nfjtHepd v^nr het meerendeel kruipende. De gevangen Iersekenaars. Van de drie Iersekenaars, die te Gent waren gevangen genomen, zijn er twee vrij gelaten en met hun vaartuig thuis gekomen. De derde is nog vastgehouden. Hij schijnt een adres of een briefje voor iemand te Gent over de grenzen gesmokkeld te heb ben. Voor een dergelijk vergrijp heeft enkele weken geleden een andere Iersekenaar vijf maanden gevangenisstraf gekregen. M. Ct. Smokkelzaak. De „Tel." verneemt dat de autoriteiten onlangs op het spoor gekomen zijn van een zaak van smokkelarij, welke bedreven was doorpersoneel van de Amerika-België- Relief-commissie. Mijnengevaar. Het zeevisschersvaartuig „Vesuvius", VI. 135, van de Reederij-Maatschappij „Vul kaan" te Vlaardingen, is uit zee terugge keerd zonder vangst. De bemanning verklaarde niet meer te willen visschen met het oog op de mijnen. Raadsverkiezing Amster dam. De liberale kiesvereeniging Vooruit gang heeft besloten, niet te treden in het voorstel der sociaal-democraten, om, wan neer de heer Dekkers zijn mandaat van dis trict V voor den gemeenteraad neerlegt, de verkiezing van den heer Van Kuykhoff te be vorderen, door geen candidaat te stellen. De Dageraad. Het congres van ..De Dageraad" vereeniging tot bevordering der vrije gedachte, zal dit jaar te Zwolle worden gehouden op Zondag 19 December. Vereeniging van ambtena ren der Gemeente-financiën. De Vereeniging van Ambtenaren der Gemeen te-financiën) (Gemeente-ontvangers, Con troleurs e.a. ambtenaren der Gemeente-be lastingen, Controleurs van gemeente-finan ciën, Comptabele bedrijfsambtenaren e.a.), opgericht in December 1914, hiel onlangs hare eerste jaarvergadering. De vergadering werd gehouden te Amsterdam, onder leiding van den voorzitter der vereeniging, den heer C. Th. Knottenbelt, gemeente-ontvanger te Amsterdam, die er in zijn openingswoord t>p wees, dat het eerste levensjaar der ver eeniging ondubbelzinnig haar bestaansrecht heeft bewezen en dat de nog jonge vereeni ging zich kenmerkt door een flink en zeer krachtig leven, blijkende o.a. uit het door baar opgerichte tijdschrift en vereenigings- orgaan „De Gemeente-financiën" dat, gelijk de secretaris het in zijn jaarverslag over 1914 terecht zeide, zich in de rij der vak bladen reeds een zeer goede plaats heeft veroverd; de beoordeelingen der vak- en groote pers konden voor een nieuw blad niet gunstiger zijn geweest. Uit het vastgestelde jaarverslag over 1914 aangevuld met een overzicht over enkele maanden van 1915 bleek, dat het ledental der vereeniging en het getal abonnementen op het maandblad voornoemd nog steeds toenemen, dank zij de onvermoeide propa ganda, die door de Propaganda-commissie en hare sub-commissiën met kracht worden gevoerd. Thans wordt o.a. gearbeid aan het voor bereiden eener tentoonstelling op financieel- administratief gebied, aan de instelling van een vak-examen voor comptabele gemeente ambtenaren en, in samenwerking met an dere vereenigingen aan een voorbereidend examen voor gemeente-ambtenaren. De vak opleiding (gezien in verband met het inge diende wetsontwerp tot regeling van het vak onderwijs) is een onderwerp, dat op dit oogenblik ook de speciale aandacht van het bestuur heeft. De rekening en verantwoording van den penningmeester over 1914 werden goedge keurd en vastgesteld, evenals de begrooting voor 1916. De heeren Knottenbelt en Van Wijk, als bestuurslid periodiek aftredende, werden herkozen en namen hunne benoe ming aan. De volgende algemeene vergadering zal, in verband met de a.s. tentoonstelling, we der te Amsterdam worden gehouden. Secretaris der vereeniging is de heer E. J Eggink, Contr. der gemeente-belastingen te Hoorn. M. van Meel. Tusschen de regeering en Van Meel moet een geschil gerezen zijn over het contract, waardoor hij zich als vaandrig aan den mi litairen dienst verbonden heeft. Het legerbe stuur de»lt de opvatting van den heer Van Meel. Deze is thans met onbepaald verlof uit het milita*"re verband. Zijn vertTek naar Tndië is zeer waarschijn lijk. hoewel nog niet zeker. Doodslag. De Hooge Raad verklaar de gisteren niet-ontvankelijk het revisiever- zoek van een vroeger zeevarende te Umui den, thans gedetineerd te Haarlem, door het Hof te Amsterdam wegens doodslag op Dina Zand te Umuiden, met wie hij verloofd was, yeroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. O n d e u g d e 1 ij k e d ij k. De recht bank te Breda veroordeelde wegens het zich laten omkoopen den waterbouwkundige M. G. van Loon uit Roosendaal tot 5 maanden hechtenis en aannemer Van der Heijden, wegens omkooping tot 3 maanden hechtenis. Beiden werden vrijgesproken van de ten laste legging als zouden zij, door bedriegelijke handelingen, den dijk een gevaar gemaakt hebben voor personen en goederen. Het Ilaagschc ze denschan daal. De personen D. en H. betrokken in het Haagsche zedenschandaal werden cis teren door de Haagsche rechtbank veroor deeld tol 0 maanden gevangenisstraf ieder. Ontucht. Het O. M. bij de rechtbank te 's Gravenhage vorderde met gesloten deu ren tegen: J. van D., schilder te Leiden, 9 maanden gevangenisstraf ter zake het ple gen van ontucht; H. G. J. de B., student, en Ja. Ca. B., zonder beroep, beiden te Leiden, ter zake openbare schennis der eerbaar- reid, resp. f 100 boete of 20 dagen hechte nis en 10 boete of 10 dagen hechtenis. Een drama. De strooper Driek van Lokven te Berlicum heeft bij de politie me- dedeeling gedaan, dat hij zijn vader, die in beschonken toestand vorkeerde, heeft dood gestoken. De verslagene Van Lokven had, volgens Zondagsche gewoonte, het kroegje buiten Berlicum bezocht en kwam 's namiddags van daar dronken thuis. Terwijl hij te bed lag om zijn roes uit te slapen, naderde zijn zoon, Driek v. Lokven, en stak met een vlijmscherp broodmes zijn vader in de linkerzij. De dood trad onmiddellijk in. De moordenaar ging daarop naar de buren met het verzoek of zij zijn vader wilden komen afleggen, want dat deze dood te bed lag. Ontsteld gingen de buren de woning binnen, doch toen zij het sterfbed naderden, vonden ze den doode af zichtelijk overstroomd van bloed, dat tevens het heele bed doortrokken had. Men liet het lijk in dien toestand liggen tot eerst het par ket uit 's Hertogenbosch, dat in allerijl met het gebeurde in kennis werd gesteld, ter plaatse zou geweest zijn. Inmiddels meldde de dader zich zelf bij de politie aan. Hij werd gevangen genomen en tijdelijk onder het gemeentehuis opgesloten. De zoon be kende aan de justitie den moord op zijn va der, doch verklaarde niet te weten waarom hij die ontzettende misdaad heeft gepleegd. Vermoedelijk is het misdrijf gebeurd in een oogenblik van drift. De verslagene, een man van 61 jaar, stond bekend als een zeer lastig persoon. De zoon, 25 jaar oud, slechts in het bezit van één arm, venter van beroep, staat niet on gunstig bekend. Vermoeden van spionnage. Maandagmiddag is door de justitie een inval gedaan ten kantore en in de opslagplaats van de Michelin-Pneumatiek, in de Luybenstraat en ten huize van den directeur voor Neder land en België der Michelin, den heer J. Ver gouwe, in de Vughterstraat. Op beide plaatsen werd alles nagezocht, particuliere, zoowel als zaken-corresponden tie. Vermoeden van spionnage moet de oor zaak zijn geweest tot dit justitieel onderzoek, dat tot geen resultaat heeft geleid. Niets werd in beslag genomen. Van smokkelen van automobielbanden of rubber is absoluut geen sprake. Waarschijnlijk zijn overdreven en onvoorzichtige uitlatingen uit de omgeving van genoemden directeur tot een en ander de aanleiding geweest. InbraakteHaarlern. Gebleken is, dat bij de inbraak ten huize van mevr. V. in de Koorstraat te Haarlem enkel een kost baar schilderstukje is ontvreemd. Verdupistering van militaire kleedingstukken. Naar wij vernemen, zijn de personen, ge arresteerd als verdacht van verduistering van militaire kleedingstukken bij het vervoer van Amsterdam naar Delft, voorloopig uit de hechtenis ontslagen. Bedriegers. Westellingwerf en an dere Fri^s-he gemeenten reizen tegenwoor dig personen in een auto r-ond, die onder allerlei mooie praetjes ingezetenen een con tract loten toekonen, waarbij zij zich verbin den een bepaalde som te betalen, zoo een hunner dienstplichtige familieleden wordt vrijgesteld van mililie- of landstormdien sten. Het is jo >oinste bedrog en toch loo- pen sommigen er nog in. Overrompeling. Men meldt aan de N. R. Ct.: Een der afgeloopen nachten ongeveer 3 uur hoorde een der firmanten van de firma Van den Briel Verster te Eindhoven, de heer C. Bisdom, gerucht in zijn huis. Toen hij tot nader onderzoek daarvan was opge staan, bemerkte hij in zijn tuin eon aantal personen, die, aangevoerd door den heer E. Borst, ingenieur van de Staatsspoor, bezig waren de aanwezige berkenboomen om te kappen en tevens een afsluiting m~' prikVil draad aan te brengen op ongeveer een me ter afstand van de woning en de fabrieks gebouwen. Op zijne sommatie om zijn erf te verlaten, kreeg hij slechts gelach ten ant woord. De gemeentelijke politie, direct tele- phonisch door den heer Bisdom ontboden, toonde slechts weinig doorzettingsvermogen, in tegenstelling met de rijkspolitie, de K. K. maréchaussée, die even later op het terrein aankwam en met kracht tegen deze nachte lijke rustverstoorders optrad en hen het ter rein deed verlaten. Deze nachtelijke uitgevoerde overrompe ling staat vermoedelijk in verband met be weerde eigendomsrechten van de Staats spoor op hel terrein van de firma Van den Briel Verster; een terrein dat sedert 1866 in ongestoord bezit is geweest en waarop zich verschillende toegangen tot de fabriek bevinden. Een hernieuwe aanval, onder leiding van den heer A. Boland, te Utrecht, werd om 3 uur 's middags hervat met een 100-tol per sonen van de S.S., De heer Boland beriep zich op door den minister van Waterstaat gegeven instructie's, die de heer Boland evenwel weigerde te toonen. Er was ten slotte ook een vermakelijk in cident toen de ingenieurs, 's middags in den moestuin van de firma staande, ondanks her haald verzoek van de maréchaussée, weiger den weg te gaan, bewerende op staatseigen dom te staan, doch plotseling door een straal van de waterleiding genoodzaakt werden het terrein te verlaten. Arm kind. De politic Ie Dcïnum heeft, schrijft men aan de „Leeuw. Ct." een 14-iaric schippersmeisïe, dat van boord was gëioo- prn. naar Hnrlineen teruggebracht. Toen men het kind aan boord wilde brengen, sprong het te water, doch kon gelukkig nog gered worden. Huiselijke twisten moeten oor zaak zijn van deze droevige handelwijze. Gevonden. Het lijkje van het knaap je, dat sedert 28 September te Naarden ver mist wordt, is in een sloot langs de kwee- kerii van den heer Eerdmans gevonden. Het vermoeden van misdaad is uit de wijze waar op het lijkje gevonden is, geheel uitgesloten. Dc sloot ligt riiet ver van de woning van het knaapje. Overreden. Zaterdag is de 60- jarige J. v. K. tusschen Woensel en Son door de stoomtram overreden. Tengevolge van de bekomen verwondingen is hij eenige uren daarna overleden. Door de tram overreden. Zon dagnacht is aan den voet van den "Wagening- schen Berg nabij Renkum door de Ooster stoomtram aangereden de 44-iarige W. v. D. uil Renkum, die in beschonken toestand langs den weg zat. Hij werd geheel verbrij zeld en was onmiddellijk dood. Dooreen stier gewond. De boe renknecht D. aan de Loozenlaan te Loosdui nen. wilde een stier in het land vastleggen, toen het dier plotseling viild werd en D. CYevhöoD stiel. lievig bloedend aan het hoofd en handen, moest de ongelukkige naar het ziekenhuis te 's Gravenhage worden vervoerd. Ziin toestand is zorgelijk. Overboord geslagen. Een op varende van den te Umuiden thuisbehooren- de stoomtrawler „Meadws", genaamd P. Schroor en van Terschelling afkomstig, is bij het aschwippen op zee over boord geval len en jammerlijk verdronken. Logger vergaan. Bij den reeder Meerburg te Katwijk is be richt ingekomen van den Ncderlandschen consul te Lowestoft, dat de tot zijn reederij behoorende logger K. \V. 10 is vergaan, ver moedelijk door het loopen op een mijn. De bemanning is gered. Lloyds bericht uit Lowestoft, dat de be manning van de Nederlandsche logger Pe- trolla Fierman uit Katwijk aan Zee aldaar aan wal is gekomen. Het schip is gezonken op de Haisbord-bank. De „Koningin Emma". De uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart betreffende het vergaan van het s.s. „Koningin Emma" luidt aldus: De ondergang van de „Koningin Emma" moet, naar 's Raads meening, toegeschreven worden aan een ontploffing, welke buiten en onder het schip heeft plaats gehad, waar door zulk een lek in het voorschip is ont slaan, dat de „Koningin Emma" dienten gevolge is gezonken. Op het oogenblik van de ramp bevond zich het schip in een vaar water dat den gezagvoerder niet als onvei lig was aangegeven, terwijl deze de aanwij zingen, hem door den loods gegeven, heeft opgevolgd. De Raad constateert, dat door den gezag voerder de noodige maatregelen zijn geno men voor de veiligheid der opvarenden, en waardeert zijn beleidvol optreden tijdens de ramp, waarin hij op waardige wijze werd bijgestaan door de stuurlieden, de machinis ten en het voornaamste deel der equipage. School- en Kerknieuws. Nderl. Israël, kerk. Onder talrijke en herteh'jke blijken van belangstelling herdacht de Eerw. heer S. Sitters, oppervoorzanger en gods dienstleeraar bij de Israël, hoofdsynagoge te Leeuwarden, zijn gouden jubilé. Nadat tal van autoriteiten, alsmede de opper rabbijn Rudelsheim ter vergaderzaal der Ned. Israel, gemeente aanwezig waren, werd de ju bilaris binnengeleid. In een keurige toespraak zette de voorzitter van het kerkbestuur uiteen, dat dit zeldzaam jirbilé niet onopgemerkt mocht voorbij gaan. Spr. wees op den ijver en nauwgezette plichts betrachting, waarmede de heer S. zijn talrijke function waarnam. De wijze waarop hij zijne gemeente in het gebed voorging, was boven al ler lof verheven. Stichtend en boeiend in hooge mate is zijn voordracht. Een afzonderlijke feestdienst op Vrijdag avond en Zaterdag werd ter eere van den ju bilaris gehouden. Als blijvend aandenken bood de kerkeraad den heer S. diens portret in ornaat aan. Ook de opperrabbijn sprak op treffende wij ze naar aanleiding ven de woorden der Schrift: „Gij zult heilig houden het vijftigste jaar". Le viticus 25 10. Vermelden wij ten slotte, dat onder de reeks telegrammen o.a. een was ven den opperrabbijn van Gelderland, den heer Wagenaar, vroeger te Leeuwarden. De Israël, gemeente te Weesp heeft het •50-jarig bestaan horer synagoge gevierd. Bij de buitengewone godsdienstoefening trad de rab bijn Ph. Elte uit Amsterdam als feestredenaar op en verleende oen mennenkwortet uit Am sterdam zijn medewerking. De Israël, gemeente te Meppel herdacht Zondag onder buitengewone blijken van belang stelling het 50-jerig bestaan harer synagoge- In den biizondcren dienst, die buitengewoon druk bezocht was. waren mede aanwezig mr. H. Smeenge uit Amsterdam, burgemeester en wet houders, de predikanten en andere autoriteiten. De feestrede werd uitgesproken door den heer L. Wagenaar, opperrabbijn van Gelderland. Reclame. I s pi per anker f 34. per flesch - 0.35 WmtetoliiH 34. Itltl. 145. Kunst en Wetenschap Klein e—G artma n-p 1 a n t s o e n. Gen schoone en welverdiende hulde aldus ,het N. v. d. D. gaat het Amsterdamsche gemeentebestuur brengen aan de nagedach tenis der groote tooneclkunstcnares mevrouw Maria Johanna Kleine— Gartman. met het voorstel om liet plantsoentje, met het muurtje lot achtergrond, tegenover den Stadsschouwburg te noemen naar haar. liet zal de sympathie hebben van icderen Am sterdammer. Eigenaardig dat de naam der groote actrice, die zooveel van plantsoenen hield en troïsch was op haar grooten en nrachligcn tuin. verbonden wordt aan dit plantsoen. Geruchten, die in de pers verspreid wa ren, dal het hoftheater der Meiningers zou opgeheven worden, worden door den hertog tegengesproken. N ij k e r k. Hedenmorgen werd ons klok kenspel bespeeld door den welbekenden ca rillon-speler, den heer Jef Denijn van Me- chelen (België). Hem is opgedragen het klokkenspel te Arn hem te verbeteren en in ons land zal hij ver schillende carillon-concerten geven. (Nijk. Ct.) De Daam Fockemalaan. Op den tooverschoonen herfstdag van gis teren, reden wij de Daam Fockemalaan af. Die laan is met hare prachtige Tiitzichten van een aangrijpende schoonheid. We kennen er maar weinig schoonere in ons land. Of het moest onze Laan 1914 zijn. Wat jammer, zoo dachten wij ,dat deze prachtige laan zoon weinig populairen naam draagt. Want van de 10 Amersfoorters zijn er wel 0, die niet weten wie Daam (sommigen zeggen al Daan) Fockema was. En als wij tien jaar verder zijn, dan weet die tiende het ook niet meer. We zouden 'n veel beteren naam voor de ze grootsche laan weten. De nieuwe laan loopt uit op de Barchman Wuytierslaan, eveneens een zeer fraaie weg, aangelegd onder het burgemeesterschap van jhr. Barchman Wuytiers en naar hem ge doopt. Welnu, waarom zou dan ook die andere laan niet vernoemd kunnen worden naar den burgemeester, onder wiens bewind zij aan gelegd is en aan wien zij bij de Amersfoor ters eerder de gedachte zal opwekken dan aan den Arnhemmer Daam Fockema? Graaf van Randwijck zal vroeg of laat toch wel eens z'n naam moeten geven aan den een of anderen nieuwen weg. En dan mogen wij hem toch stellig geen mindere laan ge ven dan de vorige burgemeester gekregen heeft. Het staat te bezien of er in afzienba- ren tijd weer zoo'n mooie laan aangelegd zal worden. En het doopsysteem wil immers, dat de burgemeesters, bisschoppen, dichters enz. bij elkaar blijven Wij stellen dus voor de Daam Fockema laan te verdoopen in Van Randwijcklaan. Nog is het tijd, want later, als de laan een maal bebouwd is, vinden de bewoners de verdooping minder aangenaam. Openbare Leeszaal. Blijkens Leeszaal nieuws bedroeg het aan tal bezoekers van de couranten- en tijd schriftenzaal in September 2252, tegen 1699 in Sept. 1914 en 1020 in Sept. 1913. Voor de studiezaal waren deze cijfers 413, 189 en 349. Het aantal uitgeleende banden bedroeg 3983 (Sept. 1914: 2440, 1913: 788). In Sep tember traden 60 nieuwe leden toe; sinds 1 Jan. 1915: 488. Ko Doncker's Schimmenspel Ko Doncker's Schimmenspel zal nu einde lijk a.s. Vrijdag ook eens te Amersfoort vertoond worden, dank zij de directie van het weekblad „Panorama", die een tournee door het land organiseert. Handel en N ij verheid. Handel en Nijverheid vergadert Donder dagavond. De agenda vermeldt o.a. Bespre king Plan Krook, Oprichten van een bureau van Boekhouden, Voorstel tot het houden van een Boekhoud-cursus. Lijkverbranding. De gisteravond gehouden ledenvergade ring der afdeeling Amersfoort van de Ver eeniging voor Facultatieve Lijkverbranding was bezocht door 5 leden. Eenige nieuwe le den waren toegetreden. Tot waarn. voorzitter werd aangewezen mr. van Schaardenburg, terwijl de heer Mel- chior zich voorloopig met het secretariaat zal blijven belasten. Woningenvoorgezinnen van geïnterneerden. Zaterdag werd melding gemaakt van het opzetten der houten woningen voor gezin nen van geïnterneerden. Het terrein ligt, zoo als men weet, nabij de halte Vlasakkers tus schen de spoorlijn en de speelvelden van St. Louis, waar de r.-k. drankweermeeting is ge houden. Maar wat velen niet zullen weten is toch wel, dat dit terrein eigendom is van den Staat der Nederlanden. Het Belgisch co mité te 's-Gravenhege heeft vrij gebruik be komen. De heer O. F. Buyse, lid van het comité, is gedelegeerde te Amersfoort. De tien woningen welke over een dag of acht kunnen betrokken worden zijn elk be rekend voor 15 of 18 personen (vrouwen en kinderen), 't Eerst wordt geholpen waar de behoefte het eerst hulp vraagt, dit ligt voor de hand. Deze tien worden nog met een twin tigtal vermeerderd, welke men nu gaat ver vaardigen. „Vervaardigen", 't is een mal woord voor huizenbouwen. Toch is dit hier de juiste term voor deze maisons démonta bles. Men weet het, die huizen moeten na den oorlog dienen in België, waardoor enkelen van de duizenden kunnen geholpen wor den. Degelijkheid was dus eisch. En tevens is sierlijkheid in 't oog gehouden. De Belg houdt van een smaakvolle woning, zei ons de heer Buyse. Deze goede karakter trek moet geëerd en gesteund worden. Bovendien zullen die huizen aan den land genoot in België toonen, wat werk is gemaakt in de Ecole du Travail der interneerings- kampen. 't Zijn dan ook geworden aardige landhuisjes. Een gebroken dak met omge- schulpten voorkant, welke uitsteekt buiten den gevel, gedekt met roode en zwarte eter- nit-platen, geeft de illusie van villabouw. Eternit is een mengsel van asbest en ce ment. De groene wanden, met staande witte latten opgefleurd, brengen bij dit rood-zwar- te dak een frisch landelijk vertoon. Daarbij is de afwerking van venster- en deurkozijnen mooi verzorgd. Elk huis bevat twee kamers beneden en twee in de dakver dieping. Een model dezer houten huizen is opgeslagen bij de werkplaats achter het ter rein der gemeentereiniging. Toen het niet mogelijk bleek een barak in de kampen te ontruimen om als atelier te dienen, heeft het gemeentebestuur van Amersfoort gelegen heid gemaakt. Ook is er kans op dat de ge meente nog zal kunnen steunen door de kos ten van aanleg gas- en waterleiding naar het woningdorp voor haar rekening te nemen. Buiten deze huizen worden gebouwen en ge bouwtjes geplaatst voor gemeenschappelijk gebruik: eetzaal, keuken, drie werkzalen, waschhuis, magazijn enz. Een elfde huis zal zijn voor den adjudant Tierens, die daar bij de Vlasakkers de regeling zal behartigen, zooals hij dit werk reeds maanden lang te Amersfoort met toewijding heeft verricht in het Valkje en aan den Koppel, flink gesteund door zijn echtgenoote. Hospitalen voor gezinnen van geïnterneerden. Een vrij aanzienlijke gift, geschonken door de prinses de Ligne, heeft het Belgisch Co mité te 's-Gravenhage in staat gesteld plan nen te ontwerpen voor hospitalen in de plaat sen bij de interneeringskampen, waar dit noo dig blijkt, ten behoeve van de gezinnen der Belgische militairen. Met een hospitaal in Gaasterland zal worden aangevangen. Vleeschprijzen. Daar de benoodigde regeeringsvarkei* weer zijn ontvangen, heeft het bestuur deff Slagersvereeniging besloten de vleeschprijr zen met 10 cent per K.G. te verlagen. AGENDA Da^eliJ ks Museum Flehite Bioscoop Langestraat. "nferdagc, Zond :gs. Maandags, Bioscoop Da Arend. Dinsdagsavonds Theosof. Leeszaal, Wil- helminastraat. Openbare Leeszaal (Beukenlaan) 10—121, "M--10 7on 'nr» o" Manuring 2\ 10 uur. 12 Oct.: Amlcitia. Feestvergad. Protesten- tenbond. 15 Oct. Amicitia. Ko Doncker's Schimmen spel. 19 Oct. Maison de Kloet. Luth. Kring. 20, 21, 22 Oct. Amicitia. Solser en Hes- se^ Ensemble. „Weet je 't al van Schellevis- Mie?" 21 Oct. Groote Kerk. Kerkconccrt v. 'd, BurgBrandsmav. Aaken. Oct. Amicitia. Concert Miss Wadna Keil, (violist). 23 Oct. Jaarverg. Ver. v. Facult. Lijkver branding. Nov. Amicitia. Concert Louis Closson, (pianist). 11 Nov. Amicitia. Pianoavond Myra Hess. 8 en 9 Dec. Amicitia. Mannenkoor. 13 en 14 Dec. Amicitia. Toonkunst. Dec. Amicitia. Liederavond Meta Reldel. Jan. Amicitia. Concert Alex Schmuller, (vic .ist). 13 Jan. Amicitia. Kamerconcert HollandscK Strijkkwartet. Maart. Amicitia. Liederavond Ilona Du- ngo. Burgerlijke Stand. 12 October 1915. GEBOREN: Coenraad Adrianus, z. van Adrianus Coenraad Herbold en Anna Cor nelia van Veggel. GEHUWD: Felix Cornelis Erkelens _exf Maria Petronella de Wit. Kaasmarkt Amers-foort. 11 October. Aanvoer 35 wagens, bevattende 980Ö K.G. kaas. Prijs 65 70 per 50 K.G. Prp gestempelde 68 70 per 50 K.G. Handel vlug. Telefonisch Weerbericht. Naar waarneming in den morgen Vcüf 12 October 1M5. Msdogodoold door kei Kon Nod. Mok Instituut U do BUL Hoogste stand: 773.6 te Hernösand. Laagste stand: 759,1 te Vlissingen. Verwachting tot den avond van 13 Ocïi Zwakke tot matige Z.-O. tot Z.-W. wind^ meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenigS regen, weinig verandering in temperatuur. Fietslantaarn aansteken 5.45

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3