lijn, Weenen en Sofia. Krachtens een mo- j reel oogpunt en ook om militaire redenen j kunnen wij niet dulden dat Servië geïsoleerd wordt, noch dat zijne verbindingen met an-j deren zijner bondgenoolen verbroken wor-1 'den. Teneinde de Serven te helpen, moeten .wij passeeren langs Saloniki. Vanaf de mo-. biiisatie der Bulgaren traden wij in onder-j handelingen met den president van deni Griekschen ministerraad, niet twijfelende j aan den aard van het Servisch-Grieksche verdrag van bondgenootschap, dat met het oog op den aanval van Bulgarije is gesloten. Men heeft ons optreden durven vergelij ken met dat van Duitschland, toen het de Belgische onzijdigheid schond. De omstan digheden waaronder onze landing te Salo niki geschiedde en de bevredigende ont vangst ervan, toonen de onjuistheid dezer beschuldigingen aan. De energieke actie werd door Groot-Brittannië en Frankrijk in overeenstemming met zijn bondgenooten ondernomen. Onze voornaamste werkzaamheid Is de verdediging van ons front en de bevrijding van ons gebied door energieke pogingen, Dp onzen bodem, met den waardevollen steun van onze dappere bondgenooten en door onze opofferende inspanning. Geen en kele andere regeering had op andere wijze zijn tragischen maar eenvouodigen plicht onder de oogen kunnen zien, doch zonder ons front te verzwakken hadden wij den plicht de taak te vervullen, die ons belang en onze eer ons opleggen. Wij zijn in volko men overeenstemming met den opperbevel hebber onzer legers In Frankrijk. De over eenstemming tusschen de regeeringen van Groot-Brittannië en de republiek is volko men en kan niet beter dan in den volgenden vorm worden uitgedrukt: Van nu af zijn Frankrijk en Engeland in overeenstemming methunne bondgenooten volkomen gereed om aan Servië hulp te bieden, dat ons om hulp gevraagd heeft en ons met Grieken land, Rumenië en Servië het voordeel te ver zekeren van het verdrag van Bukarest, waar van de Engelsche en Fransche regeeringen de garanten zijn. Deze zijn tot overeenstem ming gekomen over den omvang der leger- effectiefs in accoord met het advies van hun militaire autoriteiten. Rusland voegt zich 'daarbij teneinde Servië te helpen. Athene, 11 Oct. (R.) In de heden ge houden Kamerzitting verklaarde de minister president Zaimis, dat de politiek der regee ring was gegrondvest op dezelfde beginse len als de Grieksche staatkunde vóór den oorlog. Voorloopig zal er gewapende neutra liteit zijn, terwijl de in de toekomst aan te nemen houding zal afhangen van de ge beurtenissen, die door de regeering met alle aandacht worden gevolgd. Venizelos antwoordde hierop, 'dat de meerderheid der Kamer de regeering zal steunen, zoolang ze geen verandering bracht in z ij n e politiek, welke den steun 'der Kamer had ontvangen. Zelfs indien er geen verdrag met Servië bestond, dan nog was het, zoo zeide Venizelos, in Grieken- land's belang afstand te doen van de onzij digheid, wanneer een andere staat zijn ge bied wenscht te vergrooten. In geen enkel geval mag men Bulgarije toestaan Servië met alle kracht te verpletteren. Het is juist Grie- ïcenland's belang, dat Bulgarije verpletterd Wordt. Als Bulgarije wint, dan is het Helle nisme volkomen verslagen. De zitting werd vervolgens tot Maandag verdaagd. Sofia, 12 October. (W. B.) De bij zondere correspondent van Wolff'svBureau meldt, dat volgens betrouwbare berichten vijf treinen met Fransche en Engelsche troepen te Saloniki zijn opgehouden. Weenen, 12 Oct. (W. B.) Aan het Ita- liaansche oorlogsterrein is geen verandering gekomen. Rome, 12 Oct. (R.) Wij maken vorde ringen in het bovenste deel van de Val d'As- sa. Ten oosten van Vermegliano en den Mon te Seibusi deden de Oostenrijkers na een hevige voorbereiding door de artillerie een aanval over een uitgestrekt front, welke on- mMdeHijk met groote verliezen werd gestuit. Konstantinopel, 12 O ct. (W.-B.) Bi j Anaforta trof op 10 October de Turksche artillerie een torpedoboot der geallieerden, welke ten noorden van Kiretschtteppe was opgemerkt. Daarna beschoten een kruiser en een andere torpedoboot der geallieerden tién minuten lang vruchteloos de Turksche batterijen. Een mijn, welke de Turken onder een loopgraaf des vijands tot ontploffing brach ten, doodde het grootste deel der zich daar in bevindende soldaten. De overigen vlucht ten uit de loopgraaf. Bij Ari Burnu beschoot een torpedoboot der geallieerden een tijdlang vruchteloos den Turkschen rechtervleugel. Een kruiser en een monitor vuurden zonder resultaat naar den kant van Maidos; daarna trokken de schepen zich terug. Bij Sed-ul-Bahr verschoot de vijand als gewoonlijk meer dan 1000 granaten zonder gevolg tegen onze stellingen. Onze artille rie antwoordde en nam de batterijen en de stellingen voor miinwerpers onder vuur en bracht hen tot zwijgen. Overigens geen nieuws van beteekenis. n d c n, 12 Oct. (R.) Het Persbureau (dee.t mede: De generoal, commandant der Engelsche troepen in Kameroen, meldt, dat op 9 October Woembyaoas door Engelsche troepen na een gevecht van dertig uren is genomen. Wij vervolgen krachtig den vijand die over aanzienlijke strijdkrachten beschikt. Athene, 9 Oct. (W. B.) (Vertraagd). De kapitein van het Grieksche, op Amerika varende stoomschip „Patris" meldt, dat hij eergisterennacht een draadloos verzoek om hulp opgevangen heeft van het Fransche troepen-transportschip „Samblihaver". dat door een Duitsche duikboot getorpedeerd was, ongeveer 100 mijl ten oosten van Mal ta, welk schip, met meer dan 2000 Alge- rijnsche fuseliers aan boord, in zinkenden toestand verkeerde. Toen de „Patris" op de plaats van de ramp aankwam, was het transportschip met alle troepen, die zich aan boord bevonden, reeds gezonken. Het gelukte Engelsche torpedobooten slechts 90 man, voer het grootste deel gewonden, te redden. TIet transportschip was op weg naar Moedros. Athene, 12 Oct. (W. B.) (Vertraagd.) Een bericht van den vertegenwoordiger van het Wolff-bureau meldt: Naar ik verneem, worden er steeds meer Engelsche en Fran sche transportschepen getorpedeerd in de Egeische zee. Evenwel komen daarvan slechts nu en dan vertrouwbare berichten hierover, daar zoowel het Engelsche als het Fransche marinebestuur om militaire rede nen in de meeste gevallen niets er van mel den. In de laatste drie dagen werden een Engelsch en een Fransch transportschip in den grond geboord. Het Fransche troepen transport bevond zich, zooals naar waarheid is vastgesteld en zooals ook reeds werd be richt, op het schip Samblenhsven tusschen Malta en Kreta. Het schip had meer dan 2000 Fransche soldaten aan boord. Londen, 1 20ct. (R.) Lloyds verneemt bij geruchte dat het stoomschip Halizones tot zinken is gebracht; de bemanning is ge red. K a 1 m a r (Zweden), 1 2 O c t. CV. B.) Het Svenska Telegram-byrcn deelt mee: Giste renmiddag werd de Duitsche stoomboot Ni- comedia, met erls geladen en afkomstig van Hamburg, aan de zuidpunt van eland, in den grond geboord. Een boot met den kapi tein en 13 man is geland te Degerhamm op het eiland Oeland. Het andere deel der be manning, 19 man, die in twee andere boo ten het schip verlieten, is waarschijnlijk op een ander deel van het Oeland geland. Kopenhagen, 12 Oct. (Ritzau-Bur.) Uit Trelleborg (Zweden) wordt bericht: Gis ter is aan de zuidpunt van Oeland een Duit sche kolenboot in den grond geboord. Het is de Gutrune, van Hamburg, een stoom schip van 3000 ton. De bemanning van 34 koppen werd door de stoomboot Baltic, die van Gefle naar Nederland onderweg was, op gepikt en is heden te Trelleborg geland. Londen, 12 Oct. (R.) Het wordt be vestigd, dat de bemanning der Halizones ge red is. Washington, 12 Oct. (R.) De Ver- eenigde Staten vragen in een nota, die he den naar Duitschland is overgeseind, naar aanleiding van het geval met de William P. Frye, of, wanneer de Duitschers het nood zakelijk achten een schip wegens vervoer van contrabande in den grond te boren, de passagiers niet op veiliger wijze kunnen wor den overgebracht dan in kleine booten. De verzekeringen welke in de Duitsche nota van 23 September gegeven werden zijn dus blijkbaar onvoldoende. Londen, 12 Oct. (R.) Minister Mc Kenna heeft bij het indienen in het Lager huis van de wet nopens de Amerikaansche leening gewezen op de belangrijkheid van dezen maatregel, waardoor de normale wis selkoers hersteld wordt. Hij verklaarde dat de voorwaarden dezer handelstransactie zeer loyaal en redelijk zijn. Londen, 12 Oct. (R.) Het leening-ont werp is in het Lagerhuis in alle instanties aangenomen. Londen, 12 Oct. (R.) Minister Grey heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat 't het voornemen der regeering is om katoe nen stukgoederen en andere katoenproduc ten, die bij de aanmaak van springstoffen kunnen worden gebezigd, onverwijld tot contrabande te verklaren en den uitivoer van zulke goederen van hier naar onzijdige lan den, die aan Duitschland of Oostenrijk-Hon- garije grenzen, te verbieden. In verband, echter, met de onderhande lingen, onlangs gevoerd over de oprichting van een nationale trust in Zwitserland, heb ben de regeeringen der verbonden staten besloten de bijzondere economische omstan digheden van Zwitserland in aanmerking te nemen, en het ondoenlijk geacht aan Zwit- sersche exporteurs te beletten bepaalde soorten katoenen garens en stukgoederen naar Duitschland te zenden, mits ze geen militaire waarde van eenig belang bezitten. Londen, 12 Oct. (R.) De financieele secretaris van het departement van Oorlog deelde in het Lagerhuis mede, dat wekelijks meer dan een millioen pond sterling wordt betaald aan vrouwen en kinderen van sol daten. Ook werd verklaard, dat wekelijks 200,000 wordt betaald aan de betrekkin gen van hen, die bij de vloot dienen. Toronto, 12 Oct (R.) In eene groote bijeenkomst van Bulgaarsche en Macedoni sche inwoners is heden een motie aange nomen, waarin de trouw wordt betuigd aan de Canadeesche regeering en waarin zij pro testeeren tegen het feit, dat de Bulgaren de zijde der Midden-Europeesche mogendhe den hebben gekozen. Eenstemmig beloof den zij Groot-Brittannië te steunen, en op een verzoek om de handen op te steken, bood bijna iedereen aan zich te voegen bij een bataljon, om tegen Duitschland te vech ten. Londen, 12 Oct. (R.) Aan de Daily Telegraph wordt uit Petersburg gemeld, dat Alexander Voltzkm benoemd is tot procura tor der Heilige Synode. Mij verneemt dat hij de opsteller is van de statuaire regeling, waarbij de rechten der joden inzake hun ver blijf in Rusland werden uitgebreid. Washington, 12 Oct. (R.) Morgen- thau, de Amerikaansche gezant te Konstan- tinopel. deelde aan het ministerie van bui- krijgt. Itenlsndsche zaken mee, dat de moorden op de Armeniërs in Aziatisch Turkije weer zijn I toegenomen, sedert Bulgarije aan den oor- 'log deelneemt, i - Verspreide Berichten. M i n. E y s c h e n. f De Luxemburgsche minister van Staat, Eyschen, is overleden. Minister Eyschen had de leiding van Buitenlandsche Zaken, Handel en Landbouw. Londen, 12 Oct. (R.) De staking in de Grunesthorpe-mijn in Zuid-Yorkshire, acht dagen geleden begonnen, is geëindigd. P a r ij s 12 Oct. (R.) Aan den Matin wordt uit Rome gemeld, dat op de Engelsche vrachtboot Tasco op het oogenblik van ver trek uit Genua bemerkt werd dat de bronzen schroeven van het schip waren verdwenen en door onbekende dieven gestolen. De dief stal maakte te meer indruk, wijl men hem in verband brengt met den brand op de vrachtboot Calabria. Twee schepen moesten op hunne ankerplaats blijven. nog deze week, zoo niet alle, toch zeker vier der vijf afdeelingen met haren arbeid ge reed zullen komen. Het Oranjeboek. Binnenkort is de verschijning van het nieuwe jaarlijksche Oranjeboek te verwachten. Regeerings varkens. BINNENLAND. Uit de Pers Luchtschepen boven onzijdig gebied Te vergeefs zoekt men in het geschreven volkenrecht naar een opzettelijke regeling van het gebruik der luchtruimte boven het j gebied der onzijdige staten door de militaire luchtschepen der oorlogvoerenden. Evenmin is aangegeven, wat hun lot en dat hunner bemanning moet zijn, zoo ze op de eene of andere wijze onvrijwillig op zoodanig gebied landen. Staatsraad Struycken wijst hier op in V a n onzen T ij d: „Wetenschappelijk werd in hoofdzaak drieërlei stelsel verdedigd: 1. gelijkstelling van de luchtruimte, hetzij in hear geheel, hetzij tot op kanonschotsafstand van den grond, met de open zee; 2. gelijkstelling met de z.g. territoriale zee; 3. gelijkstelling met het grondgebied zelf. De hoogleeraar gaat die drie stelsels na en merkt op, dat zonder carzelen de prac- tïjk van oorlogvoerenden en neutralen bei den, zich voor het laatste stelsel heeft ver klaard. Ieder verkeer van luchtschepen van oorlogvoerenden boven neutraal gebied acht zij, als krenking der onzijdigheid, on geoorloofd, met verplichting van .den neu tralen staat het zijne te doen, om zoodanig verkeer met alle hem ten dienste staande middelen te verhinderen en zoo, om welke reden ook, landing plaats vindt, het lucht schip voor den tijd van oorlog in beslag te houden en de bemanning te interneeren. Hetzelfde stelsel dus, dat in het Haagsche Verdrag nopens de rechten en verplichtin gen der onzijdige mogendheden en personen in geval van oorlog te land met betrekking tot het doortrekken van troepen, munitie en krijgsvoorraden van de oorlogvoerenden op neutrael grondgebied is neergelegd. De hoogleeraar merkt op, dat tot ons ge bied ook de territoriale zee zal moeten worden gerekend. Te betreuren is, zoo besluit hij, dat men bij het uitvaardigen der ncutraliteitsprocla- maties niet op de zaak is verdacht ge weest, en daarin niet het beginsel in zijn vollen omvang, als ook omvattende de ter ritoriale zee, heeft omschreven. Auteurswet. Van het tijdig ver schijnen der Memorie ven Antwoord op het afdeelingsverslag betreffende de overgangs bepalingen der Auteurswet, zal het afhan gen of de Kamer nog einde dezer week dan wel begin der volgende in het openbaar zal vergaderen ter afdoening van dat spoed- eischende ontwerp. Belasting op oorlogswin sten. Omtrent de Maandag op het departe ment van Financiën gehouden bijeenkomst ter behandeling'van het vraagstuk der belas ting op oorlogswinsten, vernemen wij nader dat dit niet eene bijeenkomst was van de Staatscommissie in pleno, maar van de sub commissie uit de Staatscommissie, belast met de uitwerking van een voorontwerp. Verkiezing Amsterdam IX. De ledenvergadering der antirevolution- naire kiesvereeniging Nederland en Oranje, district 9, heeft met algemeene stemmen be sloten voorloopig candidaat te stellen voor de Tweede Kamer (vacature-W. H. Vliegen) den heer W. de Vlugt. Het is echter twijfelachtig, of de heer De Vlugt de aangeboden candidatuur zal aan vaarden. Kamerverkiezing Assen. De centrale anti-revol. kiesvereeniging in het district Assen heeft besloten geen can didaat te stellen. De Liberale Kiesvereeniging te Assen heeft evenals de Centrale Antirev. Kiesver. besloten om voor het lidmaatschap voor de Tweede Kamer geen candidaat te stellen. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 13 October bevat o.m. de volgende Kon. be sluiten: op verzoek eervol ontslagen H. G. van Buseck als districts-commandant, tevens in specteur der Rijksveldwacht; benoemd bij de infanterie tegenwoordig corps tot le luitenant de 2e luitenants: A. B. Neujean en L. A. F. Buijs, onderscheiden lijk van het le en het 9e regiment; benoemd tot paardenarts le klasse die der 2e klasse dr. R. H. J. Gallandat Huet; eervol uit den militairen dienst ontslagen met pensioen ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken de ma joor der infanterie bij het Indische leger M. C. Maas la suite bij de Koloniale Re serve. Nederland en Bulgarije. De correspondent van de N. R. Ct. te ton den seint d d. cisteren: Naar de Daily Telecraph verneemt, heeft ingevolge de onderhandelingen. di<> gedu rende enkele maarden hangende ziin ge weest tusschen de Nederlandsche regeering en de Bulgaarsche regeering de Neder landsche regeering toegestemd in de benoe ming van den Bulgaarsche gezant te Londen. Hadji Micheff. hij de Bulgaarsche legatie in Den Haag. De heer Micheff zal zich te gelegener tüd naar Den IJaag begeven om daar zijn ge loofsbrieven aan H. M. aan te bieden. Tot on gisteren had de gezant nog geen bericht van de Britsche regeering ontvangen, of hem een paspoort zal worden verstrekt. Jh'r. mr. "de Marees van Swinderen, Ne- derlandsch gezant bij het Engelsche hof, die eenige dagen te 's Gravenhage met verlof vertoefde, heeft zich gisterenavond per Holl. spoor naar Vlissingen begeven om heden vandaar naar zijn post, Londen, te vertrek ken. De Keer An'dré Guarneri, die tot ge zantschapssecretaris der Italiaansche legatie te 's-Gravenhage is benoemd, vervangt als zoodanig den heer J. Savona, die reeds van de residentie vertrokken is. In het hotel de Oude Doelen te 's-Gra venhage zijn o.m. aangekomen Prins Regi nald de Croy; de heer Junius von Puscarin, consul-generaal van Oostenrijk te Zünch en de heer A. R. H. Hotz, consul-generaal van Nederland te Beyrouth. De Staatsbegrooting_1916. Het afdeelingsonderzoek van de Staatsbe- grooting en bijbehoorende wetsontwerpen nadert zijn bestendiging. Verwacht &Qidt dal A. J. A u s e m s. f Gistermorgen over leed plotseling te Culemborg de heer A. J. Ausems, groot-industrieel, lid van den ge meenteraad en oud-wethouder der gemeen te. Ook bekleedde de overledene vele func ties. zoowel op maatschappelijk als kerkelijk gebied. SledeHandl en de oorlog» N. A. Oorlog Raad. De Nederlandsche Anti-Oorlog-Raad ont ving naar aanleiding van het aan de Regee ring gerichte adres, dat de Nederlandsche Regeering het initiatief neme tot het bij eenroepen van een conferentie, bepaaldelijk in het belang van den vrede, van bijzondere vertegenwoordigers van onzijdige machten, welke tot het einde van den oorlog zitting houdt en ten doel heeft bemiddeling voor te bereiden en te zijner tijd in te leiden, een schrijven van den pauselijken prelaat, mgr. dr. Alexander Glesswein, lid van het Hongaarsche parlement, waarin hij o.m. zegt: Het is van het grootste gewicht, dat een internationaal, onpartijdig lichaam nadruk kelijk de noodzakelijkheid van onderlinge samenwerking tusschen de staten en volke ren aantoont van economisch en wettelijk standpunt bezien, zooals dit door een hooge geestelijke autoriteit, den Paus, van zede lijk- en ethisch-juridisch standpunt gedaan is en wordt. Deze beide inzichten zijn niet in strijd met elkaar, integendeel zij steunen elkaar en openen den eenigen weg, die ons voor een „faulen Frieden" bewaren kan. Men kan zich echter geen slechter vrede voorstellen dan die, waarbij de nationale on- rechtvaardigdheden zouden vereeuwigd worden. Ik denk hier niet alleen aan een eventueel verlies van de onafhankelijkheid van België, ik denk ook aan onrechten te genover andere beschaafde naties, die al worden zij ook sinds jaren of eeuwen be dreven, daarom toch niet 'minder onrecht matig zijn, en daarom zal het de taak der permanente conferentie zijn om de rech ten der nationale minderheden bij alle poli- tiek-geographische samenvoegingen te be schermen, om de mogelijkheid ven een zelf standig volksbestaan en beschavingsarbeid voor Polen en Finnen, Ruthenen en Li- tauers. Letten en Esthen, Armeniërs en Grieken, welke thans verspreid zijn tusschen Magyaren, Duitschers, Roemeniërs, Bulga ren, Turken e.a., te verzekeren. Er zijn meer dan genoeg dergelijke op drachten, die bij een permanente conferen tie van neutralen steeds in behandeling kunnen en moeten zijn, om ons na het reus achtig bloedverlies voor een „Faulen Frie den" te vrijwaren, en misschien toch ook, al ware het maar één stu, nader te brengen tot een overeenstemming tusschen de oor logvoerenden. Tin. Naar de Tel. met zekerheid verneemt, Is zeer spoedig een uitvoerverbod op tin te verwachten. Het desbetreffend Kon. besluit is in bewerking. Hetzelfde blad vermeldt, 'dat bij de auto riteiten bericht is ontvangen, dat het s.s. Rindjani, met een lading tin aan boord, door de Engelschen is aangehouden. Eenige dagen geleden meldde men uit Deventer op grond van een mededeeling van de directie der Deventer Capsulefabriek, dat wegens gebrek aan tin binnenkort de De venter Capsulefabriek zou moeten stop zetten. In de Maandagavond gehouden vergade ring der Deventer Kamer van Koophandel en Fabrieken werd echter 'de mededeeling gedaan, dat maatregelen waren getroffen om de fabriek ook zonder tin voorloopig te doen doorwerken. Daarna werd voldoende tin verwacht, om ook dap K$i bedrjif te föob mn gaan<fe houdsg* Aan «le vorkehsslagers zai verv en hot j geheel e quantum varkens, dit 7>) voor hun debiet noodig hebben aan regeeringsvar- |Ic:-s ter beschikking worden gesteld, zoodat thans nagenoeg de geheele binnenlandsche cons-^D»? (enkele kleinere gemeenten die zier» niet aanmeldden uitgezonderd) door den exporthandel wordt geleverd. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling van den minister om, in verband met dezen maatregel, het percentage van den uitvoer, dat de exporteurs ter beschikking van het distributiebureau moeten stellen, te verhoogen van 180 tot 200 pet. Hbl. Melk. Naar aanleiding van den van verschillen de zijden op de Regeering uitgeoefenden aandrang om maatregelen te nemen waar door meer melk voor binnenlandsch ver bruik beschikbaar komt, vernemen wij dat reeds Zaterdag j.l. de vertegenwoordigers van de melk-, de boter- en de kaasvereeni- gingen in het gebouw van de directie van den Landbouw onder voorzitterschap van dr. Swaving rijn bijeengekomen ter bespre king dezer aangelegenheid. Gisteren heeft de meikvereeniging ge lijk reeds gemeld werd afzonderlijk ver gaderd om haar standpunt nader te bepa len, heden vergaderde de boter-vereeniging afzonderlijk met hetzelfde doel, en morgen de kaas-vereeniging. Uiteriijk Donderdag a.s. worden de verschillende voorstellen der vereenigingen nopens deze quaestie van elk der leden van de commissiën van toezicht op die vereenigingen toegezonden en aan staanden Zaterdag zullen de drie vereeni gingen weder te zamen komen ter afdoe ning dezer aangelegenheid. Eieren. In verband met het Zaterdag j.l. uitgevaar digd uitvoerverbod van eieren vernemen wij dat thans ook een eieren-vereeniging is ge vormd tot regeling van de beschikbaarstel ling en distributie van iederen, in welke ver- eeniging de V. P. N. en de groote particu liere handelaren in eieren vertegenwoordigd zijn De samenstelling eener commissie van toezicht is in voorbereiding. Men schrijft uit Barneveld aan het Hbld. Het plotseling en geheel onverwacht geko men verbod van uitvoer van eieren is een groote schadepost voor de eierkooplui ge worden, van wie sommigen een groote par ten eieren, gekocht tegen de bekende hooge prijzen, in voorraad hebben. In verband hier mede waren de eierprijzen heden slechts ƒ4 7 per 100 stuks. Naar wij vernemen, hebben tal van koop lui zich tot den minister gewend, met verzoek' de thans in voorraad hébbende eieren te mo gen uitvoeren. Margarine. Gisteren is de territoriale bevelhebber in Overijsel enz. te Losser geweest, waar hij een onderhoud heeft gehad in zake de mar- garine-quaestie met de militaire en burger lijke autoriteiten. Het resultaat is, dat de te Losser in beslag genomen margarine en andere plantenboter niet aan de geadres seerden afgegeven, maarst,mfw emfw cmvb seerden wordt afgegeven, maar zal worden teruggezonden. Des avonds zijn reeds 3 wa gons naar Oldenzaal teruggebracht en heden zullen de overige 12 of 13 wagons volgen. De territoriale bevelhebber heeft voor de grensgemeenten verbodsbepalingen uitge vaardigd, waarbij het vervoer van bepaalde goederen binnen die gemeenten is verbo den, tenzij het vervoer gedekt is door een geleibiljet van beperkten duur. Stoomschip |t3atavcer lil". De procurator-general bij het BritscKe prijsgerecht heeft, volgens een particulier bericht uit Londen, een eisch ingediend tot verbeurdverklaring van het Nederlandsche stoomschip Batavier ID. De Rotterdam opgebracht. Het s.s. Rotterdam van de HollandAme- rikalijn is, naar de Tel. bericht, door de En gelschen aangehouden. De Rotterdam moest einde dezer week met een vrij groot aantal passagiers weer naar Amerika uitvaren. Nederl. ambulance in Frankrijk. Men deelt aan de bladen het volgende mede: Den 14en September vertrokken, kwam dé ambulance na een voorspoedige reis met de „Batavier Dl'" den 16en September te Hfivre aan. Zij was daar, evenals later in Parijs, de gast van het Fransche gouverne ment, dat in alle opzichten heeft willen too nen hoe het op prijs stelde dat de op par ticulier initiatief uitgeruste Nederlandsche ambulance naar Frankrijk gestuurd is. De verwelkoming zoowel te Havre als te Parijs was officieel namens de Fransche regeering. Ook was de gezantschapsraad van H. M. de Koningin ter verwelkoming aanwezig. Daar het oorspronkelijk aangewezen ge bouw in de Rue de Tilsit nr. 7 voor behoef tige kraamvrouwen in gebruik was en de Nederlandsche ambulance dat liefderijk werk niet wenschte te doen verplaatsen, zagen wij van het gebouw af en werd ons namens dé? Fransche regeering het „Petit Palais aan geboden. Hoewel natuurlijk schittterend als aanbod, vonden wij zulks met het oog op de grootte verbouwing, die er in moest plaats vinden, te veel geëischt. Na bespreking mei de vice-presidenten van den Conseil Munici pal Parijs viel ons oog toen op de Pré Catelan In het Bois de Boulogne. De Fran sche regeering werkte hierin op alle wijze mede en zoo werd den 22en September ons de Pré Catelan toegewezen. Tevens werd een aantal soldaten ter dispositie gesteld om ons te assisteeren bij het installeeren. In het hoofdgebouw beneden zal een zaal voor 90 bedden ingericht worden. Verder zalen vaa 24 en 17 be<$en, groote keuken

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2