f E KIL! WIIKHANOEl I. il. SCHOTEWlii. STADSNIEUWS. Installatie voor Röntgenstralen, verbandzaal en gipskamer. Op de entresol komen labora torium, apotheek en linnenkamer. Op de eerste verdieping operatiekamer, een zaal voor 18, een voor 25 bedden, bureau, werk- Jcamer voor doctoren, badkamers, sterilisatie- kamers en 9 kamers ieder voor twee tot zes -patiënten. Samen 194 bedden en ruimte voor 9 leden van hel personeel. In de bijgebou wen komen eetzalen voor doctoren, zusters en personeel en verschillende berg- en slaap kamers. Het gebouw, is gerieflijk, sierlijk gebouwd, keurig afgewerkt, een waar paleis, en wij twijfelen er niet aan of het zal als hospitaal een goeden indruk maken. De vele bezoe kers waren vol lof over het jegebrachte, o.a. de bekende doctor Aleric Carrel, die opgetogen was over de installatie en uitrus ting. Beschikbaarstelling van levensmiddelen. De statuten der verschillende vereenigin- gen voor de beschikbaarstelling en distdibu- tie van levensmiddelen zijn gisteren Konink lijk goedgekeurd. De verschillende Rijksbureaux welke werk zaam waren op het gebied, dat thans door die vereenigingen wordt bestreken, zullen dezer dagen worden opgeheven. Erwten- en boonen voorziening. Als gedelegeerde van de Commissie van Toezicht op de erwten- en boonenvereeni- ging in de Centrale Commissie van toezicht op de beschikbaarstelling en distributie van levensmiddelen is in de plaats van dr. No- lens, die bedankt heeft, gekozen het lid der Tweede Kamer de heer de Jong. Uitvoer van bieten uit Zeeuwsch Vlaanderen. Men deelt aan de „Middelb. Ct." van be voegde zijde mede, dat de controle-commis sie in zake den uitvoer van gecontracteerde bieten uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België thans door den minister on aanwijzing van het hoofdbestuur van de Zeeuwsche Land bouw Maatschaopii definitief is benoemd. Zij bestaat uit de heeren G. A. Vorster- man van Oyen, oud-lid van de Tweede Ka mer te Aardenburg, voorzitter en G. Vogel vanger te Hulst en F. C. Zonneville te Axel, leden. Het ligt in de bedoeling nog een vierde lid, landbouwer, in de commissie op te ne men, waartoe de heer Deus, te Temeuzen, zal worden aangewezen. Het blad kan nog mededeelen, dat het vast staat, dat de gecontracteerde bieten naar België mogen worden uitgevoerd. Landstorm. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat niet uitgesleten zijn van den dienst bij den landstorm, zij die een gevangenisstraf heb ben ondergaan van langer dan zes maan den, wanneer deze straf is opgelegd gewor den door een buitenlandschen rechter. Vr ij stelling van port. Tot nadere beschikking is vrijstelling van port verleend voor de verzending van brieven, binnen eenzelfde gemeente, uitgaande van of gericht aan de voorzitters en secretarissen van steuncomité's, als zoodanig, in gemeen ten van minder dan 50,000 inwoners, zoo dat de vrijstelling thans geldt voor de steun comité's in alle gemeenten. Textielindustrie. In zake l\et bericht dat te Gronau alle tex tielfabrieken, met uitzondering van een en kele, zijn stopgezet wegens gebrek aan grondstoffen, deelt men uit Enschedé aan het Handelsblad mede: Er is gestopt in twee afdeelingen der fir ma G. van Delden en Co.; de overige in richtingen werken, evenals dit sedert gerui- men tijd het geval is, drie, vier of vijf dagen per week. Het stoppen der twee inrichtingen, zal ook wel niet het gevolg zijn van gebrek aan grondstoffen, daar nog voor eenige maan den katoen in voorraad is. De hariitcrvisRcherii in een mijnenqebied. De correspondent van „De Tel." te IJmuiden schrijft: In twee dagen tijds kwemen alhier niet minder dan 4 haringloggers binnen, die de ^eheele vleet hebben verspeeld door mijn- ontploffingen of wegens het kappen van de netten door het visschen van mijnen, terwijl zij bovendien nog rapporteren, andere log gers gepraaid .te hebben, die eveneens alle netten verspeeld hebben. Uit de rapporten blijkt, dat de tot heden geleden verliezen zich nog alleen tot materieele schade heb ben beperkt, wat een wonder mag heeten, daar ontploffingen hebben plaats gehad, bij enkele loggers op een half net afstands, en dat de mijnenontmoetingen hebben plaats gehad Vrijdag en Zaterdag j.l. Zoo rapporteert een der loggers, dat hij den 9en October op 55 gr. N.B. en 3 gr. 43 min. O.L. zijn vleet verspeelde door het ont ploffen van mijnen en nog een aantal mijnen zag drijven. Hij praaide logger „Nico en iWillem" KW 132, die eveneens de vleet verspeeld had. Een andere logger deelt me de, dat hij den 9en October twee mijnen zag ontploffen op 53 gr. 42 min. N.B. en 4 gT. O.L., tengevolge waarvan de geheele .vleet verspeeld werd. Verschillende mijnen (1werden nog gepasseerd. Ook deze logger praaide diverse loggers, waaronder de ChantyYM 59, die de netten verspeeld hadden. Een derde logger had den Ssten October op 54 gr. N.B. en 2 gr. 40 m. O.L. door het ontploffen van mijnen zijn netten ver speeld. Een logger verongelukt door een mijn De logger K. W. 130 („De Vrouw Johan na rapporteerde hedenmorgen bij aan komst te IJmuiden, dat een logger M. A. 47 („De Ruyter") bij Doggersbank verongelukt is door het stonten op een mijn. Van de 13 opvarenden van rien logger „De Ruyter' werden er 7 gered^ vijf worden vermist en één is door de ontploffing dadelijk gedood. De geredden bevinden zich aan boord van de thuisvarende sloep Maassluis 32 („Af hankelijkheid.") e Onderwijzers in militairen dienst. Door de oproeping van onderwijzers inge volge de Landstormwet wordt de toestand aan vele scholen weer geheel anders. De minister van oorlog heeft nu aan'de districts-schoolopzieners een opgave ver zocht van het aantal onderwijzers, dat thans aan de verschillende scholen onder de wape nen komt, en of er bijzondere redenen voor terugroeping van sommige onderwijzers be staan. (Avondp.) De uitgewezenen. De maatregel met betrekking tot de „uit- gewezenen'' reeds einde September door de militaire overheid ingevoerd. Aan een be paalde calcgrorie ..uitgewezen" personen met name die reeds 3 maanden^bf langer ziin uitgezet is verlof verleend tot het tcrug- keeren in het in staat van beleg verkeerend gebied. Uitgezonderd van den maatregel zijn ech ter vreemdelingen, srionnen cn zii. die om den aard hunner overtreding of om persoon lijkheid dit gunstbewijs onwaardig worden geacht Engelsche officier ont snapt. Een der te Urk geinterneerde En gelsche officieren is weten te ontkomen en heeft met een der Urker booten Enkhuizen bereikt. Van den vluchteling, die. per trein van daar moet zijn vertrokken, is tot heden nog geen spoor gevonden. Vier Russen. Te Maastricht zijn Maandagavond vier Russen uit België aan gekomen, die bij Geule over de Maas ge zwommen zijn. Zij .werden naar Rotterdam opgezonden. Langs de Nederlandsche grens. De speciale correspondent van dc-..Times" le Amsterdam vertelt in ziin blad. dat hij het nog aan geen buitenlandsch journalist in Ne derland ten deel gevallen voorrecht heeft ge had. een toer te maken langs de grenzen, zoo wel aan Belgische als aan Duilsclie zij de. Op dezen tocht, zegt de correspondent, kreeg men pas het duidelijk bewustzijn hoe dringend nabij deze oorlog is voor Neder land. Maar ook constateerde hij hoe bewon derenswaardig de Nederlandsche troepeD ziin samengebracht op die punten der grens, welke het meeste gevaar loonen. bedreigd te worden. De militaire sterkte en bereidheid dwong hem nieuwen eerbied af. Ofschoon de correspondent meent, dat de meerderheid van het Nederlandsche volk te gen Duitschland is. erkent hij. dat elk Ne derlander ziin regcering toeiuicht wegens haar zorg voor de neutraliteit. Hij zelf heeft zich kunnen overtuigen, hoe ernstig de Ne derlandsche regeering er naar streeft den smokkelhandel met Duitschland tegen te gaan. al moet hii helaas tevens constatee- ren. dat de smokkelaars soms nog de slim- sten ziin en hun bedriif in geenszins onbetec- kenenden omvang voortzetten. De electrische grens. Een man uit Hassels, die bij Vroenhoven over de grens wilde, is gisternacht aan den electri- schen draad blijven hangen en gedood. Verboden uitvoer. De, rechtbank te 's Hertogenbosch heeft B. Ct B.. stationschef te Gennep, wegens poging tot uilvocr van ongeveer 5000 K.G. leder vrii gesproken Het O. M. had 6 maardpn gevangenisstraf geêischt. AJg. Borgmaatschappij voor den middenstand. Daartoe uitgenoo digd door de heeren J. H. van Embden, lid van den raad van commissarissen der Alg. Borgmaatschappij voor den Middenstand mr. F. Kempkes, bestuurslid van de afd. Arn hem van De Hanze en H. Goedhart Jr., di recteur van den Middenstandscredietbank is te Arnhem een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van Middenstandsver- eenigingen ter bespreking van de mogelijk heid om te komen tot oprichting van een Centraalbureau, afdeeling van bovenge noemde maatschappij. Het resultaat van deze besprekingen was, dat een commissie werd benoemd om de voorloopige plannen nader uit te werken. Jaap Eden. Jaap Eden zal ook in zijn geboorteplaatas Groningen gehuldigd worden. Er heeft zich een comité gevormd om hem officieel te ont vangen en hem een blijvend aandenken na mens zijn sportvrienden uit het Noorden te schenken. Noordzccbad ..Terschellin g". liet plan 'beslaat op Terschelling een eenvou dig Noordzeebad op le richlen. Er heeft zich een had-commissie gevormd, die het llians zoover gebracht heeft ,dat de technische be zwaren ziin overwonnen en een naamlooze vennootschap kan v, orden opgericht. Op 5 K.M. afstand van West-Terschelling en 3 K.M. van Mïdslancl zal een niet te kostbaar paviljoen aan het sir end worden gebouwd. Mooie vischvangst. De motor- logger „Catharina" bracht te IJmuiden een hoeveelheid haring aan, welke bij verkoop in de Rijksvischhal aldaar plus minus 28,000 gulden opbracht. Een besomming nog nooit in één reis door een logger be- reik.t Kersenblad. In de Betuwe wordt gedroogd kersenblad opgekocht, dat in Duitschland en België in een quantum van 2 tot 5 gebruikt wordt om de sigaretten- tabak te kruiden. Hem is ten laste gelegd, dat hij op Zon dag 26 Augustus op het Marcelisplein te Sclieveningen, op zijn meisje Ca. Fa. Wol hof, twee schoten uit een revolver heeft ge lost, waardoor zij aan de rechterwang en op de borst verwond werd, welke wonden later bleken niet heel ernstig te zijn. Bekl. bekende hetgeen hem werd ten laste gelegd. Hij had op het "oogenblik, dat hij schoot, niet begrepen, dat hij met de revol ver, die hem nu vertoond werd, iemand kon doodschieten. Uit de getuige-verklaringen blijkt, dat het meisje niet meer met hem wilde loopen, doch dat beklaagde haar nog voortdurend lastig viel. Zoo ook op den bewusten dag. Het meisje aanvaardde de diensten van een chauffeur, om haar te geleiden. Toen is beklaagde hen gevolgd en na een woorden wisseling met den chauffeur heeft hij ge schoten. Het O. M. eischte 7 maanden gevangenis straf. Vreeselijkc oogenblik ken. Bii Hallcmerbroek wilde de -timmerman H. Leu- velink, uit Hengelo (0.1 den overweg van den N. C. Spoorweg oversteken, toen een trein in aantoeht was. Hij raakte met ziin voet bekneld tusschen de rails en welke moeite hii ook deed om ]qs le komen, het gelukte niet. Ten einde raad wist hij niets anders te doen dan op den grond t.c nan liggen cn zich koelbloedig den voet te laten afriiden. Dit was dan ook in het volgende oogenblilc gebeurd. Na voorloopig verbonden te zijn werd de ongelukkige naar het Sophia-Zie- kcnliuis te Zwolle vervoerd. Ni v d. D- Risico van den arbeid. De vis- scher Thames Veerman uit Volendam is gis- teennacht op de Zuiderzee, onder Kruirie, door de gaffel van het fokzeil op het hoofd getroffen. Spoedig daarna is hij overleden. Onder de stoomtram. Te Win schoten geraakte de 17-jarige Aardema, die bieten overlaadde, door eigen onvoorzichtig heid onder de stoomtram Oldambt Pekela, en werd zwaar gewond naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Overreden. Op de spoorbrug bij Rotterdam is hedenmorgen het lijk gevonden van remmer den T. met afgereden linkerbeen en verbrijzelde rechtervoet. Hij was heden nacht met den trein uit Emmerik gekomen en waarschijnlijk nabij zijn woning Oranje boomstraat van den trein afgesprongen. Vermist. Te Gorinchem worSt het vijfjarige zoontje van De L. vermist. Men vermoedt, dat het knaapje in de haven is ge vallen. Verdronken. Uit Koudum wordt gemeld, dat te Galamadammen is aange spoeld het in staat van ontbinding verkee rend lijk van een ongekleed manspersoon. Het is vermoedelijk een Belgisch geïnter neerde, die bij een poging tot ontvluchting verdronken is. Pontje omgeslagen. Omtrent het ongeluk bij de Heijplaat te Rotterdam, verneemt de N. R. Ct. nog het volgende: Gisterenochtend begaven zich een twintig tal werklieden aan den Courzandschenweg op een pontje, om naar hun werk te gaan onder Pemis, waar zij in dienst van de firma Smit Valke werkzaam zijn met het maken van de grondslagen van een kademuur. Daar toe staken zij de Heyschehaven over. Het pontje, een primitief open vaartuigje, waarop een houten vlonder is gelegd, opdat er meer menschen op zouden kunnen staan, wordt door deze werklieden zelf overgetrok ken aan een ketting, die van den Rotterdam- schen wal van den Courzandschenweg naar den Pernisschen oever is gelegd. Nauwelijks hadden zij met dit pontje den Rotterdamschen wal verlaten, of het pontje kantelde en allen vielen in de Heyschehaven. De menschen wisten zich zelf te redden, be halve de 38-jarige grondwerker P. Machiel- sen, uit Hoogerheide in Noord-Brabant, tij delijk in een keet aan de Maashaven alhier verwijf houdende. Zijn lijk is een kwartier la ter met een dreg opgehaald. Nadat te ver geefs getracht is de levensgeesten op te wekken, heeft dr. Janssen uit Charlois, dien men te hulp riep, den dood geconstateerd. In den loop van den voormiddag is ook aan de gevolgen van dit ongeluk overleden de werkman K. In 't Hout, alhier. De man, die veel water binnengekregen had, is, na uit de Heyschehaven gehaald te zijn, naar een keet aan de Waalhaven gebracht. Marktberichten. Eiermarkt te Apeldoorn Aanvoer 80000 stuk. Hoogste prijs f 7.— Laagste prijs f f Gemiddeld f 0. i.- Stomming gedrukt SchooIen Kerknieuws. Ds. J. C Rullmon, te Utrecht, zal maande- lijksche Kronieken gaan schrijven over het theo logisch en kerkelijk leven. Ze zullen verschij nen in het Geref. Theol. Tijdschrift Het zilveren priesterjurbilé van Z.D.H. Mgr. P Hopmans werd gisteren in elle stilte herdacht niettemin kwanten honderden telegrammen en brieven van gelukwensen in, o. a. een van het dageVijksch bestuur der gemeente Breda Kurisf en Wetenschap, Poging tot doodslag. Ter zake poging tot doodslag heeft heden voor de rechtbank te 's Gravenhage terecht gestaan de 21-jarige verver J. M. V. te Schevenin- gen. De schilder F. Hart Nibbrig is heden nacht te Laren overleden. Hij werd geboren in 1866 en was oud-leeraar van de Rijks academie van Beeldende Kunsten te Am sterdam. Op de wereldtentoonstelling te Pa rijs viel hem een bijzondere onderscheiding ten deel, terwijl hij een zilveren medaille verwierf op de vierjaarlijksche te Arnhem in 1901. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal de heer D. H. Brondgeest, met ingang van 16 dezer, als regisseur en acteur deel uitmaken van het gezelschap Roy aards. Onze carillons. Het bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Arnhem heeft aan verschillende gemeentera den in ons land een adres gericht, wsarin Krinnerc -wordt aan het referaat van Mr A Loosics, secretaris van de Nationale Vereeni ging voor den Volkszang, over: „het carillon in Noord-Nederland, als middel ter bevorde ring van hel vreemdelingenverkeer uitge bracht in de 4 September tc Arnhem gehou den jaarvergadering van den Nnlionalcn Bond voor Vreemdelingenverkeer in Neder land. Onder de 59 aan de Vereeniging bekende carillons van Noord-Nederland ziin er vele. die 't zii door verkeerde behandeling, 't zii door verwaarloozing, niet bii machte zijn tc geven, wat aan de eischen van schoonheid en welluidendheid voldoet. Dc Vereeniging is bereid om hare bemid deling te verleencn voor het restaureeren dier carillons door den Mechelschen beiaardier Jef Denijn. De kosten daarvan bedroegen te Arnhem f 1000, die door particuliere bijdra gen werden bijeengebracht. Moctien vele gemeentebesturen tot de herstelling van hun carillons besluiten, dan is dc heer Jef Deniin bereid in Arnhem technische lessen van beiaardbespeling te geven, waardoor de mo gelijkheid om voor een gerestaureerd caril lon een goed klokkenist te vinden tevens hare oplossing zal vinden. Reclame. ra per anker f 34.—. - per flesch - 0.85 hete&islMl S4. lelil. 145. Regeeringsbrood. Den houders van broodkaarten wordt be kend gemaakt, dat de duur van hun brood kaart, loopende van 20 Sept. tot 17 October, verlengd wordt tot 3 1 O c t o b e r a. s. Geen regeeringsbrood wordt meer ver strekt, wanneer de broodkaart, op den datum waarop zij eindigt, dus in dezen 31 Oct. a.s., niet wordt ingeleverd. 10 0-jarig bestaan der 5 e In f a n t c r i e-b r i ga d e. Op 8 October herdaoht de 5de Infanterie- Brigade haar 100-jarig bestaan. De volgende dagorder werd, naar „De Maasbode" meedeelt, aan de troepen bekend gemaakt. Het is een eeuw geleden op den 8sten October 1915 dal eenige bataljons militie met het 6de bataljon van linie werden saam- gevoegd tot de 5de afdeeling infanterie, wel ke benaming later werd veranderd in die van 5de regiment-infanterie. waaruit weder de 5de infanterie-brigadc is geworden. Al ziin de omstandigheden niet van dien aard. oin op dezen honderdsten verjaardag feest te vieren, zoo moeten wii dien dag torih niet ongemerkt voorbij laten gaan zonder een woord van herinnering. Toen in 1813 onder leiding van onzen late- ren Koning Willem I het Fransche juk was afgeschud, werden ter verdediging van ons vaderland verschillende legernfdeelingen op gericht. Daarloe behoorden ook de bataljons landmilitie no. 6, 8, 11 en 14, later overgc- nummerd in de bataljons nationale militie no. 7, 12, 11 en 10, die wij moeten beschou wen, als den stam. waaruil onze tegenwoor dige brigade is opgegroeid. Een deel dezer stamgroepen hebben reeds spoedig het slagveld betreden, om voor onze onafhankelijkheid te striiden. Ruim honderd jaar geleden werd ons veld leger evenals nu ten deele. in Noord-Brabant samengetrokken op het bericht, dat Napoleon weder als Keizer aan het hoofd van Frank rijk was opgetreden, wat onvermijdelijk tot een oorlog le onzer verdediging moest lei den. In den korten doch hevigen strijd, die daarop volgde cn waarbij Napoleon voor goed het onderspit dolf. namen de bataljons no. 7 en no. 10 van dc 5de afdeeling infante rie een roemrijk aandeel, het eerste bij Qua- tre-Bras en beide in den slag bij Waterloo. IToe -hevig werd gestreden, moge daaruit blijken, dat o.a. het 7de bataljon, dat met slechts ruim 600 man den veldtocht begon, aan gesneuvelden en gewonden 8 officieren. 278 onderofficieren en soldaten verloor. Na tc zijn teruggekeerd uit den daarop vol genden zegevierenden opmarsch naar Pariis werden van de bataljons no. 7 en no. 10 res pectievelijk 29 en 28 officieren, onderofficie ren en soldaten benoemd tot ridder van dc op 30 April 1815 ingestelde Militaire Wil lemsorde. En ook in 1831 stond weder de 5de afdee ling in Noord-Brabant en was zii gekanton- neerd in dc ons thans zoo. bekende dorpen len zuiden van den kunstweg Tilburg-Breda. De afscheiding van de Zuidelijke provin ciën, het tegenwoordige België, gaf aanlei ding tot een bloedige beslissing bekend als de Tiendaagsche Veldtocht, welke verliep van 2—12 Augustus 1831 cn eindigde met dc volledige overwinning onzer troepen. Daarbij onderscheidden zich de inmiddels weder omgenummerde bataljons no. 1 en 3 der 5de afdeeling infanterie in de gevechten bii Hasselt en Leuven en het bataljon no. 2 bij verschillende kleinere ontmoetingen ln Vlaanderen. Het later bii de 5de afdeeling infanterie ge voegde bataljon no. 1 van cle 10de aTdeeling infanterie maakte voorts de kern uit van de troepen, die waren aangewezen voor de daar op gevolgde cn zoo beroemde verdediging van de Citadel van Antwerpen, tegen het Fransche leger, dat vóór België en tegen onze troepen optrad. Het is'daaraan te danken, dat in onze vaan dels de namen vermeld staan van: Quatre-Bras en Waterloo 1S15. Citadel van Antwerpen 1832. Thans staan wii voor de derde maal ln Noord-Brabant, terwijl geheel Europa door •den oorlog in beroering wordt gebracht. Wü staan daai;;wMerom ter. bedaking van on~o onafhankelijkheid en onze rechten, j Niemand onzer verlangt zonder noodzaak' aan den strijd deel te nemen uit iidelen' krijgsroem of om ons met het bezit van an dore volken te verrijken. Mocht de oorlog echter ook naar onze ge westen overslaan, dan zullen wii niet achter willen staan bii on::e voorvaderen, doelt evenals zij. mei al de kracht.' die in ons is, strijden voor Vorstin cn Vaderland. Wij hebben van onze voorgangers een schoone erfenis gakreeen in den goeden naam. dien zü aan rnze brigade hebben overgedragen. Wij hebben den edelen en zwaren plicht dien naam hoog te houden. Leve de Koninginl Leve dc Vde Infanlerie-Brigadcl 8 October 1915. DE BBTGADE-COMMANDANT. Landmacht. Bij Kon. Besl. van 11 dezer is met ingang van 18 dezer benoemd tot paardenarts le klasse, de paardenarts 2e klasse dr. R. H. J. Gallandal Huet. N e d e r I. Protestantenbond Ter herdenking van het tienjarig bestaan van de afd. Amersfoort van den Ned. Protes tantenbond werd gisteravond in Arpicitia een bijeenkomst gehouden, welke een zeer druk' bezoek had getrokken. De zaal was geheel gevuld, toen de voorzitter, ds. H. J. Toxo- peüs het openingswoord sprak. Spr. wees er. op, dat de tijden er niet naar zijn om luid ruchtig feest te vieren. Toch wilde de afdee ling min of meer feestelijk het tienjarig be staan herdenken, vooral ook omdat er veel reden tot dankbaarheid is. Veel is er tot stand gebracht, hoewel niet ontkend mag worden, dat als alle menschelijk werk ook het werk der afdeeling zwak en eenzijdig was. Uit vier dingen blijkt de zwakte van het werk. In de eerste plaats is er te veel ge werkt in de breedte en niet in de diepte. Ver der wordt wat al te veel plaats ingeruimd aan de polemiek en te weinig aan de dogma tiek. Gestreden moet er worden, maar door dat voortdurend polimiseeren wordt de dog- Imatiek wel wat vergeten. Te veel wordt uit I het oog verloren, dat er een behoefte is voor het menschelijk hart, dat is de zucht naar dogmatiek. Dan is er in de derde plaats dit, dat die polemiek steeds een strijd is naar rechts. Maar de voornaamste vijand is niet de orthodoxie, maar dat is het materialisme dat de menschen op de knieën brengt voor het stof en voor het geld. Dat materialisme moge wijsgeerig overwonnen zijn, maar prak tisch is het er. En daarom moet nu ook eens de strijd worden aangebonden tegen het ma terialisme, dat de ziel zoo leelijk maakt. Dan is er in de vierde plaats dit. Bij de Protestan- tenbonders zit de vrijheid in het hart. Maar is nu niet te veel de vroomheid des harten uit het oog verloren Met de hoop, dat de zen avond zal medewerken de diepte der**"' vroomheid des harten te doen winnen, sloot spr. zijn welkomstwoord. Daarop deelde hij mede, dat een brief was ingekomen van den algemeenen voorzitter, dr. v. d. Lee, terwijl de afdeelingen Nijkerk en Baarn door vele leden waren vertegen woordigd. Op hoogst verdienstelijke wijze zong daar na een dameskoor, onder leiding van mevr. Schreuder eenige liederen; waarna het woord was aan ds. I Jdooykaas, die tot onderwerp had gekozen: „Korte terugblik". Als mede oprichter en eerste voorzitter gaf spr. dezen terugblik. Met groot genoegen kan op deze tien jaren van bestaan worden teruggezien. Men mag zich niet aan den schoonen schijn vergapen, maar naar innerlijke en uiterlijke teekenen is er veel reden tot dank. Wat het innerlijke betreft, er is steeds naar eenvoud, ernst en waarheid gezocht. En wat het uiter lijke betreft, het ledental is gestegen van 33 tot ruim 200. Maar dit is toch niet het voor naamste. Een der medeleden brengt voort durend nieuwe leden in den fuik en dat moest toch eigenlijk niet. Ze moesten uit zichzelf komen. Niet allen zijn medestanders, van niet allen gaat kracht uit. Velen worden lid om de mooie lezingen. De menschen moe ten komen om mede te helpen aan een goed werk. Er zijn 48 lezingen gehouden en nog een cursus, bestaande uit drie avonden. Al die lezingen zijn geweest van een cachet: ern stig. En het verblijdendste is, dat de belang stelling steeds is toegenomen. De Protestantenbond heeft de Kinderkerk overgenomen. Dat is een goed ding ge weest. Het leek of het de kerk was van den Remonstr. dominé en van de Remonstr. kerk Dat is nu niet meer zoo, ze is gekomen onder het cachet van den Bond. Maar er is nog meer, eigenlijk de roem van den Protestantenbond, en dat is de Zon dagsschool. Spr. releveert de geschiedenis van de oprichting hiervan. De Zondagsschool is toegenomen in bloei van jaar lot jaar. Be gonnen met 50 zijn er nu reeds 110 leerlin gen .En de kinderen slroomen maar steeds toe. En die Zondagsschool bloeit zoo Drach tig en kwijnt toch tegelijkertijd, tot schande der leden, omdat er steeds de krachten voor ontbreken. Dat prachtige werk mag niet lij den onder gebrek aan krachten. Hoe is verder de verhouding tusschen de vrijzinnige gemeenten en de afdeeling Die verhouding is steeds een ideale ge weest. Er zijn hier drie vrijzinnige predikan ten, die gaarne hun krachten geven en hel werk van het godsdienstonderwijs kan de Protestantenbond dus laten liggen. Men' blijft van elkanders terrein, maar gaat samen en helpt, waar het mogelijk is. In den Bond voelt men zich één, als broeders. Een in hel streven en een in het zoeken zijn ze. Men wil slechts vrijheid en vroomheid. Dat is het doel van den Bond, dat is het doel van de vrij* zinnige kerken. Eenige heeren voerden daarna op fraai® wijze eenige vioolnummers met orgelbegea' leiding uit. Het woord was toen aan ds. G. Westmijs%/

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3