BINNENLAND. ÜagorcLer gericht, waarin hij mededeeling nacht op den 12den, na een verrassenden Vloet van zijn benoeming tot opperbevelheb- aanval met granaten op de vijandelijke loop- ter en de schitterende overwinningen roemt, .welke later door tragische ontgoochelingen Werden gevolgd, en waarin hij uiting geeft Jfcan zijn onwankelbaar vertrouwen in de dap perheid en de offervaardigheid van de "onder zijn bevel staande troepen, die het onrecht zullen weten goed te maken, dat aan de Bul- gaarsche natie is aangedaan en die vastbe sloten zijn, hun historische taak tot het eir.de trouw te blijven. Sofia, 14 Oct. (Buig. Ag.) Na de Pre- poretz, het officieus orgaan der democrati sche partij, bespreekt thans ook de Mir, het "orgaan der Geschof-partij, de noodzakelijk heden van den toestand, welke, gezien de aanmatigende houding der Servische regee ring de eensgezindheid van alle Bulgaren ge biedend eischt. Het blad schrijft: „De teer ling is geworpen; het gaat er thans om de 'overwinning voor te bereiden." De Staatscourant publiceert een besluit betreffende de verlenging van het morato rium, dat wordt uitgebreid tot alle tot op de mobilisatie aangegane geldelijke verplichtin gen. Londen, 14 Oct. (R.) De Bulgaarsche gezant met zijn personeel is heden avond naar Den Haag vertrokken. De particuliere secretaris van Grey was aan het station aan wezig. Budapest, 14 Oct. (W. B.) De cor respondent van de Pester Lloyd meldt uit Saloniki: De ontvangst, welke den Britsch- Franschen troepen bij de Grieksche regee- ringspersonen in Saloniki ten deel viel, zal wel aan de verwachtingen van generaal Ha milton beantwoord hebben. De Grieksche regeering beval, dat de landingstroepen met 'de stad niet nader in aanraking mogen ko men. Na de ontscheping worden ze in het havenkwartier gebracht, in de nabijheid van het station; dat in zt-keren zin een stuk ex territoriaal Servisch gebied is. De geallieerden hadden het zich in een havengebouw reeds gemakkelijk gemaakt; zij waren bezig daar een station in te richten ,voor draadlooze telegrafie. Het Grieksche militaire bestuur eischte, dat de telegrafisten rich vrijwillig zouden verwijderen. Toen zij 'dit weigerden, werden zij met geweld uit het gebouw verwijderd. Zooals bekend is, werden de spoorweglij- nen in Nieuw-Griehenland door de Griek sche regeering in eigen beheer genomen. Saloniki zelf kreeg een bezetting van meer dan 35,000 man. Daardoor waren alle be schikbare gebouwen door Grieksche troe pen ingenomen en was er voor de vreemde landingstroepen in de stad zelve geen mo gelijkheid om een onderkomen te vinden. P a r ij s, 14 Oct. (Havas). Indien de troe pen der Franschen, die zich sinds 5 dagen in Saloniki bevinden, nog niet op weg zijn, dan is dat omdat de opperbevelhebber er nog meerdere verwacht. P a r ij s, 14 Oct. (R.) In den Senaat deel de Vivïani hedenmiddag mede, dat hij reden had om te gelooven, dat Italië zich niet af zijdig zou houden van de krijgsoperaties in den Balkan. B e r 1 ij n, 14 O c t. (Korr. Norden). Uit Weenen wordt aan het Berl. Tageblatt ge seind, dat volgens berichten uit Cettinje aan de bladen te Boekarest, Italiaansche stafoffi cieren te Cettinje zijn aangekomen om onder voorzitterschap van koning Nicolaas maatre gelen te treffen, voor een oprukken van Ita- iaansche troepen door het gebied van Mon tenegro. B e 11 ij n, 14 Oct. (Korr. Norden). De Voss. Ztg. verneemt uit Boekarest, dat de ministerraad zich Dinsdagavond heeft bezig gehouden met den toestand, door de Bud- gaarsch-Servische 'vijandelijkheden gescha pen, en besloot om de gevolgde neutraliteit te handhaven. De partij van Take Jönescoe drong er op aan dat Roemenië tot de gewapende neutra liteit zou overgaan. De ministerraad heeft aan dezen eisch geen gehoor gegeven. Weenen, 14 Oct. (W. B.) Officieel. Het levendige artillerievuur tegen de Oos- tenrijksche stellingen op de hoogvlakten van Lafraun en Vielgereuth en tegen eenige steunpunten op het Dolomiten-front houdt aan. Een bataljon Alpini, dat een aanval deed graven, den vijand zware verliezen en hevige schade toegebracht. Den 12den October heeft een door ons ontstoken mijn voor den linkervleugel een groot gedeelte van de vijandelijke loopgra ven vernield. De in de laatste dagen door de vijandelijke hospitaalschepen ontwikkelde bedrijvigheid (hoewel den laatsten tijd geen belangrijk gevecht heeft plaats gevonden) bewijst dui delijk het misbruik dat van deze schepen ge maakt is tot het vervoer van troepen en mu nitie. Athene, 1 4 O c t. (W. B.) Op een draad loos noodsein van het Ennelsche sto?Ticchip Ajax (7040 ton) opgevangen van een punt ten zuidwesten van Kreta, den lOen dezer, is een Grieksche kruiser te hulp gesneld, doch heeft het stoomschip niet meer gevonden. Het valt daarom aan te nemen, dat het gezonken is. De laatste dagen zijn in de Middellandsche zee de volgende schepen door Duitsche duik- booten tot zinken gebracht: 1. Een Engelsch transportschip met Indische troepen, 40 mijl ten oosten van Kreta. 2. Een Engelsch stoomschip van 6500 ton, met steenkool op weg naar Lemnos, bi, Kaap Matepan. 3. Het Engelsche ste~Apollo uit Malta op weg naar Port-Said met steenkool en oor logsmateriaal, honderd zeemijlen van Kreta. Londen, 14 Oct. (R.) (Officieel.) Het aantal aankomende en uitvarende koopvaar dijschepen bedroeg in de week eindigende 13 October 1501. het grootste aantal sedert het begin van den ooriog, terwijl door den vijand er slechts vier tot zinken werden ge bracht. Kopenhagen, 14 Oct. (R.) De werk zaamheden van de Britsche duikbooten wor den hier met gespannen aandacht gevolgd en dringen zelfs den toestand op den Balkan naar den achtergrond. „Politiken" schrijft: De bordjes zijn thans verhangen op een ge bied waar Duitschland tot dusver onbetwist meester wc Engelsche vorm van oor logvoering i ?twijfeld buitengewoon na- deelig voor de Duitschers, ofschoon zij aan merkelijk verzacht wordt, wijl geen neutrale schepen gemolesteerd worden. Groot-Brit- tannië slaat niettemin harder, omdat een vol komen isolatie van Duitschland het gevolg is. De duikbooten-oorlog tegen Engeland was in werkelijkheid slechts een speldeprik- oorlog, daar de aanvoer voor Engeland in geen enkel opzicht belemmerd werd, terwijl een gelijk verlies aan schepen Duitschland ernstig zou treffen. De correspondent te Gothenburg van „Po litiken" zegt, dat het de algemeene indruk in Zweden is, dat Duitschland de vorige week aanzienlijk meer schepen heeft verlo ren dan de vermelding, daar alleen die, wel ker bemanning In Zweden aan land is ge bracht, bekend zijn gemaakt De schepen welker bemanning in Duitschland geland is, zijn niet opgegeven. Pa rij s, 14 Oct. (Havas.) Verscheidene bladen bevestigen dat Delcassé in zijn ont slag-aanvrage als reden heeft 'opgegeven meeningsverschillen in verband met de lan ding in Saloniki. Clémenceau verklaart in zijn blad „LTIom- me Enchainé", dat Delcassé in zijn ontslag brief de overhaasting der landing in Salo- n?7 afkeurt. Londen, 14 Oct. (R.) De Daily News meldt: De ministers welke vóór dienstplicht zijn, beschouwen het thans onnoodig om af te treden, daar zij vertrouwen in de over winning hunner politiek. Kitchener's sym- pathiën zijn thans beslist aan den kant der conscriptionistein. Henderson en andere ge zaghebbende personen in de arbeiderspartij, helien thans over ten gunste van den dienstplicht Duitschland. B e r 1 ij n, 14 Oct. (W. B.) De Reichs- anzeiger meldt de verloving van den jong- sten zoon des keizers, prins Joachim, met prinses Marie Auguste von Anhalt, dochter van prins Eduard von Anhalt. De verloving is gisteren te Dessau geschied. Noorwegen. Christiania, 14 Oct. (W. B.) Van de verkiezingen voor het Storting is de verkie zing in 5Q districten beslist, in 64 districten op een vooruitgeschoven stelling ten Z. van 7S herstemming. Tot dusver zijn gekozen 33 Riva, werd door ons geschutvuur verdreven, aanhangers der regeering van de radicale Op het front in de kuststreek hebben wij j linkerzijde, 15 sociaal-democraten, negen in het gebied van de Javorcek een stuk van i conservatieve afgevaardigden der oppositie een Italiaansche loopgraaf bezet. I en rechts-vrijzinnigen, twee arbeider-demo- Twee Italiaansche aanvallen op Mrzl Vrh,craten. De rechterzijde verloor bij de eerste welke, na een hevige voorbereiding door het verkiezing drie districten. I een heiven of een heelen cent moet plakken, j ot men een brief met vijf of met zeven een j een halven een Imoet frankecren; wie voelt dat nu Het is immers telkens maar een bagatel. Intusrchen gaat het blad voort gaat pertverhooging tegen den draad der tot dusver gevolgde postpolitiek, welke naar verlaging, niet naar verhooging van het port streefde. En op de tweede plaats is portverhooging een onevenredig zware belasting voor den kleinen man en meer nog voor den handel de tvenden middenstand. Deze middenstand heeft uit den aard der zaak veel correspondentie, zoodat verhoo- ging van het port voor brieven en drukwer ken vooral zwaar op hem zal drukken, die reeds een zoo moeilijken tijd doormaakt. Op de derde plaats gaat portverhooging in tegen het internationale streven naar ver gemakkelijking en uitbreiding von het ver keer Verhooging van ons.tarief is een terug tred op den weg, dien ook ons land is op gegaan. Niets is gemakkelijker en schijnbaar een voudiger dan een verhooging in te voeren, die automatisch werkt en op het oog eigen lijk geen last is. Maar in werkelijkheid zou een protver- hooging, stellig voor een bepaalde catego rie, een drukkende belasting kunnen zijn". Het Huisgezin wil eerst het voorstel afwachten, alvorens een definitief oordeel te kunnen uitspreken, doch het denkbeeld, om ook langs dezen weg verloren dubbeltjes te gaan zoeken, vindt het blad niet gelukkig. Berichten. De Staatstcouorant van 15 October be vat de volgende Kon. besluiten: benoemd tot belasting-ontvanger te Oude Tonge P. Oomen, thans te Baarle Nassau; benoemd tot referendaris bij het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie C. P. J. Keiser, thans hoofdcommies. Z. K. H. de Prins vertrok gisterenmid dag omstreeks 2 uur j>er Hollandsche spoor, vergezeld van zijn adjudant, Ie luitenant jhr. Backer, van 's-Gravenhage naar Het Loo. Z. K. H. Prins Hendrik zal geruimen tijd op Het Loo vertoeven en zich daar voor het ondergaan van een kuur onder behan deling stellen van prof. Friediander uit Hohemark, die gisterenavond op Het Loo is aangekomen. Bezoek van den Min. van Marine. De Minister van Marine is voornemens zich a.s. Dinsdag naar Nieuwe- diep te begeven tot het bezoeken van ver schillende maritieme inrichtingen en tot het bezichtigen van Hr. Ms. pantserschip „de Ruyter", dat dezer dagen met de adelbor sten van het jongste studiejaar naar Indië vertrekt. De minister zal vergezeld worden" door kapitein ter zee Bron, chef der afdeeling Personeel aan het departement van Marine en 's Ministers adjudant, luit. ter zee le kl. mr. Jager. De Britsche gezant te 's-Gravenhage, Sir Alan Johnstone, is na een verblijf van een tiental dagen in Londen, Woensdag te 's-Gravenhage teruggekeerd. De heer Miguel Cruchaga, gezant van Chili te Berlijn, die tevens in gelijke hoe danigheid is benoemd te 's-Gravenhage en onlangs aldaar is aangekomen ten einde zij nen geloofsbrief te overhandigen, is daarin verhinderd geworden door eene vrij hevige ongesteldheid. Hoewel thans herstellende, zal de gezant op raad van zijn geneesheer eerstdaags naar Berlijn terugkeeren ten ein de in zijne woonplaats volledig herstel af te wachten. De heer Cruchaga hoopt over eenige we ken in Nederland terug te keeren. 1 middags ten half twaalf ure, ter behandeling j van het wetsontwerp tot herziening der over- j gonfrsbepalingen van de Auteurswet en van het ontwerp tnf wijziging en verhoogin^ der begrooting van uitgaven Nederland-Indië voor 1915, ten behoeve van de ontginning door den Lande van eenige goudvelden in het pp* -st Benkoelen. vuur, tot onze versperringen waren gena derd, werden afgeslagen. Op andere deelen en op het Isonzo-front A'iis het gewone geschutvuur. Rome, 14 Oct. (R.) Op den Monte Nero ondernam de vijand een plotselingen aanval tegen onze stellingen, die, onder verliezen voor hem, mislukte. Op het Carso- plateau viel de vijand Dinsdagmiddag na een hevig bombardement onze stellingen ten oosten van Monfalcone aan. De aanvallers VereenIgde Staten. Washington, 14 Oct. (R.) President Wilson heeft een plan goedgekeurd van den staatssecretaris van oorlog om het leger met ongeveer honderdduizend man te vergrooten en een reserve te scheppen ter sterkte van 400.000 man, waardoor de jaarlijksche uit gaven voor het leger 184 millioen dollars zullen bedragen, het geen een vermeerde ring beteekent bij vroeger van 75 millioen, De president neemt eveneens plannen in werden echter door ons vuur geheel weg- overweging om de marine-begrooting te ver- gemaaid. De vijandelijke infanterie werd in hoogen met meer dan acht millioen. Beide volkomen wanorde teruggeslagen, tal van voorstellen zullen in de volgende zitting van dooden op het slagveld achterlatende. Wij j het Congres worden ingediend, namen verscheidene gevangenen. Konstantinopel, 14 Oct. (W. R.) Het hoofdkwartier bericht van het Dardnj.el- lenfront: Bij Anaforta hebben wij den vijand met onze bommen zware verliezen toegebracht. Bij Ari Burnu heeft onze artillerie een vij andelijke machinegeweer-stelling vernield. De torpedobooten van den vijand en een deel van zijn landbatterijen hebben vruchte loos onze artillerie beschoten. Rij Sedd-ul-Bahr hebben onze verkennings- *2cleelingen op den rechtervleugel, in de» N e w-Y ork, 14 Oct. (R.) Heden is de kiel gelegd voor den superdreednought Cali fornia. Uit de Pers Portverhooging. Het (R.-K.) Huisgezin neemt reeds positie tegen de portverhooging die in voor bereiding heet te zijn -> - *Of men op een krant een postzegel van De consul-generaal van Nederland te Londen, de heer Maas. is te 's Gravenhage in hotel de Twee Steden aangekomen. De agenda voor de Dinsdag ochtend a.s. te houden vergadering van de Tweede Kamer, bevat ook een regeling van werkzaamheden. De Voorzitter toch hoopt, dat één of meer kleine doch urgente wetsontwerpen zoo tijdig voor openbare behandeling gereed zullen zijn, dat hij het voorstel kan doen ook deze nog aan de orde te stellen. Indische Tariefwet. De minister van Koloniën heeft ingetrokken het wetsontwerp tot nadere wijziging en aanvul ling van de Indische Tariefwet met de bedoeling om de daarbij voorgestelde wetswijziging in een ander weldra in te dienen ontwerp over te ne men. Grondwetsherziening. Naar aanleiding van geruchten als zou de indiening bij de Tweede Kamer van de voor stellen tot grondwetsherziening nog eenigen tijd worden uitgesteld ten einde te wach ten tot de Bevredigingscommissie op onder wijsgebied gereed zou zijn gekomen met haar arbeid, waardoor de Regeering in staat zou worden gesteld de onderwijsquaestie tij delijk met de kiesrechtsregeling in haar grondwetswijzigingsvoorstellen te betrekken, kunnen wij uit de beste bron mededeelen, dat de in de Troonrede aangekondigde voor stellen tot grondwetsherziening uiterlijk bin nen drie weken zijn te gemoet te zien. Staatsbegrooting. Het afdeelingsonderzoek der Tweede Ka mer van de Staatsbegrooting voor 1916 en bijbehoorende wetsontwerpen is gisteren middag geheel afgeloopen. De Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot na dere regeling van het eedsvraagstuk en over de Indische begrooting voor 1916 kwamen heden v'jeen tot vaststelling van de voor- loopige verslagen. De Tweede Kamer is thans bijeengeroepen teg enDinsdagochtend 19 dezer, des voor- Tweede Kamerverkiezing. Bij enkele candidaatstelling is gisteren tot lid der Tweede Kamer voor het district Assen (vacature-mr. C. Th. van Deventer) gekozen de heer W. O. A. Koster, secre taris van den Vrijzinnig-Democratischen Bond. De heer "W. 0 A. Koster te 's Gravenhage. die bij enkele candidaatstelling door het-kies district Assen, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van. Mr. van Deventer, voor de Tweede Kamer is afge vaardigd is een van onze jongste parlements leden, want de heer Koster is eerst 31 jaren oud. Hij werd 30 April 1884 te Utrecht ge boren. Gedurende eenige iaren was hij onderwij zer te 's Gravenhage en ook was hij korten lijd verbonden aan een bijzonder M. 0. Insti- 'uut te Voorburg, waar hij les gaf in Geschie denis en Staatswetenschappen. Sedert 1911 is dc heer Koster secretaris van den Vriiz.-Dem. Bond. Vroeger was hij voorzitter van den Bond van Vriizinnige Pro paganda vereenigingen. De heer Koster is mede redacteur van het blad „De Vrijzinnig-Democraat" en mede-wer ker van onderscheidene bladen op politiek gebied. Bij den stembusstrijd trad hij in on derscheidene districten op als propagandist van do vrijzinnige beginselen. Vaak toonde hij zich in woord en geschrift warm voorstander van vrouwenkiesrecht en hij maakt dan ook deel uit van het hoofdbe stuur van den Mannenbond voor Vrouwen kiesrecht. In den laatsten tijd beweegt de heer Koster zich ook op handels- en industrieel gebied. Binnenkort is een belangrijke bevor dering te verwachten onder het korps officie ren van gezondheid bij de zeemacht. J. W. van Nouhuys. De gemeente raad van Rotterdam benoemde tot directeur van het Museum voor Land- en Volkenkun de en van het Maritiem Museum Prins Hen drik den heer J. W. van Nouhuys. Ditwoer wsn mcikproducten. De vereeniging van Fabrieken van Melk* producten, door den Minister van Land bouw, Nijvt f.eid en Handel, belast met de regeling van de beschikbaarstelling van con- sumptiemelk en den uitvoer van melkpro ducten, behalve boter en kaas, verzoekt me de te deelen, dat een ieder, die na 19 Octo ber 1915: a gecondenseerde melk, b melk* poeder,, c room of melk in bussen, flesschert of andere kleine verpakking, d room of mellc in groote verpakking, naar het buitenland wenscht uit te voeren, lid moet zijn van de Vereeniging van Fabrieken van Melkpro ducten (secretariaat Hoofdsteeg 3b Rotter dam) of van eene daarbij aangesloten ver eeniging, ten einde een certificaat voor uit voer te kunnen aanvragen en te verkrijgen; dat gezegelde formulieren voor certificaat- aanvragenu itsluitend bij genoemd secretari aat verkrijgbaar zijn en dat spoedige aan vraag gewenscht is. In de Maandag gehouden vergadering van de Vereeniging van Fabrieken van Melkproducten is volgens de N. R. Ct. het bestuur met 4 leden uitgebreid, n.l. met de heeren S. de Kadt (Van den Bergh Ltd. Rotterdam,) Th. J. A. Diephuis (fabriek voor gesteriliseerde melk Amsterdam), G. C. van der Leek (Rotterdamsche Melkinrichting) en H. M. van Vulpen (N. V. Zeelandia, Zeg waard.) In deze vergadering werd vr'j uitvoerig be sproken, in hoeverre ook de margarinefa- brieken er belang bij hebben, zich bij deze vereeniging aan te sluiten. Oogenschijnlijk bestaat daartoe op het oogenblik geen aanleiding, omdat de uitvoer van margarine nog niet verboden is. Aan gezien zij echter ook in vrij belangrijke ma te zoowel volle als afgeroomde melk voor haar industrie opkoopen, dienen zij in dit opzicht gelijk gesteld te worden met gecon denseerde melk- en melkpoeder-industrieën. Ook zij kunnen direct of indirect oorzaak zijn, dat op andere plaatsen minder melk voor de groote steden beschikbaar is, omdat ook zij door de gunstige markt van haar eindproducten voor de melk hooge prijzen kunnen besteden. Wanneer deze industrieën zich dus, even als de zuivel-industrie, bereid verklaren deel te nemen in de vereeniging, die de r geling van de beschikbaarstelling van cr sumptiemelk voor binnenlandsch gebruik o zich heeft genomen, zal er voor de regeering niet de minste aanleiding bestaan, in den uitvoer van margarine in te grijpen. Verscheidene groote margarinefabrieken verklaarden zich dan ook in beginsel ree bereid, tot de vereeniging toe te treden. Welk. Het volgende adres is door "de direc vnn een zestal Amsterdamsche melkinrich tingen verzonden aan den minister n Landbouw: „Ondergeteekenden, allen directeuren van Melk'nrichtingen te Amsterdam, verzoeken dringend door tusschenkomst van Uwe Excellentie melk te ontvangen, aangezien de toestand dagelijks ondraaglijker wordt en zij geen voldoende hoeveelheid melk voor hunne bednjven kunnen koopen, ondanks door hun op de markt al van 14 tot 15 cent per Liter wordt betaald en niettegenstaande deze hooge prijzen, die drie cent boven dc door B. en W. vastgestelde maximumprijs liggen, is de aanvoer van melk onvoldoen de." Op het adres van den Bestuurdersbond, de S. D. A. P. en de coöperatie „De Dageraad" te Amsterdam heeft de minister van Land bouw het volgende geantwoord „Ik heb de eer u te berichten, dat door mij met belangstelling kennis is genomen van uw adres betreffende de melkprijzen. „Dc kan u daarop slechts antwoorden, dat ik geheel doordrongen ben van de groove beteekenis van de onderwerpelijke aanrm1-- genheid, aan welke ik mijn volle e- blijf schenken. „Voorstellen worden door mij nog i wacht van de nieuw opgerichte vereen' gen van producenten (exporteurs) op zuiv gebied, wier taak het zal zijn, zorg te dragen voor beschikbaarstelling van de voor het ge bruik hier te lande benoodigde hoeveelhe den melk, boter en kaas, zoomede van de met controle op die vereenigingen belaste commissiën van toezicht". De drie adresseerende vereenigingen drin gen in hun antwoord er nogmaals op aan, dat door den Minister de verzekering wordt gegeven, dat, als gevolg van zijnerzijds te treffen regelingen, ook na 1 Nov. a.s. te Am sterdam voor het verbruik voldoende hoe veelheden melk zullen worden aangevoerd, om aan het publiek verkocht te worden te gen den bereids door den burgemeester vast- gestelden maximumprijs van 12 cents voor de rauwe en 13 cents voor de gepasteuriseer de melk per liter. Uitvoer van eieren. De minister van Landbouw. Nijverheid ei Handel heeft, naar aanleiding van het ko.i besluit van 8 October j.l., houdende verb .1 tot uitvoer van eieren, bepaald, dat aan èj Eiervereenicing onder toezicht van een dc r den minister aan te wijzen commissie de uit voering wordt opgedragen van alle maatre gelen. welke in verband met bedoeld uitvoer verbod zullen worden genomen. Gelegenheid tot uitvoer van eieren wordt van af 18 October 1915 ooéer zekere voor waarden opengeslold. woikc vermeld wor den in de Staatscourant van heden. Zooals men zal gelezen hebben is dezer dagen gewag gemaakt van de lage prijzen (van 47 per 100 stuks) die te Barneveld voor de eieren zijn gemaakt. Deze prijsdaling blijkt niet tenminste niet in die mate constant te zijn. De jongste. Nederland en de oorlog* Een geschenk aan den Staat. De minister van Financiën maakt in de Staatsct. bekend, dat door een inwoonster van 's Gravenhage aan den Staat der Neder landen ten geschenke zijn gegeven zeven schuldbekentenissen van 10Ö0, in de 5 pCt. vrijwillige Staatsleening 1914, met alle daarbij behoorende nog niet verschenen coupons, als tegemoetkoming in de door het Rijk gedane buitengewone uitgaven, tenge volge van de bijzondere tijdsomstandighe den. Kon. Nat. Steuncomité. De 59e lijst van bij het Kon. Nat. Steuncomité 1914 ingekomen bijdragen van 26 September tot 2 October 1915 vermeldt een totaal van 8814.67M, makende met het totaal der vorige lijsten ad 3,208,348.82, een totaal aan ontvangen bijdragen en toe zeggingen van 3,217,163.49M. Belangrijke giften aan het Roode Kruis. Wij vernemen uit goede bron, dat een viertal Nederlanders, die veel belang stellen in de Vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis aan het hoofdcomité dier vereeniging, dat tot nu toe gevestigd is in het z.g. Pages huis Lange Voorhout No. 6 te Den Haag. welk gebouw echter bij de groote uitbrei ding van werkzaamheden de verschillende bureaux niet meer bevatten kon, eenige be langrijke giften hebben geschonken met het do** daarvoor aan te koopen het huis Prin sengracht No. 2 aldaar, hetwelk laatstelijk bewoond werd door de Douairière Deutz van Lennep. Ook de voor de hrrichting van dat pand voor het bestemde doel benoodigde gelden werden aan het hoofdcomité als gift aangeboden. N. A. Oorlog Raad. In aansluiting aan een vroegere mede deeling omtrent de 1000 vereenigingen, welke zich bij den „Nederlandschen Anti- Oorlog Raad" hadden aangesloten en waar van een systematisch samengesteld over zicht aan het secretariaat (Theresiastraat 51, 's Gravenhage) verkrijgbaar is, kan thans worden gemeld, dat nog voortdurend nieuwe vereenigingen toetreden en het aantal thans gestegen is tot 1072. Onder de 72 laatst toegetredenen bevin den zich 6 vereenigingen, welke zich over het geheele land uitstrekken, n.l. de Ned. afdeeling van den Wereldbond der Kerken tot het bevorderen van een goede verstand houding tusschen de volkeren, de Algemeen Ned. Vrouwenvereeniging Tesselschade, het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" en voorts eenige vakvereenigingen els de Ver eeniging van Ned. Instrumentfabrikanten, dg Bond van Kaasproducenten, de Vereeniging van Teekenaars van het Kadaster en de Do meinen. In het bijzonder worden verder nog ver meld verschillende plaatselijke vereenigin gen, werkzaam op maatschappelijk gebied, zooals de afd. Tiel van de Maatschappij van Weldadigheid, de R.-K. Vincentiusvereeni- ging te Harmeien het „Leidsche Volkshuis de Vereeeniging tot Bescherming van Zui gelingen te Breda, Vereeniging Consultatie voor Alcoholione" te 's Gravenhage, afd. Groningen van den Volksbond tegen Drank misbruik. Hoe het streven van den Raad ook tot Zuïd-Afrika is doorgedrongen, bleek op- j berichten tooh van eiermarkten melden wee® nieuw door de toetreding van de Nederland- 'gemiddelde prijzen, die liggen dicht bij^ schei Kamer vai\ Koophandel te Pretoria, .Jmaar voor '4 meerendeel boven 7,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2