Verspreide Berichten. B!NNENLAND~ E MIL10 N WIJHKAHOELI. I. SCHOTERMAH Zn. Uit den omtrek. O d e s s a, 2 O O c t. (R.) Eene missie van ®e Rumeensche regeering naar Frankrijk is luer aangekomen. Een zoon van generaal jCatuano staat aan het hoofd. De missie zal tsaren weg ook over Petersburg nemén. f Londen, 20 Oct. (R.) In het hooger- furis vroeg lord Desart inlichtingen over de terechtstelling van miss Cavell in Brussel. Lord Lansdowne antwoordde namens lord jCrewe. Hij zeide: In de laatste maanden wer- 'den wij telkens geschokt door gevallen, die Bteeds meer betreurenswaard en meer grie- ,vend waren dan de vorigen; maar ik betwij- lel of iets het Engelsche volk meer heeft ont- ioerd dan de wijze waarop deze arme dame Is terecht gesteld, ik denk te moeten zeggen In koelen bloede terecht gesteld. Er schijnt geen twijfel aan te zijn, dat zij zich aan Btraf, misschien aan ernstige straf heeft blootgesteld. Maar ik aarzel niet te zeggen, dat zij ten minste had mogen verwachten die mate van goedertierenheid, die in geen en- Icel beschaafd land zou zijn geweigerd aan Iemand, die niet alleen eene vrouw is, maar eene zeer flinke, plichtgetrouwe vrouw, die el hare kracht en toewijding besteed heeft aan de verzachting van het lijden van ande ren. De gezant van de Vereenigde Staten, van wien wij hebben vernomen, dat de vertegen woordigers var de Vereenigde Staten en van Spanje in Brussel tot het laatste oogen- blik alles gedaan hebben wat zij konden om eene verzachting of althans de opschorting te krijgen van het doodvonnis, deelt ons me de, dat een rapport zal worden gezonden aan het For Office. Dit rapport zal ten spoedigste bekend worden gemaakt. Twee Fransche dames zouden verleden Maandag terecht gesteld zijn omdat zij aan Fransche soldaten eene schuilplaats hadden verleend; maar tengevolge van de krachtige vertoogen van den koning van Spanje en van den paus is de uitvoering van deze doodvonnissen uitgesteld, totdat deze zaken door den Duitschen keizer zullen zijn onder zocht. Vereenigde Staten. Washington, 20 Oct. (R.) President Wilson legde een embargo op de versche ping van wapenen en munitie naar Mexico. Een nader uitgevaardigd besluit zondert Carranza van het embargo uit en staat toe, dat aan hem onbelemmerd munitie mag worden gezonden. Russische vluchtelingen. De bijzondere correspondent van de „Times" bij het Russische leger heeft per auto een tocht gemaakt van Moskou naar het hoofdkwartier en deelt nu een en ander van zijn ervaringen mede. Op de hoofdwe gen passeerde hij, zonder overdrijving, wel 100,000 vluchtelingen en in een stad wa ren er alleen al 83.000 gekampeerd, die uit 12 verschillende provincies van het oorlogs gebied kwamen. Ze hadden allen huis en hof voor den Duitschen inval verlaten, zon der morren, omdat ze dat als een noodzake lijk iets beschouwden en als een deel van het plan van den Russischen staf. De herin nering aan Napoleon's terugtocht in 1812 wordt telkens verlevendigd. De vluchtelin gen, die alles in den steek hebben gelaten, gevoelen dat zij er ook toe medewerken om den gehaten vijand ten onder te brengen, gelijk hun voorvaderen een eeuw geleden deden en ze hopen daarom op een vroegen en strengen winter, zonder daarbij te den ken aan hun eigen ellende en ontbering. Niet een was er onder al die honderden vluchtelingen, die niet hoopte, dat de oorlog niet zou eindigen, voordat de Duitschers vol komen zijn verslagen. De Russische regeering doet al haar best om zoo goed mogelijk voor al die vluchtelin gen te zorgen, wier aantal op circa twee millioen wordt geschat. Haar taak wordt daarbij vergemakkelijkt door het geduld en de kalmte, waarmede de boerenbevolking haar moeilijk lot draagt en de blijmoedig heid waarmede zij haar zware offers aan het vaderland brengt. P a r ij s, 2 0 Oct. (R.) Heden namiddag heeft eene hevige ontploffing plaats gehad Sn eene fabriek in de rue Tolbiac. Er zijn vele slachtoffers. De president der republiek en de minister van binnenlandsche zaken hebben zich naar de plaats van de ramp be geven. Tweede telegram. De ontplóffing in de Tolbiac is voorgekomen in eene werkpl waar omstreeks 200 Vrouwen aan het -k waren. Er zijn een veertigtal dooden e ruiten in de wijk zijn gespron gen. Aa opzet valt niet te denken. De Staatscourant van Donderdag 21 October bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd bij de infanterie tot luitenant kolonel, regimentscommandant, de majoors G. W. F. Epkema en F. L. van den Hoff, on derscheidenlijk van het 21e en 11e regi- Tient; tot majoor de kapiteins M. F. Golden- berg en G. A. de Reede, onderscheidenlijk van het 14e en het 10e regiment; tot kapi tein de le luitenants J. D. F. Eekema, M. A. v.d. Lijke en H. Heetjans, onderscheidenlijk Van het 21e, 14e en 22e regiment 1 ',rt de eerste en laatste plaats genoemd adju dant bij het korps geplaatst bij het departement van Marine de hoofdofficier van gezondheid le klasse 0. Vorstman belast met de betrekking van chef van den geneeskundigen dienst hij het marine-hos pitaal te Hellevoetsluis de hoofdofficier van gezondheid der 2e klasse E. J. Janssen geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord de officier van gezondheid le klasse P. L. van Albada geplaatst te Rotterdam en belast met den geneeskundigen dienst der zeemacht aldaar de officier van gezondheid le klasse F. M. R. Schmitz geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Noord- Brabant" de officier van gezondheid le klasse J. Versteeg. Gisteren namiddag ontving de minister van Buitenlar.dsche Zaken den uit Londen vertrokken gezant van Bulgarije aldaar, den heer Mitcheff. Eerste Kamer. In verband met de spoed vorderende behandeling van het wets ontwerp tot nadere wijziging aan de over gangsbepalingen der Auteurswet is thans de Eerste Kamer bijeengeroepen tegen Dins dag 26 October, des avonds ten half negen uur. Tweede Kamer. Zeer waarschijn lijk zal de Tweede Kamer niet vóór Dinsdag 2 November en niet later dan Dinsdag 9 November weder bijeenkomen ter hervat ting der werkzaamheden. Geldmiddelen van de Ne- derlandscheBank. Van week tot week stijgt de boeveelheid gouden en zilveren munt en muntmaterieel bij de Nederland- sche Bank, ten gevolge van de toevloeiing uit het buitenland. De vorige week nam de voorraad toe van 392.4 tot 395.5 millioen, waartegenover een bedrag stond van res pectievelijk 544 en 547.7 millioen aan in omloop zijnde bankbiljetten. Het beschikbaar metaalsaldo was geklommen van 279.9 tot 281.1 millioen, zoodat de Bank volgens de wet nog mag uitgeven 1405.6 millioen aan bankpapier, zijnde het vijfvoud van het me- tealsaldo (Tijd). Militaire verloven. De op perbevelhebber van land- en zeemacht heeft het volgende bepaald: lo. aan militairen, die dienst doen buiten de woonplaats van hun gezin, kan onder de voorwaarden, vermeld in de legerorder, deel B 1915 no. 89, een verlof van 3 dagen wor den verleend, teneinde hen in staat te stel len aanwezig te zijn bij de bevalling hunner echtgenooten; *2o. dit verlof kan op gelegaliseerde aan vraag van de(n) behandelende(n) genees kundige tot den duur van een week wor den verlengd; indien uit deze aanvraag blijkt, dat op geen andere wijze in de ver pleging der kraamvrouw kan worden voor zien; 3o. achterblijven van bovenvermelde ver lor en zal alleen dan als gerechtigd worden beschouwd, indien uit een gelegaliseerde verklaring van den behandelenden genees- ki ndige blijkt, dat er gevaar voor het leven van kraamvrouw of kind bestaat. De juistheid van alle hiervorenbedoelde aanvragen of verklaringen zal door een offi cier van gezondheid kunnen worden gecon troleerd op dezelfde wijze als is bepaald ten opzichte van verklaringen, afgegeven voor het achterblijven van verlof wegens ziekte van militairen of van leden van hun gezin. Ingeval bij onderzoek blijkt, dat valsche of misleidende verklaringen zijn overgelegd, zal de betrokken militair daarvoor aanspra kelijk worden gesteld. Voorts wordt bepaald, dat wanneer verlof tot herstel van een doorgestane ziekte wordt aangevraagd op grond van een geneeskun dige verklaring, door den chef van den mili tairen geneeskundigen dienst ter plaatse dit verlof door den korpscommandant, in af wachting van nadere beslissing voorloopig kan worden verleend. Bij Koninklijk besluit is aan den reserce- twcede-luitenant E. A. J. M. baron van Voorst tot Voorst, van bet wapen der eenie. vercun- ninc verleend tot bet draeen van de orde- teekenen van ridder van de Souvereine Orde van Malta, bem door Zijne Doorluchtiee Hoogheid den grootmeester tüd genoemde orde geschonken Nederland en de oorlog. Kon Nat.Steuncomité. Blijkens de zestigste lijst zijn van 3 tot en met 9 October bij het Koninklijk Natio naal Steuncomité bijdragen ingekomen tot een bedrag van 13.346.08Mr, maken de met het totaal der vorige lijsten, ad 3.217.163.49^, een totaal van 3.230.509.58 aan ontvangen bijdragen en toezeggingen. Uitvoerverboden. Met ingang van 18 October is verbo den de uitvoer van katoenzaadolie, kokos olie, kokosvet, sesamolie, sojaolie, rondno- tenolie, en voor zoover de uitvoer daarvan niet verboden is, van alle eetbare vetten, met inbegrip van margarine, voor zoover de ze door hare bereiding met melk of melk- bestanddeelen geschikt is gemaakt om boter te vervangen. Voorts is verboden de uitvoer van rond, vierkant en zeskant staafijzer en staafstaal boven 40 m.M., diameter of zijde, alsmede van gereedschapsstaal, onverschillig of dit oud of nieuw is. Verboden uitvoer. De N. R. Ct. meldt: In verband met de door rijksambtenaren aan de Binnenhaven te Rotterdam gedane aanhouding van ruim 3000 liter benzine, die verborgen was in ijzeren buizen, zich be vindende in zandsteenen zuilen, welke zoo genaamd dienen moesten voor den bouw van bruggen en voor Crefeld bestemd wa ren, is men tot de wetenschap gekomen, dat een dergelijke zending zandsteenen zuilen van Rotterdam uit haar weg naar Duitsch- land heeft gevonden, alsmede een zending grafzerken, die vcljens rifte dienst zouden moeten doen om en van Duit- sche gesneuvelden le dekken. Met beide zendingen werd benzine naar Duitschland uitgevoerd. Te Coevorden zijn aangehouden 16 wagons margarine, totaal 160.000 K.G., welke naar Duitschland zou worden uitge voerd. Het meikvraagstuk. Over de voorziening in den melknood heeft èen gedachtenwisseling plaats 'gehad tusschen de gemeentebesturen van Amster dam, Rotterdam en Den Haag. De minister van landbouw had, meldt het Hbld., gisteren een conferentie met afgevaardigden van deze gemeentebesturen teneinde ook van hen te vernemen wat verder gedaan moet worden om de hooge prijzen en het drei gend tekort aan melk voor de binnenland sche consumptie tegen te gaan. De tinverkoop. Naar het Hbld. verneemt, is door onder ling overleg de onlangs vermelde verkoop van 800 blokken" Gouvernementstin aan Duitschland verminderd tot 700 blokken. Het is daardoor mogelijk geweest enkele fa brieken, welker bedrijf door gebrek aan grondstof dreigde stop gezet te worden, aan den gang te houden. Contrabande. Met verwijzing naar zijn mededeeling, voorkomende in de Staatscourant van 28 Augustus 1915, no. 201, brengt de minister van Buitenlandsche Zaken ter kennis van be langhebbenden, dat de Britsche regeering nieuwe lijsten heeft vastgesteld van artike len, die als absolute en als conditioneele contrabande zullen worden beschouwd. Deze nieuwe lijsten van contrabande-arti kelen zijn opgenomen in de Staatsct. van Donderdag 21 October 1915 no. 246. Couranten enz. voor de militairen. Verzocht wordt er de aandacht op te ves tigen dat couranten en tijdschriften, welke men vrij van port aan de militairen aan de grenzen wil toezenden, geadresseerd moe ten worden aan de soldaten van de grenswacht teen niet aan den comman dant der grenswacht, aangezien die com mandant meestal een officier is, in welk geval geen portvrijdom voor de zendingen door de administratie der posterijen volgens de letter van het Kon. besluit (waarbij port vrijdom voor officieren werd afgeschaft), wordt toegestaan en de zendingen dus met strafport worden belast, met het gevolg dat zendingen worden geweigerd. Aangezien bijna zonder uitzondering de afzenders on bekend zijn blijven al die stukken dan op de postkantoren liggen, zoodat de afzenders hun goed doel niet bereiken. Belgische geïnterneerden te Rotterdam. Te Rotterdam is een interneeringskamp van Belgische soldaten gevestigd, onder be vel van den reserve 1ste luitenant C. W. E. van Hoek. Onder het bevel van dezen offi cier staan alle Belgische geïnterneerde mi litairen, die te Rotterdam bij particulieren werkzaam gesteld zijn of worden, tegen weekloon. Gisteren is een groep van deze militairen uit de interneeringskampen bij Ol- deb'-oek en Zeist aangekomen. Hiervan zijn er 21 werkzaam gesteld bij de firma W. van der Lugt en Zoon's stoomkuip- en kistenfa briek, in de Tweede Rosestraat. Ook in pel ten* jenfabrieken zijn er enkelen aan het werk gegaan. Deze milirairen zijn geheel vrij; al leen mogen zij de gemeente niet verlaten. Binnenkort worden meer geïnterneerde militairen te Rotterdam verwacht. (N. R. Ct.) Evenals te Rotterdam en te Maassluis zal ook, naar het Hbld. meldt, te Amsterdam een interneeringsdepot opgericht worden voor de Belgische soldaten, die te werk worden gesteld bij particuliere firma's. Het depót zal in November opgericht worden op het fa brieksterrein van „Trompenburg", aan welke fabriek deze Belgen ook werkzaam zullen zijn. Het kamp komt onder bevel te staan van den le luitenant Van Linden Tol. Geïnterneerden. Te Balk (Gaasterland) zal een school ge sticht worden voor kinderen van Waalsche geïnterneerde soldaten. Een Waalsch onder wijzer wordt met de leiding daarvan belast. De kinderen van de Vlaamsche geinter- neerden aldaar kunnen het onderwijs op de lagere school volgen. Ontvluchte krijgsgevan- - genen. Te Zwolle zijn hedennacht twee ontvluch- te Russische krijgsgevangenen aangekomen. Zij waren 24 dagen onderweg geweest en meenden nog in Duitschland te zijn. Te Valkenswaard zijn zes Russen over de grens gekomen en onder militair geleide naar Rotterdam overgebracht. Zij waren uit het kamp van Beverlo gevlucht. Het vasthouden van metaalbewerkers Dinsdag heeft naar wij reeds meld den eene conferentie plaats gehad tus schen het Kamerlid Spiekman en twee hoofdbestuurders van den Metaalbewerkers- bond, Dekkers en Danz, met den minister van Oorlog over het bekende verbod voor de metaalbewerkers om naar Engeland te gaan. Door Spiekman werd, naar Het Volk hierover meldt, bij den minister de zaak in geleid en te kennen gegeven dat men zich dezerzijds moeilijk kon neerleggen bij een maatregel, waarbij 't den arbeiders onmoge lijk werd gemaakt, om, indien zij dit voor hun belang noodig achtten, naar het buiten land te vertrekken. Door de hoofdbestuurders van den Metaal- bewerkersbond werd betoogd, dat, indien het verbod mocht worden gehandhaafd, het geen ze zouden betreuren, er dan door de regeering diende medegewerkt te worden om ook hier te lande de loonen voor de metaal bewerkers belangrijk te verhoogen. Door den minister werd medegedeeld, dat hij zich, hoewel noode, gedwongen heeft ge zien tot dezen harden maatregel over te gaan in het belang van het land. Hij beriep zich op zijne wettelijke bevoegdheid en meende dat het landsbelang in dezen, evenals in an dere soortgelijke omstandigheden, diende te gaan boven het belang der particulieren. Omtrent de medeweiking aan de verhoo ging der loonen, kon de minister, hoewel de zaak in ernstige overweging is, nog geen toezegging doen. Voor de werklieden, die zich reeds verbonden hebben naar het bui tenland te gaan, zal zooveel mogelijk de ge legenheid daartoe worden gegeven. Spionnage. Het gerechtshof te 'sGravenhage heeft verstek-arrest gewezen in de zaak tegen Hilner Dierks, koopman, geboren te Bazel, zonder bekende woonplaats in Nederland, door de Haagsche rechtbank vrijgesproken van de hem ten laste gelegde spionnage ten voordeele van Duitschland. Het vonnis werd vernietigd. Het Hof acht te wettig en overtuigend bewezen, dat be klaagde opzettelijk verschillende jongelieden heeft aangenomen om tegen betaling spion nen-diensten te verrichten ten nadeele van Engeland, welk land in oorlog is met Duitschland endoor welke handeling van bekl. de onzijdigheid van Nederland in ge vaar kon worden gebracht. Het Hof achtte beklaagde schuldig aan het hem ten laste gelegde en veroordeelde hem tot één jaar gevangenisstraf, met last tot on middellijke gevangenneming. Ook het Openb. Min. bij de rechtbank had één jaar gevangenisstraf gevorderd. De Rotte rdamsche koperzaak. Voor het Haagsche gerechtshof is behan deld het hooger beroep in de zaak tegen J. C. M. van Rhee, 46 jaar, sigarenwinkelier, M. Samson, 56 jaar, pettenhandelaar en C. J. Welkerling, 39 jaar, expediteur, geboren te Ludwigshafen, allen wonende te Rotter dam, de eerste twee door de rechtbank al daar vrijgesproken van de'aanklacht van po ging tot verboden uitvoer van koper naar Duitschland, de derde bekl. ter zake mede plichtigheid aan de poging tot verboden uit voer van koper veroordeeld tot 3 weken ge vangenisstraf. De behandeling in hooger beroep leverde geen nieuwe gezichtspunten op. Het O. M. requireerde bevestiging van het vonnis. Als verdedigers traden op mrs. Jos. van Raalte, Donker Curtius en Van Gelder. Smokkeltruc? Te Glanerbrug gebeurde het, dat een scha mel gekleed man zich met een handkar in de richting der grens voortbewoog. Een rijksambtenaar hield den man staande en constateerde, dat zich in den handwagen fijne vleeschwaren bevonden, die niet moch ten worden uitgevoerd. Terwijl de man werd ondervraagd, nader de een als heer gekleed persoon, die de vleeschwaren kalm uit de handkar nam, en toen de kommies tot bezinning kwam, waren heer en fijne vleeschwaren reeds op Duitsch gebied. De schamel gekleede man klaagde, dat hij bestolen wasr (Tel.) Een contrastl Drie soldaten te Nispen hielden zeven smokkelaars aan, die 300 KG. rijst vervoer den. Hun werd een flinke som geld geboden, 10—20 tot 100 gulden zelfs, om ongehin derd te mogen passeeren. De militairen deden evenwel hun plicht. Een ander drietal werd door de maréchaus- sée betrapt, toen ze bij fraude behulpzaam waren. (Grondw.) Hooger beroep. In de zaak betref fende poging tot vergiftiging in de Schie- straat te Den Haag, is door de veroordeelde en door den officier van justitie hooger be roep aangeteekend. Het manifest der dienst weigeraars. Aan de Asser Ct. wordt ge meld: Onder beschuldiging van opruiing door middel van het zoogenaamde manifest der dienstweigeraars is door den officier van justitie te Assen rechtsvervolging ingesteld tegen dr. Louis A. Bëhler, rustend predikant te Paterswolde. Diefstal door militairen. De vorige week werd het loopknechtje van een drankhandelaar te Ede betrapt op het stelen van cognac. De moeder van het knechtje, die door de politie in verhoor werd genomen, wist zich niet beter te redden, dan door de politie den raad te geven, niet alleen bij haar, maar ook eens bij haar buurvrouw te gaan kijken, waar op groote schaal han del werd gedreven in gestolen militaire goe deren. De raad werd opgevolgd en men kwam tot de verrassende ontdekking, dat drie groepjes militairen zich hadden schul dig gemaakt aan diefstal van voorwerpen van uitrusting- en kleeding- en ook voe-r dingsartikelen. Zoo wordt een stel koks en bijkoks verdacht van het stelselmatig ver- koopen van spek, dat voor de soldatenmena- ge was bestemd; een paar soldaten, van wie één die op een rustkamer geëmployeerd is geweest, leverden ondergoed, schoenen en werkldeeding aan een familie, die zich met den verkoop belastte, en dan is nog de ver denking op een fourier gevallen van het ver- koopen van oude en nieuwe schoenen. Een uitgebreid onderzoekde oplitie gevangen en nog steeds komt zij tot de ont dekking, dat nog meer voorwerpen zijn ver kwanseld. (Hbld.) Diefstal op groote schaal. Se dert geruimen tiid werd aan het in aanleg ziinde Wilhelminakanaal te Tilburg allerlei materiaal gemist, gereedschap, ijzer. bout. steenkool, enz. Het bedrag van een en ander was reeds tot een respectabele som aange groeid. Ten gevolge der diefstallen deed een inspecteur van politie op 40 plaatsen huis zoeking. Bii een groot aantal werklieden werden gestolen goederen in beslag geno men. Verdacht van diefstal. In ver zekerde bewaring is gesteld de sleeper J. J. te Botterdam, die in de Stieltiesslraat was aan gehouden. daar de portier van het handels terrein had bemerkt, dat hiï een zak vervoer de. waarin pakjes geborgen waren. Bij onder zoek bleek dat hü ook in een hak onder den wagen nakies he.d geborgen. 27 in het ge heel. Ieder pakje bevatte een damasten tafel kleed. De pakjes waren ontvreemd uit een kist die op het terrein stond en opengebroken was. Inbraak. Dinsdagnacht heeft een voormalige knecht bii den landbouwer A. v. d. P. lc Barneveld. ingebroken. Na eerst ge tracht te hebben door den schoorsteen bin nen te komen heeft hii zich later door een raampje toegang verschaft. Nadat de bewoners wakker waren gewor den, heeft hii een nog nieuwe, gesloten bin nendeur vermoedelijk met een biil totaal ver brijzeld. In hun angst zijn de inwoners toen naar hun buren gevlucht, die -»*n$tonds de politie gehaald hebben. De beambten hebben den dader nog den zelfden nacht aangehouden. Verdronken. Gistermiddag is he\ twee-jarig zoontie van den veehouder Biins- dorp te Haarlcmmerliedc in een onbewaakt oogenblik in de Bingvaart verdronken. De moeder vond bet drijvende. In de militaire ambulance trachtte men tevergeefs de levens geesten weer op te wekken. Kind overreden. Een 5-jarig kind van den heer E. A. Mulder te Diever ge raakte onder een wagen en is spoedig da~- na overleden. Ongeluk meteendogca: r Meersenerweg onder Limmel is een de"'- met 4 personen in volle vaart tegen de brv aangereden. Het riituig sloeg om. terwiil de inzittenden eruit geslingerd werden, waar van er twee onder het par>^ terechtkwa men. Door eenige fietsers werd de eerste hulp verleend, terwiil ook een paar genees- heeren spoedig ter plaatse wmi. Allen ble ken min of meer ernstige verwondingen te hebben opgeloopen. Twee waren bewusteloos, een der inzittenden had een schedelbreuk, terwiil een der anderen twee armen had ge broken. Na verbonden te z';" .werden zij pe- auto naar Hou them tem gebracht. Reclame. TJk r per anker I 34. J per flesch - 0.85 IWilschisM 34. Itlel. 145. School, en Kerknieuws. De leerstoel in de economie te Leiden. Men deelt aan De Tijd mede, dat de aanbeveling van curatoren der Leidsche universiteit ter vervulling van de vacature van prof. Greven bestond uitle. mr. Aalberse, 2e. prof. Van Blom, 3e. prof. Verrijn Stuart. De eerste vrouwelijke pri vaat-docent te Amsterdam. De eerste vrouwelijke privaat-docent aan de Am- sterdamsche Universiteit, dr. Annie Posthumus, privaat-docent in de moderne Deensch-Noor- weegsche philologie, zal Maandag 25 October, des namiddags 3 uur in de universiteit te Am sterdam haar lessen met een openbare les ope nen- Kunst en Wetenschap. Tekst gevraagd bij den gre nadier s-marsch. „De Soldatencourant" meldt, dat zich een commissie heeft ge vormd, bestaande uit de heeren: R. B. A. N. de Quay, majoor der grenadiers, M. E. Gre- fe, kapitein der grenadiers; N. A. Bouwman, kapitein-directeur der K. M. K.; R. O. van Gennep, le luit. der jagers; L. A. C. de Bock, le luitenant-adjudant der grenadiers, secre taris, met het doel, passende woorden te ver krijgen op den marsch van de brigade gre nadiers en jagers „Turf in je ransel." Daartoe wordt een prijsvraag uitgeschre* ven, waaraan kunnen deelnemen zij, die be- hooren of behoord hebben tot de brigade grenadiers en jagers, alsmede tot hen, die tot deze brigade en het vroegere regiment grenadiers en jagers behoord hebben. Onder de eischen, waaraan moet worden voldaan, zijn de volgende: lc* Het gedicht moet zich geheel aanpas sen aan de melodie, terwijl de woorden „Turf-in-je-ransel" bij den aanhef moeten gebruikt worden; 2o. Het gedicht moet geheel op den marsch sluiten, van opwekkend en aard, po pulair en niet gezwollen zijn. D e b o-o menb ij Laren. De koopers van de boomen langs den Amersfoortschen Straatweg tusschen Larenberg en Laren, welke voor de verbreeding van dien weg zouden moeten vallen, hebben aanzegging ontvangen dat de boomen nog niet mogen woiden gerooid.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2