BINNENLAND. f ÏMIÜÖF WIJNHAIfDEL J. A. 80HQTEÜMAN&Zn. Uit den omtrek. Verspreide Berichten. Telef. 145. Utrechtschestraat 34. .©nderhandelingen tot herstel van den vrede je beginnen. Havre, 21 Oct. (R.) De Belgische re geering heeft besloten een nieuw oorlogs- flcruis te stichten, dat het beeld draagt van 'den Belgischen leeuw. Konstantinopel, 21 Oct. (W. B.) Keizer Frans Jozef heeft den grootvizier prins Said Halim Pacha het grootkruis in de orde van Sint-Stefanus verleend. B er 1 ij n, 2 0 Oct. (W. B.) Officieel be richt. De stortingen op de derde Duitsche oor- ïogsleening bedroegen tot 18 October, met inbegrip van den eersten termijn der ver plichte storting, 8269 millioen mark, zijnde 68.54 pet. van de ingeschreven som. De verplichte storting was 30 pet. Londen, 21 Oct. (R.) De Times be richt uit Petersburg, dat eene nieuwe bin- nenlandsche leening van een milliard roe bels, tegen 5M rente zal worden uitgegeven. Weenen, 21 Oct. (W. L De Südsla- vische Korrespondenz bericht uit Sofia: De minister van financiën Tontsjew begeeft zich ,via Weenen naar Berlijn om een aantal fi- noncieele zaken af te doen. Stockholm, 20 Oct. (W. B.) De re geering heeft een uitvoerverbod uitgevaar digd voor boter, die niet van den officiee- len stempel voorzien is. Het voornemen be staat eiken boteruitvoer te verbieden en vergunningsbewijzen in te voeren. Vereenlgde Staten. N e w-Y o r k, 2 1 O c t. (R.) De firma Mor gan heeft eene verklaring bekend gemaakt,, inhoudende dat zoomin Engeland als Frank rijk voornemens zijn in den eerste- tijd hier nieuwe leeningen aan te bieden. N e w-Y o r k, 21 Oct. (R.) Berichten uit Brownville (Texas) melden, dat eene Mexi- caansche bende een dorp op de Amerikaan- sche grens hebben aangevallen en drie Ame- rikaansche soldaten hebben O^dood. Zuid-Afrika. Kaapstad, 21 Oct. (R.) Eerste mi nister Botha is in Losberg gekozen. Kaapstad, 21 Oct. (R.) De minister van landsverdediging, generaal Smuts, is bij de verkiezingen voor het Zuid-Afrikaansche parlement gekozen in Pretoria West. Hij had candidaten van de nationalisten en van de arbeidspartij tegenover zich. Oorlogswinst. Als tvpisch staaltje van de groole winsten, welke thans door en kele ondernemingen gemaakt worden, ont- leenen wij aan de Düsseldorfer General-An- zeiger het bericht, dat de N. V. Vogt "Wolf, Güterslöth, welk vleeschconservcn. fabrir^crL in het afgeloonen dienstiaar met een kapi taal van M. 1 millioen een winst gemaakt heeft van M. 1 08 millioen. dus meer dan 100 pet Onverantwoordelijk. Het Morth London Police Oourt heeft een koetsier tot 14 dagen hechtenis veroordeeld, die in beschon ken toestand een wagen volschietkatoen bestuurde. Staten-Generaal. Militaire Tehuizen en vrij- d o m van briefport. De heer Duymaer van Twist heeft 30 September de volgende vragen gericht tot den minister van Oorlog: lo. In de vergadering van de Tweede Ka mer van 15 Juli 1915 heeft de minister van Oorlog verklaard, te willen overwegen, of het binnen toelaatbare grenzen mogelijk zal zijn, hier en daar iets te doem met betrekking tot het verleenen van subsidie aan de militaire tehuizen. Heeft deze overweging reeds tot eenig resul taat geleid 2o. Is het onderzoek naar de juistheid der beweerde ongenoegzaamheid van de geestelij ke verzorging der gemobiliseerde troepen, waarvan in de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp tot het in dienst houden van inge- lijfden bij de militie bij brief van 10 Juli 1915 sproke is, reeds afgeloopen En zoo ja, welk resultaat heeft dit onderzoek o-geleverd 3o. Is de minister van Oorlog bereid zij nerzijds te bevorderen de totstandkoming van een koninklijk besluit waarbij vrijdom van port ten behoeve van de militairen wordt verleend zooals dit was geregeld bij kon. besluit van 28 Augustus 19T0, no. 60 De minister van Oorlog, de heer Bosboom, heeft op deze schriftelijk gestelde vragen •gisteren het volgende eveneens schriftelijk ge antwoord Ad Tm Door ondergeteekende is in het be gin van September j.l. een opgaaf gevraagd van de bestaande militaire tehuizen, protestantsche en roomsch-kf/_holieke, zoomede van het be drag, hetwelk als bijdrage voor de instandhou ding voor elk tehuis, noodzakelijk moet worden geacht. Zoodra door hem over de noodige gegevens wordt beschikt, zal nader worden overwogen wat len deze kon worden gedaan. Ad 2m. Door ondergeteekende is aon den toenmaligen veldprediker in algemecnen dienst Sij het leger te velde, ds. A. S. Talmo, gevraagd e willen meedcelen of de klacht, omtrent de »nvoldoendheid der geestelijke verzorging van militairen geuit, al of niet gegrond is. In antwoord daarop deelde deze mede, dat de klacht niet gegrond mag worden geacht. Bij dit antwoord werd door genoemden veld prediker in algemeenen dienst tevens overge legd een rapport van een door hem op 20 Juli 3-1. bijgewoonde vergadering, welke te Utrecht was bijeengeroepen door het hoofdbestuur van den Militairen Bond en in welke vergadering ook e veldpredikers uitgenoodigd en meerendeels aanwezig waren. Ook deze vergadering kwam op grond van de besprekingen tot de conclusie, dat de wijze, waarop door de aanstelling van de veldpredi kers, in verband met Tm aanvullenden dienst van andere predikanten, op dat oogenblik aan de behoefte aan prediking voldaan wordt, geen grond oplevert voor klachten. Ad 3m. De vrijdom van briefport ten behoe- .ve van militairen, zooals deze geregeld was bij kon. besluit van 28 Augustus 1914 no. 60, werd zoowel van militaire rijde nis van de zijde van het publiek, op zoo schromelijke wijze misbruikt sok na een daarover handelende order van den Opperbevelhebber van land- en zeemacht, dat beperking noodzakelijk bleek. Bij kon. besluit van 16 December 19T4 no. 74 kwem dan ook althans ten aanzien van de verzending van drukwerken deze beper king tot stand. Ook daarna echter bleef misbruik bestaan. De minister van Waterstaat oordeelende, dat het tijd werd, daaraan paal en perk te stellen, heeft toen een kon. besluit uitgelokt, waarbij met ingang van 20 September 1915 de vrijdom van port tot het hoogst noodige werd beperkt. Onder die omstandigheden kan de onderge teekende geen vrijheid vinden zijnerzijds be vorderen, dat de regeling volgens het kon. be sluit van 28 Augustus 1914 no. 60 weder wor de hersteld. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 22 Oc tober bevat o.a. de volgende Koninklijke be sluiten: op verzoek eervol ontslagen J. A. ten Broek, controleur der invoerrechten en ac cijnzen te te Rotterdam, en J. W. Furster, verificateur der invoerrechten en accijnsen te Amsterdam; op verzoek wegens langdurigen dienst eervol ontslagen met pensioen en dankbe tuiging voor de langdurige en goede dien sten door hem aan den lande bewezen, de inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht dr. C. Th. Humme; bevorderd tot inspecteur van idem met den rang van schout bij nacht de hoofdof ficier van gezondheid le klasse bij de zee macht Dr. I. G. ten Noever de Brauw en hij op verzoek wegens langdurigen dienst eer vol ontslagen met pensioen; aan den hoofdofficier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht Dr. E. J. Borgesius, is de titulaire rang verleend van hoofdoffi cier van gezondheid le klasse; bevorderd tot inspecteur van den genees kundigen dienst der zeemacht met den rang van schout-bii-nacht de hoofdofficier van ge zondheid le klasse J. Vorstman; tot hoofd officier van gezondheid le klasse de hoofd officieren van gezondheid 2e klasse L. J. Janssen en B. van Utteren,en tot idem 2e klasse de officieren van gezondheid le klas se B. L. van Albada en C. Pino. Mr. Regout ernstiq ongesteld. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Naar wij vernemen is Mr. L. H. W. Re-, gout, tijdelijk en buitengewoon gezant van Nederland bij het Vaticaan, ernstig onge steld. Ook het departement van buïtenland- sche zaken kreeg hiervan bericht. Mevrouw Regout die voornemens was a.s. Dinsdag naar Rome te vertrekken is thans gisteren ochtend daarheen gegaan. Te 's Gravenhage is aangekomen in hotel Paulez, mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, gezant van Nederland bij de hoven van Zweden, Denemarken en Noorwegen. D r. S o I f. De Duitsche minister van Koloniën dr. Solf, die op zijn doorreis naar Brussel eenige dagen te 's Gravenhage ver toefde tot het bezichtigen van de merkwaar digheden der stad en het brengen van eeni ge beleefdheidsbezoeken, heeft gisteren mid dag de residentie verlaten en is vergezeld van zijne echtgenoote en graaf Wolff-Met- ternich naar België vertrokken. De onderwijscommissie. Uit zeer betrouwbare bron wordt aan De Tijd medegedeeld, dat door de gewraakte publi catie van De Telegraaf het werk der Onder wijscommissie vermoedelijk niet onbelang rijk zal worden vertraagd en het resultaat langer op zich zal laten wachten. Heden zal de commissie vergaderen, om een en ander te bespreken. Mr. Th. Stuart. Naar de Tel. meldt, zal de heer mr. Th. Stuart te Am sterdam zich binnenkort uit het openbare leven terugtrekken. Hij stelt zich bij zijn pe riodieke aftreding als Statenlid voor Amster dam I niet meer beschikbaar en zal zijn func tie van voorzitter der afdeeling Amsterdam van den Bond van Vrije Liberalen neerleg gen. Tot directeur van den provincialen keu ringsdienst in Friesland hebben Gedepu teerde Staten benoemd den heer H. W. de Kruyff te Deventer. Nederland en de oorlog* Uitvoerverbod van nikkelen- en bronzen pasmunt. De uitvoer van nikkelen- en bronzen pas munt van het Koninkrijk der Nederlanden is bij Koninklijk Besluit verboden. Uitvoerverbod van kaas. De Minister van Landbouw enz., overwe gende dat het wenschelijk is een overzicht te krijgen van den in Nederland aanwezi gen voorraad kaas, heeft bepaald dat met ingang van 24 October vergunningen tot uitvoer van kaas voorloopig niet meer mo gen worden verleend en dat met ingang van dienzelfden datum op bereids verleende ver gunningen tot uitvoer van kaas geen uitvoer zal mogen geschieden. Kaas welke op bovenvermeld tijdstip het land niet heeft verlaten mag niet meer wor den uitgevoerd. Melk voorziening. Sedert Woensdag is de uitvoer van melk en melkproducten (met uitzondering van kaas en boter) stop gezet. Sedert het laatst van September, toen de uitvoer eenige da gen gesloten was, werd deze, nadat de ver- eeniging van melkfabrikanten was opgericht voorloopig weder toegestaan op voorwaar de, dat deze vereeniging zou voorzien in de behoefte voor de binnenlandsche con sumptie. Naar v.ij vernemen, is het de bedoeling, de -i van deze voorziening te doen dragen, zoowel door d exporteurs van melk en melkproducten in c'rn engeren zin (ge condenseerde melk, melkpoeder, gesterili seerde melk en gesteriliseerde room), als door de kaas- en boter-exporteurs, die even eens die enorme quantiteiten melk noodig hebben, welke middellijk, n.l. in den vorm van boter en kaas, over de grenzen gaan Daarover is een gemeenschappelijke ver gadering gehouden ven de verschillende vereenigingen. Op deze vergadering werd nog geen overeenstemming verkregen. Enkele boter- en kaasexporteurs spraken de meening uit, dat zij door het ter beschik king stellen van boter en kaas reeds vol doende verplichtingen op zich hadden ge nomen, wat van de andere zijde, waar men wees op de kolossale onttrekking van melk, die thans plaats heeft door de kaas en bo- ter-productie voor het buitenland, werd ont kend. Het ligt echter, naar ons meegedeeld werd, in de bedoeling van den minister ook de boter- en kaasexporteurs in de kosten van de melkvoorziening, naar gelang van de, door hen verbruikte hoeveelheid, te doen bijdragen. (Hbld.)- De distributie van levensmiddelen. Sinds de instelling van de Rijkscommissie van Toezicht op het Centraal Administratie- kanfoor voor -de distributie van levensmid delen, houdt deze commissie iederen Maan- degnvddag vergadering in het gebouw van de directie van den landbouw. Aardappelprijzen. De laatste weken heeft een zeer groote stijging plaats gehad van aardappelprijzen. Een van de grootste Amsterdamsche aard appelhandelaars heeft daarover het een en ander verteld aan het „Hbld." „Wanneer door de regeering niet spoedig ingegrepen wordt, staat voor velen een ban ge winter voor de deur. De prijzen van de aardappelen zijn de laatste weken iederen dag gestegen. Drie weken geleden verkoch ten de boeren hun Zeeuwsche bonten nog voor 2.50 per mud en thans vragen zij reeds 3.25. De Zeeuwsche Eigenheimers stegen in dien ti jd van 2—a 2 25 tot 2.50a 3 en zoo gaat het met alle soorten. Waaraan is deze buitengewone prijsstij ging naar uw meening toe te schrijven? ,De oorzaak is, dat door de speculanten wordt verwacht, dat de grens eerstdaags we der voor den uitvoer zal worden geopend. Met die verwachting in het vooruitzicht heb ben zij duizenden Hectoliters opgekocht. En de boeren zijn niet eens bijzonder willig om te verkoopen; doen mee aan de speculatief Hun geheele bedrijf heeft dit jaar een op brengst gehad als misschien nooit te voren. Om geld zitten zij niet verlegen; ze kunnen het uitzingen." Wat moet er naar uw meening gedaan worden om aan deze speculatie Yoor goed een einde te maken? Het enkel vaststellen van maximumprijzen geeft natuurlijk niets, zoolang dat niet gepaard gaat met verplich te beschikbaarstelling! Neen, dat is volkomen juist. Zelfs wan neer de minister een maximumprijs bepaal de, zou dat niet veel baten. Er zit niets an ders op, dan dat de geheele voorraad aard appelen, welke in het land is, opgemaakt wordt en dat de boeren en handelaren ge dwongen worden b.v. iedere maand een tien de gedeelte van hun voorraad (Zeeuwsche Eigenheimers, bonten en blauwen, Friesche Borgers en Blauwen, op te ruimen. Deze zijn het meest gevraagd voor de buitenland- sche consumptie. Die witvleezige aardappe len kunnen dan tegelijkertijd voor uitvoer bestemd worden. Dat is het eenige err af doende waarop aan het verfoeilijke bedrijf van speculatie in eerste levensbehoeften door middel van achterhouding een einde kan worden gemaakt. Naar aanleiding van de prijsstijging der aardappelen, waarover een en ander werd medegedeeld, schrijft men nog aan het Hbl., dat de houders van groote posten aardap pelen, deze thans inkuilen, om ze naar hunne meening spoedig te kunnen uitvoe ren naar 't buitenland. Zoo kan men o. a. op plaatsen in N.-Brabant, die niet ver van de Duitsche grenzen aan spoor gelegen zijn, de inkuilingswerkzaamheden gadeslaan. Indien even mogelijk wordt vlak langs of op de spoorterreinen ingekuild om er dade lijk, zonder veel kosten, bij te zijn zoodra er gelegenheid voor uitvoer komt. Te Vechel, aan de lijn BoxtelGoch, worden thans zeer groote oppervlakten grond voor inkuiling van 't product gebezigd, ondanks de sterke -vraag voor binnenlandsch gebruik. Ontsnapte krijgegevangenen. Te Well (L.) kwamen de laatste dagen wederom drie uit Friedrichsfeld ontsnapte Franschen, n.l. een sergeant, een korporaal en een soldaat, de grens over, en bij Affer- den een eveneens uit Friedrichsfeld ont snapte Rus. Te Swalmen zijn drie uit Duitsche krijgs gevangenschap ontvluchte Russen over de grens gekomen. Smokkelen. Door de kommiezen te Glanerbrug is aan gehouden de landweersoldaat H., van Los ser, behoorende bij het Grenswacht-deta chement te Enschede, die trachtte een par tijtje vet over de grens te smokkelen. On der hevig verzet werd hij met behulp van de rijksveldwacht gearresteerd. Nederlandsche Zeehelden tentoonstelling. De firma P. Kley- kamp te Den Haag heeft ten bate van het Haagsche Steuncomité in haar kunstsalons een expositie van schilderijen en kunstvoor werpen geopend, betrekking hebbende op de Nederlandsche zeehelden uit de 17e eeuw en hun tijd. H. M. de Koningin stond uit haar parti culiere verzameling voor deze tentoonstel ling af een aantal portretten, historieprenten en miniaturen; o.a. portretten van Jacob Haemskerk, Henricus Cornelis Lonk, Piet Hein, Maarten Harpertszoon Tromp, Witte Cornelisz de With, Johan Evertsen, Jan van Galen, Michiel Adriaansz. de Ruyter, Abra ham van der Hulst, Egbert M. Kortenaer, Isaac Sweers en Stellingwerf; afbeeldingen betrekking hebbende op den Tocht naar Chattam, den Zeeslag bij Solebay. Onder de miniaturen zijn vele exemplaren, die door kenners zeer worden geroemd. Uit de inzending van H. M. de Koningin- Moeder, treft men o.a. aan de portretten van Prins Willem II en Prins Willem ITT, Mich. Adr. de Ruyter, Hans Willem Bentinck, Corn. Evertsen, Aert van Nes, Jan Corne- lisz. Meppel, en Jacob van Wassenaer Keer van Obdam; voorts een afbeelding „in wat manier de zilveren vloot van den admiraal Piet Hein verovert is in 1628", een afbeel ding „in wat manier door den admiraal Pie- ter Adriaansen in twee reyse Honduras ver overt is", en een voorstelling van den Zee slag bij Duinkerken. Ook uit particuliere verzamelingen wer den schilderijen en voorwerpen afgestaan, waaronder er zijn', die nog nooit voor het publiek ter bezichtiging werden gesteld. 8 Marktberichten. Eiermarkt te Ejae. A.mvoer 8500 stuks. Hoop-ste prijs 9.75. Laagste prijs f 8.78 Gemiddeld f 9.35. Stemming vlug. Eiermarkt «e Raatte. Aanvoer 80000 stuks. Hoogste prijs f 9.25. Laagste prijs f 8.25 Gemiddeld f 8.75. •Stemming gewoon Reclame per anker f 34.—. per flesch - 0.85 De glasindustrie bedreigd. Wegens gebrek aan grondstoffen wordt de glasindustrie te Leerdam, waarin onge veer 1400 werklieden hun onderhoud vin den, bedreigt, doordat de Engelscbe regee ring den uitvoer van soda, een der grond stoffen voor het glas, totaal verboden heeft. De voorraad soda, welke nog aan de fa brieken aanwezig is, is voldoende om het be drijf gedurende een zestal weken te kun nen uitoefenen. Er worden intusschen ern stige pogingen in het werk gesteld om de zoo onmisbare soda uit Amerika te betrek ken, wat evenwel met zeer hooge kosten ge paard zal gaan. Intusschen heeft, naar het Hbld. meldt, gisterenmiddag te Amsterdam een vergade ring plaats gehad van verbruikers van soda in ons land. Het resultaat is geweest, dat er een aaneensluiting tusschcn deze verbrui kers is ontstaan en dat er een commissie is gevormd, om naar buiten op te treden. De vergadering werd geleid door den heer Co- chius, directeur der glasfabriek te Leerdam^ Wekeliiksche mededeeling betreffende mond- en klauwzeer. Sedert de vorige opgave d,d. 13 October j.l. werden gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd: in Zuid-Holland 1 geval in elk der gemeen ten Overscliie en Rotterdam; in Zeeland 1 geval in elk der gemeenten Kloetinge. Sluis en Stavenisse: in Noord-Brabant 2 gevallen te Veldhoven i 1 geval in elk der gemeenten Gemcrt en "Woensdrecht; in Overijssel 7 gevallen te Staphorst; in Gelderland 1 geval in elk der gemeen ten Dinxperlo en Aaltcn: in Limburg 4 gevallen te Vaals. 2 gevallen in elk der gemeenten "Wittem. Voerendaal. Eysden en Kcrkrade. 1 geval in elk der ge meenten Maastricht, Merkelbeek en Oud- Vroenhoven. Hel geval te Woensdrecht betrof verdacht vee van eenzelfden eigenaar bii wiens runde ren 5 October te Ossendreobt mond- en klauw zeer werd geconstateerd. De maatregelen werden opgeheven in de gemeenten Cadzand. IJzendijke. Kattendiike, Vlissingen en Piinacker Sollicitante n-o vervloed. Voor de betrekking van concierge aan de school voor middelbaar onderwijs voor meisjes te Leeuwarden, hebben zich niet minder dan 185 sollicitanten aangemeld. Aanranding In den trein. De rechtbank te Haarlem heeft, uitspraak doende in de zaak tegen den aanrander van een dame in den trein tusschen Haarlem en Leiden, beklaagde veroordeeld tot TM jaar gevangenisstraf. De moord te Raamsdonks- v e e r. Naar de Echo van het Zuiden meldt, heeft de militair, die thans in voorarrest zit, bekend de dader te zijn van den moord op J. van Biezen, Zondag 10 dezer te Raams- donksveer gepleegd,. Hij geeft voor uit zelf verdediging gehandeld te hebben. De inbraak t Rotsterhaule. De rechtbank te Heerenveen veroordeelde bekl. Veenstra wegens inbraak bij zijn buur man Buitenveld te Rotsterhaule, tot drie jaar gevangenisstraf. Een speksmokkelaar. De be lastingambtenaren te Aalten hielden een persoon aan, die er dik en bezweet uitzag. Daar dit erg verdacht leek, werd de man ge fouilleerd en toen bleek hij op zijn lichaam een dikke zijde spek te hebben. Van zijn paard gestort. Te Weert is de opperwachtmeester-instructeur H. van zijn paard gestort en aan de beko men hoofdwonden overleden. Overreden. Te Feerwerd (Gr.) is het vierjarig zoontje van den arbeider H. F aldaar onder een boerenwagen geraakt en dood opgenomen. Landbou w-o n g e 1 u k. Op treurige wijze kwam te Hornhuizen Dinsdagmorgen de heer G. Heller, landbouwer wonende te Kolham onder deze gemeente, om het le ven. Bij het bezaaien van een stuk land gingen de voor de zaaimachine bespannen paarden op hol en kwam de bestuurder te struikelen, waarbij hij van een der paarden een hevigen slag tegen het hoofd kreeg, ten gevolge waarvan hij binnen enkele oogen- blikken overleed, (N. Gron. Ct.) De gemeenteraad van Utrecht kwam gis termiddag weer bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. J. P. Fockema Andreae. Eervol ontslag onder dankbetuiging voor de vele bewezen diensten werd verleend aan dr. J .J. Neurdenburg als directeur der gemeente-gasfabriek. Medegedeeld werd, dat bij B. en W. plannen in voorbereiding zijn om voor min- en onvermogenden voor lageren prijs dan gewoonlijk van gemeente wege brandstoffen beschikbaar te stellen. Hierna werd voortgegaan met de verde re behandeling der voordracht tot herzie ning van de salarisregeling van het onder wijzend personeel der openbare scholen voor lager onderwijs en de vele daarop in gediende amendementen. Verworpen werd een amendement van de heeren Van Leeu wen en Boomsma, om het geheele artikel 7 (bezoldiging van bij-akten) te doen verval len. Ook werd verworpen het voorstel van B. en W. om extra bezoldiging voor alle bij akten toe te kennen. In de avondzitting werden benoemd tot tijdelijk leerares in het Engelsch aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes mej. A. J. Alma te Utrecht; tot leden van de plaat selijke commissie van Toezicht op het La ger Onderwijs: mevr. C. P. van Kretschmar van Veen—Van de Poll, mr. A. H. M. Wer ker, dr. E. Slijper, dr. H. Kruyt en dr. La- meris en tot curator van het Stedelijk Gym nasium :prof. dr. J. J. A. A. Frantzen. Centraal Museum te Utrecht Bij den Ulrechtschen Raad is ingekomen een voordracht van B. en W. om over te gaan tot de stichting van een centraal mu seum, .door gedeeltelijke verbouwing van het voormalige klooster van St. Agnes. De zich daarbij bevindende kapel, genaamd Calvariënberch, een merkwaardig bouwstuk uit vroeger eeuwen, geheel ingericht maar tegelijkertijd beter bewaard dan de onlangs met rijkshulp gerestaureerde kapel van Ma- riënberch te Nijmegen, zal gerestaureerd worden en bij het museum behooren, even als het merkwaardigste gedeelte van het klooster van St. Agnes, terwijl een gedeelte van het klooster, dat mindere waarde heeft, zal worden»afgebroken om ter plaatse een nieuw museum-gebouw op te richten. De kosten van restauratie en nieuwbouw wor den geraamd op 250.000. In £\et Centraal Museum zullen worden opgenomen het Stedelijk Museum, het Aarts bisschoppelijk Museum en het Museum van het Prov. Utrechtsche Genootschap, terwijl besprekingen worden gevoerd over opne ming van het museum der Oud-Bisschoppe lijke Clerezy en den aankoop van aan het genootschap „Kunstliefde" toebehoorende schilderijen van Utrechtsche meesters. Naar raming zal de exploitatie van het nieuwe museum een hoogere uitgaaf van 13.000 per jaar vorderen. Na goedkeuring der voordracht zal onmiddellijk met de werk zaamheden aangevangen worden. Het aarts bisschoppelijk museum zal worden onderge bracht, wat gothische voorwerpen aangaat in de kloosterkapel en in een paar gaierijen daarnaast. De zes antieke kamers van het stedelijk museum komen naast het aartsbis schoppelijk museum en de stedelijke schil derijen op de bovenverdiepingen. Het mu seum van het Provinciaal Genootschap komt in de ruime oude kloosterkeuken. Het nieuwe gebouw zal worden opgetrok ken in baksteen. Ramen, plafondbetimme ringen en deuren zullen van eikenhout wor den, de dakbedekking van leien en de ra men van glas in lood. B a a r n. De afd. Baarn van den Volks bond tegen Drankmisbruik heeft besloten lit het voorjaar van 1916 eene groote tentoon stelling te houden van huisvlijt voor Baarn, Soest, Eemnes en Bunschoten. Baarn. Door den heer A. W. Boele vait Hensbroek alhier worden pogingen aange wend om te geraken tot de stichting van een concert- en schouwburgzaal. In verband hiermede Is de inschrijving opengesteld op een aandeelenkapitaal van 85000, ver deeld in aandeelen van 1000 en 500. L e u s d e n. De heer H. Visscher heeft menigeen verplicht door zijn adres aan den Raad inzake het aanvragen van wegen-ver betering. De plattelands-gemeentebesturen hebben gewoonlijk een zeer beperkt pro gramma van werkzaamheden. Maar op dat programma is aanleg en instandhouding van goede wegen over het geheele gebied der gemeente toch wel een der voornaamste nummers. Jammer dat kortzichtige schriel heid de plattelandsraden meestal weerhoudt aan wegenverbetering een sommetje te be steden. Laten we hopen dat Leusden hier nu eens een voorbeeld gaat geven. De ge meente is welvarend genoeg en zal heusch niet aan den rand van den afgrond worded

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2