Kaas. Naar wij vernemen zal de inventarisatie „van de in Nederland aanwezige voorraden kaas, waarvan sprake is in de beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid 'en Handel betreffende de op 24 dezer in gaande voorloopige schorsing van den uit voer van kaas, geschieden vanwege de Rijks commissie van toezicht op de beschikbaar stelling en den uitvoer van kaas. Regeeringeieren. Men meldt uit Amsterdam: Donderdag had hier ter stede de eerste veiling plaats van zoogenaamde regeerings- eieren. De Regeering heeft de veilfng van die eieren opgedragen aan de Vereeniging V. P. N., die, zooals bekend is, wekelijks in haar verkooplokaal plaats heeft. In dezen tijd van het jaar wordt door de leden van die vereeniging circa 12.000 eieren per week aangevoerd. Donderdag waren daar 45.000 eieren van de Regeering bijgevoegd. Deze eieren wor den geleverd door de exporteurs. Zij zijn verplicht 10 pCt. van hun export af te staan en voor deze eieren wordt geen consent ge geven naar het buitenland. De belangstelling op deze veiling was buitengewoon groot. Gewoonlijk is het aan tal koopers een veertigtal, terwijl dit werd geschat op 125. Vol belangstelling was men ook in vakkringen naar den afloop. Zonder moeite werden alle eieren aan den man gebracht. De prijzen waren ongeveer dezelfde als de vorige week. Goedkooper eieren zijn er dus vooreerst niet te verwachten. Tabak uit Nederlandsch- I n d i Op verzoek van de uitvoerende commis sie van de N. O. T. had haar voorzitter .Woensdagnamiddag alle importeurs van Su matra en Java tabak van Amsterdam en Rotterdam ter vergadering bij de Ned. Han delmaatschappij uitgenoodigd om de belan gen van den tabakshandel te bespreken. Alle groote maatschappijen en importers waren vertegenwoordigd. De heer V a n A a 1 s t zette uiteen, dat de N. O. T., zooals zij reeds vroeger verklaard had, zoo noodig het eenmaal verkregen recht om tabak, koffie en kinabast N. O. T.- vrij te kunnen aanvoeren, met kracht sou verdedigen, doch dat hij het noodig achtte, dat van de zijde van de importeurs krachtig werd medegewerkt, om het vertrouwen, dat Bitsluitend Nederlandsch-Indische tabak zou worden aangevoerd te bestendigen en zorg te dragen, dat deze tabak öp de tof nu toe gebruikelijke wijze bij inschrijving werd ver kocht. Op zijn voorstel werd besloten, dat van 1 Januari a.s. af de cognossementen zul len vergezeld zijn van in Ned.-Indië opge maakte certificaten van oorsprong en dat de tabak bij aankomst door deskundigen zal worden onderzocht. Daartoe zal zoowel voor de Sumatra- als voor de Javatabak een com missie worden ingesteld, die geregeld over de aankomende partijen rapport zal uitbren gen. De heeren H. C. van den Honert, directeur der Deli Maatschappij, De Fremery, direc teur der Deli Batavia-Maatschappij, en Van den Arend, directeur der Tabaksmij. Arends burg zullen de commissie voor de Sumatra- tabak en de heeren S. P. van Eeghen, M. P. Voute en J. van Hoboken Azn. een com missie voor de Javatabak samenstellen. Door de N. O. T. zal als secretaris van die commissies worden toegevoegd de heer W. Moens, die, zooals onlangs gemeld, reeds els secretaris der Ned. Indische koffïe-con- tróle-commissie is opgetreden. Het verbod voor de metaalbewerkers. Naar het Volk verneemt, wordt de corres pondentie tusschen het Kamerlid Spiekman •n den minister van Oorlog, over het verbod voor de metaalbewerkers om het land te ver laten nog voortgezet. Het is zeer waarschijnlijk, dat deze aan gelegenheid zoo spoedig als daartoe de ge legenheid is te verkrijgen, in de Tweede Kamer ter sprake komt. De dienstweigerings- a k t i e. Men schrijft uit Den Haag aan Het Volk: Naar wij vernemen is de regeering ern stig van plan krachtig op te treden tegen de onderteekervaren van het bekende mani fest, aansporend tot dienstweigering. Diegenen van de onderteekenaren, die tot s Rijks dienst behooren, zullen zeker wor den ontslagen, terwijl de ministers zich tot alle onder hunne controle staande besturen hebben gewend met een aansporing tegen deze personen op te treden. vraag of tegen de onderteekenaren een strafvervolging zal worden ingesteld, is nog in overweging. De minister van Justitie moet aarzelen de vervolging in te stellen, wijl ze zou leiden tot straffen, die niet in evenredigheid monden staan tot de betrekke lijke ongevaarliikheid van het misdrijf. De koperzaak. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft terechtgestaan de 26-jarige beursbediende en koopman L. W. S. Paardenkooper te Am sterdam, ter zake dat hij te Krimpen aan den Ussel, althans in het arrondissement Rotter dam, in de maand Februari 1915, althans omstreeks dien tijd, ter uitvoering van zijn voornemen, om koper naar Duitschland uit .e voeren, ofschoon de uitvoer van koper iaar het buitenland wegens oorlogs of oor- 'Ogsgevaar in het belang van den Staat was verboden, een hoeveelheid koper in de Rijn aak „Elize" zou hebben doen laden, wetende dat de Rijnaak bestemd was om met dat koper naar Duitschland, althans naar het buitenland te vertrekken; benevens een hoe- veelheid koper zou hebben doen veivoeren naar de richting Rotterdam, om eveneens met bestemming voor het buitenland als ge meld, in gemelde Rijnaak te worden ingela den, zijnde de uitvoering niet voltooid, al leen ten gevolge van de van zijn wil onaf hankelijke omstandigheid, dat de politie het vervoer en laden in die Rijnaak heeft ver hinderd en het reeds ingeladen koper in be slag heeft genomen. Ter terechtzitting van 27 Mei was reeds een aanvang gemaakt met de behandeling van deze zaak; daar twee der belangrijkste getuigen destijds niet verschenen waren, vroeg 't O. M» voor onbepaalden tijd aan houding. Geëischt werd thans 3 maanden met ver beurdverklaring van het in beslag genomen koper. Heide-ontginning. Ten huize van mej. B. L. W. van der Hucht te 's Gra- venhage is de 21e jaarvergadering gehou den van de Kwartgulden-Vereeniging voor Heide-ontginning. De vergadering werd geleid door den heer jhr. Hora Siccama van de Harkstede. Uit het jaarverslag bleek o. m. dat een nieuwe afdeeling der Vereeniging is in *t leven geroepen, n.l. Santpoort, terwijl een afdeeling, Wijk bij Duurstede, is opgeheven. De gezamenlijke contribuanten, 10,096 leden, brachten in het afgeloopen jaar op 5623, welk bedrag aan den Oranjebond van orde is afgedragen voor ontginnings werken. De voorzitter deelde daarna mede, dat de vereeniging van hare oprichting af, tot heden aan den Oranjebond van Orde heeft kunnen afdragen de belangrijke som van 113,996, waarbij moet worden gevoegd een bedrag van 5884 aan gekweekte ren te. Voorts deelde hij mede, dat blijkens door de Ned. Heide Maatschappij verstrekte ge gevens, de resultaten van het Van der Huchtbosch uitstekend genoemd kunnen worden. Patrimonium. Het Ned. Werklie denverbond Patrimonium houdt 22 en 23 November e.k. te Amsterdam zijn 34ste al- gemeene vergadering. Er zullen o.a. aan de orde zijn de volgen de onderwerpen: Rapport „uitvoering van door de Regee ring genomen maatregelen in verband met de crisis". Rapporteur: C. Smeenk, door vien behandeld zal worden het onderwerp: „Wat de crisis ons leert". „Het verband tusschen Patrimonium en de Chr. Vakbeweging", in te leiden door den heer A. Zijlstra, hoofdredacteur der N. Prov. Gron. Courant. Rapport en oprichting eigen drukkerij en onderlinge verzekering tegen brandschade. Een admiraalsstaf in veiling. Dezer dagen is in 't Venduhuis te 's Graven- hage publiek verkocht de admiraalsstaf van admiraal De Winter. De staf is met fluweel overtrokken, waarop eenige malen gebor duurd is de Nederlandsche leeuw met zwaard en pijlbundel. Aan het boven- en het bene deneind van den staf is een eenvoudig gou den bandje bevestigd; op 't bovenste is ge graveerd: Terror Belli, Deeus Pacis. Het on derste bevat de opdracht: Aan den Maar- sc) alk van Holland I. W. de Winter, Lode- wijk Napoleon, le koning van Holland, den 5 April 1807. De Winter was de eenige admiraal van Holland, voor den zeedienst opgeleU en in 1795 tot vice-admiraal en commandant van 's lands vloot benoemd. Hij leverde 11 Oc tober 1797 bij Kamperduin een zeeslag te gen de Engelschen, waarin niettegenstaan de de groote dapperheid zijner matrozen, hij met zijn schip „De Vrijheid" en nog zeven andere schepen in handen der Engelschen viel en als krijgsgevangene naar Engeland werd gevoerd, waar hij twee maanden bleef, en einde 1797 naar zijn vaderland terug keek?. Van 1798 tot 1802 was hij gezant in Frankrijk, toen hii naar Nederland werd teruggeroepen om aan het hoofd van de zee macht t#» komen sta?n. Toen Lodewijk Na poleon koning van Holland was geworden, schonk hij De Winter zijn volle vertrouwen, benoemde hem tot maarschalk van het Rijk en tot opperbevelhebber ter zee en te land. De Winter was de eenige admiraal van Hol land die zich als gevangene aan een tegen stander heeft overgegeven. Het maakt een eenigszins pijnlijkén indruk schrijft men aan de „N. R. Ct." dit hooge waardigheidsteeken tentoongesteld te zien in een verkooplokaal, geschat en beoor deeld door een onverschillige menigte en wat erger is betast en beduimeld door handen, die niet juist de meest geschikte zijn om een fluweelen, met goud versierden staf te hanteeren. Zeker was De Winter geen Tromp of een De Ruyter, maar de eer mag hem niet onthouden worden, dat hij ernstig getracht heeft om onze iammerlij*ke verwaarloosde vloot te herstellen. Is er voor rijn admiraalsstaf geen plaats in het nog te stichten Marine-museum? Den kooper van den admiraalsstaf is een door notaris Bimberge afgegeven op authen- thieke bescheiden gegronde verklaring van herkomst, uitgereikt. Naar men ons mededeelt, is de staf voor 1300 gekocht door jhr. Victor de Stuers voor zijn persoonlijke collectie. Jhr. De Stuers heeft ook voor 275 resp. 145 de beide miniatuurportretten van De Winter gekocht. Tilburgsche waterquaestie. Gelijk algemeen is bekend, is de groote plaag van Tilburg gelegen in zijn vervuild water, waartegen tot hiertoe nog geen af- doend middel gevonden is kunnen worden. .Nu is een Tilburger, de heer F. J. Horvers, tot B. en W. gekomen met de blijde bood schap, dat hij de oplossing van het raadsel heeft gevonden en B. en W. huldigen de meening, dat in deze zoo uiterst belangrijke quaestie eventueele oplossingen niet mogen verwaarloosd worden, zoolang niet met ze kerheid gebleken is, dat ze niet aan het doel dienstbaar gemaakt kunnen worden. Daar vandaan dat zij met den heer Horvers in on derhandeling zijn getreden en hem voor zijn vinding een som van 10.000 hebben ge boden, te betalen in twee termijnen groot 5000 een half jaar nadat het systeem in toepassing is gebracht, de tweede 5000 en jaar daarna, op voorwaarde dat de resul taten aan de verwachtingen beantwoorden en dat na gehouden proefneming dit sy steem door de gemeente wordt aanvaard en na algemeen in toepassing te zijn gebracht, blijkt, dat het afvalwater zoodanig kan wor den verwijderd, dat het aan derden geen schade of last veroorzaakt. De heer Hovers heeft zich' bereid ver klaard op deze voorwaarden zijn systeem aan de gemeente kenbaar te maken. „N.C." Diefstal van 200 0. De losse arbeider W. v. H., die uit een pakje, toebe- hoorende aan de firma Zur Muien te IJmui- den, twee biljetten van 1000 stal, is ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De eisch was één jaar. Vandalisme. Te Weesp zijn bij verschillende winkeliers in de laatste nach ten de spiegelruiten met een glassnijder erg beschadigd. De politie heeft tot dusver de daders nog niet kunnen vatten, doch men denkt dat bal dadige straatjeugd hier bezig is geweest, daar Dinsdag een koopman met goedkoope glassnijders dê markt bezocht en deze voor werpen door den geringen prijs in hun be zit zijn gevallen. Marktberichten. Eiermarkt te Almelo. Aanvoer 25500. Hoogste prijs f 9.25. Laagste prijs f 8.— Gemiddeld f S.50. Stemming gewoon Eiermarkt te Wïjhe. Aanvoer 8000. Hoogste prijs f 9.50. Laagste prijs f 8.50 Gemiddeld f 9. Stemming gewoon Eiermarkt te Amsterdam. Vrijdag 21 Oot. 1915. Kipeieren f 8.00—10.25. Kegeeringseieren f 00—9.35. Eendeieren f 7.008.00. Aanvoer 56875. Middenprijs per 100 V. P. N, f 8.87. Eegeering f 8.33. Jonge hanen f 0.20—1.61. Oude hanen f 0.88. Oude kippen f 0.73—1.60. Eenden f 0.53—0.81. Konijnen f 0.791.70. Hazen f 1.25—2.09, Talingen f 0.30. Patrijzen f 0.85. 190 stuks. Boekbeo or deeling. Uren met Novalis, keur van stukken uit zijn werken, vertaald en ingeleid door Dirk Coster, met bijdragen van P. C. Boutens uitg. Hollandia-Drukkerij te Baarn. Die kort en goed een overzicht van het leven en werk van Von Hardenberg, dichter der vroeg-romantische school, tijdgenoot van Goethe, wenscht, neme dit boekje ter hand, hetwelk aan beknoptheid duidelijkheid paart en kennis kan verrijken. Een Duistere Zaak en De Chouans- „Keur van Romantiek" heet een nieuwe serie boekjes, door W. L. en J. Brusse's Uitg.-maatsch. te Rotterdam in 't licht te geven. De beide ver schenen boekjes van Honoré De Balzoc zijn ver taald door dr. W. van Ravesteijn en zi roman- t sche episoden uit de Fransche Revolutie. Na deze sensatieromans zullen werken van Hoff mann, Hawthorne e. a. volgen. De uitvoering der boekjes laat niet te wenschen over. Gemarteld België door Pierre Nothomb, uitg. Feikema, Caarelsen en Co., Amsterdam. In deze bladzijden vinden wij bijeengebracht de resultaten van de Commissie tot onderzoek van overtred ngen v&n 't volkenrecht, waarin vele mannen van goeden naam zitting namen. In dien ook slechts een zeer klein deel van het hier vermelde op waarheid berustte, zou het reeds verschrikkelijk zijn te «rernemen wat er gemar teld en geleden is. De oorlog, die zulke dingen op zijn geweten heeft, is reeds daardoor veroor deeld. Wat al dégenereerende krachten gaan er van den oorlog uit? De Onwaarheid van j'Accuse door dr. P. Molenbroek, uitg. W. L. en J. Brusse, 2de druk. Gretig zijn de handen uitgestoken naar J'Accuse, de verschijning van den 2den druk van dit contra bewijst, dat men ook het weder hoor betrachten wil. Intusschen woedt de strijd feller dan ooit. Onwillekeurig denkt men bij het lezen van dergelijke werkjes aan den man, die, toen hem gevraagd werd, welke de oorzaak van zijn z:ekte was, ten antwoord gafTc wou* liever dat ik wist hoe ik er af kwam don hoe ik er aan kwam! Christian Science pro: Marie Hartman, contradr. J. Gerretsen. uitg. Hollan dia-Drukkerij. Over C. S. is reeds veel ge schreven sedert Mrs. Eddy deze beweging in het leven riep, nu een halve eeuw geleden. In dit pro en contra wordt nog eens het voor rn tegen bepleit. Probleem van den Oorlog en Roeping van den godsdiens t i gen mensch, door Ds. Westerman Holstijn, uitg. als voren. Het aantal oorlogsgeschriften weder om met-een vermeerderd. Ook dit ernstig woord verdient gehoord en overdacht te worden, 't is een krachtige oproep om te helpen opbouwen het Vredespa'eis, binnen welks muren de inter nationale vrede eens zal worden geteekend. 's Lands Plantentuin te Buiten zorg door F. Went, uitg. Hollandia-Drukkerij Raarn (serie „Onze Koloniën")- Zooals bekend is, is deze Plantentuin meer dan een gewone botanische tuinlangzamerhand heeft deze zich ontwikkeld tot het tegenwoordige Département van Landbouw. Vrij Christendom, uitg. Ned. Prot.- Bond, bij P. M. Wink te Zalt-Bommel (vervolg op de oude serie „Redelijke Godsdienst" handelt over De Orthodoxe en Moderne .Geloof prediking uit psychologisch oogpunt vergeleken, door Dr. M. C. N. Maurik Broekman. Den Gulden Winckel. maandschrift voor boekenvrienden in Groot-Nederland, red. G. v. Eckeren, uitg. Holl. Drukkerij. De afl. van 15 Oct. bevat o. a art over Hein Boeken (met portret) en facsimile handschrift en een stuk ever Maarten Maortensvoorts de gewone ru brieken. De Natuur, red. dr. Z. P. Bonman, uitg. J. G. Broese te Utrecht. De laatste afl. bevat o a. Hoe zelf een toestel te maken voor episcopische projectie, Demonstratie-apparaten voor draad- looze telegrafie. Ontstaan van magnetisme. Dia mant, Steenkoolteer, Geschiedenis van het glas. enz. enz. Aan duidelijkheid van beschrijving blijft hier evenmin te wenschen over als aan overvloed van illustreering. Morks' Magazijn, red. C. v. Son, uitg. C. Morks te Dordt. De Oct.-afl. bevat als titel plaat „Volendamsch meisje", als bijlage een beschrijving in afzonderlijk boekje van een Aquarium. De inhoud geeft ook nu weer veel en velerlei, met tal van illustraties voorzien, zoo als De wijnoogst in Médoc, Rumenië, Wereld- Oorlog, en schetsenGouden kogel en Hoog bezoek en een humoristisch vers „Dorpje aan de Grenzen." Voorts de gewone rubrieken. Nieuw Vrouwenleven, red. adm. Daisy Junius Heelsum. De Oct.-afl. bevat stuk ken over De vrouw en de oorlog. De vrouwen van Z -Afrika, Opvoed'ng van meisjes, Fiets tocht door Limburg. Het oude huis (feuilleton) en de gewone rubrieken, een en ander met zorg gekozen en bewerkt. Hollandsche Lelie, red. Fr. A. de Savornin Lohman, uitg. L. J. Veen, Amsterdam. De laatste nrs. bevatten o. a. artikelen over Euphonia en het Oera Linda Bok, Keus van Echtgenoot(e), Van Japan naar Java, De Fran- schen in Nederland (17de eeuw). Liefde of Gezag (een en ander over de Chr. Kerk), Straatmuzi kanten, enz. enz. De Wachter, red. D. Drijveruitg. J. Clausen. Amsterdam. De Oct.-afl. bevat art. over Lodewijk Meyer, den beroemden Amster- damschen Lutheraan, vriend van Spinoza, medi cus, filosoof, latinist, dichter I Voorts een stuk over dr. v. d. Bergh v. Eys'nga „Bij dichters en denkers" en de gewone rubrieken. Omhoog, onafhankelijk godsdienstig tijd schrift, red Van Senden en Thomson, uitg. P Veen, Amersfoort. De Oct.-afl. handelt over Jezaia's Visioen, Gösta Berling, Oasen in de woestijn, 't Geslacht, dat een teeken vraagt en de gewone rubrieken. Ernstige en belangrijke lectuur I Voor t jonge volkje (titelpl.„huis op 't duin", bijlage „uit bange dagen", geschied kundig verhaal uit de 17de eeuw, Naardcrmeer. twee dierenverhalen, enz). De Kinderka mer (aardige titelplaat, rijmpjes bij zwartjes, muziek en zangstukje „Janneman heeft klomp jes aan" enz). De Kinderwereld (ge kleurde titelpl. ..een lekker haoje", dierenplagen, vers bij leuke plaat „net kikkers")- Redacteur dezer 3 kinderschriften is S. Abramsz, uitg. P. v. Belkum Az., Zutfen. Deze kindervr'endjes vieren hun '12ste, 31ste en 23ste veriaring! F. W. DRIJVER. Van den Hak op den Tak. (Weekpraatje). Waar er in onzen tijd zoo dikwijls geklaagd wordt over de gedragingen van onze gediensti gen terecht en ten onrechte daar doet het goed eens iets te hooren of te lezen, «lat van waardeering getuigt. Het Rott. N.-Bl. gaf dezer dagen zoo iets over .HET KINDERMEISJE." Keetje ,'t aardig kindermeisje, Is verbazend in de weer Zij vervangt e groote dienstmaagd, En nu werkt zij op haar eer. Matjes kloppen, stoelen wrijven, Koper poetsen, enzoovoort, Al wat tot de werkzaamheden Van de groote-meid behoort! Gloeiend rood kleurt Keetjes wangen, Wat een ijver! Wat een vlijt! „Keetje", zal mevrouw wel zeggen „Wat ben jij een flinke meid!" Enzij zal iets extra's krijgen, Want dat heeft mevrouw gezegd 1 Wat zal moeder staan te kijken, Als zij 't geld op tafel legt! Moeder, die zoo hard moet werken, Die 't zoo roed gebruiken kan I Die zoo moeilijk lond kan komen. Sinds den dood van haren man! Vroolijk hoort men Keetje zingen, Want zij doet haar werk met lust, En ze voelt zich heel gewichtig Door de taak. d;e op haar rust De dienstboden-kwestie blijft steeds aan de orde, of liever zij is langzamerhand overge gaan In een dienstbodennood. Jonkvr. Anna de Savornin Lohman, de algemeen bekende vroe gere redactrice ven ,X)e Hollandsche Lelie", is sinds een paar weken getrouwd en schrijft nu als Mevrouw Spoor, in genoemd bied een arti kel, waarin de dier.stboden-kwestie op zeer eigenaardige wijze gekenschetst wordt. Zij schrijft o. m.Er zijn geen dienstmeisjes meer. De meisjes denken er voor de muts te dragen en in de katoenen uniform der dienstbaren ge kleed te gaan. Zij danken er voor de stoep te boenen, veten te wasschen, kleeden en matjes to kloppen, en vooral om 's avonds alleen in de keuken te zitten en zich bezig te houden met aardappelen te schillen. Zij willen allen „Juffrouw" zijn, en wenschen niet langer naar oude trouwhartige manier door de jongens en knechts van bakker en slager „dog vriistergegroet te worden. De dienstboden verdwijnen. Onze kleeden worden gestoft door den machi- nalen stofzuiger, onze vensters gewesschen door de glozenwosschers. wij krijgen ons eten uit de coöperatieve keuken, de boodschappen worden gedaan door Fluksj"^ en Haaxmannetjes. Het is misschien allemaal gemakkelijker, maar het leven is er niet huiselijker op geworden. Wij omringen ons met vreemden, wij brengen ons huishouden op straat. Maar zegt de schrijfster aan het slot van haar artikelhet is niet de dienstbode, bij wie de allereerste schuld moet gezocht worden. Het is wonderlijk, hoe juist in onzen tijd van democratie, van geëgaliseerde samenleving het verschil der standen is verscherpt. De dienstbode wordt niet meer in den familie kring geaccepteerd, zelfs het gemeenschappelijk avondgebed laat Kaar niet mew in de huiskamer toe. Zij is teruggewezen naar het terrein van <*4 keuken, zij moet in de sfeer der dienstbaar! cii blijven. De hoogmoed des levens heeft zoowel bj| patroon a_s dienstbode den ouden eejivoud -. e#* dreven, de hartelijke hormon e verbroken En toch ging die eenvoud vroeger zee wel met oude deftigheid samen. Het gemis aan dien eenvoud heeft de ditixip boden-kwestie doen ontstaan, welke wel nook meer naar den ouden geest opgelost zal worden^ Wij zullen Amerikaansche manieren rcc^ies, gaan aannemen. Zoo verandert alles mettertijd. k dn ou vooruitgang? Zeker mag zoo genoemd worden, wet waarnemen bij een volksstam op Nieuw-Zeeland. die in een halve eeuw gekomen zijn van m *•- schtnet en tot vrouwenkiesrecht De stam der Moari's op Nieuw-Zeeland kun* nen er zich op beroemen, zich het snelst van een barbaarsch tot een modern beschaafd volk ontwikkeld te hebben. De vorige generatie nog mpnscheneters, hebben de Moari's zich nu reeds tot leden van het parlement en volstrekte voor standers van vrouwenkiesrecht ontwikkeld. Nog geen vijftig jaar geleden behoorden de Moari's tot de wildste Kanibalenstammen, die hunne primitieve godsdienstige feesten met groote mcnschenoffers gepaard lieten gaan. Onder de Eng. regeering, die den grooten aanleg der Moari's voor schilder- en snijwerk erkenden en aanmoedigden, heeft die volksstam zich zoo snel ontwikkeld, dat nu leden in het Nieuw-Zeelandsche parlement zittTng hebben en zij zelfs de vrouwen het kiesrecht hebben ver leend. Men zegt dat de jonge Moari's, die de scholen bezocht hebben, in geen enkel opzicht wat be gaafdheid betreft, bij de blanken ten achter staan. De Moari's zijn er bijzonder trotsch op, dat zij hun vrouwen tegelijkertijd het kiesrecht verleend hebben als de blanken op Nieuw-Zeeland. De vrouwen gaan dus ook daar meepraten. En stellig zal zij ook daar het laatste woord hebben. Weet ge, waarom een vrouw langer kan spreken dan een man? Het veel geconstateerde feit, dat een vrouw heel wat langer aan het woord kan blijven dan een man. wordt door de New-York American" als volgt verklaard De vrouw heeft volgens dat blad een veel grooter longeninhoud, terwijl de luchtpijp veel nauwer is. 't Geval is dus te vergelijken met een verschil tusschen een groote flesch met nauwen hals en een kleinere met wijden hals. Het spreekt vanzelf dat de laatste spoediger leegloopt dan de eerste, wat dan met mannen- longen. tegenover die eener vrouw, ook het ge- vol blijkt te wezen. Van met lucht gevulde menschenlor.gen tot met lucht opgeblazen visschen is maar een klem sprongetje. In „De Tijd" kon men vóór enkele dagen het volgend rijm van G A. W. Wolters Jr. lezen In den tijd, dat alles duur Is, Eigers, groenten, vleesch en vet, Zou ik en nog velen wenschen, Dat er beter werd gelet Op de visch. die lar.gs de straten, Op de markten en zoo voort Uit een hygiënisch oogpunt Werd behandeld zoo 't behoort. Men ziet vaak bij vele kooplui Visch zóó vreeselijk opgedikt, Dat men er van zou gaan denken, Dat ze een zeemijn heeft geslikt, Doch ik ben er overtuigd van, "k Heb 't zoo dikwijls opgemerkt, Dat die visch met een blik pijpje In dien vorm zoo werd bewerkt. Schelvisch, kabeljauw en wijting, Leng, snoek, zeebrtrs, pieterman, Opgeblazen als een voetbal. 't Liefst nog dikker als 't ken, Vol met vuilen menschenadem Ligt zoo'n visch dan daar te pronk, Wie weet of die visch-opblazer Wellicht uit zijn adem stonk. Geloof het vrij, wat *k durf beweren. Als zoo'n visch met voetbalbuik Nog eens door 't Kanaal kon zwemmen, Elke duikboot nam haar duik! Stellig zou de onderzeeër 't Torpilleerendat gewis; Want voor vleesch zou hij 't niet houden, Maar ook zeker voor geen visch. 't Verzoek is nu aan hen, wien 't aangaat, Heeren leden van den Raad, Vischgeblaas te degradeeren Tot een ademlooze daad'. Dat is geen erg smakelijk vers van dien mijn heer Wolters, maar 't is toch goed dat op het bedrog wordt gewezen. Menigeen kan zoo een leelijk koopje maken. Dat deed ook iemand op de Leeuwarder markt. Hij was er al vroeg op uitgetrokken, om voor zijn baas een haas te koopen. En dat lukte hem. Verheugd over den gesloten koop, trok ie huiswaarts. Direct maar aan t „ofstrupen want 't baist zag 'r deksels mooi oetEn dushégeen bloed, geen vleesch, geenmaar wel kwamen er allerlei lompen en vodden te voorschijn. Dat was voor „vief en dartig stuuver" toch wel wat al te duin*! Die koop was dus een „vergissing. Een lee- lijker vergissing nog was de koop, welke iemand deed op de Wijchensche markt. Daar stond een boer met een osje, dat hij wilde verkoopen. Bovenbedoelde persoon kwam als liefhebber op dagen. 't Was dezen echter om een melkkoe te doen. Nadat hij het beest bekeken had en op den mg daarvan de goede eigenschappen van een melkbeest meende ontdekt te hebben, werd naar den prijs gevraagd. De koopsom werd genoemd, men vond dep prijs billijk en het beest verwisselde van eige* naar. De nieuwe eigenaar, ten zeerste verheugd over zijn gedanen handel, haastte zich hiervan mededeeling te doen. Doch wie schetst 's mans verbafinf vernam, dat hij niet een vaars doch eefi os aap aangekocht. Nu ontevreden over zijn domu? j/ zich nu-liever van zijn koop ontslagen. OR natuurlijk niet worden toegestaan, aangezie# ilt. beest de eigenschappen van een os eischte men betaling van het gekochte. dan na veel moeite werd daaraan voldaafc ej. Door verkoop van het beest met verlies 9C een zestal rijksdaalders Is deze handelsman een zeker minder goede stemming over de f* dane zaken, bli fiouwljil teruggekeerd. NEUVELAJkfc

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 6