Woensdag 27 October 1915. BUITENLAND. BINNENLAND. 14"' Jaargang. Verspreids Berichtsa. Hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURG. 99 DE E EM LAN DER". ABONNEMENTSPRIJS: 8 maanden voor Amersfoort t l.©0« Idem franco por post1*5©« Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) O.IO. Afzonderlijke nummers ©.©3* Wtkidijks bijvoegsel nd» Holland sen e Huistrouuf' (ondor redactie van Thérèse van Hoven) per 3 mnd. 50 l'ts. Advertentiën gelieve men liefst vóór 11 uur, familie» advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. Bureau: UTRECHTSCHESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van I—B regels.» ,7 f 0.50. Elke regel meer0.10. Dienstaanbiedingen 25 cents bQ vooruitbetaling. Groote lottors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf beslaan ceer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnemont. Eone circulaire, bevattende de voor w aard eu, wordt op min vraag toegezonden. oer.09. Ber 1 ijn, 2 6 Oct. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Ten noordoosten van Souchez zijn vijan delijke handgranaataanvallen afgewezen. In de gevechten van den 24en zijn aan den vooruitspringenden hoek ten noorden van Le Mesnil in Champagne omstreeks 250 Meter van onze stelling tijdelijk in handen van den vijand geraakt. Gisteren zijn de Fran- schen er weer uit verdreven. 5 officieren en meer dan 150 manschappen zijn gevan gen genomen. Ten noorden van Le Mesnil hoecli de vijand nog een kleinen Duitschen loopgraaf bezet. C.j de Combres-hoogte hadden onze op- blc_.ngen eene goede uitwerking. Fransche op.kïczingen in het Bois le Prêtre bleven zonder resultaat. P a r ij s, 2 6 Oct. (Havas). Namiddag communiqué. De strijd werd voet voor voet voortgezet in Champagne in het middengedeelte van het werk Courtine met golvingen van geringe uitgebreidheid. De hardnekkige tegenstand van de Fransche troepen en hun onmiddel lijk offensief braken de kracht van de Duit- sche tegenaanvallen. Ten noordoosten van Massiges werden de Franschen door een onverhoedschen aanval meester van een Duitschen loopgraaf in de nabijheid van de onlangs veroverde stellingen. Parij s, 2 6 Oct. (R.) Avondcommu niqué. Er is niets te berichten, behalve een ge vecht tusschen een Franschen eendekker en een Duitsche tweedekker van het allerlaat ste type, die op den grond gebracht en on beschadigd genomen werd. De beide Duitsche officieren, die er in zaten, werden gevangen genomen. Petersburg, 25 Oct. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- -alen staf. Op het front van Riga duren de gevech ten voort. Ten zuiden van het Babsitmeer tra den de Duitschers offensief cp, maar zonder succes. In de streek van Olay duurt het ar tillerieduel voort. Aan den linker Dwina-oever en ten zuiden ♦ran den spoorweg naar Ikskul deden de Duitschers op nieuw verscheidene hardnek kige aanvallen. De strijd kenmerkte zich door groote hevigheid. Vijf Duitsche aanvallen werden terug geslagen. Gedurende den zes den aanval drong een deel van de Duit schers in een van onze werken. Onze troe pen, die met moed en koelbloedigheid werk ten, regen een groot deel van de Duitschers aan de bajonet en maakten anderen gevan gen. De zesde Duitsche aanval werd even eens teruggeslagen door de krachtige ge lijktijdige actie van de infanterie en de ar tillerie. Op het front in de streek van Friedrich- stadt hadden kleine gevechten aan de Dwi- na plaats. Aan den linkeroever an de Dwina ten noordwesten van Jacobstadt, en in de woudstreek ten westen van l.ivenhof hadden ook gevechten plaats, maar slechts met kleine detachementen. Bij de Dwinskstreek, ten oosten van Illoekst, houdt het verwoede gevecht met de avanceerende Duitschers niet op. Na de bezetting /an Illoekst tracht ten de Duitschers hun offensiei te ontwikke len, maar zij werden gestuit aan den zoom van het bosch ten oosten /an Illoekst. Pogin gen van den vijand om vooruit te gaan oos telijk van het dorp Pochliana naar het zui den *an Illoekst, werden door ons vuur teruggeslagen. Bij Nowo Alexandrowsk, ten zuiden van het Mezoem-meer en bij Medmoers waren artillerie-gevechten. Artillerie duels van groote hevigheid waren ook op het front van de Demmen- en Drisviaty-mei en. Op het front van de meren Drisviaty, Bogumskoje, A 'pi, Marotsch en Visjnevskoe waren op vele punten gevechten zonder merkbare resultaten aan de eene of andere ziide. On der de meer belangrijke gevechten zijn te vermelden: lo. een gevecht bij het dorp Ideghile ten westen van het Bogunskoemeer, waaruit de vijand werd verdreven; 2. de in neming door onze troepen van het dorp Petroesja ten westen van Koziany. 1 de streek van Smorgon werden eenige zwakke afdeelingen met gemak verstrooid. In de boschachtige streek ten zuiden van Krevo en op het front van de streek Lioebtsji aan de Boven Njemen tot aan Krosjin ten noorden van Baranowitsji is het rustig. In de streek ten zuidoosten van Baranowitsji bom- vijandelijken troep, die door het dorp Roes- sina trok. Aan het Oginski-kanaal bij Voelki, ten zuiden van het Vygonovskoe-meer duurt de strijd voort. De vijand ondernam een reeks tegenaanvallen met het doel de verloren stellingen te hernemen, maar zonder suc ces. In de streek van den linker Styr-oever, ten zuiden van het Nobelmeer, hadden verschei dene kleine gevechten plaats. In een gevecht bij Bolotakova, in de buurt van het Beiloe- meer, bracht de vijand onze troepen een weinig in het nauw. In de streek aan den linker Styr-oever, ten noorden van Rafalovka, trachtte de vijand vooruit te komen, maar hij werd terug geworpen. De vijand deed verscheidene hevige aanvallen in de streek van de dorpen Koekli en Komareve ten westen van Tsjar- torysk. Op één punt bracht de vijand ons in het nauw, maar de tijdig oprukkende troe pen herstelden den toestand. Bij de tegen aanvallen, die wij ondernamen, maakten wij vele gevangenen; wij telden tot dusver 1000 man. Meer naar het zuiden tot aan de Ikwa, op het front van dié rivier en in de streek van Novo Alexinetz, is in 't geheel geen strijd. Volgens gegevens en verschijnselen uit ze kere bron zijn de verliezen van den vijand in de voorafgegane gevechten bij Nowo Alexinetz enorm geweest. In Galicië waren kleine gevechten aan de Strypa en op eenige punten een artillerie- duel in de streek links van de Dnjestr bene den de samenvloeiing met de Strypa. Ten oosten van Czernowitz is het rustig. B e r 1 ij n, 2 6 Oct. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Legergroep Hindenburg. De Illuxtsector is ten noorden van llluxt weder overschre den. De reeds eergisteren tijdelijk genomen hofstede Kasimirsjki is vast in onze handen. Legergroep Leopold van Beieren. Rus sische aanvallen ten oosten van Barano witsji en tegen onze kanaalstelling ten zui den van de Wygonowskojemeren zijn afge slagen. Legergroep Linsingen. Ten oosten van Kukli (westelijk van Czartorysk) werden in den nacht van den 25en de vijandelijke stel lingen bestormd. Een algemeene Russische tegenaanval bleef zonder resultaat. Gisteren werden nieuwe vorderingen gemaakt. De vij and liet 4 officieren, 1450 manschappen en 10 machinegeweren in onze handen. Weenen, 260ct. (W.B.) Officieel be richt van heden middag. De ten Zuid-Westen van Czartorysk strij dende Oostenrijksch-Hongaarsche troepen sloegen verscheidene aanvallen van Russi sche divisiën af, waarbij zij twee officieren en 500 man gevangen namen en een ma chinegeweer veroverden. Duitsche regimenten wierpen den vijand aan beide zijden van den uit het Noord- Westen naar Czartorysk voerenden straatweg terug. In totaal lieten de Russen gisteren in deze streek vier officieren, 1450 man en tien machinegeweren in handen der ver bondenen achter. Overigens is op dit oorlogstooneel de toe stand onveranderd. Weenen, 26 Oct. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. De dag van gisteren is, vergeleken met de vorige dagen, aan het front op het Do- berdo-plateau rustiger verloopen. Daarente gen werd om onze brughoofdstellingen bij Görz en Tolmino, alsmede in de sectoren ten Noorden van Tolmein tot aan de Krn, uiterst hevig gestreden. Al deze gevechten eindigden met een échec voor den aanvallenden vijand. Bij de Km mislukten drie aanvallen der Italianen ten gevolge van ons vuur. Voor de Mrzli Vrh mislukte een nachtelijke aan val van den vijand. Tegen het brughoofd van Tolmino bereid de des namiddags een bijzonder levendig artillerie-vuur nieuwe aanvallen van een sterke strijdmacht voor. Des avonds laat sloegen onze troepen zulk een aanval op de hoogten ten Westen van St. Lucia af, en hedenmorgen vroeg een tweeden tegen onze stelling ten Noorden van Kocarsce, die tot een handgemeen leidde, onder de zwaarste verliezen voor den vijand. De streek van Dexla stond een tijdlang onder trommelvuur. Een zwakke Italiaansche aanval op Zagora werd gemakkelijk afge slagen. De Monte Sabotino, waar de vijand in de laatste dagen minstens 2500 man verloor, werd gisteren niet meer aangevallen, doch wel door de Italiaansche artillerie hevig be- zuidelijk gedeelte van Görz. Des avonds vie len zeer sterke vijandelijke afdeelingen de hoogten van Podgora aan. Het hielp hun echter niets, dat zij hierbij van bommen, ge vuld met vergiftige gassen, gebruik maak ten, want de aanvallen werden bloedig afge slagen. Gisteren waren de verliezen der Italianen bij hun aanvallen tegen de hoogvlakte van Doberdo op sommige plaatsen te overzien. Zbo liggen voor het front van een onzer in- fanterie-regimenten 3000 gesneuvelde vij anden. Aan het front in Tirol sloegen de verde digers van de Lafraun-stelling een aanval van het 116e regiment Italiaansche infante rie af. Rome, 26 Oct. (R.) Officieel commu niqué. Wij voltooiden de bezetting van den lin keroever van de Ponalerivier en bezetten Mezzolago, Moleska en Biacesa. Het hevige artillerievuur van den Monte Ovcino en de Rivawerken kon ons niet ver drijven uit onze stellingen te Dosso en Ca- sina. De krachtige artillerie-actie aan het ïsonzo- front duurt voort. Onze luchtschepen bom bardeerden stellingen te Bainsizza en op het Karstplateau. Sofia, 2 5 O c t. (W. B.) Officieel bericht over de operatiën van den 24en: Onze troepen namen Negotin en de Do- nauhaven Prahovo. De tot dusver bekende buit is een magazijn van verplegingsartike- len en 20 wagons oorlogsmaterieel. Gevan gen genomen zijn een officier en 270 man. Op het slagveld zijn 300 Servische lijken geteld. B e r 1 ij n, 2 6 Oct. (WB.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Ten oosten van Vishegrad is de hoogten linie Suka GoraPanos bereikt. De aanval van de legers van Kövess en von Gallwitz maken goede vorderingen. Ten zuiden van Palanka zijn de noordelijke hellingen van het Racadal in ons bezit Verder oostelijk zijn Markovac, Vk Laole en Kucevo geno men. In de laatste drie dagen zijn 960 Ser- ven gevangen genomen. Van het leger van generaal Bojadjeff zijn geene nieuwe berichten ontvangen. Weenen, 26 Oct. (W.B.) Officieel bericht van heden middag. De ten Oosten van Visegrad oprukkende Oostenrijksch-Hongaarsche troepen wierpen den vijand aan de grens terug. Onder de tegenstanders bevonden zich, naast Servi sche, ook Montenegrijnsche bataljons. De in het Noord-Westelijk gedeelte van Servië opereerende Oostenrijksch - Hongaarsche troepen van het leger van generaal Kövess nadert de Boven-Kolubara en de stad Val- jevo, die door de Serviërs voor onze cava lerie is ontruimd. De van Obrenovatz in Zui delijke richting gezonden Oostenrijksch- Hongaarsche divisiën ontnamen den vijand na een verbitterden strijd de sterke stellingen op de hoogten ten Zuiden en Zuid-Oosten van Lazarevatz. De Duitsche troepen dreven den vijand over Arangjelovatz naar Topola. Op de hoogten ten Oosten daarvan zijn de Oosten rijksch-Hongaarsche troepen in een gevecht met den vijand gewikkeld. Het aan beide zijden van de Morava op rukkende Duitsche leger veroverde de hoog ten ten Noorden van Praca, Markovatz en nog eenige Servische stellingen ten Zuid- Oosten van Petrovatz. Het bergland van het nauwe Donaudal ten oosten van Klissura, is reeds grootendeels van vijanden gezui verd. Hier werden drie Servische kanonnen waaronder een van groot kaliber, buitge maakt. A t h e n e, 2 6 O c t. (R.) Een officieel te legram bericht, dat de Serven Veles hebben heroverd na een verschrikkelijken strijd. N ew-Y ork, 2 6 Oct. (R.) De koning van Griekenland heeft eene verklaring afge legd over het Grieksche antwroord op Ser- vië's verzoek om hulp, aan den correspon dent van de Associated Press te Athene. De koning zeide. Griekenland maakt sléchts het zwaard los in de scheede. Het bedreigt nie mand, maar kan niet toelaten, dat de ge beurtenissen eene bedreiging zullen vormen voor de onschendbaarheid van de natie of de vrijheid van het Grieksche volk. Het is mijn plicht mijn land te behoeden voor het gevaar van vernietiging, doordat het betrok ken wordt in den Europeeschen strijd. Dat zal ik in ieder geval doen als het mogelijk is. Petersburg, 25 Oct. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Op het Kaukazische front waren den 23en dorp Khopa, bij het Tortoem-meer en aan Behalve de reeds voltrokken doodvonnis- de zuidzijde van het meer van Van bij hetsen zijn er te Luik weer 34 nieuwe dood- baideerde onze artillerie met succes een schoten. Talrijke granaten vielen ook in het en in de streken ten zuidoosten van het corp Vasta voorposten-gevechten. Athene, 26 Oct. (R.) Een Engelsche duikboot heeft het Turksche transportschip Carmen, dat met munitie geladen was, den grond geboord. Londen, 26 Oct. (R.) Het War Office bericht, dat het Britsche transportschip Mar quette getorpedeerd is in de Egeische zee. Men bericht, dat slechts 91 van de opvaren den worden vermist. Weenen, 26 Oct. (W.B.) Officieel bericht van heden middag. In den namiddag van den 24sten October wierp een Italiaansch vlieger bommen op Triëst zonder materieele schade aan te rich ten. Drie inwoners werden gedood en ver scheidene gewond. Dit bezoek werd eenige uren later door onze marinevliegers in Venetië beantwoord, waar zij van half tot een uur 's nachts toe op het arsenaal, de electrische centrale, het station, eenige vestingwerken en andere mi litaire gebouwen een groot aantal bommen van middelbaar en zwaar kaliber wierpen, die verscheidene branden veroorzaakten. Den volgenden morgen om 8 uur deed een eskader watervliegtuigen weder een aanval op Venetië, waar de branden, ver oorzaakt door het nachtelijk bombardement, nog voortduurden. Behalve de reeds ge noemde gebouwen, werden thans ook de loodsen voor vliegmachines en de oorlogs schepen met succes gebombardeerd. Een poging van twee vijandelijke vliegers om onze actie te belemmeren, werd door ons ge weervuur in korten tijd verijdeld. Tijdens beide aanvallen werden onze vliegers hevig, doch zonder succes, door de vijandelijke artillerie beschoten. Alle vliegtuigen keerden ongedeerd terug. Madrid, 26 Oct. Het agentschap Fa- bra, de Imparcial en andere dagbladen be vatten het volgende telegram uit Rome: De senator Camporeale, een schoonbroeder van den gewezen rijkskanselier vorst Bulow, heeft in intiemen kring verklaard, dat deze binnen kprt aan den koning van Spanje en den president der Vereenigde Staten een vre desplan zal onderwerpen, onder voorwaar den die Duitschland bereid zou zijn te be spreken. Cairo, 25 Oct. (Havas). Als antwoord op het lawaai, dat de pers te Konstantinopel maakt over de toebereidselen van de Tur ken voor eene nieuwe expeditie tegen Egyp te, heeft de sultan van Egypte besloten 50.000 man op de been té biengen om bij te dragen tot het terugslaan van eiken Turk- schen inval. B e r 1 ij n, 2 6 Oct. (W. B.) Naar aanlei ding van het bericht van den te IJmuiden thuis behoorende logger Enkhuizens Belang, dat hij drie weken geleden twee Duitsche visscher-stoomschepen had waargenomen, die bezig waren met het leggen van mijnen, verneemt de Vossische Ztg. van bevoegde zijde, dat er van Duitsche zijde in 't geheel geene visschersschepen zijn gedrukt om mij nen te leggen. Het moeten dus Engelsche vaartuigen geweest zijn. Behn,25 Oct. (Havas). Zwitsersche bladen bericht, dat de ernst van den eco- nomischen toestand in Duitschland heeft ge leid tot eene zeer stormachtige zitting van den gemeenteraad van Berlijn, waar een socialistisch lid verklaarde, dat in Duitsch land eene ellende heerschte, zooals men nog nooit had gezien. Men bericht ook, dat de burgemeester van Frankfort een protest tele gram aan de Duitsche regering heeft gezon den tegen de duurte van de levensmiddelen. Sofia, 26 Oct. (Bulgaarsch telegraaf- agentschap). De Grieksche regeering heeft eene commissie naar Sofia gezonden, om voor rekening van de regeering in Bulgarije graan te koopen en de kwestie van de ver zending te regelen. De leden van de commissie zijn reeds in Sofia aangekomen, fóex.co en de Vereenigde Staten. Washington, 26 Oct. (R.) Wanneer het gerucht van de inbeslagneming van de branche Chi'.uajuïa van de American Smel ting Refining Company wordt bevestigd, zul len vertoogen worden gezonden aan de feitelijke regeering van Mexico door de Vereenigde Stater». Ziiïd-Airiica* Pretoria, 26 Oct. (R.) Botha heeft besloten aan het bewind te blijven met zijne tegenwoordige ambtgenooten. Vier en dertig nieuwe v e r 0 o r cl e e 1 i n g e n. Een der Belgische correspondenten van De Tijd ir.clut: vonnissen, wegens zoogenaamd krijgsver- raad en spionage, uitgesproken. Telegra fisch is de tusschenkomst van Z. H. den Paus, koning Alphons van Spanje en presi dent Wilson van de Vereenigde Staten van No^-^-Amerika ingeroepen. Kameroverzicht. Eerste Kamer Vergadering van Dinsdag 26 October, geopend 's avonds 8 uur 45. Voorzitter de heer Van Voorst tot Voorst Werkzaamheden. De Kamer besluit morgen om 11 uur in de afdeelingen de wetsontwerpen te onder zoeken, die door de Tweede Kamer zijn aan genomen, waaronder de Auteurswet en Don derdag a.s. om 11 uur de wetsontwerpen, die dan in staat van wijze zijn, in openbare behandeling te nemen. Interpellatie. De heer De Vos van Steenwijk (C.-H. Overijsel) vraagt en verkrijgt verlof om den minister van waterstaat te interpel- leeren over de veiligheid van het spoorver keer over de brug over den IJsel bij Zwolle. Indien de betrokken minister Donderdag a.s. reeds bereid is te antwoorden, zal op dien dag de interpellatie worden gehouden. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag 11 uur. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 27 October bevat o.a. de volgende Kon. beslui ten: benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden jhr, mr. J. J. A. Quintus, thans rechter in de rechtbank te Amster dam; op non-activiteit gesteld ter zake tijdelijke ongesteldheid de le luitenant W. M. C. J. Hafkemeijer, adjudant bij het 6e reg. inf.; benoemd bij den plaatselijken staf tot 2e luitenant plaatselijk adjudant te Zutphen de sergeant-majoor-instructeur F. H. Kamer ling, van het 20e reg. inf.; op verzoek wegens langdurigen dienst eer vol ontslagen met pensioen de officier-ma chinist le klasse bij den marine-stoomvaart dienst C. W. Kemmer; bevorderd tot officier-machinist le kl. J. C. Poleij, thans idem 2e klasse; benoemd tot inspecteur der posterijen en telegrafie in algemeenen dienst G. J. Hof- ker, thans adjunct-inspecteur; op verzoek wegens volbrachten diensttijd eervol ontslagen de generaal-majoor der in fanterie van het Nederl.-Indische leger R. G. Doorman, met dankbetuiging voor de lang durige diensten; HetJapanschegezantschap. Reuter bericht uit Tokio, dat de oud-gezant te 's Gravenhage Kijuro Shidehara den 27en October hier zal aankomen. Hij zal benoemd worden tot vice-minister van buitenlandsche zaken. De directeur van het buitenlandsch bu* reau aan het ministerie van buitenlandsche zaken Sakata gaat naar Den Haag. Mr. Resout. Gisteren is bij- de familie Regout bericht ontvangen, dat de toestand van Mr. Regout, tijdelijk gezant bij den Paus, zeer ernstig is. De Romeinsche correspondent van het Centrum seinde Maandagavond: De algemeene zwakte van mr. L. Regout is steeds toenemende. De geneesheeren ge ven geenerlei hoop meer; het einde nadert langzaam. De familie van den gezant is te Rome aan gekomen en vertoeft rond het sterfbed. De gezant vertoont groote berusting en geheele overgeving aan Gods H. Wil. De grondwetsherziening en de belasting-ontwerpen. Men meldt ons uit Den Haag: Het heeft onze aandacht getrokken, dat de Minister van Financiën aan het slot van pa ragraaf 1 van zijne memorie van toelichting tot het wetsontwerp, dat de grondslagen van het stelsel van 's Rijks belastingen bevat, verklaart: „Bij een zoo aanzienlijk tekort als de on langs ingediende staatsbegrooting opnieuw aanwijst, zou hij zich dan ook niet verant woord achten, 's lands geldmiddelen te blij ven beheeren, indien hij niet mocht reke nen op de medewerking der Staten-G ener aal bij zijne poging tot voorziening in dat tekort en tot het financieel mogelijk maken der uitvoering van het Regeeringsprogram. Naar «»nnleidin£r hiervan hebben wij ont

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 1