Rw is! iaiiii ui belofte! FEUILLETON. Zaterdag 30 October 1915. BINNENLAND. A BONN EM ENTSPRIJS: fel 8 maanden voor Amersfoort f J*®®* Idem franco per post Per week (met gratia verzekering tegen ongelukken) O.IO. Afzonderlijke nummers j Wekelijks bijvoegsel „ds Hollondecho Huisvroauf (onder redactie van Thérèse van Hoven) per 8 mnd. 5f> ets. Advertentiön gelieve men liefst vóór 11 uur, familie* advertenties en berichten vóór 2 uur m te zenden. Bureau: UTRECHTSCH ESTR AAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regeltO.so. Elke regel meer «0.10, Dienstaanbiedingen 25 cents bi) vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeehge bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement, Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURG. E EEMLAN DE R". 14de J^arwang. De Staatscourant van Zaterdag 30 October bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot griffier van het kantonge recht te Zuidbroek mr. L. Crabas, thans te Emmente Heusden mr. C. W. Andreae, advocaat te Leeuwardente Vianen mr. H. J. E. Engelkens, werkzaam bij de Coö peratieve Vereeniging „Centraal Beheerte Amsterdam; onder dankbetuiging eervol ontslagen dr. N. J. Singels, als lid van den Voogdijraad te Utrecht. Het voorloopig verslag over de al/zemee- ne beschouwingen der Staatsbeerootinfl 1916 werd gister door de rapporteurs vastgesteld. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is in openbare ver gadering bijeengeroepen op Dinsdag 9 No vember, 's middags half twee. De Staatscommissie voor het onderwijs (Bevredigings-commissie) is in hare voltallige bijeenkomst van de vorige week niet gereed gekomen met de behandeling van het voor stel harer eerste subcommissie betreffende de redactie van het grondwetsartikel en zal. r wii vernamen, tegen het einde der eerste van November weder in haar geheel bii- :omen ter voortzetting van die besDre- gen. Vrijwillige landstorm. Na de vereischte detacheering bij het veldleger zijn bij den Vrijwilligen Landstorm benoemd tot 2e luitenant: G. J. M. Molengraaff, sergeant bij de 2e compagnie Delft van het Land stormkorps Zuid-Holland West; J. G. Schuss, vaandrig bij de L. S. afdeeling Hilversum I; G. F. van Ledden Hulsebosch, idem; C. W. Volgraff, sergeant bij de Landstormafdeeling Groningen I; J. F. H. Kuijk, sergeant bij de Landstorm-afdeeling Groningen II; H. W. J. J. van Deventer, sergeant-majoor instructeur bij de Landstorm-afdeeling Rotterdam I, naar welke afdeeling hij tevens is overgeplaatst; jhr. J. W. de Marees van Swinderen, ser geant bij de 2e compagnie 's Gravenhage 3n het Landstormkorps Zuid-Holland West; .1. A. Reusch, sergeant-majoor bij de Land storm-afdeeling Amsterdam II; J. A. J. Jan sen, vaandrig bij de L. S.-afdeeling Dor drecht; H. W. J. van Otterbeek Bastiaans, sergeant bij de Landstorm-Afd. Amsterdam II. Bevorderd zijn: tot le luitenant jhr. F. Te- ding vcA Berkhout, 2e luit. bij de Landsto i- afdeeling Haarlem; tot kapitein F. J. de Gre- ve, Ie luitenant-commandant der Landstorm- afdeeling Leeuwarden. Benoemd zijn tot waarnemend comman dant: der 2e compagnie Nijmegen van het Land stormkorps de Meijerij: de reserve 2e luit. G. Hoeneveld; van de Landstorm-afdeeling Moerkapelle, de reserve 2e luitenant dei- jagers J. van der Knaap, in stede van H. A. E. Kollmann, eveneens reserve 2e luitenant der jagers; en van de Landstorm-afder -»g Klundert, de le luitenant van het Oost-Indi sche leger H. M. P. van Dijck, in stede van den 2en luitenant der infanterie J. van der Ploeg. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft ter kennis van de desbetreffen de commandanten enz. gebracht, dat de mi nister van Oorlog goedkeuring heeft gehecht aan zijn voorstel, om aan het personeel van den vrijwilligen landstorm overkleeding te verstrekken en zulks op denzelfden voet als voor het leger geschiedt. Mitsdien zullen voor de infanteristen overjassen en voor de wielrijders jekkers, alsmede beenbescher mers worden verstrekt. Met betrekking tot het dragen van uni- formkleeding door de vrijwilligers bij n landstorm, heeft de minister van Oorlog goedgekeurd, hetgeen hem door den opper bevelhebber in overweging was gegeven, nl. om te bepalen, dat de vrijwilliger bij den landstorm uniformkleeding draagt: a. gedu rende den tijd, dat van de afdeelingen mili tair gebruik wordt gemaakt; b. indien het onder a. bedoelde geval neg niet aanwezig is: lo. bij en ter zake van de voorgeschreven ot bevolen oefeningen en andere dienstver richtingen, zoomede bij en ter zake van niet verplichte oefeningen en samenkomsten, waartoe door het bevoegde gezag oproeping is gedaan, of waaraan met toestemming van dat gezag, wordt deelgenomen; 2o. geduren de den tijd, dien hij, hetzij in afdeelingsver- band, bij een der onderdeelen van het leger is ingedeeld. Deze vorenstaande beperkende bepalingen betreffen niet den officier, adjudant-onderof ficier en vaandrig. Opgravingenin Nederland. De minister van Staat, minister van Binnen- landsche Zaken, brengt ter algemeene ken nis, dat van af 1 November e.k. de nieuw ingerichte afdeeling van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden: Opgravingen in Nederland, gevestigd in het gebouw van het Museum van Natuurlijke Historie, ingang Papendrecht, hoek Houtstraat, voor het pu bliek zal worden opengesteld. Verdiensten jegens het Roode Kruis. Aan den heer C. H. Ra dijs, adspirant-reserve-officier van gezond heid, werkzaam bij het informatie-bureau van het Nederl. Roode Kruis, is door het lid van het hoofdcomité van het Roode Kruis, den heer J. C. Verspyck Mijnssen, namens den voorzitter van het Comité, Z. K. H. den Prins der Nederlanden, de zil veren medaille voor verdiensten jegens het Roode Kruis uitgereikt. Nederland en de oorlog» De rnelkvoorzisning. Vernomen wordt dat de Minister van Landbouw een algemeene regeling getrof fen heeft inzake de melkvoorziening aan de bevolking van Nederland. De Minister heeft zich daarbij geplaatst op het standpunt dat al degenen, onverschillig of dit natuurlijke of rechtspersonen zijn, die in vorige jareiv ge durende de wintermoanden bepaalde ge meenten van melk voorzagen, verplicht zijn dit ook thans te doen. Doen zij het niet, doch verwerken zij hun melk thans tot een of ander melkproduct of verkoopen zij ze aan fabrieken Vhn melkproducten, dan krijgen zij geen consent tot uitvoer, niet alleen niet voor de producten, die uit de melk gemaakt worden, maar in het geheel niet. En indien men te doen heeft met iemand die deze pro ducten verkoopt aan derden, dan zal de koo- per daarvan geen consent tot uitvoer krij gen. Voor richtige naleving dezer regeling roept de Minister de hulp in van besturen van de Melk-, de Boter- en de Kaasvereeni- gingen; aan de Rijkscommissies van toe zicht op deze vereenigingen en van de Bur gemeesters. Bij zijn regeling houdt de Minister reke ning met de tegenwoordige hoogere pro ductiekosten van den producent van de con- sumptiemelk, welke hoogere kosten door den Minister berekend zijn op ten hoogste VA cent per Liter voor het geheele land, behalve voor sommige zoetboeren, die een vast quantum volgens contract iederen dag moe ten leveren, waarbij de productie-kosten mis schien tot ten hoogste twee cent kunnen stijgen. Het behoeft geen betoog dat in sommige deelen van het land het aangegeven maxi mum niet behoeft te worden bereikt. In gemeenten waar voor de consumptie niet meer melk wordt afgeleverd dan er wordt geproduceerd, kan de burgemeester machtiging bekomen om voor de daar ver kochte consumptiemelk een maximum-kost prijs te bepalen, berekend op de hierboven aangegeven wijze. Mochten zich dan nog distributie-moeilijkheden voordoen, dan is de Minister bereid voor de melkproducten van een dergelijke geen consent voor uitvoer te doen geven dan nadat die moeilijkheden zijn opgeheven. Op deze wijze zal dus de melkvoorzie ning zijn geregeld voor het overgroote deel van het platteland. In gemeenten waar de melkproductie wel is waar kleiner is dan de benoodigde hoe veelheid consumptiemelk, doch waarin zui velbedrijven zijn gevestigd, die gewoon zijn een deel van de in hun inrichtingen aange voerde melk te verkoopen als consumptie melk, terwijl zij als hoofdbedrijf het andere deel tot boter en kaas verwerken zijn krach tens 's Ministers regeling bedoelde inrich tingen te verplichten in de levering van con sumptiemelk ook thans te voorzien tot een zelfde hoeveelheid als in andere jaren het geval is. Mocht het intusschen in zulk een gemeen te noodig zijn dat voor de distributie door de bedoelde bedrijven thans een grootere hoeveelheid melk beschikbaar worde ge steld, dan is aan de daardoor veroorzaakte schade tegemoet te komen door te bepalen, dat de meer te leveren melk in boter of kaas zal worden omgerekend en de aldus ver kregen hoEveelheid boter af kaas zal wor den in mindering gebracht van de hoeveel heid welke zij volgens de regeling van den uitvoer van boter of kaas voor binnenlandsch verbruik ter beschikking hebben te stellen. De kostprijs van de distributiemelk is ook hier te bepalen op de wijze als voor de vo rige categorieën der gemeenten aangege ven. Door den minister is tot de Commissaris sen der Koningin het verzoek gericht de Burgemeesters uit te noodigen ten spoedig ste de noodige maatregelen te nemen, en de Commissarissen der Koningin zijn uitge- noodigd, in overleg met het Bestuur van de Commissie voor de Voeding van Mensch en Dier in hunne provincie eenige districts- commissiën in te stellen, bestaande uit pro ducenten en consumenten, en die hebben na te gaan of de gemeenten behoorlijk van melk worden voorzien. De verkoop van gouvernementstin. Naar aanleiding van de „opheldering", door onzen gezant te Parijs aan de Fran- sche pers verstrekt over den verkoop naar Duitschland van 800 ton tin, die eerst aan de Fransche regeering zou zijn aangeboden, verneemt de Tel. nader, dat de aanbieding van tin aan de Fransche regeering dateert van vóór den oorlog. S t r o o. Naar wij vernemen, heeft de commissie tot voorziening van stroo aan de stroocarton- fabrieken den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel geadviseerd, het uitvoer verbod van stroo voorloopig, althans tot het het einde van dit jaar te handhaven. In verband daarmede is een opheffing van dit verbod, in den eersten tijd althans, niet te verwachten, terwijl ook ontheffingen voorshands niet zullen worden verleend. De laatste kaasuitvoer. Het N. v. d. D. meldt, dat een extra-kaas- trein Zaterdag naar Nieuweschans ging. Ook uit Bodegraven is, naar men ons meldt, een extra-trein met 20 wagons kaas naar Emme rik gezonden om nog tot het laatst van de gelegenheid tot uitvoer te profiteeren. Oorlogswinst. Een landbouwer te Haarlemmermeer ver kocht dezer dagen de opbrengst van 5 H.A. uien voor 25,000. De 5 H.A. land, waarop deze uien werden verbouwd, hebben een waarde van ten hoogste 15,000. De winsten van den Frieschen greidboer. In de raadsvergadering der gemeente Wonseradeel deelde de heer R. Ypey het volgende mede over de winsten, welke in de laatste paar jaar door de Friesche weideboe- ren zijn gemaakt: „Aan eene fabriek, waar de melk van ongeveer 2ü00 koeien wordt verwerkt, is in de eerste 6 maanden van 1914 5500 meer betaald dan in de eerste 6 maanden van 1913, en in het eerste halfjaar 1915 90,000 meer dan in gelijk tijdperk van 1914. Aon eene andere fabriek is in 1914 2.30 cent per K.G. melk meer betaald dan in 1898. Rekent men de opbrengst van eene koe op 3800 kilo melk, dan zou dit eene opbrengst geven van 3800 X 2.50 ct. 87.40 pr koe vergeleken bij 1898. Een fabrikant vertelde hem, dat hij geduren- de de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus 200,000 meer uitbetaald had dan in het zelfde tijdperk van het vorig jaar. Dat zou verdeeld over 100 leveranciers voor ieder gemiddeld 2000 meer zijn don in 4 maan den. De hoogere bedrijfskosten waren hier van reeds afgetrokken. De uitvoer uitNederlandnaar Duitschland. Uit Nederland wordt aan de Kölnische Ztg .geschreven, dat de klachten in Duitsch land over de door de Nederlandsche regee ring uitgevaardigde uitvoerverboden ook van artikelen, die niet onder de onmiddellijke controle der Nederlandsche Overzeesche Trustmaatschappij staan (zooals vleesch, bo ter, melkproducten, koffie, enz.) voor een groot deel zijn te wijten aan de actie der tal rijke Duitsche en Oostenrijksche opkoopers, die in Nederland vertoeven. De minderheid zijn door hun regeeringen met bijzondere op drachten hierheen gezonden; de meesten doen speculatie-inkoopen, en daa." zij weten, dat men de door hen ingekochte artikelen in Duitschland en Oostenrijk onvoorwaar delijk noodig heeft en ook bereid is de daar voor gevraagde prijzen te betalen, jagen zij eikaars prijzen op, tot schade van de Mid den-Europe esche mogendheden. Daar de voorraden, dientengevolge in Nederland snel afnemen en de nieuwe productie met het verbruik niet gelijken tred houdt is de Ne derlandsche regeering in het belang der be volking genoodzaakt aan den uitvoer van dergelijke artikelen een zekere grens te stel len en er volgt dan weldra een volkomen uitvoerverbod, of er worden consenten ver leend, volgens welke het veroorloofd ;s zoo veel procent van den aanwezigen ambtelijk opgenomen voorraad uit te voeren. „Het is, zegt de schrijver, inderdaad te be treuren, dat men van Duitsche zijde heeft verzuimd ook deze quaestie door een doel matige organisatie op te lossen. Men heeft verzuimd in Duitschland aan de grens bij zondere bureaux in te stellen, die uitsluitend het recht hebben bemiddelend op te trecien wat betreft den invoer uit Nederland ea waardoor dan aan de onnatuurlijke opdrij ving van prijzen perken werden gesteld. Wat indertijd is nagelaten, kan nog op de bedoel de wijze worden geregeld, in ieder geval heeft de Duitsche overheid deze quaestie in studie te nemen". D e N. O. T. Hoezeer de werkzaamheid van de Neder landsche Overzee-Trustmaatschappij allengs in omvang toeneemt, kan blijken uit het feit; cF< zij thans ook voor zich heeft doen inrich ten het kapitale heerenhuis aan de Nassau- laan te Den Haag, waarin tot aan zijn dood baron Schimmelepnninck van der Oye, des tijds voorzitter van de Eerste Kamer, woon de. In dit pand zijn thans ondergebracht de af deelingen „telegrammen" en „lijnzaad" ei) het Bureau voor eetbare vetten en oliën. Er is niets brozer dan de menschelijke vriendschap: er zijn jaren noodig om ze te vormen en slechts één oogenblik om ze te verbreken. Roman van IS. TEIRLINCK. X. Twee mikkers. Einde Augusti! Het weinige koren, door hagel gespaard, was binnen. Vroeg in den morgen! De zon op en schoof haar rozerood bedgor dijn wijd open. Ze deed mist en dauw in de hoogte zweven en zwinden, ontwaakte de zangers, opende de bloemkronen, koosde de bladéren, welke den hangenden ruststand .verlieten en zich in haar licht koesterden, overgoot eindelijk de landelijke streek met haren helderen glans. De jacht ging heden open. Met den dageraad waren de jagers in ■roud en veld, naar weide en moeras geto gen. Zij hadden de grauwe slopkous rond de broek gegespt, het geweer op den schouder geworpen, weitasch en kruithoren om de lenden gehangen en doorliepen, nijver en snuffelend, de gansche landouw. Pif poef paf Men hooide geschiet en geknal allerwe gen. Het haasje had wel te huppelen en te springen, pif! het viel. De snip had goed kronkelend te vliegen boven het moer, poef! ze spartelde in doodstrijd tusschen biezen en riet. De patrijs mocht zich onder beten of rapenloover verschuilen, de fijn riekende hond joeg hem op en paf! daar lag hij ge slikt in zijn bloed. Halli halloh! Lustig en vroolijk is 't jagers leven Is dat een jager, die, achter beuken en tronkwilgen, in gindsche gracht verborgen zit? Hij houdt tusschen de knieën het geweer met den langen loop en ziet, denkend, naar den weg, welke van het kasteel komt. Wacht hij hier op wild? Of is hij reeds veimoeid door het jagen en rust hij We kennen hem aan zijn rossen, vollen, breeden baard: het is Rochus de laveier uit liefhebberij en uit nood, de vrije, franke man, die meent, dat het wild, hetwelk de veldvruchten van iedereen verknaagt, ook aan iedereen met recht toebehoort. Verward kijkt zijn roestig haar van onder de vuile pet. Hij draagt een blauwen kiel, op de ellebogen gelapt, en een diemiten broek, vol slijk, met vezeligen onderzoom. Rond den hals hangt los een roode neusdoek geknoopt Welkt woestheid ligt in zijn scherp en grijs oog! Hij fronst de wenkbrauwen, rim pelt dieper het voorhoofd, nijpt de lippen, nauwelijks onder het baardhaar zichtbaar, duwt nijdig de tanden op elkaar, klemt de hand rond het geweer en blikt immer strak vóór zich. Als alle wildstroopers is hij gedul dig en toch, van tijd tot tijd, steekt hij het hc - rd tusschen de geknotte wilgen en ziet naar het kasteel, dat een weinig hooger ligt, en naar de dreef, welke hij, langs dit bosch wegeltje, daar vóór hem, goed ontwaart. Neen! Rojhus is niet moede van jagen en rust niet. Hij verwacht geen w ild, maar eenen vijand, dien hij haat met gansch zijne ziel, vervloekt uit al zijne krachten eenen vij and, die hem het dierbaarste op aarde ont roofde: zijne vrouw, zijne Thilde, zijne liefde! En terwijl hij daar wachtend zit, denkt hij aan den noodlottigen dag, waarop Thilde hem ontvluchtte, en aan zijn hart, dat toen scheurde en brak, en aan de maanden en jaren, sedert dien in pijn en rouw doorge bracht. En hij vloekt stil, ijselijk I Hij vloekt want de man, die dit alles gedaan heeft, woont ginder in dit rijk huis, leeft nog in rijkdom en wellust, ongestraft! Maar heden zal de verleider boeten, schrikkelijk boeten! Rochus weet, dat de bankier, iederen mor gen, als het weder goed is, langs deze dreef wandelt. En nu is het morgen en de zon glanst helder. En ook, de gelegenheid is gunstig: de jacht is open, een schot zal de aandacht der buitenmenschen niet trekken. Ja, het oogenblik van Rochus' wraak na dert. En daarom zit hij hier, in de gracht, verborgen, wachtend, geduldig, schijnbaar kalm, met het geladen geweer tusschen de knieën en met immer wassende wrok in zijn vermaledijd gemoedl Hij wil moorden! Een paar honderd stappen van des la- veiers wachtplek staat een jongere man. Deze kan Rochus niet zien, want dicht kreu pelhout en hoog opgeschoten boomen groei en tusschen beiden. Hij schuilt achter een echt plantenwonder, achter twee dikke, op dubbele manshoogte verwassen beuken; eene enge spleet bevindt zich tusschen beide stammen en langs daar beheerscht de jongeling, met den blik, de gansche dreef, naar het kasteel toe. Goed zoo denkt hij blijft hij voor aller oogen verborgen: vóór hem rijst de tweelingbeuk; achter en nevens hem vormen bramen en sleestruiken een ondoordringbaren muur; enkel langs de rechterzijde, naar de Keibeek toe, die lager en verder slingert, naar het Lischboschje en voorbij het Rattenhof snelt, is de schuilplaats open. De wachtend*, leunt met den elleboog op het geweer en blikt door de spleet. Henri is het, die hier op loer staat. Hij stak, op zijnen tweeloop, kardoezen met hagel, niet bestemd voor haas of woud snip of voor eenen der zeldzame fazanten, welke men in het Roschbosch in vrijheid laat, maar bestemd voor eenen man. Hij ook wacht op den bankier op zijn eigen vader! Hoe is het mogelijk, dat een zoon zoo slecht worden kan zoo bedorven, dat hii zelf op het leven van hem, die hem heï leven schonk, durft loerenf En toch, tot schande van het menschdom, die mogelijkheid bestaat: want daar spief Henri van Wallegem en hij houdt zich ge-' re^d om i.cx 0 weer naar het hart zijns va ders te richten. De bankier ontnam hem alle vrijheid^ dwong hem naar Walmaarde te komen, schonk hem een onbeduidend maandgeld, rou hem onterven! Henri kan zijne lusten niet meer bevredigen. Hij wil niel langer op het domme, eentonige dorp, blijven; hij wil opnieuw rotsen en rijden,, tuiscnen en spelen, zuipen en zwelgen in de groote steden. Daarom moet hij geld heb ben, veel, veel, geld! Zijn vader wil het hen* niet meer geven hij zal het nemen! Henri wil zelf heer en meester zijn en te dien einde moet iemand weg van de wereld^ iemand, die zich tegen het uitvoeren vart zijnen dwazen wil verzet zijn vader! Afschuwelijk is het voornemen van denr diep gevallen zoon: hij wil zijnen vader ver moorden! Haat, diepe haat tegen den bankier in dea wulpschaards binnenste. Hij voelt nog op zijne wang den zweepslag, welke zijn vadei vóór eenige weken hem gaf. Die zweepslag zal hij met een schot betalenl Wordt vervofyd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 5