BINNENLAND. Verspreide Berichten. tunitie, 800,000 paarden, muilezels en ka- eelen over zee vervoerd. Voor deze trans porten moesten duizenden reizen worden gc- jdaan over zeeën, die eerst aan de raids der puitsche kruisers blootstonden en die zelfs hu nog in zekere mate hoewel in snei ver minderde mate onveilig worden gemanki jdoor duikbooten. Deze cijfers sluiten nog niet eens de mil joenen ton verbruiksmiddelen, (voorname lijk steenkolen en petroleum) in, die aan de yioten der geallieerden zijn verschaft. Er zijn op onze groote vloot zoovele man- fien, die onopgemerkt, zonder ophef, hun taak vervullen, met een ijver, een toewij ding, die niet kunnen worden afgeschilderd en niet genoeg kunnen worden gewaar deerd. Zij bewijzen diensten aan het land, die ons niet rv n volkomen vrijwaren voor een inval, <1 die alle zeeën hebben Bchoongeveegd van het eene eind van de Urereld tot het andere, niet slechts van vij andelijke kruisers, maar van de heele Duit- Bche handelsvloot. (Toejuichingen.) Waar is die groote vloot, waaraan zooveel 'fle, zooveel wetenschap, zooveel geld zijn ten koste gelegd? Zij zit in de Oostzee opgeslo ten en waagt het niet, zich ergens te ver- loonen, waar ze kans zou loopen, slag te moeten leveren. De geheele macht van de Duitsche slagvloot is thans, na vijftien maan den oorlogvoeren, verminderd tot de spora dische, voortdurend afnemende verrichtingen yan enkele verborgen duikbooten, die meer Onschuldige en weerlooze burgers naar den bodem der zee hebben gezonden, dan dat zij ons militair nadeel hebben toegebracht. Cijfers als deze, zijn welsprekender dan kolommen rhetoriek en ik ken geen beter geneesmiddel voor lieden (als die er nog zijn buiten de twee zeer kleine en afzonderlijke groepen in dit land, welke voorgeven mis moedig te zijn), die er aan twijfelen, of het rijk wel zijn volle aandeel neemt in deze grootste worsteling van je geschiedenis. Sprekende over den toestand op de oor- logstooneelen, zeide Asquith: Sommige dee- len van den horizont zijn nog bewolkt; maar gezond verstand, en een onbegrensde voor raad moed en geduld zijn noodig. Er is een kleine groep menschen, die niet anders doen dan klagen, maar de nafl.e als geheel, schiet niet in de genoemde hoedanigheden te kort. Asquith weidde vervolgens uit over de reusachtige militaire daden van het land, dat er nooit naar had gestreefd, een militaire mogendheid te worden, terwijl de vloot hare groote taak op zee had volbracht met een vei lies aan menschenlevens van aanmerke lijk minder dan 1/10 procent. Zij had ook alle zeeën schoongeveegd van de Duitsche ooi logs- en handelsvloot, zoodat het werk van de Duitsche zeestrijdkrachten was terug gebracht tot sporadische, aanhoudend ver minderende pogingen van in 't verborgen handelende duikbooten. De toestand aan de Dardanellen vergde de grootste aandacht van de regeering, niet als een zaak op zich zelf, maar als onderdeel van het groote strategische vraagstuk, dat door de jongste Balkan-gebeurtenissen is ontstaan. Hij wees er op, dat elke stap genomen was In overleg met de bondgenooten, want de Engelschen doen niet als de Duitschers. Wijl moffelen niet de eigendommen van onz<* bondgenooten achter hun rug om, weg. Ei bestonden tot het laatste oogenblik ge gronde redenen, om aan te nemen, dat Grie kenland de verplichtingen zou nakomen, die uit zijn verdrag met Servië voortsproten, /enizelos verzocht Frankrijk en Engeland den 21sten September, 150.000 man te zen den, in de veronderstelling dat Griekenland zou mobiliseeren, maar eerst den 2den Octo ber stond Venizelos de landing van de Bn- gelsch-Fransche troepen toe, onder een vor melijk protest. Den 4den October verklaar de Venizelos, dat Griekenland het verdrag met Servië moest nakomen, maar de koning was het met die verklaring niet eens. Veni zelos trad af en de nieui/e regeering besloot de neutraliteit te handhaven, hoewel zij den wensch uitte, met de geallieerden op vriend- schappelijken voet te blijven. Het resultaat was, dat Servië een front-aanval van de r Oostenrijkers en een flankaanval van de Bul garen moest verdragen De geallieerden kon den niet dulden, dat Servië het slachtoffer zou worden van deze onheilspellende, ramp zalige combinatie. De generale staven heb ben met alle aandacht gezamenlijk overleg gepleegd. Deze samenwerking bereikte haar hoogtepunt in het welkome bezoek van 'Jolfre. Asquith kon, tot rijn voldoening zeg gen, dat het bezoek een volkomen samen werking van de twee landen tot gevolg zou hebben, wat betrof het doel en de middelen. Dientengevolge kan Servië er verzekerd van 2'jn, zijne onafhankelijkheid door de ge- aliieerden wordt beschouwd als een van de voornaamste doeleinden van den oorlog. Over de nieuwe maatregelen betreffende de hoofdleiding, zeide Asquith, dat de oor log scommissie uit het kabinet wordt inge krompen tot drie ol vijf leden. Er worden maatregelen getroffen ten gunste van nau wer militaire, maritieme c-n diplomatieke sa menwerking tusschen de geallieerden. As- qul'.h had een even groot vertrouwen als voorheen, dat de geallieerden de rechtvaar dige zaak tot een gelukkig einde zullen bren gen en hij zou zijne taak niet opgeven, zoo lang hij het verhouwen had van den koning, bet parlement en het land. (Luide toe juichingen). Met uitzondering van eene rede van Car- Bon was het debat, dat volgde op de rede van 'Asquith, bijzonder onbelangrijk en de be langstelling gering. Carson kritiseerde scherp het gebrek van methode van het ka binet in zijne oorlogspol A.ek en klaagde over de besluiteloosheid van de regeering met betrekking tot de Dardanellen. Het verheug de hem te hooren van de tegenover Servië 1 begane verbintenis; maar hij had ge- wenscht, dat men reeds voor weken tot een besluit was gekomen. Toen hij vernam, dat er geene plannen bestonden, had hrj zich los gemaakt van zijne verbintenis met het kabinet. Grey verklaarde fo eene korte rede met al len nadruk, dat de raadpleging met de Fran- sche regeering geen uitstel in de toebereid sel en had teweeg gebracht. In de werkelijke praktijk was geen tijd verloren gegaan om eiken steun, dien wij zelf konden geven, in gemeenschap met de Fransche regeering te verschaffen aan Servië in zijn uur van nood. Keulen, 2 Nov. (W. B.) De Köln. Ztg. bericht uit Bukarest: Op verlangen van den Duitschen gezant verklaarde de Rumeensche regeering zich bereid de garantie op zich te nemen, dat twee in Turn Severin liggende Russische tor pedobooten en een met kanonnen bewapen de Russische Donaustoomboot geheel naar de internationale voorschriften zullen wor den behandeld. Daarmee is een aanval van deze schepen op voorbijvarende andere stoomschepen uitgesloten. Hieruit blijkt dui delijk de meening van minister-president Bratianu, dat aan rechtmatige verlangens van de Duitsche regeering gevolg moet wor den gegeven ook dan, als dit aan Rusland niet aangenaam mocht zijn. P a r ij s, 2 No v. (R.) Het Servische ge zantschap spreekt officieel de geruchten te gen dat Servië vredesaanbiedingen heeft ge daan aan Oostenrijk-Hongarije vóór het be gin van het laatste offensief. Het voegt daar aan toe, dat de bondgenooten te goed zijn ingelicht over den geest van de Servische regeering en bevolking, om acht te geven op deze manoeuvre. Washington, 2 Nov. (R.) Graaf Bernstorff en Staatssecretaris Lansing zijn eene bespreking begonnen over de vragen, voortvloeiende uit het in den grond boren van de Lusitania. Men verwacht, dat dit de eerste bespreking is van eene lange reeks, en dat er eenigen tijd zal verloopen voordat een gemeenschappelijke basis voor eene schikking zal verkregen zijn. Washington, 2 Nov. (R.) Na de ont vangst van Wagner's protest, heeft staats secretaris Lansing per telegraaf aan den ge zant Page opgedragen, aan de Britsche re geering te vragen wat de redenen zijn voor de inbeslagneming van de Hocke. Tokio, 1 Nov. (Havas). In eene verkla ring, die de Japansche minister-president heeft afgelegd, omschreef hij de rol van zijn land in den grooten Europeeschen oorlog. Hij zeide: De onmogelijkheid, waarin wij ver- keeren om troepen naar 't westen te zenden, verhindert ons niet aan onze bondgenooten onzen steun te verleenen. Onze arsenalen zijn gemobiliseerd zooals fn oorlogstijd. Wij nemen de rol van schildwacht op ons. Terwijl onze bondgenooten strijden, laten wij niet toe, dat zij van achteren worden aange vallen. Kopenhagen, 2 Nov. (W. B.) Op de lijn Sassnitz-Trelleborg hervatten de Zweed- sche stoombootveren, die eene maand stil hebben gelegen, heden den geregelden dagdienst Tegelijk hervatte hef Zweerlsche stoomschip Berger Jarls het vervoer, verbon den aan de Duitsch-Russische uitwisseling van invaliede krijgsgevangenen. Londen, 1 Nov. (R.) Lord Derby, de directeur-generaal van de werving, heeft heden namiddag eene conferentie gehad met de vereenigde wervingscommissie uit de werklieden over de vraag of verder nog door die commissie stappen zullen worden gedaan om de dienstneming van manschappen te bevorderen. Men verneemt van bevoegde zijde, dat sedert de invoering van het wer vingsplan van lord Derby het aantal recru- ten, die zich aanmelden, schitterend en de kwaliteit merkwaardig goed is. Er werd vermeld, dat dit voor een deel te danken is aan het werk, dat nu door de commissie wordt gedaan. 2 Nov. De groote stroom van recruten, die zich komen aanmelden, gaat onverpoosd voort in Londen en de provincie, ondanks het nare weder. Londen slaat alle records van dit jaar. In Liverpool is de toevloed zoo groot, dat aan de wervers bevel is gegeven, dat zij geene dokwerkers en spoorwegwer kers mogen aannemen, omdat in die takken van bedrijf handen te kort komen. Engeland. Londen, 2 Nov. (R.) Het volgende bulletin is heden morgen in Buckingham Palace uitgegeven: De koning had een bete ren nacht en had geen koorts. Ofschoon de gevolgen van het ongeluk langzaam verdwij nen, zal Z. M. eenigen tijd langer het bed moeten houden. Londen, 2 Nov. (R.) In het lagerhuis deelde eerste minister Asquith mede, dat de solicitor gen- p .E. Smith attorney general wordt als ge van het door Sir Edward Carson genom ontslag. Londen, 2 Nov. (R.) In het lagerhuis zeide Grey, in antwoord op eene vraag be treffende Mexico, dat de Britsche regeering zich voorstelde den weg te volgen, dien de Vereenigde Staten hadden ingeslagen be treffende de erkenning van Carranza. Vereenigde Staten. Washington, 2 Nov. (R.) Het hoog ste gerechtshof heeft verklaard, dat de in e'en staat Arizona gemaakte wet tegen de vreemdelingen, waartegen verscheidene re geeringen hebben geprotesteerd, inconstitu tioneel is. Deze beslissing is van gewicht, omdat zij mogelijk de voorbode is van de beslissing, die het hof zal nemen over de Ca- lifornische anti-vreemdelingenwet, waarte gen Japan bezwaren heeft. De rechter Hughes heeft, toen hij uit spraak deed van het in deze zaak gewezen vonnis, gezegd, dat de hier reeds gevestigde vreemdelingen aanspraak hebben op gelijke bescherming van de wet. N e w-Y o r k, 1 Nov. (R.) Hermann Rid der, hoofdredacteur van de Staatszeitung, is overleden. Hij was een der leiders van de pro-Duitsche propaganda in dit land. N e w-Y o r k 1 N o v. (R.) Er is een zesde persoon in hechtenis genomen in verband met de zaak van Fay. Hij heet Engelbert Bronkhorst en wordt beschuldigd de hand te hebben gehad in de levering van ontplof bare stoffen aan de samenzweerders. Hij is tegen een borgtocht van 25.000 dollars op vrije voeten gesteld. Douglas (Ar izona), 2 N o v. (R.) Tien Amerikanen zijn gewond door kogels, die aan de Amerikaansche zijde van de grens zijn gevallen in een aanval, die door Villa werd gedaan op Aqua Prieta. Het vuren hield op nadat twee waarschuwingen waren ge daan door de officieren, bevel voerende over de 5000 man Amerikaansche troepen, lig gende in versterkingen langs de grens. De Carranzisten houden Aqua Prieta in hun be zit. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt ons: Van geloofwaardige doch niet officieele zijde vernemen wij, dat eenige leden van den Duitschen Rijksdag onlangs te Amsterdam vertoefd hebben en dat een hunner bij de besprekingen, welke bij die gelegenheid plaats gehad hebben, heeft gezegd dat de Duitsche rijkskanselier Von Bethmann Holl- weg als voorwaarden, waarop Duitschland geneigd zou zijn vrede te sluiten, heeft ge noemd: behoud voor Duitschland van de Belgische Maaslinie, zoowel uit militair als industrieel oogpunt; behoud voor Duitsch land van Koerland en eene oorlogsschade- vergoeding van 30 milliard mark. Vredesgeruchten. De cor respondent van de ,(,Daily News" te Was hington zegt, dat ondanks alle ontkenningen van de mogelijkheid dat de geallieerden vre desvoorwaarden zouden aanvaarden, er in orf'-icele kringen de meening heerscht, dat er weldra over dit onderwerp gedachtenwis- seling zal beginnen. Men meent, dat een beweging, door Duitschland op touw gezet, aan den gang is om den oorlog te beëindi gen. De overtuiging hiervan is zoo sterk, dat een lid van president Wilson's kabinet, die echter zijn naam niet genoemd wil heb ben, mij gisteren verklaarde, dat er aanwij zingen zijn, dat de strijd in Europa vrijwel over is, en dat de eigenlijke worsteling nu zal beginnen tusschen de diplomaten in de groote hoofdsteden, in plaats van tusschen de soldaten te velde. De minister wilde geen bi-onderheden mededelen, alleen verklaar de hij, dat Spanje en niet de Vereenigde Staten tusschen de oorlogvoerenden zal be middelen, omdat de Vereenigde Staten tus- omdat de Vereen. Staten met Duitschland en Engeland over verschillende oorlogsquaes- ties verschil van meening hebben. Naar wij vernemen worden door de Na tionale Vredesfederatie in Amerika voor Maandag 8 November e.k. op duizend ver schillende plaatsen groote meetings voorbe reid, met het doel er bij President Wilson op aan te dringen om met de Europeesche neutrale landen samen te werken tot het vor men van een Comité, dat vredesvoorwaar den ontwerpt en bij de oorlogvoerende re geeringen indient. S a i n t-E t i e n n e, 2 N o v. (R.) Eene ont ploffing, waarvan de oorzaak onbekend is, veroorzaakte heden morgen eene ontploffing in de pyrotechnische werkplaats van de For ges et ocieries te Saint-Homard. Twee werk lieden zijn ernstig, vijftien lichter gebrand en gekneusd. Uil de Per» 1917? Aldus het opschrift van een hoofdartikel in de Standaard. Een blik in de toe komst. Als het plan doorgaat om bij de re visie van art. 80 der Grondwet ook het stel sel van evenredige vertegenwoordiging in te voeren „mits het voorstel inzake art. 192 Kósjer blijkt" is er, volgens het antir. orgaan, op meegaan van de rechterzijde in zake art. 80 wel uitzicht. Over den toestand nadien, schrijft de Standaard dan als volgt: „Het alsdan opkomend Kabinet zal vooral in finantieelen zin hnrde noten te kraken hebben. De geldnood zal van ellen kant steeds luider peroep doen opgaan. Renten en aflossing, Koloniale scheepsmacht, leger- uitbreiding, aanschaffing van veldgeschut, vlootregeling voor 't moederland, en zoo- vee! meer, zol saftm schatten vorderen. Be lasting na belasting zal komen opduiken en de belastingen die er zijn, zullen ons straks heel wat meer afvergen. Kortom, het Kabi net, dat na het vredeshcrstel, en na de Revisie van de Grondwet, door onze Ko ningin in het ambt zol worden gezet, zal :n een positie komen te staan zóó gewrongen en persend, ja zoo bijna niet te dragen, dat meer dan één zich nu reeds afvraagt, wie ze zijn de mannen van eerste qualiteit, die aan dezen storm het hoofd zullen kunnen bieden. Te minder is die vraag te ontwijken, dear de nu voorgestelde revisie von art. 192 een nieuwe rijks-uitgave, en dat wel jaarlijks, van straks een tien millioen na zich zal sleepcn. Alsook dot door een Antirevolutio nair staatsman nimmer de zorge voor de arbeiders, die öp alle manier om actie roept, kon worden uitgesteld. Is het don niet duidelijk, dot een in hoofd zaak Antirevolutionair Kabinet, dot >n 1918/19 na elpehee^n afloop van de Revisie en no Vredesherstcl, optrad, in de uiterste moeilijkheid zou geraken, schier alle ran gen en standen van 't land tegen zich zou krijgen, rn schier niets voor dc-n triomf van zijn beginselen zou kunr.en doen. nu zegge men niet* dat deze niet lc loochenen ongelegenheid dan toch evenmin door ons op welke port ij ook van Linke mog worden geschoven, want dat als 't land in nood verkeert, elke nationale partij des noods tot het brengen van het grootste offer bereid moet ziin. Immers al is dit volkomen «uist pic* wij. maar Links heeft sinds 1918 het bewind gevoerd, en ol heeft ook de Antirevolutio naire partij, zonder ongelegen critiek, het Kabinet van Links gedurende h"t Bestand gesteund, steunen is toch nog geheel iets anders dan zelf het initiatief nemen, en uit dien hoofde is en blijft Links ook na Vre- desherstel de ecrsl-verantwoordeliike." Het is op dien grond, dat de driestarschrij ver reeds in een zijner driestarren er op wees, hoe ongeraden het voor de Antirevo lutionaire partij zou zijn, reeds in 1917, of ook in 1919, het hoog ernstige risico van de verantwoordelijkheid voor de bewindvoering aan te gaan. „Te meer nog leggen we daar nadruk op, omdat voor zoover ons bekend, onder onze Antirevolutionaire Staatslieden dusver nog niet do miraculeuze grootf'nancier, als een tweede Van Hall, op den voorgrond is ge treden, die voor zoo uiterst moeilijke taak, als hem dan wachten zou, de als van zelf aangewezen man ^ou zijn. Iets waarmede van zelf nog een tweede niet minder ernstige, bedenking samenhangt. Door in een oogenblik, als na het herstel van den vrede ons land wachtende is. te zeer op den voorgrond te treden, verzeilt de Antirevolutionaire partij zoo licht vanzelf in den conservatieven zijstroom. Reeds nu viel het op, hoe het met name de Vrij-libe- rolen waren, die c. q. ons bijvielen, en. het Conservatisme der Vrij-liberalen is toch onverdacht. Daar nu de anti-revolutionaire partij groot is gevorden juist door zich uit het Conservative moeras geheel uit te wer ken, en onder Christeliik-democratischen wimpel zee in te gaan, is het toch klaar als de dag, dat een jacht maken or> de porte feuilles in 1917/19, onze begrafenis als Ne- derlnndsche Staatspartij zou kunnen inlui den." We durven vertrouwen, eindigt de Standaard, dat, na deze iets ampeler uit eenzetting, onze opmerking duidelijk zal zijn, dat een stormloopen op Kabinetsformatie reeds in 1917, het gevaarlijkste zou zijn, waaraan we ons konden wagen. „Met de evenredige vertegenwoordiging treedt ook voor ons een geheel andere posi tie in. En niets dan roekelooze ondoordacht heid zou 't zijn, zoo van achteren bleek, dat wij op zoo gewichtig pas verzuimd hadden, ons oog voor den keer, die er ook in onze positie kwam, helder te openen." Pe belastingvoorstellen. Het Centrum maakt de opmerking, dat ook de oplossing van principieele vraagstuk ken een materieelen kant heeft; Is de schat kist niet of onvoldoende gevuld, dan blij ven de schoonste leuzen, de krachtigste eischen de meest volledige overwinningen zelfs steriel. „Het financieele vraagstuk is daarom overheerschend geworden, nu zoozeer de nood van alle kanten nijpt. En zijn werking zal zich wellicht ook doen gevoelen op de houding der partijen. Niet natuurlek, dat de grenslijnen zouden worden uftgewischt en de groote tegenstel lingen verdwijnen. Maar wel in dien zin, dat de partijstrijd zich zal hebben te temperen, waar het de onontkoombare regeling der finantieele vraagstukken betTeft. Wij staan trouwens voor geheel nieuwe toestanden en tot dusver onbekende voor stellen, waarbij de programs slechts gedeel telijk. of In 't geheel geen leiding noch aan duiding geven. Gemeenschappelijk overleg zal noodig zijn. Maar dan dient ook alles vermeden, of verwijderd, wat onnoodig den narlijslriid zou kunnen aanwakkeren en den partijgeest prikkelen. Ten aanzien van het belasting-complex, door min'ster Treub ontworpen, zullen de meeningen ook in den boezem der partijen wel uiteenloopen. Komt het tot de behandeling der ontwer pen, dan kan men zeer gemengde stemmin gen verwachten. Maar dit geldt ongetwijfeld niet voor alle voorstellen, en de minister zal omtrent som mige onderdeelen van ziin samenstel nog eens ernst:g hebben te overwegen, wat hij hier te veel, daar te weinig deed, en aanvul ling of wegneming behoeft." Net gezantschap bij den Paus. Dr. Kuyper heeft In de Eerste Kamer bij de behandeling van het gezantschapswetje gezegd, dat onze Regeering behoefte heeft gevoeld om zich casu quo te verzekeren van den steun, die door het Vaticaan zou kunnen worden geboden bij eventueele onderhande lingen. De zaak staat omgekeerd, merkt prof. Pabius in de jongste aflevering zijner Stu die en Schetsen op: „De Nederlandsche Regeering heeft niet getracht zich te verzekeren van den steun ven het Vaticaan, maar zich bereid getoond om, als van het Vat'caen vredesactie uit ging, aan die actie harerzüds steun te ver leenen. En 11 Sept. 1.1. schreef De Nederlan der met betrekking tot de tijdelijke missie: 's Pausen medewerking wordt alleen ingeroepen voor eene handeling die met de Kerk al9 zoodanig niets te maken heeftenz. Maar de Rorr.einsch"' correspondent van de Daily Telegraph meldde 6 Sept. d. n. v. (zie N. R o 11. C t. van 7 Sept., och tendblad), dat, wanneer de tijd gekomen was, de Paus geen aansluiting zou trach ten te zoeken hij wereldlijke staten. Als hoofd der Christenheid zal hij zijn stem blijven verheffen voor den vrede, en het zal zooveel te beter zijn indien som- T-.rire tfnrijd^e lar.den hem steunen. D:-'. zou de Paus niet mede :ken met NvIerland. Zrits niet voor zijn doen stem van Neder'es*1 vragen. Maar zelfstandig hando.cn als hoofd der Christenheid, waarin onzijdige Staten, indien zij dit wenscl ?lijk acMen, hem Vonden biistaan. Maar in die crucliteit dpn Paus steun. is voor Nederland onmogeliik. Er is zulk een tr-lnrt geweest aan seri behandeling van de?r aangelegenheid." Berichten. De Staatscourant van Woensdag 3 No. vember bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd in de rechtbank te Middelburg tot rechter mr. P. van Regteren Altena; tot griffier mr. H. Pleijte, beiden thans idem te Zierikzee; benoemd tot kantonrechter te Nijmegen mr. dr. H. J. A. M. Lübbers, thans griffier bij de rechtbank te 's Hertogenbosch; benoemd tot notaris te Gize A. J. J. van Liempt, candidaat-notaris te Haarlem: benoemd tot veldprediker in algemeenen dienst bij het leger te velde dr. J. Th. de Visser, te Scheveningen De Koningin naar het Noor den. De Koningin arriveerde gisterennacht te Harlingen per trein van 12.55. De konink lijke trein werd naar de goederenloods ge reden en gedurende den nacht onder bewa king gesteld van maréchaussee. Ondanks het vroege uur en den guren wind togen gistrenochtend zeer velen naar station In den salonwagen werden ontvangen de burgemeester, de heer W. Simonsz, en de heer G. Posthumus, voorzitter van het plaatselijk steuncomité, aan wie verschillen de inlichtingen werden gevraagd. Na afloop dezer conferentie ging H. M. met gevolg in twee hofauto's langs verschillende straten en voorbij de 4de gemeenteschool, die se dert de mobilisatie als kazerne dienst doet; het garnizoen stond daar opgesteld. Langs Nieuwe Willemshaven en dok, waarin toe vallig geen enkel schip of stoomboot lag, werd de tocht voortgezet tot aan het Haven plein, alwaar de havenwacht voor haar lo kaal stond aangetreden De auto's reden over de Hovenbrug, volgden de Noorderhavcn en waren te 9 uur buiten den Franekerpoort, waarmee het bezoek aan Harlingen was af- geloopen. Tijdens den rit stond de vrijwil') storm bij het station, de leerling voorbereidende klasse der zeevck. - i wezen de auto's den weg op de hoeken der straten. Overal stonden langs den weg groep jes menschen, die de Koningin groetten. Ei waren veel vlaggen uitgestoken. G'sterenmiddag 5 uur ;s de Koningin te Leeuwarden aangekomen. Per auto begaf H. M. zich lanes het Wilhelminaplein, waar de Vrijwillige Landstorm onder commando van kapitein De Greve en de te Leeuwarden gelegerde troepen onder commando van ka pitein d'Engelbronner waren opgesteld, naar de woning van den Commissaris der Ko- ningi, alwaar de thee werd gebruikt. 's Avonds 7 uur vervolgde de Koningin haar reis tot Zuidhom. Evenals bij de e - komst ter begroeting, deden de burgemees ter en de tijdelijke garnizoens-commandant, overste Kroeze en thans ook de Commis-. saris der Koningin H. M. uitgeleide. De Ko ningin werd overal geestdriftig toegejuicht. Uit Dokkum meldt men nog aan de Tel Langs de Bildtdorpen en de Dongeradee- len kwam onze Koningin gisterenmorgen het voorgenomen bezoek aan Dokkum brengt; De eer Koingin Wilhelmina binnen ha<» wallen te zien, was de stad nog niet te beui i gevallen. Het Iaat zich derhalve begrijpen, dat de belangstelling in het bezoek groot e». algemeen was. Daarvan getuigden de vla^- gentooi in heel. de stad en de buitengewone beweging in alle straten, gevuld met vele bezoekers van buiten. Later dan was aangegeven, te bijna uur, rolden de twee auto's van de Koningin en haar gevolg over de Hantumerpoortsbru, de stad binnen en werd onder groot enthu- siasme van het pub'iek naar het stadhui gereden. Hare Majesteit en gevolg werden door den burgemeester ontvangen en binnengeleid. Kort na aankomst verscheen Hare Majes teit op het balcon var het stadhuis, waarbij een uitbundig hoer uit de compacte men- schenmassa opsteeg. Nadat Hare Majesteit in het bijzijn van den commissaris der Koningin in Friesland zich door de heeren Klaver, oudsten wethou der, Hiemstra en Raadsma over verschillen de plaatselijke toestanden had doen inlich ten, was het bezoek, dat feitelijk geen offi cieel karakter droeg, afgeloopen. Bij het verlaten van het stadhuis, waarbij de menigte tot bij de koninklijke auto's stond, had nogmaals een warme ovatie aar de landvrouwe plaats. Hierop verliet het ge zelschap de std naar Murmerwoude. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft doen toekomen 8an den secretaris der Centrale Commissie voor ontwikkeling en ontspanning der gemobiliseerde troepen een gift van 200 met bestemming voor die militaire tehuizen en leeszalen, welke door den duur der mobilisatie financieelen steun niet kunnen ontberen. Bescherming van den ar beid. Spoedig is te verwachten het afdee- lingsverslag der Tweede Kamer over het voorstel van wet van de heeren Schaper c.a betreffende bescherming van den arbeid. Officier toeg. Inspecteur v. Landstorm. Het Hbl. verneemt, dat tol officier toegevoegd aan den inspecteur van den vrijwilligen landstorm, benoemd Is da reserve-kapitein van het 18e reg. infanterit J. W. Klein. In weerbaarheidskringen fegt het blad aal ongetwijfeld de benoeming van dezén bekenden voorman mei groott waardaerinj V* orden .vernomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2