Uit den omtrek. WIJNHANDELA. SCHOTERMAH&Zn. IMilsdnsU 34. Wil. I4S. STA DS NIEUWS. De melkprijzen te Amsterdam. Dinsdagmorgen werd in Parkzicht le Amster dam een zeer druk bezochte buitengewone ver gadering gehouden van den Melkveehouders- Jbond, onder leiding van den veehouder Jan Meerveld uit Landsmeer. Uitvoerig werd de hui dige toestand besproken en met algemeene Stemmen werd besloten, de melk voor niet min- jfler dan 10 cent per liter te blijven aanbieden, gedurende de zes wintermaanden, dus tot 1 Mei. f* De prijs van 10 cent werd gehandhaafd om fa volgende redenen: le. de bedrijfsonkosten zijn zoodanig gesle pen, dat alleen bij dezen prijs het bedrijf eenigs- pins loonend is 2e. de arbitrage-commissie, bestaande uit 5 Veehouders en 5 melkinrichtingen en slijters met s>rof. G. A. van Hamel, heeft besloten, dat de torijs 1 Nov. op 10 ets. behoorde gebracht te Jïvorders; 3e. de jongste circulaire van den minister er- «ent de billijkheid van een verhoogirig van 2 ets. oven den winterprijs van verleden jaar voor de jBoetboeren; omdat die winterprijs 8 cent was, .Verklaart de minister dus dat 10 ets. den boer loekomt 4e. onder de vergadering werd een telegram öit Rotterdam ontvangen, dat de winterprijs idnar ook 2 ets. was verhoogd; tevens kwam een telegram uit Utrecht binnen, waarin vermeld Stond, dat de zoetboeren daar gedurende de maanden November tot Maart 11 ets. per L. ont vangen, in Maart 10 ets. en in April 9 ets. per L. Aan minister Posthuma werd een uitvoerig te legram gezonden, waarin de huidige toestand werd uiteengezet en er op werd gewezen, dat als er stagnatie in de melkvoorzicning komt, die niet te wijten is aan de veehouders, die hun melk wel willen leveren, doch aan de inrichtin gen en slijters, die zich niet houden aan de uit spraak van de arbitrage-commissie. Dinsdagmorgen had onder leiding van den voor zitter der levensmiddelencommissie ten Stad- auize van Amsterdam een vergadering plaats van directeuren van melkinrichtingen en melk slijters. De voorzitter gaf allereerst een overzicht van de jongste circulaire van den minister van Land bouw aan de Commissarissen der Koningin, en noodigde, in aansluiting aan een openbare ken nisgeving reeds van den burgemeester uitge gaan, alle fabrikanten en melkslijters uit, om dagelijks aan den burgemeester opgave te doen van de veehouders, die hun in het najaar van 1914 melk leverden en het thans niet doen of slechts voor eene mindere hoeveelheid, met op gave van het verschil in de geleverde hoeveel heid, en met vermelding zooveel mogelijk van de bestemming, die thans aan de mindergele- verde melk wordt gegeven. Daarna had een gedochtenwisseling plaats over den prijs, die, op den voet van de boven gemelde circulaire, aan de veehouders moet worden betaald. Er bleek volledige eenstemmigheid te bestaan dat deze prijs niet hooger dan 9 cent per liter zou mogen zijn. Do prijs voor de melk aan de veehouders betaald was in het najaar 1914 2.20 per 30 liter. Deze prijs verhoogd met het maximum van 11cent per liter door den minister gesteld, zou voor levering thans gel den tot 8.83 cent per liter. Wijl echter enkele 'contracten met zoetboeren de bepaling kunnen bevatten, dat zij eiken dag een vastgestelde hoeveelheid moeten leveren, werd aangenomen, dat met een verhooging van den prijs van hoog stens 8.83 cent tot hoogstens 9 cent hiermede voldoende rekening wordt gehouden, ook wijl vele contracten met zoetboeren, geen vaste hoe veelheid, doch een maximum cn minimum hoe veelheid bevatten. De burgemeester behoefde dan ook de door hem gestelde maximumprijzen niet te wijzigen. Uit de vergadering werd daarna medegedeeld, dat de Vereeniging van Directeu ren van Melkinrichtingen en ook vereenigingen van melkslijters besloten hadden geen hoogeren prijs dan 9 cent aan de leveranciers te betalen. Hieruit bleek dus, dat de melkslijters en de mellcfobrikanlen vastbesloten waren, om den door de boeren gewaagden prijs van 10 cent liet te betalen. Als gevolg hiervan moet voor de eerstvolgen de dagen met de mogelijkheid van een tekort aan melk rekening worden gehouden, wijl een deel der veehouders alsnog weigeren hun melk tegen 9 cent tc leveren. In een deel van dat te kort zal worden voorzien door aanvoer op de melkmarkt door de Vereeniging van Fabrikan ten van Melkproducten, die thans nog verzekerd is en die venvacht wordt te zullen worden voort gezet. De melkfabrieken en melkslijters zullen gedurende enkele dagen aanspraak moeten ma ken op inschikkelijkheid bij de verbruikers, in dien zij niet aan alle bestellingen kunnen vol doen. Venvacht mag worden, dat de minister er Sn zal slagen, voorgelicht door den burgemeester omtrent den.feitclijken toestand, zooals die zich van dag tot dag voordoet, maatregelen te tref fen, die na enkele dagen een voldoende melk voorzicning voor Amsterdam, zonder verhooging ter verbruiksprijzen, te verzekeren. Ned. Werkloosheids r a a d. Aangaande de plannen door den Werk loos} ?idsraad ten opzichte van de noodrege- liiïg eub j.l. Zaterdag in behandeling ge ltomen, meldt de Tel., dat het in het voorne men ligt de bestaande regeling met een klei ne wijziging gedurende den winter te hand heven In Mei 1916 zou dan een nieuwe regeling eenigszins meer dan de bestaande in de rich ting gaande der werkloosheids-verzekering, in werking treden. Steun aan werkloozen door h e i d e-o n t g i n n i n g. Te Losser zijn vele fabrieksarbeiders, die ie Gronau werkten, werkloos. Het steunco mité aldaar, gesteund door het comité van 'den Nederl. Werkloosheidsraad, zal trachten deze arbeiders, in de eerste plaats de gehuw den, te steunen door heide-ontginning. De boeren daar zijn uitgenoodigd op te geven, öf ze perceelen hebben om ontgonnen ie worden, wat geschieden zal onder leiding loezicht van de Nederlandsche Heidemr Bchappij. Ambtenaren dier maatschappij zullen een begrooting opmaken van de kosten van ont ginning, zóó berekend, als of het werk moest geschieden door ervaren grondwerkers. De boeren zullen 50—80 pet. van dat bedrag betalen, naar hun meerdere of mindere wel vaart, terwijl het steuncomité de rest bijpast. Steun aan Polen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat floor het Nederlandsche r ité voor phi- lantropischen steun aan Polen, (penning meester de heer Fr. Th. Everard, Amster dam) over de maand October is ontvangen 7528.63 D u u r t e t o e s 1 a g. De Stoomv. Mij. Nederland, de Kon. Ned. Stoomb. Mij., de Kon. West-Ind. Maildienst, de Kon. Holl. Lloyd en de Holl. Stoomb. Mij., benevens de vereeniging van werkgevers op scheepvaartgebied in Noord-Holland, heb ben besloten aan boot- en loodswerkers met ingang van 1 Nov. j.l. een duurtetoeslag op het uurloon te geven van 15 pet., welke toe slag ook zal worden vereleend op overuren en Zondaguren. De gebruikelijke Zondag toeslag van 2.50 blijft onveranderd. Nadat dezer dagen aan het vaste perso neel in dienst bij de HollandAmerika-lijn met het oog op de buitengewone tijdsom standigheden, een dubbel weekloon was verstrekt, is gisteravond, naar de N. R. Ct. meldt, aan een groot aantal losse werklie den, die geregeld bij deze maatschappij werkzaam zijn, een gratificatie uitgereikt. Volgens de Rott. zullen de firma Ruys Co. en de Rotterdamsche Lloyd hun per soneel gedurende 6 maanden een duurte toeslag geven van 10 voor gehuwden en 5 voor ongehuwden. Ontvlucht uitdekrijgs- gevongenschap. Te Weert zijn twee uit Duitsche krijgsge vangenschap in België ontvluchte Russen over de grens gekomen. Neerbosch. Onder de vele giften die de predikant-directeur voor de stichting ontving was ook een legaat van mevr. K. geb. ML uit 's-Giavenhage, groot 1545.78. T a 1 r ij k kroost. Bij den heer Van S. te Geldrop heeft een hónd het levenslicht geschonken aan niet minder dan 18 spruiten in één nest. Allen zijn springle vend. Ongetwijfeld een unicum in de hon denwereld, zegt het Vad.. Noodlottige vechtpartij. Een soldaat der infanterie te Nijmegen, wien Maandagavond bij een vechtpartij een slag ader werd doorgesneden is gisteren in het Canisius-ziekenhuis overleden. Berooving van 18000 Mark. Gisteren heeft een Duitscher bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan dat hij in een perceel aan de Ruysd~ 'Lade aldaar, waarheen hij zich met twee vrouwen had be geven, beroofd is van 18000 mark in bank biljetten van 1000 mark. Berooving. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den sleeper H. G., en van de losse werk lieden K. L. A. en J. M. L., allen te Rotter dam, recidivisten en gedetineerd in het huis van bewaring aldaar. Hun was ten laste gelegd in den nacht van 20 op 21 Augustus den zeeman A. J. Donks, die in beschonken toestand lag te slapen op een der banken van de Maasbrug te Rotter dam, te hebben beroofd van een rijksdaalder, vijf centen en een paar schoenen. De rechtbank veroordeelde de beide eer ste beklaagden ieder tot zes maanden ge vangenisstraf. De derde, J. M. L., werd vrij- gesnroken. Een verdiend pak slaag. Een jonge dame van Steenwijk reed Dinsdagmid dag per rijwiel van Frederiksoord naar Steenwijk. Haar vader reed een eindje ach ter haar aan. Dat was haar geluk, want on geveer een half uur van de stad werd zij plotseling door een jongen man, die de jaarmarkt bezocht had, aangevallen en met een mes bedreigd. De oude heer, van een paar flinke vuisten voorzien, wist den half dronken vent onder te krijgen en diende hem zoo'n geducht pak slaag toe, dat hem vooreerst de lust jonge meisjes aan te ran den en messen te trekken, wel benomen zal zijn. Marktberichten. Eiermarkt te Olst. A tin voer 2000 stuks. Hoopste priis f 10.Laazste prijs f 9.25 Gemiddeld f 9.75. Stemming vlug. Eiermarkt te Ommen. Aanvoer 20000 stuks. Hoopste prns f 9.25. Laagste prijs f 8.50 Gemiddeld f 8.75. Stemming vlug. Kunst en Wetenschap. Jef Den ij n te Middelburg. Men schrijft uit Middelburg: De heer Jef Denijn heeft thans ook onze gemeente bezocht en een onderzoek inge steld naar den toestand, waarin het carillon van den Abdijtoren verkeert. De klokken vond de heer Denijn zéér mooi en goed; hij stond verbaasd hier zulke klok ken aan te treffen. Ook het mechaniek van de trommel erf het horloge noemde de heer Denijn uitstekend; het klavier is echter niet goed. Het klavier moet vervangen worden door bespeling volgens.het Mechelsche sy steem, n.l. slagmethode. Een verplaatsing der klokken zou zeer goed zijn; maar is niet beslist noodzakelijk. Wel moeten ook aan de klepels en aan en- nr.dere onderdeelen wijzigingen worden jebracht. Een en ander zal volgens den v-i' Denijn ƒ1685 kosten. Opgemerkt zij nog dat de klokken van den Abdi j toren bui ten hangen. De gemeenteraad van Utrecht hield Woensdagmiddag eene vergadering, onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. J. P. Fockema Andreae. Na langdurige besprekingen werd voor kennisgeving aangenomen een nota van B. en W., gevoegd bij eenige in een rapport sa mengevoegde opmerkingen van het Raads lid van Lankeren, betreffende den bouw van arbeiderswoningen. Vervolgens werd een geheime zitting ge houden. Na heropening der openbare vergadering werd benoemd tot directeur der Gemeente werken jhr. A. H. Op ten Noort, directeur der gemeentewerken te Enschede, met V7 stemmen, terwijl 15 stemmen werden uitge bracht op den heer A. Plate, directeur der gemeentewerken te Senwang. ;Tot tijdelijk leerares in de oude talen aan het Stedelijk Gymnasium werd benoemd mej R. Rutters en tot leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. met 5-jatigen cursus voor jon gens de heer dr. J. B. Brunne, leeraar aan de R. H. B. S. te Leeuwarden. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de algemeene beschouwingen over de gemeentebegrooting 1916, sluitende in ont werp aan ontvangsten en uitgaven op een bedrag van 7.343.322.06JL Het eerst voerde het woord de heer Ver- mooten, die o.m. aandrong op bevordering der Zondagsrust en de invoering van den vrijen Zaterdagmiddag, terwijl hij mede ver betering van de dienstvoorwaarden van het politie-personeel bepleitte. De heer Van Leeuwen, daarna aan het woord komende, verzocht zijn rede eerst in de avondvergadering te mogen aanvangen. De voorzitter verlangde echter dat er door vergaderd werd, waarna de heer Van Leeu wen gedurende zijn rede eenige malen ver zocht nu te mogen afbreken. Eerst te half zes schorste de voorzitter de beraadslagingen, na opgemerkt te hebben, dat hij den indruk had gekregen, dat de heer Van Leeuwen uit obstructonistisch oogmerk zijn rede noodeloos had gerekt. In den loop van zijn rede had de heer Van Leeuwen opgemerkt, dat niettegenstaande de laatste Raadsverkiezingen de democrati sche linkerzijde in den Raad zeer hadden versterkt, daar nog al wat ontbroken had aan een democratische behandeling van zaken en een wederzijdsch vertrouwen tusschen den Raad en B. en W. Gisteravond werd de behandeling der be grooting voortgezet. Zeist. Gisterenavond 10 uur is plotse ling overleden de heer GuJdesteeden Ege- ling, le wethouder dezer gemeente en be kend apotheker alhier. De overledene woonde gisterenavond nog de gemeenteraadzitting van Zeist bij en is kort na het verlaten dezer vergadering plot seling gestorven. Reclame. VERSTREKKEN VAN COKES. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat op Maandag 8 No vember a.s. een aanvang zal worden ge maakt met het bezorgen van cokes aan hen, die niet zijn aangeslagen in de gemeente lijke inkomstenbelasting en een aanvraag tot het verkrijgen van cokes hebben ingele verd. Geleverd zal worden 1 H.L. per week te gen den prijs van 50 cent per H.L. aan huis bezorgd en tegen contante betaling. Belanghebbenden worden verzocht het verschuldigde geld gereed te houden, ten einde daardoor een vlugge bezorging te be vorderen. Niet aangeslagenen die nog geen aan vraag hebben ingediend, kunnen daarvoor alsnog ten gemeentehuize een aanvraag-for- mulier bekomen. Amersfoort, 3 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWIJCK. Lijst van eenige der meest voor komende artikelen met diar- voor aangeno.T en m a x.i m u ra p r ij z e n. (Deze nriizen hebben uitsluitend betrekking op gewone dualiteiten. De luxe-sorteerineen. waarvoor in gewone tiiden reeds veel hoo- gere priizen worden betaald, blijven buiten aanmerking). (Deze lijst vervangt de vorige). Regeeringsbrood (bij verkoop op brood kaart') per K G. ƒ0.12. Tarwcw aterbrood (gebuild) per K.G. ƒ0.22} Tarwewatcrbrood (gebuild, gebakken onder rabbinaal toezicht) per K.G. ƒ231. Tarwebrood (ongebuild; bruinbrood) per K.G. ƒ0.19. Roggebrood 1) P.egeeringstarwemeel (bij verkoop op meel- kaart) per K.G. 0.16. Tarwebloeon (gebuild inlandseh) per K.G. ƒ0.25. Tarwemeel (ongebuild) per K.G. 0.21 Boter per K.G. 1.65. Volvette Goudsehe Meikaas met Rijksmerk per 4 KG. 0.02;. Volvette Gotidsohe Meikaas per K.G. 0.00. Edammer Meikaas -(-10 (2) per K.G. 0 60. Volvette jonge Goudsehe en Edammer kaas met Rijksmerk per KG. 0 57}. Volvette jonge Goudsehe Kaas per K G. 0.55. Jonge Edammerkaas (40 (2) per KG. 0.55. Jonge Goudsehe kaas (40 (2) per K G. 0.50. Edammer en Goudsehe kaas (30 (2) per i K G. 0.12*. Edammer r Goudsehe kaas (20 (2) per i K.G. 0 37}. Magere Edammer- en Goudsehe kaas per l K.G. ƒ0.27*. Leidsebe en Delftschc komijnekaas per 1 K.G. f 0.55. Friesche nagelkaas per K.G. ƒ0.30. Rijst (grofmiddel Basscin of Rangoon) per K.G. ƒ0.22. Rijst (voorloop Rassein en'of Rangoon per K.G. 0.24. Rijst (grof voorloop Basscin cn.'of Ran goon) per K.G. 0.26. Havermout per K.G. 0.30. Suiker (witte geraffineerde) per K G. 0.55 Margarine i3) Koffie (Santos, gebrande) per KG. 1.16. Peekoffie (in pakjes) per 0.1 K.G. ƒ0.04 Cichorei (in pakjes) per 0.1 K.G. ƒ0 03}. Raapolie (4). Bolerolie (1). Zout per K.G. 0.09. Soda (4). Petroleum per L. 0.11. De hierboven vermelde priizen gelden voor de maand November behoudens vioegert vorvangirtg. Klachten over niet-inachtneming van bo venvermelde maxima, alsmede wcnschen om voor bepaalde op de diist niet mclmelde arti kelen maxima vast te stellen, of wel om met hel oog op plaatselijke omstandigheden voor eene bepaalde gemeente wijziging in de maxima tc brengen, behooren gericht te wor den tot den Burgemeester. 1) Een uniforme prijs voor roggebrood, gel dend voor het geheele land, kon in verband met de zoo uiteenloopende bereidingswijze in de verschillende provinciën niet worden vastge steld. Daarom zal zulks voor elke provincie af zonderlijk geschieden, in overleg met de provin ciale Roggc-commissies. 2) Onder kaas gemerkt 40+ 30+ of 20+ wordt verstoon kaas, welke respectievelijk 40 pet. of meer, 30 pet. of meer of 20 pet. of meer vet in de droge stof bevat. 3) Van de grootste margarine fabrieken is de verzekering ontvangen, dat voorloopig de prij zen der bekende merken niet zullen verhoogd wordenmede met het oog op de onderling uiteenloopende prijzen der verschillende merken wordt derhalve vooralsnog eenvoudigheidshol- ve geen maximumprijs vastgesteld. 4) Voor raapolie, boterol'e cn soda zijn voor loopig geen maximumprijzen vastgesteld, zulks in verbond met de moeilijkheden, die de aan voer van koolzaad en soda uit het buitenland ondervindt. Straatnamen. B. en W. schrijven aan den Raad De tegenwoordige scheiding van de stra ten Achter de Arnhemsche poortwal en Groote Haag is gelegen achter school A, dus feitelijk midden in een straat. Bij de vernummering van de in deze stra ten gelegen perceelen is dan ook de wen- schelijkheid gebleken om aan genoemde straten eene meer natuurlijke scheiding te geven. B. en W. stellen derhalve voor te bepalen dat, Achter de Arnhemsche Poortwal zal loopen van de Utrechtsche- naar de Arn hemsche straat en de „Groote Haag" van de Arnhemsche Straat naar de Kleine Haag. V r ij e- e-n O r d e-o e f. Te Utrecht slaagde gisteren voor het exa men vrije- en orde-oefeningen onze stadge- noote mej. C. J. van Woudenberg. Plotselinge dood. Terwijl de heer W. v. d. L. gisterennamid dag eenige dames naar den trein bracht is hij op het perron plotseling dood gebleven. Handelsschool. Gisteravond hield de Vereeniging Han delsschool voor Amersfoort e. o. een alge meene vergadering in de Leeszaal van Ami- citia, onder voorzitterschap van den heer C. M. Cremer. De Voorzitter opent de vergadering met een hartelijk welkom en wijst er op, dat de vergadering volgens de statuten is belegd ter vaststelling van de begrooting en de be noeming der finantieele commissie. Nu zou het rationeel zijn geweest, als het bestuur een begrooting had klaar gemaakt. Maar dat is reeds geschied in 1914. Indertijd is er al op gewezen, dat dit noodig was ter verkrij ging van hooger subsidie in verband met de splitsing van klassen. De begrooting is dan ook reeds bij den Minister ingediend en goedgekeurd. De begrooting sluit in ont vangst en uitgaaf met een bedrag van 19550. Voor onvoorzien is er 168 uit getrokken. Wat de provinciale subsidie van 2550 betreft is gerekend op 13 pCt. der totale uitgaven, daar het Bestuur de hoop koesterde, dat Prov. Staten daartoe bereid zouden zijn. Maar Ged. Staten en ook een deel van Prov. Staten hebben, met het oog op de tijdsomstandigheden het indertijd in genomen standpunt van 10 pCt. gehand haafd. Dat geeft een verschil van 605. Een gelukkige omstandigheid is, dat geen reke ning kon worden gehouden met de subsidies der gemeenten Baarn, Soest en Zeist, die per leerling subsidiëeren .In 1915 was dit 475. Voor 1916 zal dit bedrag waarschijnlijk wat hooger zijn en dat in aanmerking genomen zal het te kort dus wel gedekt zijn. Er is echter alleen op splitsing van 2e en 3e klasse gerekend, maar het is niet te voor komen, dat ook de 4de klas zal worden ge splitst. Dan zullen de posten aan salaris en pensioenkosten moeten verhoogd worden en worden de totale uitgaven 20600. Voor dat meerdere zijn de duiten op het oogen- blik niet aanwezig, maar het Bestuur hoopt de zaken zoo zuinig te beheeren, dat het de ze meerdere uitgaven nog gedeeltelijk zal kunnen dekken. Ook in 1917 zal een post moeten worden uitgetrokken om een te kort te dekken. Ge deeltelijk is dit ontstaan, doordot een der leeraren gemobiliseerd is in Frankrijk en aan zijn vrouw half salaris, zijnde 750 wordt uitbetaald. Het Bestuur hoopt echter de finantieele bezwaren te boven te komen. Een gelukkig verschijnsel is, dat de op. brengst schoolgelden 2700) hooger is don de raming. De begrooting wordt met alg. stemmen goedgekeurd, terwijl eventueel genoegen wordt genomen met een begrooting van 20600. In de commissie tot nazien der rekening en verantwoording worden gekozen de hee* ren: jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, E. van Vollenhoven en J. G. Fontein en tot plaatsvervanger de heer P. J. Fredcriks. Aan de orde is daarna: Maatregelen in verband met de liquidatie der firma Lamai- son en Bouwer Co. De Voorzitter herinnert er aan, dot er vorig jaar reeds op gewezen is, dot de ver eeniging een tegoed had bij de firma L. en B. Co. Dat tegoet is 1193. De liquida- teur heeft een circulaire verzonden en om de zaken verder of te wikkelen heeft hij een voorstel gedaan, met verzoek aan de credi teuren dat te teekenen. Door dot te teekenen is men met handen en voeten gebonden aan den liquidateur. Het Bestuur heeft hierover beraadslaagd, maar is nog niet tot een be sluit gekomen. Ten slotte zal men echter wel moeten meegaan, zoonis sommigen hebben gedaan. Maar de vergadering moet het Bestuur machtigen al die maatregelen te nemen, die het Bestuur geschikt en goed acht. Doortoe wordt met olg. stemmen besloten. Bij de rondvraag informeert de heer C Houbaer of er al een nieuw gebouw in 't uit zicht is. De Voorzitter zegt: Laat de Midden stand er ons een aanbieden. Het heeft op hem een bijzonderen indruk gemaakt, dat, toen men indertijd bij hem kwom om lid te worden, men het voorstelde als zou de Mid- denstond overtuigd zijn, dat de school in een behoefte voorziet. En naderhand is daar niets van gebleken. Als men bij de midden standers komt om lid te worden, zijn ze dam toe nog niet eens bereid. Ze zijn er vol vuur voor, maar even spoedig zitten ze ook weer in het ijs. Er is echter een commissie voor de huisvesting der schoolinrichtingen der gemeente, en mogelijk dat deze een oplos sing zal brengen. De kwestie is zeker urgent, vooral als nu de 4de klasse ook gesplitst moet worden. Nadat nog is meegedeeld, dat de school thans door 138 leerlingen bezocht wordt, wordt de vergadering gesloten. A. N. G. O. B. De afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Ge' heelonth. Bond is opgeheven. Lichtbeeldenavond. Dinsdag 16 Nov. a.s. zal door mevr. van Staveren in Amicitia een lichtbeeldenavond worden gehouden over China. Een dames zangkoor zal medewerking verleenen. Valkhoff's Kunstvitrine. In de kunstvitrine van Valkholf's boek handel zijn de origineele teekeningen van Johan Braakensiek geëxposeerd voor het nieuwe kinderboek van C. Joh. Kieviet, „Uit het Notulenboek van Dorus". Ook is geëxposeerd een pastel-teekening van Dinant van onzen landgenoot J. J. Doe* ser. Vreemdelingenverkeer. De Bond voor Vreemdelingenverkeer voornemens een elftal beschrijvingen van onze provincies uit te geven, bewerkt door den heer H. \V. J. Dicke. Als eerste bijlage van het Maandblad van den Bond is thans verschenen: Utrecht. De ze provincie is het eerst aan de beurt ge steld, omdat zij, hoewel het kleinst zijnde, in verhouding tot hare kleinheid de meeste variaties biedt van natuurschoon en geolo gische merkwaardigheden. Amersfoort is natuurlijk niet vergeten. Vergissen wij ons niet dan is deze beschrij ving dezelfde welke onlangs reeds in het or gaan voorkwam en waarvan wij toen melding maakten., Het hoofdstuk Amersfoort wordt verlucht met 4 illustraties: Monniken dam, Koppelpoort, Havik en Muurhuizen, Jammer dat de toren ontbreekt. Telephoon. Aan het plaatselijk telephoonnet is onder no. 352 aangesloten het bureau van het re* serve 25 Reg. Inf., Paulus Buyslaan 24. Veilingen Hoevelaken.. De zeven veilingen van hoeven en lande rijen in de gemeente Hoevelaken, toebehoo- rende aan de familie Schimmelpenninck van der Oye, hebben opgebracht 396.360. Voor dezen prijs is verkocht 304 H.A, 63 A. 10 c.A., voor het meerendeel goed bouw- en weiland met den opstal van groote en kleine hofsteden en het landhuis Weldam. In doorsnee is dat 13 cent per vlerk. M. De gemeente Hoevelaken is ongeveer 600 H. A. groot, zoodat meer dan de helft ifl onder den hamer geweest, want alle geveilde perceelen lagen in genoemde gemeente mei uitzondering van 14 Aren onder Nijkerk. Gemeentel ij ke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van 8 tot 1.30 en des avonds van 6.30 tot 7.30. Op Zaterdag van 8 tot 1.30. Op 4 November 1915, waren ingeschreven de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer, 1 boekbinder, 15 grondt» werkers, 2 kantoorbedienden, 1 kleermaker, 4 loopknechts, 20 losse werklieden, 1 chauffeur, 1 concierge, 1 magazijnknecht, 2 metselaars, 2 montagewerkers, 11 naaisters, 16 schilders, 2 schoenmakers, 16 sjouwers, 6 stucadoors, 3 straatmakers, 2 timmerlieden 4 tuinlieden, 4 veldarbeiders, 3 voerlieden, Verder gevraagd de volgende werkkrachtent 1 beeldhouwer, 3 broodbakkers, 3 boeren knechts, 1 correspondent Arb. beurs, 8 fit ters, 1 houtdraeieï, 1 kleermaker, 1 kmiéc-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3