Verspreids Berichten. BINNENLAND. Reclame. CT emilion WIJNHANDEL I. i SCKOTEWSZn. IMilstlnsM 34. Wil. 1(5. f In de streek van het Tortoemmeer, op het front van Kaladjic, in het dorp Akha, alsmede ten zuiden van de streek van Kho- rassan bij de stad Khaliasday, bij het dorp jpjorovn en aan de zuidelijke kust van het (Vanmeer, waren voorposten-schermutselin gen. Konstantinopel, 11 Nov. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Op het front in den Kaukasus is niets be langrijks gebeurd, behalve patrouille-gevech ten. Op de andere fronten is geene verande ring. Londen, 11 Nov. (R.) Officieel be- jicht. Het transportschip Southland is, op weg naar Alexandrië, den tweeden Septem ber in de Aegeische Zee getorpedeerd; het iheeft echter Mudros onder eigen stoom be reikt. Des avonds zijn de troepen op andere transportschepen overgebracht. Negen man zijn gedood, twee gewond, terwijl er 22 ver mist worden; men gelooft dat zij verdronken zijn. Londen, 11 Nov. (R.) Het Britsche stoomschip Caria is gezonken; de bemanning is gered. Rome, 11 Nov. (Stefani). Volgens een bericht uit Tunis rapporteerde de kapitein van de Ancona, dat de duikboot de booten beschoot, die klaar waren af te steken. Velen werden gedood of gewond. Personen, die zwemmende de duikboot bereikten, werden met scheldwoorden afgestooten. De duikboot gaf geene seinen. Het eerste signaal was een granaat, die de Ancona trof, welke daarop dadelijk stopte. P a r ij s, 11 Nov. (Havas). De uit Tunis ontvangen telegrammen over het torpedee- ren van de Ancona melden, dat de duikboot, na het stoomschip in den grond te hebben geboord, vuurde op de reddingssloepen. Een vrouw, een man en twee kinderen werden daardoor gedood; hunne lijken zijn naar Bi- zerta gebracht. Verscheidene overlevenden zijn gewond. Het totale aantal slachtoffers is 300, waaronder vele vrouwen en kinderen. P a r ij s, 11 Nov. (R.) Minister Denys Cochin vertrekt hedenavond uit Parijs naar Saloniki, om den generaal Sarrail en de on der zijn bevel staande Fransche troepen een bezoek te brengen. Londen, 11 Nov. (R.) In het lagerhuis deelde eerste minister Asquith mede, dat de oorlogscommissie van het kabinet gedu rende de tijdelijke afwezigheid van lord Kit chener zou bestaan uit vijf leden: namelijk Asquith, Balfour, Lloyd George, Bonar Law en Mc Kena. De commissie zal in hare be raadslagingen worden bijgestaan door des kundige raadslieden op het gebied van vloot, leger en diplomatie. Londen, 11 Nov. (R.) In den loop van een debat in het Lagerhuis over het op het blad de Globe gelegd beslag, sprak Asquith met nadruk tegen, dat lord Kitchener hem of den koning ooit om ontslag had verzocht. Kitchener had nooit van ontslagnemen ge sproken. A t h e n e, 11 N o v. (R.) De Kamer is ont bonden. De verkiezingen voor de nieuwe Kamer zullen plaats hebben op 19 Decem ber. Londen, 11 Nov. (R.) Het nieuwe cre- diet van 400 millioen p. st. voor het loopen- de dienstjaar is eenstemmig door het lager huis toegestaan. In den loop van de discussie deelde eerste minister Asquith mede, dat verleden Woens dag een bericht van ernstigen aard was ont vangen, dat de regeering geleid had tot het besluit om lord Kitchener naar het oosten te zenden. In eene korte mededeeling betreffende Servië verklaarde Grey, dat er geene vertra ging was gev eest die men had kunnen ver mijden, dat Engeland voorzien had in het transport voor een deel van de Fransche troepen. Londen, 10 Nov. (R De sterkte van de Engelsche geldmarkt is heden weder ge bleken, doordat de inschrijvingen voor 3'^- millioen Indische schatkistbiljetten met een jaar omloopstijd een totaal-cijfer leverden van 6.175.000 p. st Londen, 1 1 Nov. (R.) Lord Derby, de directeur van de werving, deelt mede, dat hij door Asquith gemachtigd is, definitief te be palen, dat, tenzij een voldoend aantal ge schikte jongemannen, die voor arbeid van nationaal belang gemist kunnen worden, zich vóór 30 November hebben laten inschrijven, dwangmaatregelen zullen worden genomen, voordat de gehuwde mannen, die zich op gTond van Derby's wervingsplan hebben la ten inschrijven, tot den dienst zullen worden opgeroepen. 1 Londen, 10 Nov. (R.) Ondanks de Duftsche duikboot-blokkade, heeft de Penin- sular and Oriental Steamship Company aan gekondigd, dat het dividend dit jaar is 15 pet. Stockholm, 1 1 Nov. (W. B.) Volgens Dagens Nyheter heeft de staatsraad gisteren besloten, dat onder het verbod om boter uit te voeren ook begrepen is boter van de beste kwaliteit. Derhalve is de uitvoer van alle boter uit Zweden verboden, voor zoo ver niet eene bijzondere vergunning om uit te voeren is verleend. Londen, 11 Nov. (R.) Sir Arthur Markham vroeg aan Grey, of hij voor nemens was een antwoord te geven op het rapport van den Duitschen ambassa deur prins Lichnowsky, in de officieuze Duit- sche pers vermeld, dat Grey tot hem had gezegd, dat Engeland bij deelneming aan den oorlog nog beier in stoot zou zijn ge wicht in de schaal te werpen, dan wanneer net neutraal bleef, omdat het dan elk oogen- blik kon dreicron zich uit den strijd terug te trekken. Grey antwoordde: Ik zie geen reden om eenig ander antwoord te geven dan wat reeds twee maanden geleden is bekend ge maakt. Ik heb nooit gedreigd, dat wij ons uit den strijd zouden terugtrekken, en ik hoop, dat het iedereen duidelijk zal zijn, dat onze positie in den oorlog vastgesteld is door onze verdragen: het verdrag met Japan en dat van 5 September 1914 met Frankrijk, Rusland, en dat eventueele vredesvoorwaarden moe ten beantAvoorden aan die, welke dóór As quith den 9den November 1914 zijn ge noemd. Het is zeer wenschelijk, dat men eens en voor goed begrijpt, dat dit het be sluit is van de regeeringen, gezamenlijk en individueel, en van de natie. Keulen, 11 Nov. (W. B.) De Köln. Volksztg. bericht, dat volgens een bij de aartsbisschop van Keulen, kardinaal von Hartmann, ontvangen telegram de keizer op voorspraak van den paus de tegen vin Belleville, mejuffrouw Thulier en Louis Se- verin in Brussel uitgesproken doodstraf ver anderd heeft in levenslange tuchthuisstraf. Luxemburg. Luxemburg, 10 Nov. (W. B.) Nadat reeds gisteren in de openingszitting van de Kamer persoonlijke incidenten waren voor gekomen en de linkerzijde hare ontevreden heid met het nieuwe kabinet kenbaar maak te, kwam het in de zitting van heden tot groote lawaaitooneelen, die dreigden in da delijkheden over te gaan. De zitting werd dadelijk opgeheven. Luxemburg, 11 Nov. (W. B.) Op voorstel van den staatsminister heeft de groothertogin de Kamer ontbonden. Het ont- bindingsbesluit verschijnt heden in de Staatscourant. De laatste maal werd de Ka mer ontbonden in 1856. Het torpedeeren van de „A neon a". Over de wijze, waarop de „Ancona" in den grond geboord is, zijn naar Reuter uit Parijs aan enkele bladen meldt, nog de vol gende bijzonderheden bekend geworden. De „Ancona" stoomde langzaam in den mist voort en liet voortdurend de sirene wer ken, toen plotseling *twee duikbooten be merkt werden, die de Oostenrijksche vlag voerden. De eene was 300 voet lang en be wapend met twee kanonnen, de andere ver sperde den weg voor de „Ancona", die be proefde te ontsnappen, doch onmiddellijk stopte, toen zij getroffen werd. De achtste boot was juist uitgezet, toen het stoomschip zonk, de boeg het eerst. De rest der opva renden, die naar het achterdek gevlucht wa ren, verdween met het schip In de golven. De acht booten, die uitgezet waren, ble ven bij elkander en roeiden in zuidelijke richting. Om 4 uur 's avonds kwam een schip in zicht, dat alle lichten gedoofd had. Er Averden signalen gegeven en het schip draaide bij, maar toen het zag, dat het door duikbooten gevolgd werd, verdween het we der, waarna de booten zich van elkander scheidden. Een er von, met 26 personen aan boord, bereikte Dinsdagmorgen om 9 uur de kust van Tunis. De commandant ge looft, dat de andere booten, waarin zich 240 personen bevonden, verloren zijn. Nog een andere boot met 28 personen is Woensdagmorgen opgepikt bij het eiland Zembra (in de golf van Tunis). Eenigen der geredden verklaren, dat de duikbooten, toen zij het eerst gezien werden, de Duitsche vlag voerden. Sjanghai, 10 Nov. (R.j De militaire gouverneur admiraal Tsengjucheng is, terwijl hij met een motor zich begaf naar het Japan- sche consulaat tot bijwoning van de kro ningsreceptie, vermoord door twee anti monarchisten, die 18 schoten afvuurden uit automatische pistolen. De secretaris van den admiraal is ernstig gewond. N e w-7 ork, 11 Nov. (R.) Een brand waarvan de oorsprong niet bekend is, brak uit in de molens van Roeblings Company in Trenton (New-Jersey), waar prikkeldraad voor de geallieerden werd gereed gemaakt. Men is het vuur meester geworden, nadat voor meer dan een millioen dollars schade was aangericht. Kameroverzicht Tweede Kamer. Bij de Donderdag gehouden behande ling van het Djambi-ontwerp wees de heer M e n d e 1 s in het vervolg zijner rede er op, dat de Bataafsche exploiteert voor de Ko ninklijke, wier macht, gesteund door het Staatsgeweld, alle concurrentie onmogelijk maakt. Spr. gelooft, dat zoowel de Atjeh-politiek als de Djambi-expeditie verband hielden met de belangen der Koninklijke. De macht de- zer maatschappij kan eene bron van cor ruptie worden. Het ontwerp moet worden verworpen, al kost dit desnoods een jaar uit stel. De heer Van B ij I a n d t steunt het ont werp. De heer B o g a a r d t ontwikkelt zijne be zwaren er tegen. Hij wil particuliere exploi tatie mits op anderen grondslag en geeft den minister in overweging schorsing van het de bat te A'ragen. De heer Bos steunt de motie-Albarda. De Staat moet de macht in handen houden. De heer F o c k acht het ontwerp onaan nemelijk en betuigt sympathie met het denk beeld De Meester. De Minister ving de verdediging van het ontwerp aan met een uitvoerig historisch overzicht der Indische mijnwetgeving. De zitting is verdaagd tot Maandag. Berichten. Tweede Kamer. Men verwacht in parlementaire kringen eerst tegen het tijd stip van het Kerstrecès der Tweede Kamer voorstellen des voorzitters nopens het af- deelingsonderzoek van de reeks gewichtige wetsontwerpen, welke in den laatsten tijd bij de Kamer zijn ingezonden, en voor welke ongetwijfeld commissies van voorbereiding zullen zijn in te stellen. toegekend als blijk van goedkeuring en te vredenheid de zilveren cerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift nan W. Siierendregt, gezagvoerder van het Nederland- sche stoomschip „Mcgrez", wegens zijne leiding bii het redden van de opvarenden van het Ame- rikaansche zeilschip „R. P. Pendleton", in den Allantischen Oceaan, op 30 April 1915 de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon cn een loffelijk getuigschrift aan E. van Oversteeg, L. van Es, D. Halsbeek en D. Hendriks, leden der bemanning van het Neder- landsche stoomschip „Megrcz", wegens de door hen met levensgevaar volbrachte redding van de opvarenden van het Amerikaansche zeilschip „R. P. Pendleton", in den Allantischen Oceaan- op 30 April 1915; aan na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen van de ondevscheidingstccke- nen achter hunne namen vermeld J. G. Jansen, te Silvolde, gem. Wisch, de Roode Kruismedoille 3de klasse, hem door Z. M. den Koning van Pruisen geschonken E. C. A. M. van Genk, te Nijmegen A. Lloyd van Laethum, te Nijmegen; J .M. Boers, te Horst, koordirecteur en orga nist der R -K. kerk en directeur der Koninklijke Harmonie te Ho/st, en M. van Engelen, te Amsterdam, makelaar, allen het kruis Pro Ecclesia et Pontificc, hun door Z. H. den Paus geschonken als blijk van goedkeuring en tevredenheid de zilveren cerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toege kend aan J. P. Remiinse, luitenant ter zee der lste klasse, wegens de door hem met levensge vaar verrichte redding van een drenkeling uit het water van de Straat van Madura, ter hoogte van den vuurtoren van Sembilangan, op 5 Juli 1915; de bronzen eerepennmg voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toege kend aan C. J. baron van Asbeck, luitenant ter zee dei 2de klasse, wegens de door hem met levensge vaar verrichte redding van een drenkeling ter reede van Goenoene Sitoli, op 13 Mei 1915; H. A. Nijhuis, milicien-kanonnier van het 3de> legiment vest:ng-artillerie, wegens het door hem met levensgevaar tot staan brengen van een caisson, bespannen met zes paarden, op de Vughtei heide, gemeente Vught, onder zooda nige omstandigheden dat daardoor personen uit onmiddePirk levensgevaar ziin gered, op 12 Au gustus 1915; A. K. Blonk, te Amsterdam, wegens de door bem met levensgevaar verrichte redding van een jongen uit het water van de Nieuwe Vaart te Amsterdam, op 5 September 1915 M. Gerritsen, metauldraaier te Amsterdam, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een jongen uit het water van de Prinsengracht te Amsterdam, op 3 Aug. 1915: A. Stegman, caféhouder te Amsterdam, we gens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een jongen uit het water van de Buitensingelgrocht te Amsterdam, op 30 Juli 1915; mevrouw E. van Gink, echtgenoote van J. W. M. van der Kun, te 's-Grovenhage, wegens de door haar met levensgevaar verrichte redding van een kind uit het water van een der vijvers m het Haagsche Bosch te 's-Gravenhogc, op 20 Mei 1915; W. C. Cremer, te 's-Gravenhage, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van eene drenkelinge uit het water van de Noordzee te Oostvoorne, op 29 Juli 1915; C. J. Cockuyt, fabrikant te Jutphnas, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een kind uit het Avater van den gekanali- seerden Ho'landschen LJssel te Jutphaas, op 17 Augustus 1915; A. J. Grönert, t^ Gennep, v-.'esens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een jon gen uit het water von de Maas onder de ge meente Gennen, op 11 Augustus 1C14; eervol ontslag verleend uit den militairen d'enst, onder behoud ven züne eventueele aan spraken op pensioen, aan den reserve-eerste- luitenant J. E. Stok. van het 35ste bataljon land- weerinfnnterie, "it hoofde van lichaamsgebreken. Ingetrokken de benoeming van C. van Gelderen, te Wageningen, als opzichter- electricien bij de Rijks-electriciteitswerken te IJmuiden. D. W. Stork. Blijkens een Woensdag uit Zurich ontvangen telegram is de toe stand van den heer D. W. Stork hoogst be ledigend. N. Ct. Begrafenis F. FIéchet. Op Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage werd gis terenmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer F. FIéchet, lid van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers en burgemeester van de gemeente Warsage (tusschen Luik en Visé), welke ge meente in het begin van den oorlog werd geteisterd. Een zeer groot aantal leden der Belgische kolonie daar ter stede en vele leerlingen van de Belgische school, de Belgische ge zant, baron Fellon, het lid van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers dr. Terwogne, de directeuren der bovengenoem de school, dr. Grunzberg en mr. Percy, on derwijzers en onderwijzeressen, waren op den cloodenakker aanwezig. Nog merkte men er op het lid der Nederlandsche Eerste Ka mer, den heer Van Kol, bestuursleden van het „Belgisch Comité" daar ter stede. Ver schillende vrijmetselaarsloges waren ver tegenwoordigd. Ook het Bulletin des Oeuvres et des Comités beiges en Hollande was door een deputatie uit de redactie ver tegenwoordigd. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer Dupont, voorziiter van het Belgisch Comité aïdaer, door den heer Grunzberg, die sprak namens zijn mededi recteur en het ondei wijzerspersoneel en door g|| EU per anker f 34.—. per flesch - 0.85 den heer Tobi Claes, voorzitter van een Bel gische Vrijmetselaarsloge. Deze besprak o. a. de eerste dagen van den oorlog toen het lachende dorp Warsage in diepen rouw werd gedompeld. Uitvoerig stond spreker stil bij het drama van Warsage, met zijn vele fusil lades. Het stoffelijk overschot van den heer FIéchet zal slechts tijdelijk in den vreemde rusten. Na deze redevoeringen in de Fransche taal schetste de heer Schuvlenburg namens de „Union Royale" in het Nederlandsch den heer FIéchet, dien hij slechts eens had mogen ontmoeten, als een zeer sympathiek man en goed lid van de Loge. Nederland en de oorlog, Munitiefabricaqe en staat van beleg. In staat van beleg zijn verklaard \rer- schillende gemeenten of gedeelten van ge meenten in Noord-Holland, waaronder ge deelten ook van Amsterdam en eenige plaat sen in de Zaanstreek, zoomede in Zuid-Hol land, het gedeelte van Delft, waarop de con- structie-werkplaatsen gevestigd zijn. Oe melkvoorziening. Naar Hot Volk verneemt, heeft de soc.~ dcmocr. Kan\crfr_ lie bij den voorzitter der Tweede Kamer krachtig aangedrongen op on middellijke behandeling van de interpellatie- Sannes o\'er het le\rensmiddelen-vraagstuk, onder toezegging, dat deze zich dan bepalen zou tot hec thans vooral nctueele en zeer drin gende mclkviaogstuk. De voorziiter heeft echter na onderzoek ge antwoord, det de interpellutie onmogelijk met spoed gehouden kon worden, omdat minister Posthumc A'erkouden is en niet in stoat in de Kamerzitting te spreken. Ook kan de minister zich niet door een re- geerings-conimissaris laten vervar-gen of bij staan, omdat jijn adviseurs het met hem on eens 2ijn. In de gisterenmorgen ten Stadhuize van Am sterdam g ■•houden vergadering van de Com missie voor Levensmiddelen, werd door den voorzitter allereerst mededeeling gedaan van den inhoud van een hem toegezonden motie, met algemeene stemmen aangenomen in de Woensdag gehouden vergadering van directeu ren van melkinrichtingen en vertegenwoordigers van melkslijtersorganisoties, welke vergadering, overwegende dot de melkvoorziening, door den minister van landbouw in uitzicht gesteld, in hooge mate onvoldoende was en eindelijk ge heel achterwege bleef, terwijl de veehouders, met een beroep op den minister, op een prijs van 10 cent per liter blijven aanhouden, meent dat onder deze omstandigheden tot het betalen van 10 cent aan de boeren zal moeten worden overgegaan, wat tengevolge zal moeten hebben, dat den verbruikers een verhoogde prijs voor de melk in rekening wordt gebracht, waarom tot den burgemeester het verzoek wordt gericht de door hem gestelde maximum-prijzen voor de melk in overeenstemming te brengen met den verhoogden inkoopsprijs, aangezien anders aan don Amsterdamschcn melkhandel de uit oefening van zijn bedrijf onmogelijk zou Avor- den gemaakt. Uit inlichtingen, in de vergadering verstrekt, bleek, dat ook Woensdag geen melk van regee- ringswege op de melkmarkt was oongevoerd, terwijl de melkfnbrikanten en de melkslijters reeds besloten om de melk voor 10 cent van hun leveranciers te koopen. De voorzitter deed een samenvattende mede deeling \ran alles wat in de laatste dogen tus schen den minister van landbouw en den bur gemeester, hetzij schriftelijk, hetzij telegrafisch, is behandeld met betrekking tot de melkvoor ziening ven Amsterdam. Uitgaande van het feit, dat in het najaar van 1914 de melkprijs voor Amsterdam was cent per liter, is door den burgemeester het standpunt ingenomen, dat op voet van de cir culaire van den minister van 28 October j.I., de melkprijs thans zou moeten worden 81! cent per liter voor de boeren die geen vaste hoe veelheid leveren, 9 54 cent per liter voor de boe ren die verplicht zijn om eiken dag eene vaste hoeveelheid te leveren of gemiddeld 9 cent per liter. De minister is evenwel van mcenïng, dat op den voet van zijne genoemde circulaire de melkprijs moet worden verhoogd tot 10 cent per liter en heeft dit speciaal nog eens per telegram bevestigd. Op grond van een en ander moest worden vastgesteld, dat, nu de actie der veehouders om den melkprijs op 10 cent te stellen, in vol ledige overeenstemming is met de opvatting van den minister, met dezen prijs moet worden gerekend en vraagt de voorzitter aan de com missie een advies te willen uitbrengen over de vraag of de maximumprijzen voor de verbrui kers, zooals die door den burgemeester zijn vastgesteld, kunnen worden gehandhaafd en zoo neen, of de commissie aan den burgemees ter wenscht te adviseeren gewijzigde maximum prijzen voor de melk vast te stellen dan wel de vaststelling van zulke prijzen in te trekken. De commissie bleek bij groote meerderheid van oordeel, dat den burgemeester moet wor den geadviseerd, de maximumprijzen voor de A'erbruilcers gewijzigd op nieuw vast te stellen, Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Bij het inwinnen van inlichtingen bij bevoegde zijde in verband met de quaestie der melkvoor ziening te Amsterdam, werd ons opgemerkt, dat de burgemeester van Amsterdam niet ge rechtigd zou zijn geweest om, hetgeen hij deed, op 12 October j.I. een maximum-prijs voor de melk vast te stellen. Vooreerst verleende geen enkele wet hem daartoe de bevoegdheid. In de latere door den minister van Landbouw aan de commissarissen der Koningin gezonden circulaire inzake dc melkvoorziening wordt dan ook uitdrukkelijk gezegd, dat hij bereid is, de burgemeesters op hun aanvraag te machtigen, een moxiraum-pnjt voor de melk vast te stellen. Zoodanige machti ging is door don burgemeester van Amsterdam echter nimmer gevraagd en dus ook nimmer verleend. Maar bovendien was de vaststelling van dien maximum-prijs ook als zoodanig verkeerd, om dat men alleen dan een maximum-prijs kan vaststellen, indien men zich van tc voren ervan vergewist, dot men voldoende van dc waar, waarvoor de prijs wordt betaald, tot dien prijs kan krijgen. De burgemeester had zich dus moeten overtuigen, of hij genoeg melk voor dien prijs kon krijgen. Daartoe was vooraf overleg noodig geweest, met den Bond van melkveehouders, welk overleg intusschen niet is gepleegd. Noor -aanleiding van dit communiqué schrijft het Hbld.: Het is ons bekend, dat de minister persoon lijk dezelfde opmerking gemaakt heeft in een onderhoud, dat HjJ eenige dagen geleden had met onzen burgemeester. Deze, blijkbaar min der huiverig om met de „heeren in Den Haag" van meening te verschillen, heeft die opmer king niet op zich laten zitten en in een uitvoerig schrijven de door hem genomen maatregelen aan de hand van de wet verdedigd. Het vaststellen van den maximumprijs voe>r melk is door den burgemeester n.I. verdedigd met een beroep op de begin Augustus I9T4 aangenomen aanvullende artikelen (met naine 76a en 76b) van de Onteigeningswet. Regeeringsvisch. Men meldt uit IJmuiden: Van Maandag a.s. af zullen op den Rijks- vischafslag alhier, voor uitsluitend gebruik in Nederland, de volgende vischsoorten ter beschikking worden gesteld van de vischhan- delaren tegen de prijzen als achter elke vischsoort zijn aangegeven: Bakschedvïsch 9 per 100 pond (voorloo- pig wordt Va van den aanvoer beschikbaar gesteld), wijting 7.50, horsmakreel 6, kleine gul 12, kleine poon en pieterman 8, kleine scholletjes 12 per 100 pond; hoe\'eelheid voorloopig ongelimiteerd. De eerste vijf vischsoorten gestript of on- gestript, de laatste soort gelubd of ongelubd. Uitvoer naar het buitenland en consignatie zendingen in Nederland van door de regee ring toegewezen visch is beslist verboden. De aanvraag voor regeeringsvisch moet, onder overlegging van de bestellingen, ge schieden op eiken werkdag vóór 5 uur 's avonds ten kantore van den administra teur der Visschershaven of anders des mor gens vóór 7 uur ten kantore der controle m de Vischhal. De eerste aanvraag dient Zater- dagaA'ond vóór 5 uur te geschieden. De beschikbaarstelling geschiedt in volg orde der aanvragen en de visch zal zooveel mogelijk pondspondsgewijze Avorden toege wezen. Hetzelfde geschiedt als aanvraag den aanvoer overtreft. Aan den halchef is de be slissing over de kwaliteit toeverrtuowd. Alle genoemde vischsoorten zijn uitslui tend beschikbaar voor den verkoop als ver- sche visch en mogen dus niet aan rookerijen wórden geleverd; echter wel aan bakkerijen. Er zal voldoende contróle worden geoefend, dat regeerïngvisch niet Aroor andere doelein den wordt gebruikt, dan waarvoor ze bestemd is. Overtredingen worden met uitsluiting ge- strafd. Voor onkosten van mand, matten, papier, ijs, enz. en A\rinst voor den groothandel is als maximum aangenomen 2 per mand van 100 pond. De minister van Landbouw, Nij verheid en Handel zal de maximupa verkoop prijzen voor geheel Nederland vaststellen, waarbij met winst en met de belangen der wederverkoopers rekening zal Avorden gehou den. Ter bestrijding van de onkosten der Zee- vischvereenigingen, door Avelke boA'enstaan- de regelen zijn getroffen in overleg met de regeering, zal de uitvoer van visch naar het buitenland worden belast, zooals nader door de regeering zal worden vastgesteld. T urfvoorziening. Bij den Vervenersbond te Emmen is van den minister van L., N. en H. bericht inge komen, dat naar de meening van den minis ter de prijs van de turf niet verder behoort te worden verhoogd en geen belangrijk groo- tere hoeveelheden behooren te worden afge leverd dan andere jaren, om opslag voor spe culatieve doeleinden te voorkomen. Op die voorwaarden zal voorloopig niet tot inbezit neming worden overgegaan; wel echter heeft de minister de arbeidsinspectie uitgenoo- digd om in overleg met de burgemeesters der betrokken gemeenten de aanwezige voorraden turf op te nemen. Uitvoer van hengsten en ruinen. Men meldt uit Oldenzaal d.d. 10 dezer aan de N. Ct.: De uitvoer van hengsten en ruinen bene den 20 maanden was heden den eersten dag, dat het verbod voor de maanden No vember en December weder is ingetrokken bijzonder weinig beteekenis, hetgeen moet worden toegeschreven aan de hoogfl prijzen, die door de landbouwers hier te lam de worden gevraagd en de zeer lage prijzen waarop in Duitschland handel wordt gedre ven. Verbetering dienaangaande zou voor loopig niet te verwachten zijn. Er werden ongeveer 100 hengsten en rui nen uitge\roerd, tegenover 1368 veulens en ruinen de voorlaatste maal. Steuncomité Den Haag. De voorzitter van het Steuncomité 1914, Den Haag, ont\nng heden tot zijn blijd schap van den heer R. F. C. Baron Ben- tinck van Schoonheten een bedrag van 3350, zijnde de netto-opbrengst van den verkoop van den „Steunpenning 1914. Deze verkoop ging uit van het Centraal- comité, gevestigd te Utrecht. D u u r t e-t o e s 1 a g. De directie van de Nederlandsche Maat schappij van Brandverzekering te Tiel heeft aan haar geheele personeel, In verband met de tijdsomstandigheden, met ingang Aran I November j.I. een duurtetoeslag verleend^ bedragende voor gehuwden 10 pCt. en vooi de ongehuwden 5 p_cl. van het 9alaris.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2