|#en adres gezonden, waarin geklaagd wordt, Hat, bij het uitvoerverbod van kaas, op 22 ^October, de handelaren niet alle gelijk zijn behandeld, waar aan sommigen na het uur |dat voor sluiting der grens was vastgesteld toch toestemming tot uitvoer werd gegeven, Aan de Kamer wordt nu verzocht invloed r<e willen aanwenden om te voorkomen, dat bij mogelijk volgende gelegenheden de ver- Schillende kaashandelaren van ons land on gelijk worden behandeld. 'k Bieren. De Rijks-commissie van Toezicht op de Eeier-vereeniging, had gisteren een confe rentie met den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel. De koper toevoer Wij lezen in de Tel.: Onze regeering heeft ongeveer vijf maan den geleden bij de Skoda-fabrieken een groot aantal kanonnen besteld, wier afleve ring dezer dagen zal plaats hebben. Het merkwaardige in deze transactie be staat hierin, dat door de Oostenrijksche re geering de eisch werd gesteld, dat de beta ling van het geschut half in goud en half in koper zou plaats hebben. Natuurlijk wist men te Weenen, toen men dezen koop af sloot, zeer goed, dat Engeland den inport van koper naar Nederland alleen toestaat op voorwaarde, dat onze regeering de ver plichting op zich neemt zorg te dragen, dat metaal niet wederom wordt uitgevoerd. Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat de geallieerden met de voorwaard an van de zen koop geen genoegen nemen en dat dientengevolge de Engelsche regeering den geheelen import van koper naar ons land zal stop zetten. Een Nederland s'c he dominéé aan het Fransche front. Naar het Rott. Nieuwsblad verneemt, be- VÏndt ds. F. J. Krop, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam, zich sedert enkele dagen aan het Fransche front. Hem is door Fransche Protestantsche sol daten verzocht hen in de gevechtslinie te komen bezoeken en ds. Krop heeft drie we ken verlof gevraagd, om aan dat verzoek te kunnen voldoen. Terugkeer van smokke laar s. De commandant van het veldleger in Limburg enz., de luitenant-generaal Buhl- man, heeft aan een honderdtal personen, wien het verblijf in het in staat van beleg verklaarde gebied was ontzegd, toestemming verleend tot terugkeer naar hun woo-plaat sen. (Tel.) De smokkelhandel. In verband met den smokkelhandel in lijnolie op Duitschland, is tegen den winke lier S. te Rotterdam, proces-verbaal opge maakt wegens poging tot omkooping van een ambtenaar der belasting, te Rotterdam, gestationneerd. Deze ambtenaar gaf van dit pogen dadelijk aan zijn chef kennis. Naar de N. R. Ct. verneemt, had zich te Rotterdam een combinatie gevormd, die groote partij en lijnolie opgekocht heeft, met het voor nemen deze naar Duitschland uit te voeren. Zoover is het niet gekomen. In beslag ge nomen is er niets. Bericht werd dat bij den grooten smok ier'bande1 in lijnolie, waarin ook een ad junct-commies aan het departement van financiën gemoeid was, eveneens iemand betrokken is, die eenigen tijd in België door de Huitsche overheid als verdacht van over treding van haar voorschriften onder be waking is gesteld geweest, doch toen is vrij gelaten. De Haagsche correspondent van „Het Volk" weet te melden, dat met den laatstaange- duiden persoon bedoeld wordt de heer Wiltz, eigenaar van de bekende „Princess Room" aan den Kneuterdijk te 's Graven- hage. A. v. d. Perk, de zevende jaarlijksche ver gadering van de Vereeniging van Directeu ren van Gemeentelijke Reinigingsdiensten in Nederland, in het Nutsgebouw te Leiden geoDend. Nadat in huishoudelijke bijeenkomst eenige zaken waren behandeld, kwamen verschillende vraagpunten aan de orde. Al lereerst verkreeg de heer G. L. Driessen c. i., directeur van gemeentewerken te Lei den, het woord, voor het houden van een voordracht over de Leidsche gemeente-rei niging. Daarna verkreeg de heer A. de Groot, directeur der Stadsreiniging te Amsterdam, het woord, om de Amsterdamsche vuilver branding te bespreken. In de voortgezette vergadering werd de aftredende voorzitter, de heer van der Perk, tot eerelid benoemd. Tot voorzitter werd benoemd de heer A. de Groot, te Amsterdam, en tot penning meester de heer C. de Ruyter, te Arnhem. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer De Monije, te Zutphen, bleek, dat de vereeniging thans 34 leden telt. De kas leverde een vrij belangrijk batig saldo op. Besloten werd bij wijze van proef aan de schrijvers van artikelen in het tijdschrift eenig honorarium toe te kennen. Voor de plaats, waar de volgende verga dering zal worden gehouden, werden Gro ningen en Den Helder genoemd. Aan het bestuur werd echter overgelaten, rekening houdende met de wenschen uit de verga dering, de plaats nader te bepalen. Daarna vereenigde men zich aan den ge- meenschappelijken maaltijd in den Vergul den Turk. Mesch en 1 geval in elk der gemeenten Se- venum. Noorbeek, Eygelshoven, Houthem, Siltard, Gelsen en Schinners. De maatregelen werden opgeheven te Overschie, Gendringen, Gemert, Vessem, Hilvarenbeek en Alphen c. a. De margarine-smokkelarij. Eigenaardig gaat het met de margarine, die vervoerd zonder geleide biljet in beslag wordt genomen van de smokkelaars in Enschede en Lonneker. Deze margarine duizenden ponden v/ordt in wagons vervoerd buiten het in staat van beleg ver klaarde gebied, d. i. tot buiten de gemeente Lonneker in de richting van Hengelo en daar voor risico van de eigenaars neerge legd, alwaar de rechthebbenden het hunne mo^en terugnemen. Het ligt voor de hand, zegt de N. R. Ct. dat daar heel wat in verkeerden handen komt, omdat, wijl de eigenaars niet bekend zijn, de overheid niemand het eigendoms recht kan betwisten. Woesdagavond gingen weer twee wagenvrachten den Hengelo- schen weg op, gevolgd door een aantal per sonen, die zeker bij het afladen hun slag hebben geslagen. Volgens puk" atie van de burgemeesters van Enschede en Lonneker, worden heden wp«r verschillende partijen margarine tot buiten de gemeente vervoerd. Omkooping van militairen. De Tel. ontvangt bericht uit Bergen-op- Zoom, dat aldaar op 10 November twee groepjes soldaten van het 6e regiment, resp. vier en drie, gearresteerd zijn, onder beschuldiging van zich te hebben laten om- koopen door smokkelaars. Deze zeven sol daten zijn onder politietoezicht afgemar cheerd. Een derde wandelweg. Er zijn nog geen twee jaren verloopen, toen er voor het eerst iets uitlekte aangaan de de plannen van den A. N. W. B. ter be vordering van het wandel-toerisme. En geen half jaar daarna kon reeds wor den aangekondigd„De wandelweg Am sterdamArnhem is geopend." Het druk gebruik, dot er van gemaakt werd, bewees dat onze landgenooten wan delen willen en wandelen kunnen. Groot was de waordeering, die den Bond ten deel viel en hem aanmoedigde dit mooie werk voort te zetten. En in de Juli-maand van dit jaar kwam reeds de tweede wandel weg ArnhemLochem en van hier in twee takken: naar Zutphen en naar Deventer. In de vele brieven, die het hoofdconsulaat ontvangen, waarin ingenomenheid met de beide bestaande wandelwegen werd uitge sproken, werd ook dikwijls de vraag geuit: „En waarheen gaan we het volgend jaar?" Hoewel er nog verschillende terreinen zijn waar met succes een wandelweg kan wor den uitgezet, was deze vraag toch om aller lei redenen niet gemakkelijk te beantwoor den. De keuze was moeilijk, vooral omdat een nieuwe wandelweg een vergelijking met de beide voorgangers moet kunnen door staan. Verschillende plannen werden aan de hand gedaan, die echter om verschillende re denen te groote bezwaren opleverden. Na onderzoek en rijp overleg met de offi cials is gebleken, dat een wandelweg van Zwolle door Salland langs het Reggedal en Twente met de beide reeds bestaande routes een vergelijking zou kunnen doorstaan. Met het oog hierop, en zonder de andere plannen nog voor goed op te geven, is besloten een nieuwen, derden wandelweg te maken van Zwolle over Ommen, Holten, Delden, enz. naar Denekamp en Idenzaal, in 't kort aan te duiden als wandelweg Zwolle—Oldenzaal of wel Overijselsche wandelweg. Door een zijtak naar Lochem wordt aan sluiting verkregen op den tweeden wandel weg, waardoor prachtige voetreizen samen gesteld kunnen worden. Hier is de sergeant. Het vol gende vermakelijk voorval deed zich in een onzer door militairen bezette stadjes voor: Tweee officieren in een auto passeeren een sergeant. Deze verzuimt te salueeren, zoodat de auto stilhoudt. De sergeant bemerkt onraad en gaat een nabijzijnde woning van een fa milielid binnen, zonder dat de officieren het gemerkt hebben. Een juffrouw komt voor en de officier vraagt, of een sergeant zoo juist is binnen gekomen. De juffrouw ontkent. De officier persisteert. De juffrouw wordt kwaad en gooit de deur voor den neus van den offi cier dicht. De officier woedend; gaat de naast het huis gelegen werkplaats binnen en vraagt aan een der knechten of hier een sergeant is. De knecht antwoordt bevesti gend. De officier: „Gaat hem dan eens halen." De knecht gaat weg en komt terug met zijn sergeant, een timmermanswerktuig, het welk gebruikt wordt voor het ineenzetten van deuren. „Hier is de sergeant." Officier verdwijnt wanhopig. 3 of Duur z w ij g e n. Door den burge meester van Staphorst is Woensdag van de wed. J. M. aldaar al het vee in beslag ge nomen, omdat zij verzwegen had dat onder haar vee mond- en klauwzeer heerschte. Aanspraak op schadeloosstelling is j\ier- door verloren gegaan, terwijl zij vermoede lijk ook strafrechtelijk vervolgd zal worden. Ass. Ct.) Kleine oorzaken. In de stoomtram Helmond's Bosch ontstond twist tusschen eenige personen over de bescha diging van een hoed, waarop één hunner bij ongeluk was gaan zitten. Een gevecht was het gevolg. De spiegelruiten van het compar- tement braken; ook het licht werd vernield. Eén der heeren weid een stuk van den vin ger afgekneld, terwijl een andere eenige lichte kwetsuren opliep. Te Gemert werd door de rijkspolitie van 't gebeurde proces verbaal opgemaakt. J. K., zwervend, dionkenschop bij \<e herha' ling, 3 dagen hecht, en plaatsing in eene Rijks werkinrichting voor den tijd van 9 maanden. W. v. d. B., Baorn, overtr. Arberdswet, 3 maal f. li of 3 maal 3 d. hecht. G. E., Amersfoort, overtr. Visschcrijwet, f 4 or '1 d. hecht, en verbeurdverklaring van het kruisnet, met last tot uitlevering of betaling vi f 1.50, subsidiair te ondergaan 3 dagen hecht. V. B., Spakenburg, idem, f 5 of 5 d. hecht. J. L., Spakenburg, idem, f 5 of 5 d. hecht. J. de G., Spakenburg, overtr. Trekh.-wet, of 4 d. hecht. J. V., Spakenburg, idem, f 5 of 5 d. hecht. W. v. d. T., Hoogland, idem, 3 of 3 d. hecht. W. R., hvr. van H. B., Amersfoort, overtr. Leerpl.-wet (recidiviste), f 8 of 8 d. hecht. W. v. d. G., Bunschoten, trekhond bezigen die schurftig is en trekhond bezigen die gewond I' 0 of 6 d. hecht. K. de G., Amersfoort, overtr. IJkwet, f 3. d. hecht, en verbeurdverkl. v .d. maat. H. de G., Amersfoort, idem, f 3 of 3 d. hecht, en verbeurdverkl. v. h. gewicht. H. de G., Amersfoort, overtr. Pol.-Verord. van Amersfoort, f 2 of 2 d. hecht. E. K., Amersfoort, te Amersfoort op openb. weg rumoer maken, 3 of 3 d. hecht. J. B., Nijkerk, te Amersfoort tusschen de ge lederen van een morcheerende troep rijden, f 3 of 2 d. hecht. J. M., Spakenburg, een dier doen trekken van een last, welke kenlijk zijne krachten te boven gaat, f 10 of 3 d. hecht. W. v. d. G., Spakenburg, te Baarn ondeugde lijke visch vervoeren, f 5 of 5 d. hecht. W. v. d. G., Spakenburg, te Baarn zonder keu ringsbewijs visch olleveren, f 3 of 3 d. hecht. A. Z., Spakenburg, idem, 3 of 3 d. hecht. H. B., Amersfoort, te Soest zonder vergunn'ng van het Mil. uezog een geïnterneerde vervoeren, f 2 of 2 d. hecht. L. O. E., Amersfoort, overtr. Verord. Mil. Ge zag te Soest, f 3 of 3 d. hecht. D .R. A., Amersfoort, idem te Amersfoort, f 3 of 3 d. hecht. i J. B., Amersfoort, idem te Amersfoort, f 3 I of 3 d. hecht. Vervalsching van een con sent. Voor de rechtbank te Haarlem had zich te verantwoorden J. G. B., boekhouder der firma Hoeker te Heemstede, ter zake dat hij aldaar in de maand Juni 1.1. opzette lijk en valschelijk een consent tot uitvoer voor 3 Juni veranderd had in 10 Juni, om daardoor den uitvoer van 9 zakken meel uit de stelling Amsterdam mogelijk te maken, terwijl uit het gebruik van dat vervalschte stuk nadeel kon ontstaan. De officier van justitie eischte 14 dagen gevangenisstraf. Mishandeling van een schild wacht. Ter zake mishandeling van een schildwacht, geplaatst voor een café aan het Gedempte Zuiderdiep te Groningen, op 13 September j.l., eischte het O. M. bij de arrondissements-rechtbank aldaar tegen Jacob D., Johannes D. en Geert B., allen van beroep arbeider en wonende te Gro ningen, thans gedetineerd, een gevangenis straf voor den tijd van twee jaar en zes maanden. Van den Hak op den Tak. (Weekp raatje). De „Meppeler Ct.- geeft met het oog op de mogelijk aanstaande namenbelasling het vol gende toekomstbeeld Frecrk Wat heb je Gijs, je kijkt zoo glunder Gijs Sstniks 7.e<rcrpn T, d:;i. i-j Tegen de smokkelaars. Naar u o kj k k e i a 'de Tel. verneemt, overweegt de regeering, ten einde het steeds toenemende smokkelen tegen te gaan, een bewakingslinie te leggen op een afstand van 10 K.M. van de grens. Daarlangs mag dan alleen passeeren wat uit sluitend dient voor de degelijksche behoef ten van de bevolking, gelegen tusschen deze linie en de gtens. recteuren van Gemeente- - Di I ij k e Re Hetrookenb ij kinderen. Door de afd. KrommenieUitgeest van den Bond van Ned. Onderw. Is in haar ressort, om vattende de gemeenten Assendelft, Krom menie, Uitgeest en Castricum, een uitge breid onderzoek ingesteld naar den omvang van het rooken door kinderen van leerplich tigen leeftijd. Zij kwam daarbij tot het schrikwekkende resultaat, dat van de 847 jongens, waarover het onderzoek liep, niet minder dan 621 of 73.3 rookten. Zelfs bedroeg het aantal sterke rookers 242 of 28.6 van het totaal. Van de 112 zes jarige jongens rookten reeds 43 of 38.4 terwijl hierbij O sterke rookers waren. Hoe in deze de ouders medewerken, blijkt wel uit het feit, dat van de 621 rookers niet minder dan 464 of 74.7 dit deden met toestemming der ouders. Voor de verschillende gemeenten bedroeg het aantal rookers: te Krommenie 64.1 van de 321 jongens: te Assendelft 70.2 van de 205 jongens; te Uitgeest 78.8 van de 09 jongenste Castricum 87 van de 222 jongens. Voor deze gemeente ontbrak de opgave van de R.-K. school. We kelijksche mededeelin betreffende mond- en klauw zeer. Sedert de vorige opgave d.d. 3 November j.l. werden gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd: in Noordbrent 1 geval in elk der gemeen ten Maashees, Veldhoven en Oud- en Nieuw Gastel: in Zuid-Holland 1 geval te Papekop; In Utrecht: 2 gevallen te Polsbroek en 1 geval te Snelrewaard; in Friesland: 2 gevallen te Westellingwerf en 1 geval in elk der gemeenten Schoter- land, Boarderadeel en Wonseradeel; in Overijssel: 2 gevallen te Zwollerkerspel en 1 geval te Borne: 23 gevallen te Stap horst: in Groningen: 1 geval te Groningen: Mishandeling met doode 1 ij k e n afloop. In het ziekenhuis te Doe- tichem is overleden zekere J. Verwey, die Zondag 24 October bij een vechtpartij met een mes in de borst is gestoken. justitie is gewaarschuwd en in afwach ting van haar komst beslag op het lijk ge legd. Diefstal van militaire goe deren. Door de Alkmaarsche politie wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld, be treffende het ontvreemden van wollen de kens, behoorende aan het garnizoen te Alk maar. De opkooper D., bij wlen de bewuste de kens zijn opgespoord en in beslag genomen is naar het Huis van Bewaring overge bracht, terwijl ook nog eenige andere per sonen werden gearresteerd. - -J - x\ e I n 1 g n ff S H i f» r, c a - f. m vjiunm[;rn; Gisterenvoormiddog werd door den heer M.1 Verdronken. Donderdag viel de schipper R. K., die met zijn schuit in de Mare te Leiden lag, in het water. Toen men hem weder op het droge had bleken de le vensgeesten reeds geweken te zijn. Onweer. De nieuwe kerktoren te Delft is Woensdagavond wederom door het hemelvuur getroffen. De bliksem zette het uurwerk stil, s'oeg op den kabel vcor het electrische licht en vermelde het schakel bord. Marktberichten. Eiermarkt te Wijhe. Aanvoer 8000. Hoogste prijs 11.50. Laagste prjje /10.50 Gemiddeld f 11. Stemming vlug. Eiermarkt te Almelo. Aanvoor 8011. Hoogste prijs f Laagste prijs f 8. Gemiddeld f 9.40. Stemming vlug. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT. Uitspraak in strafzaken. H. K., huisvr. van E. v. K., Amersfoort, stroo- perij, 5 of 5 d., met veroordeeling om aan de benadeelde H. S. te betalen als schadevergoe ding f 10.—. L. H., Amersfoort, dronkenschap bij 2e her haling, 1 week hechtenis. A. S., dronkenschap bij le herhaling, 3 dagen hechtenis. J. A. ten H., Amersfoort, dronkenschap bij 2e herhaling. 2 maai gepl.. 2 maal 1 week hecht. Sst niks zeggen, Tc 'heb 't Rijk beduveld. Freerk Hoe zoo, laat 's hooren. GijsOch, met die belasting op de vóór- nomen m'n vrouw wou zoo groog d'r familie en ik de mijne genoemd hebben en dan heeft zij van d'r kant nog een ouwe tante, waar later nog een duit van le erven volt en mijn ouwe grootvader van ver in de tachtig wil nog zoo graag 's weer voor Petertje spelen. Freerk: Dat zijn er ju'st zes, Gijs. 't Kan je niet meer dan rond een ton kosten, want voor eiken naam meer dan een, komt er, zoo je weet een nulletje bij. GijsNee Freerk, 't kost me niks. Freerk; Niks??? Gijs Zoo je weet, heet mijn vader Thomas v. d. Veen en m'n moeder heet Grietje; m'n vrouw d'r vader heet Berend en d'r moeder Liesje; mijn ouwe grootvader heet Ruurt en die ouwe erftante van m'n vrouw heet Wietske. Ons zoontje hebben we nu Thogriebelieruwwictsk v. d. Veen genoemd, dat kost geen cent en alle zes hebben ze d'r viL FreerkGefeiliciteerd Giis, en meteen een oorlogs-souvenir, want 't klinkt zoo echt Rus sisch. Iets anders, dot de toekomst ons te zien zal geven, is dat de draadlooze telefonie heel do bewoonde wereld zal overhcerschen. Deskundigen op het gebied van de draadlooze telefoon verklaren, naar de „Times" uit New- york verneemt, dat men in laatstgenoemde stod met Londen en andere Europeesche hoofdsteden zal kunnen spreken, wanneer de vrede de in richting van toestellen mogelijk maakt. De heer Peter Cooper Heewitt voorspelt zelfs het voeren van gesprekken met Pek'ng binnen een jaar. In telefonische gesprekken, die de voorzitter van de Amerikaansche telefooon- en telegraaf- maatschappij had met plaatsen op 2,500 en 4,600 mijl afstand gelegen, maakte hij gebruik van een uitvinding, welke automatisch het draad looze en het gewone stelsel verbindt. Wilt ge nog een toekomstbeeld? Alle men- schen kunnen in de toekomst 100, 120 jaar en ouder worden! Indien zij slechts Yoghurt (zure melk) gebruiken, ook in ons land in de I laatste jaren verkrijgbaar. Yoghurt is eoi» levensdrank, volgens sommige doktoren. Eenigen tijd geleden bevatten de bladen het bericht, dat in Posen een vrouw woonde, die beweerde, de oudste mensch der wereld te zijn. Deze vrouw, Marja Dutkiewitz, noemt als haar datum van geboorte 21 Februari 1782, en haar popieren wijzen uit, dat die opgave juist is, zoo dat de vrouw nu 133 jaar telt. Men is er nu echter achter gekomen, dat er een vrouw be staat, die nog 10 maanden ouder is don boven genoemde. Deze alleroudste vrouw heet Baba Vosüika en woont in het kleine Bulgaarsche dorp Pavelsko, waar zij in Mei van het jaar 1781 geboren werd. Haar geboorteacte wordt in het archief van eenig naburig klooster bewaard. Zij is een boerendochter en werkte tot voor korten tijd nog op het veld. Meer dan honderd jaar lang heeft zij geregeld op den akker gewerkt. De oude Baba is reeds lang weduwein een huisje, dicht bü zijn moe der, woont haar zoon Theodoor, die, getrouw aan de tradities der familie, ook den akker be bouwt en den leeftijd van 100 jaar bereikt heeft. Hij is niet zoo sterk als zijn modder, maar kan toch nog zijn werk doen. Van de oude Baba wordt verhaald, dat zij nog goed zien en hooren kan en nu en dan nog een kleine wandeling maakt. Zij heeft meer dan 100 kleinzonen, ach terkleinzonen en achter-achterkleinzonen en is in Bulgarije in zekeren zin een beroemdheid, naar wie men van heinde en ver toegaat om haar te zien. Men schrijft den hoogen ouderdom der Bul garen toe aan het gebruik van Yoghurt, dat daar een volksdrank is. Eet of drinkt dus Yoghurt! Zou deze drank het levenselixer worden waarnaar zoovelen vóór ons al hebben gezocht De menschheid is steeds zoekende naar aller* lei dingen. Ook naar de oplossing van geheimen, welke in vroegere eeuwen in het graf zijn meegenomen, da z.g. „doode" geheimen. z,j de bescherming door octroo:wetten nnn uitvinders. gelukkig ook - hier te lende verleend, zullen de industrieele geheimen, die vroeger in het graf medegenomen werden, wel langzamerhand lot de zeldzaamheden gnan be- hooren. Ben van de doode geheimen, d e letterlijk in het graf werd meegenomen en sinds dien tijd niet meer opnieuw werd ontdekt, hoewel eeowen zijn verstreken, is de kunst van het balsemen, zooais dat de oude Etrvptcnaren deden, naar „V raag en Aanbodmededeelt. Het schijnt, dat dit volk aansprakelijk gesle'd kan worden voor het verbes van tal van kunsten en wetenschap- pen, waarvan enkele de industrie van heden be langrijk zouden verriiken. De ve-rvaard:grng var een soort papier als dat der oude papyrusroller is niet de minste van deze. Van nieer academi sche belangstelling, en een, die de geesten van de beste mathematici gedurende menschenlevens heeft geprikkeld, is het vraagstuk, welke methode werd toegepast om de ontzettende massa's steen,, waaruit dc pvromiden zijn opgebouwd, op hun plaats te kriigen. Een ontelbaar aantal theorieën ziin Hierover oDgezet, maar, gelijk de verloren kunst van het balsemen en de juiste manier waarop kunstmatige broeding in ovens zooveel eeuwen geleden weid uitgevoerd, zoo zal ook dit hoogst waarschijnlijk wel altijd een begraven geheim blijven. Er kan slerhts naar gegist worden, hoeveel de wereld elke eeuw verliest door niet mede gedeelde geheimen. Veel, wat thans nog ontdekt of uitgevonden wordt, was vroeger ook al bekend. „Er is niets nieuws onder de zon", zegt men immers. Maar het gebruiken van de zon a 1 s d r ij I- kracht is toch waarschünliik wel iets, dat nooit onder de zon is vertoond. De energie der zonnestraling is zoo machtig, dat men naar van zelf soreekt, deze op eeniger- lei wijze dienstbaar tracht te maken. De „Köln. Ztg." bericht, dat de eerste bruik bare maclvne, door die kracht gedreven, in Fgypte bij Kaïro in werking is. De Duitsche Amerikaan F. Schuman heeft ze uitgevonden. Te Godesberg heeft hij in een lezing daarover bijzonderheden openbaar gemaakt. Sinds de Lente van het vorige jaar doet de machine d:enst. Zij driift een pompen-aonleg, die 27,000 kilo water in de minuut kan verwer ken. Deze machine heeft geen vuur, dus ook geen oven noodig, noch een stoker. Eenmaal op gang behoeft er maar zeer weinig op. gelet te worden en kon ze zelfs des nachts, dus zonder eenige onderbreking, in werking bliiven, als maar de overgeschoten hitte door kókend water wordt opgezameld en aldus bewaard blijft. In het algemeen kan de machine van iederen mor gen gronds, welke op bepaalde wüze met spie gels is bedekt, 250 P.K. winnen. De kosten voor vervaardiging, instandhoud'ng en bedrijf be wegen zich bovendien reeds tegenwoordig - in cijfers, die bewijzen dat ze althans ?n tropische binnenlanden verre boven de met kolen ge stookte mach'ne te verkiezen is. Men zal door het zonlicht gedreven machines natuurlijk slechts in die streken opstellen, waar kracht en gestad:gheid van de zonnestraling een zoo lang mogelijk dimenden gang der machines waarborgen, maar dan ook met aanzienliik gelde lijk gewin. Streken van de bedoelde soort zijn in de tropen in veel grooter aantal en uitgestrekt heid te vinden dan menigeen denkt. Bij verre na waren deze alle niet noodig, om de tegen woordig over de gansche aarde in eiken vorm noodige krocht te leveren, als men het daar ver wekte arbeidsvermogen maar voordeelig over verre afstanden zou kunnen verzenden. Welk verschiet opent zich aldus voor het uit- vindingsvernuft der toekomst! Nu we een blik hebben geslagen in de toe komst, willen we dat ook even doen in het ver- ledene, en deel ik U tot besluit van dit „Hakje mee Wat men in vroeger tijd van onze dienstmeisjes verlangde. De volgende advertentie las men in een onzer provinciale weekbladen in het midden van de vorige eeuw Bij lieden op het platteland, Vereenigd door den huwelijksband. Waar tevens geene k'nderen zijn, En wonende aan den ouden Rijn, Verlangt m' op ultimo van Mei Een' dienstbode uit der mnflgdenre!. Zij moet alleen als meid ageeren. Steeds zindlijk zijr op lijf en klecren. Een' burgerpot goed kunnen koken, Alleen met timf en hout te stoken; Het striiken, rekken, goed verstaan. En handig met de wasch omgaan Zij moet gezond zijn, sterk van leden. Van goed humeur en goede zeden, d' Ervormde Godsdienst toegedaan. En Zondags trouw ter kerke gaan, Als lidmaat reeds zijn aangenomen, 't Bewijs daarvan al mede toonen. De leeftijd heeft nog al bezwaren. Dus niet te jong of oud van jaren, Wanneer men twintig, dertig telt, Daar is men 't liefst toch op gesteld, s» De vrijers zijn verboden zaken, Die zouden 't hoofd op hol doen raken. Wanneer een boodschap wordt verrigt, Zij haar voor oog, als dure pligt. Om spoedig weer naar huis te keeren. En niet op weg te discoureren. Want wie den kostbren tijd verspilt. Heeft nooit gedeugdof niet gewild. - Zij moet des morgens vroeg ontwaken. Geen buurtgerucht of praatjes maken. De keuken zij haar pronk salet, Die houde zij steeds rein en net, Ook zij zij zindlijk op haar handen, ft» late 't eten niet verbranden. Geen spijze smake naar den rook, Ook 't water mag niet van de kook. Voorts moet zij braaf zijn, en bescheiden. Niet stug gelijk zoo vele meiden. Die tegenspreken, stelen, liegen. En vrouw of heeren steeds bedriegen. Ook moet zij spaarzaam zijn, niet breken» Toch vlug; maar wars van Hst en strekenJ Want zij, die zulk een zonde doet, Wordt daarvoor eenmaal streng beboet. De voorkeur haar, (en dit zal blijven) Die lezen kunnen en wat schrijven. Die alles, dus in zich veréénen. En zich daartoe bereid verleenen. Zij zullen hebben rijken loon. Waar zij zich vestigen ter woon. Adres bij A. B. C. alhier, Of bij den drukker, courantier. Zegt het voort. KEUVEL AAIfc.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 6