Verspreids Rerichten. "B i N NEN L AND?"" krachten «chode toe aan den spoorweg van Konstantinopel naar Dedeagatsch. Monitors bombardeeien de kust en noodzaken de Tur ken daar aanzienlijke krachten op de been ie houden. Peters burg, 2 5 Nov. (Tel.-agent- ,chap). Communiqué van den giooten gene- Wen staf. Op het Kaukazische front is de toestand onveranderd. B e r 1 ij n, 2 5 N o v. (W. B.) Wij vernemen van bevoegde zijde, dat een in de buiten- landsche pers verspreid bericht, dat een Duitsche kruiser van 3000 ton met 200 man bemanning door Russische torpedoboo- len in den grond4 is geboord, geheei verzon den is. Londen, 25Nov. (R.) De militaire me dewerker van de Times zegt in eene be schouwing over den toestanad, dat de grond slagen van de kracht der geallieerden stevig cijn. Wanneer corr 'e beginselen van stra- egie onze handelingen in de toekomst be sturen, kan de oorlog slechts één einde heb ben. De mislukking van Duitschland's poging om Rusland overhoop te werpen in het groo te offensief, dat in Mei j.l. begon, zal waar schijnlijk evenzeer een keerpunt zijn in de geschiedenis van dezen veldtocht, als Na poleons niet-slagen in 1812 dit was bij zijn laatsten grooten oorlog. Niemand anders d^n een dwaas kan aan 'den vrede denken. Duitschland's stap voor waarts in den Balkan is een mooie politieke eet en is ook niet zonder militair voordeel voor de Duitschers. Duitschland zoekt man schappen, voedsel, koper en katoen in het oosten en hoopten de weifelende onzijdigen 'door vreesaanjaging althans tot lijdelijkheid te bewegen. Maar dat eene groote Duitsche strijdmacht over den Bosporus zal gaan, is zeer onwaarschijnlijk. De Duitsche generale staf weet zeer goed, dat als de voorraad manschappen slinkt en geene beslissing is verkregen op een van de drie hoofdtoonee- len van den strijd, het eene verkeerde stra tegie is, legers uit te zenden naar afgelegen woestijnen en de hoofdlegers in Frankrijk, Rusland en aan de Isonzo des te minder be kwaam te maken om eene beslissing in Duitschland s voordeel teweeg te brengen. Rome, 25 Nov. (R.) De Messagero zegt, dat kardinaal Mercier niet naar Rome zal komen, omdat de Duitschers hem wilden dwingen naar Duitschland te komen om de reis te doen met kardinaal von Hartmann, terwijl hij verlangde te gaan via Nederland, Engeland en Frankrijk. Teheran, 25 Nov. (R.) De Engelsche en Russische consuls in Hamadan zijn met de leden van de Engelsche en Russische ko loniën aldaar behouden aangekomen in Kaz- win. P a r ij s, 2 5 Nov. (Haves.) De eerste dag der inschrijving op de nationale oorlogs- leening, genaamd „l'emprunt de la Vlctoire", kenmerkte zich door een succes, die alle ver wachtingen overtrof. De toevloed van het publiek was aanzienlijk, in alle kantoren, waar Inschrijvingen werden aangenomen. Over al moest een speciale dienst georganiseerd worden om onder de menigte de orde te be waren. Het is, zooals vanzelf spreekt, onmo gelijk reeds nu ook maar eene bij nadering juiste opgaaf betreffende de inschrijving, die overigens gedurende 20 dagen open blijft, te geven. De dagbladen publiceeren echter alrijke inschrijvingen van particulieren, elk en bedrage van verscheidene millioenen francs. De Vereenigng van Fransche spoor weg-beambten schreef in voor 1 millioen francs. Het Journal des Débats deelt een treffend incident mee, dat plaats had in het postkan toor van 't 15de arrondissement. Een in 't zwart gekleede, bejaarde vrouw, tot wie een vertegenwoordiger van het blad over de overwinning sprak antwoordde: „Mijne vier zonen zijn den tweeden dag der mobilisatie vertrokken. Drie van hen zijn reeds gesneu veld en de vierde is krijsgevangene aan de andere zijde van den Rijn. Ondanks mijn pToote smart, gevoel ik mij gedrogen, nu ik aan mijn land geen echtgenoot en geene zonen meer kan afstaan, het mijne geringe spaarpenningen te brengen". Londen, 26 Nov. (R.) De Daily Mail jn-icht uit Parijs, dat naar schatting de eer- sto dag waarop de inschrijving voor de nieuwe leening was opengesteld meer dan 1000 millioen p. st. heeft opgebracht. D. Pablo Bosch, f fe Madrid overleed onlangs de verzame laar D. Pablo Bosch, bezitter ven een kleine, doch schitterende schilderiienverzameling. Fs'i legateerde deze aan het Prado-Museum, welke instelling ''aardoor kostbare col lectie Soaansche en Vlaamsch-primitieve kunst aanmerkeliik ziet uitgebreid. Onder de voornaamste doeken van dit legaat noemt men zeer representatieve werken van Gerard David. B. van Oriev en Hl G^eco. M tin c hen, 2 5 Nov. (\V. B.) De schil der Gabriel von Max is gisteren gestorven. De Staatscourant van Vrijdag 26 No vember bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen met pensioen «n verband met zijn leeftijd de kapitein H. A Mos, van de 4e divisie Koninklijke Ma- rechaussee benoemd tot burgemeester van Tilbure mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both; tot bur gemeester van Heemstede jhr. mr. D. E. van Lennep; van Noordbroek B. F. J. Heerspink; ,._eno®g"d, t0', °'ficier van gezondheid 2e Klasse bij het Indische leger de arts J. \V. c. Hoffmann °P k c vol o (slagen met pensioen de Oost-Indische ambtenaren met verlof H. Tromp, laatstelijk onderwijzer 2e klasse bij het Openbaar Europeesch Lager Onder wijs; mr. dr. M. S. Koster, gewezen lid von den Raad van Nederl.-Indië, en J. G. Slot houwer, laatstelijk kantoorchef 1e klasse bij den post- en telegraafdienst. ten aanzien van dc keuringsraden voor de lichting 1910 is eervol ontslag verleend, overeenkomstig zijn wensch, aan den gepens. luit.-kolonel-kwavt'er- meester W. Woudstra, als plaatsvervanger van den voorzitter van den tweeden keuringsraad in het tweede militiedistrict van Noordhollend benoemd tot plaatsvervanger van den voor zitter van gezegden keuringsraad, de gepens. litit.-kolonel der Kon. maréchaussée jhr. J. W. F. von Schmidt auf Altenstadt het recht op een nader pensioen erkend van den gewezen reserve-kapitein M. A. van Heeke ren, aan wien, na tijdelijk in dien rong opnieuw te zijn benoemd, bij Kon. besluit van 12 Oct. j.l. ter zake van lichaamsgebreken andermaal een eervol ontslag uit den militairen dienst werd verleend benoemd, met ingang van 25 Nov. 1915, bij het reserve-personeel der landmacht, bij de infan terie der landweer, tot landweer-eerste-luitenant bij hun tegenwoordig bataljon, de landweer- tweede-luitenanls H. Buiskool, van het 19de ba taljon, en L. van de Kamp, van het 18de batal jon benoemd, met ingang van 1 Dec. 1915, tot assistent bij de directie van de Rijkspostspaar bank, A. W. F. J. Th. van der Linden en N. D. Santifort, beiden thans tijdelijk ambtenaar aldaar. De Minister van Koloniën, de heer Mr. Pleyte, die zooals gemeld, voornemens was op advies van zijn geneesheer voor eenige dagen naar Gelderland te vertrekken, heeft zich gisterenmiddag ten 3 uur per Staats- sp t uit Den Haag naar Velp begeven. Tijdelijk gezantschap bij het Vaticaan Men meldt uit Den Haag Naar wij met zekerheid vernemen kan de benoeming van jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-voorzittet dier Kamer, tot gezant in tijdelijke en bizondere zending, bij den Pauselijken Stoel binnen zeer korten tijd worden tegemoet gezien. De weldra te benoemen gezant in tijde lijke en bijzondere zending bij den Pause lijken Stoel jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, behoort tot de meest begaafde leden der Katholieke Staatspartij in de Twee de Kamer. Op 2 October 1867 te Arnhem geboren, bezocht hij het gymnasium te Nij megen, promoveerde op 19 December 1892 in de rechtswetenschap aan de Rijksuniver siteit te Leiden en vestigde zich spoedig daarna als advocaat en procureur te Arn hem. 'In Juni 1901 werd hij gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Nijmegen, welk district hij sedert dien, onaf gebroken vertegenwoordigde. Vooral vraagstukken van juridischen en staatsrechtelijken aard trokken zijne aan dacht, maar meer In 't bijzonder voelde hij zich aangetrokken tot de buitenlandsche po litiek, waaromtrent hij menige doorwrochte redevoering ten beste gaf. Tijdens het presi dium van den heer Van Bylandt tot onder voorzitter der Kamer gekozen, werd hij na diens aftreden benoemd tot voorzitter en wist hij ook in woelige en rumoerige parle mentaire episoden de Kamer te leiden met vaste hand en op eene wijze, die algemeen werd geroemd In 1913, toen mr. Goeman Borgesius als voorzitter optrad, werd hij met mr. Troelstra als onder-voorzitter benoemd, welke functie hij is blijven vervullen tot het thans ingetreden zittingjaar, toen hij den wensch te kennen gaf voor eene herbenoe ming niet in aanmerking te willen komen. Reeds toen er voor het eerst sprake was van eene aanstelling van eenen tijdelijken en buitengewonen gezant bij den Pauselijken Stoel, werd in de pers zijn naam het aller eerst genoemd onder degenen, die voor dit ambt het meest in aanmerking kwamen. De heer Van Nispen tot Sevenaer heeft zitting gehad in een aantal parlementaire en Staatscommissiën, o. m. maakte hij deel uit van de in 1910 ingestelde Staatscom missie voor Grondwetsherziening tijdens het ministerie-Heemskerk. In verband met zijne bemoeiingen tot aansluiting van Nederland bij de Berner Conventie, welke door de tot standkoming der Auteurswet met succes be kroond werden, werd hij benoemd tot lid van de Staatscommissie, welke onder leiding van mr. Drucker zich met de herzieining van de overgangsbepalingen dier wet heeft be zig gehouden. Bekend is voorts het belang rijke aandeel hetwelk hij als lid van de com missie van rapporteurs heeft gehad in de tot standkoming van de wet op het Arbeids contract. Zijne verdiensten in dit opzicht werden toen van regeeringswege erkend door zijne benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Nadat hij gedurende een jaar het voor zitterschap der Tweede Kamer had vervuld, werd hij bevorderd tot commandeur in die orde. Jhr. Melvill van Carnbee zal Dinsdag 30 dezer naar zijn post te Sofia vertrekken. Tweede Kamer. Na afhandeling van de Indische begrooting komt in de Tweede Kamer o.a. aan de orde het wets ontwerp voor het aangaan van een door het Riik gewaarborgde geldleening fen name van de kolonie Suriname, een suppl. Suri- naamsche begrooting 1915 en een suppl. be- gro°ting voor het Departement van kolo niën voor 1915. Ook a.s. Maandagavond zal met de behandeling der Indische begroo ting worden voortgegaan. De kevredigingscommïs- s i e. De eerstvolgende vergadering van de Staatscommissie voor het onderwijs (Bevre- digingicommissie) zai einde December of begin Januari gehouden worden. Commissie van advies auteurswet Bij Kon. besluit is ingesteld eene com missie van advies bedoeld bij de artikelen 5Öd, e en f, der auteurswet 1912 en daarin benoemd tot lid en voorzitter mr. H. L. Drucker, Eerste Kamerlid te den Haag, tot leden en plaatsvervangende voorzitters mr. P. J. M. Aalberse, Tweede Kamerlid en nu. A. E. Bles, raadsadviseur aan het departe ment van justitie te 's-Gravenhage; tot leden J. A. Alsbach, uitgever van muziekwerken, A. Averkamp, componist, beiden te Amster dam, E. A. Becht, kunstcriticus, J. E. Belin- fante, uitgever van wetenschappelijke wer ken, beiden te 's-Gravenhage; J. Blank- waardt, uitgever van letterkundige werken te Rijswijk (Z.-H.); W. L .Brusse, idem te Rotterdam; Jos. H. J. Cuypers, bouwkun dige te Amsterdam; prof. Corel L. Dake, hoogleeraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, C. M. Dewald, photographisch kunstenaar. Toon Dupuis, beeldhouwer, beiden te den Haag; Therèse van DuylSchwartze, kunstschilde res te Amsterdam ;MarcelIus Emants, letter kundige te den Haag; A. W. Frentzen, uit gever van wetenschappelijke werken te Lei den; G. D. Gratama, kunstschilder te Haar lem; K. Groesbeek, uitgever ter verveelvou diging van werken van beeldende kunst, A. B. van Holkema, idem, beiden te Amster dam; Mr. F. R. ter Horst, uitgever van schoolboeken te Scheveningen; mr. Louis Israëls, letterkundige te Amsterdam; A. La- bouchère, fabrikant van werken van kunst nijverheid te Rijswijk (Z.-H.); A. D. Loman Jr., componist te Amsterdam; R. G. Mauve, nijverheids-kunstenaar te Scheveningen; dr. J. Mendes da Costa, beeldhouwer te Laren (N.-H.); mr. E. v. d. Minne, kunstschilders te Amsterdam; M. Mouton, uitgever te den Haag; J. Noordhof, idem te Groningen; A. A .Noske, uitgever van muziekwerken te den Haag; Wouter Nijhoff, uitgever te den Haag; W. Penaat, nijverheids-kunstenaar te Blari- cum; mr. L. J.Plemp van Duivelend, letter kundige te den Haag; H. Robbers, idem te Schoorl; mr. J. G. Robbers, uitgever te Am sterdam; W. C. Roelofs Jr., kunstschilder te den Haag; W. J. Schillemans, uitgever van wetenschappelijke werken te Zutphen; J. C. Tadema, idem te Haarlem; H. D. Tjeenk Willink, uitgever ter verveelvoudiging van werken van beeldende kunst te Haarlem; J. G. Veldheer, grafisch kunstenaar te La ren (N.-H.); W. Versluijs, uitgever van schoolboeken te Amsterdam; S. Waren- dorff Jr., uitgever van letterkundige werken te Amsterdam; als secretaris is aan deze com missie toegevoegd mr. J. van Kuijk en als plaatsvervangend secretaris mr. L. A. Nij- pels, beiden 'advocaat en procureur te den Haag. Eerste Kamerverkiezing. De Staten van Noord-Brabant kozen gisteren tot lid der Eerste Kamer (vocature- mr. Regout) R. J. A. Diepen, industrieel en Statenlid te Tilburg, met 44 van de 57 stem men. Onteigening van particu liere gronden aan den Nieu wen Waterweg. Naar de N. R. Ct. ver neemt, bereidt de regeering een onteige ningswet voor, met betrekking tot alle parti culiere gronden langs den Nieuwen Water weg, gelegen tusschen de zee en de Noord geul op den Zuidelijken oever en tusschen de ?ee en Maassluis op den Noordelijken oever. (De gronden tusschen Maassluis en Vlaardingen bevinden zich voor het grootste gedeelte in handen van de gemeente Rotter dam). De betrekkc'uVe stukken liggen op het oogenblik ter visie in de gemeentehuizen van Maassluis, Maasland en Rozenburg. De bedoeling is, strooken van ongeveer 200 meter diepte te onteigenen. Monument Thomson. De commissie van voorbereiding uit het nationaal comité tot huldiging der nage- dachtenis van majoor Thomson, bestaande uit de heeren generaal Eland, Jurriaan Kok en M. M. Couvee Jr., heeft thans aan den beeldhouwer Charles van Wijk definitief de opdracht gegeven tot vervaardiging van het monument, dat op het Thomsonplein zal worden opgericht. De heer Van Wijk zal thans een maquette in gips vervaardigen op V«o van de ware grootte, dat ten slotte aan de goedkeuring van het geheele comité zal worden onderworpen. De kunstenaar hoopt daarmede in Januari gereed te zijn, terwijl er kans bestaat dat het monument op 15 Juni 1916, Thomson's sterfdag, zal kunnen worden onthuld. Het beeld zal het midden vormen eener monumentale bank en zal uit hetzelfde materiaal der bank, uit graniet- ste.en, worden gehouwen. Het zal Thomson voorstellen, als majoor der infanterie met mantel omhangen en iets meer dan levens groot zijn. Bij het comité is thans in kas een bedrag van 6614.94. Benoodigd is voor de uit voering van het monument minstens een be drag van 7000. Het comité, wetende, dat nog honderden van belangstellenden in het land achterwege bleven hunne bijdragen in te zenden, vertrouwt dat het ontbrekende on getwijfeld nog spoedig zal bijeenkomen en noodigt nogmaals landgenooten, die van hun belangstelling en medewerking willen doen blijken, beleefd doch dringend uit hunne zeer gewaardeerde bijdragen te zenden aan den penningmeester van het comité, Zeestraat 80 te 's Gravenhage. Nederland en de oorlog* Toepassing inkwar tier i n g s w e t. De Staatscourant van heden bevat een Kon. besluit van 24 November tot intrek king van het Kon. besluit van 1 Augustus 1914 No. 96. «Ir) Kor ^sluit bevatte echter geen nadere aanduiding van#den inhoud van dat, waarop het betrekking had. Bij informatie is gebleken, dat het K. B. van 1 Aug. 1914 inhield de machtiging van het veldleger en van de commandanten van forten, stellingen en liniën om art. 33 van de Inkwartieringswet toe te passen, welk ar tikel luidt als volgt: „In de landstreek, waar zich het leger in tijd van oorlog bevindt en in vestingen, die in staat van oorlog of van beleg zijn, han delt de opperbevelhebber, met betrekking tot de voorziening in de behoeften, zoodanig als hem op zijne verantwoordelijkheid het meest geraden voorkomt, hetzij door het be- noodigde, na een voorafgaande vordering van zijnentwege, te doen verstrekken, of in dringende omstandigheden, zonder vooraf gaande vordering, in gebruik te nemen, het zij door goedkeuring van hetgeen te dien opzichte, zonder ziine last, in het belang van den krijgsdienst is verricht." Uitvoer van Engeland naar Nederland. Reuter bericht uit Londen, dat de Board of Trade eene kennisgeving heeft laten uit gaan, berichtende dat het besluit, waarbij het consigneeren van goederen aan diplo matieke en consulaire ambtenaren In Ne derland van Groot-Brittannië en de verbon den of neutrale staten alleen ten doel beeft, die ambtenaren in staat te stellen goederen in te voeren voor hun persoonlijk gebruik, zonder dat het noodig is die goederen te consigneeren aan de Overzee Trust. Het be sluit bevat geene concessie aan die ambte naren voor den gewonen handel. Melk en kaas. De voorzitter van den Bond van Kaaspro ducenten, de heer A. van Wijnen, heeft aan de leden de volgende circulaire gericht: De jongste maatregel van den minister in zake melkvoorziening heeft geenszins onze sympathie. Niet dat wij ingrijpen niet noodig achten, maar omdat wij den gevolgden weg zeer onbillijk vinden. Wij schreven daarover reeds in het Maandblad. Uit ontvangen brieven blijkt mij, dat ech ter deze maatregel ook nog een gevolg heeft gehad, welke niet was te voorzien. Van verschillende kanten werd ons bericht, dat de boeren, die het vorig jaar de melk zoet hebben verkocht, nu hun kaas niet anders kunnen verkoopen dan tegen regeerings- prijs. De kaashandel wil ze niet anders ont vangen. Dit nu is van den kaashandel te ver gegaan. Dat hij de boeren laat teekenen in deze, Is een bedwongen uitvloeisel van den maatre gel. Deed hij dit niet, dan stelde hij zich aan groote gevaren bloot. Waaraan hij echter de meening, ontleent, dat kaas, gemaakt vóór 1 November, dus voordat de maatregel is af gekomen, tegen regeerin^spriis moet wor den verkocht, is ons niet duidelijk. Hoewel de beschikking van den minister daarvan niets zegt, zegt ons gerond verstand dat hiervan geen sprake kan zijn. Alzoo zou den zij, die toch reeds onrechtvaardig worden belast, meer dan hun vakgenooten, nog ge straft worden bovendien voor iets waarvan zij toen geen vermoeden konden hebben. Wij raden hen aan, die in een dergelijk geval verkeeren, hun kaas niet voor lager prijs af te geven. Het zou nog een open vraag zijn trouwens of deze werkelijk in het binnenland zou blijven. De door sommre handelaren aangenomen houding doet twij fel rijzen. Wij zullen in ons Maandblad, volgende week, nadere inlichtingen geven. Vonrloonig neme men dit in acht: 1. Verkoopt niet te^en lacrer prijs de kaas, die gemaakt was, voor dat u aanzegging kreerr t0t melkleveren. 2. Teekent niet de verklaring als u wer kelijk voorheen zoet leverde voor consump tie. de gevolgen kunnen ernstig zijn. 3. Als u aanzegging krijgt tot levering, weigert dan niet, want vermoedelijk zal streng opgetreden worden. 4. Indien ge voorheen leverde aan een kaas-, boter- of mar^arinefabriek, die geen melk uit de fabriek voor zoetverkoop ge bruikte, dan kunt ge met uw melk doen wat u wilt. 5. Gerezen quaesties, brengt die zoo mo gelijk ter kennis van ondergeteekende, zij zullen dan in het Maandblad worden bespro ken. Kaas. Door de Kaasvereeniging wordt mede gedeeld, dat alle binnenlandsche grossiers in kaas, die door bemiddeling van de Kaas vereeniging kaas zullen willen betrekken, moeten zich als grossier laten Inschrijven. Ook zij die als kaasexporteurs wtnschen te worden ingeschreven, doch daarnaast een binnennlandschen handel in kaas drijven, moeten aanvragen els grossier te worden ingeschreven. Voor inschrijving komen 6lechts zij In aanmerking, die vroeger ook een binnen- landschen kaashandel hadden en geen kaaswinkel drijven. Na ontvangst der aanvragen zullen aan belanghebbenden nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. Aanvragen voor inschrijving zijn te rich ten aan de Kaasvereeniging Afdeeling P, Kanaalstraat 2, 's Gravenhage. Alle handelaren en producenten, welke na heropening der grenzen kaas wenschen uit te voeren of handel willen drijven In kaas, die geëploiteerd zal mogen worden, moeten aanvragen om als exporteur te worden inge schreven. Daar exporteurs In het vervolg slechts kaas zullen mogen koopen van pro ducenten en van andere Ingeschreven ex porteurs, zullen ook zij die tot nu toe als zoogenaamd tusschenhandelaars optTeden, inschrijving als exporteur moeten aanvra gen. Na ontvangst der aanvragen zullen aan belanghebbenden nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. Aanvragen \oor inschrijving zijn tc cicK- ien aan de Kaasvereeniging Afdeeling E, Kanaalstraat 2, 's Gravenhage. Banden voor M o t o r rij e I e n. De nieuwe, onlangs door de Engelsche regeering in het leven geroepen, bepalin gen betreffende den uitvoer van banden voor motorrijwielen zullen tot gevolg heb ben, dat aan dien talvoer minder bezwaren in dèn weg zullen worden gelegd en deze belangrijk zal kunnen toenemen, doch door staat tegenover, dat de voorwaar 'en, waar op die banden aan de verbruikers moeten geleverd worden, buitengewoon bezwaarlijk' zijn. Elke in ons land ingevoerde mo to rr ij- wielband moet nairwkeurig worden verant woord en mag door den als kooper vermel den motorwielrijder niet aan een ander wor den overgedaan. Behalve de garantie, welke doo" Jen ir\v porteur aan de N. O. T. moet worden gege ven, is iedere kooper van een band verplicht voor eiken band, hetzij binnenband, hetzij buitenband, een koopcontract te teekenen, waarbij hij in alle opzichten voor den band verantwoordelijk blijft en buitendien een waarborgsom te storten von drie honderd gulden of wel een bankgarantie tot dat be drag te stellen voor eiken binnen- of bui tenband. Het is ondanks alle moeite niet gelukt ver andering in deze bezwarende bepalingen te verkrijgen. Alleen is de N. O. T. bo«eid ge vonden om, in plaats van een bankgarantie of het storten van deze waarborgsom, ge noegen te nemen met een garantie tan den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland! of van de Nederlandsche Motorwielrijders Vereeniging voor hun leden. De besturen van beide vereenigingen zul len nu voor iederen motorriiwielband een garantie afgeven. Daar de N. O. T. de zaak niet anders dan door een centrale administratie wenschte te zien behandeld, zal de administratie van deze borgtochten voor beide vereenigingen gevoerd worden door het Secretariaat van den Toeristenbond, L^an Copes van Catten- burch 64, te Gravenhage. De gang van zaken is nu, dat ieder motoi- wielriider, die een band noodig heeft, dezen, al of niet door bemiddeling van rijn gewo nen leverancier, van den importeur kan krij gen na vooraf het N. O. T. kooperscontract te hebben geteekend en nadat die Impor teur een door een der vereenigingen getee kend garantieformuüer zal hebben ontvan gen. De N. O. T. koopers-controcten worden door de importeurs aan de koopets toege zonden, terwijl de importeurs die contrac ten, na door den kooper geteekend te zijn, met een garantieformulier ter teekening. Laan Copes van Cattenburch in Den Haag zenden, zoodat de verbruikers, behalve dat zij zich natuurlijk verbinden de bepalingen stipt te zullen nakomen, geen de minste extra moeilijkheid of extra kosten hebben en vrij zijn om, van welken importeur zij verkiezen, den door hen gewenschten band te betrek ken. Deze regeling geldt natuurlijk uitsluitend voor de leden van een der beide vereenigin gen. Niet-leden moeten dus gewoon een waarborgsom storten of bankgarantie stel len. De Onteigeningswet toegepast op zeevisch. Gisterenmorgen is in de Rijksvischhal t« IJmuiden, art. 76 C van de Onteigenings wet toegepast op de vis^hvangst van den stoomtreiler Union IJ M 67, van de Zee- vïsscherii-Mii. van den zelfden naam, onder directie van de heeren Tol en Dekker, toen deze reederij weer bezwaar maakte, visch tegen den regeeringsorijs beschikbaar te stellen. Op alle door de Union aangevoerde visch, genoemd in de bekende circulaire van de Zeevischvereervging, werd beslag ge legd. De reederij heeft tegen de Inbezitne ming van de visch geprotesteerd. Opdekleintjespassen. De directeur-generaal der Staatsspoor maakt aan het personeel bekend, dat vart den leverancier der dienstkleeding de mede- deeling is ontvangen, dat er gebrek dreigt te ontstaan aan uniformknoopen en cijfers, die vuit het buitenland moeten komen. De uitvoer van deze artikelen is verboden. In verband hiermede wordt het personeel ver zocht, de uniformknoopen en cijfers van kleedingstukken, die niet meer gedragen worden, op de stations in te leveren. (HMd.) Duurte toeslag bij de S. 8. Wederom wordt aan het personeel der S.S. een extra-week salaris uitbetaald, nu fn den loop van de maand December, met dien verstande, dat aan hen, wier maximum de vorige maal op 10, en minder dan f 12.50 was bepaald, nu deze bedragen tot aan 25 krijgen aangevuld. PersoneelVanGendenLoos. Aan Het Volk wordt gemeld, dat met In gang van a.s. Zaterdag de loonen van de ar beiders bij Van Gend en Loos In de groote steden met 1.50 per week en van de arbei ders in andere plaatsen met 1. per week zullen worden verhoogd. Voor de losse ar beiders zal het loon van 2 op 2.25 paf dag worden gebracht en de vergoeding voof Zondagswerk zal 50 cent hooger worden gt& steld. Hulp bij het ontvluchten van geinte rne erden. De politie te Vlissingen heeft aangehou den een daar wonenden Belgischen loods» die verdacht wordt hulp te hebben verleen* bij het ontvluchten van eenige in het inter- neeringsdepot Vlissingen verblijvende BelgV sche soldaten. Een drietal dezer ontvluchte» zijn inmiddels weer aangehouden-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2