^BINNENLAND. •elende hevigheid. Slechts bij Oslavija be proefden re bij dag krachtige aanvallen, die pile werden algeslagen. 1 Aan het Tlrolsche front ontwikkelde de tfjandelijke artillerie een grootere werk- tiaamheid tegen het versterkte gebied van ardaro. Rome, 5 Dec. (R.) Officieel commu niqué. Behalve artillerie-actiën en gevechten tus- ■chen kleine detachementen is er niets te Berichten. Salonlki, 3Dec. (Havas). De ontsche- Ïilng van de troepen der geallieerden te Sa- oniki wordt onder gunstige omstandigheden Voortgezet. Het gaat steeds gemakkelijker het Fransche front van leeftocht te voov- rien. Aan de Tsjerna en in den sector van Kos- torino heerscht rust. Bij Crivolac werden twee batterijen der Bulgaren tot zwijgen ge bracht. Onder de Bulgaren, die aan het front der geallieerden strijden, komen tal Van deserties voor. Weenen, 4 Dec. (W. B.) Officieel be ticht van heden middag. Onze troepen veroverden gisteren in de /roegte stormenderhand de hoogten ten zui den van Plevlje. Ook bij Tresnjevica, ten zuidwesten van Sjenica, werden de Monte- negrijnen verslagen. Ten westen van Novi- bazar verdreven gewapende Mohammeda nen plunderende Montenegrijnsche benden. iVan Novibazar en Mitrowitza werden giste ren te ramen 2000 gevangenen aange bracht. P a r ij s, 4 D e c. (R.) Avond-communiqué. Talrijke verkenningen van den vijand op tiet Cerna-front werden gisteren gestuit door onze artillerie. Er waren kanonnades ten posten van Stroemitza en aan het Brltsche front. Athene, 4 Dec. (R.) Officieel wordt 6ericht, dat geen enkel detachement in Mo- nastir Is binnengekomen. Alleen zijn er een Duitsche, een Bulgaarsche en een Oosten- rljksche officier binnengekomen, die op het regeeringsgebouw drie vlaggen hebben ge- beschen. B e r 1 ij n, 5 Dec. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofd kwartier van heden voormiddag. In succesvolle gevechten bij Plevlje en In gebergte ten Noord-Oosten van Ipek wer- Hen verscheidene honderden gevangenen femaakt. Bulgaarsche troepen hebben ten uld-Westen van Prizrend den terugtrekken- den vijand gedwongen om slag te leveren, hem verslagen en meer dan 100 kanonnen en een groote hoeveelheid materiaal, waar onder 200 auto's, buitgemaakt. In het Jamagebergte ten Oosten van Dribra en halfweg Klcowa en Ochrida werd 'de Servische achterhoede teruggeworpen. Duitsche en Bulgaarsche afdeelingen zijn Monastir binnengerukt en door de bevol king met vreugde begroet. Weenen, 5 Dec. (W. B.) Officieel be ticht van heden middag. Bij Celebits heeft zich een groot gevecht ontwikkeld. De Montenegrijnen zijn door een van Foca uit oprukkenden troep naar de grens teruggeworpen. Ten Zuiden van Plewlje hebben onze troepen hevige hevige Montenegrijnsche jtegenaanvallen afgeslagen. Onder het in Plewlje buitgemaakte oor logsmateriaal bevinden zich een millioen in- fanterie-patronen en 100 munltle-calssons. Ten Zuiden van Nowibazar zijn gisteren wederom 600 man gevangengemaakt. Sofia, 5 Dec. (W. B.) Bericht van den ^eneralen staf van 3 December. Na de vernietiging van de Serviërs op 29 November bij Prizrend, zijn de overblijfselen van het Servische leger naar Djakowa en langs de Bali Drini naar Dibra en Skoetari teruggetrokken. Onze troepen hebben de vervolging van de Serviërs in de beide genoemde richtin gen voortgezet. Den 3en December haalde onze langs de Beli Drini oprukkende colonne de Serviërs In. De Serviërs in de stelling aan den linker Ljoema-oever werden met kracht aangeval len en vernietigd. Wij dwongen den vijand tot den terug tocht, die in een panische vlucht overging. De Serviërs lieten hier 100 stukken veldge schut en houwitsers, 200 automobielen en een ontzaglijke hoeveelheid oorlogsmate- rieel, 150 spoorwegwagons en een groote massa uniformen en andere uitrustingstuk ken achter, dat de weg langs de Bali Drini tot Koela Ljoema er mee bedekt is. De Servisch-Montenegrijnsche troepen zijn bij de nadering van de onzen in de rich ting van Djakowa teruggetrokken; zij ont ruimden deze stad, waarbij zij zes houwitsers achterlieten. Onze cavalerie vervolgde ze bii Djakowa. Volgens verklaringen van krijgsgevange nen moest koning Peter op een draagbaar worden gedragen, omdat de weg langs de Drina, ten Westen van Koela Ljoema zelfs voor paarden onbegaanbaar is. P a r ij s, 5 D e c. (R.) Avond-communiqué. Er waren op verscheidene punten plaatse lijke actiën, waarin het oostelijke leger be trokken was. Den 3en waren er scherpe ge vechten vooral in de richting van Kosturino, waar een Bulgaarsche aanval terug geslagen werd. Twee Bulgaarsche pogingen om over 'de Cerna te gaan, werden door ons artillerie ën infanterievuur gestuit. Sofia, 4 D e c. (Bulgaarsch agentschap). Koning Ferdinand reisde gisteren naar Nish, waar hij apstapte in het huis, waar de Ser vische kroonprins Alexander heeft gewoond. Nadat hij het gebouw had bezichtigd, waar de skoepschtina en verscheidene ministeriën gehuisvest waren geweest, keerd» de koning naar Sofia terug. Gedurende de reis liet de koning geschen- ken uitdealen aan de werklieden, die werk zaam waren aan den spoorweg. Sofia, 4 Dec. (Bulgaarsch agentschap). De spoorwegverbinding tusschen Sofia en Nish is hersteld. Het treinverkeer is heden begonnen. Konstantinopel, 5 Dec. (W. B.) Communtqué van het hoofdkwartier. Aan het Dardanellenfront was als gewoon lijk het vijandelijke scheepsgeschut in actie, dat, dank zij onbe beantwoording, zonder uitwerking bleef. Bij Kemikli Liman strandde een door onze granaten getroffen vijandelijk transportschip, terwijl een torpedoboot op de vlucht ging. Bij Ariburun vernielden wij voor Kanlisert een vijandelijk machinegeweer. Bij Sedd-ul- bahr vond in den nacht van den 2en op den 3en December een hevig granaatgevecht plaats. De vijand slingerde tal van luchttor- pedo's tegen ons centrum en den linkervleu gel. Onze artillerie trof met vier granaten een vijandelijk pantserschip, dat in de golf van Saros de streek van Kavak en Kevprue beschoot. Het pantserschip hield op met vuren en verwijderde zich; ook dwong onze artillerie de torpedoboot te vluchten, die trachtte de eilanden in de golf van Saros te naderen. Aan dit front wedijverden de laatste dagen onze vliegers met elkaar in schitterende prestatiën. Het vliegtuig, dat door onzen luit.-aviateur Ali Rizo werd bestuurd, schoot bij Sedd-ul-bahr een vijandelijke vliegmachi ne neer en dwong het vijandelijk pantser schip, dat de gestrande torpedoboot te hulp snelde, te vluchten. Een torpedoboot, die het pantserschip weer helpen wilde, liep aan den grond. Daarop opende onze vlieger machinegeweervuur op de bemanning, die zich aan dek bevond en op de vliegmachine, die hem aanviel, terug te keeren. Den 2en December viel dezelfde vlieger een vijande lijke monitor aan, die onze stellingen be schoot en raakte het vaartuig met bommen, zooals geconstateerd kon worden. De monitor werd gedwongen met vuren op te houden. Petersburg, 4 Dec. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf van 3 December. In de kuststreek ten zuiden van het Van- meer verjoeg onze voorhoede de Turken, die uit de streek van Varkoenis retireerden; zij nadert Bitlis. Aan het geheele front woedt sedert eenl- ge dagen een sneeuwstorm. Alle bergen zijn met sneeuw bedekt. Communiqué van 4 December. Aan het front in den Kaukasus is de toe stand onveranderd. PetersburgSDec. (Tel.-agentschap). Communiqué van den grooten generalen staf. Het is gisteren rustig geweest op het Kau- kazische front. Konstantinopel, 5 Dec. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het front In den Kaukasus is niets bij zonders voorgevallen. Londen, 4 Dec. (R.) Officieel commu niqué. Zooals reeds Is medegedeeld, bleef gene raal Townsend in het bezit van het slagveld bij Ktesiphon en sloeg hij alle tegenaanval len af, totdat alle gewonden en de 1600 ge vangenen, die ons ln handen vielen, waren weggevoerd. Met het oog op onze groote verliezen en de aankomst van Turksche ver sterkingen, trok hij zich echter daarna te rug. Onze totale verliezen in deze gevechten worden op 4567 man geschat. In den nacht van den 30en November le verde generaal Townsend een achterhoede gevecht tegen zeer overmachtige vijande lijke troepen, waarbij onze verliezen op 150 man werden geschat. Wij moesten twee ri vierschepen, die door het granaatvuur on klaar geworden waren, verlaten, nadat de kanonnen en machines onbruikbaar waren gemaakt. Generaal Townsend gewaagt van de stand vastigheid van de troepen en van de goede orde, waarin de terugtocht werd uitgevoerd. Volgens de laatste berichten, was de gene raal op enkele mijlen van Kut el Amara, waarheen hij den terugtocht had aangeno men. In verband met hef communiqué en een draadloos telegram v-n Duitsche zijde, deelt men mede, dat de Britsche troepen nooit vaandels in den strijd dragen. Konstantinopel, 4 December. (W. B.) Officieel wordt gemeld. Aan het Irak-front hebben onze troepen, die den 2en December 25 kilometer afgelegd hebben, de vervolging van den vijand voort gezet, die zich, geheel uiteengeslagen, terug trekt. Het gehucht Bach Kale, op geringen af stand ten Westen van Kutijel-Amarna, ls door ons bezet. Wij hebben daar de vijan delijke sleepboot Elshaven buitgemaakt en een lichter van 250 ton, die met proviand, munitie en oorlogsmateriaal geladen was, terwijl wij ook eenige manschappen gevan gen namen. Het aantal gevangenen, dat in de laatste paar weken gemaakt is, bedraagt acht offi cieren en 520 minderen. De onlangs veroverde kanonneerboot Firik Lesse is in Silman Pok herdoopt, om dat de Bngelsche zes dienaren van het graf van dezen heilige, dat bij de plaats van den zelfden naam -ligt, gedood hebben. Konstantinopel, 5 Dec. (W. B.) Het Turksche leger heeft in Mesopotamië opnieuw succes behaald. Het maakte nog twee Engelsche kanonneerbooten buit, die 1 met 15 c.M.-kanonnen bewapend waren. Marseille, 5 Dec. Het stoomschip Ville d'Alger, van Tunis hier aangekomen, bracht elf overlevenden aan van een ge torpedeerd Britsch stoomschip. Het Italiaansche stoomschip Bologna is hier aangekomen met 16 matrozen van de Italiaansche stoomboot Trentino. Norköping, 5 Dec. (W. B.) Het hier thuis behoorende stoomschip Horvis, dat met steenkolen onderweg was, is vernietigd door het loopen op een mijn. Veertien per sonen zijn gered, vijf, waaronder de kapitein, verdronken. Het stoomschip was voor 400,000 kronen verzekerd tegen oorlogsge vaar. Berlijn, 5 Dec. (W. B.) Den lien Oc tober was het Duitsche stoomschip Germa- nia door een Engelsche U-boot geruimen tijd beschoten en op de vlucht voor de duik boot ten slotte gestrand. Daarna werd het door de bemanning van de Engelsche U- boot door een ln de machinekamer aange legde dynamietbom opgeblazen. Thans tracht het Engelsche Foreign Of fice de toedracht der zr.ak geheel te ver draaien. De U-boot wil de scherpe schoten tegen het stoomschip slechts hebben afge vuurd om het te waarschuwen voor het loo pen op een zandbank. Het is een eigenaar dige daad van menschlievendheid, dit door scherpe schoten te doen. Blinde schoten hadden het veel beter gedaaan. Na pogingen tot afsleepen gedurende een uur men hoore een U-boot tracht een stoomschip, dat omstreeks 2000 ton groot is, af te sleepen moet er volgens de Engelsche voorstel ling water in het schip geloopen zijn, waar door de ketelontploffing veroorzaakt moet ziin. Het is jammer voor de Engelsche regee- geering, dat de bemanning van hare U-boot vergeten heeft de bij de dynamietbom be hoorende lont mee te nemen, die, zooals in het zeeverhoor door de Zweedsche autori teiten gerechtelijk is vastgesteld, aan boord is gevonden en dat de ontploffing niet in de ketelruimte van het schip, eooals de Engel- schen beweren, maar in de machinekamer is geschied. Deze Engelsche verdraaiingen worden ook door de Zweedsche pers scherp afgewezen, omdat buiten eiken twijfel kan worden vastgesteld, dat zij onhoudbaar zijn. Londen, 4 Dec. (R.) Officieel be richt. De ministers Asquith, Kitchener en Balfour, die vergezeld waren van hunne raadslieden voor leger- en vlootzaken, heb ben heden te Calais eene conferentie gehad I met de Fransche ministers Briand, generaal Gallieni en admiraal Lacaze. In den avond ziin zij naar Engeland terug gekeerd. Weenen, 5 Dec. (Corr.-bureau). Het oorlogsperskwartier bericht: De leger-onper- bevelheb'uer aartshertog Friedrich heeft een legerorder uitgevaardigd, waarin hij mede deelt: Keizer Frans Jozef zend mij een eigenhandigen brief, waarin hij voldoet aan mijn in naam van de geheele legermacht uitgedrukt verzoek, dat de keizer als teeken van waardeering van de offervaardige, held haftige verrichtingen van de weermacht het nieuw gestichte kruis van militaire verdien ste met oorlogsdecoratie zal dragen. Deze wensch drukt uit de toewijding aan de hei lige plichten jegens het vaderland, die de weermacht bezielt. Deze toewijding zij de onvernielbare band, die hem met de dappere soldaten vereenigt. De keizer dankt den veldmaarschalk en alle dapperen, die ln Noord en Zuid elkaar overtreffen in held haftige toewijding. De Almachtige moge ons bijstaan tot het eindsucces. Londen, 5 Dec. (R.) Met het oog op de beweringen in de Duitsche pers, dat Brit sche hospitaalschepen voor andere dingen dan waarvoor zij bestemd zijn worden ge bruikt, is het hospitaalschip Mauretania in Napels onderzocht door de Amerikaansche, Deensche en Zwitsersche consuls, die geza menlijk eene verklaring hebben ondertee kend, dat er geene combattanten of oorlogs- voorraad aan boord waren. Berlijn, 4 Dec. (W. B.) Het Tageblatt ontvangt uit Lugano bijzonderheden over de rede van den socialist Lucci ln de Kamer zitting van gisteren. Deze afgevaardigde zei- de, zonder een blad voor den mond te ne men, dat de regeering door gebrek aan wijs heid en door lichtzinnigheid het bestaan van Italië op het spel had gezet. Met den wil van de regeering werd het neutralistisch gedeelte van het volk beschuldigd van landverraad, verdacht gemaakt, beschimpt en vervolgd. Van de Entente zeide spreker, dat zij Ita lië slechts gebruikt voor de bescheiden rol, de. Oostenrijkers bezig te houden om het Russische front te ontlasten. Terwijl wij ondankbaar werk verrichtten, bleek plotseling, tot schrik van alle naieve menschen .hoezeer wij Engeland, Frankrijk en Rusland overschatten, dat Bulgarije tot de centrale mogendheden overging, dat Ita lië zich plotseling voor geheel nieuwe, ge heel onverwachte geweldige waagstukken geplaatst zag. De centrale mogendheden versloegen de Quadruple-Entente op alle fronten; zij veroverden landstreken van reus achtige uitgestrektheid in het vijandelijke land en gaven een beeld van reuzenkracht. Daarmee was voor de Entente het spel voor goed verloren. De waarheid is, dat de En tente geen eigen initiatief bezit en den vijand daarheen moet volgen, waar deze den oorlog wil dragen. Het is een vreeselijke orkaan, die zich samentrekt boven het hoofd van Italië. Daarom heeft de Italiaansche regee ring het Londensche protocol onderteekend. Op de rede volgden teekenen van leven dige instemming bij de socialistische partij. De meerderheid viel den spreker geene en kele maal ln de rede en bracht hem zelfs meermalen bijval. R o m e, 4 N o v. (R.) Een votum van ver trouwen besloot het debat, dat volgde op de door den minister van buitenlandsche zaken Sonnino afgelegde politieke verklaringen, waaraan de minister-president nog had toe gevoegd, dat de regeering zich ten volle be wust was van den ernst van den internationa len toestand, maar dat haar vertrouwen in de eindoverwinning in geen enkel opzicht ge schokt was. De loop der gebeurtenissen kon slechts dienen om de regeering meer te over tuigen van de noodzakelijkheid om op te komen voor de rechtvaardigheid. Zonder dat zouden de belangen, de waardigheid en de eer van Italië onherstelbaar geschaad wor den. Het verheugde hem door persoonlijke waarneming te hebben opgemerkt, dat deze overtuiging gedeeld wordt door alle klassen der bevolking, die bereid is alle offers, aan het voortzetten van den oorlog verbonden, te dragen. Het votum van vertrouwen in de regee ring werd gegeven met 405 tegen 48 stem men. Parijs, 5 Dec. (Havas). De 405 stem men. die in de Italiaansche Kamer de regee- rlngsverklaring goedkeurden, getuigen van den onwrikbaren wil van Italië om den oor log tegen al zijne vijanden voort te zetten. N e w-Y o r k, 5 Dec. (R.) De vredes expeditie van Ford vertrekt heden met het stoomschip Oscar II. De lijst van de passa giers bevat 140 namen, waaronder 54 ver slaggevers en drie kinematografisten. Geen enkele beroemdheid uit de Amerikaansche of politieke of beroepswereld maakt den tocht mee, die over het algemeen als eene zaak van groote beuzelachtigheid wordt be schouwd. San Francfsco, 5 Dec. (R.) Er is een bevel uitgevaardigd tot inhechtenisne-1 ming van baron Brincken, een Duitsche ca- vallerie-officier, en van Robert Capelle, een agent van de Norddeirtsrhe Lloyd. Deze beide zaken staan in verband met het uit rusten van schepen voor het verschaffen van leeftocht en munitie aan Duitsche oor logsschepen. Tweede telegram. Brincken heeft zich ter beschikking van de overheid gesteld. Hij is dadelijk weer vrijgelaten tegen een borgtocht van 10.000 dollars. N e w-Y o rk, 5 D e c. (R.) De gebeurtenis sen, die elkaar na de wegzending van Boy- Ed en von Papen zeer snel zijn opgevolgd en de vonnissen tegen de ambtenaren van de HamburgAmerika-üjn worden algemeen opgevat in dien zin, dat de Amerikaansche regeering vast besloten is, het broeinest van Duitsche samenzweerders in de Unie uit te roeien, onverschillig wat de positie is van de betrokken personen. De bladen in de geheele Unie geven hun volkomen instemming te kennen met de po litiek, die de regeering ten opzichte van de Duitsche samenspanners volgt. De meeste New-Yorksche bladen drukken een facsimile af van een brief, dien de Duitsche militaire attaché von Papen naar Berlijn heeft gezon den. door middel van den dagbladschrijver Archibald, die te Plymouth door de Engel- schen is aangehouden. In dezen brief zegt von Papenn, dat er geen bemoedigend nieuws uit Indlë of Australië ls. Dit wordt geacht in volkomen tegenspraak te zijn met de Duitsche mededeelingen die In de Ver- eenigde Staten zijn rond gegaan betreffen de de revolutionnaire bedrijvigheid in Indië. België. Brussel, 5 Dec. (W. B.) Heden voor middag is, ln tegenwoordigheid van den gou verneur-generaal en van vele hooge ambte naren en officieren de door de Duitsche boekbedrijfvereeniging georganiseerde ten toonstelling van grafische kunsten in de za len van het moderne museum geopend. DuStschland. Leipzig, 4Dec. (W. B.) Gisteren werd de sluitsteen aangebracht aan het nieuwe hoofdstation, dat daarna in gebruik is ge nomen. Dit station is het grootste verkeers- statlon van Europa. Oosten rijk-HongarlJé. Weenen, 5 Dec. (W. B.) De gewezen minister van binnenlandsche zaken baron Heinold ls benoemd tot stadhouder van Mo- ravië, de oud-minister van handel von Schuster tot gouverneur van de postspaar bank. Verspreids Berlcbten. Dekunstvan vrede-s luiten. In de Zukunft brengt Maximiliaan Harden hulde aan de sterke mannen, die vrede we ten te maken. Hij schrijft o.a.: Toen Bismarck bij Nikolsburg het Pruisi sche leger tot staan bracht, dat brandde van verlangen, Weenen binnen te rukken en een vrede oplegde, welke geniale handigheid men nog heden bewondert werd hij aange grepen door een huilcrlsls en snikte hij als een kind. Tijdens den winter 1870—1871 te Ver sailles, ging hij menigmaal wanneer de zor gen hem het slapen beletten, met de schild wacht bij sijn deur spreken en vroeg dan steeds: „Denkt gij dat Parijs weldra vallen zal?" En de vaste overtuiging van den sol daat, gaf hem, die Worth, Gravelotte en Se dan gezjen had, den slaap terug. Deze man gekweld door nerveuse smar ten, was sterk. Niet omdat hij, in het volle vuur, te Sadowa, op een stoel uitgestrekt, dossiers had kunnen lezen en van aantee- keningen voorzien, maar omdat hij den moed had zijn plicht te doen den plicht die bestond in het vooruitzien van den uit slag van een gevecht, van een oorlog en in het doen ophouden van dezen oorlog, zelfsop gevaar af van zijn leven, zoodra hij voelde, dat deze ongelukkig zou kunnen worden den plicht, die bestaat in het zoo beperken van den oorlog dat deze voordeelig blijft. Omtrent deze merkwaardige ontboeze ming merkt de Figaro op Het is zeker, dat de Keizer, indien hij de Pruisische legers tegenhield, die branden van verlangen Riga en Dwinsk binnen te gaan en nog brandender begeeren, in Ca lais, Parijs en Rome te komen, een sterk man zou zijn. Maar zou hij nog niet veel veel sterker wezen, indien hij zijn legers wer* kelijk binnen deze plaatsen voerde? Geboorte-vermindering. Over de geboortevermindering tengevolge van den oorlog in Duitschland, geeft een verslag van het Keizerlijk Gezondheidsinsti tuut inlichtingen. Wanneer men het getal van levend geborenen in den tijd van April tot einde Juli 1914 als ICO aanneemt, dan verhoudt zich dit getal in dezelfde tijdruim te van het jaar 1915 in diverse sieden als volgt: Keulen 94.2, Kiel 87.9, Schöneberg 85.5, Leipzig 84.1, Dortmund 83.8, Mön- chen 81.2, Berlijn 80.2, Hamburg 76.2, Frankfurt a. d. Main 73.5, Neuköln 72.2, Neurenberg 68.8,. terwijl Essen een stijging geeft nl. 120.2. Dit komt echter daar.loor, dat het getal inwoners door inlijving van andere gemeenten is gestegen en verder omdat de oorlog op de daar beslaande in dustrie een goeden invloed heeft gehed. Ge middeld bedraagt de teruggang dus van het heele getal. Projectiel en verwonding. In de jongste aflevering van het Medisch' Weekblad schrijft de officier van gezond heid L. van den Steen van Ommeren. De granaat, de beruchte soixanie-quinzê, en de bij de Duitsche artillerie daarmede overeenkomende veldgranaat van 77 m.M., bestaat uit een holle stalen buis, in den oglefvorm gegoten, met een springstof, ge woonlijk trotyl of lydieth, gevuld en van een schokbuis voorzien. Het projectiel, dat bij de ontbranding van de lading, die gewoonlijk in een koperen huis is opgesloten, het geschut ongeschon den verlaat, explodeert bij aanslag van de schokking op een harde onderlaag in verschillende deelen. De kop en de bodem worden in hun geheel of in enkele onder- deelen weggeslingerd, terwijl het midden* stuk in een groot aantal scherven uiteen- springt. Het aantal is bij verschillende granaten niet gelijk, de Duitsche veldgranaat springt uiteen in ongeveer 150 vrij groote scherven, de Fransche daarentegen in 2000 uiterst kleine splinters, die slechts enkele grammen wegen. De aanvangssnelheid van dergelijke scherven en splinters bedraagt het enorme cijfer van 1200 meter in de seconde, doch' de vorm brengt mede, dat die snelheid al zeer spoedig is uitgeput, dat op 30 metet van af de explosie de uitwerking van weinig beteekenis meer is. De uitwerking op het menschelijk lichaam is dan a priori ook een geheel verschillende. Binnen het vulnereerend rayon is de' scherf van het Duitsche projectiel bijna al tijd onmiddellijk doodeliik; treft ze een der ledematen onder een hoek, dan heeft ei amputatie plaats, als met een guillotine, alleen zijn de randen als gesneden met een stomp mes, de amputatie is overigens cir culair. De verwondingen van de Fransche gra naat zijn doorgaans niet doodeliik. de onre gelmatige, toegespitste splinters veroor zaken onder de hevigste pijnen gapende huidverwondingen, als met een bistouri ge sneden. De extractie van dergelijke splim ters is uiterst pijnlijk, hoewel ze niet ve» onder de huid doordringen. De granaatkartels heeft denzelfden vorm als de granaat, doch wordt in tegenstelling van laatstgenoemde, uitsluitend op levend© doelen gebruikt. De inhoud bestaat, behalve uit de springlading, uit 200500 looden ko gels, iedr 10 tot 12 gram wegende. De kop van het projectiel is voorzien van een tijd* buis, die het door instellen, het zoogenaam de tempeeren, mogelijk mankt, het projec tiel op een willekeurig punt van de baan te doen springen. Het projectiel spat daarbij in eenige grootere scherven uiteen, soms ook vliegt alleen de kop weg, terwijl de vrij geworden looden kogels zich met een snelheid van 800 meter in de seconde' trechtervormig verspreiden en als een ha gelbui op de strijdende neerkomen. De snelheid is wel vrij spoedig, doch niet zoa( spoedig uitgeput als die bij granaatscherf ven. Op 300 meter van af het punt van ex*< plosie dringen de shrapnelkogels nog dooï 1 centimeter vurenhout, terwijl een geweer'*' kogel op 1500 meter nog gemakkelijk doo# 6 c.M. heendringt; men ziet dan ook wet de soldaten, met het hoofd dekking zoekenq on der den ransel van den voorganger, zioW als schildpadden voortbewegen. De verworg dingen met dergelijke shrapnelkogels doeij denken aan de verwondingen uit het oudd Chassepot- of Zündnadelgeweer In 70; d^j kogels deformeeren reeds door onderling^ wrijving en verliezen bij den minsten weei^j stand de geheele energie, vandaar het groots aantal niet doordringende wonden mejj groote ingangsopening. De looden shrapnek' kogel bereikt een temperatuur, die niet hooger dan 65 gr. stijgt; van een sterilisatie ls dus geen sprake, terwijl niet alleen dB grootere ingangsopening, doch nog meer hel feit, dat deelen van de kleeding met Kei projectiel de wond binnendringen, deze worïi? den, wat infectiegevaar betreft, een slechfé prognose doen geven, terwijl wel als hel meest karakteristieke verschil met den mot dernen kogel, wat verwonding betreft, dd verbloeding genoemd moet worden. De Staatscourant van Zondag 5 efl Maandag 6 December bevat o.a. de YolgeijF de Koninklijke besluiten: benoemd tot collecteur (collectrice) bij d« Staatsloterij: te Alkmaar mej. J. A. Bondam, thans idem te Heerenveen; t Amsterdam: mej. J. C. Termaat; te Nijme* I gen: mej. M. A. L. Bohnhorst, te Amsteittf dam, en A. B. Bredemeyer, te Amsterdantj te Breda: mej. A. S. C. Stuart, te Ginnekenj te 's Gravenhage: mevr. J. H. van der "WeyV

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2