fprTihilion MME 1.SCHOTEMNSZn. IHlstbtsM 34. Wel. 143. g——gggggggF— den, aldaar; te. Hilversum: mej. H. L. Kep- pler, te 's Gravenhage; te Leeuwarden: E. Posthuma, aldaar; te Maastricht: mevr. A. Meyer, te's Gravenhage; te Schiedam: mevr. M. C. A. Drees, te Leeuwarden: te Tiel: fnevr. M. C. van den Berg, te 'sGraven- friage; te Utrecht: mevr. E. J. Modderman, jwed. J. L. Vernee, te 's Gravenhage; mevr. J. T. Stamm'ler, wed. mr. dr. J. E. Tendeloo, Ae Leiden; A. J. Moorrees, te's Gravenhage; [A. C. Kempff, te 's Gravenhage, en de heer 0. J. Weil, te Utrecht. benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve-tweede-luitenant lo, bij hun tegenwoordig korps, a. bij het wapen der cavalerie, de kornet ten B. P. baron van Harinxmo thoe Slooten, en J. van Walré de Bordes, beiden van het •Ie reg. huzaren; b. bij het wapen der artillerie ,de kornetten G. A. L. Boissevain en jhr. H. van Sminia, beiden van het Ie reg veld-art.; I. L. van Praag, van het 3e reg. veld-art.; O. E. G. Graaf van Limburg Stirum. van het korps rijdende artillerie; de vaandrigs M. C. Rei- singer, H. B. Frijlink, G. C. van Sillevoldt, H. J. A. M. Coebergh, G. A. Janssen, T. J. B. van der Meiiden, C. Bokslog, J. G. Dam man, J. Jongkind, J. A. C. Oudemans, P. Péverelli, H. M. Houben, en E. Smits, allen van het le reg. vest.-art.; G. L. Smit Sibinga, 'J. van 't Land, G. N. Buys, W. H. van Mas- trigt, G. W. Demmendaal, E. M. Bunge, G. F. A. Somers, H. Hazelhoff, G. S. Donker, L. Götzen en J. W. Trouw, allen van het 2e reg. vest.-art.; J. R Verwers, A. Eterman, 'J. Tenge, H. J. Eijssen, H. A. Eversdijk, T. Heijblom, A. M. Blaisse, A.H. Nijland, G. A. van Megchelen, S. Dwarshuis, P. Versteeg, M. M. Rost van Tonningen, G. C. Kagenaar, G. F. Boulogne, L. var Randwijk, A. G. A. Schampers, en N. J. Beversen, allen van het 3e reg. vest.-art.; L. W. H. van Oyen, B. H. ter Kuile, J. Kater, E. van Duijn, M. P. Broekhuysen, W. H. Boom, en J. E. Hartogs, allen van het 4e reg. vest.-art.; 2o. bij de artillerie der landweer, De landweerplichtige sergeant A. D. Buys van de Artillerie der landweer. Door H. M. de Koningin werd Zaterdag ochtend ten paleize Noordeinde te 's Gra venhage ontvangen de heer Pedro del Ospi- na, ter overhandiging van zijn geloofsbrie ven als buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister der republiek Columbië. Vervolgens ontving H. M. jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister In tijdelijke en bijzondere zending bij den Pau selijken Stoel, ter beëediging als zoodanig. Bij de dezu week in de Hoog-Soeren- sche bosschen gehouden jacht op wilde zwij nen, waaraan behalve Prins Hendrik en eenige leden derhofhouding, nog een tien tal genoodigden deelnamen, werden 68 stuks geschoten. Des avonds vereenigde het jacht gezelschap zich aan een jachtdiner ïn het hotel Röge. De Prins vertrok Zondagmiddag ten één uur per auto naar de residentie. Zaterdag middag zou prof. Friedlander weder naar Duitschland vertrekken, om op 14 Decem ber zijn werkzaamheden bij den geneeskun digen dienst van het Duitsche leger te her vatten. (N. v. d. D.) A u d i e n t i e s. Woensdag 8 Decem ber zal de minister van L., N. en H. geen audiëntie verleenen. Donderdag 9 December zal de minister van Oorlog geen audiëntie verleenen. ;Vrijdag 10 December zal de minister van Financiën geen audiëntie verleenen. Het Comité-Generaal. Men meldt ons uit 's Gravenhage: Het laat zich aanzien, dat het comité-ge neraal der Tweede Kamer, hetwelk Dinsdag a.s. wordt voortgezet, dien dag nog gerui- men tijd zal duren. Wij meenen immers te weten, dat de behandeling der aan de orde gestelde quaestie in eersten termijn is afge- loopen en Dinsdag de replieken zullen aan vangen. Het comité-generaal is bijgewoond door ambtenaren van den dienst der stenografie, doch niet door de ambtenaren van het ta- thigrafisch verslag der Tweede Kamer. Verkiezing Tweede Kamer. ^)e minister van Binnenlandsche Zaken, >verwegende, dat, ten gevolge van de aan neming door den heer jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer van zijn benoeming tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in tijdelijke en bijzondere zending bij den Pauselijken Stoel, in het kiesdistrict Nijmegen een verkiezing moet plaats heb ben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft bepaald dat die ver kiezing zal plaats hebben op Dinsdag 21 De cember e.k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 4 Januari 1916, de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 11 Januari d. a. v. Commandant veldleger. Men verneemt dat luitenant-generaal Buhlmann, die, zooals gemeld, wegens ge zondheidsredenen het leger verlaat als commandant van het veldleger zal worden opgevolgd door den generaal-majoor W. H. van Terwisga, commandant der derde di- 'isie, die reeds gedurende de jongste ziekte .van generaal Buhlmann als waarnemend commandant van het veldleger optrad. Generaal-majopr Van Terwisga zou dan *evens worden bevorderd tot luitenant-gene raal. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- schip Hertog Hendrik, onder bevel van den kapitein ter zee J. F. Hosang, den 4den dezer te Colombo aangekomen. V r ij willige automobiel- en motorwiclrii derscorps. Ten einde eene gelijkvormige toepassing van dc bepa lingen betreffende het personeel van het vrij willig militair automobielcorps en van het vrijwillig militair motorrijders-korps; techni sche opzichters op den dienst der chauffeurs en chauffeurs te verzekeren, is h«t navolgen de onder de aandacht van de betrokken mili taire autoriteiten gebracht. Leden en lijdelijke leden van het V. M. A. K. en van het V. M. M. K.; de technische opzich ters op den dienst der chauffeurs en de chauf feurs aangenomen od daggeld hebhen geen aanspraak op vergoeding wegens gemis van levensmiddelen. Zii hebben wel recht op huis vesting voor rijksrekening. Voor zoover zij een rang bekleedcn beneden dien van offi cier kan hun huisvesting met voeding voor rijksrekening worden verleend, echter alleen dan wanneer het niet mogelijk is om op andere wijze in hunne voeding te voorzien, terwijl zij indien zulks om gelijke redenen noodzakelijk is voor rijksreke ning aan de soldatenmenage kunnen deelne men. De automobielen van het personeel van het V. M. A. K. kunnen voor zoover zii in 's Rijks dienst gebruikt worden, buiten de woon plaats van den betrokkene voor Rijksrekening worden gestald, tegen eene vergoeding van ten hoogste f 0.50 per dag. waarin begrepen zijn alle kosten, die met de stalling in verband staan. Chauffeurs, die soldij genieten, hebben aan spraak op de vergoedingen enz., welke door hunne ranggenooten bij het leger worden ge noten. Chauffeurs of bedienden, chauffeurs niet behoorende tot die hicrvorenbedoeld kunnen, zoo noodig. alleen voor rijksreke- ning worden ingekwartierd. Op hen is voorts van toepassing het gestelde in punt 1 van de beschikking van 25 Januari 1915, met uitzon dering van de vergoeding voor levensmidde len. Voor zoover anders mocht ziin gehandeld als hierboven is aangegeven, zal daarin wor den berust tot den datum waarop hel boven staande ter kennis van het le-'er is gekomen. Hulde F. B. L o h n i s. Er heeft zich een comité met een uitvoerend comité ge vormd om den heer F. B. Löhnis, oud directeur der Maatschappij van Weldadig heid te Frederiksoord, thans inspecteur van thans inspecteur van den Landbouw, die met 1 Februari 1916 den staatsdienst verlaat, te huldigen. In het uitvoerend comité hebben o.m. zitting de heeren mr. J. T. Linthorst Homan, aangewezen door het Nederl. Land- bouwcomité en C. G. J. A. van Geaderen Stort (penningmeester). W. A. Borger, f Reuter seint nader uit Batavia, dat de heer W. A. Borger, arts en onder-directeur van het Instituut-Pasteur aldaar (wiens overlijden wij reeds meldden) Is gestorven aan de pest. Hij was leider van de maatregelen, die genomen worden tot bestrijding der gevreesde ziekte en is nu zelf het slachtoffer er van geworden. B. Janse Johz. Te Schevenln- gen is op 68-jarigen leeftijd overleden de heer B. Janse Johz., oud-lid van den Haag- schen gemeenteraad. De heer Janse was vroeger officier van administratie bij de ma rine en maakte later deel uit van den ge meenteraad in Gorinchem, terwijl hij na zijn vestiging In Den Haag ook eenigen tijd ver bonden is geweest aan de Eerste Ned. Le vensverzekering-Maatschappij. In verband met bouwgrondquaesties (Zandoord) achtte hij het wenschelijk, voor het raadslidmaatschap te bedanken. Nederland en de oorlog* Staat van beleg. Bij Koninklijk besluit van 3 December 1915, no. 39, is bepaald, dat met ingang van 4 December 1915, de hierna genoemde ge meenten, of gedeelten van gemeenten in Staat van Beleg worden verklaard: In de provincie Groningen: de gemeenten Meeden, Midwolda, Muntendam, Nieuwe Pekela, Noordbroek, Oude Pekela, Scheem- da, Veendam, Wedde, Wildervank, Winscho ten ,Zuidbroek. In de provincie Drenthe: de gemeenten: Borger, Gasselte, Gieten, Hoogeveen, Zuid- wolde. In de provincie Overijssel: de gemeenten: Almelo, Avereest, Borne, Ambt-Delden, Stad-Delden, Diepenheim, den Ham, Hellen- doorn, Hengelo, Ambt-Ommen, Stad-Om- men, Wierden. In de provincie Gelderland: de gemeenten: Angerlo, Batenburg, Bergharen, Borculo, Doesburg, Ambt-Doetinchem, Stad-Doetin- chem, Duiven, Eist (voor zooveel niet reeds in staat van beleg verkeerende), Ewijk, Hen gelo, Huissen, Hummelo, Laren (voor wat betreft het gedeelte, ingesloten door de ge meenten Markelo, Lochem, Vorden, Ruurlo en Borculo), Lochem, Neede, Ruurlo, Val burg, Vorden, Westervoort, Zelhem. Verlof landweerlichting 1909. Naar wij thans vernemen is het tijdstip waarop de landweerlichting 1909 met voor- looplg (klein) verlof huiswaarts zal worden gezonden en dat voorloopig was vastgesteld op omstreeks 20 December, thans defini tie» bepaald op Vrijdag 17 dezer. De reden waarom de landweerlichting 1909 17 dezer met voorloopig (klein) ver lof huiswaaarts kan worden gezonden is, naar wij vernemen, hierin gelegen, dat de eerst ingelijfde landstormmannen, thans vol doende geoefend zijn om in de bataljons te worden ingedeeld. Balans-b'erloven. Aan niet-beroepsmilitairen, die hoofd, lei der of procuratiehouder van een onderne ming. bedrijf of zaak zijn, kunnen met in achtneming van de grens van toelaatbare af wezigheid door compagnies- (eskader-, batterij-, fort-, detacher.:;.rits-) commandan ten U)t het opmaken van inventaris en balans Reclame ^5® ib per anker f 34 per flesch - 0.85 pin» 11.50 per nnlier accijns. bijzondere verloven worden toegekend, waarvan dc duur naar noodzakelijke behoefte hoogstens 10 dagen mag bedragen, terwijl deze verloven zoo dicht mogelijk bij Nieuw jaar behooren te worden verleend. Daarenboven kunnen onder de hierboven gestelde voorwaarde van toelaatbare afwezig heid aan boekhouders en accountants hoog stens gedurende één maand 3 werkdagen ver lof per weck worden toegestaan. Leiders van kleine zaken, die in of nabij hun standplaats wonen en die daardoor na genoeg dagelijks in hun zaak kunnen aan wezig zijn, komen niet voor deze bijzondere verloven in aanmerking. Voorts wordt bepaald, dat tegen het einde van December a.s en in Januari 1916 hoog stens gedurende 3 weken verlof zal kunnen worden verleend aan niel-berocpsmilitairen. die firmant of chcfbcdiendc ziin in incasso-, coupon-, of rckcningcourant-afdcclingen van bankinstellingen of effectenzaken, mits een bewiis wordt overgelegd, waaruit blijkt dat dc directie lid is van de Vcrccniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, van de Ver eeniging van Effectenhandelaren le Rotter dam of van den Provincialen Bond van Ef fectenhandelaren. Mais. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn door de regeering maatregelen getroffen om gedurende de wintermaanden voldoende hoeveelheden mais tegen redelijke prijzen te kunnen doen verstrekken. Zij heeft reeds de beschikking over be langrijke partijen. Bovenbedoelde maatregelen zijn genomen in samenwerking met de N. O. T. en het Ned. Landbouw-comité, waarbij zooveel mo gelijk met de belangen der graan-importeurs is rekening gehouden. Uitwisseling van krijgsgevangenen Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal op 6, 7 en 8 December a.s. eene vijfde uitwisseling van Duitsche en Engelsche in valide krijgsgevangenen via Nederland plaats hebben. Evenois bij de vorige gele genheden heeft ook thans weder het Ne- derlandsche Roode Kruis op verzoek der regeering zich bereid verklaard de zorg voor de '"•validen gedir-~- Je bun vervoer over Nederlandsch grondgebied en tijdens den overtocht van en naar Engeland op zich te nemen. De Inhechtenisneming van den heer Schr6der. Hieromtrent deelt de Telegraaf zelf mede: Toen onze hoofdredacteur, de heer J. C. Schroder, Zaterdagmiddag aan zijn woning kwam, waren In de portiek geposteerd de inspecteurs van het hoofdbureau, de heeren Broekhoff en IJzendijk, benevens de recher cheurs Muller en Rausch. Zij toonden den heer Schroder een bevel tot gevangeneming, door de rechtbank in raadkamer gewezen, zulks in verband met de tegen hem inge stelde strafvervolging op grond van artikel 100 van het Wetboek van Strafrecht (gevaar voor de neutraliteit van den Staat), uit hoof de van „gewichtige redenen van maatschap pelijke veiligheid, t. w. vrees voor vlucht van den verdachte en van herhaling van mis drijf". De overtreding van art 100, waarom het hier gaat, is gelegen in de publicatie, in ons ochtendblad van 27 November j 1van het artikel „De Pers-Camarilla te Amsterdam", geschreven naar aanleiding van een artikel onder gelijken titel in de „Nieuwe Courant". (Hierin werd o.a. gezegd: „dat wij niet zullen ophouden een regee ring en een medeplichtige pers te bestrij den, die onder het mom van een „waardige neutraliteit" door een onverantwoordelijke uitvoerpolitiek Duitschland voorziet van de meest noodige levensmiddelen, het daardoor in staat stelt den strijd vol te houden en ver raad pleegt aan het eigen vaderland niet al leen, maar ook aan de zaak der menschheid, die door een krachtige, moreel hoogstaande regeering op geheel andere wijze zou ge diend zijn." Deze zin heeft aanleiding tot de vervol- ging gegeven.) De politie-ambtenaren gaven onzen chef gelegenheid afscheid te nemen van zijn vrouw en kinderen. Na onze redactie telefonisch" te hebben ingelicht, ging het gezelschap per tram naar het Leidscheplein en van daar naar het ge rechtsgebouw aan de Prinsengracht. Daar deelde substituut-griffier mr. Joris- sen den heer Schroder mede, wat de recht bank aanleiding had gegeven tot deze plot selinge arrestatie. Aan den heer Schroder, daarna naar het vertrek der rijksveldwacht geleid, werd een afschrift gegeven der door de rechtbank ge nomen beschikking." Van het Paleis van Justitie zoo vertelt het Hbld. verder werd de heer Schroder te voet overgebracht naar het Huis van Be waring en daar in een der cellen opgeslo ten. Hem werd de gelegenheid gegeven zich voor eigen rekening van spijs en drank te voorzien (de aanhouding geschiedde voordat de heer Schroder gelegenheid had gehad het middagmaal te gebruiken), terwijl hem te vens vergunning werd gegeven, na verkre gen toestemming van het college van regen ten over de gevangenissen, uit zijn eigen bibliotheek lectuur (werken van Shaw) te betrekken. In afwachting daarvan kon hij zich met de bibliotheek van het Huis van Bewaring vergenoegen. Naar men weet, zijn bevelen tot gevan genneming voor niet langer don dertig da gen geldig. Daarna kan de rechtbank, op vordering van den officier van justitie, het bevel voor ten hoogste dertig dagen verlengen. Het zelfde kan nog daarna telkens van dertig dagen tot dertig dagen geschieden, indien de rechtbank na den laatst verleenden termijn zulks noodig oordeelt. Rechter-commissaris in deze zaak is mr. A. J. van Royen. Op het ochtendblad van „De Telegraaf" van 27 November, waarin het artikel met de geïncrimineerde zinsnede voorkwam, staat als verantwoordelijk adviseur vermeld H. M. C. Holdert, als hoofdredacteur J. C. Schrö- der. Op het ochtendblad van 2 December waarin onder het opschrift „Het dozijn is vol" van de vervolging wegens het artikel mededeeling werd gedaan staat voor het eerst alleen vermeld „Verantwoordelijk voor den inhoud: H. M. C. Holdert". Naar mr. J. Kappeyne van de ,Coppello, de raadsman van den in hechtenis geno- mene, aan den Amsterdamschen correspon dent der N. R. Ct. verklaard heeft, ontkent de heer Schroder het artikel geschreven te hebben en moet hij zich bovendien beroe pen hebben op het „verantwoordelijk-advi seurschap" van den heer H. M. C. Holdert, die zich dan ook tegenover de justitie als verantwoordelijk schrijver van het geincri- mineerde artikel moet opgeworpen hebben. De heer H. M. C. Holdert verklaart in de Tel., dat de gevangenneming van den heer Schroder in de houding van het blad geen verandering zal brengen. Hij verklaart pro geallieerd te zijn en alles te zullen doen om de zaak der geallieerden te verdedigen. Regeeringsgroenten. Aan het station Heerenveen heeft acht dagen lang een wagen met Regeerings groenten gestaan. Men kon niet te weten komen voor wie de groenten bestemd waren. Turfstrooisel. De uitvoer van turfstrooisel, niet door tus- schenpersonen verzonden, maar door be staande fabrieken in Nederland, is voorloo pig zonder zonder consent toegestaan. (N. R. Ct.) Voor de papierindustrie. Naar het orgaan „Ons Bedrijf", weekblad voor den lompenhandel, verneemt, heeft er deze week een conferentie plaats gehad tus- schen het bestuur der Vereeniging van Ne- derlandsche Handelaren in Lompen, Meta len en Aanverwante Artikelen, de Nijver- heidscommissie, de Ver. Kon. Papierfabrie- k ender firma v. Gelder Zonen en de Ver eeniging van Nederlandsche Papierfabrie ken, ter bespreking van de uitvaardiging van een uitvoerverbod van katoenen lompen en oud papier, hetwelk door genoemde fabri kanten was aangeraagd. Het resultaat van de bespreking Is ge- wseet, dat voor alle soorten oud papier dezr dagen een uitvoerverbod zal worden uitge vaardigd, terwijl aan het bestuur der eerst genoemde vereeniging is opgedragen, om ten spoedigste bij de leden der vereeniging aan te vragen, de voorraden der verschillen de lompensoorten, welke in hun bezit zijn. Klacht over bet Kolenbureau. Men schrijft aan de N. R. Ct.: De voornaamste kolenhandelaren uit Zeeuwsch-Vlaaanderen hebben zich telegra fisch gewend tot den afgevaardigde voor het district Oostburg, jhr. De Muralt te 's Gra venhage, teneinde door diens bemiddeling een billijke regeling te trachten te krijgen bij de distributie der Llmburgsche kolen door het Kolenbureau. De oorzaak hunner ontevredenheid tegen over het Kolenbureau moet gezocht worden in de omstandigheid, dot het Kolenbureau de levering van Oranje-Nassauproducten naar genoemde handelaren sedert een paar we- kenen vrijwel gestaakt heeft, onder voor wendsel dat niet allen afnemers dezer mij nen waren In het contractjaar 1913—1914. Het Kolenbureau maakt echter een uitzon dering voor twee handelaren agenten der Steenkolenhandelsvereeniging. Deze handelaren-agenten van de Steen kolenhandelsvereeniging ontvingen natuur lijk in 1913—1914 In 't geheel geen Lim- burgsche steenkoolproducten, daar ze dezen niet mochten verkoopen, maar toch ontvan gen deze handelaren-agenten thans Lim- burgsche steenkolen bij de vleet, terwijl aan adressanten de duurste Engelsche kolen wor den opgedrongen. Bezoldiging dlenitpllchti ge ambtenaren. Bil minislerieele beschikking is ter uitvoe ring van het Kon. Besluit van 17 November betreffende gelijktijdig gonot van burgerlijke en militaire bezoldiging do.gr burgerlijke ambtenaren enz., die als dienstplichtigen bij den landstorm in werkelijken dienst worden gesteld, o. a. bepaald, dat aan hen, die eedert 1 Augustus 1914 in een burgerlijke Rijksbe trekking, ressorteerende onder het Departe ment van Oorlog, zijn aangesteld tot tijdelijke vervanging van gemobiliseerd personeel, en die als dienstplichtige hij den landstorm in werkelijken dienst zijn of worden gesteld, voor zoover zulks nog niet is geschied, ont slag aan hun burgerlijke betrekking moet worden verleend; dit ontslag voor hen. die nog niet in werkelliken dienst zijn gesteld, te doen ingaan op den dag der indienststelling. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat op grond vaai artikel 2 van vorenstaand Koninklijk Besluit de burgerlijke bezoldiging van tot de jaarklasse 1015 behoo renden gedurende 8i maand moet worden ingehouden; de tot de overige thans reeds in werkelijken dienst gestelde jaarklassen bc- hoevonden blijven hunne burgerlijke bezoldi ging genieten overeenkomstig Let daarom trent in artikel 1 bepaalde. Het verbod om het land te verlaten. Het Nedeiandsch Verbond van Vokverv eenigingen heeft aan do regeering een adres gezonden, waarin het volgende gezegd wordt: „dat het kennis heeft genomen van het besluit der regeering, waarbij ann metaal bewerkers, ook voor zooverre zij niet dienst plichtig zijn, verboden is het land te ver. laten, waardoor aan vele geëmployeerden in de metaalnijverheid de gelegenheid is ont» nomen om in het buitenland tegen belang.' rijk hoogere loonen te kunnen werken, „dat tot dusverre van dezen maatregel, ge nomen door of namens den minister van oorlog, geen afdoende motiveering, ontleend aan het oogenblikkelijk landsbelang, is ge. geven, „dat dientengevolge deze belemmering der persoonlijke vrijheid nis eene willekeu rige handeling van den betrokken minister moet worden opgevat, zoolang niet wordt medegedeeld, waarom het landsbelang vor dert dat deze arbeiders in hun persoonlijke vrijheid worden belemmerd, „dat bovendien onder de arbeiders dQ meening post vat, als zoude deze maatregel genomen zijn op aandrang der ondernemers in de metaalnijverheid ter voorkoming van te weinig aanbod van arbeidskrachten en daardoor van stijging der loonen, „dot dus deze maatregel loondrukking ten gevolge heeft, „redenen «waarom adressanten onder over legging der motie, op de algemeene verga, dcring van bovenbedoeld Verbond van Vak', vereenigingen van 8 en 9 November j.I. ge houden aangenomen, verzoeken den maat regel op tf heffen of voorrioninren te tref fen, waardoor de schadelijke werking daar van in financieel opzicht voor de arbeiders worde voorkomen." Terugkeergeoorloofd. De commandant van het veldleger, bet militair gezag uitoefenend in Noord-Brabant, enz., heeft aan een groot aantal personen toegestaan in het hun als verblijf ontzegde gebied terug te keeren. De dienstweigeraars-actie. Tegelijk met de zaak van dr. Louis A. Biihler, van Paterswolde, beschuldigd van opruiing door middel van het z.g. manifest der dienstweigeraars, wordt voor de recht bank te Assen op Zaterdag 11 December de zaak van ds. J. B. Th. Hugenholtz te Vled» der behandeld, mede een der onderteeke- naars van genoemd manifest. De leugens der photograph! e. Een onzer lezers zoo schrijft de N. Ct, toonde ons een photo van do voorplecht van Hr. Ms. „Noord-Brabant", waarop eei\ Nederlandsch matroos staat, met twee hand- vlaggen seinen gevend aan een duidelijk zichtbare Nederlandsche duikboot op eeni gen afstond. De photo is niet lang geleden als illustratie in „De Prins" verschenen. Dezelfde photo vindt men nu als voor plaat over de geheele eerste bladzijde van „Uber Land und Mehr" (jaargong 58 no. 5) met het volgende onderschrift: „Hollandische „Küstenwache" signalisiert einem herannohenden „englischen" UntGr- seeboot, doss es sich Ir neutralen Gewas- srn befindet". Zoo is aan een heel gewoon manoeuvre prentje, alleen voor Nederlanders van be lang, een internationale beteekenls gege ven. In dit geval tamelijk onschuldig, maar toch alweer een bewijs dat photographie- bureoux uit winst bejag of buitenlandsche weekbladen ter wille van de reclame tegen vervalsching en misleiding van het publiek niet opzien. Geen carnaval. De Gementeraad van 's-Hertogenbosch heeft, op voorstel van jhr. mr. Schade van Westrum, met 19 tegen 1 stem beslcrten in 1916 geen carnaval te doen houden. Een oplichter. Te Breda heeft een als heer gekleed persoon bij negen win* keiiers verschillende inkoopen gedaan ter waarde van eenige honderden guldens. Hlf deed el zijn boodschappen per auto, doch is ten slotte met medeneming van al de goe deren verdwenen zonder deze betaald tÖ hebben. De politie stelt een onderzoek in. Sluiswachter verongeluk!.. De sluiswachter J. te Veghel is door derj stormwind ir» de sluis gevallen en verdron ken. Zijn lijk Is opgehaald. Omgevallenspiritustoestejv Te Dedemsvaart is Zaterdag, doordat eéfj spiritusstel, tot genezing van een keelaaivj doening, omviel, een kind van den heer A M. in brand geraakt en aan de brandwonden overleden. Een botsing. Terwijl Zaterdag/ avond twee treinen van den Measbuurö spoorweg op het station te Well moesten kruisen en de eerst aangekomene op deiï wissel niet geheel vrij stond, kwam die van( de andere richting daarmede ln hevige bot/ sing. Een goederenwagen werd vernield een andere uit het spoor geworpen, terwijl de postwagen van den eenen trein ernstig beschadigd werd. De gasverlichting geraak* te defect, zoodat de postbeambte zich veri der met een kaarsje moest behelpen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. (Tel.) In den storm vergaan. Gister nacht Is bij hevige storm het houten tjall^ schip van den Horlinger schipper Pascal i® de Zuiderzee vergaan. Het vaartuig was ge^ laden met mais en kwam van Amsterdanf met bestemming voor Friesland. Het schW zeilde in het Krabbersgat voor Enkhuizew en botste hevig tegen het klipperschip Hen^ drika, van Eerkes te Wildervank. De opval renden, onder wie deschippersv rouw en 4 volwassen dochters, werden na eenige moek te door Ee-xes gered en te Enkhuizen aajqp

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3