CT EMILION WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Utrechtschestraat 34. Telef. 145. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. an de orde te brengen, ware Het niet, dat ik meen, dat bij de eerstvolgende grond wetswijziging, ook een wijziging van art. 77 in den door mij voorgestelden zin als ur gent is te beschouwen". Stemplicht. De Standaard (a.r.) bad Zaterdag ).l. jten hoofdartikel, onder het opschrift „Straf baar Kiesverzuim" en verklaarde zich daar in tegen stemplicht. Het blad schrijft o.m. „Zij, die vanzelf, of onder aansporing van hun organisatie, opkomen, leven in de poli tiek mede; de thuisblijvers die zoo goed als nooit opkomen, hebben er geen hart voor en weten er niet van af. Hoe zou t dan ooit naar recht en rede kunnen zijn, dat ge door dwang onder strafbedreiging de beslissing in de politiek van uw land aan deze voor alle politiek, ongevoelige burgers in handen gaaft. En dit toch zou, ten onzent vooral, die uitkomst zijn. De partijen van Rechts en Links toch staan in 't electorale cijfer vaak zoo bijna in 't aantal van hun kiezers gelijk, dat stem plicht een nmuw aantal, maar dan meest onverschillige, kiezers aan de Stembus zou doen verschijnen, dat het cijfer van verschil tusschen Rechts en Links verre te boven ging. De finale beslissing zou uit dien hoofde metterdaad in handen worden ge legd van hen, die op politiek terrein dus ver alle recht lot meespreken verbeurd had den." Berichten. De Staatscourant van Donderdag 9 December bevat o.a. de volgende Koninkli jke besluiten op aanvrage w.»g®ns langdurigen dienst eervol gepensionneerd, de dirigeerend offi cier van gezondheid le klasse A. van de (Moer voor geval van ontstentenis, ziekte of af wezigheid van den gouverneur der residen tie is voor de waarneming van diens be trekking aangewezen de geeraal-majoor H. Kemper, inspecteur van het militair onder wijs; aan den minister van Koloniën is verlof verleend tot herstel van gezondheid met vergunning desverlangd dit verlof buitens lands door te brengen en is minister van Marine gedurende bedoeld verlof belast tnet de waarneming en het beheer van het Wepartement van Koloniën. Mr. P. J. Troelstra. Uit een par ticulier schrijven meldt Het Volk, dat mr. P. J. Troelstra, vooral in de laatste weken goed vooruitgaat. Hij heeft gegronde hoop, dat deze vooruitgang blijvend zal zijn en zich geen depressie meer zal voordoen. De heer Oosterbaon heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer bericht, dat hij deze en volgende week de vergade ringen wegens ongesteldheid niet te kun nen bijwonen. Oo1- een gedeelte der vorige week was de afgevaardigde om de geocm- de reden verhinderd aan de werkzaamheden der Kamer deel te nemen. Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik, op de terugreis van Indië naar Nederland, is Dinsdagavond van Colombo, waar het door Hr. Ms. de Ruyter is afge lost, vertrokken ter voortzetting van de reis naar het vaderland. Het schip, dat van de „de Ruyter" de adelborsten, die met dien bodem de reis medegemaakt hebben, heeft overgenomen, zal op de terugreis naar nader bepaald is, ook Malaga aandoen. De nieuwe belastingen. In „De Amsterdammer" wordt nagegaan hoe het belastingbiljet voor diverse belastingbeta- lenden er zal uitzien wanneer het nieuwe stelsel van 's rijksbelastingen van minister Treub tot wet verheven zal zijn. Beginnende met de vermogensbelas ting, wórdt berekend hoeveel beaald zal moe ten worden voor vermogens van resp. 25.000, f 50.000, f 100.000, 500.000 en LOOO.OOO. a. Voor een vermogen ven 25.000. T. Vermogensbelasting 12. 2. Effectenbelasting 9.37 Y: 3. Vlootbelasting 4. Weergeld 24 van 12 2.88 24.2514 b. Voor een vermogen van 50.000. 1. Vermogensbelasting 30. 2. Effectenbelasting 18.75 3. Vlootbelasting 4. Weergeld 7.20 Z. K. H. de Prins ontving gisterenavond ier Koninklijke paleize te 's Gravenhage, den rueuwgenoemden gezant van de Republiek .Columbia bij het Nederlandsche Hof, dfen generaal Dou Pedro Nel Ossuiia, in audiëntie De Minister van Marine, die tijdens ihet aan Minister Pleyte om gezondheidsre denen verleende verlof het Departement van Koloniën zal beheeren, had gisteren in laatst genoemd Departement een onderhoud met jden gouverneur-generaal graaf Van Limburg 'Stirum. De minister van Koloniën, m r. Pleyte, zou heden ochtend, tot herstel van gezond heid, naar het buitenland vertrekken. De minister was voornemens zijn verlof in Zwitserland door te brengen. De nieuwe commandant van het veldleger. De generaal-majoor W. H. van Terwisga, die. in de plaats van den lu'tenant-generaal G. ABuhlman, is be roemd tot luitenant-generaal en comman dant van het veldleger, genoot ziin opleiding ïot officier aan de Kon. Mil. Academie, werd 2 Juli 1879 benoemd tot 2e luit. bij het Ie reg. inf. te Leeuwarden en in 1884 bevor derd tot Te luitenant, in welken rang hij achtereenvolgens leeraar was aan den Hoofdcursus te Kampen en gedetacheerd is bij de Hoogere Krijgsschool, het 2e regiment veldartillerie en het 3e regiment huzaren en werkzaam is geweest bij den chef van den generalen staf. In 7891 is hij overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers, twee jaren later benoemd tot kapitein bij het 5e reg. inf. te 'Amersfoort en in 1899 geplaatst bij den generalen staf. In 1903 volgde zijn benoe ming tot majoor bij het le reg. inf. te Assen en in 3905 zijn plaatsing bij den generalen Staf bij de 3e divisie te Breda. Bij zijn bevor dering tot luit.-kolonel was hij eerst toege voegd aan den chef van den generalen staf en een jaar later, als hoofd van de 2e afdee- ling, geplaatst aan het departement van Oor log. Benoemd tot kolonel, den len Novem ber 1910, was hij eerst waarn. sous-chef jvan den generalen staf en in 1912 belast met het bevel van het 4e règ. inf. te Lei den. Den Ten November 1913 volgde zijn benoeming tot generaal-majoor en comman- Jd'nt der 3e divisie te Breda. De generaal Van Terwisga is 54 jaar oud. (N. Ct.) Gouverneur der residentie. ■Naar wij met zekerheid vernemen zal de jgeneraal-majoar A. L. Klerk de Reus, com mandant der le divisie van het veldleger, gouverneur der residentie, het leger verlaten. De kolonel J. H. A. Mijsberg, comman dant in het le geniecommandement, zal te lgen 1 Januari den militairen dienst met pen sioen verlaten. Verzoek om eerherstel. De kapitein der infanterie L. W. A. Boxmeer, gedetacheerd bij het 42e bat. landweer-inf., beeft zich tot de Tweede Kamer gewend ter Verkrijging van eerherstel. Het Kamerlid De Jong. De Haagsche correspondent van „De Tijd" wist te vertellen, dat minister Posthurm bij de behandeling van zijn hoofdstuk der Staats begroting de geruchten zou tegenspreken omtrent het misbruik, dat het Kamerlid De 'Jong zou hebben gemaakt van zijn lidmaat- srhap der peulvruchtencommissie. Uit goede bron kan Het Volk verzekeren, dat dit ber.:cht uit de lucht gegrepen is. 55.95 c. Voor een vermogen vun j 100.000. 1. Vermogensbelasting 60. 2. Effectenbelasting 37.50 3. Vlootbelasting 50. 4. Weergeld 14.30 Voor een vermogen Vermogensbelasting Effectenbelasting" Vlootbelasting Weergeld e Voor een vermo; 1. Vermogensbelasting 2. Effectenbelasting 3. Vlootbelasting 4. W eergeld f 161.90 500.000. f 300.— 187.50 600.— 72.— 1159:50 ■>9.000. 600.- 375.- 1600.- 144.- 2719.— Vervolgens wordt nagegaan hoeveel op den grondslag" van de diverse belastingen op het inkomen door dezelfde categorieën van personen moet betaald worden uit het inkomen, dat zij uit de revenuen van bovengenoemde ver mogens trekken. Aannemende, dat dooreen genomen onder de tegenwoordige omstandigheden het vermogen ongeveer 5 kan rendeeren, dan vertegen woordigen vermogens van resp. 25.000, 50.000, 100.000, 500.000 en 1.000.000, inkomens van resp. 1250, 2500, 5000, 25.000 en 50.000, waar voor boven en behalve de heffingen naor den maatstaf van het vermogen ook heffingen, ge baseerd op het inkomen, zullen moeten voldaan worden. En dan eene gelijksoortige berekening toepassende als te voren bij de vermogens, kom ik tot de volgende cijfers a. Voor een inkomen van 1250. jl. Inkomstenbelasting 12.— 2. Pensioenbelasting 12.50 j 3. Vlootbelasting 14. Weergeld 2.88 27.38 b. Voor een inkomen van f 2500. jl. Inkomstenbelasting 47.50 j 2. Pensioenbelasting 25. 3. Vlootbelasting j 4. Weergeld 11.40 83.90 Voor een inkomen vei bUüO. Inkomstenbelasting ƒ135. Pensioenbelasting 50. Vlootbelasting Weergeld 32.40 217.40 Voor een inkomt i 25 000. Inkomstenbelasting 1085. Pensioenbelasting 250. Vlootbelasting 375.— Weergeld 260/40 Voor een inkomen Inkomstenbelasting Pensioenbelasting Vlootbelasting W eergeld 1970.40 4705.40 J h r. C. C. S i x. t Te Breda is op 76- jarigen leeftijd overleden jhr. C. C. Six, oud kapitein ter zee, ridder in de Militaire Wil lemsorde en in de orde van den Nederl. Leeuw. Nederland en de oorlog» De Engelse h-N ederlandsche handelsbetrekkingen. In de „Daily Chronicle" wordt erop gewe zen, dat veel eerlijke handelsbetrekkingen tusschen Engeland en Nederland zijn afge- broken tengevolge van de omstandigheid, dat de Nederlandsche afnemers zoo oneindig lang moeten wachten op de uitvoering hun ner bestellingen. Het blad zegt, dat deze handelsbetrekkingen voor Engeland zeer veel waard zijn en vraagt of hier niet een oplossing mogelijk És. Het betreft in het bij zonder de door kleermakers zoozeer ver langde stoffen. Het zou het beste zijn als een departement van de Britsche regeering zich de zaak aantrok en er zorg voor droeg, dat de goederen prompt werden afgeleverd zoo dra zij besteld waren. Indien de Nederland sche afnemers dit zouden vernemen, clan zou dit hun een spoorslag zijn, hun oude handelsbetrekkingen weder aan te knoopen en voor Engeland is het een niet te verwer pen bron van inkomsten. Levertraan. Op een brief van de controle-commissie voor het ziekenfondswezen te Rotterdam, in zake de prijzen van medicinale levertraan, heeft de minister van landbouw geantwoord, dat het hem niet wenschelijk voorkomt met betrekking tot die prijzen van regeerings- wege in te grijpen. N. R. Ct. Belgische geïnterneerden. De commissie, benoemd door den minister van Binnenlandsche Zaken ter voorziening in den woningnood ven de gezinnen der ge- iterneerde Belgische militairen te Harder wijk, heeft als gemachtigde aangesteld den kapitein der genie G. C. Beltman. Aan dezen zullen alle in het belang van den woningbouw opgerichte en bestelde za ken door den regeerings-commissaris, die onder betuiging van de bijzondere erkente lijkheid vanwege den minister voor het vele door hem op het gebied van de huisvesting van vorengenoemde gezinnen gedaan van zijn functie is ontslagen, doch wien de fi- nancieele afwikkeling der door hem bestelde zaken bleef, moeten worden overgegeven. Kapitein Beltman heeft Woensdag den be trokken eigenaar van een aan den Griend- weg naar Leuvenum gelegen terrein telegra fisch gevraagd, of hij genegen is bedoeld terrein voor den bouw van woningen voor gezinnen van Belgische militairen te verhu ren. Uitwisseling van verminkten. Men meldt uit Vlissingen: Met de mailboot zijn uit Engeland aan gekomen 45 gewonde Duitschers en 80 man van het Roode Kruis. Onder de gewonden was een officier. Zes krankzinnigen werden in een afzonderlijken wagen nnar Duitsch- land vervoerd. De Roode-Kruis-hein vertrok te half zeven. Hier werden aan allen versna peringen aangeboden. Metaalarbeiders. Door den Minister van Buitenlandsche Zaken is aan de Commissarissen der Konin gin in de onderscheidene provinciën mede gedeeld, dat personen, die reeds in het bui tenland woonachtig zijn, vrijelijk weder naar het buitenland kunnen vertrekken, ook öl behooren zij# tot eene der rubrieken van metaalarbeiders. Er behoeft dus ten aanzien van die personen geen onderzoek te wor den ingesteld ter beantwoording der vraag, of zij onder eene dier rubrieken vallen en kan hun derhalve een nieuw paspoort wor den uitgereikt. Duitsche officieren ontvlucht. Men meldt uit Alkmaar aan het „Hbld.": De herhaaldelijk in den laatsten tijd voor komende stoornissen in de electriciteitsle- vering heeft ten gevolge gehad dat, begun stigd door de ontstane duisternis, Maandag avond twee Duitsche officieren uit het in- terneeringskamp te Bergen hebben weten te ontvluchten, n.l. de heeren Mulle, bestuurder van de bij de Wadden-eilanden in beslag ge nomen vliegmachine, en Smit, commandant van den eveneens bij de eilanden in beslag genomen en thans bij het afgesneden ka- naalvlak te Alkmaar in een schuithuis op- I geborgen en door de kanonneerboot „Geep" bewaakten onderzeeër „C. 8". Muiier heeft weten te ontsnappen door de wacht den in- j druk te geven van een anderen persoon te zijn, en Smit heeft met een schaar in een I bijzonder donkeren hoek het prikkeldraad weten door te knippen en is er onderdoor I gekropen. Beide officieren, die geweigerd I hadden hun eerewoord te geven, waren in uniform gekleed. Direct hebben patrouille- j wachten en motorfietsers alles in het werk gesteld hen te pakken te krijgen, doch te vergeefs. Dat de controle te Bergen verscherpt dient te worden, behoeft geen nader betoog als men weet, dat thans reeds zes officieren, al daar geïnterneerd, hebben weten te ont vluchten. Onbegrijpelijk is het, dat de wacht niet in de gelegenheid is geweest de offi cieren van gezicht beter te leeren kennen, door b.v. het verstrekken van foto's, die, naar ik verneem, thans aan de wacht zullen wor den uitgereikt. De Inhechtenisneming van den heer Schröder. Aan den Minister van Justitie werd giste ren telegrafisch het volgende verzoek ge richt: Het bestuur van „De Amsterdamsche Pers", Vereeniging van Amsterdamsche Journalisten van alle richtingen, kennis ge nomen hebbende van de inhechtenisneming van den heer Schroder, hoofdredacteur van „De Telegraaf", van oordeel dat voor dezen maatregel geen enkele gewichtige reden aanwezig is, dringt er bij Uwe Excellentie eerbiedig op aan, onzen collega zoo spoedig mogelijk, liefst heden nog, zijn vrijheid te hergeven. Get. Helmer, voorzitter; Box, secretaris. Afschrift van het telegram werd gezon den aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Buitenlandsche Zaken. Naar gemeld wordt, worden er door tal van leden van den Ned. Journalistenkring pogingen gedaan om een buitengewone al- gemeene vergadering bijeen te doen roe pen, om het geval te bespreken. Vier en veertig journalisten van allerlei richtingen hebben, naar de Tel. nader meldt, aan het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring verzocht een buitengewo ne algemeene vergadering uit te schrijven, ter bespreking van de arrestatie van den hoofdredacteur van De Telegraaf. Aanklacht tegen den heer Koldert. De heer D. Polak te Almelo, grossier fn koloniale waren, vetten en oliën, heeft op grond van grove beleediging naar aanleiding van een stuk in De Telegraaf dd. 22 October 1915 onder het motto: Heler en steler, be trekking hebbende op een verkoop van 100.000 K.G. lijnolie, bij den officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, te gen den onderteekenaar van dat stuk, den heer H. M. C. Holdert, een klacht heeft in gediend. Verijdelde smokkelarij. Omtrent het schip met lijnolie, te Rilland Bath aangehouden, meldt men d.d. 7 Decem ber aan „De Tel.": Het motorschip „Limburger" is reeds gis termiddag aangehouden te Bath. Het had 375 vaten lijnolie ter waarde van 60.000 aan boord. De autoriteiten wisten, dat het schip van Vlissingen moest komen en lagen op den loer. Gearresteerd werd de onder nemer De Mooy uit Amsterdam, als ver dacht in de smokkelgeschiedenis te zijn be trokken en een commies der belastingen, die Kuipers genoemd wordt en uit Amsterdam of Leiden afkomstig was. Zaterdagavond is deze reeds te Bath gesignaleerd, waar hij ge tracht heeft onopgemerkt te blijven. Volgens mij gedane mededeeling heeft hij toen den commies Verhoek te Bath 2000 aange boden, wanneer deze het schip zou doorla ten, waarop Verhoek schijnbaar inging. Gis termiddag heeft deze getracht het schip door te brengen. Commies Walraven, in een ma- minesloep, bemand met 6 matrozen, hield het echter aan. De bemanning moet aan boord blijven en wordt streng bewaakt; de schildwachten hebben, naar men zegt, last hen neer te schieten, die pogingen aanwen den tot ontsnapping. De officier van justitie te Middelburg heeft de zaak in handen. De betrokken commies bood den vracht rijder Kok te Bath een hooge som, indien deze hem kon doen wegkomen, doch werd gearresteerd voor de vrachtrijder ingespan nen had. Hij moet eerst weer losgelaten, doch later opnieuw gearresteerd zijn. Ook zegt men, dat zekere Wichen, een Duitscher, bij de zaak is betrokken en onmiddellijk naar Antwerpen zou vertrekken als de doorvaart gelukt was. Naar men zegt, Is de Duitsche regeering bij een en ander betrokken. Der bemanning waren hoogè sommen beloofd, als de zaak gelukte. Verijdelde smokkelarij. Te Hansweert is een met benzine geladen motorboot, gekomen van Amsterdam en be stemd voor Antwerpen, in beslag genomen. Verschillende personèn moeten zijn omge kocht. De schipper M., wonende te Amsterdam, is gearresteerd. Reclames. grocnlcn geen „Regecringsgrocnten" zijn, dodi van elders afkomstig, toch zijn zij verplicht ver melde groenten (behalve de kroten, die tot dus» ver niet vun Regeeringswege worden beschik* baar gesteld), tegen bovenstaande prijzen te verkoopen. Als men bovenvermelde groenten koopt, is men niet verplicht ook nog andere groenten te koopen. Klachten kunnen worden ingediend op het Bureau voor Levensmiddelen-voorziening, Ap» pelmorkt 11. Amersfoort, December 1915. Dc Burgemeester van AmVrsfoort, VAN RANDWPCK. Grensregeling Amcrstoort-IiCnAdeu. De commissie uit de ingezetenen, bedoeld1 in art. 101 der Gemeentewet, hield gisteren avond ten 8 ure een vergadering ten Stad- huize, ter behandeling van het ontwerp tof) wijziging van de grenzen tusschen de ge-' meenten Amersfoort en Leusden. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig de heeren: W. v. Achterbergh, H. van den Hoek, A. van Lent, mr. D. J. van Schaardenburg, L. van Wijngaarden, Th J. H. Bianchi, R. van den Burg, S. Kraan, B. H. Kuiper, W. Salomons, J. v. Wessum, H. Donker, D. J. M. van Kesteren, J. Mcbius, J. H. v. d. Meiden, J. Overeem en D. Ruys. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dot de heeren Busquet en Versluijs wegens ziekte verhinderd zijn. De Voorzitter: Ik open de algemeene beraadslagingen. De heer M e b i u s kan zich over 't alge meen vereenigen met het ontwerp. Toch wil hij een kleine opmerking maken, n.l. dat onder de baten niet zijn opgenomen de bo ten van de school. Toch is reeds opgegeven een som van 4000. Van die school zullen toch schoolgelden inkomen. In het ontwerp Tm. Per anker f 34 w per flesch - 0.85 plus f 1.50 per Anker ncclfns. Hoevelaken. Zondagavond had in het dorp een vechtpartij plaats tusschen W. C. en J. v. B., alhier, met het gevolg dat v. B. door C. met een mes vijf hoofdwonden wer den toegebracht, waarvan er twee zoo diep waren doorgedrongen, dat de hersenpan zichtbaar was. Nadat door de politie een noodverband was gelegd, werd hij later be handeld en verbonden door een geneesheer. C. werd nog dienzelfden nacht gearresteerd en zijn bebloed mes en een stuk ijzer in be slag genomen. C. heeft bekend de dader te zijn en is naar Utrecht overgebracht. (Nijk. Ct.) Kennisgeving. MAXIMUM-PRIJZEN GROENTEN. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend, om te voorkomen, dat aan hel publiek, te hooge prijzen voor groenten worden in rekening gebracht, dat de maximum-verkoop- prijzen van groenten en detail als volgt zijn vastgesteld a. Versche groenten» per K.G. Roode kool 5 cent. Gele kool 4i Uien 9 Grove peen 4 Fijnere peen 5 Gewone knolrapen 4 Geldersche knolrapen "4 i* Zware kroten 4 Fijnere kroten Deze prijzen kunnen voor „ean huis bezorgd' met 1 cent per K.G. worden verhoogd, b. Vatgroenten: Snijboonen Dubbele spercieboonen Enkele spercieboonen Zuurkool Andijvie (Reelé kroppen) Andijvie (gesneden kroppen per K.G. .18 cent. 19 TT 23 10 13 14 Aan hui9 bezorgd met 1 cent per pond ver hoogd. Deze prijzen zijn geldend voor alle binnen de Gemeente Amersfoort door winkeliers en ven ters, in winkels, vanaf groentekarren of op de markt en detail verkochte versche- en vat groenten. De verbruikers worden er uitdrukkelijk op attent gemaakt, dat in deze Gemeente slechts één prijslijst, n.l. bovenstaande, geldt, onver- j schillig of deze groenten van de Regeering zijn betrokken of niet. Al zeggen de groentehandelaars, dat hunne staat clan ook, dat de kinderen, die thans de school bezoeken, gedurende 10 jaar vallen onder de Amersf. verordening der school geldheffing. Spreker weet niet hoe thans de regeling in Leusden is, maar kan zich voor stellen, dat sommige ouders thans voor een heffing zullen komen te staan, die zij niet gewoon zijn. Daarom zou daar een kleine redactie-wijziging gewenscht zijn. Ook wil spr. eenige inlichtingen over de archieven. De Voorzitter wijst er op, dat dit bij de artikelen ter sprake komt. Bij art. 6 wijst de voorzitter er op, dat aan de gemeente Leusden is gevraagd, wat de uitgaven en inkomsten zijn. Daarbij zal wel niets verzwegen zijn. En daaruit kan worden opgemaakt, dat de inkomsten zeer laag zijn* Bovendien is dit artikel genomen uit eer andere regeling. De heer M e b i u s zegt nog, dat zijn bedoe ling niet goed is begrepen. Er kunnen nu ouders zijn, wier schoolgeld nihil is en nu zullen ze moeten betalen. Daarom wil hij hier een wijziging om dat te voorkomen. De heer v. d. Meiden wil hierbij een andere opmerking maken. Binnen een kring van 2 K.M. moeten de kinderen worden toe gelaten. Neem nu eens aan, dat daar een complex huizen verschijnt, dan zullen voor weinig schoolgeld de kinderen de school kunnen bespreken. Spr. vindt, waar de men» schen in de lusten zullen deelen, zij ook da lasten moeten dragen. Verder is in de stukken meegedeeld, daf overname der schuld is voorgesteld. Er la daarover verder in de stukken niets meege deeld. Zijn beide Gem. besturen tot overeen stemming gekomen De Voorzitter merkt op, dat de heep Mebius met groote humaniteit is opgetreden voor de rechten van Leusden. Daar moet men voorzichtig mee zijn. We kunnen toch' de inwoners van Leusden niet beter behan delen dan de inwoners van Amersfoort. Politie en onderwijs zullen meerdere kosten met zich brengen en nu gant het toch niet aan, die kinderen zonder schoolgeld toe ta laten. De heer Mebius wijst er op, dat hij hel oog had op de kinderen, die thans nog to# Leusden behooren, maar binnenkort tot do gemeente Amersfoort zullen behooren. Voor die kinderen wil hij een overgangsbepaling. Het voorstel-Mebius wordt ondersteund door de heeren Overeem en van Schaar denburg. De heer v. d. Meiden wenscht te weten of men daarmee niet komt In conflict meé de Gemeentewet. We krijgen dan twee soon» ten burgers: bevoorrechten en niet-bevoois rechten. We zullen dan toch wellicht de kans loopen, dat het door de Kroon ver* worpen wordt. De heer v. Wessum vraagt hoe de foe* stand thans is. Zijn het meest betalende ol kostelooze leerlingen. De Voorzitter kan hier niet op anfy woorden, daar geen staat van schoolgelderii is ingezonden. De seci^taris deelt me ectt* ter mede, dat het 25 is. Ook hem komt het dubieus voor of hef voorstel wel goedgekeurd zal worden. Hij| gelooft, dat er wettelijke bezwaren zijn. Vei*» der twijfelt hij er ook aan of het wel toelaat? baar is, hier dit aan te nemen. Het is meef in het belang van Leusden. De heer v. Schaardenburg merkt opp dat het hier geen schenken Is van eeiï privilege, het is eerder een behoud varf reeds verkregen rechten. Ook is het geert behartigen van belangen van Inwoners voif Leusden, maar van menschen, die Amers» fportsche inwoners worden. De Voorzitter wijst er op, dat meii dan ook een overgangsbepaling moet makerf voor de Inkomstenbelasting. De menschel# zullen ook wel meer hier moeten betalen, al reeds hierom, dat de inkomstenbelasting hier meer geoutilleerd is. De heer v. Schaar de nburg ziet hier in een reden te meer om het voorstel juist aan te nemen, want dan zouden ze tweemaal getroffen worden. Spreker wil volstrekt niet de stelling verdedigen dat de nieuwe inwo' ners niet in slechtere positie mogen komen, doch wilde slechts opkomen tegen de voor»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3