"stadsnieuws. j» Uit den omtrek. WIJNHANDELJ. SCiTEMSIn. «poorwcgdicnslen ernstige bezwaren voorzagen tengevolge van het zeer drukke burgerverkeer, foat zich tegen dc aanstaande feestdagen in De cember zou voordoen. De operbevelhebber van land- en zeemacht gesloot daarom een tijdelijke regeling voor de 'algemeene periodieke verloven te- treffen, waar- ibij deze verloven met 2 dagen werden uitge breid, doch tevens tot een tijdvak van vier da- \gen achtereen werden samengetrokken. Daar door werd het aantal gelijkmatig reizenden aan merkelijk beperkt. Uit het vorenstaande moge blijken, dat het ïiiet juist is, dat op verzoek van de directies der spoorwegmaatschappijen wijziging gebracht is ïn de regeling van het Kerst- en Nieuwsjaars- Urerrlof der gemobiliseerden. Vóór het vaststellen fran de regeling werd het overleg gepleegd. Door de medegedeelde regeling wordt zoowel Jhet belang der militairen als dat van het pu bliek bevorderd en is het mogelijke gedaan om wantoestanden op de spoarwegstations en de treinen te voorkomen. Echter werd het reizen van militairen op 24 en 27 December behoudens bijzondere om standigheden uitgesloten, omdat juist op die beide dagen een buitengewone toeloop van bur- gerreizigers te verwachten is. Die beperking der reisgelegenheid voor de jnilitairen acht de minister alleszins gewettigd, waar hun in anderen zin groote vrijgevigheid iiverd betoond. De getroffen maatregel geldt zoofrel voor ge huwde als ongehuwde militairen. Een order, dat de verloven niet langer don tot 27 December mogen worden verleend, is bij het "4de reg. infanterie niet uitgevaardigd. Genoemd regiment is echter op 29 December aangewezen Voor den grensdienst, zoodat na genoemden 'datum tijdelijk geen verlof wordt verleend. Maat regelen zijn getroffen, opdat de militairen daar van geen nadeel ondervinden, vermits de ver loven, waarop zij zoowel volgens de normale els volgens de tijdelijke uitgebreide regeling Aanspraak kunnen maken, onverminderd zullen worden genoten, hetzij vóór 29 Dec. a.s., hetzij voor zoover dit niet mogelijk is na terugkeer yan den grensdienst. Engeland en onze handel. Schrijvende over de maatregelen der En gelsche regeering welke den handel der neu tralen beperken, deelt de N. Rott. Ct. mede, een schrijven ontvangen te hebben waarin o. m. het volgende voorkomt: „Een andere (Indische) industrie, n.l. die van alcoholvrije dranken, wordt nu met on dergang bedreigd. De zaak is deze: genoem de industrie betrekt het benoodigde koolzuur van een Nederlandsche fabriek, waartoe stalen cylinders gevuld worden, die geregeld been en weer reizen tusschen Ned.-Indië en Nederland. Engeland nu verbiedt de leege, ie Rotterdam aangekomen cylinders, eigen dom van Nederlanders, te lossen om ze daar door een Nederlandsche fabriek, te laten vullen met Nederlandsch fabrikaat!" De Nederlandsche fabriek, voor wie deze cylinders ter vulling bestemd zijn, deelt ons mede, dat zij alles in het werk heeft gesteld, om de cylinders afgeleverd te krijgen en de bestelling te kunnen uitvoeren. Zij heeft zich daartoe gewend tot de N. O. T., tot de nij verheidscommissie, tot den minister, tot het Engelsche gezantschap; overal waren haar pogingen vergeefsch. De boeken van de onderneming waren reeds tweemaal onder zocht, eenmaal vanwege het Engelsche con sulaat alhier, de tweede maal door een ambtenaar van de invoerrechten en accijn zen namens de N. O. T., beide malen met voor de Engelschen bevredigend resultaat. Toch schijnt men nu geen enkele kans te willen loopen, dat de cylinders de Duitsche grens overgaan om daar wellicht voor ver giftige gassen gebruikt te orden. Men weet. wat voor belangrijk artikel in ïndië het koolzuurhoudend water Is. Een heele nijverheid houdt zich bezig met de ver vaardiging daarvan. En deze fabriek kan het 'daarvoor benoodigde koolzuur niet leveren, omdat Engeland den invoer van de cylinders uii onze eigen koloniën niet wenscht toe te laten. Geldelijke garantiën zijn aangeboden. Zelfs heeft de fabriek zich bereid verklaard een vertegenwoordiger van Engelsche zijde toe te laten bij het transport naar en de vul ling van de cylinders in de fabriek. Zoover mogelijk is men dus gegaan; niets echter gebaat. Uitvoer van vetten en oliën. Vroeger is meegedeeld dot een aantal ex porteurs van vetten en oliën zich hadden aaneengesloten en een exporteurs-commissie gevormd, ten einde een actie op touw te zetten tegen den door de regeering (bij be sluit van 7 Augustus) gestelden eisch, dat bij den uitvoer opgaaf moest worden gedaan van den importeur der goederen; voorts dat de leiding dezer actie was opgedragen aan de advocaten mr. Z. van den Bergh en Ch. E. Jacobs, te Amsterdam, benevens S. A. van Vriesland, te Rotterdam. Gemeld wordt thans dat, na vergeefsche pogingen bij d© Regeering om verandering te brengen in het besluit of zijne toepassing en nadat aan den Minister van Financiën een aantal exploiten waren gedaan, waarbij de Regeering voor de schade aansorakelijk werd gesteld, thans verscheiden vorderingen tegen den Staat zijn aanhangig gemaakt, waarbij vergoeding wordt geeischt van de schade, veroorzaakt door het beletten van den n» voer wegens het niet opgeven van de^ importeur. Tabak. Gemeld wordt, dat de Tabakcontrole-Com missie gevormd op uitnoodïgïng van de N. O. T. en welke zich zal belassen met de con- tróle op ladingen niet-koloniale tabak, naar hier verscheept, thans is samengesteld uit de heeren: D. Hudig, voorzitter; A. Th. Wulff- raat, H. F. Punt, leden; W. Moens, secre taris. Gewaarmerkte brieven. Door buitenlendsche bladen is het ge rucht verspreid, dat brieven uit de niet be zette gedeelten van België en Frankrijk, be stemd om over Nederland near het bezette gedeelte van België te worden gezonden, door de Nederlandsche pos'T1 'ristratie verhei» gewaarmerkt, ten einde den Duit schen censor op die stukken opmerkzaam te maken. Naar aanleiding hiervan wordt de aan dacht gevestigd op hetgeen de minister van Waterstaat bij de behandeling van de be grooting der posterijen en telegraphie de zer dagen in de Tweede Kamer, betreffende die geruchten heeft gezegd, waaruit blijkt, dat de Nederlandsche postadministratie zich nimmer met handelingen als de bedoelde heeft ingelaten en dat het gerucht zeer waarschijnlijk zijn oorsprong vindt in een tijdelijken maatregel van de militaire cen suur te Amersfoort, in verband met de ont dekking, dat aldaar geïnterneerde, vreemde militairen hunne tusschenkomst verleenden tot ontduiking van port, door gebruikmaking van den vrijdom, welken de geïnterneerden voor hunne briefwisseling genieten. De maatregel, welke overigens sedert twee maanden niet meer wordt toegepast, is der halve uitsluitend het gevolg geweest van eene, aanvankelijk welgeslaagde, poging tot ontduiking van port voor de verzending van stukken tusschen Frankrijk en België, over Nederland. De Nederlandsche ambulance naar Duitschland en Oostenrijk. De Nederlandsche ambulance naar Duitsch land en Oostenrijk-Hongcrije vertrekt a.s. Dinsdag, des morgens 8.04 uur van het Centraal Station te Amsterdam, over Amers foortOldenzaal naar hare standplaatsen. Het g e 1 u k z w ij n t j e. Gedurende het Reveillon in het Grand Hotel Central te 's Gravenhage op 24 De cember is een dame bezitster geworden van het door de directie aangeboden geluk» zwijntje. Deze dame, mevrouw M.f stelde op hare beurt het levende speenvarkentje ter beschikking, om bij opbod te worden ver kocht ten bate van het nationaal steuncomité. De heer Th. van H. werd voor 360 bezitter van het zwijntje. De directie van het Hotel Central heeft de 360 ter beschikking van het steuncomité gesteld. Ned. werklieden in Engeland. Naar aanleiding van het bericht, eenige dagen geleden door ons vermeld, dat de bij Vickers Steel Works in Engeland te werk gestelde Nederlandsche metaalbewerkers zouden zijn ontslagen, deelt de agent van deze maatschappij aan de N. R. Ct. mede, dat alleen zij, die ongeschikt zijn of zich misdragen hebben, ontslagen zijn. 'De meerderheid van de Nederlandsche metaal bewerkers is bij de maatschappij nog in dienst. Ontvluchte krijgsgevangenen. Vrijdag zijn te Enschede twee Russische soldaten aangekomen, welke gevlucht waren uit Bet gevangenkamp te Recklinghausen. Een nieuwe smokkel methode. Marechaussees en militairen hebben, vol gens de Avp., aan de spoorlijn Roermond Venlo een nieuwe smokkelmethode ontdekt. Tusschen de stations Reuver en Swalmen bevinden zich uitgestrekte dennenbosschen, welke voortloopen in de richting van de Duitsche grens. Dit dichtbegroeide en onbe woonde terrein is bij uitstek geschikt voor den smokkelhandel. De moeilijkheischuilt echter in het overbrengen van de smokkel waar naar dit terrein, daar in Reuver en Swalmen marechaussees, ambteneren en mi litairen surveilleeren. Uitgelekt scheen het echter, dat de passeerende Jreinen voor dit doel werden gebezigd. En zoo konden de op den loer liggende wachten dezer dagen con- stateeren, dat uit een 2e klas, coupé een groote hoeveelheid rollen koperdraad, ter waarde van 7 800 gulden werd geworpen. Van het uitgebreide onderzoek is nog geen resultaat gemeld. Tegen het smokkelen. Teneinde de smokkelarij te beteugelen zijn aan neringdoenden te 's-Heerenberg door den militairen commandant lijsten ver strekt, waarop de namen voorkomen van personen, aan wie voortaan geen waren meer mogen worden afgegeven. Smokkelaar geschoten. Te Glanerburg heeft de schildwacht een smokkelaar aangeschoten. Deze wist nog bij tijds op Duitsch grondgebied te komen, waar hij bleef liggen. Later werd hij naar het ziekenhuis te Gronau vervoerd. Onder den draad door. Men schrijft uit Baarle-Nassau aan het D. v. N.-Br. Op het gemeentehuis alhier bevinden zich eenige voorwerpen, die gediend heb ben, om menschen onder de doodende elec- trische draden heen te helpen. 7.e zijn in deze gemeente in beslag genomen, doch de eigenaar is gevlogen en komt niet terug om ze te halen. Het voornaamste is een bankje, dat van boven een diepe gleuf heeft, bekleed met een laag rubber, die isoleerend werkt. Dit bankïe wordt onder tegen den ondersten draad geschoven, en twee aan scharnieren draaiende Dooten werden aan de onderzijde recht gezet. Het geheel vertoont dan een tunneltje, dat goed een persoon kan door laten. Deze gaat op den rug liggen en schuift zich dan door het tunneltje heen. Raakt hij aan het hout, dan kan dit geen kwaad, daar de doodende stroom door de rubberlaag in de gleuf wordt geisoleerd. Verder waren bij de verzameling een paar stevige rubberhandschoenen, waarschijnlijk om den draad aan te grijpen, tangen en an dere werktuigen. Het hotel op den Dam. In het Woensdagavond gehouden comité-generaal van den Amsterdamschen raad, werd, vol gens de Tel., aan wethouder Vliegen ge vraagd, hoe 't stond met den voortgong van t werk voor het hotel op den Dam. Het werk vorderde niet. terwiil het toch zaak was, die onooglijke plek in ons stads centrum zoo spoedig mogelijk te doen ver dwijnen. De laatste week was echter met halve kracht gewerkt, zoodat de combinatie blijk baar van meening is, dat ze voldoenden tijd- heeft voor den opbouw, terwijl toch nog al tijd I Juli 1916 als fatale termijn geldt. Dan zou het hotel gereed moeten zijn. Wethouder Vliegen heeft meegedeeld, dat voor eenig slecht risico voor de gemeen te geen vrees behoeft te bestaan. Het werk schiet niet hard op, doordat de Vaderlandsche Hypotheek in Den Haag de termijnen niet betaalt vóór voldoende waar borg voor den hypotheektermijn aanwezig is; gewoonte trouwens bij het verstrekken van bouwcrediet-termijnen. Aan de combi natie werd nu van gementewege meege deeld, dat eerst dan een voorstel tot het ver schuiven voor één jaar van den fatalen ter mijn van de zijde van B. en W. te wachten is, als een belangrijk deel van het werk in gereedheid was gebracht. De gemeente heeft thans van bedoelde combinatie twee jaren erfpochicanon te pakken tot een ge zamenlijk bedrag van 88,000, en 60.000 waarbuorgsom. In het uiterste ge val zou ze er toe kunnen overgaan, gesteld dat het werk niet werd voortgezet, beslag op heel het hebben en houden op het midden- Damterrein te leggen. Na Juli 1916 ten minste. Zoover zal 't niet komen. Verwacht wordt, dat voor de onderneming met groo- ter kracht zal worden aangepakt. Ontginning. Men schrijft ons: Het is in dezen gedenkwaardigen tijd een hoogst verblijdend verschijnsel dat met on verminderde kracht wordt voortgegaan met de ontginning onzer woeste gronden. Niet het minst is zulks het geval in Drente, waar men, verspreid door de heele provincie, vele handen bezig ziet met omploegen, spitten, mesten en wat meer noodig is om den niets opbrengenden grond in cultuur te brengen. Voor den arbeider is door den overvloed van werk de toestand veel verbeterd. De tijd is nog niet zoo lang achter den rug, dat 's winters een dagloon van 40 ct. werd uit gekeerd. Thans echter zijn loonen van 1 per dag een groote zeldzaamheid; in den re gel wordt meer verdiend. Veel is in dezen te danken aan onderne mende personen van buiten de provincie. Zoo werd door eenige Amsterdamsche koop li» den order yster, in de gemeente Bei- len, een bezitting aangekocht en eene N.V. I ndmij. Drente opgericht. De ontg'ening en leiding van het landbouwbedrijf is 5n handen gesteld van de Ned. Heidemaat schappij. Dagelijks ziet men 4050 arbei ders onder rechtstreeksche leiding van een vi orwerker bezig om den maagdelijken bo dem te herscheppen in bouw- en grasland en bosch. Een 6-spon ossen ploegt den grond tot een diepte van 45 50 c.M. cm. Het publiek stelt veel belang in dit werk, be spreekt en critiseert, ir-nar is 't er over eens, dor zulk een arbeid in 't belang is van de welvaart der streek en van de geheele pro- vi. cie. De groote belangstelling in het werk der ontginning blijkt wel hieruit, dat voor- drirhten op dat gebied volle zalen trekken. Tongblaar, Bij eenige inwoners van Lekkerkerk is tongblaar geconstateerd. Velen zijn nu begonnen de melk vóór het gebruik te koken. Ooodslsg. De 22-jarige juffrouw C. C. de V., vrouw van P. van D., te Wngeningen woonachtig, waar haar man els milicien-soldaat in garni zoen is, bracht de Kerstdagen bij hare ouders in de Banketstraat te Rotterdam door. Zaterdagavond omstreeks 11 uren stond zij met haar broeders en zusters voor de deur van het ouderlijk huis te praten, toen er twee huzaren van het 4e regiment, ge- détacheerd bij den etappendienst op Wou- densteyn te Rotterdam, voorbij kwomen. Een dezer huzaren, A. V. genaamd, wilde het jonge vrouwtje, dot hij te voren nimmer ge zien of gesproken had, beetpakken. Zij ont snapte aan zijn greep, liep de ouderlijke woning binnen en sloeg de deur achter zich dicht, waarop de huzaar met zijn vuisten aan het slaan ging. Eenige oogenblikken later, in de meening det de huzaren nu wel ver trokken zouden zijn, deed juffrouw van D. de straatdeur weder open en kwam naar bui ten. Maar zij waren er nog en de huzaar A. V. liep nu op haar af en stak haar, zonder dat er iets vooraf ging, in koelen bloede zijn knipmes tot het heft in den rug. Wankelend liep zij eenige passen verder de straat in en zakte ineen. Door burgers opgenomen en binnengebracht in een café op den hoek van de Bnnketstraat en Prinsenstraat, kon dr. P. H. G. de Ridder, wiens hulp men in riep, slechts den dood constateeren. De metaaldraaier K. T. de V., die zijn aan gevallen zuster, waarmede hij voor de deur had staan praten, te hulp kwam, werd om die reden door den tweeden huzaar B. H. B., met een mes in den rechterschouder gesto ken. Hij is niet ernstig gewond. Beide huzaren namen de vlucht, doch wer den, door burgers achtervolgd, op den Goud- schensingel gegrepen, aan de politie overge leverd en naar het bureau in de Meerman straat gebracht. Daar trachtte de huzaar A. V. het bebloede mes, waarmede hij den doo.- delijken steek toebracht, in een zandbak te werpen, doch het werd ongemerkt en het mes in beslag genomen. Ook de huzaar B. H. B. werd in het bezit van een mes gevon den, dat eveneens in beslag genomen is. Het lijk van de vermoorde vrouw is naar het ziekenhuis op den Coolsingel gebracht voor de gerechtelijke schouwing en de bei de huzaren zijn, na verhoor door den com missaris van politie, den heer Van der Hoe ven, ter beschikking van de militaire autori teit eesteld. nadat de earnizoenscomman- dant en de auditeur-militair met het voorge vallene in kennis waren gesteld. De huzaren waren eenigszins onder den invloed van gebruikten drank. (N. R. Ct) Po stver missing. Uit de brieven postzending van het postkantoor Rotterdam d.d. 23 dezer, bestemd voor het kantoor te Vlissingen, bleek bij aankomst het geleide- biljet met drie aangeteekende brieven te zijn verdwenen. Een dezer brieven bevatte een waarde van 165. Als gevolg hfervnn werd de post-conducteur J. van der M. te Vlissin gen, onder wiens toezicht de zending was overgebracht. Vrijdagmiddag op weg naar zijn woning in hechtenis genomen en ter be schikking van den officier van justitie ge steld. Inbraak. In een der laatste nachten is er, naar het „Vad." meldt, ingebroken bij dè firma Bakker, in mode-artikelen, in de Wagenstraat te 's Gravenhage. Er is een groote hoeveelheid bontwerk gestolen, waar bij met bijzondere zaakkennis is te werk ge gaan. Althans zijn het juist de duurste soor ten pelterijen, en veeren, als ook eenige an dere artikelen, die vermist worden. De brandkast toont sporen van forceering. Een met een slot gesloten blikken trommel, waar in slechts sigaren waren, werd op een an dere plaats, niet opengebroken, terug ge vonden. Verzekering dekt de schade. Inbrekersbetrap t. Toen Vrijdag avond de heer H. te ongeveer 9 uur, de deur van zijn kantoor op het Rokin te Amsterdam wilde binnengaan, bemerkte hij dat de deur aan stond. Binnengegaan zijnde trof hij een drietal opgeschoten jongens aan, van wie één hem op brutalen toon afviroeg wat hij heb ben moest. De heer H. begrijpende dat de drie hee- ren hier niet met eerlijke bedoelingen in zijn vertrekken aanwezig waren, haalde zijn re volver voor den dag en dreigde hen te zul len neerschieten als zij niet op de plaats ble ven, waar zij waren. Toen sloot hij de deur en telefoneerde om de politie. Daar hij er eigenlijk maar één in bedwang kon houden met zijn wapen, wisten de twee anderen door een achterdeur te ontkomen. De heer H. hield den overblijvende zoo lang vast totdat een paar agenten versohenen, aan wie hij zijn arrestant overleverde. Later op den avond werden de beide anderen op gespoord en ook naar het bureau geleid. In beslag genomen prent briefkaarten. Door de politie zijn te Amsterdam eenige honderden prentbrief kaarten in beslag genomen bij verschillende winkeliers, welke briefkaarten een afbeelding droegen van Nederlandsche bankbiljetten. (Hbld.) Ernstig Btoomtram ongcluk Men meldt ons uit 's Gravenhage: Wederom valt een ernstig ongeluk op de stoomtramlijn 's Gravenhage— Voorburg te betreuren ten gevolge van het door den wis sel rijden van een trom. Het ongeluk geschiedde gisterenavond te tien minuten over negenen even foorbij dc halte Voorburg, toen de tram uit Den Hang naar Leiden, welke had behooren te wach ten totdat de tram%uit Leiden was gepasseerd, door den wissel reed i zoodoende ter hoog te van de buitenplaats „Vreugd en Rust", waar de weg een bod -naakt, botste tegen de van uit Leiden aankomende stoomtram. Beide rijtuigen werden zwaar beschadigd. De machinist van de tram uit Leiden, die het ongeluk had zien aankomcr, sprong van zijn machine en viel in he* wafer langs den weg, c!och werd ongedeerd op het droge gebracht. De machinist van de tram uit Den Haag kreeg een beenwond, een aantal personen die zich in de beide trams bevonden, hoofd zakelijk militairen, die met Kerstverlof wa ren, liepen min of meer ernstige verwondin gen op, vooral beenkwetsuren. Het grootste aantal gewonden kwam voor in de tram, die uit de richting D«n Haag kwam aanrijden. Het totaal aantal gewonden bedraagt on geveer 15, onder wie enkelen tamelijk ern stig. Van dezen zijn acht personen, onder wie een dame, binnengebracht in het Zie kenhuis St.-Antonius-Hove te Voorburg. Een dezer ?s vrij ernstig gewond. Vier militairen, van wie een vrij zwaar gewond, zijn vervoerd naar het Militair Hospitaal te 's Gravenhage. Een vrouw, zich in een der tramrij- tuïgen bevond, is ontijdig bevallen en in een particuliere woning binnengebracht. De geneesheeren te Voorburg waren spoe dig ter plaatse om de eerste hulp te verlee- nen, ter*""' - ^op van den avond de officier van justitie mr. Carstens en de sub stituut officier mr. Bijnen te Voorburg kwa men om met den waarnemenden burgemees ter, den heer Van den Berg een justitieel on derzoek in te stellen. Onverbeterlijk. Als „men" zijn been breekt is dat op zichzelf al vermel denswaard. Maar dat iemand, die nog jong is, dit ongeluk vijf keer treft, is een buiten gewoon geval. Een zoon van den heer L. Levitus, bakker te Groningen, geniet de twij felachtige eer houder van dit record te zijn. Hij bracht in den vroegen morgen voor zijn vader brood bij de klanten rond, door de gladheid slipte zijn fiets. Het slachtoffer viel en 't was weer zoo; nu voor de vijfde maal. Hij werd naar de ouderlijke woning ver voerd. (N. Gron. Ct.). Marktberichten, Eierveiling. Amersfoort, 24 Dec. 1915. Aanvoer 14608. Kipeieren f 8.0^9.00 Eendeneieren f 8.008.10. Voor allerkleinste eieren was de notearirig minder. Regeeringseiereni Dinsdag 21 December l'Jlê* A in voer 16052. KiDeieren f 8.00—0.80. ftanzon f 0.55-0.60 por kilo. Kippon f 0.520.66 Jonge Hanen f 0.78—0.77 EVermorkt «e Zwolle. Aanvoer 25000 «tuks. i Hoogste prh'8 f &50. Laagste prt*« f 7 Gemiddeld f 8. Stemming k.ihn. Eiermarkt *e reverter. Aanvoer 10C0P stuks. Hengst e prij» f 8.75. Lam; tr» prlf* f 8.- Gemiddeld f 8.25. Stemming 1. .i m J Achterveld. Door het passeeren do» koopakte is de Vereen. „De Kindersttchting^ te Achterveld, thans eigenaresse geworden' van de onlangs bijgckochte boerderijen. Hie»' op zullen nu, noast de bestaande hofsteden, nog 17 n 18 boerderijen gebouwd worden, met den bouw waarvan men reeds begon nen is. Reclames pfllft fl.no per xnUer ftCClfnAi. tostatariit 34. M). M3. Uitgeworpen. Onder dit opschrift schrijft „Semper Idem" ln de Eemb. „De Amersfoortsche Raad heeft Dinsdag in zijn groote meerderheid een daad gesteld, welke we niet als fijn kunnen kwalificeeren. 't Was de laatste acte van het Kroes-dra ma, waarbij de heer Kroes, die jarenlang zijn beste krachten aan de behartiging der ge meente-belangen in velerlei commissie-a' beid wijdde, zonder omslag buiten de dem werd gezet. In de commissie voor de plantsoenen enz. zal de heer Leinweber, en in de fabricage- en financieele commissiën de heer Van Kal ken pogen hem te vervangen. We schrijven „pogen", want in breede kringen was en Is men zich bewust, dat het raadslid Kroes, nu plots in zekere coterie geen persóna gróta, in den commissorlalen arbeid steeds is gewaardeerd als een serieus werker van wiens practische kennis en er varing men immer graag profiteerde, zoo dot het zijn opvolgers niet gemakkelijk zal zijn hem te vervangen. Of bij die ongemotiveerde, smadelijke uit wijzing het gemeentebelang is gebaat, zullen stellig velen met ons betwijfelen. Doch wat geeft sommigen het gemeente belang, wanneer gekrenkte trots om voldoe ning hijgt en eigenwaan verblindt De heer Kroes ondervond het. Hij toch, rechtens lid der financieefe com missie tot en met 31 December 1916, achtte zich verplicht tot 't laatst op zijn post te blij ven en de commissievergaderingen waartoe men hem opriep, bij te wonen. Vrijdag 10 Dec. jj. werd er van 't Raad huis uit, een convocatie-biljet, weer zonder agenda bij hem in de bus gedeponeerd, zon der adres-vermelding. Hij nam maar aan dat 't papiertje voor hem en niet voor 't keuken meisje was bestemd en stapte op het bepaal de uur de vergaderkamer der con»mi9ste bin nen. Twee van de drie aanwezige commissie leden gaven 'n doorslaand bewijs van onge manierdheid door een beleefden groet on beantwoord te laten. Dat klaarblijkelijke gebrek aan goede ma nieren ontaardde in een niet nader te kwa lificeeren uiting van kwajongensachtig ge doe toen de „heeren"-commissieleden zich", aangevoerd door Koning David, op opzien bare wijze uit hun fauteuils ophieven en de kamer verlieten. De Voorzitter graaf Van Randwijck, -moet het gebeurde bejammerd hebben en de in middels verschenen secretaris eveneens. Eerstgenoemde zou alsnog trachten een vol gende week de commissie bijeen te brengen: Nu vragen wij ieder onbevooroordeeld Amersfoortsch burger of dót nu is 't gemeen*» tebefang dienen. We mogen toch redelijkerwijze veronder stellen dat de commissievergadering noodig was, dat er zaken op behandeling warihttenj In haar nabetrachting debiteert de Redadi tie van Amersf. Dagblad, dat de positie vair den heer Kroes er niet aangenamer op wordt en zij vraagt: heeft hij het niet aan. zich zelf te danken We zouden hiertegen kunnen aanvoeren, dat het onaangenaam meken dier positie, de menschen die aan dat valsche spel meedoert niet eert. Ten slotte willen we nog even wijzen ow een eigenaardig feit, hetwelk we niet eerdel onder de algemeene aandacht wilden bren* gen vóór we van den heer Kroes, de v°9ii ons wèl, maar mogelijk voor anderen nlef overbodige verklaring hadden, dat Wj nief op zich zelf stemde. Bij de stemming voor leden der financieel e commissie moet een der raadsleden, die in dertijd vóór de motie-Oosterveen stemde, ge stemd hebben voor zijn medelid Kroes. Is dat een zondaar, die in stilte boetvaar digheid pleegt? Maar nu is de zaak uit, zoo wordt doo» velen beweerd. Wij zijn zoo vrij te meenen, dat de zaak niet als afgedaan kan worden beschouwd voor men den heer Kroes heeft gerehabil - teerd, voor men erkend heeft hem ten on»* xechte van niet passende handelingen hebben beticht. Gezien den geestestoestand vai> enkele heeren, ontveinzen we oni

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3