BINNENLAND. KOLONIËN. f ling Is nog altijd onbekend. In Petersburg tachtten meer dan 2000 telegrammen op fro ending. Kopenhagen, 27 Dec. (W. B.) De gouverneur van den staat Dakota Henna, Sen lid van de Amerikaansche vredesexpe ditie, is gisteren hier aangekomen. Hij werd (Spoedig na zijne aankomst zwaar ziek en «noest in een ziekenhuis worden opgeno men. Spanje. Parijs, 2 7 Dec. (R.) De ambassadeur .van Spanje te Parijs, markies Valtierre, zal Vorden vervangen door markies del Muni. (Hovas). Men bericht de benoeming tot ambassadeur te Parijs von Leon y Castillo, markies del Muni, die vroeger reeds gedu rende vele jaren Spanje in Parijs heeft ver tegenwoordigd en een groot vriend van Frankrijk Is. Madrid, 27 Dec. (R.) Minister-presi dent Romanones heeft verklaard, dat de be noeming van markies del Muni geene vol strekte wijziging in de internationale poli tiek van het Spaansche kabinet beteekent. Verspreide Berichten. Uitvaart generaal Von E m m i ch. Het stoffelijk overschot van generaal von Emmich is den eersten Kerstdag te Hanno- Krer, van welke stad de overledene eerebur ger was, bijgezet. Bij de plechtigheid waren 1de groothertog van OldenbuTg, de hertog en 'de hertogin van Brunswijk tegenwoordig. De keizer liet door zijn vertegenwoordiger, ge neraal von Linde-Suden, een krans op de fcaar leggen. .Veeverliezen Sn Oost- Pruisen. Volgens officieele rapporten bedragen de totale verliezen aan vee en paarden In Oost- Pruisen door den invall der Russen: 135,000 paarden, 250,000 runderen, 200,000 var kens, 50,000 schapen, 10,000 geiten, B00,000 hoenders enen 50,000 ganzen. Oost-IndiS. Schip met munitie aangehouden. Aan het „Bat. Hbl." werd uit Soerabaja geseind, dat bezuiden Bali door een Fransch Oorlogsschip en vier Australische oorlogs schepen een Amerikaansche vrachtboot de „Concho", is opgepikt en opgebracht naar Singapore. De „Concho" had voor 5 millioen geweren en ammunitie aan boord. Deze touden bestemd zijn om van uit het zuiden •en aanval op het Suezkanaal te doen. Het „Soer. Hbld." verneemt, dat de Ame rikaansche boot „Concho" aan wapenen en ammunitie voor 12 millioen pond sterling aan boord zou hebben. De aanhouding ge- ichiedde aldus: Te middernacht ontwaarden öe schepen der geallieerden de „Concho", Hie omsingeld werd, terwip alle lichten wer den gedoofd. Daarna werden alle zoeklichten plotseling Êp het schip gericht, evenals de kanonnen. •e „Concho" gaf zich onmiddellijk over en werd naar Singapore overgebracht. De En- gelschen waren reeds lang voor de komst .Van het schip gewaarschuwd. Aan boord van de „Concho" bevonden zich de tweHe, derde en vierde officier van de „Offen bach", die In het begin van den oorlog de V' -n hadden naar Ampenan. Staten-Generaal. SeschEkbaarstellinq wan melle tegen verminderde prijzen. Ingediend is een suppletoire Landbouwbegroo- dng 1915, beoogende ƒ166,000 uit te trekken als aandeel van het Rijk in de kosten van ge meentebesturen, voortvloeiende uit de beschik baarstelling van melk voor kinderen en zieken tegen verrr'^ 1T>r"~en. Tevens wordt ingediend een suppletoire Land- bouwbegrooting om voor dat jaar een bedrog van 1.000,000 voor dat doel uit te trekken. Aangezien het volmaakt onbekend is, door welke gemeenteraden eventueel de wensch zal worden kenbaar gemaakt, dot het Rijk bij- betale van het verschil in van de melk in den winter 1914/1915.en in dien van 1915/16, terwijl de overige voor rekening der gemeen te komt, ontbreken de noodige gegevens tot het maken van een berekening van het vermoede lijk beloop dor uit maatregel voortvloeiende kosten en berust de voor het ar tikel uitgetrokken som van 166.000 voor 1915 slechts op gissing. Voor dit jaar is slechts ge- rokend op uitgaven over do maand December. De bedoeling is het krediet voor 19T6 te doen strekken tot betaling van het totaal der vermoe delijke kosten over het eerste halfjaar. Uit de Pers Leider en leiding in de anti- revolutionnaire partij. Over de brochure van de heeren Anema, Bavinck, Diepenhorst, Heemskerk en De Vries heeft „De (antir.) Rotterdammer" tot nog toe gezwegen, zich bepalend tot de bloo- *e aankondiging van het verschijnen, maar overigens zich onthoudend van het uitspre ken van eigen oordeel, zelfs van het overne men van onderer meening, ligt het voor de hand, dat de nauwe betrekking tusschen een tweetal der schrijvers van dit vlugschrift en de hoofdredactie van het blad tot deze tak- tiek heeft geleid. Ook eene andere omstandigheid bepaalde Jie gedragslijn. En wel deze: "Dr. Kuyper gaf in „Dc Standaard" te verstaan dat hij tot publieke bespreking van het geschrift der vijf heeren niet wilde over gaan, maar aan eene meer intieme confe rentie de voorkeur gaf. Daarbij verluidde dan tevens dat dr. Kuyper tot zoodanige sa- menspreking het initiatief zou nemen. Nu klopt wel deze wijze van behandeling niet geheel met den inzet van den strijd, door dr. Kuyper aangevangen, waarbij juist op p u b 1 i e k e bespreking werd aangedron gen, maar zijn meening viel te eerbiedigen. Zeker zullen de schrijvers van beider en Leiding" dr. Kuypers uitnoodiging tot eene broederlijke samenspreking gaaint in ern stige overweging nemen, zoo voor het vruchtdragende van dergelijke conferentie niet alle waarborgen ontbreken. Evenzeer is het begrijpelijk, dat waar dr. Kuyper zich in „De Standaard" van bespre king onthield, ook onzerzijds kieschheids- halve dit onderwerp in de „Rotterdammer" niet wordt aangeroerd. Intusschen schijnt toch dr. Kuyper de ver leiding te sterk om geheel te zwijgen. Herhaaldelijk reeds werden in „De Stand aard" bedektelijk grieven tegen de bezwaar den geuit. Zoo werd dezer dagen In een driestar her innerd aan een groot belang van den ko menden provincialen stembusstrijd, vooral in Zuid-Holland en in verband daarmee 't betreurd „dat men op zoo hachelijk oogen- blik, als waarin we thans verkeeren, zoo noodeloos het stof deed opstuiven". Licht kon misverstand rijzen over dc vraag wie de „opstuivers" zijn. Daarom is het goed nog eens aan den gang van zaken te herinneren. Aan het belang van den komenden pro vincialen stembusstrijd herinnerden wij reeds vóór maanden cn sinds dien werd de vermaning om op post te zijn telkens her haald. Dat hoog belang van den strijd, die wacht, belette dr. Kuyper niet om zijn 53 driestar ren te schrijven, waarin aan menigen trou wen partijgenoot een krenkende bejegening ten deel viel. Nadat de Senaat der Vrije Universiteit in eene motie zijn afkeuring betuigd had over de wijze waarop dr. Kuyper tegen ambtge- nooten optreedt en nadat mr. Heemskerk voor een speciaal onderdeel zijn verweer schrift had opgesteld, achtte dr. Kuyper het noodig nogmaals opnieuw zijn starrentrits, thans in afzonderlijke uitgave, te doen ver schijnen. Toen en toen eerst, nadat dr. Kuyper her haaldelijk tot het bloot leggen van bedenkin gen had uitgedaagd, is aan zijn wensch vol daan. Zoo en niet anders is de historie." Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 28 Dec. bevat o. m. de volgende Kon. besluiten: wederom benoemd tot 2e schrijver aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht J. Hage- man aldaar; benoemd tot directeur ven het post- en Telegraafkantoor te Groenlo A. W. Banting, thans te Raamsdonkveer; benoemd tot tijdelijk electro-technisch in genieur bij de marine P. H. A. v. Lis, electro- technisch-ingenieur reserve 2e luitenant van de Infanterie; benoemd tot buitengewoon adelborst bij de marine-reserve J. C. Schetler, J. de Vis ser, W. E. P. Hazebroek, H. v. Herwerden, P. D. v. d. Veen. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid van het college van regenten over de gevangenis te Heerenveen, aan jhr. E. W. J. de Beijer, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is benoemd tot lid van gemeld college, J. Woltmon Dz., fabrikant, wonende te Heerenveen-, benoemd, met ingang van 1 Januari 1916, tot adjunct-commies bij het Departement van Jus- titie, L. J. Tempelman, thans klerk bij gemeld Departement opnieuw benoemd, voor het tijdvak van 1 Janu ari—31 December 1916. tot assistent bij het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren te Leiden, de heer dr. W. J. de Mooy. Z. K. H. de Prins bracht gisterenmiddag zoowel te Voorburg als te 's Gravenhage een bezoek aan de elf gewonden, bij het stoomtram-ongeluk dat Zondagavond nabij Voorburg gebeurd is. Z. K. H. de Prins heeft ter gelegen- hv ió van het Kerstfeest 100 Joen bezor gen ten huize van A. C baron Bentinck, voorzitter van de Haagscbe afdeeling Werk verschaffing van den Christelijken Volks bond. De schout-bij-nacht titulair E. E. Dul- Imond, commandant en d-'-ectei"- van het onderwijs van het Koninklijk Insl!'uut voor de Marine te Willemsoord, heeft tegen 1 Maart e k. wegens langdurigen dienst eer vol ontslag uit den zeedienst gevraagd. Zilverbons. De minister van Fi nanciën brengt in herinnering, dat de gele genheid tot inwisseling van zilverbons van den ouden vorm (dus alleen de zilverbons, waarop de handteekening van den minister Bertling voorkomt) nog slechts openstaat tot 1 Januari 1916. Het publiek wordt er derhalve met nadruk op gewezen, dat het, ter voorkoming van geldelijk nadeel, noodig is de zooeven be doelde zilverbons vóór of uiterlijk op 31 December 1915 in te wisselen. Dit geldt dus niet voor de nieuwe zilverbons van 2.50 met de handteekening van den mi nister Treub. Deze b 1 ij v e n gangbaar. De vorenbedoelde inwisseling kan uitslui tend geschieden bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg no. 3). De bons kunnen ook per post aan boven staand adres worden gezonden, met duide lijke opgave van naam en adres van den in zender. (St.-Ct.) Aanneming van telegram men. Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie heeft bij dienstorder aan het per soneel medegedeeld dat ter voorkoming van twijfel er op wordt gewezen, dat de schor sing van het gebruik van geheim schrift in Nederland in dien zin is op te vatten, dat in het algemeen elke onverstaanbare inhoud als niet toelaatbaar is te beschouwen en dus ook geen telegrammen zonder inhoud of met een inhoud uitsluitend uit leesteekens bestaande. kunnen worden toegelaten. In voorkomende gevallen is derhalve aan afzenders in over weging te geven, den inhoud door toevoe ging van een of mee- woorden verstaanbaar te maken. In afwijking van het bovenstaande zullen in het binnenlandsch verkeer, alsmede voorshands in het verkeer met het buiten land wat dit laatste, voor zooveel de bui- tenlandsche bepalingen dit veroorloven en in elk geval zonder ecnige verantwoordelijk heid van de telegraafadministratie zijn toegelaten „telegrammen welkee geheel of gedeeltelijk zijn gesteld in groepen van cij fers zonder geheime beteekenis, mits, be halve naam en adres van den afzender, op die telegrammen voorkomt een korte vermel ding van de beteekenis dier cijfergroepen, bijv. in dezen vorm: Koersbericht effecten; marktbericht kof fie; prijsopeaven boter; noteeringen tabaks veilingen enz. Zulke bijschrijvingen buiten den tekst wor den bij voor het buitenland bestemde telegrammen steeds als dienstbijvoegsels beschouwd en niet berekend. Mond- en klauwzeer. Naar ver luidt is weldra de indiening te verwachten van een wetsontwerp inzake bestrijding van het mond- en klauwzeer. Voorwaardelijke invrijheid- stelling. Staaatsblad no. 505 bevat een K. B. van 13 December 1915, tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur letr uitvoering van de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht betreffende de voor waardelijke invrijheidstelling. (Uitvoerings regeling voorwaardelijke invrijheidstelling). Directeur Armenhuis Am sterdam. Ter vervulling van de vacature van directeur van het Armenhuis te Amster dam bevelen B. en W. bij den Raad aan om met ingang van 1 Februari 1916 te worden- benoemd: J. J. Th. Poederbach, adjunct-directeur van het Armenhuis; F. Heybrock, bureauchef bij de admini stratie der gemeentetram. M r. J. J. v a n G e u n s. f In den ouder dom van 79 jaar is te 's-Gravenhage overle den mr. J. J. van Geuns, oud-president van het gerechtshof aldaar. Mr. Jan Jakob van Geuns, geboren 15 Dec. 1836 te Utrecht, promoveerde in zijne ge boorteplaats den 11 en Mei 1863 met eene allergunstigst beoordeelde dissertatie„Het recht van amendement der parlementaire vergaderingen". Daarna vestigde hij zich als advocaat te 's-Gravenhage. Zijn loopbaan in de rechterlijke macht ver vulde hij^ook steeds te 's-Gravenhage; hij werd er in 1871 rechter-plants vervanger, waarna hij in 1873 benoemd werd tot rechter in de Haagsche Rechtbank, welke functie hij bekleedde tot Augustus 1878, toen hij als raadsheer optrad in het Gerechtshof te 's-Gravenhage. In Sept. 1901 werd mr. Van Geuns tot pre sident van het Hof benoemd. Tot 1 Juli 1909 heeft hij het president schap van het Gerechtshof waargenomen. Bij gelegenheid van het hem op zijn ver zoek verleende eervol ontslag benoemde de Koningin hem tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. In het „Weekblad van het Recht" werd van •hem getuigd, dat hij was een voortreffelijk en in'menig opzicht merkwaardig president; een man van fijne beschaving, die naast een omvangrijke rechtsgeleerde kennis een niet alledaagsche begaafdheid bezat op menig an der gebied, in het bijzonder op dat der let teren. Mr. Van Geuns was ook op het terrein der wijsbegeerte geen onbekende; o.a. was hij een der oprichters van de Vereeniging „Het Spinozahuis", in welks bestuur hij van de oprichting af zitting had. Om zijne verdien sten voor de vereeniging werd hem het eere voorzitterschap toegekend. Na het overlijden van prof. Ritter nam de heer Van Geuns eenigen tijd het presidium waar. Van de ver eeniging voor Wijsbegeerte was hij mede eenigen tijd bestuurslid. Mr. J. van Davelaar. t Uit Ned.- Indië is het bericht ontvangen van het over lijden van den heer mr. J. van Davelaar, lid van den Raad van Nederlandsch-Indië. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. F. Ermerins.t Te 'sGravenhage is in den ouderdom van 78 jaren overleden de gepensionneerde majoor der genie F. Erme- rins. He der land en da oorlog* Landstormklasse 1912. De landstormplichtigen der jaarklasse 1912, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A—J, zullen in dienst gesteld wor den: in de provincie Drente op Donderdag 3 Februari en in alle overige provincies op Dinsdag 1 en Woensdag 2 Februari. De huidenquaestie. Zooals bericht werd hebben de beide Huidenclubs te Amsterdam en te Rotterdam aan den Ned. Bond van Lederfabrikanten 100.000 huiden verkocht tegen een gemid delden prijs van 44 cent per pond. Het Hbld. verneemt nader, dat het tot standkomen van deze transactie slechts mo gelijk is geweest, doordat de N.O.T. hare be middeling heeft verleend. De lederfabrikan ten n.l. wilden in geen geval meer betalen dan een gemiddelden prijs van 43 cent. Dit was de uiterste concessie waartoe zij bereid waren. De huidenclubs weigerden echter nadat zij hun oorspronkelijke eischen aan zienlijk hadden verminderd met beslist heid voor minder dan 44 cent te verkoopen. Ook nadat minister Posthuma zelf tusschen beiden was eekomen. bleven partijen oo dit standpunt staan. Toen aldus de met veel moeite voorbereide onderhandelingen dreig den te mislukken, kwam de N.O.T. tusschen beiden en besloot het verschil van 60,000 tusschen verkoopers en koopers 1 cent per pond op 100.000 huiden van ongeveer 60 pond bij te leggen. Het ligt in de bedoeling deze 60,000 te doen betalen door de importeurs van Amerikaansch leer, zoodra de import weder zal worden toegelaten. Aanhouding van brievenmalen. Men meldt uit 's Gravenhage Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat alhier bericht is ontvangen, dat van het stoomschip „Nieuw-Amsterdam", dat giste ren te Rotterdam uit Amerika werd ver wacht, Donderdag j.l. te Falmouth de mail, bestaande uit 600 zakken van boord ge haald is en dat van de gisteren te Rotterdam binnengeloopen Christiaan Michelsen door de Engelsche autoriteiten in de Downs 40 zakken Hollandsche mail gehaald zijn. Ondanks het protest van onzen Minister van Buitenlandsche Zaken bij de Engelsche Regeering, gaan de Engelsche autoriteiten, in strijd met het door Engeland mede onder- teekende en geratificeerde Verdrag no. XI van 18 October 1907 onverstoorbaar voort met het in beslag nemen van de brieven malen aan boord van Nederlandsche sche pen. Naar de „Nieuwe Crt." verneemt bedraagt het aantal zakken, in de laatste weken we-j derrechtelijk aan de Nederlandsche mail ont trokken, ongeveer twee duizend. Van de postzendingen die van boord van de „Frisia" gehaald werden, is slechts een gedeelte naderhand teruggegeven een an der gedeelte werd achtergehouden. Men meldt aan de N. R. Ct., dat te Falmouth van de Nieuw-Amsterdam van de Holland-Amerikalijn behalve de geheele mail ook de paketpost door de Engelsche autoriteiten van boord is gehaald. Voor de volledigheid meldt de N. Ct. nog, dat art. 9 van het internationaal verdrag no. XI dit tractaat slechts toepasselijk verklaart tusschen de verdragsluitende mogendheden „en alleen indien de oorlogvoerenden allen partijen zijn bij het Verdrag." Het Verdrag is, sedert 1907, van de thans oorlogvoerenden geratificeerd door Enge land, Frankrijk, België, Japan, Duitschland en Oostenrijk-Hongarijeniet door Italië, Rusland, Servië, Montenegro, Turkije en Bulgarije. Het beantwoordt dus, wat de oor logvoerenden betreft, niet aan de voorwaar de, in art. 9 gesteld. Het geen niet wegneemt, dat de bepalin gen der Algemeene Post-unie tusschen ons land en Engeland haar geldigheid door het uitbreken van den oorlog niet hebben ver loren en dat de reeks van inbeslagnemingen van de Nederlandsche brievenmalen als een inbreuk op onze souvereine rechten te be schouwen is. Hulp van non combattanten. De oproep d.d. 22 September 1915 tot de landgenooten, non-combattanten, om zich in tijd van gevaar kosteloos ter beschikking te stellen van de Regeering, heeft tot resul taat gehad, dat 496 opgaven bij de com missie zijn ingekomen, w. o. die van twee vereenigingen: de A. N. W. B. Toeristen bond voor Nederland en de Christelijke naaivereeniging „Liefdadigheid" te Hattem, terwijl een fabrikant zijne fabriekslokalen ter beschikking stelde. De opgaven zijn geregistreerd en aan de Regeering aangeboden. De „Oproep-Commissie" blijft diligent. Verfcooging bloem- en meelprijs- Naar wij vernemen zal de Regeering, met het oog op de aanhoudende tarweprijs- stijging, binnen korten tijd moeten overgaan tot eenige verhooging van den bloem- en meelprijs. Beperking der bloem- voorraden. Het Rijksgraanbureau heeft aan de meelfa brieken verzocht, om tarwebloem en tarwe meel in het vervolg alleen af te leveren, wan neer de kooper een verklaring overlegt van den burgemeester zijner woonplaats, waaruit blijkt dat de levering noodig is wegens on voldoenden voorraad. Ontbreekt die verkla ring,, dan r#tag de order niet worden uitge voerd. Aan de N. Ct. meldt men, dat deze maat regel verband houdt met de aangekondigde verhooging der meel- en bloemprijzen. Aan gezien de minister eenigen tijd geleden heeft medegedeeld, dat verandering in de prijzen vooruit zal worden aangekondigd, kan door deze bepaling worden voorkomen, dat kapitaalkrachtige fabrikanten en bakkers zich, als een prijsverhooging in uitzicht is gesteld, van de dan nog geldende, goedkoo- pere prijzen kunnen profiteeren door min of meer groote voorraden In te slaan. Mais in beslag genomen. Naar het Hbld. verneemt, heeft de regee ring beslag gelegd op de zich in zeebooten bevindende ladingen mais van importeurs te Rotterdam, waarvoor 215 per 2000 Kg. zal worden vergoed. Van hier meldt men aan het blad, dat In een Vrijdag te 's Gravenhage gehouden con ferentie door den minister van landbouw aan de vertegenwoordigers van den graanhandel is meegedeeld, dat het hem wenschelijk voorkwam import en distributie van mais ge heel in handen der regeering te brengen, in verband met een behoorlijke voorziening in de behoefte aan veevoeder en wegens de moeilijkheden, die Engeland den maisinvoer in den weg legt. Daarom zal tot nader order alleen regeerings-mais worden ingevoerd, terwijl de mais, die in ons land aanwezig is, door de regeering zal worden opgekocht voor ƒ215 per last. Indien niet vrijwillig voor dien prijs wordt afgestaan, zal inbeslag neming plaats hebben. De vrije handel in mais is mitsdien op^ gehouden. Naar aanleiding van deze inbeslagneming had gisterenmiddag na de beurs te Amster- dam een bespreking plaats van belangheb benden, waaromtrent het Hbld. mededeelt: Algemeen bleek men weinig ingenomen met dezen maatregel van den minister en nog minder met de wijze van uitvoering. Besloten werd een schrijven te verzenden waarin wordt uiteengezet lo. dat de prijs van ƒ215 welkt door de regeering betaald wordt, te laag is; 2o. dat de mais welke in beslag is geno* men bestaat uit verschillende soorten en dat het niet aangaat daarvoor éénzeifden prijs te vergoeden; 3o. dat van de in beslag genomen mais reeds verschillende partijen verkocht waren Het Hbld. heeft ook nog getracht inlicht tingen te verkrijgen omtrent de aanleiding tot het ministerieele besluit. Daaromtrent werd vernomen, dat de inbe slagneming geschied is om den geregelden aanvoer van mais beter te verzekeren dan lof dusver het geval was. Wanneer voortaan de mais door de Nederlandsche regeering wordt verkocht en aan haar adres verzon den, zal het mogelijk zijn, dat de plaats van bestemming bereikt wordt zonder de moei lijkheden die thans voortdurend waren te vreezen. Deze moeilijkheden, voornamelljl het oponthoud, zouden het mogelijk maken dat door tijdelijke schaarschte een aanzien lijke prijsverhooging in ons land ontstaat. En dus om den geregelden aanvoer te ver zekeren, èn om te ontkomen aan een prijs opdrijving, welke het gevolg zou zijn van ongeregelden aanvoer, is deze maatregel toegepast. Uitvoer van boter. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat gedurende de week van 26 Dec. 1915 tot 2 Jan. 1916 voor 60 der boterproduc- tie certificaten van uitvoer zullen worden verleend en 40 voor het binnenlandsch' Verbrui1- --- -- beschikbaar ge steld, alsmede, dat van toela ting tot uitvoer van boter, afgegeven door de Rijkscommissie van toezicht op de Boter- vereeniging, op grond van de certificaten zullen gelden tot Dinsdag 11 Jan. a.s., des middags te 12 uur. Kaas. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat met ingang van 1 Januari 20 van den inkoop of productie van alle kaassoorten met uitzondering van Leidsche en Delftsche komijne kaas voor het binnenlandsch verbruik beschikbaar moet blijven. Lompen. Er heeft, naar het orgaan Ons Bedrijf meldt, een conferentie plaats gehad tus schen de Nijverheidscommissie, de Vereeni ging van Ned. Handelaren in Lompen, Me talen en Aanverw. Artikelen, de Ver. Kon. aPpierfabrieken der firma v. Gelder Zonen en de Ver. van Ned. Papierfabrieken. Het resultaat dezer conferentie is geweest, dat er een uitvoerverbod zal worden uitgevaardigd voo- alle linnen lompensoorten en tevens voor alle witte katoenen lompensoorten, oud en nieuw, met uitzondering van gordijnen, dweilen en wit katoengebreidsoorten. Het uitvoerverbod zal niet vroeger in wer- ikng treden dan 1 Januari. Wat den uitvoer van oud Engelsche laken be'- de Nijverheidscommissie Is bereid de Nederlandsche regeering te edviseere van dit artikel voortaan uitvoervergunning te verleenen, mits partijen van ten minste 10.000 K.G. worde verzonden en onder voorwaarde, dat 20 der aangevraagde en uitgevoerde hoeveelheid ter beschikking blijft v^n de Nederlandsche papierindustrie. Koleninvoer. In de ftfgeloopen week werden door 9 stoomschepen uit Engelsche en Schotsche havens 9.279.200 kilogrammen steenkolen langs het Noordzeekanaal ingevoerd tegen 8.587J50 kilogrammen door 8 stoomsche pen in de voorlaatste week. De ambulance «oor Duitschland en Oostenrijk. Hedenochtend 8 uur vertrokken in vier salonrijtuigen de hdc van de ambulances voor Duitschland en Oostenrijk-Hongarije. Het gezelschap, groot 72 personen, vertrok van het Centraal*"J'-- te Amsterdam; eenig ceremonieel had daarbij niet plaats. Als algemer- 't der beide ambulances treedA voorloopt prof. dr. O. Lanz op. Ziin functie zal ?r-K *-benalen tot de installatie van de beï^e ambulances te Glei- witz (Silezië) en Budapest en tot hulpver- strekking als consulteerend chirurg. Het ove rige medische p**"T bestaat uit 3 chi rurgen, 3 semi-ar in ry~ chirurgische assis tenten, 3 ik'. *»n, een oogarts, een neu roloog orthopaedist (met mécanicien), 2 tandartsen en 2 vrouwelijke anotb^kers. Het verplegend personeel, dat de reTs mede aanvaardt, Is slechts een gedeelte van het personeel, dat zich aangemeld heeft. Een aantal verpleegsters blijft voorloopig in ra- serve. Voor de naaste toekomst zijn 42 ver pleegsters benevens 5 verplegers voldoend» geacht. Als algemeen administrateur is (gelijk onze lezers weten, Red. A. D.) baror Taets van Amerongen aangewezen. De huis houding zal worden waargenomen door 6 vrouwen en eenige helpsters. Te Gleüwtz be- trektj de ambulance het reservelazeret in het concertgebouw, dat in gebruik was bij een Amerikaansche ambulance, welke inmiddels op verzoek van de Duitsche regeering naar ePtrograd is vertrokken om de Duitsche krijgsgevangenen in Rusland van medische hulp te voorzien. Te Budapest wordt het voor het reservelazeret aldaar afgestaan, dat eveneens tot voor korten tijd dienst deed alt hu'-s. tion van een Amerikaansche ambu lance.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2