BINNENLAND. nomen tekst van hef gesprek van koning Konstantijn met den vertegenwoordiger \an ,de Daily Chronicle Koning nog heeft ge legd: Wanneer dc Bulgaren onze grens Overgaan, ben ik overtuigd, dat zij zich weer Jneedzaam zullen ten- trekken, zoodra de bnderneming ten einde is gebracht. De be trekkingen tusschen Griekenland en Bulga rije zijn uitmuntend. Aan verschillende in- |>lp-/i-> ^.die aan oudewijvenpraat herinne- re. Jacht. Konstantinopel, 4 J a n. (W. B.) Cot gisterenavond was bij het Amerikaan- •che gezantschap nog geen antwoord ont vangen op de stap van de Porte. De hier verschijnende dagbladen verkla ren, dat als dit antwoord niet over een of twee dagen inkomt, de regeering terstond maatregelen zal nemen tegen de onderda nen van de Entente-staten, waartoe reeds besloten is. De Tanin gelooft, dat de Grieksche sou- grrein'feit zich werkelijk in gevaar bevindt. Petersburg, 5 Jan. (Tel.-agentschap). Communiqué van den grooten generalen staf. fn de kuststreek verstrooide ons vuur aan de Arkhave Turksche elementen, die in de buurt van het dorp Pobodjmir waren samen getrokken, en vernielden in verscheidene sectoien Turksche verschansingen en barak ken. Londen, 5 Jan. (R.) Officieel bericht. Eene marine-expeditie naar het meer Tan- ganyka viel den 26en December een Duitsch gewapend stoomschip aan bij Kin- gani en dwong het zich over te geven na een gevecht van tien minuten. Alle Diritsche of ficieren werden gedood. Het stoomschip .werd, ofschoon het in zinkenden toestand verkeerde, in de haven gebracht. B e r 1 ij n, 5 Januari. (W.B.) Stock- holms Tidningen verneemt uit MalmöHet stoomschip Magda uit Norköping is 3 Jan. des voormiddags negen uur door een bewa pende Duitsche visschersboot in de Zweed- sche wateren met een scherp schot tot stop pen gedwongen en weer vrijgelaten nadat zij de plaats van bestemming had opgegeven. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, heeft zich het vooral buiten de Zweedsche wateren afgespeeld. Het schip werd niet ter stond door een scherp schot tot stoppen ge dwongen, maar men heeft eerst door een ■ein het schip gelast te stoppen. Eerst toen het niet aan dit bevel voldeed, werd een icherp schot langs den boeg gelost. Washington, 5 Jan. (R.) De regee- tfng ^eeft, getrouw aan hare politiek van non-interventie, niet toeg nn, dat Ameri- kaansche marine-officieren een onderzoek tullen instellen naar het geval van de Bara- long, zooals door Sir Edward Grey in over weging was gegeven. P a rij s, 5 Jan. (R.) Generaal Joffre zegt fn zijn nieuwjaarsgroet aan de Fransche le gers, dat de vijand nu nog slechts rekent op tweedracht onder de geallieerden. Ter- ürijl de vijanden spreken van vrede, denken wl? slechts aan oorlog en overwinning. Hij resumeert het in het afgeloopen jaar verrichte werk en doet uitkomen, welk een enorme kracht er ontwikkeldi s. Hij zegt: „In Artois en Champagne, in Woëvre en de Vogeezen hebt gij den vijand gevoelige Blagen toegebracht en hem bloedige verlie ten bezorgd, die onvergelijkelijk veel hoo- ger zijn dan de onze. Het Duitsche leger ziet zijne getalssterkte en hulpbronnen met den dag verminderen. Het is verplicht het verzwakte Oostenrijk s steunen en moet op oorlogstooneelen van ondergeschikt belang gemakkelijke en tijde lijke successen zoeken, welke het op de hoofdronten niet behalen kon. Alle Duitsche koloniën zijn of van de wereld afgesneden, o) in onze handen gevallen. De geallieerden daarentegen nemen voortdurend in kracht toe. Zij, die de onbe twiste meesters van de zeeën zijn, kunnen zich gemakkelijk van al het noodige voor dien, terwijl de centralen, die financieel en economisch uitgeput zijn, slechts nog op tweedracht onder ons en op onze uitputting rekenen. „Alsof de geallieerden, die gezwo ren hebben tot het uiterste te zullen vech ten, van plan zouden zijn, hun eed te bre ken, en nog wel op het oogenblik, waarop het uur van de afrekening met Duitschland is aangebroken. Alsof de soldaten, die de hevigste gevechten hebben doorstaan, nief tegen het slijk en de koude bestand zouden zijn." Joffre eindigt met de beste wenschen voor het leger in het begin van het jaar, dat voor Frankrijk roemrijk zal worden. Londen, 5 Jan. (R.) In het lagerhuis diende de premier Asquith het wetsontwerp in op den militairen dienst. Hij zeide, dat hij, bij aandachtig onderzoek van de cijfers van het rapport van lord Derby, het aantal niet ingeschreven ongehuwde mannen niet kon beschouwen als een cijfer waaraan over wegend gewicht moest worden toegekend. Het was noodig de belofte na te komen, die ann de gehuwde mannen was gedaan, dat rij niet zouden worden opgeroepen voordat de ongehuwden waren ingeschreven. Het wetsontwerp bevatte bepalingen voor eene automatische inschrijving van de ongehuw de mannen of weduwnaars zonder kinderen tusschen den leeftijd van 18 en 41 iaar, die geen reden tot vrijstelling hadden. De man nen zouden worden beschouwd als dienst plichtig vijf weken nadat het wetsontwerp door den koning bekrachtigd was. De dienst In het land zelf en bij de territorialen zou in de werking van de wet begrepen zijn. In de vrijstellingen waren begrepen de mannen, die gemoedsbezwaren hebben tegen den ge- wapenden dienst; zij zullen worden vrij gesteld, maar alleen voor zooveel den gewapenden dienst betreft. De wet zal «tiet toepasselijk zijn op Ierland. Er zul len rechtbanken zijn in toder district om op aanvragen van vrijstelling te beslissen; er zal eene beroepsinstantie zijn en ten slotte zal beroep open staan op een centraal ge rechtshof, als dat noodig is. Hij geloofde dat de wet, als hare bepalingen goed begre pen worden, algemeene instemming zou vin den. Het gioepenstclsel zal worden her opend en totdat de nieuwe wet in werking treedt kan men onder dot stelsel toetreden. Hij deed een beroep op alle ongehuwde mannen, dat zij zich zouden laten inschrij ven onder het uitgebreide Derby-stelsyl en drukte de hoop uit, dat de verplichte dienst, dien het wetsontwerp kent, onnoodig zou zijn. Simon, het afgetreden lid van het kabinet, gaf rekenschap waarom hij uit het kabinet was getreden. Het vrijwillige dienststelsel was een levensbeginsel van ons nationaal leven. Hij klaagde, dot de regeering den dienstplicht wilde invoeren, voordat zij zich had vergewist of het aantal ongehuwden, dat werkelijk niet te krijgen was voor den mili tairen dienst, niet eene minderheid was, die kon worden verwaarloosd, zooahls hij geloof de dat het geval zou zijn. Redmond (Iersche partij) verklaarde, dat Asquith slechts verklaard had, dat het wets ontwerp noodig was om zijn woord gestand te doen. Maar zoolong niet was aangetoond, dat het wetsontwerp in militair opzicht noo dig was om den oorlog te beëindigen, kon den de nationalisten het niet steunen. Bonar Law zeide in den loop van zijn ant woord, dat de regeering van meening was, dat het wetsontwerp noodzakelijk was om den oorlog met succes ten einde te kunnen brengen. De verantwoordelijkheid van hen, die tegen het wetsontwerp zijn, is even groot als de verantwoordelijkheid van de regee ring voor de b^rtisring, die zij voorstaat. Wanneer de dienstplicht niet weTd toege past op ongehuwden, zouden de gehuwden van hunne verbintenis ontslagen moeten worden. De voortzetting ven het debat werd ver daagd tot den volgenden dag. Tweede telegram. Men bericht, dat de ketelmakersvereeniging besloten heeft de regeering te steunen In hare nieuwe voor stellen op den militan-en dienst. Er zijn al gemeene aanwijzingen, dat de meeste werk- lieden-vakvereenigingen bereid zijn den zelf den koers te volgen. i Bu d a p e s t, 5 J a n. (W. B.) Gisteren zijn met het stoomschip Bosuka aangekomen twee officieren en 15 leden van de beman ning van de Fransche duikboot Monge, die bij Durazzo gezonken is. Londen, 5 Jan. (R.) Het stoomschip Rotterdam, met luitenant ter zee Boy-Ed, den voormaligen Duitsche marine-attaché te Washington, aan boord, is in Falmouth aan gekomen. B er 1 ijn, 5 Jan. (W. B.) De Hamburger Nachrichten gewaag; van den overgang van Duitsche goederenwagens in het bezit van den Italiaanschen sta*'-noorweg zonder toe stemming van de Duitsche eigenaars en zon der betaling. Het blad kenschetst dit als dief stal, omdat er geen oorlogstoestand be staat tusschen Duitschland en Italië. Lissabon, 5 Jan. (R.) In de Kamer werd een wetsontwerp ingediend tot vrijstel ling van de oorlogsleeningen van Groot- Brittannië en zijne bondgeooten van belas ting in Portugal. Het wetsontwerp werd naar eene commissie gezonden Verspreide Berichten. Uit Jaloezie. De 53-jarige arbeider Karl Mögge in Ber lijn heeft zijn vijf jaren jongere echtgenoote met een jachtgeweer doodgeschoten, en zich daarna zelf van het leven beroofd. Jaloezie moet het motief zijn, dat den man tot dezen daad heeft gebracht. Sydney, 4 Jan. (R.) Er 19 eene aard beving voorgekomen op 1 Januari. Het epi centrum moet 2200 mijlen van Sydney ver wijderd zijn. Men verwacht, dat van de eilan den berichten van veroorzaakte verwoestin gen zuilen komen. De Staatscourant van Donderdag 6 Ja nuari bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot districts-commandant, tevens Inspecteur der rijksveldwachter E. Dozy, in specteur van politie te Rotterdam; benoemd bij de landweer-infanterie tot re serve-kapitein de gepensionneerde kapitein der infanterie van het Indische leger D. H. J. van Bremen en tot reserve-kapitein bij de infanterie de reserve le luitenant P. A. Fuijt, var het 5e regiment; benoemd voor den tijd van oorlog bij het leger te velde tot hulp-aalmoezenier P. R. den Boer, kapelaan te Ouderkerk aan den Amstel, H. W. van Beek, idem te Den Haag; H. A. C. M. Wennen, idem te Amsterdam; J. J. J. Noordman, idem te Haarlem; L. A. J. Klüken, pater te Leiden; Jos. Klessens, idem te Rotterdam; G. P. M. H. Corten en K. L. M. H. Receveur, kapelaan, beiden te Roermond, P. C. Windhausen, k- -daan te Venlo; J. H. E. Biermans, idem te Maastricht; G. C. A. Juten, idem te Oosterhout; C. Oomen, idem te Rozendaal (N.-B.); Jos. van Genk, idem te B'reda; A. C. Machielsen,idem te Bergen op Zoon»; G. hl. J. Daelman, pater en A. J. Lan ge, kapelaan, beid; te 's Hertogenbosch, W. H. S. Smulde, te Tilburg; F. J. A. Werners, id. te Nijmer B. J. J. Bloemen, idem te Hengelo (O.)* A. S. Uijttewaal en Ch. H. Schweigmann, kapelaan, beiden te Does burg, J. H. Meijerir.k, kapelaan te Utrecht; H. E. Elberser kapelaan te Vaassen en B. Th. Gerritsen, kapelaan te Zeist; op verzoek eer ol rr«-sto"en E. Wind, di recteur van Vr-' post- en telegraafkantoor te S k; benoemd ën aangesteld tot officier van ge zondheid 2e bii het Indische leper H. E. A. Vermin, T. J. Eskes en J. Ph. Andries- se; herbenoemd tot conservator aan het in stituut vooi parasitaire en infectie-ziekte aan de Rijks veeartsenijschool te Utrecht, te vens belast met het r - denviis in de tropi sche veeartsenijkunde aan die inrichting, dr. A. van Vrijburg, te Den Haag. Men verzoekt ons te melden, dat H. M. de Koningin Jonkvrouwe F. C. H. Barones se van der Feltz tijdelijk aan H. D. Hof heeft verbonden. De Minister van Koloniën o. de heer Rambonnet, heeft Dinsdag op het De partement van Koloniën eene conferentie gehad met den Gouverneur-generaal graaf van Limburg Stirum. De nieuwe gezant bij de H. Stoel. Een particulier telegram uit Rome aan de „Maasbode" meldt: De nieuwe Nederlandsche gezant bij den H. Stoel, jhr. Van Nispen, is met zijne echt genoote hier aangekomen. Z.Exc, stapte af in het Palace Hotel. Bij Kon. besluit is aan den heer K. Scott Douglas, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van vice-consul der Nederlanden te Santiago-de-Cuba, en is aks zoodanig benoemd, buiten bezwaar van 's lands schatkist, de heer A. Besalu. Het ressort van het vice-consulaat omvat het gedeelte van het eiland Cuba ten zuid oosten van den spoorweg Santa Cruz del Sur-Puerto Principe-Central Rendencion. Aan den heer Besalti moet in de Engel- sche taal geschreven worden. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is thans bijeengeroepen tegen Dinsdag 11 Januari a.s., des avonds te halfnegen. Buitenlandsche zending. Gemeld wordt dat de kolonel E. A. F. Blok huis, van het wapen der artillerie, binnen kort met een regeeringsopdracht naar Parijs zal vertrekken. Naar Indië. De gelegenheid tot detacheering bij het leger in N. O. I. voor militairen van het leger hier te lande, onder genot van een premie van 300 voor een tweejarige, van 400 voor een driejarige, en van 500 voor een vierjarige deta cheering, is door den Minister van Oorlog opengesteld tot 1 April a.s. Mr. F. S. van N1 etop. De Tel. brengt in herinnering dat op 6 Februari a.s. mr. F. S. van Nierop,'de bekende Amster dammer en afgevaardigde van Noord-Hol land in de Eerste Kamer, zijn gouden promo tiefeest zal vieren. Het is dan 50 jaar gele den, dat hij aan de Leidsche Hoogeschool promoveerde fn de rechten, met een proef schrift over: „De vennootschap met beperkte aansprakelijkheid naar het Engelsche recht." Directeur der Haarlemsche gasfabriek. De heer. J. Blom Pzn. heeft met 1 Juli, wegens het bereiken van den 65- jarigen leeftijd, eervol ontslag gevraagd als directeur van het Haarlemsche Gasbedrijf, Nederland an de oorlog* De II. 0. T. Men schrijft ons: Gisteren was het een jaar geleden, sedert de Nederlandsche Overzee-Trust-Maatschappij voor het eerst naar buiten is opgetreden en zich in eene annonce in de bladen tot het publiek heeft gewend. De Maatschappij was reeds 23 November 1914 opgericht, maar had tot dien tijd zich met voorbereidende werkzaamheden bezig gehouden. 6 Januari 1915 betrok zij het eerste kantoor een groote en een kleine kamer bij Marx Co.'s Bank op den Kneuterdijk. Sedert is de Maatschappij, op zoo be scheiden schaal begonnen, uitgegroeid tot het groot en machtig lichaam dat het heden ten dage is en dat in den loop van zijn be staan aan den Nederlandschen handel en middellijk ook aan onze nijverheid en onzen landbouw onschatbare diensten heeft bewe zen, terwijl het reeds drie ton gouds in de kas van het Kon. Nationaal Steuncomité heeft gestort. Vele en velerlei waren de bezwaren, welke de N. O. T. heeft te overwinnen gehad. En op het oogenblik staat zij opnieuw voor zeer ernstige moeilijkheden. .Maar de hoop is ge wettigd, dat het aan de energie en de be kwaamheid van hare leiders zal gelukken, ook deze weder glansrijk te boven te komen, in het belang van den ongestoorden aanvoer van de benoodigdheden waaraan ons land behoefte heeft. Het zou dan ook zeer te bejammeren zijn, indien de omstandigheden er toe mochten leiden, dat de N. O. T. niet meer in staat zou zijn, haar nuttigen arbeid voort te zet ten. Zoolang de vrede niet zal zijn hersteld is de werkzaamheid van de N. O. T. onmis baar om ons den toevoer te verzekeren van de goederen van overzee. Eerst na den oorlog zal in vollen omvang kunnen blijken van welk een buitengewone beteekenis de N. O. T. voor onzen handel is geweest Theecommissie. Er wordt aan aanvoerders van Java-thee opgedragen een theecommissie in het leven te roepen, waarvan de leden door de N. O. T. zullen worden aangewezen, op aanbeve ling van de Nederlandsche Handel-Maat- schappij en de heeren H. G. Th. Crone, Tie- deman en Van Kerchem, te zamen uitmaken de de z.g. permanente commissie uit de im porteurs van Java-thee. De commissie zal te Amsterdam gevestigd zijn en bestaan uit drie importeurs, drie handelaren en een der firmanten van Pa k hui sme es ter en van de thee. De Theeeommissie zal in overleg met de uitvoerende commissie van de N. O. I". een lijst van bona fide "koopers aanleggen, aan wie de importeurs uitsluitend thee mogen verkoopen; de N. O. T. zal een inspecteur aanstellen, die het recht moet hebben, alle opslagplaatsen van thee-magazijnen of win kels, evenals de boeken te inspecieeren. De opslag van thee zal slechts kunnen geschie den in opslagplaatsen, door de N. O. T. goedgekeurd. De scheepvaart op de Maas Men schrijft uit Maastricht Reeds geruimen tijl liepen er geruchten, dat de Duitschers, niettegenstaande het be staande tractaat, den handel te water, tus schen Rotterdam en Maastricht, in transito verkeer, zouden stopzetten. Officieele inlich tingen, door de Kamer van Koophandel te Maastricht bij de betrokken autoriteiten te Smeermaes en Hasselt ingewonnen, leidden tot geen resultaat, zoodat de Kamer zich gewend heeft tot het ministerie van Buiten landsche Zaken, dat beloofd heeft hierin be hulpzaam te zijn. Verzekering van schepen. Het Hbl. verneemt, dat de vele Teederijen er toe overgaan, bij de verzekering barer schepen thans de tegenwoordige waarde aan te nemen. Dit vereischt natuurlijk een veel hoogere premie, doch daartegenover staat, dat bij verloren gaan althans een bedrag wordt vergoed, dat met den huidigen toe stand in overeenstemming is. In verband met het vermeerderen van mij nengevaar is de molestpreraie thans van reizen naar den Atlantischen Oceaan 1H pCt. De Rotterdamsche Lloyd, die tot nu toe voor het molest eigen risico liep, is bezig zijn schepen te verzekeren. De „Ecuadof". Volgens bij den Kon. West-Ind. Maiïd. ontvangen telegrafisch bericht, heeft het stoomschip „Ecuador" thans te Gravesend gemeerd en zijn alle opvarenden onge deerd. Het stoomschip ligt vóór 31 voet en achter 20 voet. Getracht zal worden een ge deelte der lading te'lossen. Hbld. Op een mijn geloopen. Men meldt uit Rotterdam Volgens verklaring van kapitein Teensma stootte de „Leto" een kwartmijl van Gallo per op een mijn. De toestand van het schip was dadelijk zoodanig, dat -de kapitein de 21 man bemanning gelastte in de booten te gaan. Zij werden opgepikt door de „Alkaid". Toen men om 5 uur zag dat het schip nog niet gezonken was, gingen de eerste en de tweede stuurman, de donkeyman en twee matrozen daarheen, om te trachten het schip op sleeptouw te nemen, wat mislukte, daar de trossen braken. Ofschoon de toestand van het schip hopeloos bleek, bleven de tweede stuurman, de bootsman en een ma troos aan boord. Hun lot is nog onbekend. Twee booten van L. Smit rijn er heen. De „Leto", die 3000 ton meet, had een lading graan aan boord. Dereddingmaatschappij endeoorlog. „De Reddingboot", het orgaan van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat- schappij, meldt, dat overal langs de kust de reddingboot-bemanningen gereed zijn töt het redden van menschenlevens. Waar de kans bestaat op een zeegevecht in de nabijheid van de kust, waarna schepen in zwaar beschadigden of zinkenden toe stand wellicht zullen trachten onze kust te bereiken, rijn door de Reddingmaatschappij, maatregelen genomen om op grooteren af stand van de kust dan gewoonlijk hulp te bieden. Vooral de motorreddingsbooten te Ter schelling en Scheveningen, de zelfrichtende booten te Nieuwediep en Umuiden en de zeilreddmgbooten op andere stations zullen onder gunstige omstandigheden groote af standen kunnen afleggen. In verband hier- m 'e werden alle reddingbooten aan de Noordzeekust voorzien van levensmiddelen. Uit de berichten van de stations, in ge noemd orgaan voorkomende, blijkt, dat de bemanningen der reddingsbooten in het vo rig jaar, waar hun hulp werd ingeroepen, op de gewone flinke wijze optraden. Cursussen voor geïnterneerden. Het voornemen bestaat, voor de officlers- auxiliaires van het Belgisch leger te Harder wijk een drietal verplichte cursussen in te stellen, en wel1e. een voor hen, die na den oorlog als officier in actieven dienst wen schen te blijven2e een voor diegenen, die na den oorlog als Teserve-officier aan het leger verbonden wenschen te blijven: 3e een voor hen, die noch den eersten, noch den tweeden cursus wenschen te volgen. Militievergoeding voor België. Gedurende het jaar 1915 werd aan fe Har derwijk verblijvende vrouwen van Belgische militairen de som van 76,625 aan militie- vergoedingen voor België uitbetaald. (N. v. d. D.) Ondersteun ing van Belgische vluchtelingen. De commissarissen der Koningin hebben den burgemeesters op uitnoodiging van den minister van binnenlandsche zaken mede gedeeld, dat de minister het volgende heeft bepaald met betrekking tot den onderstand aan Belgische vluchtelingen. Gezinnen, die gezamenlijke Inkomsten (waarmede worden bedoeld die van den Bel gischen staat en van particuliere, Belgische zoowel als Nederlandsche, instellingen, als anderszins) genieten van 13 per week en welke gezinnen uit meer dan vier personen bestaan, mogen niet meer voor ondersteu ning in geld of kleeren van rijkswege in aan merking komen. Gezinnen, uit meer dan vier personen be staande, kunnen in aanmerking komen voor rijksonderhoud, indien het bedrog hunner bovenbedoelde inkomsten de som van y li per week niet te boven gaat. Ongehuwden (niet tot een gezin oenoo- rende) kunnen alleen, geld of kJcer^n «hq rijkswege bekomen, wanneer hun bovenhé- doelde inkomsten minder bedrega» der- r— k. Hierbij rij ei aan iierinn&a, it* 'uê. „cri. mum van den rijksonde'-warva aqj v be paald op 0.35 per «ing o-_ pe»; hoofd, vc or een volwassene er. 0.20 per oag en per hoofd voor een ktaa beneden twaalf jaar. Het bovenstaande heeft dus niet betrek king op de pauvres honteux. De ministerieele beslissL w treedt to wer- kidezer. Vluchtelingenkamp £*o uda. In de laatste weken hebben zich in hel vluchtelingenkamp te Gouda geen nieuwe gevallen van rood vond voorgedaan. Hel kamp is nu weer geopend en de Belgen mo gen weer uitgaan tot 's avonds 7 uur. Later wordt deze tijd waarschijnlijk verlengd. Duitsch lancier geïnterneerd. Men schrijft uit Baarle-Nassau aan hef Dbld. van Nbr.: Door onze militairen is op het gehucht Schaluinen onder deze gemeente geïnter neerd een Duitsch lancier in uniform, die van zijn troependeel, dat in het naburige Weelde (België) ligt, was gaan loopen. De man verklaarde zich te hebben laten toter- neeren, omdat zijn vertrek naar het front op morgen was bepaald. Uitwisseling van burgers. Te Vlissingen zijn giste ren na middag met de mailboot Mecklenburg 57 Duitsche en 3 Oostenrijksche burgers aangekomen, die m Engeland rijn geinter" eerd geweest. Arbeidsmoeilijkheden te Maastricht. Maastricht en wellicht ook andere grens plaatsen dreigen gebrek aan werklieden te krijgen. Een paar duizend mannen uit de naaste omgeving, Veldwezelt, Smeermaes, Lanaeken, Vroenhoven, enz., kwamen dage lijks daarhee" en hadden tot voor korten tijd geen moeilijkheden, als zij een pas kond n toonen en een boekje, afggeven door den werkgever. Nu to hun echter aangezegd, dat wie achter de grenszone woont, na 15 Ja nuari niet meer er over mag en voor de grenszone zelf rijn er bezwarende bepalin gen gemaakt, terwijl mannen van bepaalden leeftijd geen passen meer krijgen Velen, ook in dienst der gasfabriek, heb ben te Maastricht slaapgelegenheid gekre gen en blijven daar. Maar mannen, die vrouw en kinderen in België hebben, kunnen dat meestal niet bekostigen. Nederlander fn Duitschland gevonnist Naar het Vaderl. verneemt, Is-de heer J. C., uit Gulpen, die vergeten had zijn pas op het Polizeiamt te laten afstempelen, te Ke len tot 3 maanden gevangenisstraf veren deeld. Het toppunt! De Engelsche censor had aan rijn bureau een Nederlander verbonden, speciaal met het nazien van de voor ons land bestemde brieven belast. Deze landgenoot heeft van de gelegen heid gebruik gemaakt om postwissels uit brieven te ontvreemden. Hij is tot 3 maanden veroordeeld. UL CL") Smokkelen. De expediteur J. H. te Coevorden to als verdacht van het smokkelen van spek ge vangen genomen. Een aanhouding. Door de douanen, die sedert eerugen tijd op de rivier, in de nabijheid van Arnhem, alle naar Duitschland varende schepen ln- specteeren, is Dinsdag een gedeelte van de lading van de van Rotterdam komende Duitsche stoomboot Rhenus 19 gelost en van die lading een aantal vaten, inhoudende darmen, in beslag genomen. Het vaartuig kon toen de reis vervolgen. De vredesbeweging. Vanwege den Nederl. Anti Oorlogs-Read wordt het volgende medegedeeld: Naar aanleiding van de verschillende ge ruchten welke in de binnen- buitenlandsche pers de ronde deden over de internationale „vredesbijeenkomst", welke in December te Bem plaats had, stelt het Bestuur van den „Nederlandsche Anti Oorlogs-Raad" er prijf op, de volgende mededeelingen te doen. De bijeenkomst van het uitvoerend comt> té van de internationale „Centrale Organisa tie voor een duurzamen vrede", welk bij eengeroepen was op 16 en 17 December 1915 te Bern, onder presidium van den voor* zitter van den „Nederlandsche Anti-Oor- logs-Raad, was zeer onvolledig 'tengevolge van de sluiting der Duitsch-Zwitsersche grens en van de verschillende moeilijkheden welke door oorlogvoerende Regeeringen aan beide rijden worden in den weg gelegd aan personen, die internationale bijeenkomsten; wenschen bij te wonen. Toch waren nog vertegenwoordigers uit 7 landen aanwezig, Door de vergadering werd in de eerste plaats nogmaals nadrukkelijk vastgesteld^ dat het nimmer in de bedoeling der „Cen trale Organisatie voor een duurzamen vrede" had gelegen, invloed uit te oefenen op hel tijdstip van den vrede, doch dat men sicfï uitsluitend bezig houdt met de grondslageii van den toekomstigen vrede. Besloten werd voor het Studie-Congre* dat aanvankelijk in December te Bern zo# rijn gehouden, doch dat reeds uitgatteRr werd op verzoek van het Amerikaanscha CQ mi té en op grond van weigering tot deelrjgr me van Fransche rijde, geen aaderen dtfej turn vast te stellen. Reeds tec getogen ha»^| van deze bijeenkomst van het uitroereiw comité was duidelijk gebleken. Koe to !f tegenwoordige militaire omstandighed^g

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2