EMILION WIHiDELJ. UCHOTERMmZn. UtLBchtscfiestraat 34. Tolef. 145. Uit den omtrek. Kef houden van een internationaal Congres tot de onmogelijkheden behoort. De studie der verschillende onderdéelen ran het Minimum-Programma zal thans in ternationaal worden voortgezet aan de hand Van de verschillende rapporten, die reeds door gezaghebbende personen in de neutra le landen en in oorlogvoerende landen van beide zijden voor het Congres waren inge bonden. Besloten werd tot de instelling van 9 in ternationale Studie-commissies, die voor namelijk langs schriftelijken weg zullen be raadslagen. Deze Studie-commissie s zullen ieder tot taak hebben, een der punten vari het Minimum-Programma te behandelen en hieromtrent een zoo concreet mogelijk voor stel samen te stellen. Bij de samenstelling der Studie-Commissie's zal er naar ge streefd worden in iedere'Commissie niet al leen personen uit de verschillende landen, (naar levens van zooveel mogelijk verschil lende politieke richtingen samen te brengen. Iedere Commissie zal iemand uit een neu traal land- tot voorzitter hebben. Het internationaal uitvoerend comité heeft l'Olmacht gegeven aan het Bestuur van den „Nederlandsche Anti-Oorlogs-Raad" en het Zwitsersche Congres-comité om in geza menlijk overleg de leden der Studie-com missies te benoemen. Vanwege den Ned. Anti-Oorlog Raad wordt verder het volgende medegedeeld De Deutsche Priedengesellschaft, waar van prof. L. Quidde te Munchen voorzitter Is, heeft tot da leden van den Rijksdag het verzoek gericht te bevorderen, dat de Rijks kanselier in groote trekken zal bekend ma- Ven, op welke voorwaarden Duitschland tot vredesonderhandelingen bereid zou zijn. In dit adres wordt voorop gesteld, dat thans het oogenblik voor vredesbesprekin gen is aangebroken. Een paar maanden ge leden konden militaire overwegingen nog een bedenking opleveren tegen het openen van vredesonderhandelingen. Beide oorlog voerende partijen bevonden zich te midden van militaire krijgsverrichtingen in het Oos ten, waarvan ieder voor zich een gimstig ge volg verwachtte. Thans zijn deze krijgsver richtingen geëindigd en is in de naaste toe komst geen militaire gebeurtenis van ge wicht te verwachten. Slechts in de verre toe komst zou nog een Ingrijpende verandering der bestaande militaire verhoudingen mo gelijk zijn. Die toekomstige gebeurtenis is echter te onzeker en zou te groote offers vergen, dan dat op dezen grond zou mogen worden afgezien van een poging, althans idoor besprekingen tot het einde van den ver- ïchrikkelijken oorlog, die ooit het mensch- dom geteisterd heeft, te geraken. De Deutsche Friedengesellschaft be grijpt, dat het niet mogelijk zal zijn reeds on middellijk met een geheel uitgewerkt stelsel van vredesvoorwaarden te komen. Maar twee verklaringen zou de Rijkskanselier kunnen geven, waardoor de weg tot verdere 'besprekingen wellicht zou worden gebaand: dat het niet in de bedoeling ligt der Duitsche Regeering, de zelfstandigheid van kleine volkeren aan te tasten, en dat de Duitsche Regecring vooraan wil staan in de rijen der volkeren, die op ontwikkeling van het vol kenrecht ter voorkoming van nieuwe oor logen aandringen. De eerste verklaring het behoud der zelfstandigheid der kleine volkeren wordt reeds door de militaire verhoudingen ver- eischt. Duitschland heeft op het oogenblik ongetwijfeld in militair opzicht de sterkste positie, maar toch kan men niet zeggen dat de tegenpartij overwonnen is. Duitschland heeft het militaire overwicht, is geen over winnaar. Van een opleggen van vredesvoor waarden aan een overwonnene is dus geen sprake. Reeds uit dezen hoofde noodzaakt de militaire toestand van eventueele an- rrexatie-eischen af te zien. Maar andere over wegingen moeten, naar de Deutsche Frie dengesellschaft met grooten nadruk be toogt, tot dezelfde gevolgtrekking leiden. De opneming van vreemde elementen in het Duitsche Rijk zou niet zijn een verster king, maar een verzwakking der nationale eenheid. De annexatie van een volk zou iedere mogelijkheid op de duurzaamheid van den toekomstigen vrede wegnemen, zou de ontwijfelbare bron voor een revanche-oor- log worden. De annexatie zou tevens ten ge volge hebben, dat het Duitsche volk zou worden buitengesloten buiten het vredelie vende samenleven, dat na dezen oorlog tus- schen oorlogvoerende en onzijdige staten wederom zal aanvangen. Een annexatie zou zijn een inbreuk op de onschendbare rech ten der kleine volkeren, welke door alle sta ten moeten worden geëerbiedigd. Ten aanzien van het tweede punt, dat de Rijkskanselier op den voorgrond zou be- hooren te stellen, de ontwikkeling van het volkenrecht, betoogt de Deutsche Frieden gesellschaft welk een groot voorrecht het voor de Duitsche Regeering zou moeten (ijn, aldus eigen nationale belangen en te vens de belangen der geheele menschheid gelijkelijk te dienen. Geen betere waarbor- borgen voor de duurzaamheid van den toe komstigen vrede dan de hervorming van het volkenrecht. Duitschland en de andere \ol- keren hebben gelijkelijk belang bij de aan vaarding van 't beginsel der vrije zee en van de open-deur-politiek op het gebied van den handel tusschen Europa en niet-Europee- sche landen. En Duitschland zoowel als alle andere volkeren hebben niet minder een levensbelang er bij, dat verdragen worden gesloten en internationale instellingen wor den in het leven geroepen, waardoor de we-1 reld tegen het uitbreken van nieuwe oor logen zal worden gewaarborgd. De gemeenteraad van Haarlem besloot Woensdagmiddag om de kermis met ingang r 1916 af te schaffen. Dit besluit werd, «onder eenige discussie genomen, met 22 te^cr-, 9 stemmen. Te Cidemborg fs de vrijzinnige kiesver- eeniging Culemborg opgericht. Tot bestuurs leden zijn gekozen de heeren W. B. Dressel- huijs, voorzitter, O. Muller, secretaris-pen ningmeester, A. Blijenberg Wzn., B. J. van Geledren, C. Laan, C. Schmidt en fr. mr. J. C. Schoren, commissarissen. Besloten werd, bij de a s. verkiezing van een lid voor den gemeenteraad (vacature wijlen den heer A. J. Ausems) geen candi- daat te stellen, maar dezen zetel onbestre den voor de katholieken te laten. Ruim 10 mlllioen meer. De vlschverkoop in de hallen te IJmuiden, be droeg ln 1915 ruim 10 millioen meer dan in het jaar daarvoor en beliep een bedrog van 17,887,709. - N. v. d. D. Het hotel op den Dam. Er worden weer pogingen in het werk ge steld, om den bouw van het op den Dam geprojecteerde hotel toch te doen voortgaan. Men is thans, volgens de Tel., bezig op nieuw relaties aan te knoopen met die geld schieters, van welke aanvankelijk het plan om tegenover het Kon. paleis een groot- steedsch hotel te doen verrijzen, is uitge gaan. Prijsverhooging sigaren. Het Verbond van sigarenfabrikantenvereenigin- gen in Nederland, bereidt plannen voor, om de prijzen der sigaren te verhoogen. Zeer spoedig zullen de aangesloten fabri kantenbonden zich in dezen verklaren, waarna eene vergadering van afgevaardigden der verschillende patroonsorganisaties za! volgen. Actie van zeevisschers. Dinsdagmiddag om 2 uur had zich bij de visschershaven te Scheveningen een groote menigte visschersvolk verzameld, die het uitvaren van een schuit wilde beletten. Aan de aanmaning van de politie om uiteen te gaan werd niet voldaan en nadat de inspec teur van politie, de heer Herfkens, een klap in het gezicht kreeg van een der weder- spannigen, werd door de politie de sabel getrokken en vielen er klappen. Van ver wonding is echter niets gebleken. Toen daarna de aanwezige hoofdinspec teur van politip de menigte toesprak, ging men uiteen. Het visschersvaertuig is niet uit gevaren. Zeeliedenactie. Evenals de haringvisschers te Scheveningen hebben thans de visscherlieden te Umuiden, onder leiding van de daar gevestigde afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Zeemans bond, een actie op touw gezet om een voor alle uit IJmuiden varende haringvaartuigen gelijkluidende monsterrol te verkrijgen. Tevens zal een actie worden gevoerd tot het verkrijgen van een betere belooning en het recht om dadelijk na het beëindigen der teelt de afrekening te ontvangen. Ook wil men het recht hebben af te mon steren vóór het einde van den gecontrac- teerden tijd, indien de mijnen de uitoefening van het bedrijf gevaarlijk maken. Ofschoon op enkele plaatsen reeds per sonen voor de komende teelt aangenomen zijn, blijven de meesten weigerachtig om te monsteren vóór het resultaat van de actie be kend is. Van de tengevolge der zeeliedenstaking te IJmuiden stilgelegde stoomvisschersvloot is Dinsdag slechts de stoomtrawler Trio (UM 175) naar de visscherij vertrokken. Naar men verneemt zouden gisterenmiddag (Woens dag) in een door de Vereenigde Ree- ders van visschersvaartuigen te Umuiden belegde vergadering de eischen der zeelie den en schippers besproken worden. Hetconserveeren vaneierenvoordeleus. Versche eiren mogen in de laatste weken niet worden uitgevoerd, maar geconserveer de wel, mits met consent van de Rijkscom missie van toezicht. Het „N. v. h. N." wijst er nu op, dat opkoo- pers van versche eieren tegenwoordig, door ze eenvoudig een kort oogenblikje in een sterke kalkoplossing te houden, zoogenaamd „geconserveerde" eieren maken. Wie na denkt, zal begrijpen, dat er bij den hoogen prijs, dien de eieren den vorigen zomer bijna voortdurend golden, zoo goed als geen eie ren zijn geconserveerd, noch door particulie ren, noch door opkoopers hoogstens door enkele confiseurs, die hun voorraad hard noodig hebben. Er zijn dus op dit oogenblik geen geconserveerde eieren meer. En toch worden ze uitgevoerd. Het wordt hoog tijd, zegt het blad, dat hiernaar eens van hooqer- hand een onderzoek wordt ingesteld. Het be drog, dat hiermee wordt gepleegd, maakt de eieren voor binnenlandsch gebruik duurder dan in dezen zachten wintertijd noodig be hoeft te zijn. en begonnen met het verwerken van groen ten. Onmiddellijk heeft de tegenwoordige eige naar van het gebouw de politie gewaars- schuwd, doch na overleg met den officier van justitie, wrd hem meegedeeld, dat in deze niet tusschenbeide kon getreden worden, aangezien het hier een civiele actie betreft. Door het optreden van de naaml. ven nootschap zijn de aangekondigde godsdienst oefeningen niet kunnen doorgaan. Postdiefstal. Voor de rechtbank te Almelo is 3 jaar gevangenisstraf geëischt tegen G. J. v. d. B. te Arnhem, ter zake dat hij als conducteur der brievenmalen een brief had weggenomen en zich toegeeigend een daarin gesloten bankbi" van 10 en de zilverbon van 2.50. Beklaagde werd sedert lang verdacht van verschillende post- diefstallen, zonder dat daanoc bewijs te verkrijgen was. Hij werd op 29 September op proef gesteld en liep toen in den val. Diefstal uit een offerblok. Toen Maandagavond de koster van de Sint Antoniuskerk te 's-Hertogenbosch sluiten wilde, ontdekte hij, dat een individu zich on ledig hield met het ledigen van een offer blok. De persoon werd vastgegrepen en met assistentie op de pastorie gebracht, waar het bleek een zekere De B. uit den Bosch te zijn. De inmiddels ontboden politie maakte tegen den inbreker proces-verbaal en nam hem in verzekerde bewaring. ('s Hert. Ct.) Laf. De milicien A. D. is gisteren avond te Goes onverwachts met een mes on der het rechter schouderblad en achter het linkeroor gestoken. De gemeente-geneesheer achtte de won den niet leveensgevaarlijk. Dooreenautooverreden. Een elf-jarige knaap, S. Hartog, die Dinsdag in de Falckstraat te Amsterdam door een auto werd overreden, is in 'net Binnengasthuis aan zijn verwondingen bezweken. Door een molenwiek ge troffen. De schilder Heidens te Ottersum is Dinsdagavond door een wiek van een windmolen getroffen en ernstig gekwetst. Gisterenmiddag was hij nog niet tot bewust zijn gekomen. Verdronken. Te Kleine Geest onder Tietjerk is de landbouwer W. O. in een sloot verdronken. Brand. Te Nieuwleusen is door on bekende oorzaak de landbouwerswoning, be woond door B. J. van Lenthe, tot den grond toe afgebrand. Niets werd gered, terwijl 11 varkens, 2 koeien en 2 kalveren mede in de vlammen zijn omgekomen. Brand te Rotterdam. Gisteren nacht heeft een hevige brand gewoed in een rchterpand van het gebouw Mercurius te Rotterdam, uitkomende aan de Scheepsma kershaven, waarin verschillende kantoren gevestigd waren. Het voorgebouw uitkomen de aan de Boompjes bleef gespaard; het ach terpand is nagenoeg uitgebrand. Om ruim drie uur werd de brand ontdekt. Met zes hand- en twee stoomspuiten had de brand weer omsueeks half vijf het vuur bedwon gen. Marktberichten» Eiermarkt te Olst. Aanvoer 30lz0 stuks. Hoogste p^ija f 9.—, Laagste prijs f 8.— Gemiddeld f 8.50. Stemming School- en Kerknieuws. Vakonderwijs. Op uitnoodiging van het bestuuj van het Neaerlandsch Verbond van Neutrale Vakvereenigingen heeft zich eene com missie gevormd Ier bestudeering van het wets ontwerp tot regeling van het vakonderwijs en daarover een rapport uit te brengen. Deze commissie bestaat uit de heerenJac. Bakker, te Rotterdam; J. H. de Groot, te Utrecht (kleedermckersgezeilen), H. Michielsen (kan toorbedienden), H. Heyblom (bakkersgezellen), G. P. Taverne (slagersgezellen) te Rotterdam. Deze commissie koos tot haar voorzitter den heer Jac. Bakker en den heer H. Machielse als rapporteur. De 37ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel heeft, met de nagiflen, opgebracht de som ven f 122,865 83$. Dit is f 17,551.23$ meer dan in het iaar 1914. Van de 765 locale comité s was de opbrengst der Unie-collecte bij 62-1 hooger, bij 108 lager dan in het vorig jaar en bij 33 gelijk. Kunst cn Wetenschap. Groentendrogers contra heilsoldaten. Uit Breda meldt men aan de N. R. Ct. In de Middenlaan alhier Is het Leger des Heils gevestigd. Daarachter bevindt zich een open erf, hetwelk het Leger heeft gehuurd als opslagplaats aan de naaml. vennootschap Nederlandsche Groenten- en Vruchtendro gerij, van welke vennootschap de heer Char les L. Stulemeyer, wethouder van Breda, de leidende aandeelhouder is, Het lokaal is, al dus de commandant van het Leger, niet ver huurd. Wel waren er onderhandelingen over verhuur van het gebouw gevoerd, doch deze waren afgesprongen, omdat het gebouw met erf van eigenaar is veranderd. Woensdagnamiddag nu kwamen er eenige arbeiders van de naam], vennootschap, en drongen, na de deur aan de zijde van het erf met geweld geforceerd te hebben, het lokaal binnen en begonnen de aldaar aanwezige stoelen en banken te verwijderen en teksten en vaandels van de muren te nemen. Ver volgens kwamen er eenigee tientallen meis jes, in dienst van de naaml, vennootschap, Gedenksteen Joh*n Schmier. Door vrienden en vereerders is op het graf van wijlen Johan Schmier, op het R. K. kerkhof te Heerenveen, een marmeren ge- denkteeken geplaatst. Reclame*. per anker f 34.—. per flesch - 0.85 plua f 1.50 per nuker accijns. Utrecht Naar het „Centrum" ver neemt, wordt bij den gemeenteraad door de heeren d' Aulnis de Bour- rouill, Broers, Brouwer Nijhoff en Swane, vier van de vijf tegenstanders der verplichte winkelsluiting uit de rechtskundige corpmis- sie, een motie van orde ingediend, strekken de aan de rechtskundige commissie te v#r- zoeken, een ontwerp te maken van een ge- we kennis konden maken met een eenvolA ruecntelijke regeling van de werktijden van dig, maar interessant bedrijf, dat voor onze winkelbedienden. 1 gemeente van ïoo'n groot belang is. Vooral Volgens de meening dezer Raadsleden nu in den laatsten tijd de keuringsdienst zou door een dergelijke regeling van de meer en meer de „ongerechtigheden" van <la werktijden der bedienden in de winkelzaken boerenmeik aan 't licht brengt is het oer» het hoofddoel van verordening op verplichte winkelsluiting worden bereikt en deze ver ordening dus daardoor overbodig worden. Utrecht De teraardebestelling van mr. F. A. van Engen, zal plaats hebben Zaterdag a.s. op de nieuwe begraafplaats, des voor middags te II uur van het sterfhuis. Baam, 4 Jan. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 1 Januari 1916 4378 mannen, 5251 vrouwen; totaal 9629 zielen, tegen 9548 zielen op 1 Januari 1915. Kennisgeving. AANGIFTE VOOR DE BErOlMNGS- REGISTERS Het Gemeentebestuur van Amersfoort herin nert de ingezetenen aan hunne verplichting: om steeds tijdig ter gemeente-secretarie aon- gifte te doen voor de bevolkingsregisters. Bedoelde aangifte moet worden gedaan le. Wanneer men de gemeente gaat verlaten Alsdan moet een getuigschrift van woon- plantsverandering (verhuisbiljet) worden ge vraagd ter Secretarie (kamer no. 3) er. mede genomen naar de gemeente, waar men zich gaat vestigen, teneinde aldaar uiterlijk binnen ééne maand te worden ingeleverd. 2e. Wanneer men zich in de geméente vestigt, Alsdan moet men overleggen een getuigschrift van woonplaatsverandcring (veThuisbiljel) afge geven in de vorige woonplaats. 3e. Wanneer men binnen de gemeente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin fs verplicht aan gifte te doen, wanneer fn dat gezin eenige ver andering plaats grijpt, ook door het opnemen of het vertrek van dienstboden. Overtreding dezer bepalingen wordt gestralt met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden, f Artikel 9 van het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141). Amersfoort, den 4. Januari 1916. Het Gemeentebestuur voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWUCK gerustheid te weten, dat we ook een inrich ting rijk zijn, waar de meest denkbare zin delijkheid wordt betracht om de melk voor de consumptie in alle opzichten geschikt te maken. We spraken daar van een eenvoudig be* drijf, want hoewel verschillende machines in werking moeten worden gebracht, v^Jór de melk in de bekende flesschen de fabriek kan verlaten, is de geheele bewerking toch niet zeer ingewikkeld. Na ontvangst wordt de melk gemeten en op zuur- en vetgehalte on derzocht. Het gebeurt nog wel eens, dal melk wordt gebracht, welke niet aan de gestelde eischen voldoet en deze gaat natuurlijk re tour afzender. De geschikt bevonden melk wordt eerst voorgeposteuriseerd op een warmte van 80 graden en daarna automa tisch afgetapt in flesschen, die daarna in bakken worden geplaatst, waar de melk ge durende één uur op 77 graden wordt ge pasteuriseerd. Dan wordt ze afgekoeld tot op II graden, waarna de melk voor consumptie gereed is. Een eerste eisch voor het geheele bedrijf is nauwgezette zindelijkheid. Daarom wordt dan ook bij alle bewerkingen hieraan bijzon dere aandacht gewijd. De gebruikte flesschen gaan eerst in een sodabad, waarin alle on- gewenschte bestanddeelen worden geweekt. Daarna komen ze in de borstelmachine, welke door een electromotor wordt in bewe ging gebracht Hierin zijn vier borstels; een voor den beugel, een voor binnen, een voor buiten en een voor den achterkant. De losge weekte deelen worden daarin terdege uitge- borsteld, zoodat de flesschen na deze bewer> king wat men noemt glashelder zijn. Maar het zuiveringsproces is dan nog niet afge- loopen. De flesschen worden dan op een machine geplaatst, die ze nog eens flink na spoelt, terwijl een douche voor den buiten kant de nawerking verricht. De voorgepas- teirriseerde melk wordt dan afgetapt, hetgeen geheel automatisch geschiedt, zoodnt de melk nergens mee in aanraking kan komen. Voor de napasteurisotie gaan de flesschen dan in groote bakken gedurende een uur. De afkoeling geschiedt daarna zoo vlug moge lijk, hetgeen een vereischte is voor het doo- Personalia. De heer H. J. van Daal, thans te Scher- penzeel (GelcL), is met ingang van 1 Januari den der bacterieën. 't Is weer een electro- benoemd tot plaatsvervanger van den dis- motor, welke een op een artesischen put ge- trictsveearts, wien Utrecht als standplaats plaatste centrifugaalpomp in beweging is aangewezen. Priesterjubileum. Kapelaan A. Paping, belast met de oprich ting der nieuwe parochie alhier, zal den 15en Februari zijn \2lA jarig priesterjubi leum herdenken. Zanguitvoering. Nog even herinnerd aan de zanguitvoering van mej. Geuer's koor, hedenavond ln A m I clti a. H. V. C.—Quick. brengt, welke het water oppompt naar een hoog geplaatst reservoir. Men heeft nu slechts een kraan te openen en het koude water omspoelt de flesschen en brengt H* I noodige afkoeling. Op deze wijze wordt de productie 3000 flesschen tegelijk. De hoog ste productie van Amersfortia is 600041c- schen per dag. Ook de bussen, waarin de melk wordt ge bracht, worden geheel gereinigd. Ze worden op een machine geplaatst, welke ze geheel uitspuit en uitstoomt, zoodat geen bus naar j jy de boeren teruggaat, waarin niet alle kiemen, Zondagmiddag knigen we achter Rustoord 5 o jo die nog aanwezig mochten zijn, gedood zijn. Ten slotte werd ons nog gei. zen op de zuivering der melk, welke eveneens geheel machinaal geschiedt. Sommige menschen de groote gebeurtenis in de Amersfoortsche voetbalwereld, n.I. de ontmoeting tusschen H. V. C. en Quick. Wel is waar is de span ning veel verminderd, nu H. V. C. te Zwolle maken bezwaar tegen gepasteuriseerde melk, van Z' A: C: heeft 8ew°nnen' nu het f dcze d om, b eventueele kampioenschap van H. V. L.1 niet in het gedrang komt. Maar toch zal het wel weer een interessante wedstrijd worden, waarbij beide elftallen het er op zullen zet ten de eer der overwinning te behalen. Gelet op vorige uitslagen zou men H. V. C. de beste kansen moeten geven. Men ver- gete evenwel niet, dat Quick achter Rust oord gewoonlijk sterker is dan op eigen ter rein, zoodat in ieder geval de H. V. C.'ers hun beste beentje zullen moeten voorzetten. We hopen dat beide elftallen volledig zullen zijn, dan kunnen we verzekerd zijn van een aardige wedstrijd. De leiding is toevertrouwd aan den heer van Bisselick, een beproefd scheidsrechter, zoodat we op een uitstekend verloop mogen vertrouwen. Steuncomité. Het plaatselijk Steuncomité ontving ge durende de maand December 1Q15: Door tuss-henkomst van den Burgemees ter van Amersfoort 1278.32. Aan bijdragen van particulieren 2080.45. Aan subsidie van het Kon. Nat. Steuncomité 800.44. Totaal 4159.21. Varkens Vleeschprijzen. De volgende motie is door de Amers foortsche Slagersvereeniging, alhier, ver zonden Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, 's Gravenhage. Exellentie, De Amersfoortsche Slagersvereeni ging op 5 Januari 1916 in vergadering bijeen, met leedwezen kennis genomen heb bende van de maximumprijzen van var- kensvleesch, spek en reuzel door de Re geering vastgesteld, overwegende, dat deze prijzen zoo danig zijn, dat de leden van hare ver zwaar komt echter voort uit onwetendheid. Een dikke laag room op de melk Is heel aar dig, maar men vergeet dan dat men onder feitelijk ondermelk heeft. Dit nu is bij de gepasteuriseerde melk niet het geval. Bij de machinale zuivering worden de grootere vetbolletjes stukgeslagen, zoodat het vet zich verdeelt door de geheele melk en alle melk daardoor een gelijkelijk vetgehalte krijgt. De rauwe melk, welke door Amersfortia wordt geleverd, wordt betrokken van de mo delboerderij van den heer De Beer Poortu- gael, welke direct na het melken wordt ge zeefd. Na een bezoek gebracht te hebben aan den boterkelder en de koelkamer bezichtig den we de omgeving der fabriek, waar onze aandacht werd gevestigd op de open goten voor het afvoerwater, zoodat vervuiling daar van onmogelijk is. Een groote betonvloer achter de fabriek dient voor het schoonma ken der karren, terwijl in een groote schuur karren, paarden enz. onderdak worden ge bracht. De tegenwoordige eigenaar, de heer Sle- perda, heeft reeds tal van verbeteringen aan laten brengen, waartoe de levering der elec- f-'sche energie door de gemeente niet weinig heeft bijgebracht. Overal is natuurlijk elec- trisch licht, terwijl reeds enkele electromo- toren voor beweegkracht dienen. Op een grooten motor wordt nog gewacht, zoodat dan alle machines door electrische beweeg kracht werken. Ook is de fabriek reeds aan merkelijk vergroot. De ruime hal, o.a. waar de melk wordt gepasteuriseerd en de fles schen o Ie nieuw bijgebouwd, terwijl nog verschillende verbeteringen worden aan gebracht. Gemeentelijke Arbei dsbeurs. Geopend eiken werkdag van 8 tot 1.30 ei\ eeniging niet meer in zullen kunnen voorzien, besluit deze motie ter Uwer kennis te brengen en gaat over tot de orde van den dag. Het Bestuur. hun onderhoud des avonds van 6.30 tot 7.30. Op Zaterdag van 8 tot 1.30. Op 6 Januari 1916 waren Ingeschreven de volgende werkkrachten. 2 bakkers; 1 beeldhouwer; T4 grondwer kers; 2 kantoorbedienden; 1 kellnen 1 lood gieter; 2 loopknechts; 1 magazijnknecht, 4 metselars; 1 montagewerker; 8 naaisters; 10 schilders; 20 sjouwerlieden; 6 straatmakers? 14 timmerlieden; 1 smidsleerling; 1 rflwial- Hoewel aan- hersteller; 23 losse werklieden, den toestand,1 Werden gevraagd de volgende werky 1 dienstbode, 2 electriciens, 1 Amersfortia. We hebben gisterenmiddag een bezoek ge bracht aan Amersfortia, de Amersfoortsche fabriek voor melkproducten, vankelijk afgeschrikt door waarin de Lageweg verkeert, hebben we krachten moedig slibkuilen en modderpoelen getrot- horlogemaker, 1 keukenmeid, 1 letterzetten seerd en eenmaal op het terrein der fabriek 2 loopjongens, 1 magazijn bediende, 1 pet* werd onze moeite ruimschoots beloond, daar tenmaakster, 1 stalknecht, 1 werkmeid;

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3