BINNENLAND" I Athene, 7 Jan. (Havas). De wervings- iureaux te Smyrna en Burnabad hebben PO nieuwe lichtingen Grieken, bestaande uit fnannen van 45 tot 55 jaar, opgeroepen. Zij touden naar Angora en Adana gezonden j%3iden om spoorwegen en gewone wegen aan te leggen, voor den Egyptischen veld- locht bestemd. De opgeroepenen kunnen echter tegen be- ,'aling van 22 pond zich vrijkoopen. Londen, 8 Jan. (R\) Op uitmodiging van de admiraliteit hebben een aantal En- gelsche en buitenlandsche journalisten een jvan de vlootbases aan de Britsche kust be- tocht, een van de vele middelpunten, waar fcinnen een paar minuten na ontvangst van het bericht omtrent nieuwe bewegingen van Be Duitsche vloot, Britsche schepen van het «nelste type zee kunnen kiezen. Hier zag men de duikbooten, juist teruggekeerd van een geslaagden tocht, naast de moedersche pen liggen. Men bezocht ook de snelste tor pedojagers ter wereld, pas terug van speur tochten in de Noordzee, welker officieren vertelden, dat zij niets van de Duitsche vloot hadden kunnen te zien krijgen. Er waren ook vlugge motorbooten voor de jacht op on derzeeërs. De geheele tocht gaf den bezoekers het VJuidelijk bewijs, dat de Britsche vloot brandt van verlangen om uit te gaan, ten einde de Duitsche vloot te ontmoeten, als von Tir- pitz er toe kan besluiten het veilige kanaal van Kiel te verlaten. B e r 1 ij n, 9 Jan. (W. B.) De sociaal-de mocratische partijcommissie, die gezamen lijk met het partijbestuur in Berlijn verga derd is geweest, heeft in verband met het gebeurde in de rijksdagfractie en het toe staan van de ooilogscredieten met 28 tegen II stemmen een besluit genomen, waarin gezegd wordt, dat de door de fractie op 21 December 1915 gegeven toestemming goed gemotiveerd is geweest. Zij is de consequen te voortzetting van de op 4 Augustus 1914 Ingeleide politiek, waarvoor de redenen ook heden nog bestaan. De tegenstanders too sten nog volstrekt geen geneigdheid tot den yrede; zij volharden veeleer in bun voorne men Duitschland en zijne bondgenooten economisch en militair ten onder te brengen. Het dwarsboomen van de politiek van onze tractie door de handelwijze van de 20 leden Ber fractie, die in strijd met het fractiebe- sluit de credieten weigerden en eene bijzon dere verklaring aflegden, moet ten zeerste veroordeeld worden. Inzonderheid verdient het gedrag van den partijgenoot Haase de «cheipste afkeuring. Verder constateert de partijcommlsle, dat He Vorwürts haar plicht als centraal orgaan van de partij niet heeft vervuld, het streven raar het op losse schroeven 2etten van de partij fn de hand werkte en daarmee het re*' t heeft verbeurd om als centraal orgaan Ven de partij te worden beschouwd. Ber 1 ijn, 9 Jan. (W. B.) De Vorwarts «egt van de Fransche socialistische partij conferentie, dat zij deze conferentie be schouwt als zeer slecht geinspireerd. Vooral betreurt «Ij, dat opnieuw positie genomen is In de kwestie van Elzas-Lothoringen. Brussel, 8 Jan. (W. B.) De Belgische nationale bank heeft thans hare Duitsche wisselportefeuille teruggekregen, die bij het begin van den oorlog naar Londen werd overgebracht. De wissels zullen tegen half Januari door de correspondenten van de Belgische nationale bank met toestemming van het rijks departement van binnenland- sche zaken in Duitschland ter betaling aan geboden worden. B r e s 1 a u, 9 J a n. (W. B.) De koninklijke spoorwegdirectie deelt mede, dat het Bal- kan-treinverkeer zal beginnen van Berlijn München den 15en, van Konstantinopel den I8en Januari. F a r ij s, 8 J a n. (Havas). Het Helleensche congres te Parijs, dat beoogt de behartiging van de belangen van het hellenisme onder de huidige omstandigheden, heeft heden ziine eerste zitting gehouden. Triantaphyl- lides werd tot voorzitter gekozen. De aan wezige afgevaardigden vertegenwoordigen de Grieken der buitenlandsche koloniën. Na lezing van het rapport van het regelingsco mité hield de afgevaardigde Papadaki van Genève een rede, waarin hij den wensch uit drukte, dat het congres zou protesteeren tegen de anti-constitutioneele politiek der reveering en deze bestrijden. De zitting van het congres zal morgen voortgezet en gesloten worden. Par ij s, 8 Jan. (Havas). De gemeente raad en de Kamer van Koophandel te Lyon maken toebereidselen tot een tentoonstel ling van monsters, welke de eerste maal den I5en Maart zal plaats hebben. Zooals men weet, zal zij niet eüeen geopend zijn voor buitenlandsche afnemers, maar ook voor fa brikanten uit de geallieerde en neutrale lan den. Kopenhagen, 8 Jan. (\V. B.) De Pe- tersburgsche Nowoje Wremja bericht: Het stedelijke bestuur van Moskou heeft de vraag behandeld van het toestaan van eene zekere som aan het dagelijksch bestuur, die zou moeten worden besteed om spoorweg beambten om te koopen, ten einde den ie- vensmiddelennood tegen te gaan. Het blad teekent hierbij aan: Dit debat kenschetst de volslagen hulpeloosheid van de Russische regeering om de levensmiddelenkwestie te organiseeren en te bevrijden van den kan ker der omkooping. Washington, 8 Jan. (R.) De regee ring heeft aan Groot-Brittannië eene nota ge zonden, die steunt op de klachten over de Britsche autoriteiten wegens de censuur, die zij uitoefenen op de postzendingen van de A ereenigde Stalen naar neutrale landen (Vereenlgde Staten. P a r ij s, 8 Jan. (Havas.) Majoor Widor, de algemeene secretaris van de academie van schoone kunsten, heeft van den Ame- rikaanschen correspondent der academie Bastlelt een brief ontvangen, de mededee- ling bevattende dat het succes van de Fran- schen zóó groot is, dot besloten is de slui ting uit te stellen tot 1 Mei. Verder werd be richt, dat de aankoop van schilderijen, beeld- houw- en andere werken van Fransche kun stenaars een bedrag van 200,000 dollars te boven gaat. In San Francisco zal eene bij zondere galerij voor Fransche en Ameri- kaansche kunstenaars gebouwd worden. Ne w-York, 8 Jan. (W. B.) Stakende werklieden van de staalfabriek te Eastyoung- town hebben in een oproer zes blokken gebouwen in brand gestoken en erge plun deringen verricht. Er zijn drie dooden en 19 gewonden. Om de oproerlingen te beletten over te gaan naar een ander deel van de stad, is een brug In brand gestoken. Er zijn troe pen uit de omstreken ontboden, die heden morgen zouden aankomen. De oproerlingen hebben zich meester gemaakt van 500 pond kruit; zij bliezen verscheidene gebouwen op en dreigden nog meer gebouwen te vernie len. De oproerlingen zijn door diefstal in het bezit gekomen van whisky; zij geven zich over aan drankmisbruik. Er zijn talrijke ar- restatiën verricht. Youngstown, 8 Jan. (R.) Drie regi menten militietroepen bezetten Eastyougns- town, anderen de voorsteden waar de in- dustrieele inrichtingen gevestigd zijn. Heden zijn er slechts eenige straatgevechten zonder belang geweest. De verliezen, die de dag van gisteren heeft veroorzaakt, worden op een millioen dollars geschat. De Staatscourant van Zondag 9 en Maandag 10 Januari bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot rechter in de rechtbank te Zierikzee mr. dr. B. I. Zijlstra, substituut- :r '::j de rechtbank te Rotterd to* 1 de ree' bank te 's Hertogen bosch jhr. mr. dr. B. R. C M. de Roij van Zuif'ov.-';- thans a:" '.-commies ter Pro- vir-'-'e Griffie van Noord-Holland; benoemd tot leerling-edjunctits bij den dienst der Rijkslandbouwproefstations mej. A. M. M. Vergouw, te Tilburg; op verzoek eervol ontslagen C Wilden berg als adjunct-commies bij het Departe ment van Financiën. Geneeskundige dienst bij de zeemacht. Daar de hoofdofficier van gezondheid le klasse-titulair van de Kon. Marine dr. Borgesius, thans chef v:..den Geneeskundigen dienst der zeemacht in Nederl.-lndië, wegens ziekte naar Nederland zal terugkeeren, zal de hoofdofficier van ge zondheid 2e klasse Van Albada, thans ge plaatst bij het Marine-hospitaal te Willems oord, in den loop van Febniari a.s. ter zijner vervanging naar Indië vertr="-en. Schieten op een auto. Naar De Avondster (Berg-op-Zoom) ver neemt, zijn twee vertegenwoordigers van den minister van Ooorlog te Teteringen geweest en hebben den heer Frans van Dijk, een der slachtoffers van den auto-aanslag bezocht, om hem het leedwezen van den minister te betuigen. De zaak zal nu volgens het blad ernstig onderzocht worden. Nog verneeiht het blad, dat kapelaan Mel- sen zal geopereerd worden om den kogel uit zijn schouderblad te verwijderen. B. en W. ven Haarlem hebben voor havenmeester, inspecteur der markten al daar, de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. F. de Jonge, havenmeester te Pon- tianak, thans met verlof, te Amsterdam. 2. N. J. Dalmeijer, oud-gezagvoerder en laatstelijk inspecteur van de Anglo-Saxon Petroleum-Maatschappij te Singapore, thans zo-der beroep, wonende te Haarlem. J. M inkra a n. Te Arnhem is Zater dagnacht op 63-jarigen leeftijd overleden de heer J. Minkman, directeur der Nieuwe Arn- hemsche Courant, sedert 1897. Daarvóór was d overledene hoofd eener uitgevers zaak. Hij schreef zelf ook een paar werken onder schuilnaam. Nederland en de oorlog. Belgie en Nederland. Ter gelegenheid van de Intrede van het nieuwe jaar, heeTt de Belgische gezant te 's Gravenhage, tot den minister van Buiten landsche zaken, jhr. dr. Loudon, het in ver taling volgende schrijven gericht; Mijnheer de Minister. Ingevolge bekomen opdracht beb ik de eer, ter gelegenheid van de jaarswisseling, bij Uwe Excellentie uiting te geven aan d innige dankbaarheid, welke Zijne Majesteit de Koning, evenals diens Rege°ring bezielt vo— de edelmoedige gastvrijhe'd. door Ne derland reeds sedert meer dan zestien maan den aan de Belgische uitgewekenen ver leend. De opofferingen, die reeds werden en nog zijn opgelegd aan Regeering en volk van Nederland, vinden slechts hun gelijke in de sympathie, welkee door hen aan mijn land- genooten in hun ongeluk is betoond gewor den. Deze houding van grootsche en volhar dende menschlievendheid wordt diep ge voeld door het Belgische volk en -«1. na den oorlog, tusschen Nederland e- mijn land nog hechtere banden van vriends-v-o en weder- keerige achting doen ontstaan. Het is mij bijzonder aangenaam Uwer Excei'entie den dank van mijn Souverein en van zijne Regeenng te moeen overbreneen, met de meest oprechte wenschen voor den voorspoed van Nederland. Ik zou uwe Excellentie dankbaar zijn, in dien U aan Hare Majesteit de Koningin zoudt willen kennis geven van de bij dezen uit naam van mijn souverein en van de Bel gische regeering uitgedrukte gevoelens. Neerland's Vorstin heeft jegens de Belgi sche uitgewekenen het schoonste voorbeeld gegeven van naastenliefde; Zij heeft onze meest eerbiedige dankbaarheid verdiend; Zij heeft dus aanspraak op onze levendigste dankbetuigingen. (get.) Baron Fallon. Uitvoerverboden. Nader verboden de uitvoer van Turksch roodolie en andere preparaten, bestaande uit gefulsoneerde al of niet verzeepte oliën. Voorts is verboden de uitvoer van hennep. Verboden is de uitvoer van zaad van sui kerbieten, zaad van voederbieten en zaad van mangelwortelen. Do gezonken Engelsche onderzeeër Het Departement van Marine deelt ons mede; De Regeering heeft, op gTond van artikel 13 der Xde Conventie 1907 (zie Roode Kruis-tractaat) beslist, dat de opvarenden van de Britsche onderzeeboot E 17, die op 6 Januari in de Noordzee zijn gered door Hr. Ms. Noordbrabant, zullen worden geïn terneerd. De tekst van genoemd traktaats-artikel luidt: „Indien gewonden, zieken of schipbreuke lingen aan boord van een neutraal oorlogs schip worden opgenomen, moeten binnen de grenzen van het mogelijke maatregelen genomen worden, opdat zij niet meer aan de krijgsverrichtingen kunnen deelnemen." De Ford's expeditie. Het Ford-gezelschop is Zaterdag voormiddag 11 uur 10 min. aan het Holl. Spoorstation te 's-Gravcnhege aangekomen met een extra-trein uit Bentheim. Het gezelschap bestond uit 158 personen, on der wie ongeveer een GO-tal dames. In de met bloemen versierde eetzaal van de Twecde-klasse-wachtknmer werd bet ontvangen door het regeltngs-comité en een aantal dames en heeren. Het comité-lid de heer Knobel, Hd van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, sprak ter verwelkoming een woord van sympathie voor de Vereenigde Staten en uitte de hoop, dat het doei der expeditie aan de gestelde verwachtingen moge beantwoorden, er bijvoegende dat, zelfs indien zulks niet het geval zou mogen zijn, dan nog de daad en het initiatief prijzenswaardig blijft. Ten slotte uitte hij zijn beste wenschen voor Henry Ford. Daarna begaf het gezelschap zich, begeleid door eenige demes, in 25 auto's naar verschil lende hotels. Zaterdagavond is in Hotel Wittebrug te 's Gravenhage de eerste gezellige bijeen komst gehouden ter kennismaking. Genoo- digd, maar niet verschenen waren de Minis ters, B. en W. van Den Haag, de leden van de Staten-Generaal, de besturen en de Anti- Oorlog Raad en „Vrede door Recht". Een aantal sprekers voerden het woord. Mevr. RamondtHirschmann (Nederland) uitte waardeering voor den moed der leden van het gezelschap, om ondanks vele moei lijkheden naar Europa te komen. Voorts werd gesproken door Rev. Jenkin Lloyds Jones (Vereenigde Staten), die hoop te in Nederland nieuwe inspiraties te mogen vinden voor het vredes-ideaal. De heer Haa kon Loeker (Noorwegen) sprak over de be- teekenis van Amerika en de Ford-expeditie voor het vredes-ideaal. In plaats van dr. Lindhogen burgemeester van Stockholm, voerde het woord dr. Naima Sahlbom (Zwe den). Verder Olaf Forchhammer (Denemar ken), die dank bracht aan Nederland voor den arbeid op pacifistisch gebied. Mevr. Frederick Holt schetste de Ford expeditie als een populaire pelgrimstocht van lieden met ernstige roeping, waarna me vrouw Ramondt vreugde uitsprak over de beterschap van Ford. In de groote zaal van hotel Wittebrug te 's Gravenhage was gisteravond ter gelegen heid van de Ford-expeditie ongeveer weder hetzelfde gezelschap bijeen als Zaterdag avond. Onder de aanwezigen merkte men thans op uit de Nederlandsche letterkundige wereld dr. Frederik van Eden en Henri Bo- rel, eenige rechterlijke autoriteiten en het Haagsche gemeenteraadslid den heer Vaz Dias. Het woord werd gevoerd door den heer Ellis O. Jones, uit New-York, die wees op de wenschelijkheid van overeenkomsten tus schen staten, gelijk die reeds tusschen Amerika en Nederland best8sn: door Mej. Neuhaus uit New-York, die zeide dat de ex peditie haar hoop bouwt op de soh'd-jnteit van het goede. Vervolgens, eveneens in het Engelsch, door het comité-lid J. N. de Jong uit Rotterdam, die er op wees dat Ford's VTedespIantje in Skandinavië eenige bladen verloor, doch hoopte dat er in Nederland weer nieuwe zouden ontluiken, ja zelfs bloeien, door Mej. Frida Sleenhof uit Zwe den, die Ford s idealisme huldigde; door den heer Alfred Roger, die hoopte dat Ford's sneeuwbal het oorlogsvuur zal uitdooven; door Miss Margaret Rebecca Sheüey uit Mi chigan, die zich speciaal tot de jonge lieden richtte, en door Mr. Klicforth uit Amerika, di» Ford's plan zeer eenvoudig noemde; bij elk groot vraagstuk komt 't er maar op aan dat er een begin is. Van den heer Haakon Loeken, staats- advocaat te Christiania, voorzitter van de Noorsche delegatie, vernam men, dat de Skandinaviërs reeds Zaterdagmiddag en Zondagochtend vergaderingen hebben ge houden, teneinde te beraadslagen over de houding, die ze ten aanzien van het pro gramma der conferentie zullen aannemen. In den boezem der expeditie openbaren zich n.l. twee richtingen: die der zuivere ODtimif- ten, die gelooven dat een pelgrimstocht, waarop de vrede wordt gepredikt, voldoende is om de oorlogvoerende voikeren in Euro pa tot het besluit te brengen het zwaard we der in de schede te steken en anderen, die meenen, dat slechts door noesten arbeid re sultaten zullen zijn te bereiken. Ook mr. Ford is deze laatste meening toegedaan en gelooft, dat de expeditie zal moeten ein digen in een permanente conferentie van neutralen. Het Ford-gezelschap ontving Zaterdag in Den Haag van Henry Ford een telegram uit Amerika, meldende, dat zijn gezondheids toestand beterende is en hij hoopt zoo spoe dig mogelijk naar Holland te komen. De Nederlandsche ambulanoe voor de Centrale mogendheden. Wolff seint ons uit Boedapest: De zending van het Nederlandsche Roode Kruis, bestaande uit zes geneesheeren en 27 verpleegsters, kwam 7 Januari aan onder lei ding van professor Lanz. Ze werd ontvangen door den Koninklijken commissaris van het Hongaarsche Roode Kruis, graaf Andreas Csekonus, den waarnemenden voorzitter Ageza von Josipovich, den ban graaf Emil Szechenye en den „Ministerialrat" bij het presidentschap van den ministerraad Alfred von Drasche Lazar. Ook was de Nederland sche kolonie met den consul-generaal Johan Fledderus aanwezig. De missie nam de leiding van het aan haar zorgen toevertrouwde reserve-hospitaal no. 4, dat vroeger door de Amerikaansche ambulance werd geleid, op zich. De Neder landers brachten 5 waggons met levensmid delen en andere geschenken voor de Hon- gaarsche hospitalen mee. Naar men aan de N. Ct. mededeelt, is de op 28 December j.L uit Amsterdam naar Gleiwitz, in Oberschlesië, vertrokken ambu lance reeds den volgenden dag aan den ar beid getogen. Binnen 33 uur na het vertrek uit Amsterdam kon de leider, prof. Lanb, reeds seinen, dat een der (talrijke) Lazaretha in Gleiwitz in beheer genomen en het hoofd van de verpleging bij de ambulance „in vol ler Tatigkeit" was. Blijkens nader ingekomen berichten is het hierbedoelde Lazareth gevestigd in het Con certgebouw, waar plm. 200 (meest zwaar gewonden) kunnen worden ondergebracht. Zonder zich rust te gunnen na de reis, togen onze verpleegsters aanstonds aan den ar beid, om het gansche gebouw een Holland- sche reinigingskuur te doen ondergaan. Reeds het meerendeel der bedden was toen bezet en In den nacht van 3 op 4 Januari werd een nieuw transport gewonden ver wacht. Boter. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat gedurende de week van 9 tot 16 Januari voor 50 pet. der boterproductie certificaten van uitvoer zullen worden verleend en 50 pet. voor het bin- nenlandsch verbruik zal moeten worden be schikbaar gesteld, alsmede, dat de bewijzen van toelating tot uitvoer van boter, afgege ven door de Rijkscommissie van toezicht op de Botervereeniging, op grond van die certi ficaten zullen gelden tot Dinsdag 25 Janu ari, des voormiddags 12 uur. Eieren. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald lo. dat voor iedere hoeveelheid van 100 volversche eieren, waarvoor consent tot uit voer wordt afgegeven, voor de dagen 9 tot en met 15 Januari een hoeveelheid van 100 volversche eieren beschikbaar moet worden gesteld; 2o. dat van 9 tot en met 15 Januari geene consenten voor den uitvoer van geconser veerde eieren zullen worden afgegeven. Geinterneerden. De Engelsche officieren, die geinterneerd waren op het fort de Wierikerschans, zijn Zaterdag van daar vertrokken. In het laatst van deze week worden ze door de Duitsche officieren uit Bergen vervangen. Interneerings ellende op Urk. Onder dit opschrift wijdt men in het Hbld. enkele artikelen in feuilleton-vorm van de hand van Jan Feith, die met toestemming van de regeering een bezoek heeft gebracht aan het eiland Urk. Hij veraam daar een aantal klachten van Engelsche officieren, die hij samenvat in het volgende lijstje: 1. Het vochtige Urksche klimaat is onge zond gebleken voor verschillenden der ge- interneerde officieren. 2. De verzorging van de keuken, met name het toebereiden der spijzen voor zieke officieren, is soms onvoldoende. 3. De bouw van de barak, bestemd voor woon-, verblijf- en slaapplaats, laat te wen schen, wat tocht, waterdichtheid en be scherming van zolder en vloer tegen de koude aangaat; uit de vloeren stijgt een onaangename lucht op. 4. De billijkheid brengt mee, dat ten dienste der officieren oppassers worden aan gesteld, zoo mogelijk van hun eigen natio naliteit, waarvoor men dan tevens zou heb ben uit te kiezen geschikte handwerkslieden, die de officieren bij allerlei kleine werk zaamheden tot hulp kunnen zijn. 5. De geneeskundige hulp op Urk moet ontoereikend geacht worden, aangezien de eenige geneesheer onvoldoende Fransch en Engelsch verstaat en spreekt; terwijl er tot dusver geen behoorlijke ziekenbarak bestaat. 6. De bij herhaling gebleken onvriende lijke gezindheid (zes gevallen van beleedi- ging) van de zijde der bevolking van Urk ten opzichte der geïnterneerde officieren, vormt een bron van ergernis; zoo al niet, gezien den fanatieken volksaard, van drei gend gevaar; te meer waar het bewakings detachement, de beide Nederlandsche offi cieren uitgezonderd, aehael uit Urker solda ten bestaat. 7. Onkiesche uitlatingen, ondervc: van de zijde van eenige Nederlar-'tche i taire autoriteiten (echter In geAien de. van den interneerings-commandant of van dien kapitein), nl. toespelingen op de wijze, waarop sommigen der vreemde officieren zich op Nederlandsch grondgebied hebben moeten laten interneeren, vormden meer dan eens een onduldbare beleedig'hg, welke deze officieren zich zonder ander verweer dan hun protest moesten laten welgevallen 8. Na een verijdelde poging tot ontvluch ting van het eiland door een der Engelsche officieren, waarbij door een Belgisch onder daan hulp is geboden, werd aan alle Belgi sche officieren op Urk verboden, voortaan bezoeken van hun landgenooten te on tv an gen. 9. Als een onrechtmatige straf valt te be schouwen, dat intrekking van verlof is op gelegd aan alle op Urk geïnterneerde offi cieren nadat door enkelen hunner in No vember een verijdelde en op zichzelf niet strafbare poging tot ontsnapping was ge daan; terwijl bovendien eenigen dezer ofii- cieren wel niet voor deze poging werden ge straft, hetgeen reglementair ook nimmer ge« schieden mag, doch door zijdelingsche straf maatregelen vexatoir worden getroffen we gens de bij deze poging (het graven van een tunnel) vernielde staatseigendommen, welke schade als uiterst gering moet worden ge schat. 10. Afgezien van de sedert twee maanden, bij wijze van straf, ingetrokken verloven, moet een verloftijd op eerewoord van slechts drie dagen per maand, uit- en thuisreis in begrepen, als te kort worden beschouwd. 11. De kans op ontvluchting voor geïnter neerde officieren moet voor Urk als onein dig veel moeilijker worden beschouwd dan voor die te Bergen, aangezien de eersten bij hun (geoorloofde en niet strafbaar gestelde) ontvluchtingspogingen van Urk behalve een deel van het Nederlandsche vasteland de niet geringe moeilijkheden van twee zeeën Zuiderzee en Noordzee, hebben te overwin nen. om hun respectieve landen Engeland, Frankrijk of België te bereiken; terwijl Duit sche officieren bij hun ontsnappingspogi. gen slechts de zooveel geringer moeilijkho te overwinnen hebben om, zonder één i op hun weg te ontmoeten, van Bergen de D"'tsrhe grens te bereiken. Felth wil deze klachten aan onpartijdige beschouwing onderwerpen. Maar eerst - zegt hij wil ik in 't algemeen iets meede len omtrent mijn verblijf, op dit onzeg' lugubere Urk in wintertijd, en van de standigheden .waaronder ik er aantrof de: beklagenswaardige interneerings-slachtof- fers, het veertigtal vreemde officieren, in him hopeloos sleurleven van den eenen eindeloozen dag na den anderen, op dit ee zame, jammerlijke eilandje." De schets, die hij van Urk geeft, zooati hij 't bij zijn aankomst vond is zeker niel die van een idyllisch oord. 't Was boven- dien een ongunstige dagruw weer, sneeuw storm. Aldus beschrijft hij zijn aankomst „Urk wachtte ons, gehuld in sneeuw; witte lijnen waren getrokken langs de roode daak- jes, en streepen wit veegden langs de door- waaide steegjes. Er vertoonde zich niemand aan het haventje, toen onze torpedoboot daar eindelijk gemeerd lag; slechts een ser geant wachtte me op de hooge houten schoeiing. Hij bracht het militair saluut, en zou me dadelijk naar den Berg brengen, waar het verblijf der geinterneerden staat opgeslagen. Boven de eenzaamheid der straatjes waren weer de waschlijnen gehangen, waaraan het drooggoed nu niet wapperde, doch als ver stijfde vlaggen neerhing, 't Leek even op een straatversiering, maar wrang deed de te genstelling. Zelfs kwam ook even de bleeke winterzon vrij achter de donkere vleiende bui en de top van Urk ving de wintersche zon. nestralen, zoodat de groote witte loods daar boven zich als een zonnevang midden in he' vreemde licht verhief. Eer ik op de houten barak toetrad, bleef ik daar toen staan, om het wijde uitzicht in mij op te nemen: naar alle kanten slechts zee, naar het noorden de vluchtende sneeuw jacht, en een nieuwe duistere bul, die uit hel zuidwesten kwam opzetten; daar-tusschen het valsch-glimmerende schijnsel van lage winter-zon, als in een haastigen lichtbundel het eilandje hullende. Maar een heftige ruk wind warrelde de verschgevallen sneeuw op, en kwam huilend achter den kerktoren ge blazen, buitelde tusschen de grafsteenen van het kerkhofje door, om zich dan woest van kracht op het houten gebouw te storten". Na een kort overzicht van de militaire vooï schriften ten aanzien der geinterneerden schetst Feith dan de houding der Urkerbe- volking, die niet bijzonder vriendelijk is. Zij kijken als een extra-bewaking op de officier ren toe. Ook schrijft Feith omdat de vijftig soldaten van het bewakings-detachement ah len uit gemobiliseerde Urkers bestaan, heerscht hier 'n hechte samenwerking tus schen de ijverige eilanders en de plicht-ge trouwe soldaten, die er gezamenlijk hun In gespannen cipierswerk vervullen Zóó zelfs, dat de vreemde officieren stel lig heel het eiland met zijn onverbiddelijke strenge bevolking tegenover zich zouden vinden staan, indien bij eenige ontvluchting* poging aan een der bewakings-soldaten ver let werd toegebracht. Met dreigende woor den werd zulk een mogelijkheid reeds aan de vreemde officieren voorgehouden. Het was na de mislukte poging, om langs een on» dergrondschen tunnel ik vertel daarvan later meer uitvoerig te ontsnappen, dal onder de Urkers het verhaal de ronde deed, dat de vluchtelingen een poging hadden wdj len wagen, om met ontploffings-middelen hun bewakings-olficieren onschadelijk te ma ken. Toen heeft het woedend gedreigd on* der de bevolking: „Indien er ook s'echtt één haar gekrenkt wars van een der Urker

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2