„DE E EM LAN DER". Dinsdag 11 Januari 1916. BUITENLAND. FEUILLETON. N* 165 14-- Jaargang. DE STERKSTE. Hoofdredacteur) Mr. D.|. VAN SCHAARDENBURO. Uitgevers: VALKHOFF 6 Co. ABONNEMENTSPRIJS: #er 8 maande» voor Amersfoort f 1*00. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Per week (mei gratis verzekering tegen ongelukken) - O.IO. Afzonderlijke nummers 0.O5. Wekelijks bijvoegsel nde Bófhmiich* EuiacriHitv" (onder redaotie van Thérèse van Hoven) per 8 mnd. 50 ets. Wekelijkach bijvoegsel „Pok mé mes" per 8 mnd. 40 cis. Elke regol moorO.I» Dienstaanbiedingen 35 cent* by vooruitbetaling. Groote lettor, naar plaatsruimte. Voor handol en bedrijf bostaan teer voordoolige bopaliugoo tot liot herhaald advorteoron ia dit Blad, bij abonnement. Eono circulaire, bovattonde de voorwaarden, wordt aanvraag toogozondon. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT L Intercomin. Telefoonnummer 66. Politiek Overzicht Het «inde van den wereldstrljd aan de Dardanelien. De 9de Januari 1916 is een gewichtige datum in de geschiedenis van den wereld- strijd Er is in tweeërlei oplicht reden om dien dag bijzonder te gedenken. Vooreerst wegens den ondergang r an hot Engelsche linieschip King Edward VII. Wederom is een yen de iiere zeekasteelen te gronde gegaan, niet in een strijd, die zijn naam zou doen voortleven in de herinnering, maar op de roemlooze wijze waarop zoovele slagschepen reeds in dezen zeeoorlog hun graf hebben gevondenhet schip is op een mijn geioo- pen en gezonken. Dit verlies, hoe gevoelig ook op zich zelf, zal op den loop van den strijd niet van invloed zijn. De Britsche vloot is machtig genoeg om het verlies ook van dit linieschip te kunnen dragen. Er is een schip meer verloren gegaan, maar de heer schappij over de zeeën blijft aan Groot-Brit- tannië verzekerd. Van meer gewicht is het andere feit, dat zich op den 9en Januari heeft voorgedaan de ontruiming van Sedd ul Bahr. Men kan niet zeggen, dat dit feit bij verrassing is ge komen. Toen den 20en December van het vorige jaar de stellingen, die de geallieer den sedert Augustus aan de noordkust van het schiereiland Gallipoli bezet hielden, ont ruimd werden, werd reeds voorspeld, dat de ontruiming van Sedd ul Bahr spoedig zou volgen. Van de stellingen aan de Anzac- en Suvla-baaiën verklaarde de militaire speciali teit van de Temps, generaal de Lacroix, ronduit, dat de geallieerden te wachten had den, dat hunne troepen over weinige weken in zee zouden worden gejaagd, wanneer de Duitsche zware artillerie over den kort te voren geopenden landweg op Gallipoli in stelling zou zijn gebracht. Ook de stelling bij Sedd ul Bahr werd op den langen duur tegen vèr dra gend geschut van het allerzwaarste kaliber onhoudbaar geacht. Met die opvatting komt overeen het besluit tot ontruiming, dat eer gisteren ten uitvoer is gelegd. Over de wijze waarop de ontruiming is geschied, krijgt men eene nieuwe editie te hooren van 't geen is gezegd na het gebeur de op 20 December. Het officieele Engel sche bericht houdt in, dat het geheele ver- Hes zich heeft bepaald tot één man, die ge wond is. Er zooi dus ditmaal nog meer stof tot roemen zijn op het beleid van het leger bestuur dan drie weken geleden, want toen zijn er twee gewonden geweest. Van Turk- sche zijde wil men dat niet laten gelden; men zegt daar, dat de ontruiming is geschied onder zwaren strijd en met groot verlies voor de aftrekkenden. Wie in dezen pennestrijd gelijk heeft, kan ons koud laten. Wat doet het er toe of de geallieerden met meer of minder kleerscheuren, of geheel zonder kleerscheuren, uit Sedd ul Bahr zijn afge trokken? De hoofdzaak is, dat zij weg zijn getrokken. Wat maakt het uit, of de bevel hebbers van de geallieerde troepen met meer of minder beleid den sr"ocht hebben bewerkstelligd! Niet daarnaar wordt de ver dienste van een krijgsbevelhebber afgeme ten, maar naar het succes, dat hij met zijne ondernemingen behaalt. En als men dien maatstaf aanlegt, dan bestaat in.dit geval in 't geheel geen verdienste. Met het terugne men van de geallieerde troepen uit de stel lingen aan de Anzac- en Suvla-baaien is erkend, dat de Dardanellen-onderneming fiasco heeft geleden; de ontruiming van Sedd ul Bahr heeft op die erkenning het zegel gezet. Dat is het alles overwegende feit, waarop het hier aankomt. Niet zonder dat de lippen zich tot een glimlach plooien, kan men, wetende welk feit zich den 9en Januari heeft voorgedaan, lezen de hier volgende zinsneden, die voor komen in den Spectator van den 8en: „Het is de vaste en onherroepelijke politiek van de geallieerden, dat aan het einde van den oorlog Rusland blijvend gevestigd zal zijn in Konstantinopel en den Bosporus en de Dardanelien bezetten zal, zoodat nooit meer Rusland zal zijn opgesloten, zooals het was gedurende dezen oorlog, in door ijs bevloerde wateren. Wanneer er Duitschers zijn, i^waas genoeg om te meenen, dat er nog eene paitij in Groot-Brittannie is, die ter elfder ure zich zou verzetten tegen zulk eene rege ling, dan kunnen wij hun mededeelen, dat zij zich vergissen. Zulk een partij bestaat niet. Integendeel, het Britsche volk is niet alleen bereid zich bij zulk eene regeling neer te leggen, maar bekijkt haar met de oprecht ste sympathie en genoegen. Het zal een welkome dag zijn, als onze dappere bond- genooten in staat zijn den standagrd van Sint-Andreas te hijschen in de stad Kon stantinopel, den Bosporus en de Dardanel ien ie bezetten en Konstantinopel te maken tot wat het behoorde të zijn: een van de grootste havens van het christendom." Eén dag nadat dit werd afgedrukt is het feit geschied der ontruiming van Sedd ul Bahr, waarmee voorgoed is prijsgegeven de op 19 Februari 1915 begonnen onderne ming, die ten doel had den toegang naar Konstantinopel met geweld te openen voor de geallieerden. Men behoeft dat feit slechts aan te stippen om te doen voelen, hoe ver de afstand is, die de geallieerden scheidt van wat hier wordt aangeduid als hunne „vaste en onherroepelijke politiek." Zij zijn daarvan verder dan ooit verwijderd, en men doet geene vermetele uitspraak, wanneer men zegt, dat de uitkomst van den bijna elf maan den omvattenden strijd heeft aangetoond, dat dit doel voor hen onbereikbaar is. De oorlog. Berlijn, 10 Jan. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Ten noordwesten van Massiges, in de streek van de hofstede Maisons de Cham pagne, leidden aanvallen van onze troepen- deelen tot het nemen van vijandelijke waar nemingsposten en loopgraven over eene lengte van verscheidene honderden meters. 423 Franschen, waaronder 7 officieren, vijf grootere en zeven kleinere mijnwerpers vie len in onze handen. Een Fransche tegen aanval ten oosten van de hofstede mislukte. Een Duitsch vliegtuigeskader viel vijande lijke etappen-inrichtingen in Furnes aan. P a r ij s, 1 O J a n. (Havas). Namiddagcom muniqué. In Champagne ontwikkelde de vijand heden de gisteren door hem met een 1 - rig bombardement vooral een van stikbommen aangekondigden aanval. In den loop van den dag en des nachts proefde hij niet minder d< vier aanvallen op een front van n' ht K:'ometers. Overal decimeerden ons -uur d.n vijand en bracht zijn aanvallen tot staan. Hij kon slechts een oogenblik voet krij -n op twee punten van onze eerste linie ten noordoost envan de Butte de Mesnil c.ten westen van den Mont Pëtu. Een krachtige tegenaanval verjoeg hun aan -ds weer. Hij bezet nu nog slechts twee kleine elemen ten van vooruitgéb. achté loopgraven. Londen, 10 Jan. (R.) Communiqué van het hoofdkwartier in Noord-Frankrijk. Vandaag is de artillerie werkzaam geweest bij Fauquissart, in het Bois Grenier, bij St. Elol en in de buurt van Yperen. Een vijandelijk vliegtuig heeft bommen geworpen bij Strozello, Hazebrouck en St.- Omer. Een vrouw en een kind werden ge dood. B e11 ij n, 10 Jan. (W. BBericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. De toestand op het oostelijk oorlogstoo- neel is in het algemeen onveranderd. Bij Berestiany werd de aanval van eene ster kere Russische afdeeli-é, afgeslagen. Weenen, 10 Jan. (W. B.) Officieel bericht van heden 'ag. In Oost Galicië en aan de grens van Bukowina hadden gisteren geene grootere gevechten plaats. Alleen bij Toporoutz werd des avonds een vijandelijke aanval afgewe zen, Verder is er niets nieuws gebeurd. Petersburg, 10 Jan. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Het was gister over 't algemeen rustig op het geheele front. In Galicië en ten oosten van Czernowitz toonde de vijand, die enorme verliezen ge leden heeft door onzen snellen en hevigen slag en in verwarring is gebracht door zijne hardnekkige en vruchtelooze aanvallen tot herovering van de verloren stellingen, gis teren den geheelen dag volstrekt geene werkzaamheid. Zijne zwakke pogingen om door artillerie-vuur en handgranaten het werk van onze troepen, die de den vijand ontnomen stellingen versterkten, te verhin deren, waren overal zonder succes. Weenen, 10 Jan. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Afgezien van artillerie-gevechten in den omtrek van Görz, in het gebied van den Col di Lana en in den sector van Vielgereuht, hadden er aan het Itallaansche front geene gevecht-actiën plaats. Berlijn, 10 Jan. (W. .1) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. In den Balkan is niets nieuws gebeurd, Weenen, 10 Jan. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Onze tegen Berane oprukkende colonnes wierpen de Montenegrijnen wederom van verscheidene hoogten en bereikten Broca. Ten noorden van deze plaats werd de oos telijke Limaoever van den vijand gezuiverd. De troepen, die op de hoogten sneeuw van een meter diepte hebben te ov erwinnen, ver richten prachtig werk. Aan de Tora zijn ar tillerie-actiën en schermutselingen. De gevechten aan de zuid-westelijke grens van Montenegro houden aan. Londen, 10 Jan. (R.) Montenegrijnsch communijué. De hardnekkige strijd aan het Ipekfront duurt voort. De Montenegrijnen waren, of schoon zij den vijand bij herhaling met enorme verliezen terugsloegen, genoodzaakt Berane te ontruimen. Het Oostenrijksche of fensief mislukte tegen Rogiro en Moskavatz, maar na het hernemen van Tonriek waren de Montenegrijnen genoodzaakt terug te gaan naar den linkeroever van den Lim. De Oos tenrijkers deden een woedenden aanval ge durende verscheidene dagen op den Lovcen- berg onder dekking van de oorlogsschepen en de forten van Cattaro; zij slaagden met de hulp van gassen in het bezetten van Kuk en Rastatz. De strijd duurt voort. Konstantinopel, 9 Jan. (W. B.) Volgens een bericht uit Athene hebben de gezanten van de vierbondstaten daar een protest igediend tegen de door de Franschen op Mytilene verrichte arrestatiën. Deze ar- restatiën doen vermoeden, dat Mytilene tot eene operatiebasis zal worden gemaakt. B e r 1 ij n10 Jan. (K. N.) Uit Lugano wordt aan het Berl. Tagebl. geseind, dat de te Saloniki gevangen genomen consuls thans te Toulon zijn en aldaar gevangen ge houden worden. De Petit Parisien spreekt met nadruk het bericht tegen, dat zij zullen worden vrijgelaten. Petersburg, 10 Jan. (Tel.-agent- schap.) Communiqué van den grooten gene- ralen staf. in de kuststreek bekroop eene afdeeling verkenners in den nacht van den 8en onder een hevig vuur van de Turken de brug, die den rechteroever van de Arkhave verbindt met een der door den vijand bezette eilan den; zij vernielde die brug en keerde zonder verliezen terug. Londen, 10 Jan. (R.) De minister van Indië Chamberlain deelde in het Lagerhuis mede, dat eene Engelsche colonne op den rechter-oever van de Tigris eene vijandelijke stelling heeft genomen en twee kanonnen en 700 gevangenen buit heeft gemaakt. De strijdmacht die oprukt om Kut el Amaru te ontzetten, heeft tegenstand ondervonden van drie Turksche divisiën; maar den 9en heb ben de Turken zich terug getrokken. Zij worden door de Engelschen vervolgd. Generaal Nixon is door zijne slechte ge zondheid genoodzaakt zijn commando neer te leggen. Zijn opvolger is generaal Percy Lake. Salonik 10 Jan. (Havas). De Jeanne d Are bombardeerde het station van Mersini (zuidkust van Klein-Azië), dat geheel vcr> woest werd. Alle voorraden, die er opgesta peld waren, gingen in vlammen op. Londen, lOJan. (R.) Officieel bericht. De postmeester-generaal Herbert Samuel is benoemd tot Home Secretary in plaats vun Sir John Simon, die is afgetreden omdat hij zich met het dienstplichtvoorstel van i' re geering niet kon vereenigen. Tweede telegram. Anderson, lid van het lagerhuis en afgevaardigde van de arbeidspartij, zal morgen de verwerping van het dienstplicht-ontwerp voorstellen. Een lid van de liberale partij zal dit voorstel steu nen. Aan den anderen kant wordt officieel me degedeeld, dat de arbeidspartij de uitnoodl- ging van den premier Asquith, om morgen met hem zekere punten van het wetsontwerp tte bespreken, heeft aangenomen. Petersburg, 10 Jan. (Havas). De minister van buitenlandsche zaken Sazonow verklaarde aan den correspondent van de Daily Chronicle, dat de in het buitenland en het binnenland gedane pogingen om een af zonderlijken vrede met Duitschland te slui- ten, krachtiger zijn geweest dan de wereld kan weten. Die pogingen zijn nog niet opge geven; maar het grootste gevaar is voorbij, want de Russen van alle rangen en standen zien het gevaar thans duidelijk in en zijn eensgezind om het af te wenden. De minis ter verklaarde nooit vaster van vertrouwen te zijn geweest dan tegenwoordig. Het is slechts eene vraog van tijd en hulpbronnen- De oorlog zal beslist worden op de zelfde fronten, waar hij begon, namelijk ln Polen en in België. De Belgische kwestie is voor Engeland en Frankrijk wat de Poolsche kwestie voor Rusland is. De geallieerden zul len strijden, totdat de beide landen aan de Duitsche klauwen ontrukt zijn. Ber 1 ij n, 10 Jan. (W. B.) Naar aanlei ding van het Stockholmsch bericht uit de Politiken, te Kopenhagen, dat er op de kust van Gotland reddinggordels zijn aange spoeld, die van een in den storm op Nieuw jaar vergaan Duitsch oorlogsschip afkomstig zijn, vernemen wij van bevoegde zijde, dot er geen sprake is van een ramp, die aan een Duitsch oorlogsschip is overkomen. Van- neer er thans in het Oostelijk deel van de Oostzee meermalen wrakstukken, boeien, zwemgordels en dergelijken worden aange troffen, dan kunnen zij slechts afkomstig zijn van den ondergang van de Bremen. De menschen verraden hun geheime be doelingen nooit sterker dan wanneer hun plannen mislukken. ROMAN VAN ANNA WAHLENBERG. Geautori-seerde vertaling door B. NORTAKKER. 12 „Toch niet." zei ze. „Indien hij je een op voeding lieeft gegeven is hij er ook verant woordelijk voir, dal je de natuurweten schappen bestudeerd hebt. En hii heeft geen recht je te verhinderen op een weg. dien hij je zelf heeit aangewezen-" DU pleidooi was misschien niet zeer lo- jtisch, en het lokte een glimlach op zijn lip pen. Toch was het opwekkend, en hij voeld^ lijn mcnschenwaarde groeien, nu zij hem op zijn rechten wees. En plotseling leek hem het Voorstel vaai zijn vrienden volstrekt niet on uitvoerbaar. Strijd was het toch in elk geval wel waard, al was het ook maar om haar te Iconen, dat hij het durfde.... „En een wek. dien hij mij gedeeltelijk heeft feiten gaanvulde hij haar zin aan. ..Iiij laat mij materiaal verzamelen voor raijn boek, Jh dat dicht bij huis kan gnchieden, hij ■eert ©iets tegen mijn proeftuin, en keurt onderzoekingen goed zoo Ung het ïuaar niet ten nadeel van mijn schoolwerk is. Maar dat behoef ik toch niet af te breken 0111 voor een jaar tropische studiën tc maken? En ik heb er werkelijk over gedacht vader tc vra gen Hij hield op. want het was niet volkomen waar. wat nu over zijn limoen kwam. Hij had immers neen tegen zijn vrienden gezegd, en had geen oogenblik vóór nu er aan gedacht dit ongerijmde voorstel aan zijn vader te doen. Maar nu was de gedachte e in elk geval „eraan gedacht aan vader te vragen", her haalde hij wat zekerder, „of zulk een onder breking zoo veel te bet eek enen heeft." „Ja. doe dat," barstte Blenda vol geestdrift uit „Het zou goed voor je zijn er uit te ko men." Haar stem had een warmen klank, die zijn oor streelde. Zij verachtte hem dus niet al te zeer en geloofde misschien wel aan zijn be kwaamheid en aam zijn toekomst. En nu gaf hij zich zonder voorbehoud over aan zijn nieuw ontwaakte hoop. Die scheen hem niet meer zoo moeilijk te verwezenlijken, en liij verklaarde aan Blenda de pas ontdekte gron den. waarop hii zijn verwachtingen kon steu nen. Kjell Borin zou immers met het nieuwe jaar als leeraar aan de school verbonden worden, en ais na-bloed verwant, een zuster- zoon van den rector, moest hij een goede po sitie hebben, die eveneens in evenredigheid stond met zijn reeds bewezen bekwaamheid. Tot den volgenden herfst zou hij zich heel goed op de hoogte kunnen stellen, zoodat hii Birger gedurende zijn afwezigheid kon ver vangen. Op hem zou vader best kunnen ver trouwen. .Ja, vraag liet oom Simon, ca nu naar hem toe. nu dadelijk!" spoorde Blenda hem aan. Maar deze haast stond Birger ni-et aam. Hii wilde op een passende gelegenheid wachten, „later op den avond of den volgenden mid dag". verklaarde hij. In afwachting van deze gelegenheid begon hij echter te sprekan over hot doel van de reis, de tropisohc landen, die hij nu nog na der was gekomen dan zooeven. toen liij met de hand op liet schrift zat te droomen. Hii beschreef de flora, die hij kende, maar nooit had zien bloeien. Ilii beschreef die zoo vol verlangen, alsof het voor hem het beloofde land was. E11 de blauwe schriften lagen ver gelen op een hoek van de schrijftafel en hei papier mei de sommen op een anderen. IX. De vraag was gedaan. Ze waren op weg naar huis van hun dage- lijkschen arbeid, en hadden gesproken over Kjell Borin en welk een aanwinst hij zou zijn voor de school De rector beschouwde hem als een zeer waardevolle onderwijs kracht. En nadat hii een lange lofrede op dezen vcclhelovenden nieuwen leeraar had gehouden, begon Birger het gesprek te leiden naar de mogelijkheid van een semester voor zich zelf, een tamelijk lang semester, ver scheiden maanden, misschien een jaar. mis schien zelfs iets meer. En toen kwam het groote woord er uil. de studiereis naar Zuid- Amerika. De rector bleef midden op het trottoir staan, tnsschcn alle menschen. en keek zijn zoon vf het hoofd tot de voeten aan. Daarna lichtte hij ziin hoed op van het voorhoofd en wilde welen wat Birger ermee bedoelde. Maar hij wachtte niet op het antwoord. „Ik dacht dat we over die zaak uitgespro ken waren", zei hij. zijn wandeling in een heel wat haastiger tempo vervolgend dan te vo ren. Birger moest groote stappen nemen om hem bij tc houden, n ..Maar vader, 't is immers niet de kwestie van mijn beroep, maar „Ja zeker is het <lat. Het begint met een semester/eerst zou bet canige maanden du ren. toen iels langer dan een jaar. Toen werd het een expeditie. Dit duidt op voortzetting, ik kan niet anders zien. Maar ik wil geen voortzetting, waar we eenmaal een einde gemaakt hebben. Ik wil den grond, waarop ik gebouwd heb. niet omgewerkt hebben. Wat gedaan is. moet gedaan blijven. Birger zweeg en zwijgend liepen ze verder naar huis. Geen woord werd verder op de geheele wandeling meer gesproken. En toen ze, thuis gekomen, weer met elkaar spraken, was het over heel andere dingen. Gedaan was gedaan. Ook op dezen avond werd er op de deux van Birger geklopt. En toen hij .binnen" riep, vertoonde zich dezelfde bezoekster in de deur als den vorigen avond. „Nu", vroeg ze. terwijl de nieuwsgierigheid uit haar schitterende oogen blonk. Een korte lach het antwoord. ,Jk begriin niet, boe Ik gisteravond zoo'n idioot kon zijn", zei hij. mei een lach voi bit terheid ..Om te droomen over iels. waarvan ik moest weten dat het een onmogelijkheid is1 -Het was dus oeen?" „Een duidelijk, onherroepelijk neen." Blenda's rond gezicht vertrok van veronb waardiging. en ze heet op haar onderlip. „Weet ie wat Birger," zei ze. „als i'; kw was. ging ik toch." Hij staarde hajuc aan. Daar was de opwekkking oru een man tv ziin, zich los te rukken van alle hinderlijke banden, om een vrije, groote daad te verrich ten. de opwekking, die zoo dikwijls in hem zclt weerklonk. Maai' sterker klonk ze. nu ze uit den mond van een ander, en dat vooral van een meisje kwam. Een meisje moest hem voorhouden, datI Schaamte brandde in zijn borst en daarna toorn, omdat hij steeds door schaamte vervolgd werd. Was het ziin moederlijk erfdeel dal dit stavenmerk in rijo natuur had gebrand Maar hii onderdrukte onmiddellijk deze ge dachte. De levensverhoudingen waarin hi| geraakt was. maakten hem zoo onvrij. Blendai moest dat toch inzien. „Toch vertrekken", hertiaaide hii. „Zou iU dag in dag uit kunmen aannemen, jaar na jaar, na je kindsheid tot ver in je jeugd zonder ie gebondem te voelen Volgde jij altijd je eigen zin toen ie bij ic pleegmoeder was „Ja, natuurlijk deed ik dat. zij ongeliitf had en ik geliik," antwoordde Blenda zon der zich te bedenken. '7 t.Y'l

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 1