f»T EMILTON WHNHAKDEL J. I. SCHOTERMAN Zn. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Utrechtscheslraat 34. Telei. 145. Francisco, waarna mevr. PnmorvdtHirschmann Sn Kaar slotwoord cr op wees, dot het beter was iets te doen voor den vrede den stil te zitten. Ontvangst van de Amerikaansche Journalisten door de Neder* landsche pers. Ter eere van het groot aantal Amerikaon- Eche journalisten, die met de Ford-expeditie naar Europa zijn gekomen en van de Ameri- kaansche dagblad-correspondenten, die reeds langer in Den Haag vertoeven, heeft het bestuur van den Nederlandschen Jour nalistenkring een vriendschappelijke bijeen komst georganiseerd op Vrijdagavond 14 'Januari in de groote zaal van Restaurant De Twee Steden, Buitenhof, Den Haag. Gasten zijn uitsluitend de Amerikaansche beroeps-journalisten (dames en heeren), die ïich thans in Den Haag bevinden. Zij ver tegenwoordigen de groote dagbladen van de voornaamste steden der Vereenigde Stoten. Op verzoek van het Kringbestuur zullen de volgende heeren een korte voordracht houden (hoogstens een kwartier)prof. C. van Vollenhoven over Nederland's inter nationale positie en politiekde heer H. Co- iijn, over onze Koloniënmr. C. J. A. Ever wijn. over Nederland's economische ont wikkeling r een van de bestuursleden van de Neder!. Overzee Erust Mij., over Neder land's scheepvaart en de N. O. T. Voorts zal 'door mej. Coba Heijl, die geaccompagneerd zal worden door mej. Nancy Stoop, gezon gen worden het Wilhelmus en eenige lie deren van Valerius en zal de avond verder con kennismaking en vriendschappelijke conve "tie ^cwijd zijn. Alle leden van den Nederlandschen Jour nalistenkring hebben uitsluitend op ver toon van hun diploma toegang tot deze bijeenkomst, welke om 8 uur precies door den Kringvoorzitter mr. Pl»mp van Duiveland tal worden geopend. (Avondkleeding). Oe maïs-kwestie. Naar wij vernemen, is thans de maïs- quaestie in dier voege opgelost, dat van het quantum van 225.000 ton per kwnrfaa! of ge middeld 75000 ton per maand, hetwelk ten gevolge van de limiteering door de Engel- sche regeering van den maïs- en rogge-aan- voer in ons land, mag worden geimporteerd, ©nze Regeering 30.000 ton per maand zelf «al aankoopen door haar agenten, terwijl de overige 45000 ton per maand door de im porteurs zal kunnen worden aangevoerd, met dien verstande evenwel dat zij de door hen te iiqporteeren hoeveelheden aan de Regeering zullen moeten verkoopen, alvo rens van de N. O. T. consent te kunnen krij gen tot verlading. Kolen* distributie. Men meldt uit Den Haag: In de commisie voor de kolen-distributie «ijn benoemd tot lid F. A .Fenterer van Vlissingen, te Utrecht tot plaatsvervangend lid J. R. Pilaar, lid der firma Hengstenberg Co., te Utrecht. Rijkskolendistributle. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van de Rijkskolendistributie mr. dr. F. J. W. Frowein, voorzitter van de directie der Staatsmijnen in Limburg en is ingesteld een commissie van advies voor de kolendistribu- tie, waarin zijn benoemd tot lid tevens voor zitter prof. I. P. de Vooys te 's Gravenhage, tot lid tevens plaatsvervangend voorzitter mr. J. C. A. Everwijn, administrateur, chef van de afdeeling Handel van het departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel te 's Gravenhage; tot leden: F. A. Fentener van Vlissingen, directeur van de Steenko- len-Handelsvereeniging te Utrecht; mr. E. P. van Lanschot, oud-burgemeester van Breda; W Schweitzer, directeur van de Maatschap pij tot Exploitatie van de Steenkolenmijnen „Laura", en „Vereeniging" te Eygelshoven; D. W. Stork, lid van de firma Gebrs. Stork Co. te Hengelo (O.); W. van der Vorm, directeur van de Scheepvaart- en Steenko len-Mij. te Rotterdam; D. F. G. Waller, di recteur von de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft; tot plaatsvervangende leden: J. Gel derman, industrieel te Oldenzaal; J. van Hasselt, voorzitter van de Maatschappij van Nijverheid, te Heemstede; W. AV. Hoore- man, directeur van de Maatschappij tot Ex ploitatie van de Steenkolenmijn Oranje-Nas- sau, te Heerlen; P. C. Jongeneel, directeur van de N. V. Furness" Scheepvaart- en Agentuur-Mij., te Rotterdam; A. B. Michiel- sen, burgemeester van Haarlemmerliede, te Halfweg, voorzitter van de Vereeniging van Kleine Stedelijke en Plattelandsgemeenten in Nederland; J. Th. Pilaar, lid der firma Hengstenberg Co., te UtTecht. Post in beslag genomen. Naar uit IJmuiden gemeld wordt, heeft de Engelsche regeering de post aan boord van het van Lissabon komende Nederlandsche stoomschip „Euterpe" in beslag genomen en van boord gehaald. De brievenzending van Curasao voor Nederland bleek bij ontvangst met de „Zee- iand"~boot te Vlissingen door de Engelsche censuur te zijn geopend. Een 15-tal aange- teekende stukken waren in Engeland achter gehouden. De soda -distributie. De commissie inzake de distributie van éoda is thans ingesteld. Met de zorg voor den aanvoer en distributie van soda zijn bij Ken. Besluit belast de heeren: P. M. Cochius, di recteur der Naaml. Venn. Glasfabriek Leer dam, v.h. Jeekel Mynssen Co., te Leer dam, voorzitter der commissie; I. IJssel de Schepper, directeur van de Stoomzeepziede- rij „de Hamer", v.h. T. P. Viruly Co., te Gouda, secretarisA. G. van Anrooy, voor zitter van den Bond ter bevordering van de waschindustrie in Nederland te Zaltbommel Lambert de Beer, voorzitter der vereeniging an Tilburgsche fabrikanten van wollen stof te Tilburg; D. C. M. van Bentveld» direc teur van de Naaml. Venn. Rotterdamsche Soda- en Chemicaliënfabriek, v.h. C. Kort man en Schulte te Rotterdam; J. W. Dek ker, lid van de firma Jan Dekker te Wormer- veer en J. de Jong, referendaris aan de af deeling „Handel" van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, te 's-Gra- venhage, leden. De commissie heeft in opdracht al het mo gelijke te doen ter bevordering van den aan voer van soda en tot regeling van de dis tributie en zal daartoe zeer spoedig bijeen komen, ten einde de in verband hiermede noodige regelingen te heffen. De belasting op de oorlogswinst. Men meldt uit Den Haag aan het Hbld.: Het Kamerlid Schaper heeft in zijn Kerst rede te Amsterdam gezegd, dat de Staats commissie inzake eene belasting op de oor logswinst binnenkort met een ontwerp 20U komen, dat eenige millioenen zou opbren gen. Wij kunnen nader hieromtrent het vol gende mededeelen: Een subcommissie uit de ruim dertig leden tellende Staatscommissie, welke subcommis sie uit de zes belastingambtenaren bestaat, die deel der commissie uitmaken, heeft een voorontwerp opgemaakt. De memorie van toelichting van dit voorontwerp is behandeld in de eerste vergadering der commissie, welke half December is gehouden. In die vergadering bleek groot meeningsverschil te bestaan omtrent het belastingobject. Verschillende leden der commissie heb ben na genoemde vergadering nota's inge diend, waarin zij him standpunt uiteenzet ten. Het voornemen bestond, dat de commis sie in den loop dezer maand weder zou ver gaderen. Uit een en ander volgt, dat een definitief ontwerp der commissie nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. Duurtetoeslag voor gepensioneerden. Het bestuur der Pensioenvereeniging voor burgerlijke ambtenaren heeft een adres ge zonden aan den minister van financiën, waarin het er op wijst, dat de weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren ook na de verhooging der pensioenen met 15 pet. en 7lijden tengevolge der prijsstijging van de eerste levensbehoeften en dat uit de balansen van het Weduwen- en Weezen- fonds met vrij groote zekerheid is af te lei den, dat het batig saldo een verhooging der pensioenen zal toelaten, waarom het be stuur den minister verzoekt spoedig tot een tijdelijken toeslag van 2 pet. op de pensioe nen van weduwen en weezen over te gaan. Melkoorlog en de gevolgen. Dinsdagmorgen zijn van uit Middelburg reeds 1050 liter melk naar Rotterdam ver zonden en er zijn contracten voor geregel de levering afgesloten. Nederlandsche correspon dentie op de „Persi a." De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend dat zich aan boord van het Engelsche stoomschip Persia, het welk den 30sten December j.l. is veronge lukt, onder meer bevond de correspondentie uit Nederland voor Aden, Egypte, Britsch- Indië, Straits Settlements en Oost-Azië, welke in het tijdvak van 16 tot en met 22 December 1915 ter post is bezorgd. Schieten op smokkelaars. Gisterennacht hebben bij Ottersum mare chaussees geschoten op een troepje smokke laars, die mee trachtten uit te voeren. Hier bij werd een meisje van 15 jaar, dochter van den arbeider H. uit Gennep, in het on derlijf getroffen. Zes personen zijn aange houden. Het meisje is naar het ziekenhuis te Gennep overgebracht. Duitsch vliegtuig in zee. Bij de Noordhinder is een Duitsch vlieg tuig in zee neergekomen. De vlieger is aan boord van de Noordhinder gehaald door de sloep en zal door een sleepboot worden af gehaald. Vliegmachine aange schoten. Te Philippine kwam, naar De Msb. mee deelt, een Duitsche vliegmachine zeer laag boven den St. Pieterspolder nabij Den Post hoorn. De machine werd raak geschoten in den benzinemotor. Even over de Belgische grens daalde de vlieger. M ij n e n. In de laatste dagen zijn te Terschelling 10 mijnen aangespoeld, die thans alle onscha delijk gemaakt zijn. Gemeentewerken te Assen. Voor de vacante betrekking van directeur der gemeentewerken te Assen, hebben zich 69 sollicitanten aangemeld. In de gister gehouden vergadering van aandeelhouders in den Spoorweg Zwolle Blokzijl is benoemd tot directeur mr. J. A. Willinge Gratama te Zwolle. De waarde van den grond. Te Twekkeloo heeft de boerderij Bekkeveld, bij na 15 Hectaren groot, bij publieken verkoop niet minder dan ƒ31,992, of ƒ2200 per Hectare, zandgrond opgebracht. (N. v. d. D.) Het dienstweigerings-manifest. Voor de rechtbank te Leeuwarden is gis teren behandeld de zaak van de heeren J. S., L. de B. en J. F. van D., resp. predikanten te Beetgum, Oenkerk en Pietersbierum, be schuldigd van opruiing en verspreiding van een oproerig geschrift (het bekende dienst- wiegerings-manifest). Het eerst kwam ds. S. voor. Deze bekende het manifest mede te hebben onderteekend en dat de inhoud zijn geheele instemming Reclames. r per anker f 34.—. per flesch - 0.85 plu» f 1.5© per anker acelfns. heeft. Om meer onderteekenaren van ver schillende richting te verkrijgen, heeft men op de tweede vergadering te Utrecht het christelijk motief, dat in het voorloopig ma nifest was opgenomen, eruit gelaten. Bekl. heeft dat prijsgeven van het christelijk standpunt betreurd; aanvankelijk had hij ook bezwaar tegen een nieuwe aan het manifest toegevoegde zinsnede, doch toen men hem uitlegde, wat daarvan de bedoeling was, heeft hij vrijheid gevonden ook het zoo ge wijzigde manifest te teekenen. Een recht- streeksche opruiing tot dienstweigering ligt er zijns inziens niet in en hij hoopte, dat door zijn getuigenis dit ook in anderen le vendig zou worden en het bij dezen op den een of anderen tijd tot een uitleving zou komen. (De bedoelde toevoeging luidt: „im mers wij beschouwen dienstweigering als een der middelen, welker samenwerking het militarisme zal vernietigen, waarbij ^e per soonlijke dienstweigering groote zedelijke waarde heeft, mede om tot massale dienst weigering te geraken"). De president zag in het gebeurde wel de gelijk opruiing tot dienstweigering en be klaagde moest erkennen, dat de consequen tie er toe kan leiden, maar wonneer een zaak goed is en zoo beschouwde hij deze dan is ze altijd goed, ook in dezen tijd, nu de menschen hier althans nog nuchter over de zaak zou kunnen nadenken. Op de opmerking van den president, dat beklaagde dan ook de consequenties van zijn daad moet aanvaarden, ook dat bijv. de soldaten desnoods zouden worden gefusi- leerd. Als het bij allen monr een rotsvaste overtuiging werd, zou daarvan geen sprake zijn, meende beklaagde, maar desnoods kan men alle gevolgen vari een goede daad aan vaarden en beklaagde herhaalde tot besef te hebben, dat hij goed deed. Van een propaganda onder de militairen alleen was trouwens in dit geval geen spra ke. Opzettelijk naar de menschen toegaan, om hen in de bedoelde richting te leiden, zal beklaagde ook niet doen, omdat hij den ernst van zulk een daad inziet, maar komt iemand bij hem, zeggende, dat hij op chris telijke motieven den dienst wil weigeren, dan zal beklaagde hem in zijn voornemen stijven. Op de vraag, of beklaagde er be zwaar in zou zien het manifest te ondertee kenen, als eenmaal was uitgemaakt, dat dit strafbare opruiing was, was het antwoord, dat beklaagde daartegen geen bezwaar zou hebben. In het manifest heeft iedere groep van ondertekenaars zijn motieven terugge vonden; beklaagde ook de zijne. Wat ande ren er uit lezen, daarvoor is hij niet verant woordelijk. Als getuigen werden gehoord ds. Boers en ds. De Baan, deze laatste in plaats van dr. L. A. Baehler van Paterswolde, die ver klaarde zijn lidmaatschap van de Ned. Herv. kerk te hebben opgezegd, omdat hij geen lid van een militairistische kerk meer wilde zijn. Deze werd dus vrijgesteld. De officier was van oordeel, dat in het ma nifest de dienstweigering ten duidelijkste is beschreven. Of het manifest een geschrift is, waarin tot een strafbaar feit wordt opge ruid, beantwoordt de officier bevestigend (art. 132 wetboek van strafrecht). Op de woorden komt het minder aan dan op den zin. Spreker verwijst in dit verband naar de rede door Shakespeare aan Marcus Antoni- us naar aanleiding van den moord op Julius Cesar in den mond gelegd. Aan beklaagde zijn twee feiten ten la§te gelegdmedeplichtigheid tot opruiing bij geschrifte en verspreiding van een opruiend geschrift. Spreker acht hem schuldig aan op ruiing in het openbaar bij geschrifte. De oorlog, zei spreker, zou zijn tegen te gaan door geleidelijke organisatie van staat en ge meenschap, zooals de Anti Oorlog Raad dit wil. Spreker zou dit standpunt tegenover dat door beklaagde verdedigd elders willen ver dedigen. Hier echter plaatst de ambtenaar zich op het standpunt, dat de overheid deze menschen niet straffeloos kan laten begaan, omdat zij dan in haar plichten als overheid te kort zou komen. De eisch luidde 1 maand gevangenisstraf. Beklaagde verdedigde zich zelf. Het gaat, zegt deze, voor hem om de vraag, of hij het Evangelie mag verkondigen, zooals hij dit verstaat. Uit zijn aard is het Evangelie revo- lutionnair en Jezus werd ook als opruier be schouwd. Beklaagde gaat mee met het „wie het zwaard trekt, zal door het zwaard ver gaan." Gebruik van het zwaard zal noch den staat noch vrouw en kinderen noch eigen leven ten goede komen. Het eenige, wat men met het zwaard bereikt, is, dat het scha de toebrengt aan zijn ziel. Als nu iemand tot mij komt, zegt beklaagde, wat moet ik doen, als Christen Dan zal hij dezen die opvatting mededeelen. Beklaagdé gevoelt dit niet als opruiing, al kan hij begrijpen, dat de staat dit wel doet. Spreker stelt zich niet op het standpunt van deze. Hij is predikant en moet het Evangelie verkondigen en bren gen aan die menschen, die allen in God een vader hebben. Een demonische macht drijft de menschen naar den afgrond. Spre ker heeft dit gevoeld en heeft hun willen toe roepen keert terug. Dit en niets minder heeft hij willen getuigen. Aan de rechtbank laat spreker het over, wat zij heeft te doen. Mocht ze hem veroordeelen, hij veroordeelt haar niet. De rechtbank moet misschien zoo handelen. Spreker weet ook wat hij moet doen. Een ieder zij in zijn gemoed ten volle verzekerd. Ook tegen ds. de B., die ook zijn eigen verdediging voordroeg, en tegen ds. v. D. werd 1 maand gevangenisstraf gevraagd. De zitting werd door een buitengewoon tal rijk publiek bijgewoond. (N. R. Ct.) Dienstweigeraar veroor deeld. De Krijgsraad te 's Gravenhage ver oordeelde M. A. R., landstormplichtige, af komstig uit Leiden, ter zake van principieele dienstweigering tot 2 maanden mi'ifaire ge vangenisstraf in te gaan 26 November. De krijgsraad nam aan dat een lichte strnf vol doende zou zijn om bekl. van zijn dwaling te overtuigen. O m k o o p i n g. De krijgsraad te den Haag heeft J. H. P., sergeant der infanterie, afkomstig uitt den Haag, ter zake van het als menagemeester aannemen van een gift van een leverancier, wetende dat deze daarvoor nalatig bleef de vereischte hoeveelheid aard appelen te leveren, veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf, in te gaan 30 October, met degredatie tot de positie van gewoon soldaat. Inbraak. Gisterennacht is met behulp van een valschen sleutel ingebroken in het kantoor van de Transport- en Expedi- lie-Mij., directeur D. 't Kind, aan de Leuve- haven te Rotterdam. Uit een kast zijn twee geldkisten ontvreemd, die een waarde van circa 2200 bevatten. V e r g i f t i g i n g. In eenige gezinnen te Velsen en te Velseroord komen gevallen van vergiftiging voor. Vermoedelijk ligt de oorzaak in het gebruik van vleesch. Ontsporing. Van den eersten trein van Venlo naar Nijmegen is gisteren morgen nabij het station Vierlingsbeek de bagagewagen en een rijtuig 3e klasse ont spoord, tengevolge waarvan de spoorweg versperd geraakte en de reizigers moesten overstappen. Een gevaarlijk aanspoel- s e I. Nabij den Noordwijkerhoutschen strandweg spoelde gisteren een groote bus aan (geen mijn). De vinders schoten er op. Er kwamen groote zwarte brokken te voor schijn. In het water geworpen, vlamden ze hoog op en vulden den heelen omtrek met een verpestenden walm. Noodlottige brand. Te Gemert zijn de boerderijen van G. van der Wijst en wed. Kuipers geheel afgebrand. Het vierjarig dochtertje van Van der Wijst kwam in de vlammen om. Lijkaangespoeld. Maandag fs bij paal 9 te Callantsoog het lijk aangespoeld van een Engelsch zeeofficier. Op alle klee- ren kwam den naam voor G. A. Mclntosch. Het lijk is op de algemeene begraafplaats te Callantsoog ter aarde besteld. School- en Kerknieuws. Aan de Universiteit te Amsterdam is met gced gevolg afgelegd het candidantscxemen in de geneeskunde door de heeren A. Gcesink en S. J. J. J. Motte. Aan de Christelijke „Da Costa Kweek school" voor onderwiizers, die met 1 Mei te Haarlem wordt geopend, is als onderdirecteur benoemd de heer L. Blom Jr., leeraor M. O. wis kunde en boekhouder te Bloemendoal, en tot leeraor de heer J. Overneel, te Haarlem. Verkiezing lid voor de Kavnep van Koophandel. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophaandel en Fabrieken (vacature-F. H. Smulders), werden uitgebracht 34 geldige stemmen en 1 van onwaarde. De heer H. J. F. Smulders ver kreeg hiervan 32 stemmen, de heeren H. Smulders en Louis Smulders ieder 1 stem. Gekozen is dus de heer H. J. F. Smulders. De Schouwburgkwestie te Utrecht. Naar wij vernemen is door een tiental raadsleden bij den gemeenteraad het vol gende voorstel ingediend: De ondergeteekenden hebben de eer het volgende voor te stellen. De Raad noodigt B. en W. uit: a. de noodige maatregelen te nemen om met de minst mogelijke kosten den schouw burg beter tegen brandgevaar te waarbor gen, zoodat zonder bezwaar een tijdelijke exploitatie (gedurende ten hoogste 5 jaar) mogelijk is; b. inmiddels, met of zonder het uitschrij ven van een prijsvraag plannen te beramen voor het stichten van een nieuwen schouw burg (Vredenburg of elders) en besluit B. en W. een crediet te ver- leenen voor de uitvoering van de onder a genoemde werken. Het voorstel is onderteekend door de hee ren; Van Dijk, Boswijk, Van Noordennen, Serton, Everwijn, Werker, Van der Hegge Zijnen, Van Lier, Swane en Schaap. U. D. Vliegtuig geland. Men meldt uit de Bilt: Van de twee vliegtuigen, komende uit het vliegkamp, die zich gistermorgen boven de Bilt bevonden, moest een wegens een defect aan den motor een noodlanding maken, welke op prachtige wijze werd volbracht in een weiland van den huize Beerschoten. Ten gevolge van dit motor-defect, kon de reis, die men voornemens was te doen naar Den Haag, niet worden voortgezet. De machine bleef in het weiland, totdat een nieuwe motor was ingezet Er was veel publiek op het weiland, dat doof de politie werd verwij. derd. De burgemeester was spoedig op he' terrein. Nader meldt men: Gisterenmiddag 4 uur was het defect her. steld. Na een puur fruoie vluchten tot af scheid van het publiek werd de terugtoch» aanvaard. Personalia. Mr. D. J. von Schaardenburg Is benoemd tot directeur-hoofdredacteur van de Provin. ciale Drentsche en Asser Courant. Examen Tandtechniker. Men schrijft ons De Ned. Tandtechnische Vereeniging stel de in 1915 eene drie-jarigen leertijd vast, ten einde door de bevordering van Systemutf- sche Vakopleiding de Tandtcchniek als kunstvak op hooger trap te brengen, thans werd besloten in 1916 een vak-examen in te stellen, verdeeld in A en B resp. 1ste en 2e Techniker. Het eerste examen wordt afgenomen t« Rotterdam in de maand Juni. Als examinn- toren zijn benoemd, de heeren Jac. Bongts- son, M. Klemens, den HoagP. J. Engel man, RotterdamE. J. Determann, Amster dam P. v. d. Burg, AmersfoortN. Wesse- lo, Utrecht. Voor behandeling der zaken aangaande het leerlingwezen den heer P. J. Endenburg, den Haag. Het secretariaat der Vereeniging is gevestigd Heiligenbergweg 7, Amersfoort. De Vereeniging van Tandtechnikers wel ke onlangs bij de behandeling der Tand heelkundige Wetsontwerpen pogingen aan wendde bet Tandtechnisch bedrijf even als het ass. Apothekers-bedrijf onder Staats toezicht wilde gesteld zien. Werd destijds wegens het betrekkelijk ge- ringe aantal beoefenaren, door de Regee ring voorbijgezien, thans zullen zij trachten met de in bewerking zijnde Wet tot Rege ling van het Vakonderwijs in aanmerking te komen. In de Februari-vergadering a.s., zal behal ve de examenregeling ook het punt uitkee- ring bij ziekte in behandeling komen, nu K van het totale aantal Technikers georgani seerd zijn, wordt dit als iets noodzakelijks beschouwd. Voorde Serviërs. Wij ontvingen voor de Serviërs van J d. K. I. P i s u I s s e-a vond. Men schrijft ons Jean Louis Pisuisse, de bekende „Zangei van het Levenslied" die Dinsdag 18 Januari in Amicitia een avond met zijn veelsoortige en veeltalige chansons komt vullen, heeft zich voor zijn tournée 1916 behuive met Jan Hemsing, die zich reeds in 1914 en 1915 zullk een uitnemend accompagnateut in dit moeilijke kunstgenre betoonde, geas socieerd met Mejuffrouw Antoinette van Dijk, eene sedert het begin van den oorlog uit Engeland teruggekeerde opera- en con certzangeres, die hier voor het eerst van hare meer dan gewone begaafdheid voor het vertolken van liederen en liedjes deed blijken, toen zij in Den Hoag, Amsterdam en Rotterdam naast Pisuisse op cabaret- programma met overweldigenden bijval stijlvolle oud-Nederlandsche balladen en volksliederen ten gehoore bracht in het schilderachtig Middeneeuwsch gewaad. Behalve met deze aanwinst is het pro gramma, waarmee Pisuisse in dit seizoen weder overal een doorslaand succes be haalde, nog verrijkt eerstens door vele nieu we chansons in zijn eigen veelomvattend genre, maar bovendien door de uitvoering van „Chansons deux", waarbij zich zijn bariton en de heldere sopraan van zijn kunstzuster zeer gelukkig paren tot lande lijke liedjes uit Bretagne, (in passend cos- tuum gezongen) en verder door een aller aardigst scènetje, bestaande uit een drietal Hollandsche liedjes en een Frnnsch dons duo, hetwelk onder den titel: „Zonnige Ou derdom" op het programma prijkt en daar van inderdaad een glanspunt mag heeten. Ook Jan Hemsing stelde zijn zangersta lent ten dienste van de nieuwe combina tie, waarvan echter het optreden geheel door Pisuisse als conférencier, als zangei en als regisseur wordt beheerscht, zoodat do avond van den 18en Januari geheel een ouderwetsche, alleen nog afwisselender, „Pb suisse-avond" belooft te worden. T o on e e 1. Niet „die schone Cubanerin", doch „dié Kino-Königin" zal den 25en Januari door Braun's Operette-gezelschap opgevoerd wor den. Ook het Hollandsch Operette-Gezelschop zal hier nog een voorstelling komen geveti op 15 Maart. Auteursbilletten. De heer Vierdag annonceert ln «Ut blad dat bij hem verkrijgbaar zijn „auteursbillet ten" voor verschillende tooneel- en bios coop-voorstellingen. Het verdient misschien eenige toelichting wat dat beteekent. He. zijn biljetten welkt voor den auteur gereserveerd zijn en tegen verminderden prijs in den handel worden gebracht. Ze geven, zonder bespreekgeld, recht op een besproken plaats van den eer. sten rang. De reductie bedraagt ongeveet 25 pet. en ook voor auteursrecht behoefif geen verhooging betaald te worden. Tegé# directe betaling, bezorgt de heer Vierdag dg kaarten gaarne duiis.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3