£T EMILION WIJNHANDEL 1. A. SCHOTERMAN Zn. litrechtschzstraat 34. Tslei. 145 Uit den omtrek.- STADSNIEUWS. ■letterland an de oorlogi De Ford-expeditie. fn eene gisteren voormiddag in hotel de JWitte Brug te 's Gravenhage gehouden ver gadering van de Amerikaansche delegatie 'der Ford-expeditie was aan de orde het ver kiezen van de vijf leden voor de permanente conferentie, die te 's Gravenhage zal worden gehouden. Gekozen werden mr. Henry Ford, Miss Jane Addams, presidente van het in April 1.1. ite Den Haag in verband met den oorlog ge houden vrouwencongres, William Jannings Bryan, gewezen staatssecretaris van Buiten- landsche zaken, die meermalen candidaat was voor het presidentschap der Vereenig- de Staten. De twee andere leden zullen in de na middag-bijeenkomst worden gekozen. In de gisteren namiddag gehouden verga dering van de Amerikaansche delegatie van het Ford-gezelschap, werden nog gekozen tot afgevaardigden naar de permanente neu trale conferentie mrs. Fels uit Philadelphia, en Dr. Aked, predikant te San Francisco. Naar vernomen wordt zullen de Deen- sche en Noorweegsche delegaties van de Ford-expeditie te Den Haag nog niet tot een verkiezing van afgevaardigden voor dc permanente conferentie daar ter stede over gaan. Ir\ verband met het vrij haastig vertrek uit hun land waren hun instructies vrij onvol ledig. Voorts acht men het gewenscht vóóraf bij de voor eene benoeming in aanmerking ko mende personen te informeeren of het dezen mogelijk zijn zal voor geruimen tijd hun land te verlaten. Ook de Zweden besloten dezelfde ge dragslijn te volgen. Uitvoerverboden. Bij Koninklijk besluit is de uitvoer van stearine en alle vetzuren, paraffine alsmede mengsels en producten van deze artikelen verboden van den dag van afkondiging van het besluit. Be bemanning van de E. 17. Reuter seint ons uit Londen: In het lagerhuis vroeg Swift Mc Neil: f. of de bemanning van de Engelsche duik boot E 17 door de Nederlandsche regeering geintemeerd is; 2. zoo ja, of de interneering in strijd was met de internationale wet en of de tiende Haagsche conventie, art. 13, be trekking hebbende op de interneering, al leen betrof manschappen van door den vijand vernielde schepen; 3. of Engeland de onmiddellijke invrijheidstelling zal vragen van deze manschappen, die moeten worden overgegeven aan Groot-Brittannië op voor waarde, dat zij verder geen deel meer zullen nemen aan den oorlog. Sir Edward Grey antwoordde, dat de be manning door de Nederlandsche regeering is geinterneerd. De plaats van de internee ring is voor het oogenblik niet bekend. Art. 13 van de tiende Haagsche conventie maakt geen onderscheid tusschen schepen, die tot zinken zijn gebracht door den vijand, of !n den gewonen loop van de scheepvaart. De verdere vragen van Mac Neill zijn zeer zorgvuldig overwogen. Mar ine-predikante n. Onze Marinepredikanten ds. H. Buiskool (modern) en ds. C J. Warners (rechtzinnig), beiden gevestigd le Den Helder, zijn thans beroepen resp. als 4de en 5de predikant bij de Ned. Herv. Kerk aldaar. (Rott.) De rijkssteenkolen- dïstributie. Heden middag te twee uur heeft de Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel op zijn Departement den directeur van de Rijkssteenkolen-distributie en de Commissie van advies voor deze distributie met een kort woord geïnstalleerd. Het bureau van mr. dr. Frowein, den directeur wan de Rijksdistributie van steen kolen, zal gevestigd zijn Javastraat 44, te rs Gravenhage. Uitklaring van Schepen. Naar aanleiding van het Hbld.-bericht, dat er aanwijzingen waren dat er bij de regee ring plannen bestaan tot het instellen van een uitvoerverbod op schepen, welke aan wijzingen zouden worden gevonden in het feit, dat bij de uitklaring van Nederlandsche schepen in de laatste dagen een verklaring wordt geëischt, dat het schip niet zal worden verhuurd en (of) verkócht, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat deze maatregel reeds van den aanvang van den oorlog af be staat, doch dat het noodig is gebleken ver- orders dienaangaande uit te vaar digen. Engeland betert zich. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat van de laatstelijk uit Amerika hier te lande aangekomen stoomschepen „De Rot terdam" en „De Noordam", in Engeland de mail niet van boord is gehaald, maar dat de Engelsche autoriteiten die booten ongehin derd hebben laten doorreizen, zoodat ge noemde booten zelf de mail in ons land hebben aangebracht. Op een mijn geloopen. Uit verschillende opgevangen telegram men door het radiostation te Scheveningen Is gebleken, dat het Nederlandsche stoom schip „Maashaven" van de gebroeders Van Uden bewesten 't lichtschip „Galloper" ver moedelijk op een mijn is geloopen. Het stoomschip is door de bemanning verlaten en is nog drijvende, met brand in het vóór schip. Veertien man zijn gered door het s.s. r,Goentoer dat ook de journalen en papie ren aan boord heeft; 8 man zijn aan boord I van de „Juliana" van de maatschappij „Zee land." r,Maashaven" was op weg van New mans naar Rotterdam en mat bruto 2609 Het stoomschip „Batavier IV" is gisteren aan den Hoek van Holland binnengekamen met de bemanning 23 man van het bij de Gallooper op een mijn geloopen stoom schip „Maashaven". Het mijnengevaar. Wij lezen in de N. Gron. Ct.: Te Schiermonnikoog is op het Noorder- strand weder een mijn aangespoeld. Waarschijnlijk door eene veranderde stroomrichting, geholpen door de aanhou dende NAV.-stoimen, wordt het N.-W. deel van ons eiland ontzettend geteisterd. Ge- heele stukken duin zijn reeds weggeslagen, zoodat aldaar de duinenreeks loodrecht op het strand staat. Reeds is deze verwoesting tot het W. deel van de strandboulevard ge naderd en is een groot deel daarvan moeten worden weggebroken, 't Is te hopen, dat deze toestand niet lang meer aanhoudt, opdat dit geheele werk niet worde vernietigd. Het ge heel levert een majestueus, maar angstwek kend gezicht op, vooral ook, omdat in de na bijheid van deze verwoesting de eerste villa's verrezen, die echter oogenblikkelijk nog geen gevaar loopen. Legaten. Door wijlen mej. J. J. Fof- kes, overleden te 's Gravenhage, den 22en December j.l., werden, naar De Avp. meldt, bij testamentaire beschikking in 't leven ge roepen, vrij van alle rechten en kosten: Drie Hofkes-pensioenfondsen tot onder steuning van oude beden in de gemeenten Zwartewaal, Oudenhoorn en Heenvliet, elk met een kapitaal nominaal groot 59,300. Een Hofkes-predikantsfonds te Zwarte waal met een kapitaal van 20,000 reëel. Een Hofkes-predikantsfonds te Ouden hoorn met een kapitaal van 16,000 reëel. Een Hofkes-verpleginesfonds te Zwarte waal voor de gemeenten Zwartewaal, Ouden hoorn en Heenvliet, met een kapitaal nomi naal groot 148,000. Een Hofkes-studiefonds te Zwartewaal voor de gemeenten Zwartewaal, Ouden hoorn en Heenvliet met een kapitaal nomi naal 74,000. Aan legaten o.a.: Aan de Doopsgezinde gemeente te Almelo 5000 reëel. Aan het Weeshuis der N. H. gemeente te Almelo, 10,000 reëel. Aan de armen der N. H. gemeente te Almelo, 5000 reëel. Aan het Wed.- en Weezenfonds der Doopsgezinde gemeente te 's Gravenhage, 5000 reëel. Aan het Diaconessenhuis Bronove te 's Gravenhage, 1500 reëel. Aan de Inrichting voor Ooglijders te 's Gravenhage, aan de Laan van Meerder- voort, 1000 reëel. Aan het Kinderziekenhuis te 's Graven hage, 1000 reëel. Aan de Sophiastichting te 's Gravenhage, 1000 reëel. Aan de Vereeniging tot behartiging der belangen van Nederlandsche longlijders, te Davos-Platz, 20,000 reëel. Aan de 's Gravenhaagsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose 20,000 reëel. Aan het Almelosche studiefonds te Al melo, 60,000 reëel. Tot erfgenamen: Het te 's Gravenhage ge vestigde Haagsche Vrouwencomité van het Nederlandsche Roode Kruis voor de eene helft, en voor de andere helft de Remon- strantsch Gereformeerde gemeente te 's Gra venhage, deze laatste onder verplichting de revenuen met uitzondering van 200 pér foar beschikbaar te stellen ten behoeve voor de afd. 's Gravenhage der te Amsterdam ge vestigd e Vereeniging tot Steun van verwaar loosden en gevallenen". Douairière baronesse De Vos van Steenwijk, te Deventer overleden, heeft ge legateerd aan de Tnrichtïnc voor blinde kin deren 10,000, aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente 2000, aan de R.-K. ar men 1500, het Leger des Heiïs 500, aan de Gereformeerde Kerk 500, het arm bestuur der Israëlieten-500, aan de Ver eeniging tot Bescherming van Dieren 1000. Kinderzegen. Te Heesch bij Oss heeft een vader geboorte-aangifte gedaan van het 26e kind zijner vrouw. Nog 13 kin deren zijn In leven. De man behoort tot den kleinen landbouwstand. Wekelijksche mededeeling betreffende mond- en klauw zeer. Sedert de vorige opgave d.d. 5 Januari 1916 werden gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd: in Noord-Brabant: 5 gevallen te Aerle- Rixtel en 1 geval in elk der gemeenten Beek en Donk, Lierop en Gilze c. a.; in Zuid-Holland: 1 geval in elk der ge meenten Lekkerkerk, Hillegersberg en Over- schie; in Noord-Holland: 1 geval te Amsterdam; in Overijssel: 1 geval te Weerselo; in Limburg: 1 geval in elk der gemeenten Weert, Vlodrop, Noorbeek, Eysden, Wittem en Bergen. De maatregelen werden opgeheven te Box tel, Hengelo (G.). Ruurlo, Eist, Staphorst, Zweeloo en Jabeek. Crailoosche bosschen. Naar de Tel. verneemt is een groot-gedeelte van de Orailoosche bosschen, in de nabij heid van Bussum, aangekocht door de Bouw- maatschflonij „Crailoo". Voorloom'g bliift het natuurschoon nog ongerept, doch het ligt in de bedoeling van koopster op het landgoed een villaparJc aan te leggen. De toegang voor het publiek tot de prachtige bosschen blijft vrij. Drankgelegenheden in Limburg. Als gevolg van de thans in werking zijnde drankwet, hebben een vijftal bierhuizen in Wessem opgehouden te be staan. schrijft de L. K. Als men weet, dat in Reclames. w ff per anker f 34. per flesch - 0.85 pin» 11.50 per anker accijns. deze nog niet ten volle duizend zielen tel lende gemeente, nu toch nog ruim een twin tigtal drnnkgelegenheden overblijven, dan begrijpt men, dat voor de lierhebbers nog meer dan voldoende gelegenheid bestaat om zich „eine pot gaon te paklce." De moord te Winschoten. De veertienjarige Johannes Kant heeft be kend, den moord te Winschoten op de on derwijzeres Antje Heikens te hebben ge pleegd. In- en uitbreker. De Gronlng- sche rechtbank veroordeelde den inbreker- uitbreker Pieter Boerema, schildersknecht en Eelderwolde, tot drie jaar. De eisch was vier jaar. Ter beschikking van de justitie. De wegens verduistering en valschheid in geschrifte aangehouden vroe gere hoofdagent van politie D., te Vlissin- gen, is heden naar Middelburg overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Inbraak. Gisterennacht is te Vlissin- gen weder inbraak gepleegd. Voor de vierde maal binnen 10 dagen is ingebroken, en wel in het inlichtingen-bureau van het Belgische consulaat nabij het station. Een aanmerke lijk bedrag aan geld is ontvreemd. Misdadige toeleg. De Tram weg-Maatschappij Zwolle—Blokzijl heeft een premie van 100 uitgeloofd voor de aan wijzing van de(n) dader(s) van het volgende misdrijf Op Nieuwjaarsdag, 's avonds 10 uur, vertrok de stampvolle personentram van Zwolle naar Blokzijl. Een half uur van laatstgenoemde plaats, vlak naast een diepe, breede kolk, stiet de tram op een paar spoor biels, die dwars over den spoorweg waren gelegd. Gelukkig ontspoorde de tram niet, wat op die plek de schromelijkste gevolgen zou hebben gehad. Overreden. Woensdagavond is te Loosduinen een soldaat, zekere v. D., uit Goeree, door de Westlandsche stoomtram overreden. De man sprong van een wagon, maar viel en kreeg een wiel over de beenen. Het eene onderbeen is versplinterd en moet afgezet worden en het andere is zeer erns tig verwond. Treinbotsing. Gisteren nacht omstreeks drie uur is bij de goederenloods te Tiel de goe derentrein 3801 uit de richting Rotterdam, geloopen op goederentrein 3822 uit de rich ting Niimegen. De materieele schade is groot. Van eerstgenoemden trein zijn ver nield een petroleumwagen met een inhoud van 16,000 liter, de bagagewagen en de locomotief; van den anderen trein is alleen de bagagewagen opgewiDt. De remmer Van Ingen uit Nijmegen moest gewond uitge zaagd worden en in het gasthuis opgenomen. Trein 3801 was od verkeerd snoer geloopen. Het verkeer is tijdelijk restremd. De botsing is vermoedel"k ontstaan door dat een der machinisten door een onveilig sienaal reed. De wisselstand was in orde. Een waggon met koeien werd in elkaar uedrukt, waardoor vier dieren gedood wer den. Overstrooming te Gronin gen. Gisteren nacht is de diik nabij Paterswolde weder doorgebroken. De geheele polder. 400 H A. groot, staat onder water. Boerderiien werden met het vee ver- lrfen. Een gedeelte van den straatweg van Groningen naar Paterswolde staat 2 voet onder water. De tramverbinding van Paters wolde met Groningen is verbroken. Brand. Gisteren nacht is het café .Juliana", te Amstelveen, aan de Noorddammerlaan, door onbekende oorzaak geheel uitgebrand. Alleen de muren bleven staan. Verzekering dekt de schade. De branden on Walche ren. Woensdag is te Middelburg weer brand uitgebroken, ditmaal in het kolennak- huis van den heer Molenbroek op den Wal. Men meldt ons: Te Niikerk is de spoorbaan weggeslagen. Alle treinen voor het Noorden moeten via Arnhem loopen. Natuurlijk met gTOOte ver traging. Door een doorbraak is het .rangeerter rein bij IJsselmonde bijna geheel onderge- loopen. Het vervoer tusschen Rotterdam P.P. en Dordrecht is geheel stop gezet. De reizigers voor Dordrecht moeten via Utrecht—Geldermalsen gaan. Hoog water. Ten gevolge van de dijkbreuk nab ijGroningen moest de tram- dienst GroningenPaterswolde gestaakt worden, meldt het Hbld. Alleen de school- trams rijden: een des morgens en een des namiddags. Op de plaats, waar het water meer dan een halve meter boven den weg staat, worden de schoolkinderen met booten van den eenen tramwagen naar den anderen overgebracht. Het water wast nog steeds. De Utree htsche Schouw burgkwestie. In de gisterenmiddag en gisterenavond voortgezette vergadering va* den Gemeenteraad van Utrecht, is het voor. stel der Raadscommissie, om over te gaan tot verbouwing van den Schouwburg en daarvoor 400.000 toe te staan, nadat en kele andere voorstellen verworpen waren, aangenomen. Kennisgevingen. REGEERLNGSRAAPOLIE. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend, dot op Dinsdag 18 Januari a. s. vanaf 's morgens 8 uur aan het Levensmiddelen- Bureau (Gemeente-Laboratorium) Appelmarkt 11, verkrijgbaar wordt gesteld 150 Liter regee- ringsroapolie h 50 cent per Liter; hoeveelheden beneden 4 Liter en boven 3 Liter worden niet verstrekt. Amersfoort, 13 Januari 1916. De Bu'Tenvester voornoemd, VAN RAND WDCK. REGEERIN GSRAAPOLIE. De Burgemeester der gemeente Amersfoort moakt bekend, dat Is geconstateerd, dot raap olie ten verkoop aanwezig in den winkel van C J. de Koning en als zoodanig door dezen ver kocht, in hooge mote bleek te zijn vervolscht met sesamolie, tengevolge waarvan door mij de vooïTadigè hoeveelheid regeeiingsraapolie, aan wezig in den winkel en in de pakhuizen van ge noemden C. J. de Koning, op grond van de artikelen 76a en volgende van de Onteigenings wet, zijn in bezit genomen en ter beschikking worden gesteld ten behoeve van de bevolking der gemeente. Amersfoort, 13 Januari 1916. Do Burgemeester voornoemd, VAN RANDWUCK. ZOUT. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend, dat aan het Levensmiddelen- Bureau, Appelmarkt 11, vanaf 14 Januari o. s. verkrijgbaar wordt gesteld voor winkeliers, sla gers e. d. een partij zout h f 3 00 per 50 K.G. Hoeveelheden beneden 50 K.G. en boven 500 K.G. worden niet verkriigbenr gesteld. Amersfoort, 13 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWUCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort; Gelet op ert. 37 der Drankwet} Brengen ter openbare kennis le. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkooo, door Wilhelmus Marinus Schoenmaker, koffiehuishouder, wonende al hier, m de beneden-voorlocaliteit van het per ceel St. Andriesstraat no. 26 te Amersfoort; 2e. dat binnen twee weken nh deze bekend making een ieder tegen het verlecnen van het verlof schriftelijke bezwaren bij Ons College kan inbrengen. Amersfoort, li Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWUCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort Gelet op art. 37 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis le. d.at bij hen is ingediend een verzoekschrift cm veriof tot verkoop van alcoholhoudenden, enderen don sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkooD, door Antonia Vos, we duwe von Cornells Berg, koonvro"W, wonende te Leusden, in de beneden-voorlocalite't van het perceel Zuidsingel no. 30 te Amersfoort; 2*. dat binnen twee wcVen nè deze bekend making een ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij Ons College kan inbrengen. Amersfoort, 13 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA VAN RANDWUCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort; Gelet op art. 37 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis le. dot bit hen is Ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van a'coholhoudendcn, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse ven verkoop, door Berend Jacobus Bak huis, bierhuishouder, wonende alhier, in de be neden-voorlocaliteit van het perceel Weversin gel no. 25 te Amersfoort 2e. dat binnen twee weken na deze bekend making een ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij Ons College kan inbrengen. Amersfoort, 13 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester. A. R. VEENSTRA. VAN RANDWUCK. Personalia. De h^er Leo Ruygrok Is benoemd tot 2e dir'j^t van Kurhausconcerten te Scheve ningen, waar als le dirigent de heer Rhené weer w-' -~m zal zijn. Bij Kon. besluit van 11 dezer is be noemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, onze oud-stadge noot de gepensionneerde generaabmajoor A L. Klerk de Reus, van het wapen der in fanterie. Volksgezondheid. De minist van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de gemeente Amersfoort na 1 Mei 1916 aangewezen blijft als stand plaats van den inspecteur van de volksge- zoru..^—R. le Poole. Het Roode Kruis. Gisterenavond hield het comité voor Amersfoort e. o. van Het Nederl. Roode Kruis een ledenvergadering in het gebouw van den R.-K. Volksbond, onder voorzitter schap van dr. Jorissen. De voorzitter opende de slecht bezochte vergadering en wees er op, dat het afgerot* pen jaar voor de vereeniging betrekkelijl rustig was. Gelukkig gebeurde niet wat men verwachtte, zoodat de eenigste werkman* heid was, dat men klaar stond. Het Pot.o» naatsgebouw is nog voor noodziekeninricifl ting in gebruik, waar 40 militairen wordcï} verpleegd, en het mag <laar gezien worden? Ook het ziekenhuis heeft veel militaire p<* tiénten gehad en ook daar is het Rood* Kruis behulpzaam geweest. Daarna las de secretaris de notulen van IQ Januari 1915, welke worden goedge keurd. Aan het jaarverslag ontleenen we het v gende: Het comité is geheel uitgerust wat mat» rieel betreft en kan beschikken over een ga oefende transportcolonne. Het meest belangt rijke feit was het brengen van lafenis oaf de invalide krijgsgevangenen, die aaf Duitschland en Engeland werden uitgeleverd en het station alhier passeeren. Gcroemj wordt de samenwerking met andere vereeni» gingen en het Ziekenhuis. Het comité verklaarde zich bereid tot bek verleenen van hulp bij een spoorongeluk) alleen wacht het nog de goedkeuring der H, S. M. Een duistere vlek is het slinken dej verpleegcolonne tot 3 dames. Het aantal Ier den bedroeg 131, waaronder nog 23 ledei? der transportcolonne. Onder de leden zijl? slechts 5 officieren van het groote garnizoei) alhier. Her verslag wordt na een tweetal opmer. kingen van den voorzitter met een woort) van dank aan den secretaris goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester weea aan ontvangsten aan een bedrag van 1457.28, terwijl de uitgaven 1387.06;fl bedroegen, zoodat er een batig saldo is van 70.21 X. De rekening wordt nagezien door de hee- ren van Weezei Errens, Reinboud en van Gelder, waarna de eerste meedeelt, dat do rekening in orde is bevonden, waarna do penningmeester wordt gedechargeerd met dankbetuiging voor zijn accuraat beheer. Bij de nu volgende bestuursverkiezing, wegens aftreding van de heeren dr. Visschet en mr. v. d. Bergh, deelt de voorzitter mede, dat het Bestuur het wenscheiijk ocht, we gens de vele werkzaamheden, het bestuur met een lid uit te breiden. Ook deelt hij mede, dat door zijn benoeming tot geweste lijk commissaris van het Roode Kruis hij als voorzitter aftreedt. De aftredenden worden bij acclamatie her kozen, terwijl tot nieuw lid wordt gekozen ds. J. J. Visser, directeur van het Rijksopvoe dingsgesticht, die zich bereid heeft verklaart' een eventuecle benoeming aan te nemen. De voorzitter deelt nog mede, dat a.s. Za terdag opnieuw een algemeene vergadering zal worden gehouden van het Roode Kruis in Den Haag. Op de vorige vergadering is eenig verschil van meening geweest,- maai- bedriegen de voorteekenen niet, dan is men het eens geworden. Een reorganisatie-com missie zal worden voorgesteld, zoodat het Roode Kruis krachtiger te voorschijn zal ko men. Als afgevaardigde van het Comité zal dr. Vischer naar Den Haag goan. Verder wijst de voorzitter er op, dat er nog een batig saldo is, maar dit is verkre gen door een groote bijdrage van het hoofd comité. Dit is echter gegeven als renteloos voorschot; met bekwamen spoed zal getracht worden dit ai te lossen. Daama wordt de vergadering gesloten- Hollendsch Strijkkwartet. Het is zeker eene uitnemende gedachte geweest van het Concert-bureau onder de drie abonnements-concerten er ook een ven kwartetmuziek op te nemen, want in de kleinere plqatsen blijlt men gewoonlijk van dezen zoo heerlijken vorm van kunstbeoefe ning verstoken. Van de zoo talrijke kwartet gezelschappen, die geregeld tournées ma ken, herinneren we ons slechts twee, die ook hier zijn opgetreden, nl. het Flonzalig- en het Seveik-kwartet, en het is nu zeker al meer dan twee jaren geleden sinds we voor het laatst hier deze kamermuziek mochten hooren. Van het Hollandsch Strijkkwartet, be staande uit de heeren Herman Leydensdorff, Bram Mendes, Cor Kent en Thomas Cani- vez, allen leden van het orkest van het Con certgebouw, hadden we reeds zeer veel goeds gehoord, en dien goeden naam heb ben ze hier gisterenavond schitterend be vestigd. Het is met kwartet-gezelschappen als met vele edele wijnsoorten: hoe wder ze worden, hoe beter. Tot op zekere grens, natuurlijk, want beide kunnen ook te oud worden. Dit kwartet is nog jong, en daarom is het des te opmerkelijker, dat hun samen spel reeds zoo geacheveerd is en zulk een hoogen graad van éénheid heeft bereikt.' f hun geheele optreden sprak een geest van ernst en groote töewijding aan de taak, die zij zich gesteld hebben, en we twijfelen dan ook niet, of zij. zullen trachten hun samen spel tot steeds grootere volkomenheid op 10 voeren, zich er voortdurend van doordrin gend, dat ieder op zijne beurt nu eens lei- der, dan weer ondergeschikte is. Wat huil zeker tot eene groote verdienste moet wor den aangerekend, is dat zij in den laatstr-1 tijd herhaaldelijk op hun programma de werken voor kamermuziek der moderne Fransche school hebben geplaatst, zooels die van Debussy en Maurice RaveL Jammer, dat we daarvan nu niets te hooren kregen, maar misschien heeft men dit voor een» eerste kennismaking in een provincie-stadje niet aangedurfd. Gaarne hadden we anderf daan-oor het eerste van de nu door hert gespeelde kwartetten, dat van Mendelssohn, gemist. Dergelijke werken uit het bloeitijd perk der romantiek, met hunne overgevoe ligheid, hun vormingloosheid zonder diepte, kunnen ons moeilijk meer bevredigen. TocM willen we gaarne constateeren, d*t de A«o»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3