Hunnenland." Verspreide Berichten. In Messopotamie heelt generaal Aylmer llag geleverd aan de Turken, die zich had den teruggetrokken op de stellingen van Dran op de beide oevers van de Tigris 25 mijlen ten oosten van Kut el Amara. Er was 'den 13en een hevige strijd tot dat de nacht .viel, toen de Turken begonnen zich terug te •trekken. Zij zetten in den nacht van den 14en den terugtocht voort. De Engelsche strijd macht dreigt de vijand krachtig uit het oos- len en noorden. Londen, 15 Jan. (R.) Bericht van Lloyds. Het Engelsche stoomschip Coquet is tot linken gebracht. Be r 1 ijn, 15 Jan. (W. B.) De Rijksdag beraadslaagde heden over het Baralong-ge- »el. De rapporteur graaf Westarp verklaarde: „Er is hier een lafhartige moord gepleegd. Duitsche zeehelden vielen als offer van de eerlijke uitoefening van hun beroep, nadat een verraderlijke vijand hen onder snood en bedriegelijk misbruik van de Amerikaansche .vlag in zijn macht had gekregen. Engeland weigerde ronduit de door Duitschland geëischte voldoening, in een vorm, die noch met den emst, noch met de waardigheid der zaak en van het oogenblik overeenstemt. (Levendige toejuichingen). Hier doen zich opgeblazen eigenwaan en zelfoverschatting gelden, welke het Duitsche volk zich niet behoeft te laten welgevallen. (Levendige toejuichingen). Ongehoord is het, dat de Engelsche nota het Duitsche volk onder de wapenen durft verwijten, dat ons leger in tallooze geval len misdaden van de ergste soort heeft be dreven. (Teekenen van verontwaardiging). Deze nota zal Engelands schande ten eeuwigen dage boekstaven. Engelands belee- 'diging komt neer op dengene die haar uitte. Deze daad beteekent een schandvlek voor de officieren van de Baralong. (Levendige in stemming). De commissie was te dez^r zake eensgezind. Alle partijen gaven toe, dat de Duitsche nota helder, afdoende en onweder- legbaar was, achtten een weigering van Duitschland om verdere besprekingen over de zaak te voeren vanzelfsprekend, en waren eenparig van oordeel, dat het beste antwoord in vastberaden daden bestaat." (Levendige toejuichingen). Noske (soc.-dem. zegt: „Met gloeiende verontwaardiging nam het Duitsche volk ken nis van de Engelsche nota. De verklaringen van de Amerikaansche getuigen verdie nen volmaakt geloof, anders zouden de En gelsche regeering en de pers ze verontwaar digd hebben aangevallen. Het zwijgen van Engeland is een schuldbekentenis. Maar Duitsche duikbooten mogen niet als vogelvrij behandeld worden. En daarom sprak het van zelf, dat Duitschland de be straffing der schuldigen eischte. Het Engel sche antwoord is het schandelijkste, wat wij tot dusverre aan cynisme beleefden. (Instem ming). De Engelsche uitvluchten komen Indirect op een goedkeuring van den moord neer. (Instemming). Daarvan kan het Duitsche volk geen begrip krijgen. Met voldoening verna men wij, dat de Deensche, de Zweedsche en de Noorsche regeering In gewichtige ge vallen erkend heeft, dat de Duitsche regee ring de onbehoorlijke dingen (Ungehörig- keiten) die zich hebben voorgedaan, afge keurd en daarvoor voldoening verschaft heeft. Wij komen op tegen het verwijt, dat wij op misdadige wijze oorlog voeren. Wij weten, dat ons leger en onze vloot wat menschelijk- heid, moreel en kultureele beschaving aan gaat door de soldaten der vijandelijke landen niet overtroffen worden. Na de ongehoorde Engelsche uittarting verheugt het mij, het trouwens van zelf spre kende feit te hooren constateeren, dat onze troepen het volkenrecht en de menschelijk- heid in acht nemen, en dat de autoriteiten eventueele vergrijpen daartegen nadrukke lijk straffen." (Levendige toejuichingen). Spahn (centrum) verklaart Engeland heeft wel de minste reden, zoo tegen ons op te treden. Engeland voert den oorlog, zooals zelfs de Romeinen hem nooit gewelddadiger gevoerd hebben, zonder dat zij de grootheid der Romeinen bezitten. Engeland betrekt Japan in den oorlog. Engeland haalt troepen kleurlingen naar Europa. Engeland liet Oost-Pruisen en Ga- licië door de Russen verwoesten, terwijl de Engelsche soldaten en schepen zich verstop ten. (Leve-. I i r emming) en terwijl En geland zich t mest met het levensmerg van anderen! De Rijksdrvertrouwt er vast op, dat de me. i, -gel n 'er Duitsch - regeering de juiste zijn; die hebben dan ook onze instemming." (Li endige. toejuichingen). Basserma.-in (nat.-liberaal); De beëedigde verklaringen der Amerikaansche getuigen onthulden ons afschuwelijke daden van wraakzucht. De verontwaardiging in Duitschland was algemeen. Dat bleek ook uit de besprekingen in de commissie. Ook in het neutrale buitenland verhieven zich vele stem nen met afschuw daartegen, en riepen, dat Engeland zijn wapenschild onuit- wischbaar heeft geschandvlekt. Wij hebben hier met een laffen moord te doen. De Engelsche nota bereikt het toppunt van onbeschaamdheid; zij ademt een geest van groote lichtzinnigheid. (Instemming). Zij overschreeuwt zich letterlijk in beschimpin gen van het Duitsche leger! (Instemming). Wil Engeland ons soms tot onbedachtzame maatregelen prikkelen? Wij blijven kalm ook tegenovei de Engelsche onbeschaamdheden, maar wij eerwachten een snel en krachtig handelen. De rijkskanselier verklaarde zelf, dat wij de sentimentaliteit afgeleerd hebben. Wij zijn er trotsch op, dat onze wijze van oorlog voeren door een geest van moraliteit »n humaniteit bezield it. (Levendige toejui chingen). Fischbeck (vrijzinnig): Geen woord van verontwaardiging over de Engelsche nota kan heftig genoeg zijn. Engeland greep in den oorlog tegen de Duitsche duikbooten naar wapens, die de verachting der wereld verdienen, (toejuichingen) en zonk hierdoor, en door deni nhoud zijner nota, van trap tot trap lager. Kan een yolk nog een lageren trap bereiken, dan Engeland in de Baralong- kwestie? (Levendige instemming). Wil En geland aan zijne kapiteins een vrijbrief ge ven, opdat zij in de toekomst zoo zullen blij ven handelen? De verrichtingen van het Duitsche leger en de Duitsche vloot geven oes de overtui ging, dat door de wijze hunner vergelding aan het gekwetste rechtsgevoel van het Duitsche volk en de geheele wereld voldoe ning zal worden verschaft." (Levendige toe juichingen). Oertel (conservatief): Eene zoo volkomen overeenstemming toonde de Rijksdag zel den. Engeland voegt deze daad bij de ver- afschuwingswaardigste daden welke in de we reldgeschiedenis zijn voorgevallen. (Instem ming). Met verachting verwijzen wij deze daad en de daders buiten de grenzen van de menschelijkheid en van het menschdom. De Duitsche nota was correct, voornaam en on aantastbaar. Uit het Engelsche antwoord spreekt honende, vlegelachtige onbe schaamdheid en duivelsche hoon. (Instem ming). Duitschland verwacht een behoorlijke straf voor het afschuwelijke en ontzettende dat is geschied. Daarin zijn wij het allen met elkaar eens! (Liebknecht roept: „Neen!" Groote vroolijkheid). De spreker vervolgt: Al len zijn wij het eens, met uitzondering van een enkeling, dien niemand als een ernstig man beschouwt. (Stormachtige toejuichin gen). Deze eensgezindheid is het schoönste resultaat dezer beraadslaging. Als deze eens gezindheid blijft voortduren, dan moeten en zullen wij overwinnen). (Langdurige toejui chingen). De onderstaatssecretaris Zimmermann constateerde vervolgens namens de regee ring met oprechte voldoening de eensge zindheid, waarmede de Rijksdag met volk en regeering de schandelijke Baralong-kwestie beoordeelt. Zij kenschetst naar behooren de onbeschaamdheid van het Engelsche ant woord. Mijnerzijds behoef ik er geen woord aan toe te voegen om deze schandelijke daad der Engelschen nader in het licht te stellen. De constateer evenzeer het eenparig oordeel, dat een krasse vergelding noodzakelijk is; daarin zijn regeering en parlement het eens. Ik dank u namens de regeering voor de verheffende wijze, waarop gij uwe veront waardiging nogmaals hebt uitgedrukt. Ik verzeker u, dat de regeering de juiste mid delen en wegen zal vinden om deze schan delijke daad scherp en nadrukkelijk te doen boeten. (Luide toejuichingen). Ledebour (sociaal-democraat). Ik ben het In de veroordeeling van het Baralong-geval volkomen eens met de sprekers, die mij zijn voorafgegaan. De U-boot-oorlog is begrijpe lijk tegenover den Engelschen uithonge- rlngsoorlog. Maar bij de vergelding tegen over Engeland mogen de wetten der men schelijkheid niet buiten aanmerking gelaten worden. Een voorstel tot sluiting van het debat wordt aangenomen. Liebknecht drukt zijn spijt uit, dat het hem onmogelijk is gemaakt zijn protest te doen hooren. (Teekenen van verontwaardiging). De vergadering wordt tot Maandag ver daagd. Athene, 15 Jan. (R.) Koning Peter Is heden morgen aan boord van een Fransch oorlogsschip uit Saloniki vertrokken. Hij zal zich per trein naar Edipsos begeven, waar hij heden morgen zal aankomen. Konstantinopel, 16 J e n. (W. B.) De Grieksche gezant Kallerges, die door eenige dagbladschrijvers om eene verklaring werd verzocht, gaf te verstaan, dat het de wensch van de Grieksche regeering was de betrekkingen met Turkije weer nauwer aan te knoopen. Londen, 17 Jan. (R.) Eene kleine groep pacifisten trachtte gisteren in de kerk te Kingsland (Londen) eene betooging te houden ten gunste van Groot-Brittannië's onttrekking aan den oorlog. Maar de toe hoorders stonden als één man op en maak ten de sprekers uit voor verraders. De ver gadering werd 'in groote wanorde opgebro ken onder het zingen van Rule Brittannia. Het socialistische parlementslid Anderson trachtte gisterenavond in Sheffield te spre ken tegen den dienstplicht. Hij kon echter zich geen gehoor verschaffen tengevolge van het rumoer, dat anderhalf uur duurde. Zwitserland. P a r ij s, 1 6 J a n. (Havas.) De Zwitsersche kolonels Wattenwyl en Egei, die beschuldigd zijn aan de centrale njogendheden militaire inlichtingen te verschaffen, waarvan zij door hunne functie kennis hebben kunnen ver krijgen, zijn in streng arrest gesteld. Watten wyl, afdeelingschef van den inlichtingen dienst, wordt volgens de Nationale Suisse beschuldigd dat hij iederen avond door een militairen wielrijder geheime inlichtingen vair den gpneralen staf aan de Oostenrijk- sche en Duitsche militaire attaché's heeft verschaft. China. P a r Lj s, 1 6 J a n. (Havas.) De kroning van Juansjikai als keizer van China is bepaald op O Februeri. Ne w-Yo rk, 16 Jaj. (R) De Ameri kaansche duikboot B 6 is gezonken, ten ge volge van eene ontolof j in het marine- dok te Brooklijn. Twintig personen zijn, naar gemeld wordt, gedood. Tweede telegram. De gezonken duikboot is de E 2, niet de B 6. Er zijn vier gedood en een twaalftal cewond. van wie sommigen waarschijnlijk doodelijk. De ont ploffing had plaats, terwijl de electrische batterijen, waarvan de duikboot onlangs voorzien was, op nieuw geladen werden. Vol gens eene andere onders*~Ming heeft eene ontploffing van watergas de ramp veroor zaakt. De Staatscourant van Zondag 16 en Maandag 17 Januari bevat O. m. de vol gende Kon. besluiten: eervol ontheven van het tegenwoordig be vel kolonel P. Giel, commandant der 8e in- fanterie-brigade en is hij aangewezen voor de vervulling van de betrekking van territo riaal bevelhebber in Gelderland ten Zuiden van den Nederrijn, Limburg en Noord-Bra bant, voor zooveel het betrokken gebied niet behoort tot de Nieuwe Hollandsche Water linie of tot de stelling van het Hollandsch Diep en Volkerak; benoemd tot kolonel-commandant van de 8e infanterie-brigade de luitenant-kolonel bij den generaiep staf J. G. Kist, chef staf 2e divisie; benoemd tot majoor van het 8e regiment infanterie de kapitein J. N. Bruyn van den staf der infanterie; tot kapitein de Ie luitenant W. F. A. Hackstroh van het 17e regiment; tot kapitein bij het instructie-bataljon de le luitenant F. B. Mensing van het Corps; in rang en anciënniteit overgeplaatst bij den generalen staf de majoor P. J. H. v. d. Palm van het 8e regiment infantrie. Tweede Kamer. Naar wij vernemen wordt de Tweede Ka mer weder bijeengeroepen tegen 25 Januari a.s. (gelijk ook in het voornemen van den Voorzitter lag bij het op reces gaan der Ka mer) en wel half twee des namiddags. In die vergadering zal de behandeling van het wetsontwerp, houdende bepalingen betref lende heffing van vergoeding van kosten voor afgifte van consenten voor uitvoer worden voortgezet, terwijl verder zal worden overgegaan tot regeling van werkzaamheden en de nieuwe afdeelingen zullen worden ge trokken. Hr. Ms. Hertog Hendrik is Zaterdag namiddag te Nieuwediep aangekomen. ■ederland en de oorloa. Aanhouding van brievenmalen. Het s.s. „Oranje" van de Stoomvaart maatschappij Nederland is gisterenavond Amsterdam binnengekomen, doch zonder mail. Deze is, naar het Hbid. meldt, met de postpakketten, bij Duins, door de Engelsche autoriteiten van boord gehaald. Aardappelen. Te Groningen heeft eene gecombineerde vergadering plaats gehad van de Ver. van exporteurs van Veenkoloniale aardappelen en de Ver. van aardappelhandelaren in Friesland, waarin de export van aardappe len besproken werd. Het bleek, dat er in ons land nog groote voorraden aanwezig zijn zoo b. v. in Friesland, waar nog ongeveer 1.300.000 HE. (d. 1. 10.000 wagons) zijn, welke voor inlandsche concumptie overbo- rig zijn en hoog noodig moeten worden uit gevoerd, omdat ze (vooral de „Borgers" en de „Facors") beginnen te kiemen en te rot ten. In plaats van uitvoer worden uit 't zuiden van ons land en uit Drenthe alle dagen een massa wagons eetaardappelen naar Hooge- zand en andere plaatsen vervoerd, om door de fabrieken te worden verwerkt. Dit wekt groote ontevredenheid en besloten werd om alsnu a.s. Woensdag te Utrecht eene verga dering van landbouwers, handelaars en ex porteurs uit 't heele land te houden, om daar de zaak nader te bespreken. Suiker. Donderdag heelt een conferentie plaats gehad van den Minister van Landbouw met de comissie van advies inzake suiker en de commissie van toezicht op den uitvoer van suikerbieten uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België. Het gevolg dezer samenspre- king is, dat thans de uitvoer voor de cam- pagne 1016 verzekerd is. De bijzondere voor waarden zullen te zijner tijd ter kennis van de Belgische suikerfabrikanten worden ge bracht. Toeslag rijksambtenaren. Het Tweede Kamerlid Koster heeft in een rede te Borger gehouden, medege deeld, dat de toeslag voor rijksambtenaren, waaronder ook de onderwijzers, binnenkort te verwachten is en ongeveer 9 pet. zal be dragen; de grens zal hoogstwaarschijnlijk tot aan 1000 gaan. Steun aan Montenegro Er heeft zich hier te lande een commissie gevormd tot steun van het Montenegrijnsche volk. Het ligt in de bedoeling der commissie, datgene te zenden, waaraan, volgens opgave van het Montenegrijnsche ministerie, in de eerste plaats gebrek is. Vervoer margarine en rubber. De territoriale bevelhebber van Gelderland en Overijsel heeft voor de plaatsen, welke in staat van beleg verkeeren, het vervoer van margarine en rubber zonder geleibiljet verboden. Eierenknoeierij. Naar het Centr.. verneemt, bedienen som mige eierhandelaren van verdacht allooi zich den laatsten tijd van een truc, welks bedoeling zich maar al te gemakkelijk laat raden. Zooals bekend, mogen de z.g. Regeerings- eieren, die voor binnenlandsch verbruik be stemd en daarom van een regeeringsstem- pel voorzien zijn, niet worden uitgevoerd. Door middel van een vitriool-oplossing wordt nu echter deze stempel van de eieren verwijderd een „behandeling", die naar men ons verzekert dagelijks op ettelijke duizenden Regeeringseieren wordt toege past, ende uitvoer is vrij I Onnoodig te zeggen, dat bij den eerlijken eierhandel rechtmatige verontwaardiging heerscht over dezen truc, waartegen tot uit voer nog geenerlel maatregel is genomen. Gemeen! e-bce ambt e-d i e n s t w e 1- g e r a a r. In den Rollcrdamschen Raad heeft de heer Spiekman geïnterpelleerd in zake den schrijver ter secretarie Hoanel .die het dienst weigeringsmanifest onderleekcnd* had en een openbare vergadering voor dienstweigering had gepresideerd en deswege door den ge meente-secretaris was onderhouden. De voorzitter verklaarde, dat niet de onder- teekening van het manifest, doch het presi- deeren van bedoelde vergadering, oorzaak was van den stao. die B. en W. den gemeente secretaris hadden opgedragen te doen. Immers, hel m-ecideeren eener dergelijke bijeenVn"»* Is on zich zelf een strafbaar feil en mocht het zich herhalen, dan zal aldus de voorzitter de heer Honnef niet zijn te handhaven. Reorganisatie Roode Kruis. In eene heden te 's Gravenhage onder voorzitterschap van den Prins gehouden bui tengewone algemeene vergadering van het Roode Kruis, werden aangenomen de bemid delingsvoorstellen eener daartoe indertijd be noemde commissie. Dientengevolge Is het Hoofdcomité aangevuld met generaal-majoor Tonnet, dr. A. Halbertsma, als eerste com missaris bij het veldleger, jhr. mr. dr. Yv. Röell, generaal-majoor Koolemans Beijnen en is een commissie ingesteld tot herziening van statuten en reglement, waarbij het Hoofd comité aannam een amendement—Rotterdam, om deze Imr/i--;-"- niet tot na afloop van den oorlog uit te stellen. Op de vraag van een der afgevaardigden verklaarde het Hoofdcomité zicb bereid hulp te vcrlecnen tot leniging van den watersnood en deelde de afgevaardigde van Ede mede. dat naar samenwerking in deze met het comité te Amersfoort werd gestreefd. Journalistieke beenbewe ging. Uit een artikel in de Prov. Gron. Ct.: Meer naast onze gummihakjes loo- pende dan er op hebben we ten slotte de stad bereikt. De watersnood. De ramp van Marken» Een verslaggever van de Tel. die een tocht naar Marken gemaaktt heelt vertelt dat dit eiland grootendeels wèg is. Tijdens de ramp is 't eenigen tijd hééle- maal verdwenen, golfde het water in woeste deining tot anderhalven meter hoogte boven de dijken. De dijken en de hooggelegen buurten zijn weer droogmaar 't overig Marken is onder 't water verdwenen, en 't eiland is gesplitst in twee deelen, die door een golvend meer gescheiden worden. Ontzettend is het geweest, en velen, die thuis zaten of al in bed lagen, den razenden storm rond 't huis hoorden loeien, maar niet begTepen hoe groot 't gevaar was, zijn daar door slachtoffers geworden. Hier volgt de droeve lijst der zestien doo- den; wed. G. de Graaf, C. Zeeman met vrouw en drie kinderen ,drie dochters van J. Sto ker. Klaas de Waard met vrouw en twee kinderen. Jannetje de Groot, wed. Teerhuis, Marretje Gerritsen. Ontzettende drama's hebben zich afge speeld toen de zee, in woeste kracht opja gend tegen de op palen gebouwde Marken- sche woningen ,haar vernielingswerk op het eiland begon. De drie dochters von J. Stoker, meisjes van 23-, 21- en 14-jarigen leeftijd, lagen te bed, toen de storm het huis overweldigde, het water de kamer binnendrong en ze ver stikte. Men vond de slachtoffers hand aan hand dood liggen. Het huis van Klaas de Waard, op de „Wit te Werf", werd in z'n geheel van de palen geslagen. Man, vrouw en de twee kleine kleuters van vier en t'.vee jaar kwamen jam merlijk in de golven om .'t Laatste wat van hen gezien werd, was de vrouw, in wanhoop uit het dakvenster hangend en jammerend om hulp, die niet verleend kon worden. Het huis werd over een afstand van eenige honderden meters van zijn plaats geslingerd, waar we het nu in z'n ontredderden toestand zagen. Jannetje de Groot, een vrouw van om streeks 40-jarigen leeftijd, woonde in een blok van drie huizen, dat door den wind in gevaarlijk overhellenden toestand raakte. De overige bewoners werden nog bijtijds gered, doordat hun touwen werden toegegooid en ze zich daarlangs door het water in veiligheid konden brengen, maar die eene vrouw kwam om. Zij plofte uit het zolderluik van haar vooroverhellend huis in 't water, en ver dronk. Het Marker-werkhuis werd totaal wegge slagen, en het gezin, dat het bewoonde, C. Zeeman met zijn vrouw en -drie kinderen, verdronk. Hoe dit gebeurd is, weet men op Marken niet te verhalen; 't huis is verdwe nen en de menschen zijn verdronken dat is alles. In dien ontzettenden nacht zijn men schen en huizen weggevaagd, zonder dat het gezien is door de onderen, die in angst in hun huiskens zaten, en h u n ure ver beidden. Veertien huizen werden toaal vernield, en op het geheele eiland (dat 1360 bewoners telt) bleven maar vier huizen onbescha digd. In de haven dreven de schepen op el kaar, vernielend eikaars houtwerk en tuiga ge, en eenige botters zijn door de zee boven op den hoogen dijk gezet. De schade op het eiland wordt, volgens het H.bld. geschat op 500,000. Maar wie zal het juiste cijfer kunnen taxeeren Dat gaat immers nu nog niet aan. En wie zal al die verdronken, die weggespoelde an tiquiteiten op de juiste waarde kunnen schaf, ten, al die mooie, eeuwenoude dingen, dia overgingen van de eene generatie op de an dere; die de glorie uitmaakten van menige huismoeder op Marken. Drie bakkerijen zijn ctp het eiland uit elkaar geslagen; er was geen gist meer te krijgen om versch brood te bakken, maar nu was men naar Amsterdam gegaan om nieu wen voorraad te halen. Dienstplichtige Markers. Men meldt van bevoegde zijde, dat om de gevolgen van den watersnood op het ei land Marken te keeren, werkkrachten drin gend noodig zijn. Om die reden kan door compagnies-, escadrons-, batterij-, fort- en detachementscommandanten aan de dienst plichtigen die op Marken wonen, onverwijld en naar noodzakelijke behoefte verlof wor den verleend. Wat benoorden het IJ over. s t r o o m d is. Ten einde een denkbeeld te geven van de verdeeling van het overstroomde gebied be noorden heet 7 diene dat, blijkens het Jaar. boekje van de provincie Noord-Holland, hel hoogheemraadschap Waterland, dat mee. rendeels is oversttroomd, een opperviakt» heeft van ruim 9890 H.A., waarvan pl.m 7500 H.A. bouwland. Het hoogheemraad* schap is verdeeld in de volgende tien ban. nen: Monnikendam, Purmerend, Purmerland, Landsmeer, Ilpendam en Watergang, Rans- dorp, Broek in Waterland, Nieuwendam, Schellingwoude en Buiksloot. Men vindt er zeven drooggemaakte polders, alsde Buik- slotermeer, de Noor dm eerpol der, de Burk- meer en de Blijkmeer. Al die polders zijn nu met zeewater gevuld, en vormen te za- men één binnenzee. Vorstel Ij k e belangstelling. Naar wij vernemen, vertrekt Z. K. H. de Prins heden- (Maandag)ochtend, vergezeld van zijn adjudant, den le-!uitenant jhr, Backer, naar Marken, teneinde in opdracht van H. M. de Koningin dat eiland, hetwelk door den stormvloed zoo zwaar werd geteis terd, te bezoeken. De heeren Jurrema en Jonker, onderschei denlijk secretaris en lid van de Militaire Ver- piegingscommissie, hebben Zaterdag per au tomobiel bezoeken gebracht aan verschillen, de gemeenten benoorden het IJ, zooals Buik, sloot, Nieuwendam, Schellingwoude en Oost- taan, om met de burgemeesters besprekin gen te voeren over het treffen van noodmaat regelen ten behoeve van mensch en dier. Er is eene regeling getroffen om te Am sterdam vluchtelingen en vee onder te bren gen. Reeds zijn een aantal boeren uit Water, land ln het Militair Tehuis aan de Lange gracht ondergebracht. Aan een verslaggever der N. R. Ct. deelde men mede, dat een aantal boeren met groote hardnekkigheid weigerden hun door "water omringde hofsteden te verlaten. Men ver moedt echter, dat zij wel voor een paar da gen eten bij zich hebben. Op den duur zou hun toestand ohhoudbaar kunnen worden doordat het water de grondvesten der hui. zen wegvreet. De sleepbooten van Reiniging en Havenpolitie hebben tevergeeft getracht in de uithoeken van het overstroomde ge bied door te dringen. Er is bijv. bij Broek in Waterland een vaste brug in den weg, en daar het water heel hoog staat, was het on mogelijk daar onder door te komen met de sleepbooten. Met zolderschuiten ging het wel, maar het was geen boomen tegen den sterken stroom in. Men zou het nu Zondag probeeren met eene vloot van vletten, die geroeid zullen worden door Amsterdamscha roeiers, leden van dejioei- en Zeilvereeni- ging de Amstel. De commissaris der Koningin In Noord- Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, vertoefde Za terdagmiddag te Edam, terwijl de stelling commandant generaal-majoor A. R. Op- - horst en zijn staf te Buiksloot de genomen maatregelen in oogenschouw namen. De burgemeester van Buiksloot heeft Za terdagmorgen officieel de hulp der militairen gerequireerd. Het afzetten der wegen (s o.a. uit een veiligheidsoogpunt genomen. Men is n.I. zeer bevreesd voor diefstal als anders zins (stTandjutterij.) Als een bewijs hoe hoog het water bijv. ln den Buikslotermeerpolder staat, diene dat de telegraafpalen langs de trambaan van de Noord-Hollandsche tram, in het diepste ge deelte van den polder, tot de porcelelnen potjes in het water staan. Uit Monnikendam wordt gemeld: De firma Blankenvoort heeft arbeiders aan het werk gezet om onder leiding van een in genieur van den Waterstaat de gaten in den Zuidwouderdijk te peilen. Deze bleken meer dan 30 meter diep. Te Zuidwoude werden Zaterdagmorgen weer noodvlaggen gehe- schen. De menschen zaten op de daken, ver kleumd, zonder voedsel en doornat. Van Monnikendam uit werden booten met le vensmiddelen gezonden om hulp te bieden, In de Belmermeer bij Monnikendam zijn van de 300 koeien slechts 20 gered. Zaterdagmiddag brachten de commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. Röell, en verschillende leden van Ged. Staten als mede de griffier en de procureur-generaal een bezoek aan Edam en Volendam en aam de dijken in den omtrek. Uit Bdara worden brood en andere levensmiddelen naar Volert- dam gebracht. Men meldt van Zaterdag uit Edam Ofschoon tengevolge van het draalen vai^ den wind van noordwest naar zuidwest hef water door de sluizen bij Edam uit de poldert naar zee terugstroomt, waardoor de stand aanmerkelijk is verbeterd, blijft voortdurend het gevaar bestaan, dat, wanneer de wind weer noordwest mocht worden, het zeewate* opnieuw het land zal binnendringen- De gaten, die in den zeedijk zijn geslagen, rijn dieper dan de zeebodem daar ter plaatse enf zoolang deze gaten niet gestopt zijn, kan og

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2