Verspreids Berichten. Be r 1 ij n, 15 Jan. (W. B.) De Reichsan- «eiger b«vat een keizerlijke kennisgeving, Jvaarin wordt gezegd: „Nog moeten hart, zinnen en kracht van het Duitsche volk te velde en tehuis op het Ééne groote doel gericht zijn: de eindover winning te behalen en een vrede af te dwin gen, die het vaderland tegen een herhaling Iran vijandelijke overvallen naar mensche- lijke berekening duurzaam waarborgt. ik verzoek daarom ook in dit jaar naar aanleiding van mijn geboortedag af te zien (van de in andere omstandigheden tot mijne Wreugde gebruikelijke feestelijkheden en be tuigingen van gelukwensching en het te la ten bij een stil gedenken en een trouwe tegenbede. Wie zich gedrongen gevoelt op dezen dag dan zijne vriendelijke gezindheid nog eene bijzondere uiting te geven, moge dit doen Hoor giften der liefde ter verzachting van de Hoor den oorlog geslagen wonden of door iverhoogde deelneming aan de oorlogsarmen- yerzorging. B er 1 ij n, 17 Jan. (W. B.) Tijdens de beraadslagingen over legerkwestiën deed de voorzitter de mededeeling van de capitu latie van Montenegro. De vergadering on- Iderbrak deze mededeeling eenige malen met luide toejuichingenaan het einde klonk een langdurig handgeklap, waarin de tribunes instemde. In de loop van het debat verklaarde de plaatsvervangende minister van oorlog, ge neraal Wandel, dat alle partijen aan de of- ticleren en onderofficieren waardeering uit- Idrukten voor hunne plichtbetrachting buiten In het veld en in het binnenland. In de commissie is de kwestie der behan deling van de manschappen vertrouwelijk behandeld. De Standard heeft daarover bui tensporige overdreven en verminkte mede- Ideelingen gedaan. De sprekers waren allen 't er mee eens, dat de gemeenschappelijke gevaren zulk eene mate van wederkeerig vertromven in 't leven riepen, dat van eene behandeling in strijd met de voorschriften geen sprake kon zijn. Londen, 17 Jan. (R.) Het lagerhuis behandelde heden de artikelen van het w ets ontwerp op den dienst bij het leger. Er ge beurde niets bijzonders. Bij de amendemen ten, waarover stemming werd gevraagd, had de regeering eene groote meerderheid. Eenige amendementen van de arbeids party, die ten doel hebben tegen de moge lijkheid van industrieelen dwang voorzie ning te treffen, zullen morgen behandeld worden, maar er wordt geene moeielijkheid iverwacht. N e w-Y ork, 16 Jan. (R.) In dagblad- telegrammen uit Londen wordt bericht, dat Groot-Brittannië binnenkort de tegenwoor dige Orders in Council, die den neutralen handel met Duitschland regelen, zal vervan gen door een geregelde blokkade. Het Btaatsdepartement heeft hierover geene of- lideele inlichtingen: maar de regeerings- ambtenaren gelooven, dat deze maatregel yple factoren zal wegnemen, die nu lel den tot misverstand, alle kwestiën zul len uit den weg ruimen over het recht van de Engelschen om te voorkomen, dat alle goederen Duitschland bereiken, en .waarschijnlijk de leer zal uitmaken van de „eindbestemming", met betrekking tot goe deren bestemd voor Duitschland door neu trale landen. N e w-Y o r k, 1 7 N o v. (R.) De correspon dent van de Evening Post bericht: President Wilson heeft uit Londen van den gezant Pnge en van kolonel House bericht ontvan gen, dat de blokkadevoorschriften tegen Duitschland binnen kort zullen worden ver scherpt. Eene lange antwoord-nota op de 'Amerikaansche October-nota zal binnenkort verzonden worden. N e w-Y o r k, 1 6 J a n. (W. B.) Per draad- ooze telegrafie. De aankondiging van het Britsche plan om den Duitschen handel na den oorlog te boy cotten wordt druk besproken, vooral omdat de verwezenlijking van dit plan de ontwikke ling van den Amerikaanschen handel met het buitenland op onrechtvaardige wijze zou treffen. Vele kringen, ook congresleden, kenschetsen dit plan in uitdrukkingen van de grootste verontwaardiging als eene nieuwe beperking van den neutralen handel; de dag bladen keuren het denkbeeld af om den oorlog ook op het economische gebied over te brengen. De International News Service bericht in een telegram uit Washington, dat daar be zorgdheid heerscht. Vele senatoren hebben verklaard, dat thans niets kan beletten, dat !n den Senaat de stemming aan den dag komt tegen de behandeling van de neutrale scheepvaart door Engefand. Het staatsdepar- tement zal nu de kwestiën, waarover verschil met Engeland bestaat, bij den Senaat aan bangig maken. Van de beslissing van den Senaat hangt het af, of de verhouding tot Engeland gevaarlijk of acuut kon worden. Zweden. Stockholm, 16 Jan. (W. B.) De rijks dag is bijeengekomen. De koning heeft be noemd tot voorzitter van de Eerste Kamer den oud-minister van financiën graaf Hugo Hamilton en tot ondervoorzitter van de Eer- «te Kamer den oud-minister van landbouw Overberg. Tot voorzitter en ondervoorzitter van de Tweede Kamer werden herbenoemd Widen en Daniel. De koning zal Maandag de zitting van den rijksdag persoonlijk openen. Tien kinderen door een bom gedood. Uit Keulen wordt aan „Der Tag" geseind In een bij een vliegkamp hier ter stede gelegen kiezelgroece vonden eenige kinde ren een niet-ontplofte vliegerbom. Sen schildwacht riep de kinderen op een afstand toe, het voorwerp niet aan te raken. Een der kinderen slingerde de bom in de rich ting van den schildwacht weg, ten gevolge waaravn het ':el ontplofte. Van de 12 kinderen, die daar in dj buurt speelden, wer den er 10 gedood; waarvan drie uit één ge zin. Bii onderzoek bleek, dat de bom, die van een verouderd model was, daar reeds maan- denlapT moet hebben gelegen. Telkens was deze streek na oefeningen in het bommen- werpen nauwkeurig afgezocht, om de niet- ontnlofte projectielen te verzamelen. Men vermoedt dus dat de bom, die het ongeluk veroorzaakt heeft, in den grond gedrongen was en door de regens van de laatste dagen blootgespoeldwas. Christianla, 1 6 J a n. (W. B.) Er ont stond gisterenavond te Bergen een brand, die heden morgen voortwoedde. Het vuur verbreidde zich tengevolge van den krachtigen Noordenwind snel. De han delswijk is hoofdzakelijk door de ramp ge troffen. De meeste opslagplaatsen van kolo niale waren zijn verbrand. De schade wordt voorloopig op vijftig millioen kronen ge schat. De rijks-telefoon- en telegraafverbindingen zijn verbroken. Slechts de spoortelegraaf- dienst is nog intact. De brand is de grootste die ooit in Noorwegen heeft gewoed. Te Christiania worden gelden verzameld voor de-noodlijdenden. Christiania, 17 Jan. WB.) De brand in Bergen is gisteren morgen om drie uur gestuit. Omstreeks 400 gebouwen, mee- rendeels van groote waarde en van centrale ligging, zijn afgebrand. De totale schade be draagt omstreeks 100 millioen kronen. Om streeks 3000 meenschen zijn zonder onder dok. Het gemeentebestuur staat aan de noodlijdenden eene leening toe. Uit het ge- heele land zijn aanbiedingen van hulp inge komen. Er bestaat geen reden om te vree zen, dat er nood kan ontstaan, want er be vinden zich in Bergen belangrijke hoeveel heden koren en meel. De oorzaak van den brand is nog niet op gehelderd. Par ij s17 Jen. (Havas). Minister-pre sident Briand liet, zoodra hij bericht kreeg van de ramp van Bergen, zijne groote deel neming uitdrukken aan het Noorweegsche gezantschap. De Fransche regeering heeft dadelijk 100,000 francs ter beschikking van den Franschen gezant te Christiania gesteld om tegemoet te komen aan de onmiddellijke behoefte van de slachtoffers van de ramp. "BiNN ÉN LAN 57~ De Staatscourant van Dinsdag 18 Jan. bevat o. a. de volgende Koninklijke beslui ten: benoemd tot referendaris aan de Rijksver zekeringsbank H. Teriet, notaris te Joure. op verzoek eervol ontslagen als stations commandant de gepensionneerde kapitein der infanterie met als stations-commandant de titulaire luitenants-kolonelsreng, J. J. Sluiter; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Velsen G. J. D. Dege- naar, commies des posterijen en telegrafie Ie klasse; tot Idem te Bolsward J. P. Koning, thans te Emmen; op verzoek eervol ontslagen M. L. Q. van Ledden Hulsebosch te Den Haag, inspecteur der volksgezondheid, met dankbetuiging; nader aangewezen als ambtsgebied van den inspecteur der volksgezondheid dr. L. E. Goester te Zwolle, de provincies Zuid-Hol land en Zeeland; op verzoek eervol ontslagen dr. W. Schut te Utrecht, als tijdelijk leeraar aan de Rijks- landbouwwinterschool aldaar; benoemd tot administratief ambtenaar bij de arbeids-inspectie 3e klasse H. Prins te Sappemeer. bevorderd tot edjunct-commies bij het Cen traal Bureau voor de Statistiek de klerk J. D. A. Visser toestemming verleend aan den burgemeester der gemeente ter Aar om tot 1 April 1918 te Oegstcreest te blirven wonen verlof verleerd tot het aannemen der onder scheiding steekenen achter hunne namen ver- meld, aan na te noemen personen A. H. M. de Groot, te Rotterdam, voorzitter van het bestuur over het St. Laurentius-gesticht te Rotterdam, en P. C. P. de Louw, te Helmond, heiden de versierselen van ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote, hun door Z. H. den Paus geschonken mevrouw W. van Leeuwen, geb. Meyknecht, te 's-GTavenhageA. J. J. ten Hengel, te Am sterdam, handelsreiziger; G. A. M. Koevoets, te DelftJ. Broeders, te Besoiien, wethouder dier gemeente, en G. Lohuis. te Nijmegen, allen het kruis Pro Ecclesia et Pontifice, hun door Z. H. den Paus geschonken; eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, aan den milhie-eerste-luitenant J. H. van Heemskerck Düker, van het regiment grenadiers en jagers, ter zake ven ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, wegens lichaamsgebreken vergunning verleend tot het aannemen van den titel van „Officier d'Académie", hem door den Minister van Openbaar Onderwijs en Schoone Kunsten der Fransche Republiek ge schonken, aan Djien Seng Oe, wonende te Ter- nate. Koninklijke gift voor de mi litaire tehuizen. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin eene belangrijke bijdrage geschonken ten behoeve van de Militaire Tehuizen, voor al de Protestant- sche en voor de permanente en tijdelijke Roomsch-Katholieke Militaire Tehuizen, welke tijdens de mobilisatie hun krachten beschikbaar stelden voor de gemobiliseerde weermacht. M l.n i s t e r P1 e y t e. De Minister van Koloniër. is Zondagnamiddag in Den Haag uit Zwi4 -erland teruggekeerd. Zijn gezond heidstoestand is verbeterd. Mevrouw Pleyte vertoeft nog om gezondheidsredenen te Zu rich, evenals 't ministers dochter, die aldaar in het Kanlonspital wegens diphtheritis ver pleegd wordt; haar toestand is geruststel lend. De Minister van Koloniën mr. Pleyte, heeft gisteren zijn werkzaamheden aan het Departement van koloniën hervat. De Minister van Marine, kapitein ter zee Rambonnet, die thans niet meer belast is met het beheer van het Departement van koloniën, heeft de residentie met een kort verlof verlaten. J. Smit O.Gzn. f Te Amsterdam is overleden de heer J. Smit O.Gzn., oud-lid der Kamer van Koophandel, onder-voorzitter van de Algemeene Winkeliersvereeniging en president-commissaris van de Credietbank voor den Middenstand. Bederfavtd en de oorlogt De Fcrd-expecfitie. De permanente neutrale conferentie,, door Henri Ford georganiseerd, zal niet te 's Gra- venhage, doch te Stockholm worden gehou den. Aardappelen. Door het Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen is een circulaire gezonden aan de burgemees ters, waarin betreffende aardappelen het vol gende voorkomt: „Waar de prijzen van aardappelen zich in vergelijking met die voor andere voeder artikelen op een laag peil bewegen, is de vrees gewettigd, dat meer en meer zal wor den overgegaan tot het voederen van aard appelen aan het vee. Om eeneventueel te kort aan consumptieaardappelen te vermij den, verdient het aanbeveling, dat gemeen ten, besturen van stichtingen en particulie ren zich door inkoop of verkoop van een voldoenden voorraad aardappelen voor de komende maanden voorzien. Mijn kantoor is bereid het bestuur uwer gemeente en de besturen der eventueel te uwent zich bevindende stichtingen in ver binding te brengen met handelaren en pro ducenten. Aangenaam zal het mij zijn, dat aan deze mededeelingen door u in uw gemeente de noodige publiciteit wordt gegeven." De huidenkwesUe. Naar het Hbld. verneemt, fs thans de verkoop van de 100.000 inlandsche hui den, eigendom van de Huidenclubs te Am sterdam en Rotterdam, aan den Ned. Bond van Lederfabrikanten definitief tot stand gekomen. Aanvankelijk hadden de looiers bezwaar gemaakt tot den koop over te gaan, wanneer hun niet de garantie werd gegeven dat de benoodigde looistoffen vrij konden worden aangevoerd. De huidenclubs stelden daarop als uitersten termijn, waarop een be slissing moest worden genomen, 15 Januari. Op dezen dag zijn dan ten slotte, zooals ons gemeld wordt, de huiden tegen de reeds ver melde prijzen geaccepteerd. Distributie van steen kolen. Naar men meldt, is door het Kolenbureau te Utrecht onderstaande circulaire ver spreid: Bij Kon. besluit van 12 Januari j.l. is: 1o. onder de bevelen van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de zorg voor een doelmatige distributie van steenkolen hier te lande opgedragen aan den voorzitter van de directie der Staatsmij nen in Limburg, mr. W. F. J. Frowein, en dezen als zoodanig de titel verleend van directeur van de Rijks-Kolendistributie; 2o. ingesteld een commissie van advies voor de kolendistributie. Een en ander geschiedde met de bedoe ling, de distributie van alle in Nederland te produceeren of te importeeren steenkolen, steenkolenbriketten en mijncokes voor leve ring in het contractjaar, loopende van 1 April 1916 tot 31 Maart 1917, van regee- ringswege te doen plaats vinden. Waar de rijksdistributie, om tijdig gereed te kunnen zijn, reeds dadelijk met haar voor bereidenden arbeid moet beginnen en zich daartoe met de verbruikers en verfcoopers in verbinding moet stellen, heeft het Kolen- bureau ter vereenvoudiging van de behan deling gemeend, aan den directeur van de Rijks-Kolendistributie te moeten verzoeken, zich ook met de afwikkeling van de loo pende zaken van het Kolenbureau te willen belasten. Daar de heer Frowein zich daartoe wel willend bereid heeft verklaard, verzoekt het Kolenbureau aanvragen voor levering vóór 1 April a.s. en ook de correspondentie be treffende de door bemiddeling van het Ko lenbureau tot stand gekomen contracten of andere zaken betrekking hebbende op het Kolenbureau met ingang van Donderdag 20 Januari a.s. te willen richten tot: Rijks-Ko lendistributie, Javastraat 44 's Gravenhage, telefoon no. 914 en no. 915, telegram-adres „Kodibu." Voor de afwikkeling van financieele transacties met het Kolenbureau blijve men zich richten tot het secretariaat, Rijnkade 1, Utrecht. Uitvoer van ijzerproducten uit Duitschland. Naar van do zijde van Nederlandsche ijzerhandel aren aan de N. R. Ct. wordt me degedeeld, dreigt van een besluit van de P'iitsche regeering om den uitvoer van bepaalde soorten ijzer uit Duitschland niet anders dan tegen aanmerkelijk hoogere prij zen toe te staan, groot nadeel vooral voor rlie Nederlandsche afnemers, die nog con tracten tegen den lageren prijs hadden loo- pen en op grond daarvan verplichtingen te genover derden hadden aangegaan. De schade, died oor hot betrekken tegen de bnogere prijzen door de Nederlandsche afnemers zou worden geleden, liep, verze kerde men aan het blad, in de millioenen. Vr ij gelaten. Het Nederlandsche stoomschip „Alwina", kapt. Pashouwer, van de Holland Gulf Stoom vaatmaatschoppij, dat bijna een jaar door de Engelsche regeering te Falmouth is opge houden, is naar de N. R. Ct. meldt, vrijge laten. Het is Vrijdagochtend 11 uur van Fal mouth naar Rotterdam vertrokken. De „Alwina" was 13 Januari 1915 met een lading erts van Huelva naar Rotterdam vertrokken. De lading erts is reeds lang ge- geleden vrijgelaten. Ook meldt het blad, dat partijen oleo-oil, premier jus en reuzel, enkele weken geleden te Rotterdam en te Amsterdam aangevoerd met de stoomschepen Noorderdijk, Rijndam en Amstelland, zijn vrijgelaten. Aanvankelijk hadden de Engelsche autoriteiten geëischt, dat ze voor het Engelsche prijzenhof zouden worden gebracht. Partijen spek, gezouten vleesch en dar men, eveneens met genoemde schepen aan gevoerd, zijn nog niet vrijgelaten. Sinaasappelen. Naar de N. R. Ct. verneemt zijn de ladin gen sinaasappelen van Valencia per stoom schepen Iris en Helena te Rotterdam aan gevoerd, door de Engelsche regeering vrij gegeven, zoodat de beide importeurs er de vrije beschikking over gekregen hebben. Men meldt aan Het Centrum Het stoomschip „Pomona" is van af de Kerstdagen in Engeland vastgehouden en Maandag pas te Amsterdam gearrveerd. Het had circa 12.000 kisten fruit in, waarvan meer dan de helft, tot een bedrag van min stens 50.000, door het ophouden totaal bedorven was. Vr ij gelaten Duitsche vliegeniers. Twee Duitsche vliegeniers, luitenant Proz- nek en vliegmeester Riedel, die op 12 dezer gered werden van een defect vliegtuig door de bemanning van het lichtschip Noord Hin der en aldaar aan boord werden gebracht, zijn van af dat lichtschip overgebracht naar Vlissingen. Thans heeft de regeering beslist, dat zij naar Duitschland kunnen terugkeeren. Twee smokkelaars doodgeschoten Men meldt aan de T e 1.: De douane-ambtenaren uit Beek (Nijme gen) hebben gisterennacht nabij het groot hotel Berg en Dal twee smokke laars, die. na betrapt te zijn, de vlucht na men, doodgeschoten. Het zijn zekere R. uit Berg en Dal en K. uit Nijmegen. Vechtpartij met noodlotti ge n afloop. Zaterdagnacht is bij een vechtpartij in het café van Hummel aan het Schuitendiep te Groningen een ongehuwd negentienjarig jongeman, die de vechtenden wilde scheiden, met een stuk glas het hoofd gewond en wel zoo ernstig, dat hij in het ziekenhuis, waarheen hij in bewusteloozen toestand werd vervoerd, is overleden. De vermoedelijke dader, een boekbinders knecht, is aangehouden. Geschorst gemeenteambte naar. Aan den heer De V., hoofdopzichter der gemeentewerk ente Tiel, werd eenige weken geleden een verlof wegens ziekte ver leend. Dit verlof is sedert eenigen tijd ver streken, zonder dat De V. is teruggekeerd of verlenging heeft gevraagd. Dientengevol ge is hij thans door B. en W. geschorst. Zijn verdwijnen wordt in verband ge bracht met een gerechtelijk onderzoek naar een geval van smokkelhandel. Het tramongeluk te Voor burg. Wederom zijn Zaterdag twee der slachtoffers van het stoomtramongeluk te Voorburg uit het Militair Hospitaal te Den Haag als hersteld ontslagen. Door een schildwacht doodgeschoten. Zondagavond half zeven heeft een aan den spoorwegover weg bij Ravenstein wachthebbende schild wacht, schietende op een voertuig, dat niet stilhield, den 14-jarigen v. d. Wolk uit Ra venstein doodgeschoten Overboord geslagen en ver dronken. Te Vlaardingen is binnengeko men de zeiltrawler Sch 169, waarvan de 40- jarige schipper J. van der Zwan, wonende te Scheveningen, op de Noordzee door een stortzee overboord is geslagen en verdron ken. Hij laat een weduwe met 4 kinderen na. Voorts kwam binnen de zeiltrawler Sch 380, waarvan een matroos, de 48-jarige Pronk, wonende te Scheveningen, over boord was geslagen en verdronken. De man laat een weduwe met 6 kinderen na. Van den stoomtreiler Annie LJM 104 is bij den hevigen storm door een stortzee de matroos J. W. Bakker, van IJmuiden, over boord geslagen en verdronken. Vier v.erklieden verongelukt. Op den Westervoortschen dijk te Arnhem is in aanbouw een melkinrichting voor de Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Vooruitgang", waarvan de bouw zoover was gevorderd, dat op de tweede verdieping was aangebracht het groote water-reservoir, grootendeels deze verdieping innemende en van zwaar gewapend beton gemaakt. Des morgens was een aanvang gemaakt met het stukadoorswerk en ging men aan den gang om de noodhulp-stutten weg te nemen. Om streeks elf uur waren de laatste stutten weg genomen, toen plotseling de vloer door boog en de geheele verdieping naar bene den kwam, terwijl de achtermuur naar buiten omviel; de overige muren bleven staan. De werklieden buiten het gebouw en die, welke in het gebouw waren, werden geheel of ge deeltelijk bedolven. Van alle kanten schoten werklieden toe, zoocjat weldra gepoogd werd hen te redden, hoewel er een groote ver* warring heerschte, daar toevallig geen der leiders van het werk aanwezig was. Met levensgevaar hebben eenige werklieden toen twee gekwetsten onder de puinhoopei\ vandaan gehaald, die naar het ziekenhuis werden vervoerd; anderen waren lichtge wond. Onder het gevaarte kon men evenwel nog drie mannen zien liggen, waar niet bij te komen was, hoeveel pogingen daartoe ook werden gedaan, temeer daar een hunner nog teekenen van leven gegeven moet heb ben. Talrijke autoriteiten waren spoedig aan wezig, terwijl de justitie een onderzoik in stelde. De genie hielp bij het opruimings- werk, dat evenwel door den kolossalen om vang van het reservoir, dat diep in den kel der cn den gTond gedrongen was, vrijwel onmogelijk was. Van de vier omgekomenen waren er drie gehuwd. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Da watersnood/ Bezoek van H. M. de Koningin aan Noor d-H o 11 a n d. Per gewonen trein van H. IJ. S. M. arri veerde H. M. de Koningin gistermorgen om 9.05 uur uit Den Haag aan het Centraal station te Amsterdam. H.. M., die vergezeld was van een hofdame, werd aan het perron door den burgemeester van Amsterdam verwelkomd. Te voet begaf de Koningin zich vervolgens van het station naar de drie motorbooten, welke aan de Prins Hendrikkade, vlak tegenover het sta tion, gereed lagen. Deze motorbooten ston den onder leiding van de heeren E. S. Kerk hoven, H. J. Th. Boelen, bestuursleden van de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging, en van den luitenant ter zee le klasse A. Wf Bocke. Op speciaal verzoek van H. M. moch ten aan de booten geen versieringen worden aangebracht, doch werden ze zoo eenvoudig mogelijk gelaten. Ook voerde de motorboot geen Koninklijken Standaard. Op het Stationsplein en langs de kaden stond een groote menigte opgesteld, die H. M bij het voorbijgaan hartelijk toejuichte. De booten voeren onder het Westelijk Via duct naar het IJ en vervolgens door de Noord-Hollandsche sluizen, om een bezor": te brengen aar. de meest geteisterde plfitscn in Noord Holland. Omtrent het vervolg van den tocht van H. M. de Koningin door het geteisterde Waterland, lezen wij in het N. v. d. D. In het dorp Broek stapte de Koningin an land. Voor de kerk, met het jaar 1727 in g gevel, stonden de burgemeester, de heer C. E. van Weel, de wethouder C. Koker, en de predikant ds. A. A. Cremer H. M. op te wachten. 't Was toen kwart voor elven. Van hot hooge bezoek schijnen de dorpelingen voo uit niets geweten te hebben, want het g 1 menschen dat op het kerkplein stond wrs niet groot, maar dat veranderde wel, toen de mare zich verspreidde „De Koningin is er!" H. M. knikte de toestroomende luldjes vriendelijk toe. Wat keken zij raar op. De Koningin met kaplaarzen aan, een muts op het hoofd, in een pels gewikkeld en een langen puntigen wandelstok met grooten, krommen haak in de handen. Eerst werd de kerk in oogenschouw ge nomen, waar in den bangen stormnacht de gevluchte menschen en het bedreigde vee een veilige schuilplaats hadden gevonden. Thans was het gebouw ontruimd, daar het vee naar Amsterdam was gebracht, en de menschen deels in de pastorie, deels bij in gezetenen geborgen zijn. Na het bezoek aan de kerk werd een wan deling gemaakt door het droog gebleven ge deelte van het dorp. Telkens sprak de Ko ningin den menschen langs den weg aan om hun te vragen hoe rij 't nu hadden en ver volgde dan weer vriendelijk knikkend haar weg. In een woning waar 22 menschen, waar onder zeer vele kinderen bijeengebracht waren, ging zij binnen en liet zich ook hier onderrichten over de doorstane ellende. Weer buiten gekomen, toonde de burge meester aan de Koningin den paal waarop stond aangegeven hoe hoog het water ge klommen was in 1825, toen een dergelijke stormvloed als thans den omtrek geteisterd heeft, maar voor Broek niet met de verschrik kelijke gevolgen van thans. Daarna werd weder ingestegen en verder gevaren naar Monnikendam. Op den weg hierheen dreven kadavers van verdronken koebeesten en stonden nog levende dieren op droog gebleven plekken, wachtende tot dat zij zouden worden afgehaald, wat dikwijl* lang niet gemakkelijk werk is. Even vóór Monnikendam zag men het R.- K. Kerkhof, nu door het water geheel van het stadje geïsoleerd liggende. Toen de boot aanlegde, stapte de Konin gin uit en wandelde naar de Groote Kerk', waar burgemester Versteeg haar welkom heette. De kerk, die nog vol met koeien staa^ werd onder zijn geleide bezichtigd. Vóór het gebouw had zich, toen als een loopend vuurtje het belangrijke nieuws wa* rondgegaan, een groote menigte verzameld* Aardig was de gemoedelijke wijze waar mede H. M. zich te midden van de men schen begaf en ook hier verscheidenen toe sprak. Op de Haven wees de burgemeester ook hier aan een paal den stand van den vloed van 1825, die toen in de stad aanmerkelijk hooger gestaan had dan thans. Van daar ging 't naar het Noordelnd#« waar de R. K. bewaarschool en de R. K. Jon gensschool bezocht werden, waarbinnen 'I vee nog loeide. Men was toen weder aan de haven en aU daar werd de boot weder bestegen. De men» schen zongen bij het afvaren met ontblootei* hoofde het oude Wilhelmus. Het eenvoudig# plechtige gezang maakte blijkbaar indruk oj| de Koningin. Zij wuifde met de hand en voort ging 't, thans de haven uit, o^er ze# naar Volendam. Pp den weg daarheen had H. M, gelegeQp

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2