CT E MI LI dlT WIJNHANDEL 1. A. SCHOTERMAN Zn. Utrecfitschestraat 34. Tolef. 145 Uit den omtrek. "STAPSN? Eüwsr werden ter vergadering zeer ongunstige me- Jüédeelingen gedaan. Zoo werden de namen penoemd ven een Engelschman, van een ge lezen spion in Duitsdien dienst, van een Belgischen avonturier en eenige Hollanders van minder allooi. Sommige dezer speurders faven zich dikwijls, zonder daartoe gerech tigd te zijn, uit voor inspecteur van de N. O. 1 Anderen weer, ofschoon geen journalis ten en niet in dienst ven het blad zijnde, bezaten verslaggevers-kaarten van „Der Te legraaf". Bovendien werd met voorbeelden aangetoond, dat speurders van het anti- emokkelbureau, het ook tot hun taak reken- tien smokkelarij en andere ongerechtigheid te provoceeren. Zij ontzagen zich zelfs niet met vervalschte documenten te werken om toch mnar resultaten te kunnen leveren. Maar daarbij bleef het niet. De heer Holdert trachtte verschillende redactie-leden voor zijn particulier anti-smokkelbureau te laten werken. Zoo werd zelfs den hoofdredacteur gevraagd, om te komen naar den zetel van het anti-smokkelbureau, om daar aan de be richten een scherperen en meer journalistie- fcen vorm te geven, waarop de heer Schro der niet inging. Een verzoek van collega mej. H. van Meekeren, om als secretaresse van dat bureau op te treden, stuitte even eens op een weigering harerzijds, omdat, w,'t« van haar verlangd werd, niet meer tot 1 4 gebied der journalistiek behoorde. Col lega Schotting werd midden in den nacht opgedragen de bewegingen van een tweetal jgelijk-gekleurde Rijnschepen bij Lobith te gaan waarnemen. De schepen werden niet gevonden en de heer Schotting keerde terug, omdat daar, journalistiek gesproken, voor hem niets viel te doen. Ook aan andere redactieleden werden soortgelijke verzoeken gedaan en opdrach ten gegeven. On trent de gestie van dit bureau werd nog medegedeeld, dat materiaal, door bovenge noemde speurders verzameld werd opgezon den naar de Fransch en Bngelsche legaties te 's Gravenhage. De door den heer H. M. C. Holdert ont vangen rapporten werden verder herhaalde lijk tot berichten verwerkt, die buiten mede weten van hoofdredacteur of verantwoorde lijke chefs in „De Telegraaf" werden ge plaatst. Deze berichten werden vaak weer sproken en gaven aanleiding tot verschillen de processen. Nadat deze duistere manier van doen eenigen tijd had geduurd, teeken- «le de hoofdredacteur, de heer J. C. Schro der, daartegen verzet aan, wijl hij immers verantwoordelijk werd gesteld voor stukken, die hij noch geschreven, noch gezien had. Als gevolg daarvan verscheen aan het hoofd van de krant de naam van den heer H. M. C. Holdert als „verantwoordelijk ad viseur". Het verzet van den heer Schroder hielp niet en daarin, zoowel als In het feit, dat de heer G. Simons herhaaldelijk in.de rechten van den hoofdredacteur trad, zonder 'dat deze b 1 ij k b a a r macht had, daaraan een einde te maken, vond de heer J. C. Schroder aanleiding om midden November als zoodanig ontslag te nemen. De heer H. M. C. Holdert wist den heer Schroder te bewegen, op zijn ontslag-aanvrage terug te komen. Toen de voor een hoofdredacteur vernederende toestand niet veranderde, ver klaarde de heer Schroder op 1 Decembef, dat hij voor don inhoud van „Do Telegraaf' niet langer v rnntwoo-delijk wilde zijn. Dit gai den heer H. M. C. Holdert aanleiding, om op 2 December den heer Schroder te berichten, dat hij hem als hoofdredacteur on'sloeg. Op denzelfden da? verscheen aan h't hoofd van de krant de mededeeling: „Verantwoordelijk voor den inhoud H. M. C. Holuert', terwijl de naam van den heer Schroder verdween. Dit ontslag als hoofd redacteur beteekende echter niet, dat de heer Schroder van „De Telegrd&f' zou ver dwijnen. Hij moest, naar de woorden van den heer H. M. C. Holdert, zijn gewone werk 'ohjven doen. Laatstgenoemde zou dan al leen verantwoordeliik blijven. Zoo stonden d° zaken, toen op den avond van den 4den December de heer J. C. Schroder werd ge arresteerd. Een groot deel van het Neder ïandsche volk was verontwaardigd en de sympathiebetuigingen, zoowel voor de be trokkenen, als voor de houding van „De Te legraaf', stroomden het redartiebureau bin nen. Op 21 December werd de heer Schro der op bevel der rechtbank uit de voorloo- ni"e hechtenis ontslagen. Naar ter vergade ring werd medegedeeld, was dit geschied, nadat de rechtbank o.a. kennis had geno men van den ontslagbrief van 2 December, waaruit bleek, dat de beer Schroder de ver antwoordelijke hoofdredacteur niet meer was dus vrees vonr herhaling van het ten laste gelegde door hem niet mogelijk was. i- '--or Schroder de be- af. om te vluchten, zoodat de beide redenen. wpa>ró*~» do *-r<-^+Vi.apk zijn arresta tie :<id gelast, vervallen waren. roen de heer Schroder in vriiheïd was ge steld, kwam de vraag op, welke positie hij nan „De Telegraaf" zou innemen. Aanstonds bleek, dat die positie niet zou zijn die van een onafhankelijk hoofdredacteur. Op 23 December toch verscheen ïn „De Nieuwe RoUerdamsche Courant" een hoofdartikel or 'er den titel: „De zït-redacteur", waarin te kennen werd gegeven, dat eigenlijk de heer H. M. C. Holdert verantwoordelijk was zoor alles, wat er in en met „De Telegraaf'" vas gebeurd, terwijl de heer Schröder zich had laten gebruiken voor de rol van „zit- redscteur." De heer Schroder wenschte dit artikel te beantwoorden, doch het werd hem door den heer H. M. C. Holdert belet. Zóó groot be zwaar had deze tegen een repliek, dat hij collega John Coucke, die meer dan 13 jaar aan het blad was verbonden, telefonisch ontsloeg, omdat hij ten onrechte vermoedde, dat de heer Schroder door den heer Coucke tot het schrijven van een antwoord op het artikel van de N. R; Gt. wasaangezet. Dit ontslag werd toen op aandringen van den heer Schroder eerst veranderd in schorsing en daarna geheel ingetrokken. Ter vergadering werd medegedeeld dat na dit incident de heer H. M. C. Holdert blijk baar afgunstig was op de sympathie en de populariteit, die den heer Schroder waren ten deel gevallen. Kenmerkend daarvan is het feit, dat toen de betrokken redactearen uit c Nicuwjaarswenschen, die 1n de Amster- damsche schouwburgen werden uitgespro ken, de gedeelten, waarin den heer Schroder hulde werd gebracht, ter zetterij gaven, deze buiten medeweten van de redacteuren wer den geschrapt. De heer Schroder voelde, dat de toestand onhoudbaar werd en stelde in den aanvang van dit jaar den heer H. M. C. Holdert den eisch, dat hij de volle bevoegdheden van een hoofdredacteur, zooals men die in Ne derland begrijpt, zou krijgen. De heer Hol dert gaf de toezegging, dat aan zijn verlan gen wel zou worden voldaan, waarna de heer Schroder het artikeltje schreef, waarin hij aankondigde, dat hij zijn werkzaamheden kon hervatten. De toezegging werd niet uitgevoerd. Veel meer dan de heer Schroder, deelde de heer Simons op het redactie-bureau de lakens uit en veroorzaaakte daar herhaaldelijk inciden ten. Dit bereikte zijn hoogtepunt op den dag dat de watersnood in Noord-Holland intrad. De oude, ervaren krachten werden werkloos gelaten, terwijl jongere protégé s, o.w. fami lieleden van den heer Holdert, werden uit gezonden. Collega mej. H. van Meekeren vond daarin aanleiding, haar ontslag te vra gen. Collega L. Schotting, die over dezelfde aangelegenheid aanmerking maakte, werd op staanden voet door den heer Simons ontsla gen. Collega Schotting nam hiermede geen genoegen, doch het ontslag werd den vol genden da? door de directie bekrachtigd, met de mededeeling, dat zijn contract, loo- pende tot 1 Maart 1917, werd opgezegd. Te vens werd hem verzocht, de redactie-bu- reaux niet meer te bezoeken. Twee dagen later kreeg collega Coucke, zonder opgave van redenen, schriftelijk ont slag, terwijl den heer Pinkhoff bereids tegen 1 April opnieuw ontslag was aangezegd. Vastgesteld moet worden, dat over het werk van al deze ontslagenen die respec tievelijk 13, 10, 10 en 7 jaar aan „De Tele- grief" werkzaam waren door den hoofd redacteur steeds mef 'of was gesproken. Ten slotte werd medegedeeld, dat de heer Schroder stappen heeft gedaan, om de ont slagen ingetrokken te krijgen, daarbij voor de zooveelste maal een ultimatum stellend. Het resultaat dezer stappen was, dat alleen collega mej. Van Meekeren terug mocht ko- rr vsn wpii'p /Ti- - na al wat gebeurd v. e on ook ui* met hare mode ontslagenen, geen gebruik wenschte te ma ken. De heer Schroder is ondanks dit pover resultaat op zijn plaats gebleven. De vergadering, gehoord al deze feiten, besloot met aïgemeene stemmen, dit relaas door een speciaal daarvoor uit de vergade ring benoemde commissie te doen opmaken, te publiceeren en een beroep te doen op alle Nederïandsche journalisten om de plaatsen der ontslagenen niet in te'nemen en aan biedingen daartoe onverbiddelijk van de hand te wijzen. Een bedriegelijke voorstelling. „Do Telegraaf" plaatst het verslag van de vergadering V8n „De Amsterdamsche Pers" en laat daaraan voorafgaan de volgende, vetgedrukte regelen: „Het Ffaagsche Correspondentie- bureau, het officieuse orgaan van de Nederïandsche Regeering, zendt ons het volgend verslag": Dit geeft eene volkomen bedriegelijke voorstelling van de aangelegenheid. De hoe danigheid van „officieus orgaan der Neder ïandsche regeering" van het Corresponden tiebureau, nóch de Nederïandsche regeering zelve, hebben iets hiermede uit te staan. Zooals van zoovele communiqué's van ver- eenigingen, heeft het Correspondentie- bureau zich ook belast met de distributie van het verslag der „Amsterdamsche Pers", dat, naar men zelf er in lezen kan, door eene speciale commissie uit de vergadering is opgemaakt. Naar men ons uit 's Gravenhage meldt, worden eerstdaags van hoogerhand maatre gelen verwacht, waardoor zal worden be reikt dat Nederïandsche schepen uitsluitend naar Nederïandsche havens zullen worden bevracht. Tevens zal in het algemeen geen toestemming meer tot vervreemding van Nederïandsche schepen worden verleend. Röntgen- en radiu m-t hera- p i e. Een comité van doktoren te Gronin gen tracht aldaar te vestigen een inrichting voor Röntgen- en radium-therapie. Rijksseruminric h t in g. Over de mogelijkheid van een verplaatsing van de Rijksseruminrichting te Rotterdam naar Utrecht, meldt de „Haagsche Post", die eenige mannen uit belanghebbende kringen gemeend hebben, stappen te moeten doen, deze instelling, welke vooral door bacteriolo gische onderzoekingen veel nut sticht, voor Rotterdam te behouden. De directeur moet niet ongenegen zijn. te blijven ,mits hem be tere en meer naar moderne eischen inge richte localiteiten ter beschikking worden ge steld. Ook het Rijk zou er in willen toestem men, het instituut niet te verplaatsen, zoo de gemeente van haar kant grond en bijdragen in de kosten van een nieuw gebouw zou wil len beschikbaar stellen. Het weekblad ge looft, dat plannen in dien geest in den Raad een gewillig oor zullen vinden, en is het goed ingelicht, dan zullen voorstellen betreffende de finoncïeele zijde eerstdaags worden inge diend. Naar de „N. R. Ct." verneemt, Is de zaak wel niet zoo ver gevorderd, als uit het boven staande valt af te leiden, maar is zij toch bij burgemeester en wethouders in behandeling. De pokken. Er hebben zich te Amsterdam geen nieuwe gevallen van pok ken voorgedaan. De toestand van een der lij ders in het Wilhelminagasthuis is nog ernstig, de overigen nemen in beterschap toe. De paar denziekte te A m- s te r d a m De Tel. verneemt, dat bij de Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij tot op heden zeven-en-twintig paarden aan de ge heimzinnige ziekte die in haar stallen woedt, overleden zijn. In den stal aan de Falckstraat zijn momenteel vijf stervende. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met vergiftiging. Het voer wordt nu onderzocht. Staking. In een vergadering ge houden %an de voerlieden werkzaam bij de vervoerders van bouwmaterialen te 's-Gra- venhage is besloten, met ingang van heden de werkstaking voor alle vervoerders van bouwmaterialen te proclameeren. Verboden installatie. De N. R. Ct. meldt, dat op last van den burge meester van Overschie bij den heer J. G., aan den Ouden Kleiweg, onder die gemeen te, een ontvangstation voor draadlooze tele grafie is in beslag genomen. Naar men meldt, werden berichten, bestemd voor het station te Scheveningen, te Overschie op gevangen. De mishandeling bij Stroe. Het bericht, dat van de beide soldaten, die Woensdag op weg naar het kamp te Millin- gen in de nabijheid van het station Stroe door een troepje burgers werden aangeval len, de eene, Vinke, zou zijn overleden, 4s, volgens de N. R. Ct. onjuist. De toestand van beide militairen was Zaterdag vooruit gaande. De vier gearresteerde personen zijn allen weer op vrije voeten gesteld. Kinderlijkje gevonden. Te Winschoten heeft Zaterdag de politie een kistje uit hét diep opgehaald, waarin het lijk je van een pasgeboren meisje. Door de stoomtram over reden. De 83-jarige K. werd op den Hel- loërstraatweg te Alkmaar door de stoomtram aangereden en zoodanig verwond, dat hij aan de gevolgen is bezweken. Door doofheid had hij de tram niet hooren komen. Overreden. Gisterenavond werd een bewoner van de Breedstraat te 's Gra venhage door een daar passeerende tram aangereden. Onmiddellijk werd de Eerste Hulpdienst gewaarschuwd. Tijdens het on derzoek van den geneesheer van dien dienst overleed de man. Sleepboot omgee slagen. Gisteren morgen is bij het verhalen ven het stoom schip „Otto Sverdrup" van de werf Wilton naar Rijnhaven, een der sleepbootjes van de firma De Boer door zwaaien van het schip omgeslagen en gezonken. De kapitein, een dekknecht en een steward werden gered, doch de machinist en de stoker zijn in de machinekamer verdronken. Scheepsbrand. Te Vlissingen werd Zondagmorgen ontdekt, dat de kolen stof, geladen in den lichter Elize, liggende aan de Kanaalstraat, welk schip verzegeld was, brandde. Het schip werd naar binnen de haven verhaald en daar is men begonnen te lossen .Rookwolken stijgen uit de lading op. De watersnood. Oostzaan geïsolee r d. Men schrijft uit Oostzaan aan het N. v. d. D.: Van onze vier duizend inwoners zijn er pl.m. drie duizend naar betere en drogere oorden vertrokken. Aan den Overtoom, die van het water totaal geen last heeft, zijn natuurlijk alle inwoners gebleven en worden verschillende verdrevenen geherbergd; ook in het station zitten nog enkele vluchtelin gen. In 't overstroomde deel van het dorp zijn niet meer dan 100 ingezetenen geble ven, de meesten in de Kerkebuurt. De bur gemeester komt met den ambtenaar ter secretarie dagelijks op de raadzaal. Het vroe gere kantoor is ingericht als wachtlokaal voor de militairen, die patrouille varen. Daar niet ieder militair de riemen kan hanteeren, heeft de burgemeester alleen plaatsgenoo- ten voor de bewaking aangevraagd. Maandagmorgen vergaderde de Raad on zer gemeente; per plat haaiden de militairen onze EdelAchtbaren af. Een verordening, die 't varen in 't overstroomde gebied der gemeente verbiedt, werd vastgesteld. Aan levensmiddelen is hier nog geen ge brek. Enkele bakkers, kruideniers en groen tehandelaren voorzien ons nog van het noo- dige. Dank zij de welwillende medewerking van onzen afgevaardigde naar de Tweede Kamer, zijn we ook van electrisch licht voor zien. Een woord van hulde aan de onver moeibare electricïens, die talrijke bezwaren te overwinnen hadden! Bovendien is op de raadzaal een nood- telefoon aangelegd. Zoo langzamerhand schikken we ons in de omstandigheden, hoe vreemd die ook zijn. De post-wordt hier nog eenmaal per dag uit Zaandam bezorgd. Onze wakkere tele foonhouder, dapper bijgestaan door zijn echtgenoote, is trouw op zijn post gebleven en hun ambt evenals dat van den telegram- hesteller is lang geen sinecure. Ministerieel bezoek. De Tel. deelt mede, dat de minister van Buitenlandsche zaken, jhr. dr. Loudon, gis teren een bezoek heeft gebracht aan het overstroomde gebied, onder andere aan Broek in Waterland, Monnikendam, Volen- dam. Marken en Purmerend. Hij werd verge zeld door mevrouw Loudon en reisde per motorboot Dordt van den heer Kerkhoven. De minister heeft een groot aantal geschen- Ifcn uitgedeeld, hoofdzakelijk dekens, on- deigoed, sigaren en tabak. De dijkafschuivingop Noor d-B e v e 1 a n d. De oever- en dijkafschuiving aan den Leendert Ahrahnmspolder, is van groote af metingen gebleken. JNa den eersten vel vie len geregeld stukken dijjc weg, zoodat de vol zich thans reeds uitstrekt over een lengte van ongeveer 280 M., terwijl een diepte ge peild wordt, afwisselend van 10 tot 13 M. Op eenige plaatsen is de dijk tot over de kruin ingeschoard, zoodat reeds aan het bin- nenbeloop van den dijk schade is toege bracht. Algemeen venvacht men, dat de dijk binnen eenige dagen bij een eenigszins hoog getij het zal begeven en de doorbraak niet meer te verhinderen zal zijn. Gelukkig is achter den zeedijk op deze plaatsen nog een inlaagdijk, zoodat het land- verlies zich tot deze inlaag zal beperken, wat toch nog een belangrijke schade zal op leveren. De bedreigde dijk van den W i j d e n Wormer. Bij een bezoek van de Statenleden Wibaut en mr. Slingenberg aan den Wijden Wormer, kwam het hun voor ,dat het ophoogen van den bedreigden Oostelijken dijk van dezen polder met zakken zand, niet voldoende was om den polder te behouden. De leider van het werk, die met 90 man aan dezen arbeid bezig was, was geheel van dezelfde meening en verzocht den Statenleden een telegram te willen zenden aan den Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Dit is geschied; er is aan den Commissaris bericht, dat de toestand zeer zorgelijk is, dat onverwijld aanbrenging van een kistdam volgens den leider noodig is. Onze indruk is seinden de beide Staten leden verder, dat het dringend noodig is meer afdoende maatregelen te nemen dan thans zijn getroffen. Daling van het water. Uit verschillende der overstroomde stre ken o.a. de Landsmeerder en de Oostzaan- der polder wordt eene merkbare daling van het water bericht. Het Oranj e-K ruis. Prins Hendrik leidde gisterenmiddag een vergadering van het dag. bestuur van den Kon. Nationalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje- Kruis", ten huize van den secretaris dr. C. J. Mijnlieff, Keizersgracht 134, te Amster dam, waar ook het „Centraal Bureau van het „Oranje-Kruis" gevestigd is. In de vergadering werden nadere inlich tingen gegeven over de tot heden genomen maatregelen en werd de verder te volgen gedragslijn vastgesteld. Z. K. H. bleek zeer voldaan te rijn over hetgeen in deze moeilijke tijden door de or ganisatie van particuliere vereenigingen, in den Bond vereenigd, gedaan wat in samenwerking met de autoriteiten. Uit Marken. Naar de Tel. verneemt, wordt de aan de Markensche visschersvloot toegebrachte stormschade getaxeerd op 25.000. De firma Goedkoop, die met een drijven de hijschkraon bezig is met het lichten van de in de haven gezonken botters, zal daar mee vandaag gereedkomen Door het lager waterpeil van de Zuiderzee was het ondergeloopen deel van het eiland Maandagmiddag weer grootendeels droog. Ten einde den nood, in vele gezinnen door de ramp ontstaan, te lenigen, is het gevorm de steuncomité druk in de weer. Herstel der d ij ken. De firma Blankevoort, die een groot werk in Duitschlond (bij Kiel) onderhanden had, waarvoor veel materiaal, groote machines en werktuigen, noodig zijn voor het werk aan de zeedijken en het uitmalen, heeft ver gunning verkregen tot uitvoer. Via Bremen komt een en ander naar de Zuiderzee. Vele kleintjes. Het hoofd der openbare school te Benedenknijpe liet gis teren door de leerlingen het volgende schoonschrift maken: „Door den watersnood hebben vele arme menschen alles verloren. Als van de millioen schoolkinderen in Nederland ieder één dub beltje gaf, zou er voor die menschen 100,000 gulden zijn. Spreek er eens met uw ouders over." Den volgenden morgen brachten de ruim 100 kinderen 13.50 mee, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood. De deelneming van het buitenland. Z. H. de Paus heeft door den kardinaal- staatssecretaris telegrafisch aan H. M. de Koningin de verzekering doen aanbieden van de diep gevoelde sympathie van Z. H. met het leed door den watersnood teweeg gebracht. De Koningin heeft onverwijld door onzen minister van buitenlandsche zaken hare har- telijken dank aan Z. H. doen overbrengen. In aansluiting aan het bericht betreffende de zeer hartelijke deelneming reeds vroeger door de Belgische regeering betuigd, deelt men ons mede, dat Z. M. de koning der Bel gen door zijnen gezant te Den Haag aan den Minister van Buitenlandsche Zaken een persoonlijke gift van vijfduizend francs heeft doen overhandigen met bestemming voor het watersnood-comité. De Britsche tijdelijke zaakgelastigde heeft uit-naam van zijne Regeering en als een be wijs van hare sympathie en achting jegens het Nederïandsche volk eene gave van twee duizend pond sterling aan dien minister doen toekomen. Op het bericht van de overstroomingen heeft de Japansche Regeering haren tiide- hjk-zaakgelastigde opgedragen hare oprech te sympathie aan Jhr. Loudon te doen aan bieden. Ook de Roemeensche Regeering heeft door haren gezant te Den Haag de verzeke ring van hare zeer hartelijk medegevoelen doen overbrengen Marktberichten. Eiermarkt te Apeldoorn. Aanvoer 60000 stuks. Hoogste prü* f 7.25 Laagsto prijs f 0.56 Gemiddeld f 6.9a Stommir.g trttag» Eiermarkt te Amsterdam. Maandag 24 Januari 1910. Kipeieren V. P. N. f 6.25—7.45. Rogeering f 6.70-6.40. Eondeieren V. P. N. f 6.55. Regeering f 0.40. Aanvoer V. P. N. 8467. Regeering 127514. Middenprija per 100 P. N. f 0.8§. Regeoring f 6.03 Reclame» rt per anker f 34.—. w per flesch - 0.85 plas I 1.50 per nnker accfjuK. Het Kon. bezoek nan N ij kerk. Omtrent het bezoek, door H. M. de Ko ningin gisteren aan Nijkerk gebracht, meldt het Hbld., dat H. M., na de begroeting door de autoriteiten, In de raadzaal kwam, waar drie door den watersnood geteisterde gezin nen vereenigd waren. Ook de veldwachters, die zich bijzonder moedig bij het reddings werk gedragen hebben, bevonden zich In de zaal. Op eenvoudige, hartelijke wijze onder hield H. M. zich met de verschillende per sonen en liet zich de bijzonderheden aan gaande de ramp vertellen, de ramp, die al leen wat de gemeente Nijkerk betreft, een verlies van 80,000 aan vee beteekent. Terwijl de Koningin op het stadhuis ver toefde, had zich daarbuiten een talrijke me nigte verzameld, die de Vorstin, toen zij haar auto besteeg om een bezoek aan de sluis te brengen, een allerhartelijkste ovatie bereidde. In gezelschop van don commissaris en den burgemeester werd de tocht naar de groote Zuiderzeesluizen aanvaard. Daar aangeko men beklom H. M. den deerlijk gehavenden dijk en gaf den wensch te kennen, de groote doorbraok in den Arkenheenspolder, die 250 meter breed en 80 meter diep is, nader !n oogenschouw te nemen. In gezelschop van den dijkgraaf en de bei de heemraden werd in den striemenden re gen de wandeling over den deerlijk geha venden dijk ondernomen. Overal waren groote kelen uit het pad geslagen en moer dan eens moest H. M. door het water waden, terwijl bovendien het loopen In de kleffe, weeke modder alles behalve aangenaam was. Na een tocht van een kwartier ongeveer werd een bocht in den dijk bereikt van waar de groote doorbraok duidelijk te zien wa9. In de sluiswachterswoninr aan 't elndo van den dijk, waar de auto's te wachten stonden, had zich intusschen een aantal boeren en boerinnen verz c.eld, die de hofsteden aan de zee bewoonden, doch daaruit door het water verdreven waren. Ook bij deze men schen informeerde H. M. belangstellend naar de romp en betuigde herhaaldelijk haar diep leedwezen met het gebeurde. Van de sluis begaf cf* Koningin zich naar de buurtschap Dorensteeg, een buitenwijk van Niikerk, waar in d«n nacht ven T4 op 15 Januari het meeste vee verdronken is. De Kon. bezoekster trad er de woning van de weduwe Bolkers binnen en onder hield zich allervriendelijkst met het oude vrouwtje. Ook in de buurtschap Holk werd een door den watersnood geteisterde boer derij bezichtigd. Te half drie ongeveer verliet H. M. per auto Niikerk en begaf zich naar Amersfoort, van waar de reis naar de residentie per trein werd voortgezet. Hulpverleening. Het plaatselijk watersnoodcomité te Nij kerk heeft bij de ingezetenen reeds 10.500 ingezameld. Dit is wel een bewijs dat de be volking van cleze kleine gemeente doordron gen is van de behoefte aan hulp. Comm. v. T o e z. M. O. Ter voorziening in de vacature van lid de* Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs, on'staan door periodieke aftre ding van den heer A. Th. Louman, bevelen B. en W. aan de heeren E. Kleyn, inspecteur van Registratie, P. Kemper, inspecteur H. U. S M. Blijkens rijn schrijven wenscht de Keet Louman voorloopig niet voor eene herbenoe» ming in aanmerking te komen. Personalia. In plaats van mej. van Eeden Kampefi man, die als zoodanig bedankt heeft, Is mei ingang van 1 April a.s. mej. J. FrekenHorsf als vroedvrouw verbonden aan het Amersfy Zieken var. de Mij. tot Nut v. 't Aigo. meen. Ontspanning voor ge- mobiliseerden. Maandag 24 dezer had het Tooneelgezeh schap „Vriendenkring" van Amersfoort df welwillendheid voor de militairen der bere den wapens alhier eene uitvoering te geven in „Amicitia." Er werden twee stukken op gevoerd, n.l. „Een kleine Vergissing" en /.Mevrouw is niet tehuis", welke beide stuk ken zeer vlot gespeeld werden en waarbij de speleers zich telkens met een daverend applaus h»Inond zagen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3