"stadsnieuws." WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN I Zn. Utrechtschestraatt 34. Telef. 145. _Ult den omtrekT" Koewei daarna alles mogelijk moest worden geacht. Het zou aan den stand van den oor log niets veranderen; we zouden ons niet eens bij de andere oorlogvoerende partij behoeven aan te sluiten, maar eenvoudig zonder buitenlondsche hulp ons Engeland van het lijf houden. Ook voor een beslaglegging van .Enge land op onze koloniën was de generaal niet bang. Amerika zou het«nie( toelaten en Ja-, f>8n had voorloopig te veel met China te doen. V* anrom wij bij zoo volkomen gerustheid dim toch het gansche leger gemobiliseerd Kielden? vroeg de redacteur. Wel, zeide ge neraal Staal, dat was om Engeland niet de gelegenheid te geven ons te verwijten dat wij wel de kust in staat van verdediging Kielden, maar de landgrens onbeschermd tieten. We moesten zelfs den schijn van par tijdigheid vermijden. „Holland is werkelijk echt neutraal en zal het onder alle omstan digheden blijven". Niet zooals Griekenland. Het gedrag van Engeland jegens Griekenland had veler ©ogen hier te lande geopend die vroeger aan Engeland's woorden over de bescher ming der kleine Stoten geloofden. De ge neraal zelf had dat nooit gedaan en vele lezers van Het Vaderland hadden hem nu geschreven dat hij daarin gelijk had gehad. Geen afspraken van militairen aard met wel ke mogendheid ook, was altijd Nederland's leus geweest en als minister van Oorlog had hij daarom ook steeds geweigerd den. Engelschen militairen attaché te ontvangen wanneer deze hem „particulier" wilde spre ken. Wie weet of het sedert het uitbreken van den oorlog niet ook bij mijn opvolger beproefd is, voegde hij eraan toe lachend. Bovenstaande uitlatingen van den oud- jninister Staal vinden in enkele persorganen, o. a. Hbld. en Nieuwe Ct., scherpe afkeu ring. Laatstgenoemd blad schrijft: „Wij mogen niet verhelen, dat wij deze uitlatingen van een lid der Staten-Generaal, oud-minister van Oorlog, in een Duitsche courant met weinig genoegen gelezen heb ben. Niet zoozeer wegens den inhoud; wij zijn, vooral na Sir Edward Grey's krachtige jongste rede in het Lagerhuis, die de pers campagne voor de blokkade van Nederland- srhe havens aanmerkelijk tot bedaren ge bracht heeft, ook niet zoo beducht meer voor dat gevaar, en in het vermogen van onze weermacht om een landing te doen misluk ken hebben wij groot vertrouwen. Maar moest het diepe wantrouwen, waarvan de generaal tegen Engeland bezield is en dat uit alle regels van het interview spreekt, aan sen Duitschen redacteur worden meegege ven ter nadrukkelijke bekendmaking aan diens landgenooten? onder toevoeging nog al (waarvoor de generaal waarschijnlijk *\iet verantwoordelijk is, maar wat hij toch niet heeft voorkomen), dat hij een oud-mi nister is, lid van den Senaat, „die de stem ming van de Regeering wel kennen moet, maar als particulier spreekt en dus zijn woor den niet op een goudschaal behoeft te leg gen." Welk nut kan er voor Nederland deken in zulk een eigenaardige verkondi ging, naar éénen kant, dat wij „werkelijk echt neutraal" zijn en het zullen blijven „onder alle omstandigheden"? Uitvoerverbod. Bii Kon. besluit van 10 Februari is de uit voer- van eenden verboden. Hooi. Aangezien cebleken is. dat noc voorraden liooi aan het verbruik in het binnenland worden onttrokken, welke handelwijze blijk baar ccBrond is on de verwa'chting dat de uitvoer- van hooi nog zal worden toegestaan, breng», de Minister van Landbouw ter kennis «lat vergunningen* voor den uitvoer van hooi niet zullen worden gegeven. Voor het Kon. Nationaal Steuncomité. Naar wij vernemen is door eene Neder- landsche Vereeniging te Orange City, lowa, Vereenigde Staten van Noord-Amerika, we derom een bedrag in geld aan Hare Ma jesteit de Koningin toegezonden ten be hoeve van het Koninklijk Nationaal Steun comité. Centrale organisatie voor een duurzamen vrede. Vanwege den Nederl. Anti-Oorlog Raad wordt het volgende medegedeeld: De Internationale Centrale organisatie voor een duurzamen vrede, waarvan-de Ned. Anti-Oorlog Raad het Bureau is krijgt steeds meer aanraking met vooraanstaande perso nen in de verschillende landen, zoowel in de oorlogvoerende landen aan beide zijden als in de neutrale landen. De Internationale Raad, welke aan het noofd staat van deze organisatie, bestaat ihans uit 190 personen van zeer verschillen de richting uit 32 verschillende landen. Behalve de bestuursleden van den N. A. O. R., hebben thans de volgende personen zich bereid verklaard voor Nederland in de zen Raad zitting te nemen: Mevr. H. van Biema—Hijmans (presidente van den Nationalen Vrouwenraad van Ne derland); mr. H. Goeman Borgesius, jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, Minister van Staat (lid van het Hof van Arbitrage), H. H. van Kol (Ned. vertegenwoordiger in het Inter nationaal Socialisten-bureau), Dr. A. Kuy- per, Minister van Staat; mr. B. C. J.. Loder (bestuurslid van de International Law Asso ciation); mr. J. A. Loeff; prof. mr. J. de Lou ter (lid van het Institut de Droit Internatio nal); jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, Minister van Staat (lid van het Hof van Ar bitrage); mr. M. Tydeman (lid van het Uit voerend Comité van de Interparlementaire Unie). Graan en meel. De Vereeniging voor den Graan-, Meel- en Zaadhandel te Amsterdam heeft beslo'en tot de Tweede Kamer het verzoek te rich ten, het initiatief te nemen tot het instellen van een enquête betreffende den Nederland- schen handel in granen, meel, zaden, peul vruchten, enz., sedert Augustus 1914. Z u i d e r z c ell a r i n g. Naar wii vernemen is door den Minister van Landbouw. Nijverheid cn Handel beslo ten. dat de uitvoer van Zuiderzeehaijnc. in versohen en gcrooklen toestand, tot 1 Maart e l-:, zonder consenten zal kunnen geschieden. De Prinses Juliana. Men meldt uit Vlissingen: De pogingen om de mailboot „Prinses Ju liana", die op een mijn is geloopen en bij Felixtown op een klip is gezet, te lichten, wordt nog steeds door een Engelsche maat schappij voortgezet, o.a. door te trachten het schip leeg te pompen. Deze pogingen zullen echter wel niet tot het gewenschte resultaat leiden. De M a a s d ij k. Het Nederlandsche stoomschip „Maas dijk", dat Januari op reis van Rotterdam naar Portland (Maire) 'door een mijn ernstig werd beschadigd en daarna op strand werd gezet, is, volgens een te Rotterdam ontvangen tele gram als geheel verloren te beschouwen. Berging is ónmogelijk.. Het schip was pas in 1915 gebouwd. Op een mijn geloopen. Het Zweedsche stoomschip „Tor" heeft te Hoek van Holland geland 13 overlevenden van het Noorsche stoomschip „Vaarli", Dins dag van Rotterdam naar Sunderland ver trokken en Woensdagmorgen 4 uur bij Zwartbank op een mijn geloopen. De kapi tein, de le machinist en de 2e stuurman zijn verdronken. De geredden hebben 23 uur. in de boo ten gedreven. - De ontplofte torpedo. De kor poraal-stoker Havers, slachtoffer van het on geluk, wordt te Nieuvvediep begraven. M ij n e n. De burgemeester van Domburg heeft offi cieel bericht ontvangen, dat de schade, ont staan door het springen of doen springen van mijnen in November 1914, niet zal wór den vergoed. De schade beliep duizenden guldens. Ontvluchte krijgsgevangenen. Te Herkenbosch zijn twee uit Duitsche krijgsgevangenschap te Jülich ontvluchte Russen over de grens gekomen. De Telegraaf. Omtrent den stap, door een hoofdambte naar der invoerrechten geheel op eigen ini tiatief bij het anti-smokkelbureau gedaan, kan nog worden gemeld, dat de betrokkene is een inspecteur der invoerrechten uit de provincie, die ter assistentie van den inspec teur te Amsterdam tijdelijk aldaar is ge plaatst in het bijzonder voor het toezicht op de smokkelarij. Hem is thans alle samen werking met het anti-smokkelbureau verbo den. Hbld. Nalatenschap G. W. Bur ger. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Rotterdam deelde de burgemeester mede, dat het overleden raads lid G. W. Burger bij testamentaire beschik king zijn geheele vermogen, behoudens aan zienlijke legaten aan verschillende Rotter- damsche instellingen, heeft vermaakt aan de gemeente Rotterdam, bij voorkeur voor het stichten van inrichtingen op het gebied van kunst, ziekenverzorging, onderwijs of lief dadigheid. De oudste Inwoonster van Schouwen. Te Renesse is de oudste be woonster van het eiland Schouwen, mej. Janna de OudeKosten, in den ouderdom van 101 jaar en 7 maanden overleden. Een taai leven. Bii het verwijde ren van dood vee in de Belmcrmeer besüeur- de men in den nok van een hooiberg een naar katten. De dieren sprongen verheugd in de srhuit25 dagen hadden ze od het hooi door gebracht. Logger gestrand. Te Schevenin- gen is hprirht ontvangen dat in de nabiiiieid van de Ribbenplaat heden morgen te 5i uur. bii h j. water is gestrand de logger Sch. 379. schipper D. Roelveld, van de rcedcrii M. de Mos P. te Scheveningen. De bemanning werd gered. Het vaartuig had voor ongeveer f 400 visch aan boord. Het dienstweigeringsmanifest. Voor de rechtbank te Rotterdam hebben gisteren terecht gestaan de 27-jarige electro- technicus J. R., de 36-jarige J. P. H., schrij ver ter gemeentesecretarie te Rotterdam en A. v. d. V., schrijfster, onder pseudoniem Enka, te Schiedam, ter zake, dat zij in den zomer van 1915 zouden hebben deelgeno men aan de verspreiding van het bekende dienstweigeringsmanifest. Het bleek bij de behandeling, dat R. de manifesten in een anderen wijk van Rotterdam had verspreid, dan hij vroeger opgegeven had. Het O. M. vroeg en verkreeg daarom uitstel van de be handeling van zijn zaak, ten einde nieuwe getuigen te dagvaarden. De twee andere be klaagden bekenden het manifest te hebben verspreid, H. in Rotteredam en Van der V. in Schiedam, maar zij bestreden, dat de in houd er van zou opruien tot dienstweige ring. De manifestanten hadden slechts wil len getuigen tegen het militarisme. Er wer den vijf getuigen gehoord, die allen een ma nifest hadden ontvangen. Een had het in het geheel niet, een andere het slechts half ge lezen. De overigen hadden van den inhoud kennis genomen. Het O. M., waargenomen door mr. Bou- man, eischte tegen ieder beklaagden één maand gevangenisstraf wegens het versprei den van een geschrift, waarin tot dienstwei gering wordt opgeruid, met het doel aan dien oproienden inhoud ruchtbaarheid te ge vers Beklaagden hadden ieder een uitvoerige verdediging op schrift gesteld en droegen deze voor. H. venvees" naar een vonnis van de rechtbank te Alkmaar, waarbij was over wogen, dat er in den inhoud van het mani fest niets strafbaars zou zijn. Hij pleitte ech ter niet voor zijn lichamelijke vrijheid, want boven deze ging de geestelijke vrijheid, die niemand hem ontnemen kon, ook niet een rechtspraak, die hij Russisch noemde en welke niet meer paste in den tegenwoordi- gen tijd. Beklaagde had gehoorzaamd aan de wet Gods, die hem meer waard was dan de wetten van den Staat. Hij kwam er tegen op, dat hem opruiing was ten laste gelegd, want dat beteekende ophitsing en ophitsen was een onwaardig bedrijf. Opruiers kon men naar zijn meening vinden onder hen, die de huidige maatschappij willen besten digen en daarom het volk in den oorlog drijven, als kapitalisten, bankmagnaten, de voorstellers van de landstormwet, de ver spreiders der brochure ,,'s Lands welvaart in gevaar", dagbladschrijvers, enz. Het ma nifest was volgens beklaagde de welbewus te uiting van mannen en vrouwen, die geen ander middel meer zagen om te getuigen tegen oorlog én militarisme." Beklaagde „Enka" sprak in vrijwel gelij ken geest. Als meer orthodox Christin er kende zij de noodzakelijkheid van een re geering, zelfs van eene die „het zwaard draagt", maar dan mochten de geboden van deze niet in strijd zijn met die van God. Beklaagde had het manifest onderteekend als christen-sociaiiste, als christin, die het socialisme aanvaart, als een middel om te komen tot een maatschappij, zooals deze zou moeten zijn. Het manifest was gericht tegen het militarisme, dat alleen zou dienen tot handhaving van het kapitalistisch imperialis me. Ook deze beklaagde ontkende, dat het manifest zou opruien in den zin van ophit sen. Het wilde slechts getuigen en overre den. De rechtbank zal op 24 dezer uitspraak doen. Er was voor deze zaak groote belangstel ling. Diefstal met gewei dpi e- g i n g. Het Openbaar Ministerie bij de Haar- lemsche rechtbank eischte tegen een 21-ja rigen boerenarbeider wegens diefstal met ge weldpleging drie jaar gevangenisstraf. Hij was 's morgens, toen een boer te Edam, bij wien hij vroeger in dienst geweest was, aan het melken was, de boerderij bin nengeslopen, en had uit de bedstede 'n trom mel met zesduizend gulden gestolen. Toen hij het geld had, kwam de boerin binnen. De 59-jarige vrouw wierp hij op den grond en kneep,haar de keel dicht, zoodat ze dacht te stikken. Hierop vluchtte hij, maar werd door toe geschoten buren op den hooizolder gevon den, nog In het bezit van het geld. Beklaagde ontkende het doel gehad te heb ben de vrouw te dooden. Verder werd tegen denzelfden arbeider nog 3 maanden gevangenisstraf geëischt we gens oplichting van een rijwiel, ten nadeele van een handelaar in Wormerveer. De watersnood. Kamerleden naar het over stroomde gebied. De leden der Tweede Kamer, de heeren De Jong en Roodenburg, maakten gisteren een tocht door de overstroomde streken van het zuiden van Noord-Holland. De directie der Hollandsche Stoomboot-Mij. had daar toe welwillend een motorboot te hunner be schikking gesteld. Eerst werd een bezoek gebracht aan het eiland Marken. Begeleid door den burgemeester en den militairen commandant, jhr. Van den Berch van Heem stede, werd een bezoek aan de verwoeste deelen van het dorp gebracht. Verschillen de der vernielde woningen zijn reeds geheel opgeruimd. Andere zullen, na ingewonnen advies van de inspectie van het woningtoe zicht worden hersteld. Er zijn plannen om, zoo het kapitaal voor grondaankoop kan worden verkregen, de zoogenaamde Monni kenwerf, waar slechts enkele huizen zijn blij ven staan, geheel te ontruimen en voor de bewoners in het middengedeelte van het dorp woningen te bouwen. Er is tevens kans, dat thans door samenwerking van Rijk, pro vincie en gemeente, de bemaling ter hand zal worden genomen. Van Marken bezochten genoemde Kamer leden Volendam. Behalve de huizen bij den dijk, staat nagenoeg het geheele dorp ach ter den dijk onder water. Houten stellingen langs de woningen aangebracht, vergunnen een kijkje in de woningen waar het water nog wel weken heerschappij zal voeren. Vroolijk snaterden een aantal der beken de Volendamsche eenden. Van de 63.000, die de eendenhouders er rijk zijn, zijn ér een 60.000 gered. De verloren 3000 vertegen woordigen intusschen een waarde van ruim 40.000. Van Volendam ging de tocht naar Marken waar burgmeester Versteegh tot gids strekte. Monnikendam is door de aangebrachte noodkeeringen thans een polder op zich zelf. "De verschillende doorlaten zijn gedicht de gasfabriek is weer in werking en de heer Versteegh had alle hoop eventueele, nieuwe aanvallen van den ouden vijand het hoofd te kunnen bieden. Daarna werd binnendoor gevaren langs Broek in Waterland. Buiksloot en Schouw. Die ontzettende verwoesting, die de over strooming aahricht, komt steeds duidelijker aan den dag. Tal van woningen zijn reeds ingestort, de achtergevel is er uitgeslagen. Het dak is naar beneden gekomen en het zal ifiet lang duren of de golven hebben alles weggespoeld. Jaren zullen moeten verloopen, eer de welvaart, die allen door noeste vliit hadden verkregen zal zijn herwonnen De secretaris van de vereeniging „Ne derland en Oranje" te Berlijn deelt mede, dat bij de leden van die vereeniging voor de slachtoffers van den watersnood gecollec teerd is M. 500. School- cn Kerknieuw». Sociêtas Studiosorum Refor mat o r u m. Gisterenochtend werd te Amster dam de huishoudelijke vergadering gehouden van de Sociëtas Studiosorum Reformatorum. De Unie-praeses, de heer J. H. Landwehr, hield zijne gebruikelijke jaarrede, waaruit geme moreerd wordt, dat het aantal leden 132 be draagt, o-ver de ofdeelingen aldus verdeeld Amsterdam 36, Leiden 18, Utrecht 26, Delft 30, Groningen 22. Het Afdeelingsleven bloeit, zoo- els ook bleek uit de verslagen der verschillende Afdeelings-ab-actides. Medegedeeld werd, dat ook dit jaar een annuorium verschijnen zal. Het nieuwe bestuur werd aldus verkozen: H. J. Dirksen, praeses; J. Mulder, ab-actis; P. R. Mi chael, fiscus; J. J. F. van den Bergh, Ass. I; M. Gerbrandy, Ass. II. Kunsf en Wetenschap Jubileum Louis Bouwmees ter. Den 23en Februari zal Louis Bouw meester 55 jaar tooneelspeler zijn. Er heelt zicii te Amsterdam eene commissie gevormd om hem dien dag te huldigen. Van deze commissie, waarvan burgemeester Tellenen cere-voorzitter is. maken 47 personen deel uit, o.a.Albcrdingk Thym (van Deyssel). Bauer, Berckcnhoif. Borel, S. J. Bouberg Wil son. Ina Boudier Bakker. Breitner, Frcd. v. Eeden. Jan Fabricius. Jhr. Jan Feith. Prol. Mr. J. A. van Hamel. Prof. Dr. G. Kalff. Mr. J. Kappevne van de Coopello. Prof. Derkin- deren. Theo Mann—Bouwmeester. Joh. do Meester. W. Mengelberg. Jhr. B. W. F. van Riemsdijk. Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. J. H. Róssing, Herman Roeivink, Julius Rönt gen. Willem Rovaards, Ed. Verkade. Mr. II. Viotta. Jan C. de Vos, Prof. J. W. le Winkel. Bernard Zwcers e. a. Penningmeester is de heer J. Sequcira. Plantage Middenlaan 18 te Amsterdam. Reclame» pin* t 1.50 per anker ftcclln*. Te Utrecht is Woensdag de druk bezoch te jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van den Nederlandschen Bond van Handelaren in aardappelen. De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter, den heer W. Winkelman, van Amsterdam, die in zijn openingswoord gewaagde yen den nog altijd voortdurenden oorlog, welke bij al de ellende en moeite, ook den vrijen han del schaadt en bemoeilijkt. Op de vorige jaarvergadering had zeker niemand gedacht dat we in dit opzicht onder dezelfde omstan digheden wederom zouden jaarvergaderen; nog duurt de oorlog voort en wanneer zal die eindigen? Veel wordt gesproken over oorlogswin sten; doch, wie daarover te benijden is, de aardappelhandel zeker niet. Door de overproductie voor het binnen land altijd overvoerde markten en dienten gevolge gedrukte prijzen, terwijl de export al sinds Augustus geheel stil ligt. De notulen van de vorige jaarvergadering en het jaarverslag van den secretaris werden onveranderd goedgekeurd, alsmede de re kening-en verantwoording van den penning meester. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Winkelman, G. Kunst, P. Peereboom, W. S. van Heiningen en T. van den Ende, werden allen herkozen. Het ledental klom tot 170. Breedvoerig werd gesproken over de te ruggaande en slechte sorteering der aard appelen, niet alleen in Zeeland, maar ook in de andere provinciën. Het bestuur werd opgedragen fn verband met de Provinciale Landbouwmaatschappijen stappen te doen, die tot verbetering kunnen leiden. Na de mededeeling betreffende de werk zaamheden van het bèstuur in verband met de door den Minister van Landbouw opge richte aardappelvereeniging te 's-Gravenha- ge, ontspon zich een levendige discussie, waaraan vele leden deelnamen. Men be greep wel dat niet meer medegedeeld kon en mocht worden dan mogelijk en oirbaar was, al had men dan ook verwacht meer te zullen hooren omtrent de eventueele plan nen tot regeling van den uitvoer. Algemeen was de vergadering van oordeel dat het re sultaat van de van Regeeringswege inge stelde inventarisatie der aardappelen wel zóó zal zijn, dat tot den uitvoer van enkele soorten zal worden besloten. Namens de 's-Gravenhaagsche vereeni ging van groothandelaren in aardappelen werd door den heer J. van der Lans de vol gende motie voorgesteld, die na re- en du pliek met algemeene stemmen werd aange nomen. „De Ned. Bond van Handelaren in Aard appelen, in jaarvergadering te Utrecht bijeen, gelezen hebende van eventueele plannen voor den uitvoer van aardappelen, spreekt den wensch uit, dat in de eerste plaats ge-, zorgd zal worden voor genoegzame hoeveel heid ten behoeve van het binnenlandsch verbruik, dat ten tweede die uitvoer zoodanig gere geld zal worden, dat de exporteur gevrij waard blijft voor het gedwongen beschik baar stellen van een zeker percentage aan de Regeering, opdat toch vooral de binnen, iandsche markten niet ontwricht worden en de eerlijke vrije handel wordt belemmerd, besluit deze motie ter kennis te brengen van Z. Ex. den minister van L„ N. en H„ en haar te publiceeren in de pers. Gewezen werd op de bezwaren en moeie- lijkheden om een zeker percentage beschik, baav te stellen en het bezwaren voor de re geering er aan verbonden en de slechte re- rsultaten verkregen met de stapel groenten ook vooral met betrekking tot de binnen. Iandsche markten. Nadat besloten is de volgende jaarver, gaderingen wederom te Utrecht te houden, wordt de vergadering gesloten. Een collecte voor den watersnood bracht op f 84.27. B a a r n. Door Burgemeester en V/ethou. ders is benoemd tot ambtenaar ter ge. meente-secretarie de heer J. V. C. Ten. ckinck en tot schrijfster mej. G. \V H. Trines. Baarnsche Crt. Hans Verbena. Zooals wij wel eens meer hebben opge- merkt, behoort het geven van een liederen# avond tot een der zwaarste opgaven, die eene kunstenares zich kan stellen. In onze gedachten zien we haar reeds van te voren bezig al de liederen van haar omvangrijk repertoire de revue te laten passeeren, zich' voortdurend afvragen of het een of ander lied, dat zij toch zoo intens mooi vindt, het wel doen zal in de zaal, of zij er in zal sla gen het veelhoofdige monster, dat naar haar .zal luisteren, iets van de schoonheid er van te doen gevoelen. En don, de groote moeilijkheid om een programma samen te stellen, dat niet al te heterogeen is, waar men niet smakeloos de meest verschillen de genres en stijlen dooreengemengd ziet. 't Is toch heel iets anders dan een avond van instrumentale kunst, waar de grootere omvang van de kunstwerken alles zoo veel gemakkelijker maakt; hier niets dan kleine genrestukjes, stemmingsbeelden, die elka^* Te» stond opvolgen, en waar de uitvoerende kunstenaar zich van de eene gedechtejv- sfeer onmiddellijk in een andere heeft te verplaatsen. Al deze moeilijkheden hebben we even willen opsommen, om te doen uit komen, dat slechts de allergrootsten onder de zangers ons op dit gebied volkomen zul len kunnen bevredigen. Tot die allergrootsten behoort zeker Hanna Verbana niet. Toen we haar jaren geleden hoorden, dachten we niet, dat ze zich zoo veelzijdig zou ontwikkelen, want al konden we niet alles goed vinden, wat ze «•'eed, ze heeft ons toch veel doen genie ten gisterenavond. Voor de pauze Mozart en Schubert, en toen dachten we aan die vroegere Hanna, hoe die deze liederen zoo veel eenvoudiger en daardoor meer in stijl zou hebben gezongen. Maar na de pauze nam de zangeres revanche. Wot 'n prach tige, moderne liederen van Mortelmtins heerlijk om weer eens wat van onze jon Vlaamsche school te hooren zingen, alles zoo frisch en keurig en toch weer zo°« on-Hollandsch, of laat ik zeggen niet Noord Nederlandsch. Dat merkte men zoo, toen onmiddellijk daorop Calh. van Rennes met twee van hare bekoorlijke zangen volgde, die door Hanna Verbena zoo onovertrof fen schoon worden vertolkt. Om geheel neutraal te blijven, vormden vier Pransche liederen een waardig slot. Jammer dot de zuiverheid juist in deze liederen te wen- schen liet; men had zoo den indruk, dat de zangeres in de forschere gedeelten zich ietwat geweld aandeed en daardoor deto neerde. Toch klonk de Bolero van Délibei brillant, en sloeg in bij het publiek, dat ze ker talrijker had kunnen zijn. Nu rest ons nog 'n woordje over den pianist te zeggen, en dat is geen prettige taak. We zijn in Amersfoort, geloof ik, een beetje verwend en kunnen niet goed meer genieten van tweederangskunst. En dat waf het pianospel van den heer M. van Gooi. Geen charme in den toon, slordig, ziedaar onze voornaamste grieven. Wel jammer, dat de concertdirectie geen beteren accom- pagnateur heeft gevonden. Doch laten we niet mopperen, als niet alles precies naar wensch iswe hebben veel genoten en ho pen Hanna Verbena nog dikwijls In Amers foort terug te zien. De Bruid daarboven. Voor een stampvolle zaak speelde de Amersf. Tooneelvereeniging gisteren te Baarn het tooneelstuk „De Bruid daarbo ven". Blijkens het herhaalde applaus, ook bij open doek, voldeed het spel goed. EenK ge rollen, die bij de eerste opvoering hier in Amersfoort niet bijzonder goed vervuld werden, hebben andere vertolkers en dit bleek een verbetering. Als het Amersfoortsche publiek heden avond het stuk gaat zien, dan hopen en ven» trouwen we, dat er een even groot sakio zal zijn als te Baarn het geval is. Precies half 8 wordt begonnen, de uitvoe ring vindt plaats in de groote zaal van Aml- citia. Bioscopen. In de Bioscoop op de Langestraat gaal vanaf heden als hoofdnummer „De Toren der Verschrikking", een drama in vier af« deelingen en verder een afwisselend pro gramma. De bioscoop De Arend geeft „Da Juweelen van Gravin Veschi", drama itf twee afdeelingen en „Vrouwennoodlot drama in drie afdeelingen, verder twee ko» mische nummers en het Bioscoop-Jourw naai met de laatste belangrijke gebeurt» nissen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3