Uit den omtrek. WIJNHANDEL J1 SCHOTERMAN Zn. litrechtschestraat 34. Teief. 145. STADSNIEUWST trvaring en zooals nu blijkt te weinig. Ware het afscheid niet zoo haastig gegaan, ik zou fiu, wetende met een redacteur en niet met een artikel-vrager te doen te hebben, ge trouw aan mijn beginsel, den bezoeker dui delijk gemaakt hebben, dat hij ons gesprek niet als een interview mocht teruggeven. Op één punt heeft hij mij en ik stel er prijs op, dit duidelijk te constateeren vol strekt verkeerd begrepen of misverstaan. De heb niet gezegd en niet kunnen zeggen dat ik persoonlijk al dan niet als minister een aanzoek voor een „particulier" gesprek ge daan door een Engelschen militairen attaché, of door welken anderen attaché ook, heb af geslagen om de eenvoudige reden, dat mik een aanzoek nooit tot mij is gericht. De Prinses Juliana. Over den toestand der mailboot „Prinses Juliana'' van de Maatschappij „Zeeland", die bij Felixtown op een klip is gezet, meldt men, dat bij hoog water het geheele sloepen- dek onderstaat, terwijl door de overslaande golven aan verschillende deelen van het schip al meer en meer schade wordt toege bracht. Aardappelen. Naar men aan de N. R. Ct. meldt, heeft 'de inventarisatie uitgewezen, dat er in ons land nog meer dan 4,000,000 hectoliter aardappelen aanwezig zijn. Het anti-smokkelbureau. In „De Telegraaf" wordt het volgende re laas gegeven van het bezoek van een amb tenaar der invoerrechten aan het Anti-Smok- kelbureau: „Op" Donderdag 3 Februari, in den mor gen, ontving de heer H. M. C. Holdert te zij nen kantore, Lomonstraat 73, het bezoek van den heer P. F. L. Lauten, die zich. voor stelde als Inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Roermond. Hij deelde den heer Holdert mede, dat hij door de regeering uit zijn positie te Roer mond was verplaatst naar de afdeeling 'douane-recherche, en aan het hoofd dezer efdeeling was gesteld. Zijn adres te Amster dam is: Leidschekade 51. ..Tevens gaf hij den heer Holdert de na- >\er\ r<\ adressen op van zijn twee hoofd- >3ren, die zijn: de heer G. Sanderson, Haf rlemmerdijk 151, 2e étage, en J. Duyker, 'Joan Melchior Kemperstraat 57, 3e étage, van welke beide heeren de heer Holdert vroeger reeds bezoek had ontvangen. „De heer Holdert heeft dadelijk notitie laten nemen van de woorden, waarmee de heer Lauten zijn bezoek inleidde. Hij kan die dus nog ongeveer letterlijk herhalen: „Ik mis", zei de heer Lauten, „de aanknoo- pingspunten voor het vervolgen van smok- kelzaken, en aangezien uw bureau klaarblij kelijk over een uitgebreiden inlichtingsdienst beschikt, zou het mij zeer aangenaam zijn, met u te mogen samenwerken. Ik had u feeds 'n paar dagen eerder willen bezoeken, doch vond het gewenscht, de gemoederen eerst een weinig tot kalmte te laten komen, Kin den mij bekenden inval van de justitie ten_ uwent". ,J)e heer Holdert antwoordde, dat hij niets liever wenschte, dan zijn geheele materiaal ten dienste te stellen van den heer Lauten, 'doch dat dit door de Justitie in beslag was genomen en zich bevond onder berusting van den rechter-commissaris, den heer Sas- «en. „Na bekomen toestemming van den rech ter-commissaris begaf zich de heer Lauten naar den heer Sassen, vergezeld door den heer W., chef van Holdert's privé kantoor, die den chef van den douane-recherche dienst alle gewenschte inlichtingen ver strekte. „Nadat de heer Lauten aldus met de groot ste belangstelling van verschillende door den heer Holdert opgespoorde smokkelza- ken kennis genomen had, verzocht hij hem vriendelijk, omtrent deze zaken voorloopig niet te publiceeren, ten einde het hem niet moeilijker te maken, de schuldigen voor het gerecht te brengen". Bond van Vrije Liberalen, afd. Amsterdam. De afdeeling Am sterdam van den Bond van Vrije Liberalen heeft gisterenavond onder voorzitterschap van den heer mr. Th. Stuart, haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden. Na opening door den voorzitter werd door den' secretaris mr. A. Fockema het jaarverslag uitgebracht, dat opwekte tot een hernieuwd krachtig partij-leven .opdat de vrij-liberale invloed in vertegenwoordigende en bestuurs lichamen zooveel mogelijk kan worden uit gebreid. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. de Bijl Nachenius en H. W. Kehrer; in de plaats van de heeren mr. Th. Stuart en mr. Fockema, die zich niet her kiesbaar stelden, werden tot leden van het bestuur gekozen de heeren D. Manassen en D .M. Woudhuysen. Den scheidenden voorzitter mr. Th. Stuart werd namens de vergadering bij monde van den heer J. H. Scheltema dank en hulde ge bracht voor het zeer vele door hem tijdens zijn bijna acht-jarig voorzitterschap voor de afdeeling Amsterdam van den Bond van vrije Liberalen gedaan, wat met een langdurig ap plaus werd begroet. Dank zeggend voor den hem gebrachten lof nam de heer Stuart daar op in een hartelijke toespraak als president afscheid van de talrijke aanwezigen. Het dienstweigeringsma- n i f e s t. De officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de recht bonk, waarbij ds. B. von Schoorl, ds. B. van Ebbekerk, ds. H. van Schagerbrug, ds. S. van Nieuwe Niedorp en ds. T. van Zuid- Scharwoude werden vrijgesproken. De eisch was respectievelijk 2, 1, 2, 3. en 2 maanden fcevangenisstraf. De moord te 's-Gravenhage Betreffende een moord door een metaal- draaier in een woning in de Twentstraat op zijn vrouw gepleegd, wordt ver nomen, dat de man die ongeveer anderhalf jaar werkzaam was bij een vergulder en bronzeur aan de Tousaintkade, bij zijn pa troon, zijn medearbeiders en de buren be kend stond als kalm en goedaardig en als uitstekend vakman. Echter zou hij zenuw lijder en als zoodanig reeds vroeger eenigen tijd in een gesticht verpleegd zijn. Meermo len maakte hij misbruik van sterkendrank; echter zou dit meest op aansporing van de vrouw zijn geweest. Lieden, die 't gezin van nabij kenden, oordeelden over de vrouw minder gunstig en onder de 72 gezinnen van het Koningshofje wordt een adres aan de justitie ten gunste van den man voorbe reid. Als de vrouw misbruik had gemaakt van sterkedrank, verliet ze soms voor eenige da gen de echtelijke woning en meermalen vie len tusschen het kinderlooze echtpaar hef tige tooneelen voor. Zondag had de vrouw weder de woning verlaten. De man was haar gaan zoeken, had wat gedronken en was ten slotte in het po litiebureau beland. Van Maandag af was hij niet aan den arbeid geweest. Reeds Woens dag moet hij met de vrouw bij de kennissen in de Twentstraat hebben vertoefd. Ver moedelijk is de daad in dronkenschap ge pleegd. Verpletterd. Terwijl te Grave eenige jongens op een stapel boomen, die langs den weg lagen, aan het spelen waren, rolde een boom van den stapel met het noodlottig gevolg, dat de 12-jarige W. H. er onder kwam en onmiddellijk werd ge dood. In kokend water geval len. Te Glanerbrug is het 3-jarig kind van N. in een waschtobbe met kokend wa ter gevallen en aan de bekomen wonden overleden. In de bajonet geloopen. Bij oefeningen te Oegstgeest is de sergeant K. uit 's-Gravenhage, in garnizoen te Leiden, met zijn borst in een bajonet geloopen. In hoogst ernstigen toestand is hij naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. SpoorwegongevzIVen. De sneltrein 156 van Enkhuizen, die te 3 uur 35 min. te Hoorn moest binnenkomen, is Vrijdagmiddag bij den overweg aan den Koepoortsweg te Hoorn op een rangeeren den goederentrein geloopen, waardoor zeer belangrijke malerieele schade werd aange richt. De locomotief en een bagagewagen wer den uit de rails geworpen, terwijl het post- rijtuig geheel is vernield. De bovenbouw is, behalve een zijwand, geheel van het bodem- vlak afgesneden. Ook de locomotief van den rangeertrein werd beschadigd. De twee postconducteurs, alsmede de con ducteur en de hoofdconducteur, kregen lich te verwondingen. Verder zijn wonder boven wonder geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Het verkeer voor het passagiersvervoer wordt over een vrij gebleven lijn geleid. Aan het station Heerenveen zijn Vrij dagmorgen bij het rangeeren een personen- en een goederentrein door verkeerden wis selstand op elkaar gereden. Vier goederen wagens ontspoorden; de buffers braken af en de wagens drongen op elkaar. Persoonlijke ongelukken geschiedden niet. Het hoofd spoor is versperd, doch van het tweede spoor kan gebruik gemaakt worden. Ce Watersnood. De westelijke winden van de afgeloo- pen dagen hebben het water in de over stroomde gedeelten van Noord-Holland we der opgestuwd, zoodat In verschillende plaatsen de hoogste stand der vorige maand nog is overtroffen. Het water in den Oostzaner polder staat thans 10 c.M. boven A. P., dat is 2 c.M. hoo ger dan de hoogste stand, die genoteerd werd. Gevolg hiervan is dat in huizen, wel ke nog geen last van het water hadden, de vloeren thans blank staan. Te Buiksloot staat het water thans 11 c.M. boven A. P., de hoogste stand, die tot nu toe is voorgekomen. De wegen naar het overstroomde gebied zijn daarom met hek ken afgesloten. Op den Buiksloter straatweg staat het water op verscheidene plaatsen tot midden op den straatweg. In het Oostzijderveld te Zaandam staat het water thans hooger dan ooit te voren en op verschillende plaatsen tegen de kistdammen aan. Tot nog toe was de hoogste stand 8 c.M., nu is de stand 10 c.M. boven A. P. Eenige huizen, die steeds nog droog had den gestaan, hebben nu ook het water bin nen gekregen. Te Durgerdam was sedert Maandagmor gen het onderwijs aan de openbare school weder aangevangen. De steeds stijgende wa tervloed deed Donderdagmiddag om twee uur plotseling de lokalen opnieuw volstroo- men, zoodat de leerlingen in allerijl het ge bouw moesten verlaten. Er is tijdens de doorbraken der dijken veel Zuiderzeevisch in Waterl»nfi binnengeko men, zoodat men thanf op verschillende plaatsen bot en schar vangt. Te Monnikendam werden Donderdag door de machines van Krupp langs de nieuwe lijn op den dijk proefritten gehouden. De zee drong met geweld door de spuisluis naar binnen, waardoor het aan twee sleepboofen groote moeite kostte een tweetal zandbak ken naar buiten te trekken. Aan de werf „Conrad", te Haarlem, wordt door een ploeg werklieden dag en nacht gewerkt aan het maken van zuigponv- pen, welke moeten dienen tot het droogma- len van de ondergeloopen polders. 1 De gemeenteraad van Utrecht hield Donderdagmidag eene vergadering, onder leiding van den burgemeester, mr. J. P. Fockema Andreae. De geloofsbrieven van het nieuwbenoem de Raadslid, den heer P. A. van de Velde, werden onderzocht en goedgekeurd. Aon den Heer J. Th. Burning werd eervol ontslag verleend als leeraar aan de H. B. S. met 3-j. cursus voor jongens. De Raad besloot den heer F. J. Nieuwen- huis, gepensionneerd directeur der gemeen tewerken, ook de verdere leiding op te dra gen van de restauratie van den Domtoren en hem daarvoor een toelage te verleenen van 1000 per jaar. Omtrent de voordracht tot verkoop van grond aan het Ondiep aan de Utrechtsche Waterleiding-Maatschappij voor het bouwen van een watertoren werd met 18 tegen 16 stemmen aangenomen een motie van den hr. Dufour, om met de Waterleiding overleg te plegen, om ten behoeve van den water toren te gebruiken een andere plaats dan op den hoek van het Ondiep en wel een ge deelte van het plein vóór dé landbouwwin- terschool. Uifaroerige discussies werden gevoerd over een voorstel tot het bouwen van twee open bare lagere scholen der 1e soort met 7 klas- seïokalen onderscheidenlijk op het terrein van 2 Fröbelscholen van 3 speel- en 3 klas selokalen en 1 gymnastieklokaal, benevens „Veelust" en bij den Amsterdamschen Straatweg. De kosten hiervan worden be groot resp. op 106.800 en 109.600. De heer van Lier diende een motie in om de voordracht te stellen in handen van eene Raadscommissie, ten einde nadere gege vens over bouw en ligging te verzamelen en dan de voordracht over vier weken opnieuw in behandeling te nemen. Door den wethouder van openbare wer ken, de heer Van de Kasteele, werd meege deeld, dat de schoolbouw te Utrecht gemid deld 138 per kind kost tegen 200 te Am sterdam en 250 te 's-Gravenhage Tot eene beslissing over de voordracht kwam het echter nog niet daar de beraadsla- ging.hierover wegens het late uur werd ge schorst. In de gisterenavond gehouden vergade ring van het U. S. C. werden de volgende besluiten genomen: 1. dat, indien dit bij nader onderzoek uit voerbaar blijkt, wederom uitgevoerd zal wor den de Sylvia, balletpantomime van Leo Dé- libes; 2. dat, indien het sub 1. genoemde plan niet uitvoerbaar blijkt, dit zal worden ver vangen door de uitvoering van een histo risch spel van het corpsleven in revue-vorm, in combinatie met de operette „de Maan hol" en een derde nog nader te bepalen stuk; 3. dat er open roeiwedstrijden zullen wor den georganiseerd, welke gepaard zullen gaan, althans bij voldoende deelneming, aan een soort bloemencorso te water. Bovendien zal er, behalve de militaire sportfeesten, een étalage-wed strijd en ge bruikelijke bals, gedurende de lustrumvie ring eiken avond volksconcert zijn op het Lucasbolwerk. Reclames. pin» f 1.50 per anker accijns. Afdelingsverslagen. Verschenen zijn de verslagen van de ver gaderingen der afdeelingen van den Ge meenteraad, gehouden op 31 Jan. en 1 Febr. f.1. Aan de orde waren de voorstellen van B. en \V. in verband met de invoering van centrale boekhouding en verificatie en de ver ordeningen od hel technisch beheer der ver schillende bedrijven. In de tweede afdeeling werden slechts op merkingen van ondergeschikt belang ge maakt. In de eerste afdeeling werd mededeeiing gedaan van het door den heer Hofland inge diend voorstel, opgenomen in ons blad van 31 Jan. il Van hetzelfde lid is nog een mededeellng ingekomen, dat hij wenscht te bespreken de afsehrijvingen over muntmeters, binnenlei dingen müntgas en gewone meters en bij de desbetreffende verordening voorstellen zal doen om de percentages van afschrijving te wiizigen. De Voorzitter wenscht deze beide stukken los van dc centrale boekhouding te behande len. De voorsteller erkent, dat beide zaken los van de voorstellen van B. en W. staan, doch er wel onmiddelliik verband mee houden, het geen zal blijken als de toelichting is gese ven. Spreker heeft in verband met die voor stellen op de verschillende verordeningen amendementen in te dienen. Als nu het prin cipe besproken wordt, kunnen B. en W. daar op hun antwoord geven tegelijk met dat op de afdeüingsverslagen. Spreker hooDl. dat dc vergadering gelegenheid zal geven, nii de toe lichting te geven, anders "zou het b" de be handeling van de artikelen tóch moeten ge beuren. De Voorzitter zegt. dat hetgeen is inge diend geheel iets nieuws is en z. i. afzonder lijk moet worden behandeld. Meerdere leden ziin bet hiermede eens en dringen er op aan. eerst de voorstellen van B. «n W. te behandelen, oodal dan beter kan worden beoordeeld hetgeen de voorsteller wil. De voorsteller zegt. dat de bclcekenis ver keerd wordt begrenen. Als men zegt, dat het geen hij wil naast het voorstel van B. en W. staat, wil hij dit toegevendaarom is het aan de leden toegezonden opdat ieder zich er mede op de hoogte kan stellen en zich kan preparceren. Nu men er toch niet oan wil. zal 6preker zich verder de moeite sparen om vooraf mede te deeien wat hii wenscht te doen. Een lid wiist op de practische zijde van de wijze van behandeling en vreest, dat de voorgestelde punten zullen veroorzaken, dal de Centrale boekhouding nog langen tijd niet kan worden ingevoerddaarom zou hij voor afzonderlijke behandeling na de behandeling van het voorstel van B. en W. zijn. De voorsteller heeft daarop geen bezwaar om de aangegeven punten afzonderlijk te be handelen. doch behoudt zich voor om bij de verordeningen de amendementen voor te stellen, die hii in verband met het eerste stuk noodig acht. Bii de bespreking van hel voorstel van B en W. merkt een lid op. dat de coraptabili- teits-voorschriften z. i. niet altijd juist zijn. B. en W. hebben de leiding en worden bij gestaan door een staf van ambtenaren, ter wijl de verschillende commissie's B. en W. bijstaan. Wat weet de Raad dan Is er in de voorstellen wel rekening mee gehouden, dat dc Raadsleden zich moeten kunnen ver antwoorden tegenover de gemeenschap Gaat de verantwoordelijkheid niet draaien om de enkele personen in de commissies en B. en W. Wat hlitft er over voor den Raad Spre ker leest o.a...de Directeur heeft techniscne leiding en geeft ipzage aan B. en W. en de commissie." Moet de Raad zich dan verder tevreden stellen met afschriften van hetgeen B. en W. willen geven D:t is z.i. onvoldoende en als de Centrale commissie voor de Bedriiven niet was teruggewezen, zou spreker de vrij heid vinden, de noodzakelijkheid van haar bestaan in het licht te stellen. Nu kan hii dit alleen doen bij in te dienen amendementen en zal de Raad onvoorbereid komen te staan voor deze nieuwe zaak. hetgeen ten gevolge kan hebben, dat het gaat als in andere Raadsvergaderingen: men hoort het aan. en kan er nietr verder op zeggen". Als de commissie er was, zou men bijv. nü beter voorbereid zijn. Spreker voelt de be hoefte hiervoor sterker dan voorheen. Spre ker hoopt, dat deze wijze van behandeling in de afdeelings-vergaderingen niet ten ge volge zal hebben, dat B. en W. zullen den ken er was een lid die de commissie wilde, doch de afdeeling niet. Een ander lid merkt op. dat dit wel een aardfgc redeneering is. doch ais de commis sie er is. wat moeten dan de Raadsleden dj* overblijven Alle leden komen toch niet in de commissie Het eerstbedoelde lid zegt. dat de bestaan de commissies B. en W. bijstaan; hun advie zen worden gegeven aan B. en W.de Raad geniet daar niets of biina niets van. Spre kers bedoeling van de Centrale bedrijfscom- missie is. dat zij den Raad in alles voorlich ting geeftalle leden behoeven geen lid te zijn omdat de Commissie aan den Raad haar advies geeft; de Raad krijgt dan van alles kennis en is nfet van veel verstoken, dat nu tusschen de Commissie van bijstand en B. en W. blijft. Dat is juist het verschil. In deze commissie kunnen ook leden van andere commissies lid zijnalleen is geen wethooder voorzitter, daar de voorzitter wordt benoemd door den Raad. Door een lid wordt opgemerkt, dat de vorige spreker een klein idee schijnt te heb ben van de beslaande commissies, want als gedaan zou worden hetgeen het vorig lid wil. dan .mag de Raad telkens wel biieenkomen. Een commissie kan zich niet met alle onder- deelen bemoeienvoor dc Raad zou dit nog bezwaarlijker gaan. De andere punten geven weinig aanleiding lot bespreking. Handwerkonderwüi. B. en W. schrijven aan den Raad: Naar aanleiding van het in uwe vergade ring van den 21. December 1915 genomen be sluit om van een -drietal onderwijzeressen in de nuttige handwerken die. we-^ns hare werkzaamheid in naburige gemeenten, thans, in verband met de gewijzigde regeling der schooltijden, in de onmogelijkheid zijn hare diensden od den vastgestelden tijd te verric'a- ten en aan wien dientengevolge ontslag zou moeten worden verleend eene gratificatie te geven, gelijkstaande met drie maanden salaris, heeft één van de betrokken onderwij zeressen. nJ. mejuffrouw A. G. M. den Hartoe. zich andermaal met een adres tot U gewend. Zij verzoekt thans haar tot 1 Augustus 191G verlof te verleenen met behoud van salaris, echter met dien verstande, dat zij zelf in de kosten van plaatsvervanging zal voorzien, zulks ten genoege van ons College. Daardoor zou voor haar de mogelijkheid worden geopend ora od 1 Augustus 1916 al hier hare functie weer te aanvaarden, indien de omstandigheden zich te haren opzichte alsdan zullen hebben gewiizigd in dier voeg*, dat zij hare diensten alhier oo de vastge stelde uren zal kunnen verrichten. Wanneer dit verzoek wordt ingewilligd dan zou zn van de haar toegekende gratifi catie afstand willen doen. Naar wij meeneu, is dit verzoek aliesz'ns te billiiken. te meer nu het belan<* van het on derwijs en het financieel belang van de ge meente bii inwilliging daarvan geen nadeel zullen ondervinden. Wij hebben daarom de eer U voor te stel len aan mei. Den Harlog het gevraagde ver lof met ingang van 1 Dcecmber 1915 tot 1 Augustus 1916 te verleenen; met bepaling, dat de kosten van plaatsvervanging gedurende dien tijd voor hare rekening komen en te vens. order intrekking van uw besluit van 21 December J915. voor zooveel haar per soon betreft Gr o n '1 b e d r ij f. Ten behoeve van de exploitatie der gron den. gelegen tusschen dc Eemstraat en den Soesterweg de z.g.n. Jodenhoek is een verkeersweg geprojecteerd. De toegang tot dezen weg loopl o\er gron<i. in eigendom toebehcorcndc aan de Nedcr- Iandsche Centraal Spoorweg MaaUcliapprt en aan de Hollandse lie IJzeren Spoorweg' Maatschappij, maar in beheer en onderhoud bii de H. IJ. S. M. Na gevoerde orderhandelingen heeft da Directie van laalst genoemde Maatschappij rich bereid verklaard, te bevorderen, dat dia gronden in onderhoud en beheer aan de ge meente worden overgedragen, indien aan enkele voorwaarden wordt voldaan. In het gedeelte Soesterweg. va nat het ro sarium tot aan den spooroverweg ligt een riool, waarop het seinhuisje, staande tegen over bet rosarium, is aangesloten. Genocmdo Directie stelt nu voor, ook dit riool aan de gemeente in eigendom over te dragen, mits de gemeente het seinhuisje, door middel vaq een pothuizen-riool doet aansluiten aan het oan de Maatschappij tocbchoorendc riool, e- legen in het Smallepad. Hiertegen bestaat bil den Directeur der gemeente-werken gee" be twaar. mits aan dc gemeente het recht wordt verleend, het riool in den Soesterweg tc doen loozen od dat. celegen iu het Smallepad. zoo* dat dit in stand moet blijven. De gemeente kan dan vergunnen. liuisantM sluitingen te verleenen op het riool Soeste-* weg. De kosten, voor het lecaen van het ootbul* zenriool, worden begroot op f 10U. B. en W. stellen voor a. ons College te machtigen, de gronden, bekend bii bet kadaster in sectie D uo. 2778 en 3177 (ged.). op bü-iaiide kaart geel ge kleurd. van de Hollandsdie IJzeren Spoor weg Maalschaupii in onderhoud en beheer over te nemen: b. met de Hollandsdic IJzeren Spoorweg Maatschappij een overeenkomst aan te gaan betreffende de ter plaatse aanwezige riok-e* ring. als boven is aangegeven; c. en voor de uitvoering der noodige wer ken een crediet toe te staan van 100. B. en W. schriiven aan den Raad De ondervinding. Lij de exploitatie van het Grondbedrijf opgedaan, heeft de wcü- schclijkheid aangetoond van het aanwezig ziin van een plan van bebcuwiug der in ex ploitatie gebrachte gronden.. Telkens wtcr staat ons College voor dc moeilijkheidto moeten beslissen, of een gewild stuk grond voor het beoogde doel kan worden atgestaaa. De ciseh van zooveel mogelijk behoud van het natuurschoon ter verkrijging in de toe komst van een schoon geheel, brengt medo dat moet worden gelet op de plaats, waar moet worden gebouwd, welke gronden dienen te worden gereserveerd voor verschillende doeleinden en welk type van woningen op ds verschillende plaatsen gewenscht wordt. Opdat naar een vast beginsel kan worden gehandeld, is het noodig. dat een deskundige hand al de in het bedrijf gebrachte gronden perceeleert. Wij hebben de eer Uwe vergadering mach tiging te verzoeken zoodanig plan te doen op maken en ons daarvoor een crediet te ver leenen van f 1000 en dit te bestrijden uit volgno. 6 der begrooting voor he* Grondbe drijf dienst 1916 (kosten van werken, uitge voerd ten behoeve van de in het bedrijf ge brachte gronden). "Wij vertrouwen, dat door het plan de ex ploitatie niet alleen vergemakkelijkt, m&nr ook bevorderd zal worden. Aankoop grond. B. er. W. stellen den Raad voor van den heer 0. L. G. F. Aberson te 's Gravenhage. te kon- oen een perceel bouwterrein, kadastraal be kend gemeente Amersfoort, sectie C nos. 1330 en 1331. gelegen aan de v. Oldenb.laan groot nl.ra. 867 vierkante Meter voor den prijs van twee gulden vijftig ceot (f 2.50) per vier* kanten Meter. Kindervoeding. Krachtens art. 11 van het Kou. besluit vak. t9 November 1900 (Stbl. no. 202) is de ge meenteraad verplicht, jaarlijks aan Gedepu teerde Staten der provincie verslauit tc brengen aangaande de wijze, waarop het od de geraeente-begrooting toegestane bed.-ig voor het in art. 35 der Leerplichtwet om schreven doel is besteed. Dat verslag moeit door den Ra^ in afschrift aan de Districts-schoolopziencr worden me degedeeld. B. en W. bieden den Raad een ontwerp verslag aan. waaruit blijkt, dat gedurende 67 dagen aan 6808 kinderen spijs werd ver- «trekt. De totale uitgaven voor voeding- klompen en kleeren bedroegen f 948.89$. Gem. Subsidies. Jaarlijks wordt uit de gemeentekas aan verschillende vereenigingen f 23 895 a*" sub sidie uitgekeerd. B. en W. achten het niet voldoende, dal slechts als voorwaarde wordt gesteld, dat de rekening en verantwoording ter goedkeuring moet worden aangeboden. Uit de rekeniugen zelf is niet steeds na te gaan of de geideliike administratie naar bc- hooien wordt gevoerdof wel alles is ver antwoord hetgeen verantwoord moest wor den; en indien de vcreeniging bezittingen heeft, deze od behoorlijke, zekerheid bieden de wijze worden belegd en bewaard, éns. Wanneer een beroep wordt gedaan op de publieke" kas en subsidies soms zeer be langrijke worden toegestaan, dan is tij ver* plicht, zich zekerheid te verschaffen aan*» gaande de zooeven ^genoemde en meer an dere vraagpunten. En nu onlangs tot de aanstelling van een verificateur is besloten, meenen zii. dat het tijdstip is gekomen, deze controle in te stct« len. B. en \V. houden er zich wel van over* tuigd. dat hieraan moeilijkheden zijn verboa- den. De penningmeesters der verschillende vereenigingen zullen niet steeds aanwezig zijn od het oogenblik dat dc contröle wordt verlangd. Hier zal veel afhangen van. de wijze waarop de verificateur ziin taak zal opvatten en uitoefenen. Daarom schijnt hel hun ook ongcwcnscht. bepaalde voorschrif ten te geven, maar liever af te wachten, wat de pjacliik in deze te leeren zal geven. Onder aanbieding van een daartoe streiw kend ontwcm-besluit stellen zij voor te be« sluiten, dat alle uit dc gemeentekas gesuÏH sidieerd wordende vereenigingen zich zulleK hebben te onderwerpen aan eene van 20* meenlc »v c in te stellen coalróle oo hun ftel* delijk en iimiucieel beheer.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2