gebeurde, went het schip hed een lading I lichte benzine in en men wist niet de be- etemming van het schip; ook dit wilden ze .weten. Bekl. verklaarde vervolgens dat zij angstig waren voor Duitsche duikbooten in 'de Middellandsche Zee. Hun leven was hun te lief. Te Port-Said aangekomen, werd hun vanwege de reederij medegedeeld, dat als ze weggingen, men hen zou vervolgen, doch aangezien volgens hen het' gevaar voor hen niet denkbeeldig was, besloten zij, al kregen ze de 20, toch niet verder te varen. Zij zijn toen naar den consul gegaan, maar dat gaf niets. Het schip is toen zonder hen verder gevaren. Beklaagde H. legde een gelijkluidende ver klaring af. De substituut-officier van justitie, mr. Del Campo, eischte bekl.'s schuldigverklaring eun desertie als scheepsollicieren en hun .veroordeeling tot 1 maand gevangenisstraf leder. De verdediger, mr. A. Seret uit Amster dam, begon met te wijzen op het bijzonder gevaarlijke beroep van den zeeman in deze dagen. Een beroep dat veel van hun moed vraagt. Met het oog op de lading van het •chip, dat contrabande inhield, wees pl. er op, dat hieV de vraag dient onder de oogen te worden gezien of een Nederlander ver plicht is contrabande te helpen vervoeren en of dus bekl.s' handelwijze was een on rechtmatige. Voorts betoogde pl., dat hier s. i. sprake is van overmacht. Nog wijzende op het feit, dat de schipper een bewijs gaf om aan wal te gaan, critiseerde de handel wijze van den consul te Port-Said die een Engelschman is. Op verschillende gronden concludeerde pl. tot vrijspraak subs, oplegging van een lichtere straf. Uitspraak 17 dezer. Een persdellct. De arrond.- rechtbank te Breda heeft Donderdag behan deld de aanklacht Broos tegen de Bredasche Courant, naar aanleiding van een hoofdarti kel in genoemd blad van 2 Juli 1915, waarin de heer Broos naar zijn meening opzettelijk in zijn eer en goeden naam werd aangerand. In bedoeld hoofdartikel werd o.m. ge zegd „Hij (Broos) is verantwoordelijk voor de treurige ervaringen in menig arbeiders gezin opgedaan door te gaan werken in Duitschland. Hij kreeg daarvoor met zijn trawant Daredanks de aanbrenggelden en het ging hem niet aan, hoe het verder met de slachtoffers ging." De verantwoordelijke hoofdredacteur, de heer M. G. Bóuten, legde de verklaring af, dat hij niet de schrijver van het hoofdarti kel is, maar het heeft doen opnemen en hij als zoodanig de verantwoordelijkheid van de opneming draagt. Het O.M. eischte 10 boete subs. 20 da gen hechtenis. Als verdediger in deze zaak trad op mr. Rassera, van Roosendaal, die na ent uitvoe rig pleidooi vrijspraak vroeg, op grond, dat hier de intentie om te beleedigen niet aan wezig is, en dat de schrijver van het hoofd artikel meende het algemeen belang te die nen door de gebrachte mededeelingen be treffende den heer Broos, zijnde een candi- daat voor den gemeenteraad. Het O. M. Bestreed, o.a. dat hier het alge meen belang ter sprake kan gebracht worden en handhaafde den uitgesproken eisch. Jn kokend water gevallen.j Door den Centralen Bond van Christelijk Te Achteveld, bij Barneveld, is de 78-jarige Philantropische inrichtingen was een com- weduwe B. Boersen in een pot met kokend missie benoemd, bestaande uit de heeren: water gevallen en aan de gevolgen daarvan dr. J. Th. de Visser, prof.' H. Bavinck, ds. A. overleden. Doodgevallen. Donderdagmor gen is op het terrein van de HollandAme- rika-lijn aan de Wilhelminakade te Rotter dam een arbeider van een 7 meter hooge hangstelling gevallen. De man kwam op het hoofd terecht, brak den schedel en bleef op de plaats dood. Marktberichten. Eiermarkt te Rotterdam* 8 Februari 1WJ6. Kipeieren V. P. N. f <>.40—7.55. Regeering f 6.55—6.55. Eendeieren V P. N. f 6.45-6.70. Rogeering f 0.00—0.00. Aanvoer V. P. N. 11041. Regeering 68093. Schoot* eit Kerknieuw». Onderwijzers en Vrije H u w c- 1 ij k e n. „De Volksschool' meldt Aan den gemeenteraad van Amsterdam is het volgende adres gezonden door de ofd. Amster dam van den Bond van Nederlandsche Onder- Voorhoeve, mr. A. de Graaf en J. Henri Le- deboer, teneinde te spreken over de orga nisatie der Inwendige Zending in het alge meen en over zijn verhouding tot het be staande inzonderheid tot bet comité voor Inwendige Zending. Alsnu werd voor deze zaak van de zijde en de nummers 3 en If zijn uitgesteld, van het comité voor Inwendige Zending ook een commissie benoemd bestaande uit de heeren dr. J. R. Slotemaker de Bruine, mr. dr. C. F. Schoch, ds. W. W. Meijnen, ds. J. Groeneweg en ds. J. Ruys, teneinde met de genoemde commissie te overleggen. I. a. half w. been met zw. vl. kr. Eigenaars J. Oskam en C. de Kruyf te Werkhoven, met een premie van 400. No. 36. „Pollux 4 jaar, hoogte 1.63, ras, type tuigpaard, r. schimmeLEigenaar G. J. Vernooij te Houten, met een premie van f 350., - De nummers ld, le, 1, 6, 7, 9, 15, 16, 17 en 19, zijn allen afgekeurd; de num mers 4, 8, 10, 11, 14 en 18, waren afwezig Woensdagmorgen had op het Vreeburg te Utrecht de Rijks-Hengstenkeuring plaats van hengsten, ingevoerd of gefokt in de pro vincie Utrecht. Ingeschreven waren 38 paarden, waarvan de volgende door de keuringscommissie werden goedgekeurd. la. „George", 3 jaar, Hoogte 1.62, Ras, type tuigpaard. Kleur en afteekening bruin, ster, r. a. w. v., eigenaar- Heuff Cellendonk, te Avezaath. lb. „Excellent", 3 jaar. Hoogte 1.63, Ras, type tuigpaard. Kleur en afteekening don- eigenaar Heufl Cellendonk, te wijzers De afdeeling Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers, kennis genomen hebbende van het besluit van B. en W. d.d. 21 Juli 1915,1 kerbruin, 0 om den heer A. A de Jong niet op de lijst van I Avezaath, met een premie van 250. bij voorkeur benoembaren te plaatsen, omdat hij No i c „Gihert", ouderdom 5 jaar, hoog- „samenleeft met een vrouw, met wie hij niet wet- ,e 161> ei aar j j van Dijk te ZwoUe, tig gehuwd is en tevens om hem na afloop zij- f nxr\ ner tijdelijke betrekking niet weder voor eenc be- P 1 noeming te doen in aanmerking komen; N°- 5- jaar, hoogte 1.63, Ras, van meening,-dat hiermede tegenover den heer I tyP© tuigpaard, Oldbg, kleur en afteekening De Jong een ernstige onrechtvaardigheid wordt dbruin, kol, r. a. w. v., eigenaar Heuff Cel- begaan, daar bovengenoemd besluit niet steunt lendonk te Avezaath, met een premie van op overwegingen van dienstbelang en plichts vervulling heeft de eer uw Raad te verzoeken, B. en W. uit te noodigen, alsnog dit besluit in te trekken. In een memorie van toelichting wijst adres^ 250. No. 12. „Sultan", 7 jaar, hoogte 1.59, Ras, type tuigpaard, Oostfr., kleur en afteeke ning donkervos, stekelharig, grijze bles met XII CCII 1I1C1IIV11C VU1I lucuuiiuug "'JU. uw. VW-- - 111 111* santé er op, dat B. en W. wel vrijheid gevonden S™0"5 sneb> w- a- onderl., 1. v. en 1. a. half hebben de tijdelijke betrekking van De Jong te witbeen, r. v. s. 8. opl., eigenaar I. E. Dijk continueeren, tot de vastaangestelde onderwijzer, die wegens mobilisatie afwezig is, weer zal zijn teruggekeerd. Wanneer het vrije huwelijk van den heer De Jong inderdaad een reden tot ontslag was, zou het onverantwoordelijk zijn, hem ook maar één dag langer in de school te laten. Wanneer aan de andere zijde de tijdelijke waarneming zonder te Zwolle, met een premie van 200. No. 13. „G", jaar, hoogte 1.62, Ras, type tuigpaard, Oldbg., kleur en afteekening d.bruin, eigenaar H. F. Bultman Hzn., te Haarlemmermeer. No. 20. „Lineus", 4 jaar, Ras, type tuig paard, kleur en afteekening zwart, koL, eige- bezwaar kan worden voortgezet, dan vervalt ook nonr B. Ridder, te Harkstede, elke reden tot ontslag. En bedenken wij nu, dat No. 21. „Fra Diavolo", 15 jaar, hoogte het besluit van B. en W. reeds werd genomen 1.63, Ras, type tuigpaard, Anglo-Normand., den 2Tsten Juni van het vorige jaar, terwijl de kleur en afteekening kopervos, geb. kol, w. heer De Jong nog steeds zijne functie bekleedt, neus, sneb, zw. vl. r. dijstreek, eigenaar dan blijkt toch wel, dat B .en W. feitelijk zelf van c yan Woudenbergh, te Linschoten. oordeel zijn, dat een onderwijzer met een derge lijke levensopvatting gerust In de school gelaten kan worden. Naar aanleiding van bovenvermelde aangele genheid heeft het Hbld. te bevoegder plaatse in lichtingen ingewonnen. Het blad vernam daar, No. 22. „Tor", 4 jaar, hoogte 1.60, Ras, type tuigpaard. Gekruist, kleur en afteeke ning goudvos, bles, a. w. v., eigenaar J. van der Horst, te Cothen. No. 23. „Generaal", 12 jaar, hoogte 1.62, dat B. en W. principieel bezwaar hebben Ras, type tuigpaard, Oldbg., kleur en aftee- tegen de vervulling, ook van een tijdelijke be- kening zwartbruin, e. w. h., eigenaar Heng- trekking, door een onderwijzer^ die niet wettig sten_Associatie te Schalkwijk, met een pre- gehuwd is. Echter, In het onderhavige geval was r aan B. en W. niet gebleken, dat aan de ouders 0„ -- l t cr% von de leerlingen der school, weereen de betrok-1 No. 24. „Kadmus 10 jaar, hoogte 1.59, kene als tijdelijk onderwijzer verbonden was, bet Ras, type tuigpaard, gekr. Gron., kleur en niet wettige huwelijk van dezen bekend was. In afteekening zw.bruin, kopersn. e. w. h. v. h. deze omstandigheden meenden B. en W. er mede h. r. v. witte binnenbal, r. a. sokje, eigenaar te kunnen volstaan met aan hun principieele be zwaren eerst dan gevolg te geven, wanneer deze tijdelijke betrekking op normale wijze ten einde zou zijn gebracht. Het betrof hier een daad van clementie. Het H b L voegt aan het bovenstaande nog toe, Hengsten-Associatie te IJsselstein, met een premie van ƒ100. No. 25. „Reclame", 9 jaar, hoogte 1.62. Ras, type tuigpaard, gekr. Oldbg., kleur en afteekening, d.vos, onr. doorl. bles, wit a. Ontrouw postbeambte. Te Amsterdam heeft de centrale recherche van bet hoofdbureau een brievenbesteller aange houden ,die zich brieven met geldswaardigen inhoud had toegeëigend. Het was herhaaldelijk voorgekomen, dat brieven met een dergelijken inhoud vermist Werden in een bepaalde wijk. Overtoom en omliggende omgeving. Dit gaf den chef der centrale recherche, hoofdinspecteur A. Hee roma, aanleiding, aan een paar rechercheurs op te dragen met deze vage aanwijzing hun voordeel te doen. Bij hun nasporingen kre gen de politiemannen argwaan tegen een be steller, van wien zij te weten kwamen, dat hij nog al veel geld uitgaf voor particuliere ge noegens. Zij hielden hem goed in 't oog en zoo zagen ze hem Woensdagavond, nadat hij uit zijn dienst was thuisgekeerd, opnieuw uit gaan. De man ging een banketbakkerswinkel binnen, kocht daar een paar rollen chocolade en betaalde met een bankbiljet van vijf en twintig gulden. De rechercheurs vonden hierin aanleiding den man te arresteeren. Bij fouilleering werden nog drie dergelijke bankbiljetten op hem bevonden. De nummers van een dezer biljetten kwamen overeen met die van een biljet, dat uit een brief ver mist werd. Bovendien had de aangehoudene nog een aantal ongebruikte postzegels bij rich, vermoedelijk uit een brief ontvreemd voorts had hij een abonnementskaart van het Concertgebouw ten name van een ander in zijn bezit, almede uit een brief gestolen, en dan werd nog een brief in zijn bezit gevon den, die opengescheurd en verfrommeld was. De brief voelde wel dik aanr doch bevatte geen geldswaardigen inhoud. De aangehoudene legde een volledige be kentenis af. Hij is gehuwd en vader en reeds veertien jaar in dienst der posterijen. Het op oneerlijke wijze verkregen geld besteed de hij voor zijn particuliere genoegens. (H.bl.) Oplichting. Een looper van een firma te Amsterdam bracht Donderdagmor gen een aantal effecten ter waarde van ruim 5000 op het kantoor van een commission- nairsfirma. Hij zou even later terugkomen om het bedrag voor den geleverden post te in nen. Kort na zijn vertrek verscheen een jongmensch, die zeide namens eerstbedoelde firma te komen om het geld voor de effecten le incasseeren. Daar hij precies het verschul digde bedrag kon opgeven, werd geen be zwaar gemaakt hem dit uit te betalen. Te laat bleek, dat men met een oplichter te doen had, die niet bevoegd was het geld in ont vangst te nemea» (M.bd.) dat er zich een tweede geval van dezen aard onderl. iets grijze staart b. achterb. witbeen heelt voorgedaan. Er was een onderwijzer, wiens f v. opl I. met vosvl. ltr. Eigenaar wed. H. van tijdelijke betrekking geëindigd was. Daarna kwam ter kennis van B. en W., dat hij een vrouw en twee kinderen had, doch niet wettig gehuwd Dezer dagen heeft de bedoelde onderwijzer van B. en W. bericht gekregen, dat hij niet op nieuw voor een tijdelijke betrekking in aanmer king zou worden gebracht. Uft den omtrek." der Grilt te Breukelen, met een premie van 490. No. 26. „Max", 4 jaar. Hoogte 1.60. Ras, type tuigpaard, gekr. Oldbg., kleur en aftee kening, donkervos, a. 2 w. v. e. w. h. v. h. h. Eigenaar G. van Woudenbergh te Lin schoten. No. 27. „Gantinus", 8 jaar, hoogte 1.63. Ras, type tuigpaard, gekr. Gron. Oldbg., kleur en afteekening, zwart, sm. bles, w. v. Donderdag vergaderde te Utrecht het boveni, r. a. w. v. met vl. kr. Eigenaar J. v. Comité voor Inwendige Zending. der Horst te Cothen. De Commissie voor Centraal Bureau en No. 28. ,,Fokko 8 jaar, hoogte 1.65. Bibliotheek berichte bij monde van haar Ras, type tuigpaard, d.goudvos, br. doórl. voorzitter, jhr. de Graaf," reeds zoover met bles, w. a. onderl., staart iets grijs, 1. v. w„ het voorbereidend werk te zijn opgeschoten vl. ltr., L a. w. v„ r. a. h. w. beenen, beide dat eerlang met het eigenlijke werk van het v. opl. Eigenaar Hengsten-Associatie te de Centraal Bureau kan worden begonnen. Bilt, met een premie van 150. Hierover zullen nadere berichten worden ge-j No. 29, „Adjudant 7 jaar, hoogte 1.62. publiceerd. De Voorzitter der Commissie Ras, type tuigpaard, gekr. Gron. Oostfr. voor Studieconferenties, spreekbeurten, op- kleur en afteekening, Hcht-kastanjebruin, wekking van liefde en scholing van krach- stekelh., gr. dr. kol, iets gr. boveni., b. a. ten, ds. J. Groeneweg bracht daarna beenen halfw., b. met zw. vl. kT. en r. v. haar plannen in bespreking. oploopend. Eigenaars J. Oskam en C. de Besloten werd in October een Studie- Kruyf te Werkhoven met een premie van conferentie te houden te Zeist. Als hoofd-200. onderwerp zal dan aan de orde worden ge-No. 30, „Markgraf", 7 jaar, hoogte 1.58, steld „Scholing van Krachten". Met het oog ras, type tuigpaard, Oostfr., kleur en aftee- hierop zullen juist inzonderheid die persor kening, d.vos, onr. en doorl. bles, wit gevl. nen worden uitgenoodigd, die zich daarme- onderl. e. w. h. verspreid over het lichaam. Van den Hak op den Tak, (Weekpraatjel. de bezighouden. I r. v. en beide achterb. w. v. Eigenaar Gebrs. Voor den volgenden winter zullen spreek- Oskam te Linschoten, met een premie van beurten worden voorbereid. Getracht zal 200. 1 worden een sprekerslijst samen te stellen No. 31. „Avfateur". 8 jaar, hoogte 1.63, met vermelding der door de cprekers te be- ras, type tuigpaard, Oostfr., kleur en eftee- I handelen onderwerpen. I kening, d.vos, halve maanvorm kol, I. a. w. Wellicht zal in het najaar ook in de groo- v. r. a. h. b. sokje, beide met vosvlekken te steden in openbare samenkomsten ge- kroon. Eigenaar wed. H. van der Grift te sproken worden over hetgeen door het Co- Breukelen, met een premie van 100. mité voor Inwendige Zending wordt be- No. 32, „Grenadus 6 jaar, hoogte 1.66, oogd, teneinde meer bekendheid aan het ras, type tuigpaard, Gron. Oostfr. kleur en werk te geven. afteekening, bruin, e. w. h. v. h. h. Eige- Dr. Slotemaker de Bruine, voorzitter der naar Hengsten-Associatie te Houten, met commissie voor de geschriften deelde hier- een premie van 300. na mede wat door zijn commissie was ver-1 No. 33, „Erfprins", 6 jaar, hoogte 1.61, richt geworden. Besloten werd zoo mogelijk ras, type tuigpaard, Oldbg., kleur en aftee- te geraken tot de uitgave van een periodiek kening, d.bruin, iets w. e. boveni. beide a. in de trant der vroeger verschenen Bouw- b. w. v. met zw. vl. kroon. Eigenaar Heng- steenen. Tevens worden middelen beraamd sten-Associatie te Bunnik en O., met een in de pers kleinere berichten over het werk premie van 250. der Inwendige Zending te laten verschijnen, i No. 34, „Antares 4 jaar, hoogte 1.6T, Hoewel het plan der Commissie is ook later ras, type tuigpaard, gekr. Oostfr, kleur en monögrafiën te laten verschijnen op de wijze afteekening, vos, kol, a. w. v. Eigenaar N, gelijk dit bij het werk der Uitwendige Zen- A. van Dijk te Jutfaas, ding geschied in het tijdschrift „De Licht- No. 35, „Xenephon IT 5 jaar, hoogte stralen', meende men aan het andere werk 1.62, ras, type tuigpaard,. inl. kleur en aftee- d t prioriteit te moeten geven* kening, zwart, geboorde kol, scheeve sneb€ Onlangs verschenen te Parijs de nagelaten ..Herinneringen van een notaris": bijzonder- "heden uit het leven van een ouden jurist, die builen den kring der vakgenooten nauwelijks ziin opgemerkt. maar waar 'toch wel een en ander in voorkomt, dat algemeener aandacht verdient. Want deze oude notaris was In ziin ior.ge iaren secretaris bii Berthier. den mi nister van oorlog van Napoleon I. en uit dien tiid weet liij een aardige geschiedenis te vertellen. Ou zekeren dag kwam Berthier de kamer binnen waar ziin zes klerken werkten en ze; lot de jongelui, dat de secretaris van den Keizer Dlotseling ziek was geworden en dal de Keizer degene onder hen. die het fraaist* handschrift schreef tot tiideliik plaatsver- vanger wenschte. 'Ieder schreef daaroD zoo keurig mogelijk eenige regels en Bertbicr bracht deze schrijfproeven aan den Keizer Na ongeveer een uur kwam hij terug en zei lot een der in staande houding wachtenden ..Monsieur Z., uw handschrift bevalt deo Keizer het best. Zijne Majesteit wacht u." Niet zonder heimelijke afgunst begeleiden de achtergeblevenen hun gelukkigen colter* naar het riituig en verdiepten zich daarna in levendige fantasieën, omtrent het samen- ziin van den eenvoudigen man met den mach tigen Keizer, wiens geheimste gedachten hem zouden onthuld wordenDaar op eens wordt de deur opengerukt en zonder een woord te zeggen stormde de ..Keizerliike se crelaris" de kamer binnen met verwarde no ren. zender hoed of handschoenen, ziin zorg vuldig toilet met modder bespat. Eerst na eeri poosje was hij in zoo.verrc tot zichzelf ge komen. dat hii wat vertellen kon. Toen hu de werkkamer des Keizers binnentrad, zao hii den oogenschijnlijk zeer slecht geluim- den Keizer aldoor heen en weer loopen Slechts een oogenblik onderbrak de vorst ziine wandeling om hem een plaats te wiizen uan een schrijftafel in een vensternis. Daaroo benon hij weer heen en weer te stappen, af gebroken zinnen mompelend, die als bin- nensmondsche vloeken klonken en voor het overige onverstaanbaar waren. Wat hii zoo ongeveer verstaan kon. veinsde de schrijver uit bescheidenheid .niet te hooren. Na een half uur trad Napoleon op den jonkman to»» en snauwde hem aan „Lees ..Wat moet ik lezen. Majesteit vroeg d*- secretaris. -Wat ik tot nu heb gedicteerd 1" -Gedicteerd ik wist nietik heb niets opgeschrevenik dacht Verder ging de bevende man niet. want Napoleon stiet een woedend gebrul uit. da' ziin secretaris hooren en zien verging. Do verschrikte man kwam eerst weer tot bezin ning. toen hii op straat stond. Wat met hem gebeurd was. wist hii niet. Als door furiën vervolgd, kwam in hel ministerie bii ziin col lega's binnengerend Die Napoleon was, als hii slecht was ge luimd een raar heer. En ook als hii niet be- naald in een kwade bui was. kon hij t>- eieenaardig handelen. Kent ge het verhaal, lezer, van het pant- 6erhemd van den ..grooten" Nanoleon De keizer kon soms een beetje achterdoch tig ziin en eens. vóórdat hii een tocht na* België ging ondernemen, liet hii een als r.eci bekwaam bekend wapensmid bii zich ontbie den. en vroeg hem. of deze een panlserhcmd zou kunnen vervaardigen, dat alle wapens weerstand bood. De smid beantwoordde de vraag bevesti gend en op bepaalden tiid ging hij zelf de bestelling afleveren bii (jen Keizer. Napoleon onderzocht nauwkeurig het door meesterhand vervaardigde werkstuk en ze. toen tot den wapensmid ..Pas dat ding eens aan. Ik wil zien. hoe liet zit." De smid gehoorzaamde, maar merkte tof ziin schrik, dat de keizer een pistool in de hand nam. ..We zullen eens onderzoeken." zei Na poleon. ..of het panlserhemd de beloofde proef doorstaat Stom van schrik voldeed de man aan dil bevcL De keizer trad een paar rassen achteruit mikte op de borst van den man en —urne de kogel ketste af cn vloog in een hoek van de kamer. Het pantserhemd was onbescha di^d gebleven. „Draai ie om." commandeerde Napoleon nam een ander en schoot nog een keer. De kscel trof thans in den rug doch met de zelfde uitwerking. Toen nam de keizer een jachtgeweer en herhaalde de proef met schoten tégen maag en schouders van den smid. Het pantserhemd bleef volkomen onbeschadigd. .Ik ben tevreden." sprak de keizer, die in een goede stemming was gekomen. „Hoeveel moet ie voor je werk hebben Op bedeesden toon vroeg de smid achttien duizend francs loon. „Dat is te weinig." beweerde de keizer „ga naar miin betaalmeester en laat ie ze«- en-dertig duizend francs geven. Je hebt de proef meesterlijk doorstaan." Spreken wij over Napoleon, dan denken wii tegelijk aan „oorlog", en thans vooral Waar is u toch miin arme uian 7 "k Verga van droefheid f ik sterf er vagl Ach wat verschil bij 't vorig iaar 1 We zaten hier zoo blij te gaar; Bii 't wiegje van ons jongste kind I En nu zoo ver. door sneeuw cn wind En vorst..." en dan Ach God Ach GoiJ Heb medelijden met mijn treurig lot I Hu roept het iongelie. „paardje hu 1'* Hé 1 moeder, waar is vader nu 7 Als vader komt krijg ik een pasrd. En ook daarbij een blinkend zwaard. Een helm.-^een pluim en een banicp; Dan gaan we rijden ver van hier; Dan maken wii oorlog en nog meer Zeg moeder, wanneer komt vader weer .j Hoort, zegt het dochterken. moederlief, *k Heb vader geschreven een schooncn brlel En dat wij bidden op beide knieöu. Voor hemdien wii zoo PA*rne ziéni En dat gil toch zoo droevig züt. En met ons zoo vaak schreit. En dat ons broertje vlijtig leert. En of vader nog niet wederkeert. Terwijl de moeder aan 't lezen was. Den brief aan haar gade overlas Terwijl het kind al dartelend liep En telkens aan den vader riep Lag daar ginds in t verre land. Verlaten aan een eenzamen kant. Met doorboorde horst En hijgend van dorst. De vuisten gekneld in 't bevrorene veld. Te stervende vader, die dappere held Zal het kind van „die dappere held" later zijn vader heweenen zonder haat en wrok - legen den „viiand". tegen wien hii vocht ZaJ zijn moeder hem leeren. dat ook die viiand" een mensch is. die ziin plicht meende te doen en dat ziin haat alleen moet gelden den afgriiseliiken oorlog, die den mensch on waardig is 7 Wii zullen het honen. Zachte gevoelens moeten wii bii het kind aankweeken. Het kind is zoo wordt wel beweerd oorlogszuchtig, 't Is waarhet. toont zich dikwerf gevoelloos. In ..Volksom derwüs" vertelt M. Sluizer: Ik heb een iongen van veertien iaar en een meisie van zestien het toroedeeren van de Lusitania hooren bespreken, kort nadat het gebeurd was. Moeder huilde bü het lezeu van een uitvoerige beschrijving van het aan spoelen der dooden. Ze legde haar zoontie pro Duilsch in hart en nieren, de krant voor pn zei„lees dit nu maar eens". De iongen las.- Met de grootste kalmte legde hii de krant 1 neer en zei: ..Toch hebben de Duitschers.ge lijk. Ze hadden hen vooraf gewaarschuwd. Dan hadden ze maar niet moeten uitvaren 1,! Nadat ook ziin zuster gelezen had. vond ze dat broer volkomen geliik had. Ik behoef u de verontwaardiging van moeder niet to beschrijven. Dat een jongen zoo iels zei. was ergmaar een meisie 1 Toch waren dit geen slechte of gevoelloozfl kinderen. Ik sprak met opzet over de Lusitania mei nog meerdere kinderen van dien leeftijd. Ik merkte biina overal dezelfde „schijnbare" ge voelloosheid voor den traeischen dood van zoovelen. Ik zeg ..schijnbare" gevoelloosheid, omdat het kinderen geldt en wii de gewona maatstaf niet kunnen aanleggenin werko- Ujkheid is het slechts het gevolg van de „Ag« sans pitié". leeflrid zonder medelijden, dia ook hier doorwerkt. 't Tr waar. kinderen, ook van 15 en 16 jaar zelfs, denken en voelen nog geheel anders dan volwassenen. De taak is het van ouders en opvoeders om bii het kind afschuw to wekken voor de*- gruwel van deh oorlog, me delijden voor alle oorlogvoerenden. Op den onderwiizer rust de plicht om de uitingen van het kind ten opzichte v?" den oorloe na te gaan. om daarna met de noodige tact de vredes-Jdecen te zaaien. Hii moet zegt genoemde schrijver in .Volksonderwijs" -< flink partii kiezen als bestrijder van den oor log. Hii moet stukken uit de kranten knln- Den. waarin het menschenwee roerend wordt beschreven. Hii moet eens voorlezende el lende van loopgraven, hospitalen, van ver woeste landen, van de jonge mannen, die blind geworden ziin. van anderen die het gehoor hebben verloren of od krukken voort strompelen. Hii moet de lotgevallen on/er Hollandschc ambulance in Servië eens schil deren. Hii moet de platen nog eens toonen van de Belgische, van de Servische, van (1« Oost-Pruisische vluchtelingen. Hii moet een beeld geven van de heerliike steden, bouw werken. zooals ze vroeger waren en daar naast zooals ze thans in ruïne liegen. Hij zal niet behoeven te zoeken naar de voor beelden. Helaas ze ziin voor het (trijpen. Onderwijzers en leeraren, ffii züt het. die invloetf on de ieugd kunt uitoefenen. Maakt daarvan gebruik Maar ook tot de ouder* moeten wil ous richten. Laten zii toch geen haat In dc har ten zaaien tegen het een of andere volk Zc ziin soms zoo hevig pro-Duitsch of nro- geallieerd. Laten ze hun eigen kinderen toch bewaren vooc de bezoedeling, om met vreugde den dood te constateeren van zoo veel Duitschers of zooveel Franschen. „Lekker al weer een Engelsch schio naar den kelder" uit den mond van hun iongen, moet gevolgd worden door andere beschou wingen. die hun kind tot betere gedachtea brengt. "Wii staan voor een groole en mooie Uak* Laten we gezamenlijk strijden, om ome ido» deren voor den vrede on te voeden t OORLOG 1 't Zijn bange tiiden als d' oorlog woedt. Als menschen elkaar bevechten als dieren Als 't menschenbloed bii beken vloeit. Als vrede en liefde liggen geboeid; Als haat en kwaad. Als nood en dood. Griinzen en vloeken en tieren. KEUVELA AR. i. 4 STAATSLOTERIJ. Heog.t. prijzen d.r S- klaaM. TBEKJKIN» TAN 11 PEBB. Premie van f 3000: 15699 f 40015361 f 200 5800 13812 f 100 6066 12-109 15039 20857 Vijlde Klasse. Prijzen ven f 70. 49 1448 2513 3435 4552 4734 6646 fi«97 8521 9638 9655 10105 10581 12834 13038 133M 14251 14881 15331 15428 15893 16669 17304 18099 18331 18667 V -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 6