BINNENLAND. KOLONIËN. )ver zwijgt deze correspondent; hij zegt al leen, dat het voor dit doel noodig is, dat alle eden van den oorlogsraad het standpunt in nemen, dat er niet een Fransche, Russische, Bngelsche of Italiaansche oorlog is, maar Élechts een enkele gemeenschappelijke oor log, dat er niet vele oorlogsfronten zijn, maar slechts een enkel front. Zoodra ieder Van de bondgenooten voor zich de onvoor waardelijke veiligheid van het eigen front heeft bereikt, moet hij loyaal verklaren hoe pel© manschappen en materieel hij beschik baar kan stellen voor den oppersten oor logsraad, opdat deze een werktuig kunne be komen voor zijne actie. Zoo alleen kan er Eenheid van actie tegen de gemeenschap pelijke vijanden verkregen worden. Dit zijn «de inlichtingen, die de Secoio jvan haren correspondent te Panjs heeft ver kregen over de nieuwe machine de guerre ider Entente, voor welker inrichting Briand zich met een geheelen staf van medewerkers Haar Rome heeft begeven. Wat er van Brianda plan in Rome is terecht gekomen, veten wij nog niet; bij zijne terugkomst in Parijs was de Fransche minister-president over de uitkomsten van zijne reis zoo ge sloten als een bus. Wij zullen die uitkom sten moeten vernemen uit de daden, die nu •uilen volgen. De oorlog. B e r 1 ij n, 15 F e b r. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het gToote hoofdkwartier van heden voormiddag. Ten zuidoosten van Yperen namen onze troepen na grondige voorbereiding door ar tillerie- en mijn werper svuur omstreeks 800 'Meters Bngelsche stellingen. Een groot deel ider bezetting van de vijandelijke loopgraven Is gevallen. Een officier en een paar dozijn manschappen zijn gevangen genomen. Op den straatweg Lens—Beth une bezetten (wij na eene met succes volbrachte opblazing Iden rand van den trechter. De tegenstander eette de beschieting -win Lens en de voorste den voort. Ten zuiden van de Somme sloten zich bij Vruchtelooze Fransche handgranaataanvailen hevige artilleriegevechten aan, die tot in den ïvacht duurden. Ten noordwesten van Reim9 bleven Fransche pogingen tot het onderne men van gasaanvallen zonder uitwerking. In Champagne had na een groote voorbe reiding door artillerievuur een zwakke aan val plaats tegen onze nieuwe stelling ten noordwesten van Tahure, die met gemak werd afgewezen. Ten oosten van de Maas was een levendig Vuur tegen om front tusschen F la bas en Prnes. Een nachtelijke tegenaanval van de Fren- schen voor de hun ontnomen stelling bij Obersept mislukte. P a r ij s, 15 Febr. (Havse), Namiddag- oommuniqué. In Champagne hernamen de Franschen een gedeelte van de loopgraalelementen, die dei. 13en door den vijand bezet waren ten oosten van den weg Tahure—Somme Py. In Lotharingen was eenig contact tusschen patrouilles in den sector Reillon. Op de rest van het front was de nacht rustig. Avondcomrr.uniqué De dag is betrekkelijk rustig geweest. On ze loopgTaafkanonnen bombardeerden vij andelijke inrichtingen in de buurt van den weg naar Rijssel. Batterijen ten westen van de Oise bombardeerden een trein en een levcnsmiddelenkonvooi in het station Epag- l\y ten noorden van Vic sur Aisne. Er was een vernielend bombardement van vijande lijke werken ten noordoosten van Soissons. Wij lieten een mijn springen te Fille morte In de Argonne en hezetten den trechter. ln~Boven Elzas beschoot onze artillerie den geheelen dag de Duitsche stellingen ten oosten van Seppois. Londen, 15 Febr. (R.) Communiqué van het Britsche hoofdkwartier. In den afgeloopen nacht deed de vijand na een zwaar bombardement op het geheele front van Yperen, verscheidene infanterie- aanvallen tegen een uitspringende stelling ten zuiden van Hooge. Tusschen het Yperen Comineskanaal en den spoorweg brak de He vijand in onze frontloopgraaf over eene uitgestrektheid van omstreeks 600 yards. Alle andere aanvallen mislukten. Het hevige bombardement aan beide zijden duurt voort. B e r 1 ij n, 15 Febr. (W. B.) Bericht van bet opperste legerbestuur uit het gToote hoofdkwartier van heden voormiddag. De toestand op het oostelijk oorlogstoo- neel is over 't algemeen onveranderd. Aan bet front van het leger van generaal Bothmer hadden levendige artilleriegevechten plaats. Bij Grobla, aan de Sereth ten noordwes ten van TCrnopol, schoot een Duitsche vlie ger een Russisch vliegtuig neer. De bestuur der en de waarnemer z^n gedood. Weenen, 15 Febr. (W.-B.). Officieel bericht van heden middag. In Oost-Galicië was eene grootere werk zaamheid van de vijandelijke vliegtuigen zon der succes. Ten noordwesten van Tarnopel werd een Russisch vliegtuig door een Duit- sihen vliegenier naar den grond gebracht. De leden der bemanning waren dood. Petersburg, 15 Febr. (Tel.-agent- sc nap). Communiqué van den grooten gene ralen staf. Vijandelijke vlie tuigen verschenen boven den sector Riga. Er was een levendig vuur' 5n den geheelen sector. In den sector Dwinsk duurde een hevige strijd voort om een mijntrechter bij Illuxt. Wij bezetten den trechter. Tusschen de Medinoesko- en Dem- men-meren bezitten wij eefi boschje ten noordwesten van Roegenitsky. Ten zuiden van de Pripjet vernietigden Donsche kozakken een Oostenrijkschen post In de buurt van Eze.tzy. In de streek van den bovenloop van de Strypaverontrustten onze verkenningstrofuen l'.en viiand den geheelen nacht. De daden van onze verken ners lokten in die streek een vuur van den vijand uit, dat den geheelen dag duurde. Aan de Midden Strypa bombardeerde onze artillerie en schoot tegen vier vijandelijke vliegtuigen. Een vliegtuig werd getroffen en viel in de vijandelijke liniën. Weenen, 15 Febr. (W.-B.). Officieel bericht van heden middag. Aan het Karintische front beschoot de vijandelijke artillerie gisteren onze stellingen aan beide zijden van het Seisera-Seebach- dal (ten westen van Raibl). Te middernacht openjde zij een hevig vuur tegen het front tusschen het Telladal en den Wischberg. Bij Flitsch vielen de Italianen des avonds onze nieuwe stelling in het Rombonogebied aan. Zij werden onder groote verliezen afgewezen. De hevige geschutgevechten aan het front in het kustland duren voort. Gister morgen be wierp een van onze luchteskaders, uit elf vliegtuigen bestaande, het station en de fabrieksinrichtingen van Milaan met bommen. Er werd eene groote rookontwikkeling waargenomen. Zonder zich te storen aan het geschutvuur en de vliegtui gen van den vijand, leidden de officieren- waarnemers stelselmatig het neerwerpen van de bommen. De luchtstrijd werd geheel In ons voordeel beslist; de vijandelijke vliegers ontruimden het veld. Verder werd de vliegtuigenfabriek van Schio met zichtbaar succes met bommen be- worpen. Alle vliegtuigen keerden behouden terug. B er 1 ij n, 15 Febr. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Op het oorlogstooneel in den Balkan Is niets nieuws gebeurd. Weenen, 15 Febr. (W.-B.). Officieel bericht van heden middag. Van het zuidoostelijk oorlogstooneel Is "niets nieuws te' berichten. P a r ij s, 15 Febr. (R.) De Figaro be richt, dat vóór het einde van Maart 50.000 Servische soldaten, die geschikt zijn voor den dienst te velde, uit Korfu gezonden zul len worden tot versterking van de troepen macht der geallieerden in Saloniki. Konstantinopel, 14 F ebr. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Kaukasusfront namen in het cen trum de voorpostengevechten in hevigheid toe. Zij breidden zich in de laatste dagen op sommige plaatsen uit tot de voorste deelen der hoofdstelling. De vijandelijke aanvallen werden door tegenaanvallen gestuit. Twee Russische vliegtuigen werden door ons vuur beschadigd en gedwongen te landen. Petersburg, 15 Febr. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene ral en staf. In ons offensief in de streek van Erzeroem namen wij, na voorbereiding door de artil lerie, nog een fort van de vesting Erzeroem. Wij maakten meer dan twintig stukken, ge vangenen en oorlogsmunitie buit. Konstantinopel, 14 F ebr. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Irakfront werd vastgesteld, dat de vijand tengevolge van den met succes be kroonden overval, dien wij in den voormid dag van 7 Februari tegen het Engelsche kamp van Bathie, bij Korna, hebben uitge voerd, al het kampmaterieel en 500 dooden heeft achtergelaten. Eene kleine vijandelijke afdeeling is in dat gevecht omsingeld en vol komen vernietigd. Verder leed de vijand bij een overval, dien wij tegen Sukel Sjioeh tus schen Korna en Nasria ondernamen, zware verliezen. Een Engelsche politieke agent werd gewond. Op twee plaatsen werden vij andelijke hulpkrachten, wier kamp zich in de omgeving bevond, tot den terugtocht ge dwongen, toen zij tot ontzet aanrukten; zij lieten eene menigte dooden op het veld. Bij Felchie en bij Koet-el-Amara is geene verandering. Londen, 15 Febr. (R.) De Daily Mail bericht, dat de regeering besloten heeft geen afzonderlijken luchtminister te benoemen. Er is goedkeuring verleend aan een nieuw plan, waarbij de volle verantwoordelijkheid voor de wapenen in den luchtoorlog wordt gelegd in handen van lord French. Kopenhagen, 15 Febr. (W. B.) De Duitsche regeering heeft aan de Deensche regeering haar leedwezen uitgedrukt, dat den 31 en Januari een Duitsch luchtschip, wegens het mistige weder bij vergissing, ge vlogen is over een kcrrt eind Deensch ge bied aan de grens in de buurt van Vedsted. Rome, 15 Febr. (R.) Uit Vicenza wordt bericht, dat gisteren ook boven Schio vijandelijke vliegtuigen zijn verschenen en bommen hebben neergeworpen, die zes per sonen doodden en anderen verwondden Londen, 15 Febr. (R.) De Morning Post bericht uit Washington, dat president Wilson gisteren is teruggekeerd. Er zijn sterke aanwijzingen, dat de regeeringen zich zal aansluiten bij het Duitsche standpunt, in welk geval het niet alleen verboden zal zijn bewapende passagiersschepen in Ameri- kaansche havens uit te klaren, maar ook paspoorten zullen worden geweigerd aan Amerikanenn, die met zulke schepen willen reizen. P a r ij s, 1 5 F e b r. (R.) De Echo de Paris bericht uit Rome, dat de Italiaansche minis ter-president Salandra zich in Maart rvaar Parijs zal begeven om het bezoek van Briand aan Rome te "beantwoorden. B e r 1 ij n, 15 Febr. (W. B.) In het huis van afgevaardigden werd de tweede lezing van de begrooting begonnen met eene be raadslaging over de oorlogsmaatregelen. Hoesch (conservatief) bracht rapport uit over de voedingskwestiën 'en zeide tot be sluit: Wij hebben volledig vertrouwen in den goeden afloop van den oorlog. Dit is de stemming van deze ^vergadering en van het volk. Vertrouwende op ons zelf en op een rechtvaardige Voorzienigheid, zien wij de toekomst tegemoet, die na voorbijgaande ontberingen meer gezegend kan zijn dan ooit in de geschiedenis van het Duitsche volk. Dit doel wordt echter slechts bereikt, wan neer naast de kennis van de middelen ook de kracht staat om te besluiten fot de daad. (Luide instemming.) Hoff (Fortschritt) zegt: Vol bewondering zien wij op onze strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, die onze grenzen vrijhiel den van den vijand. Daarnaast staan de economische verrichtingen van de thuisge- blevenen, zoodat de nood aan het volk be spaard is gebleven. Wij dragen de noodige offers, gelijk tot dusver, met kalme vastbe radenheid in het vertrouwen, dat het uithon- geringsplan van Engeland zal worden ver ijdeld. Al doet Engeland den onzijdigen nog zoo geweld aan, de poorten naar het Oosten staan voor ons open. Ons gebied, van Ham burg tot Bagdad, van Ostende tot Dunaburg, kan niet uitgehongerd worden. (Instemming.) Oertzen (vrijconservatief) zegt: Het afge loopen oorlogsjaar leerde ons huishouden. Wanneer wij zoo voortgaan, dan zullen wij ook economisTh overwinningen behalen, zóoals militair verkregen zijn. Westermonn (nationaal-liberaal) zegt: De beraadslagingen in de commissie hebben ons overtuigd, dat wij ook dit jaar zullen uit komen. Woensdag voortzetting. P a r ii s, 15 Febr. (R.) De minister van financiën Ribot heeft bij de Kamer het ont werp ingediend .van eene credietwet voor het tweede kwartaal van .1916. De aange vraagde credieten voor de algemeene be- grooting bedragen 7818 millioen, waaronder 6333 bestemd zijn voor oorlogsuitgaven. De memorie van toelichting bevat eene vergelijking van den toestand der schatkist op 31 December 1914 en 31 December 1915, waaruit blijkt, dat wij onze reserven vol strekt niet hebben uitgeput. Londen, 15 Febr. (R.) De nieuwe zit ting van het parlement werd heden geopend. In de troonrede wordt gezegd: De geest van mijne bon-dgenootep en mijn volk, die in de zen strijd vereenigd zijn door altijd sterker wordende banden van sympathie en goed begrijpen, blijft standvastig in het besluit tot verkrijging van herstel voor de slacht offers van eene niet uitgelokte en niet te rechtvaardigen euveldaad en van afdoende waarborgen voor alle natiën tegen de aan vallen van een volk, dat macht verkeerd op vat als reoht en redzaamheid als eer. Met fier en dankbaar vertrouwen zie ik naar den moed, de volharding en de slagvaardigheid van mijn leger en vloot, waarop wij bouwen, om waardig ons deel in het bereiken van het doel te vervullen. Aan het lagerhuis zal ge vraagd worden de finantieele maatregelen te nemen voor het voeren van den oorlog. De eenige maatregelen die aan het parle ment rullen worden onderworpen zijn zoo danige als kunnen strekken om ons gemeen scha; nelijk doel te bereiken. Londen,J5 Febr. (R.) In het Lager huis gal eerste minister Asquith in het adres debat een overzicht van den militairen en financieelen toestand. Hij zeide, dat de ge allieerden meer hadden gedaan dan zich enkel handhaven in den laatsten strijd op het westelijk front. Hij gewaagde van de En gel sch-Fr an sche successen in Kameroen en zeide, dat de toestand in Mesopotamië be paald verbeterd was. Hij drukte de hoop uit, dat de twee legers zich zouden vereenigen en dat iets wat leek op eene ernstige Brit sche nederlaag zou vermeden worden. Het1 meest naar voren tredende feit van de laatste drie maanden is wel geweest het steeds inniger worden van de samenwerking en de concentratie, tot bewondering van de eenheid van leiding en bestuur onder de ge allieerden. De oorlogsraad van de geallieer den te Parijs heeft de verschillende aspec ten van den oorlog op politiek en strategisch gebied onder de oogen gezien. De regeering had een statistiek opge maakt van alle in het land aanwezige hulp middelen, opdat wij in staat zullen zijn de grootst mogelijke medewerking aan de ge meenschappelijke zaak in de eerstkomende maanden te kunnen verleenen. Asquith deed in het bijzonder uitkomen het veelzijdige ka rakter van het werk, waarvoor Engeland moest opkomen en legde nadruk op het stil le, maar succesvolle werk van de zeemacht over een haast onmetelijk gebied. Aan het slot van zijne rede zeide Asquith: Wij hebben naar de tegenwoordige fronten tienmaal meer manschappen gezonden dan de oorspronkelijke expeditietroepen sterk waren. Hieronder zijn niet begrepen de garnizoenen in het moederland of in de koloniën noch de reserve-troepen, die ge oefend wordeii en de strijdkrachten, door de koloniën gezonden. Asquith gaf te kennen, dat'de eenige manier om aan den financiee len last het hoofd te bieden, bestond in een groote buitengewone belasting, en in het handhaven van ons crediet. De kanselier der schatkist, minister Mac-Kenna, zal bin nenkort komen met nieuwe belasting-ont werpen. De op te leggen last zal groot zijn, maar niet grooter dan wij kunnen dragen. (Toejuichingen). Zuld-Afrika- Livingstone (Rhodesia), 15 F e£> r. (R.) Lemanika, de koning van Barotseland, is overleden. Oost-lndië. Het vliegongeluk bij Krawang. Reuter seint ons uit Batavia: Het ongeluk van getieraal Michielsen heeft In geheel Nederlandsch-Indië groote ontroe ring teweeggebracht. Nadat de machina 5 minuten had ceyloffen op een hoogte van 100 M., viel deze lood recht naar beneden. De generaal zat tusschen de draden vast- gekneld; zijn ledematen waren op verschil lende plaatsen gebroken. De toestand van luitenant Ter Poorten •laat zich hoopvol aanzien. Uit Weltevreden wordt nog het volgende d.d. 15 dezer aan de Tel. geseind: De commandant van het Ned.-Indischè le ger begaf zich hedenmorgen naar Soebang, om het vliegkamp op Kalidjatti te gaan in- specteeren. Generaal Michielsen gaf den wensch te kennen, een vliegtocht mede te maken, waar op luitenant Ter Poorten onmiddellijk alles voor een opstijging gereed deed maken. De eerste proeve mislukte, omdat er blijk baar aan het toestel iets haperde. Nadat het toestel een paar meter de hoog te was ingegaan, moest worden gedaald. Nu zou rhen ten tweede male probe eren en generaal Michielsen, die niet de minste vrees toonde na de mislukking, stond er op, weer op te stijgen. De machine werd nog eens zorgvuldig na gezien, en toen alles in orde was bevonden, steeg luitenant Ter Poorten met zijn passa gier ten tw eed en male op. Toen de vliegmachine een hoogte van on geveer 150 meter bereikt had, zagen de toe schouwers tot hun schrik het toestel p'otse- ling duiken en in minder dan geen tijd viel het gevaarte in razende vaart neer. De officieren, die van het schouwspel ge tuigen waren, snelden toe, en vonden gene raal Michielsen onder de machine, dood en met gebroken ledematen. Een nader onderzoek wees uit, dat de ge neraal vermoedelijk zijn hals gebroken had. Luitenant Ter Poorten vond men be-vuste- loos met een groote hoofdwonde. Bij het afzenden van dit telegram bestond alle hoop den aviateur in het leven te kun nen behouden. Zoo aanstonds komt de ambulance van het Roode Kruis uit Batavia, waarmede het lijk van den zoo noodlottig om het leven geko men generaal zal worden vervoerd, terwijl ook luitenant Ter Poorten per ziekenwagen naar Batavia wordt vervoerd. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van generaal Michielsen heeft nog hedenavond plaats. Generaal-majoor H. C. Kronouer is tijde lijk aangewezen als bevelhebber. Het spreekt vanzelf, dat het ongeluk een diepen indruk heeft gemaakt, en de deelne ming allerwegen groot is. Vooral in legerkringen heeft dit tragisch voorval groote verslagenheid gebracht. Luitenant-generaal Michielsen. Omtrent de loopbaan van den op zoo noodlottige wijze op Java om het leven ge komen legercommandant van Indië, generaal Michielsen, kan het volgende worden ge meld: Johan Pi eter Michielsen werd den 11 en Juni 1862 te Nijmegen geboren en als 16- jarig jongeling geplaatst als cadet aan de Kon. Mil. Academie te Breda, waar hij de studiën voor de infanterie bij het Nederland- sche leger volgde. In 1882 volgde zijn benoeming tot 2en luitenant bij het 8e reg. infanterie, doch na twee jaren vroeg en verkreeg hij overplaat sing bij het leger in Nederlandsch-Indië, waarbij hij in 1887 tot le luitenant en in 1894 tot kapitein weid benoemd, om in 1908 den majoorsrang en twee jaar later dien van luitenant-kolonel te bereiken. Na ongeveer vier jaren in di.en rang te hebben gediend, werd hij bij Kon. besluit van 18 Augustus 1909 buitengewoon bevorderd tot kolonel wegens buitengewone militaire ta lenten, gebleken uit geschriften, naast daden getoond. Twee jaar daarna werd kolonel Mi chielsen bevorderd tot generaal-majoor en in 1914 volgde zijne benoeming tot het hoo ge ambt van commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Ned.-Indië, met bevordering tot den rang van luitenant-generaal. Hij onderscheidde zich tijdens de krijgs verrichtingen in Djambi, hoofdzakelijk gedu rende het eerste halfjaar tot en met 4 Juli 1903, waarvoor hem bij Kon. besluit van 7 Maart 1904 de onderscheiding van te wor den benoemd tot ridder 4de klas der Mil. Willemsorde ten deel viel. Als luitenant-kolonel nam Michielsen deel aan de krijgsverrichtingen op Celebes gedu rende het tijdvak van 12 Juli 1905 tot 1 Augustus 1906. Ook hier onderscheidde hij zich en wel dermate dat hij bevorderd werd tot ridder 3e klasse in de Willemsorde. Generaal Michielsen was naast drager van het eereteeken voor belangrijke krijgsver richtingen met de gespen Atjeh 1873/96, Djambi 1901/04, Atjeh 1901/05 en Zuid- Celebes 1905/08. Voorts was hij ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Van 1891 tot 1894 volgde hij als luite nant de lessen aan de Hoogere Krijgsschool h. t. 1., om in 1895 na zijn terugkeer in In dië te worden geplaatst bij het hoofdbureau van den generalen staf. Het jaar daarop werd kapitein Michielsen met ingang van 1 Nov. 1896 voor ten hoogste vijf jaar gede tacheerd bij het leger in Nederland, om op te treden als leeraar aan de Hoogere Krijgs school. In 1902 teruggekeerd in Tndië werd hij teruggeplaatst bij het hoofdbureau van den generalen staf, waarna hij ter beschikking werd gesteld van den militairen commandant van Palembang, om als majoor, na weder eenigen tijd weder bij den generalen staf te hebben gediend, in 1904 op te treden als militair commandant van Celebes, Menado en Timor. Twee jaren vervulde hij dit ambt, waarna hij op het laatst van 1906 geplaatst werd aan het hoofdbureau der infanterie, lie aid. van het departement van'oorlog. In het begin van 1907 met twee jaar ver lof weeens riekte naar Europa vertrokken. werd hij bij het verstrijken van het verlof j werkzaam gesteld aan het departement van koloniën, en een paar maanden daarna aan gewezen om den nieuwbenoemden gouver neur-generaal A. W¥F. Idenburg als adju dant te vergezellen op zijn reis naar Indië. Bij zijn terugkomst in Indië werd kolonel Michielsen benoemd tot commandant der 4de militaire afdeeling op Java, om een jaar daarna op te treden als chef van den gene ralen staf. In 1912 vertrok- generaal Michielsen naar Nederland, waar hij ongeveer een jaar ver toefde in verband met zijn lidmaatschap van de defensie-commissie voor Ned.-Indië. Kameroverzicht Cerst. Kamer De Eerste Kamer heett gisteren besloten, hedenmorgen te 11 uur in de afdeelingen te onderzoeken de van de Tweede Kamer ont vangen wetsontwerpen en om Donderdag in openbare zitting bijeen te komen voor de behandeling van de overeenkomst met de Holl. Lloyd en van de aanvullings-begTOo* ting voor Curasao van 1915. Voorts stelde de voorzitter voor om Don derdag de nota te behandelen van den minis ter van koloniën betreffende de Indische be grooting, maar hiertegen werden bezwaren aangevoerd door de heeren Van Kol en Van den Berg. In verband hiermede, werd beslo ten Donderdag te bepalen, wanneer die be grooting zal worden behandeld. Tweede Kamer. Dinsdag werd voortgezet de discussie over het Eedswetje. De heer Limburg (R. K.) verdedigt het standpunt der regeering om den eed te be houden als waarborg voor het waarheid spreken. De heer De V i s s e r (C. H.) maakt eeni ge kantteekeningen bij des heeren De Visser van Uzendoorn's betoog, dat de eed een heidensche instelling is, overgenomen door de Europeesche volken die het Christendom aannamen, hoewel dit zich tegen het eed zweren verzet. Spr., na de pauze zijne rede vervolgende, ziet geen reden om atheisten van den eed vrij te stellen, doch wel hen die, ofschoon niet geloovende in een persoonlijken God, gelooven in een objectieven vorm buiten zich. De heer Eerdmans (UE.,) ofschoon vóór eedafschaffing, zal voor het door de re geering gekozen stelsel stemmen. De heer A a 1 b e r s e (R.K.,) zegt, dat aan gemoedsbezwaren moet te gemoet gekomen worden, doch dat voor prijs te geven waar borgen nieuwe moeten worden geschapen. Hij zal tegen het ontwerp stemmen indien het ongewijzigd blijft. De heer Van Doorn (U.L.,) acht dat de ongeloovigè, door den eed af te leggen, niet verklaart te gelooven en daarom er geen bezwaar tegen behoeft te hebben. De heer Nolens (R.K.,) acht de eeds aflegging een godsdienstige handeling, die geen waarde heeft voor den ongeloovige maar oordeelt den eed noodig ter waarborg van de rechtszekerheid. De heer Loeff (V.L.,) betoogt dat h^J wetsontwerp den eed wel degelijk Facultatief stelt en dringt er bij den minister op aan, niet vast te houden aan de redactie van art. 3, opdat een vergelijk zal kunnen worden ge troffen. Ook voor de gemoedsbezwaren van hen die wel gelooven, mag de Staat niet utt den weg gaan als er geen andere objectieve waarborgen kunnen geschapen worden. Spr. erkent de groote moeilijkheid die in deze materie zit en is daarom geneigd tot tege moetkoming. Is ook de minister daartoe be reid en wijst hij het daartoe strekkende amendement niet af, dan wanhoopt sprekei of een regeling tot stand zal.komen. De Minister van Justitie, de heer Ort, vangt zijne rede aan met een korte uiteenzetting van het vooropgezette doel van het wetsontwerp en zal die morgenochtend halftwaalf vervolgen. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 16 Febr, bevat o.a. de volgende Kon. besluiten. benoemd tot ontvanger van het buitenge, woon zegel te Rotterdam L. G. J. H. Hamel berg, thans ontvanger der registratie van ge rechtelijke acten en der domeinen te Mid delburg; tot burgemeester van Diepenveen jhr. dr. C. J. Sandberg tot Essenburg; van Aduard J. van Barneveld; van Brouwershaven W. J. Kapteijn; van Buren I. Nauta Andreae; vaji' Venraij O. L. P. van de Loo, met eervol ont slag als burgemeester van Helden; op verzoek eervol ontslagen J, M. Vale- ton als schoolopziener in het arrondisse ment Hoogeveen; idem F. C. E. van der Put ten als adjunct-commies aan het depart©* ment van binnenlandsche zaken; benoemd tot adjunct-commies aan het college van bijstand bedoeld bij art. 35 der Woningwet P. A. Kouwenhoven, thans le klerk; benoemd tot tijdelijk inspecteur der volk*» gezondheid H. C. Mees, arts, eervol ontsla» gen officier van gezondheid le klasae va» het Indische leger; eervol ontheven als schout-blj-nacht titu lair E. E. Dullemond, als commandant va» het marine-instituut te Willemsoord on dl» recteur van onderwijs aldaar; eervol ontheven de kapitein ter tee J. Oudemans van het bevel over de Noord» Brabant en hem opgedragen de betrekking van commandant aan het marine-instituut té illemsoord en directeur van onderwijs a& ar; opgedragen hal bevel over de NuuflilAufc

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2