EMILION WIJNHANDEL J.A.SCHOTERMAN Zn. Utrechtschestraat 34. Telef. 145. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Voorts zijn eenige schoorsteencn afge- jveaid en ook eenige ruiten ingedrukt. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te Arnhem. Uit Arnhem wordt gemeld: Door den hpvigen storm, die den geheelen flag woedde, is vooral in het park Sonsbeek heel wat schade aangericht. Een aantal fraaie poomen, vooral beuken, is omgewaaid. Ook t>p andere plaatsen werden boomen ontwor teld. Op het terrein van de Arnhemsche Stoom sleephelling aan de Stadsblokkenweg is het klak van de nieuw gebouwde ketelmakerij afgerukt en op den weg geslingerd. Van twee perceelen in de Bakkerstraat Hvröei een stuk van het dak af en op talrijke plaatsen zijn dakpannen of schoorsteenen !\aar beneden gekomen. Een windhoos. Gisterenmiddag omstreeks een uur trok een windhoos over Weesp. Op den Groenen Singel werden twee groote boomen als riet doorgebroken en door de ramen gesmakt IVan een paar perceelen, waar ook aan de meubelen veel schade werd toegebracht. Op Zeeburg werden eveneens twee boomen af geknapt en drie omgesmeten. Verder woei ook nog een groote boom op het fort om. De Watersnood. Uit Monnikendam. Tot gisterenavond was de noodwaterkee- rïng om Monnikendam nog behouden, doch ze blijft nog steeds met doorbraak bedreigd. Men is druk bezig met het aanvoeren van zakken zand ter versterking. De krachtige storm stuwt het water aan alle kanten op Het huis van K. Hoogland, aan het Singel, !s ingestort; het katholieke kerkhof, dat ver leden week flink versterkt was, dreigt ieder ©ogenblik te worden weggespoeld. Twee boerderijtjes, een van het burgerlijk armbestuur en een van het R.-K. armbe stuur, staande aan den Jaagweg en aan de Overleker Gouw, zijn door den hevigen golf slag Ingestort. Er is te Monnikendam veel wrakhout' en hooi aangespoeld, waaruit wordt afgeleid, dat er nog meer huizen inge stort zijn. Uit Volendam. Te Volendam zijn ruim 20 huizen Ont ruimd, die dreigen in te storten. Uit Purmerend. De spoordijk, die geprojecteerd was als aanstaande noodkeering tusschen Oostzaan en Purmerend, is voor het grootste gedeelte gisterennacht totaal weggeslagen. De kistdammen aan de zijde van Purme rend worden op vele plaatsen gestut. Steeds Is men aan het versterken met vlechtwerk en zakken zand. Mocht deze golfbreker be zwijken, dan wordt voor Purmerend de toe- Btand vrij gevaarlijk. De Wijde-Wormer-, maar vooral de Pur- merdijk, heeft het zwaar te verantwoorden Er zijn gisterënochlend ruim 500 militairen naar de zwakke plaatsen vertrokken. De hui zen langs de Nekkerstraat, den Purmerlan- iderweg en Purmersteenweg worden be dreigd. Te Edam. Door den storm was de vloed te Edam gisterenmorgen aanmerkelijk gewassen. In den omtrek was het water zeer onstuimig. Uit Waterland. De hevige storm heeft Woensdagmiddag In de overstroomde dorpen tal van schuren afgebroken, zoodat de golven opnieuw be zaaid waren met wrakhout. Ook werd zeer veel zand weggespoeld, dat ter vulling van de dijkbreuken aan den waterlandschen dijk was aangebracht. B ij Aalsmeer. Bij Aalsmeer dreigen de dijken van de Westeinderplassen op enkele plaatsen door ■te breken. Daardoor worden ook de dorpen van den Noord-Westmeerpolder en den Oost Einderpolder met onderloopen be dreigd. Bij Jiet lort Kudelstaart was het wa ter reeds over den dijk. De toestand is kri tiek. Soldaten verleenen hulp bij het verster ken der dijken. H. M. de Koningin In de hoofdstad. Gistermiddag heeft prinses Juliana op nieuw een bezoek gebracht aan Artis, om daar te wandelen en de dieren te bekijken Gistermiddag heeft H. M. de Koningin bij zich ten paleize ontvangen de heeren C. P. Julius, gep. luitenant-kolonel, voorzitter; C. H. O. W. van der Nagel, kapitein, secreta ris, en S. van Lennep en G. Kruseman, le den der militaire verplegingscommissie, die belast zijn geweest met het onderbrengen yan het vee uit de overstroomde streken. Koninklijk bezoek aan Zaandam. Te één uur gistermiddag is H. M. de Ko ningin uitgereden voor een bezoek aan Zaandam en Oostzaan. Omstreeks 2 uur stapte Hare Majesteit te Zaandam op het gemeentehuis af, alwaar Zij werd ontvangen door het dagelijksch" bestuur der gemeente. In de raadzaal, waar een groot aantal da mes en heeren, leden van verschillende bij den watersnood betrokken organisaties was yereenigd, hield burgemeester Ter Laan een rede, waarin hij zeide het zich een eer en een genoegen te rekenen, Hare Majesteit els hoofd van den Staat welkom te mogen heeten. Het deed hem bovenal genoegen, omdat geen gemeente meer deze hooge be langstelling verdient dan Zaandam, dat als geen andere gemeente al reeds zoo door den oorlog in moeilijkheden was geraakt en rui nog door een nieuwe ramp werd getrof fen. De aanwezigheid van de bestuurderen van verschillende colleges zal, zoo ver volgde de heer Ter Laan, Uwe Majesteit de overtuiging schaden, dat hier alles is ge daan wat mogelijk was om den nood te leni gen en uitbreiding van de ramp te voorko men. Behalve dat een vijfde gedeelte der stad door de ramp is getroffen, heeft de ge meente ook nog de zorg voor een paar dui zend vreemdelingen uit den omtrek, waarbij dan "nog komt de zorg voor het vee. Burge meester Ter Laan verzekerde het hooge be zoek ook hierom op prijs te stellen, wijl nu Hare Majesteit door eigen aanschouwing van de verwoestingen door het water ken nis zal kunnen nemen en de overtuiging krij gen, hoezeer het noodig zal zijn, dat van regeeringswege bijzondere maatregelen worden genomen om deze gemeente, die door een reeks van rampen werd getroffen, te helpen. De burgemeester, de verschillende-corpo- ratiën en personen, die in verband met den watersnood hun diensten aan de gemeen schap verleenen, aan H. M. voorstellende, bracht daarbij in het bijzonder hulde aan de activiteit van het Polderbestuur van West- zaan, waardoor thans het westelijk deel en de Zaansche dorpen nog droog zijn. Hare Majesteit verklaarde zich getroffen door de vriendelijke woorden van den bur gemeester, doch nog meer door de een dracht err kracht, waarmede de nood in de gemeente Zaandam werd bestréden. Hierna werden de aanwezigen persoonlijk aan Hare Majesteit voorgesteld en onder hield de hooge bezoekster zich mef verschil lende hunner, met belangstelling naar ieders aandeel in het groote werk vragende. Vervolgens kwamen de auto's voor, voor een tocht door de Oostzijde langs het over stroomde gebied, die tot de grens der ge meente nabij den Wijde Wormer werd ge maakt. r Allereerst werd een bezoek gebracht aan de openbare school aan de Stadswerf, waar een groot aantal vluchtelingen onder dak is gebracht. Het belangwekkendste was het bezoek aan de Doopsgezinde kerk, waar de zieke vluchtelingen worden verpleegd. Hier onder hield Hare Majesteit zich met alle zieken, vroeg belangstellend naar hun toestand en bood elk een klein geschenk aan, dat voor de mannen uit een zakje sigaren en een pakje tabak en voor de vrouwen uit een schilderijtje, een schaar in étui of iets der gelijks bestond. De kraamvrouwen, die een tuiltje bloemen aan H. M. lieten aanbieden, kregen een sjaal ten geschenke. Na een bezoek aan de school aan 't Kalf, eveneens tot vluchtelingenoord Ingericht, wenschte Hare Majesteit eens een noodstal- ling te zien en werd Zij binnengeleid in het pakhuis het Oude Bonte Kalf, waar nog 20 koeien van de 70, die er gestaan hebben, waren achtergebleven. Van hier werd verdei tot de grens gewandeld, om beter in de ge legenheid te zijn, H. M. de kistdammen te toonen. Ondanks de windvlagen, klom de Koningin boven op de kistdammen. Nadat Hare Majesteit ook nog een wo ning was binnengegaan, die rondom en diep In het water staat en waarin niettegenstaan de dit nog menschen wonen, die rich op den zolder behelpen, werd de grens der ge meente bereikt. Hier werd het polderbestuur van den Wijde Wormer aan de Koningin voorgesteld, waarna de terugtocht werd aan vaard. Voor het gemeentehuis nam Hare Majesteit van alle autoriteiten afscheid. Reclames vol uit de haven van Spakenburg en meer dere zullen volgen. Men spreekt zelfs dat er wel een 500 zullen verkocht worden. Spakenburg. De schuiten zijn van den wal, op drie na, die zoo erg beschadigd zijn, dat men geen kans ziet ze te herstellen. Van de afgebrachte vaartuigen zijn sommige erg beschadigd, hetgeen eerst recht blijkt als ze j op de werf komen. Drie van die schuiten zijn in de haven nog weer gezonken. Het zal er j om spannen al die schepen bijtijds klaar te I krijgen; als men bedenkt dat er slechts 39 van de 178 onbeschadigd zijn gebleven, zal een ieder dit dadelijk inzien. Om N Ij k e r k. Uit Nijkerk wordt gemeld aan het Hbld.: Terwijl de nooddam nauwelijks is gelegd, steekt opnieuw de storm op, die het water door de zwakke scheiding opnieuw den pol der in drijft en het opstuwt tot de buitenwij ken. Men vreest het ergste. De boeren uit den polder komen him vee stadwaarts bren gen en verscheidene stedelingen richten op bovenverdiepingen hun noodverblijf in om sbaks niet te worden overrompeld. Als de wind maar wat wil bedaren, kan het nog wel meeloopen, want de zee Is op het oogenblik niet.zoo vol als bij den beruchten 16 Janu- ari-storm. Mocht echter de windrichting N.- W. worden, dan zullen we aan het water niet ontkomen. Hoe sterk de winddruk Is, ondervonden gistermiddag dijkgraaf en heemraden van den Arkemheenschen polder, die zich per rijtuig naar den dijk wilden begeven. Halver wege werden ze met het rijtuig in de vaart geduwd. Het bleef gelukkig bij een onder dompeling. if per anker f 34.—. per flesch 0.85 pin» f 1.50 per anker accijns. Bedriegelijk papier. De Utrechtsche politie heeft beslag gelegd op papieren die in uiterlijk veel geleken op bankbiljetten van 100; zij die zelden of nooit bankpapier in hun bezit hebben zou den er lichtelijk mee kunnen worden bedro gen, aangezien zij inderdaad in de veronder stelling zouden kunnen worden gebracht met echt bankpapier te doen te hebben. De ze bedriegelijke stukken droegen de onder- teekening„De voorzitter O. P. Lichter" „De secretaris L. A. De Lichter". (Bedoeld is natuurlijkoplichter en ladelichter). Op de achterzijde stond een gedichtje af gedrukt. De politie heeft tegen den winke' lier, die deze papieren in voorraad had, pro ces-verbaal opgemaakt. Den Dolde r. Gisterenmiddag is in de bekende zeepfabriek van den heer Chr. Pleines, aan den Dolderschenweg, een ern stig ongeluk gebeurd. Eenige jongens be vonden zich in een schuur, waarvan de toe gang feitelijk voor hen verboden was, om dat daardoor van muur tot muur de groote drijfas loopt, eenige meters boven den grond. De jongens wilden zich nu vermaken door touwen over de snelronddraaiende os te werpen. Weldra liep een der touwen vast en nu klom de 14-jarige D. v. D. uit Amers foort op een paar kisten om het weer ios te maken. Bij deze pogingen kwam hij echter met zijn arm in een lus van het touw. Hij werd gegrepen en rond geslingerd, tot men de machine had stopgezet. De toestand van den jongen was zeer bedenkelijk, toen men hem had bevrijd en de inmiddels ont boden geneesheer van de nabij zijnde Wil lem Arents Hoeve kon slechts den dood constateeren. Bunschoten. Door de overstrooming is zeer veel hooi bedorven. Gevolg is, dat de veehouders in onze gemeente veel koeien gaan verkoopen. Reeds var trok aen schip Surnumerair Poster ij en. In 1916 werden 12 plaatsen als surnume rair <Ier posterijen en telegrafie, waaronder een voor een vrouwelijke candidaat, be schikbaar gesteld. De aanmelding staat open voor candidaten, die in het bezit zijn van het einddiploma van een vijf-jarige H. B. S. of Gymnasium, dan wel van een daar mede gelijkgestelde inrichting van onder wijs. Een examen wordt van hen niet ge- eischt. Een daartoe ingestelde commissie doet aan de hand van de op de eind-exa mens behaalde punten een voorloopige keus van hen, die voor plaatsing in aanmerking zouden kunnen komen. Deze candidaten worden door de commissie opgeroepen ter persoonlijke kennismaking. Daarna heeft de definitieve rangschikking plaats. Aanmeldingen moeten vóór 1 Sept. 1916 worden gericht tot den Directeur-Generaal der posterijen en telegrafie bij een eigen handig geschreven gezegeld adres. Voor nadere inlichtingen kan men zich vervoegen bij den directeur van het post- en telegraafkantoor alhier. schoorsteenbrand, en benzine vooe bevro ren brandkranen. Daar is, ja nog zoo veel, zoo ook bussen carbid, want voorop hangt de groote carbidlamp, welke een ruim ter rein goed kan verlichten. Naast dezen gereedschapwagen staat een groote slangenwagen volkomen gelijk aan die bij de politie is geposteerd. Hij moet die nen als een tweede brand gelijktijdig mocht uitbreken. Zoo'n wagen heeft eert vierhonderd me- ter linnen slang en een 100 M. gummislang, verder schuifladders, dakladders ,haoklod- der, brandhaken, opzetstukken en straalpij- pen Deze vier straalpijpen kunnen met een kleine handbeweging een sproeispreiding aannemen om den brandweerman een wa tergordijn te verschaffen wanneer hij door het vuur moet heendringen. Een dezer instrumenten Is tevens bere kend om gebogen te worden, 't geen te pas komt bij het spuiten in schoorsteenen van boven af. 't Is er een van gummi. Voor bui- tenbranden moet de brandspuit dienst doen. De vroegere Wilhelminaspuit met aanj'oger heeft nu ook haar plaats in de Ambachts school. En voor haar is dit een groote ver betering. Nu staat ze kant en klaar. De paarden van Kleber en van Wemelen kun nen direct aantrekken. Dit kon tot dusver niet, de kleine ruimte aan de bergplaats Kamppoort liet dit niet toe. Ook de oude Vrijwilliger staat klaar. Haar tweede deel, de ketel, is geplaatst aan den Watertoren op den Berg, om te helpen als de waterdruk in het Bergkwartier niet voldoende mocht blijken. Nog veel andere wagens, wagentjes en voorwerpen staan in de remise voor gebruik gereed. Zoo openden we een karretje vol materieel bij hei- of hooibrand. Daar hangen langs den wand bij den in gang, leeren kolven aan riem. Daarin rijn de reddingslijnen met stalen knippen om aan den gordel vast te hechten opgerold. Achter de remise is een lokaal voor werk plaats en een ander voor magazijn inge richt. Examen Nuttige Hand w e rk e n. Voor het gisteren te Utrecht gehouden examen Nuttige Handwerken slaagden onze stadgenooten de dames E. W. M. Braakman, C. W. Buijs en S. M. van Dijk. Van de 15 geëxamineerde candidaten wer den 3 afgewezen. De centrale brandweer- remise. In zijn verslag over 1914 wees de com mandant der stedelijke brandweer, de heer Schulte Nordholdt op het hoogst wensche- lijke om aan het materieel, dat in verschil lende bergplaatsen (Waag, Kamppoort, Zand enz.) was ondergebracht, een geconcen treerde opstelling in een enkele flinke re mise te geven. Begin Februari is ook deze verbetering tot stand gekomen. De oude Ambachtsschool omsluit thans in de vroegere smederij-afdee- ling alles, wat tot dusver verdeeld moest worden geplaatst. En daarmee werd het mooie werk afge rond, dat .is verricht bij de nieuwe inrich ting onzer brandweer. Uitstekend materieel, goed onderlegd en gedisciplineerd personeel (ongeveer 500 man), brandkranen op af standen van 70 a 80 meter, groote water druk en een alarmeer systeem, gebaseerd op telefonisch berichten en wekken. We ver moeden dat menige gemeente, grooter dan Amersfoort, niet over zulk een brandweer kan beschikken, waar alles is gericht op di recte en overvloedige hulp. En dat is wel de grootste factor bij blusschen. Door het concentreeren van het materieel in deze centrale remise is de benoodigde tijd van uitrukken tot een minimum terug gebracht. Er moest veel worden geborgen, maar een enkele blik geeft kijk op de juiste plaats, die de heer Blok, chef van het materieel, voor al die wagens, karren en voorwerpen oordeel kundig heeft weten te kiezen. Alles staat of hangt voor het grijpen, geen enkel ding ligt een ander in den weg.^ Voor de twee poorfên, welker deuren evenals aan het politiebureau door een en kele ruk van zelf open springen, staan de wagens, die vermoedelijk het eerst noodig zijn: de gereedschapwagen en de mechani sche ladder. Deze laatste staat op rails voor vlug uitrijden. Zooals bekend is het eerste uitrukken aan de politie; per rijwiel gaat men met de mi- nimax-blusscher er op af. Gelijktijdig is de eigenlijke brandweer opgescheld om te vol gen met politiewagen en reservewagen. Bij grooten uitslaanden brand is mede kring III (waarbij ladderpersoneel) en kring IV (alle politieagenten) gealarmeerd. De brandweer rukt uit met den grooten wagen aan het politiebureau en den gereed schapwagen der remise. Die gereedschap- w^gen is gepakt als een soldatenransel. Daar zijn natuurlijk schoppen, hamers, zagen, j.. ';i, cis en sleutels, bijlen, broekstukken voor slangverdeeling en slafigenhoüders. Daar is een verbandkist, daar is zout voor meesterhand ven een er list, die volgcni Dal^ is een arrivé! - JQ, die verrukkelijk mooie aquarellen, zoo vol leven vol stemming, vof kleur we zullen ze zien op de Kunstbescbo*, wing in Ami cilia Zaterdag en Zondag Maat óók zijn fijngevoelde etsen (een paar litho's) kan men daar oprécht bewonderen. Vooral als Tholen zich begeeft op het gebied van si hui- ten en water, dan is hij recht in zijn element) Zelf hartstochtelijk liefhebber van waterspor^ Is hij dóór in de gelegenheid de natuur te be spieden en weer te geven met zijn fijn-voelend artistiek talent op eer. wijzo, zooals vóór hem géén gedaan heeft! De twee domes, die medd exposeeren in Amicilia zijn van een ver-uiteen- loont nde wijze om het publiek te vertellen wat hen gefrappeerd, bekooord heeft in de natuur. Mejuffrouw Wandschcer als stilleven-schilde res bestudeert met zorgvuldige nauwkeurigheid haar modellen! (Wordt vervolgd). Bekercompetitie 1915/16. De A. F. C. Quick heeft ingeschreven vooi de wedstrijden om den Nederlandschen Voetbal-beker. De Eenden. Wij vernemen, dat de eenden de Schans zullen moeten verlaten. De gasten hielden er dusdanig huis, dat de groote heuvel in 't midden reeds aanmerkelijk verkleind is en het water reeds breeder is geworden. Ze zullen nu worden gebracht op de driest van Schoonderbeek, een stuk land iets verder op gelegen tegenover het huis van den heer Ruitenberg. Hoog water. Gisteren werd te dezer stede bericht ont vangen, dat de nooddijk bij Nijkerk weer was bezweken en men vreesde zeer voor den oosterdijk. De weg naar Bunschoten staat bij den (weeden tol weer blank, eveneens de Holkerweg, zoodat ook wordt gevreesd voor Hoogland. Oogenblikkelijk werden door de politie de bewoners aan den Koppel ge waarschuwd. zoodat rij zich op een mogelij ke tweede overstrooming konden voorberei den. Hoewel het water wel iels stijgende was, bleef het toch nog onder de kade, zoodat de We zien daar ook een „slangendrooglo- doorbraak voor Amersfoort geen gevaren ren" een koker een paar meter wijd, welke :nG' 7'c^ bracht. Om tien uur was het water doorloopt tot hoog in het gebouw. I aon dcn Koppel niet buitengewoon hoog. Er Hier kunnen de slangen drogen ronder £'nÉÏ t°en een gerucht, dat ook Spakenburg dat het noodig is veel kronkels te leggen. I en Bunschoten weer ondergeloopen waren. Op de binnenplaats heeft men partij we- Volgens ingewonnen informaties was dat ten te trekken van een uitbouw der school, echter niet hef Bev»L Wel was het gehucht welke tot het dak zich uitstrekt. I Zevenhuizen weer gedeeltelijk onder water. Deze uitbouw is omgewerkt tot klimtoren, vemeemt uit Baarn: Uit vrees waar het personeel verder geoefend wordt,voor herhaling van de overstrooming is aan al hebben deze mannen als bouwvakarbei- d«- Eembrvg, die gisteren ernstig werd be- ders ook vrijwel het ladderklimmen onder schadigd, in allerijl een noodhersteHing aan- den knie. Zooals men ziet is a! het mogelijke ge daan voor directe hulp, door de brandweer. gebracht, waardoor het mogelijk is, dat men schen en vee uit den polder naar Baarn kun nen komen. Reeds zijn enkele boeren met hun vee uit den polder gekomen, zij durfden En toch kan het gebeuren dat men te laat <Len nacht niet afwachten. De doorvoort van komt of met verkeerd materieel is uitgerukt. Maar dan ligt de schuld aan hem, die ken nis geeft van den brand. Nogmaals rij er aan herinnerd r Kennis geven per telefoon. Men heeft nfe- de Eembrug blijft nog gestremd. Overstrooming. *t Ziet er weer leelijk uit voor de omstre ken, vooral nu de Westenwind meer Noor- mand op te roepen. Men deelt 't geval mede lelijk wordt. Hij was heden 12 uur vlak aan de telefoonjuffrouw. Zij weet wei hoe Noordwest. De peilschaal aan den Koppel verder moet gehandeld worden. i wees echter 1.30. En tevens meedeelen, eenvoudig weg, of I Daarbij zal het echter niet blijven, 't geldt binnenbrand groot of klein, uitslaan de brand enz. Niet vergrooten en niet ver kleinen. De Slaagsche dijk, Oostelijke Eemoever tusschen Krachtwijk en de Watermolen, laat weer veel water overvloeien. Gevreesd wordt voor den kistdamdoor- braak bij de Drie sluisjes, wanneer verdere Lezing Dr. Tiddens. De afd. Amersfoort van de vereenlglng was ook daar het water zal laten overstroo- voor M. U. L. O. houdt Zaterdag a.s. in hotel men. Reichmann een vergadering, waarin Dr. P. G. Tiddens zal spreken over „Eb en Vloed". Opbrengst collecte De collecte, welke dezer dagen is gehou- In Hoogland was het water doorgedrongen tot aan Den Boom, buurtschap Zevenhuizen. Bunschoten en Spakenburg liggen weer door het water afgesneden. In Hoogland rijn gisterenavond door den den ten bate van het Tehuis voor alleen- burgemeester maatregelen getroffen voor staande Blinden van alle gezindten uit Ne- veeberging. derland, gevestigd te Wolfhezen, heeft, na I Hedenmorgen waren te Hoogland de Com- aftrek van eenige kleine onkosten de som miSsaris der Koningin en de griffier der Sta- van 103,7624 opgebracht, welke som m ten. Agenda.. Heden: Bioscoop Langestraat. Café Riche Diner- en Avondconcert, Da mes-Ensemble. Museum Flehite. Openbare Leeszaal (Beukenlaan) 101224 734—10. Zondag en Maandag 2)4—10 uur, 18 Februari, Amicitia. Lezing Mij. voor Nijverheid. 19—20 Februari, Kunstbeschouwing. 23 Febr. Theosol. Loge. Lering-dr. de Hartog. 24 Februari, Amicitia. Nutslezing Atie Nieboer. 27 Pebruari, Amicitia. Specialiteiten-voon- stelling. 28 Februari 4e voordracht van Dr. Denier van der Gon (Osiris-mythe). 29 Februari, Amicitia. Haagsch Blijspel- ensemble. Rem. Kerk. Lezing Prof. drf dank is ontvangen en goed besteed zal wor den. De collecte in de gemeente Leusden heeft, na aftrek der onkosten, 17,5234 opge bracht Mej. Wandscheer, mej. v. Heukelom en W. B. Tholen in „Kunstbeschouwinge n". Prof. C. L. Dake gaf dezer dagen een koru- bespreking van 't werk van Tholen bij den kunsthandel v. Gogh ie Amsterdam. Hij schrijft o.a. Bij v. G., die nu een expositie van werken van Tholen geeft, komen wij in de kalmte, een kalmte, die even weldadig aandoet en die ons bij het artistieke genot, dat de expositie gc-efr loch met voldoening doet denken aan het ge wroet en geworstel der hartstochtelijke strevers Voeren die strijd, vechten ze met troepen, schreeuwen en gebrul, Tholen vecht niet meer. Die is reeds lang waar hij wezen wilde. Die heeft bereikt waar hem zijn fijne, content - platieven geest voerde en geelt ons iivzijn werk den indruk van te zijnarrivé 1 En verderen dan kijken wij scherper en vinden in eenige stukken de schoonheid, die wij oppervlakkig kijkende misschien zouden over het hoofd zien. Tholen's kunst is voor menschen, die reeds ccn groot deel van hun levensstrijd achter den rug hebben. Daar is vrede en berusting in. Ik herinner me jaren terug een aquarel ven Tholen de „Amsterdamsche Melkinrichting" Te midden van een massa koperen melkkannen bewogen zich mannen in blauwe kielen schrobden en plasten naar hartelust 1 De teeke- rting was als techniek volkomen en van kleur een WonderZij was subliem Later zag ik op een expositie te midden van monsterachtige dingen van Siuyters (van die hoog-edele damesfiguren met vuile, zwarte ran den om de oogen) een klein schilderijtje var. Tholeneen vlag cp dc bank van een kajuit F een schipZ<5ó sober, zóó eenvoudig van com positie, doch z<5ó hoog, zóó nobel, zóó ware kunst, dat het rien daarvan alleen een bezoek non die expositie waard maakteEn zoo maskf Maison de Kloet, lering da, 29 Febr. Eerdmans. 6 Maart, Thomson. 6 Maart. Amicitia. Bal Masqué. 8 Maart. Amicitia. Concert Rina C. Uit- zinger. 9 Maart. Amicitia. Liederavond llona au- ^13 Maart 5e voordracht van Dr. Deniei van der Gon (mythe en inwijdingen). 15 Maart. Amicitia. HolL Operette-Geiel- ichap. Reclame G. SAS BACH, Coiffeur-CoHfoase, Utrechtacheweg 90. Speciaal adres voor Kaartwerken. Burgerlijke Stand GEBOREN: Martinus, z. van Paulus Jo hannes van Weeen en Barbara Ma*** V80— Tholen teekeningen, schilderijen, etsen met de den Berg.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3