Br is geen enkele gebeurtenis van betee- Itenis te vermelden in den loop van den nacht. Avondcommuniquê. Na een hevig bombardement trachtten de Duitscher» over het Yseriianael te gaan te iBteenstraete. Benige troepen bereikten onze frontioopgraven, waaruit zij vlug verdreven «verden. Een vliegtuig wierp verscheidene bom men neer op Duinkerken, zonder schade aan ie richten. Ook zijn twee bommen neergeko men In het veld bij Luneville. Br waren hevige bombardementen en miinopblaringen in Champagne, in de Ar- gonne en tusschen Maas en Moezel, waar door de vijand zwaar leed. Londen, 20 Febr. (R.) Communiqué van het Britsohe hoofdkwartier. In den afgeloopen nacht deed de vijand een raid tegen onze loopgraven ten westen van Serri. Na een hevig bombardement mis lukte de raid geheel. Ten zuiden van Boe- singhe nam de vijand een onbelangrijken voorpost. Onze vliegtuigen deden een welgeslaagden nachtelijken tocht tegen Kamerijk, waarop bommen werden neergeworpen, die binnen machineloodsen sprongen. Zij keerden be houden terug. P a r ij s, 19 Febr. (Havas). De Gazette 'de Lausanne verneemt, dat de Duitschers In hunne aanvalspoging voor Seppois al het mogelijke deden om een succes te behalen als loon van hunne inspanning. De hoeveel heid verbruikte munitie is enorm. B e r 1 ij n, 19 Febr. (W. B.) Officieel bericht. De Engelsche admiraliteit ontkende in een op 18 Februari door Reuter gepubli ceerd communiqué het verlies van een tweede oorlogsschip in het gevecht in den nacht van 10 op 11 Februari bij Doggers- bank en noemde het Duitsche communiqué onwaar. Tegenover deze officieele verklaring wordt geconstateerd, dat de vernietiging van een tweede schip behalve de Arabis, op grond van boven bedenking verheven waar nemingen der Duitsche strijdmacht ter zee bewezen is. De officieele verklaring van 12 Februari over het verlies van een tweede schip blijft dus geheel in wezen. B e r lij n. 20 Febr. (W. B.) Officieel bericht. Marine-vliegtuigen hebben heden op het vliegterrein en het troepenkamp van Veume (ten zuidoosten van La Panne) een aantal bommen geworpen. De vliegmachi nes zijn ongedeerd teruggekeerd. Londen, 20Febr. (R.) Officieel. Twee Duitsche tweedekkers hebben hedenmorgen een aanval op Lowestoft gedaan en daarbij uit eene groote hoogte 17 bommen gewor pen, waarna zij verdwenen. Persoonlijke on- gelukken kwamen niet voor. Het bijgebouw van een restaurant en twee woonhuizen werden beschadigd. Twee watervliegtuigen stegen op en vervolgden de vijandelijke vliegtuigen echter zonder resultaat. Een Duitsch watervliegtuig wierp bommen In de nabijheid van het lichtschip van Ken tish Knock, een ander wierp bommen op Walmer (aan de kust van Kent). Twee bom men vernielden de daken van huizen; een andere viel dicht bij 'n kerk, en verbrijzelde eenige ruiten, terwijl de gemeente het Te Deum zong. Een derde bom viel op 't strand en «loodde een burger en een matroos. De to tale verliezen bedragen twee mannen en een knaap gedood en een matroos gewond. Twee Engelsche vliegtuigen stegen te Dover op en vervolgden de invallers, zonder deze in te halen. B e r 1 ij n, 19 Febr. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier vangheden middag. In het oosten zijn geene bijzondere din gen voorgekomen. Weenen, 19 Febr. (W. B.) Officieel communiqué van heden middag. Aan het Russische front viel niets bijzon ders voor. Petersburg, 19 Febr. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den giooten ge- neralen staf. Onze zware artillerie noodzaakte een ka belballon, die bij Iczeme, ten Noord-westen van Tarnopol, opsteeg, tot dalen. Overigens hadden op het front de gewone artillerie- en geweervuurgevechten en schermutselin gen van verkenningsafdeelingen plaats. B e r 1 Ij n, 2 0 Febr. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Bij Sawitsje (aan de Btresina, ten oosten van Wisjnew) is een Russische aanval door ons vuur tusschen beide liniën tot staan gebracht. Logisjin en de spoorwegwerken van Tarnopol (Golicië) zijn door Duitsche vliegers aangevallen. Weenen, 20 Febr. (W. B.) Officieel communiqué van heden middag. Van het Russische front valt niets nieuws te melden. Petersburg, 20 Febr. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Boven de streek van Riga verschenen op verscheidene punten vijandelijke vliegtuigen. Een bom werd op Riga geworpen. De Duit schers ontwikkelden een hevig artillerievuur te en den sector Kirchholm—Iskui. Onze ar tillerie ageerde met kracht voor Ixkul en in de streek ten westen van Ofer en ten westen van Probstinshof. In de streek ten noorden van Kreuzburg wierp een Duitsch vliegtuig verscheidene bommen neer. Ten noorden van Dwinsk, boven Mischtel vlogen twee Zeppelins. Bij Dwinsk .ontwik kelde de vijand een hevig artillerievuur. In de streek van het Sventenmeer verniel de onze artillerie twee Duitsche vliegtui gen. Aan de Dnjestr bij Nikhaltsji lieten wij een springmijn ontploffen, die de draadversper ringen van den vijand vernielde; haar mijn gang bedekte de gepantserde schanswer ken. Eenè poging van den vijand om door zwaar artillerievuur onze soldaten te verdrij ven uit den trechter van de bezette mijn had geen succes. Weenen, 19 Febr. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Aan het Tirolsche front beschoot de vij- andeliike artillerie Fontanedo in Judicaria in de streek van dén Col-di-Lana en in het gebied van Sugana. Een aanval der Italianen op Collo, ten noordwesten van Gorgo, werd afgeslagen. In het Karintische grensgebied stonden Uggowitz, in het kustland de Mrzli Vrh en' de Monte San Michele onder een leven dig vuur. Eene onderneming van het ltaliaansche vliegeskader, gisteren tegen Laibach, mis lukte jammerlijk. Het meerendeel der vlieg machines werd reeds aan het gevechtsfront gedwongen om te keeren. Drie bereikten Laibach en wiprpen bommen in de nabij heid van het hospitaal en op verschillende plaatsen in den omtrek, zonder eenig resul taat. Op den terugweg vielen onze vliegers de vijandelijke machines aan en brachten een groot vliegtuig bij Caproni naar den grond. Rome, 19 Febr. (R.) Officieel com muniqué. Een eskader ltaliaansche vliegtuigen on dernam gistermorgen een raid tegen Lai bach. Het werd onderweg door talrijke bat terijen beschoten en aangevallen door troe pen vijandelijke vliegtuigen. Het eskader be reikte zijn doel en wierp uit de wolken bo ven de stad een dozijn bommen neer. Alle vliegtuigen kwamen beheerden terug, uitge zonderd één, dat, door zes Oostenrijksche machines aangevallen en omringd, genood zaakt was neer te dalen op vijandelijk ge bied. Weenen, 20 Febr. (W. B.) Officieel communiqué van heden middag. Op het ltaliaansche front staan onze ver schansingen te Carriola, bij Lardaro, in Ju- dicarie, onder zwaar mortier-vuur. Aan het Isonzo-front hebben voortdurend artillerie gevechten plaats. Rome, 20 Febr. (R.) Officieel com muniqué. Er waren operatiën van minder gewicht In de Val Sugana. De Italianen bombardeer den het Fella-dal, waar belangrijke troepen bewegingen werden opgemerkt. Een Oosten- rijksch vliegtuig bombardeerde Ala zonder schade aan te richten. Berlijn, 19 Febr. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden middag. Uit den Balkan la niets bijzonders te be richten. B e r 1 ij n, 1 9 F e b r. (W. B.) UH het Oos tenrijksche oorlogsperskwartier wordt be richt: Thans is de halve cirkel rondom Du- razzo gesloten, waardoor een concentrische druk tegen de Albaneesche hoofdstad moge lijk wordt. De medewerking der Albaneesche stam men blijkt van veel waarde voor ons te zijn. Terwijl ten Zuiden van Durazzo spoedig de zee bereikt zal zijn, en alle naar Valona voe rende verbindingswegen afgesneden zijn ver zamelt de Oostenrijksch-Hongaarsche hoofd macht zich ten Noorden van Durazzo aan de Arzen-rivier, om daar de verdere krijgsver richtingen voor te bereiden. Weenen, 19 Febr. (W. B.) Officieel communiqué van heden middag. Aan het Zuid-Oostelijke front gebeurde niets bijzonders. Weenen, 20 Febr. (W. B.) Officieel communiqué van heden middag. Op het zuidoostelijke front hebben wij bij Bazar Sjak een ltaliaansche voor-stelling ge nomen. Verder naar het zuiden rukten onze troepen vooruit tot dicht bij de vijandelijke stellingen ten zuidoosten van Durazzo. De aan onze zijde strijdende Albaneesche troe pen hebben Berat bezet. Gusna en Pekinje werden ook bezet. In deze plaatsen werden meer dan 200 gen darmes van Essad Pasja gevangengenomen. P a r ij s, 19 Febr. (Havas.) De Echo de Paris bespreekt de vergeefsche pogingen van Oostenrijk om met Montenegro onderhan delingen aan te knoopen en zegt: De regee ring te Weenen heeft opnieuw eene poging gewaagd en door middel van haren gezant te Madrid aan de Spaansche regeering ver zocht eene mededeeling aan koning Nico- laas in Frankrijk te willen overbrengen. De Spaansche regeering antwoordde daarop zeer correct, dat zij dit niet zou doen anders dan door tusschenkomst van de Pransche regeering, waarop de Oostenrijksche gezant te Madrid, zonder de Spaansche regeering te waarschuwen, een nota liet publiceeren, waarin medegedeeld werd, dat Spanje zich belast had met het overbrengen van de boodschap aan den koning van Montenegro. De Diarlo Universal, het orgaan van Ro- manones, bracht dadelijk de zaak van het rechte spoor en wees er op, dat het beter zou zijn dat een buitenlandsch gezantschap vooraf met de Spaansche regeering overleg pleegde, waftneer het een .communiqué wil de uitgeven. De Oostenrijkers pakken de zaak nu van een anderen kant aan en ver tellen, dat koning Nicolaas naar Zwitserland gaat, waar echter geen sprake van is. Uit dit alles blijkt slechts, besluit de Echo de Paris, dat de zoogenaamde capitulatie van Monte negro, waarvan de Oostenrijkers zooveel 'op hef maakten, niets om het'lijf heeft en dat het niet verwachte verzet van Montenegro een reden van ernstige bezorgdheid voor hen is. Weenen, 19 Febr. (Corr.-bureau). De dagbladen kenschetsen het door de En tente tot Griekenland gerichte ultimatum als de zwaarste schending van' het volken recht van den geheelen oorlog, als de ver krachting van een weerloos land, dat, zoo als alle neutrale staten, nu iet meer in twij fel kan verkeeren hoe de Entente hade her haalde beloften de onzijdigheid te zullen eerbiedigen uitlegt. De in de toasten van de Fransche ministers in Rome aangekon- dig de eensgezindheid van de Entente legt haar eerste proefstuk af tegenover Grie kenland, dat voor de vraag van ziin of niet zijn wordt geplaatst. De verhouding van de krachten in den wereldstrijd wordt echter door deze nieuwe schending van het vol kenrecht niet verschoven. Athene, 19 Febr. (R.) Het ministe rie van Binnenlandsche Zaken berichtte he denavond, dat de geallieerden het eiland Othonor, bij Korfu, bezet hebben. De reden van deze bezetting is onbekend. Athene, 20 Febr. (R.) Bij de ont vangst van het bureau van de Kamer heden morgen zeide de koning, dat hij eene poli tiek volgde, die het best paste voor de na tionale belangen. Bij afwezigheid van den voorzitter antwoordde de ondervoorzitter, dat de koning zijn land redde van het lot van andere kleine staten. De Grieksche regeering heeft aan de mo gendheden een protest gezonden tegen de gevangenneming van de Duitsche en Oos tenrijksche consuls op Korfu. B e r 1 ij n, 2 0 Febr. (W. B.) Hier is in de regeeringsbureaux geene bevestiging ontvangen vnn het bericht der F-ankf. 7 over de aanstaande bezetting van de Griek sche spoorwegen en telegraafstations in Thessahë err Morea door de Entente. Parijs, 2 0 Febr. (Havas). De Temps bevat een langen brief van prins Nico'aas van Griekenland, die verschenen is met het doel door eene duidelijke en oprechte toe lichting het misverstand in Frankrijk over de Grieksche politiek te doen verdwijnen. De prins herinnert er aan, dat Griekenland on zijdig is gebleven, maar nooit heeft ver klaard, dat het tot geen prijs "uit de onzijdig heid wilde treden. Het tegendeel is bewezen door verschillende voorstellen, die in den loop van den oorlog aan de Entente-mogend- heden zijn gedaan en die welbekend zijn in de Europeesche kanselarijen. Men heeft-ten onrechte gezegd, dat Grie kenland overdreven pretentiën heeft laten klinken als prijs voor zijne medewerking. Het mmisterie-Goenaris heeft alleen gevraagd, dat de onschendbaarheid van het koninkrijk zou worden geëerbiedigd gedurende den oor log en totdat er over den vrede werd onder handeld door dezelfde mogendheden aan wier zijde Griekenland' zich bereid verklaar de te strijden. Maar die voorwaarde werd niet aangenomen-, omdat eene dergelijke be lofte destijds Bulgarije onaangenaam had kunnen stemmen. Het Is dus niet Grieken» lands schuld, wanneer deze onderhandeling is mislukt. Griekenland is derhalve onzijdig gebleven, ondanks de aanzoeken van verschillenden aard van de beide tegenover elkaar staande groepen van mogendheden. Maar zooals de correspondent van een groot Engelsch blad constateert, er bestaan i-n Griekenland slechts twee stroomingen, waarvan de eene Griekenland drijft in den strijd te gaan aan de zijde van de Entente en de andere neutra- listisch is. Niemand in Griekenland heeft ooit de gedachte uitgesproken, dat het ko ninkrijk aan den oorlog zou moeten deelne men naast de centrale mogendheden. In werkelijkheid was en bleef de Grieksche neu traliteit zeer welwillend voor de Entente, dat van deze welwillendheid zeer kostbare voor- deelen heeft getrokken. Vervolgens sprekende over de verbintenis sen van Griekenland tegenover Servië, voert de prins de bekende argumenten aan om aan te toonen, dat het Grieksch-Servische verdrag zich uitsluitend tot den Balkan bepaalde en niet kon gelden in het geval van een Euro- peeschen oorlog, dat noch Servië noch de Ententemogendheden de 50.000 man kon den verschaffen, waarvan in het verdrag •prake was tegen Bulgarije, en dat eene ge wapende tusschenkomst van het Grieksche leger toentertijd slechts zou hebben geleid tot de vernietiging van Griekenland, hetgeen aan het Balkan-evenwlcht nog meer afbreuk zou hebben gedaan. De prins zegt verder nog, dat hij niet wil spreken over de vernederingen, die men Griekenland toevoegt, en over de nadeelen, die het werden toegebracht. Maar hij pro testeert ten krachtigste tegen d-en twijfel, dien de Engelsoh-Fransche pers heeft ken baar gemaakt aan de goede trouw en de op rechtheid van den koning en de regeering van Griekenland, en aan de gevoelens van het Grieksche volk Jegens de troepen der geallieerden. Die onrechtvaardige verdenkin gen treffen Griekenland diep en zouden van invloed kunnen zijn op de oprechte vriend schap, die het Grieksche volk en zijn ko ning altijd zouden willen bewaren voor de natiën, die Griekenlands wedergeboorte heb ben tot stand gebracht en waaraan alle Grieken een voorspoedige en roemrijke toe komst toewenschen. De Temps maakt in zijne beschouwingen naar aanleiding van dit belangrijke strik eene reserve over sommige punten van het betoog, maar brengt hulde aan de vrijmoe digheid en de duidelijkheid van de uiteen zetting van den prins, die zoo zegt het blad „inneemt door den oprechten en hartelijken toon van zijne vriendschappelijke ophelderingen en het wederzijdsche ver- trbuwen van de beide landen zal bevestigen." Konstantinopel, 20 Febr. (W.B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Dardanellenfront wierp een vij andelijk pantserschip, dat zich in de kust wateren van Imbros bevond, eenige projec tielen, die geene uitwerking hadden op Tekke Burun. Van de overige fronten zijn geene be richten van beteekenis ontvangen. Petersburg, 19 Febr. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten ge- neralen staf. Aan het Kaukasische front hebben onze troepen bij de vervolging van het Turksche leger ten Noord-westen van Erzeroem de rest van de 34e Turksche divisie met 13 ka nonnen, machinegeweren en patronen- en granaatccissons en in de streek van den straatweg van Erzeroem het overschot van een regiment omsingeld en gevangen geno men. Een onzer korpsen heeft tijdens den aan val op de vesting Erzeroem 240 kanonnen veroverd. Onze troepen maakten zich stor menderhand .meester van de steden Mou- ches en Ahlat (aan de Westzijde van het Van-meer). De vijand vlucht naar het Zui den. Petersburg, 20 Febr. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. In den Kaukasus maakten wij in den loop van de vervolgigng van de Turken nog 49 officieren en omstreeks 2500 soldaten ge vangen. Wij namen 6 kanonnen en verder materieel. Bij de gevechten in de streek van Erzeroem namen wij een Turksch vaandel. Londen, 19 Febr. (R.) Officieel be richt. Het Duitsche garnizoen te Mora, In het Noorden van Kameroen, heeft zich overge geven. Door deze overgave is de kolonie thans geheel veroverd. De minister Bonar Law heeft per tele graaf de aanvoerders der troepen gelukge- wenscht. Kaapstad, 19 Febr. (R.) De De vrij willigers uit het district van Potchefstroom, die zich hebben aangemeld voor den cam pagne in Duitsch-Oost-Afrika, hebben mee- rendeels onder Brits gediend in Zuid-West- Afrika. B e r 1 ij n, 19 Febr. (W. B.) Bij de be handeling van op den handel betrekking hebbende kwestiën verklaarden de woord voerders van alle partijen, dat Duitschland met zijne opblqeienden handel geen belang bij oorlogvoeren had. De vijanden streven onder verzonnen voorwendsels naar een oor logsdoel, en dat Runciman thans in het En gelsche parlement kenbaar heeft gemaakt, namelijk den Duitschen handel te vernieti gen zoodanig, dat hij niet meer er van kan opkomen. Maar de Duitsche handel zal zijne plaats in den wereldhandel heroveren. Onze geldhandel is niet geschokt. Duitschland be zit afgemeen vertrouwen; met zijn goudvoor raad, die gedurende den oorlog bijna ver dubbeld is, staat het er beter voor dan de banken van den vijand. De leeningen wer den schitterend geplaatst en de onderne mingsgeest van den Duitschen koopman zal ,na den oorlog in eere hersteld worden. Minister Sydow constateerde met voldoe ning, dat in de openbare zitting zoowel als in de commissie, de waarde van den, handel voor de Duitsche volkshuishouding eenstem mig werd erkend. Tot vermindering van den invoer en aan moediging van den uitvoer worden spoe dig maatregelen genomen, de invoer van weelde-artikelen en van voorwerpen, die kunnen worden gemist, zal beperkt worden, terwijl verder onderzocht zal worden, of alle uitvoerverboden moeten worden gehand haafd. - Het is van groot belang, dat men bedacht is op het herstel van den handel na den oor log en de handelsbetrekkingen met de nabu rige staten. De economische toenadering tot Oostenrijk-Hongarije staat in nauw verband met de versterking van het politiek verbond; beide partijen moeten daarbij tot hun recht komen Daarnaast staat'de handel met de neutralen en met de thans vijandige staten. Wij willen ook in de toekomst de wereld markt voor onze industrie en handel niet missen. (Bijval.) Weenen, 19 Febr. (W. B.) Minister president graaf Tisza is met drie ambtgerioo- ten, den minister van Financiën Teleszky, den minister van Landbouw Gbillany en den minister van Handel, baron Harkanyl, hier aangekomen om de conferentiën tusschen de beide kabinetten over de economisch- politieke kwestiën vooft te zetten. Stockholm, 20Pebr. (W. B.) Tegen over een door Reuter verspreid telegram, dat Zweden bereid is zich officieel aan te slui ten bij de Vereenigde Staten, is het Zweed- sche telegraafbureau gemachtigd het volgen de mede te deelen: Dat de Zweedsche re geering bij herhaling samenwerking met andere staten heeft gezocht, is uit de laat ste troonrede bekend. De mededeeling ech ter, dat Zweden heeft voorgesteld en de Vereenigde Staten heeft uitgenoodigd eene conferentie van neutrale staten uit te lokken voor het in het Reuter-telegram genoemde doel, moet op eene vergissing berusten. Weenen, 20 Febr. (W. B.) Volgens' het Fremdenblatt zijn de spaarbeleggingen in de banken en spaarbanken in Januari 1916 weer met 82 millioen kronen geste gen. Brussel, 20 Febr. (W. B.) In de vij andelijke en neutrale pers heeft het bericht de ronde gedaan, dat burgemeester Max van Brussel in vrijheid zou zijn gesteld. Het bericht is onwaar en er kan aan toegevoegd worden, dat aan de invrijheidstelling van den burgemeester van Brussel, gedurende den oorlog niet valt te denken. Vereenigde Staten. Washington, 18 Febr. (R.) De Se naat heeft het Nicaragua-verdrag bekrach tigd, waardoor de Vereenigde Staten een kanaalweg krijgen door Nicaragua en ook eene vlootbasis in de Fensecabaai. Verspreids Berichten. Rome, 19 Febr. (R.) In den afgekxX pen nacht brelc een hevige brand uit in d# kolenbergplaats van de dokken te Genua. Het vuur breidde zich uit over een EngelscH schip en eenige ltaliaansche schepen. Men hoopt den brand spoedig meester te zijnk1 •Twee vreemdelingen van verdacht voorko men werden gearresteerd; zij staan onder verdenking den brand te hebben gestioht! Eénarmlge Spoorwegconducteur 8 Uit Mühlhausen in den Elzas wordt aan do „Vpi warts" geschreven® Kort geleden wekte bet op het station tfl Mühlhausen alj-emecne verbazing, dat twee ólnarmigcn als conducteurs aan hel \ver$ waren gezet. Een door een verlceers-!hsnec<iJ teur uitgedacht toestel vervangt de onthre*' kende hand, die noodig is om de kniptang te hanteeren Dit toestel wordt in plaats van inet de hand met de voet in beweging ge bracht Ook om kaarties door te breken en om coupons uil boekjes le scheuren, waar voor anders twee handen noodig zijn. iiccft de eenarmige conducteur aan ziin voet nog ccn bijzondere inrichting. Er is een uit tweö platen bestaande klem aan verbonden, waar in de kaarlies en couponboekjes door een di uk niet den voel worden vast gehouden. Tegelijkertiid komt ook de tang in beweging, zoodat de coupons uitgescheurd en eek nipt weer uit het toestel genomen kunnen wor den. De proefneming me! dit toestel kan men afs gelukt beschouwen. Daar deze inrichting spoedig in het geheele rijk In gebruik zal worden genomen, kan men Vele spoorweg ambtenaren. die in den oorlog een arm of een hand* verloren hebben, wetr aan het werk zetten. De Vorwarls wijst op den grooten vooruit gang in vergelijking met den tiid. na 1870, toen invaliden zich als orgeldraaiers en venters door dc wereld moesten slaan. Belangwekkend is in verband hiermcd<5 een lezing, die dezer dagen door een man van het vak in Berliin is gehouden en waarin men een overzicht kreeg over de zorg voor invaliden in vroegere tiiden. Oe groote fout. zoo heet het daarin, die men vroeger met de beste bedoeling heeft gemaakt, was het me delijden en de werkloosheid, waarmede men de invaliden omringde, die bii hen zelf hel gevoel van ongelukkig ziin versterkte en huil de laatste rest van hun zelfvertrouwen ont nam. Nu £eeft men ingezien, dat men de wils kracht en het verantwoordelijkheidsgevoel van invaliden moet zien te stalen, waardoor zij weer zelfvertrouwen en het vermogen om voor zich zelf te zorgen terug kriiccn. Vroe ger heeft men gezien, dat mensclien met ccn goed hoofd, huisvaders, die volkomen gezond waren, als bedelaars on straat liepen, zon der eenig middel om op een behoorlijke wlize in hun onderhoud te voorzien. Zoo is het een lange reeks van laren geweest. De Grieken en Romeinen hadden ten min ste respect voor hun invalide soldaten. In Athene werden zii eervol od staatskosten in het Prvtaneum onderhouden Alexander de Groote zond na den Indischcn veldtocht de invaliden met geschenken naar huis. De Ro meinen richtten zelfs hospitalen lu voor ge< wonde soldaten en stichtten voor dc Lnvali* den militaire kolonies. Konstantiin richtte in Bvzantium een bijzonder hospitaal voor hen op. Keizer Alexius Comenius bouwde een bij zondere stadswijk voor verminkten en invali den en in 830 werd in Konstantinopel zelfs het eerste tehuis voor verminkten gesticht. Dit alles echter ging weer verloren. De middeleeuwen kenden geen staatsondersteu- ning voor invalide soldaten. Slechts eenige welwillende leenheeren brachten hun invali den in kloosters onder dak en de ridderiiike orden bouwden hospitalen voor hun vermink* te ordebroeders. Toen 't landsknechtslclsel zich uitbreidde, werden verminkte huurlingen eenvoudig uit het leger ontslagen en maak ten zii als bedelaars en roovers de landwe gen onveilig. In Pruisen is Fredcrik de Grooto met de zorg van invalide soldaten begonnenj hii bouwrle een invalidenhuis voor hen. Onder Frederik Wilhelm II werd aan die zorg eetj wettelijk karakter gegeven. Hoe gebrekkig ze echter nog lang bleef, bewijzen de hevipo teleurstellingen, die de verminkten uit den oorlog van 1870 ondervonden hebben De geneeskundige wetenschap en ia hef biizonder de orthopaedic heeft hierin groolo verbetering gebracht. Toen professor Biesals* ki acht iaar geleden met hulo van de rci.cc» rinc een statistiek opstelde over dc vermink* ten in Duitschland. werd dc algemecue aamj dacht op den heerschenden nood gevestigd ea kreeg men een heel nieuw stelsel van zorfl voor de ongelukkigen. De orthopaedie out* wikkelde zich tot een bijzondere wetenschatfi De vakvereenigingen cn het verzekeringswet zen hielden zich vooral bezig met de social! zijden van niet aangeboren verminkingeriy De chirurgie verrichtte wonderen in lie}] overplanten van spieren, de paedagogic vefiii tigde haar aandacht steeds meer op lichamelijke.bewegingen; de genezende kracht van arbeid -werd steeds meer indezien. Zoa werd de ..opvoeding tot bruikbaarheid' dl kern van de zorg voor verminkten. De doode hand in Rusland. Men hoort vaak zeddeu. dat Rusland, all j bet ongelukkig bliift in den oorlog, toch geet oorlogsschatting jal kunnen opbrengen. ova dat het geen geld heeft. Maar menscheti. d( Rusland kennen, weten wel beter. Als d nood aan den man komt. zal men ook zoude een buitenlandsche leening in PetrograJ geld op tafel kunnen uittellen. Hoe *lt dat Men weet in West-Europa nog altlld niel hoe riik de Russische kerk wel is. zoo lezei wij iu,.,De A .en haar V." Ieder Ru» weel dat er daar vele mllliarden schuilen. Seder 862 bestaat het Russische Riik. en de geest» liike stand als bevoorrechte kaste mag mei dateeren van 1037. In dat iaar begon Kiew al hoofdstad van het riik een rol te «pelen me ziin kloosterleven. Terstond trad toen ook h» streven naar geldbezit op en de wensch naai kostbare kerkversiering. De Russische monniken en nonnen bedel» in alle deelen van het riik bit armen zuowej als riiken. De voornaamste schatkisten vor men het overoude holenklooster in Kiew en

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2