©T EMILION WIJNHANDEL J.A.SCHOTEBMAN Zn. BINNENLAND. Uit den omtrek. P - per anker f 34. m: per llesch - 0.85 Utrechtschestraat 34. n Tclef. 145. STADSNIEUWS. 4c oude kloosters van het Kremlin in Mos- ifiu. Ook het nieuwere Alexander Newski- ilooster In Petrograd wordt als een goud- iëservolr van de geeslelilkheid beschouwd. Nooit heeft de kerk van de oneengehoonte atten iet» afgenomen ten behoeve van den fctaat Toen het rirk na den oorlog met Japan ankloDte bij de Heilige Synode om een lee- ng waren de heercr metropolieten en bis hoppen doof aan dat oor. De eenige. die chlen dwingend tegen de kerk xou kun nen optreden, is de Czaar in zlin hoedanig heid van hoofd van kerk en geesteliikheid. Hll zal echter wel zorgen, niet in conflict 4e komen met een van beide, die een stevige §11 voor zlin troon zlin. De Heilige Synode t thans aan den oorlog tegen Duitsch- er Oostenrijk haar zec£j\ verleend, zoo- er kans is. dat, mocht de Staat door dschen der teaenoartii in moeilijkheden ko- toen. de kerk haar welvoorziene beurs zal fepenen- De Staatscourant van Zondag 20 en Maandag 21 Februari bevat o.m. de volgen de Koninklijke besluiten benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor tè Brielle K. Roodzand, thans te Lemmer gedetacheerd voor 'ten hoogste 5 jaren bij het Indische leger de paardenarts 2e klasse Hf- K. Picard van het 4e reg. veld-artillerie; benoemd bij de vesting-artillerie tot ma joor de kapitein met den majoorsrang C. P. Bouten van de vesting-artillerie; op aanvrage terzake van langdurigen 'dienst eervol ontslagen met pensioen de ko lonel M. J. Olrée, commandant van de 3e Infanterie-brigade eervol ontslagen uit den militairen dienst jwegens lichaamsgebreken de reserve-2e lui tenant L. P. C. Canté van het 21e reg. in- fenterie bepaald dat het voor de Nederl.-Indische gouvernementsmarine aangebouwde stoom schip Deneb 24 Febr. 1916 te Amster dam wordt in dienst gesteld, teneinde door het personeel der marine naar Oost-Indië Ie worden gebracht. Het bevel over ge noemde stoomschip opgedragen aan den luitenant ter zee le kl. A. M. Kan op verzoek eervol ontslagen J. P. Loots als technisch ambtenaar le kl. bij den Raad .van Toezicht op de Spoorwegdiensten op verzoek eervol ontslagen J. J. de Ko- ningh te Assen als ingenieur-verificateur aan het kadaster met dankbetuiging voor 60-jarigen dienst benoemd tot substituut-griffier aan het ge rechtshof te Amsterdam mr. J. A. E. Bevers thans in gelijke betrekking bij de rechtbank le Amsterdam; tot substituut-griffier bij de rechtbank te Rotterdam mr. H. Hannema, thans te Hee renveen tot griffier bij het kantongerecht te Venlo mr. L. J. M. Mastboom, thans te Oss. HJd. M.M. de Koningin en de Ko ningin-Moeder woonden Zondag te 's Gra venhage de voormiddaggodsdienstoefening bij in de Groote Kerk onder gehoor van dr. 'J. W. Pont, hoogleeraar te Utrecht. Het vliegongeluk bij Kra- w a n g. H. M. de Koningin-Moeder heeft, door bemiddeling van den gouverneur-gene raal van Ned..-Indië, haar deelneming doen betuigen aan het Ned.-lndische leger en aan mevrouw de weduwe Michielsen, naar aan leiding van het ongeluk met het vliegtuig, waarvan de commandant van het Indische leger, luit. generaal Michielsen, het slacht offer is geworden. Tevens heeft H. M. deelneming doen be luigen wegens het den luitenant Ter Poor ten o\^rkomen ongeluk. Zaterdagmiddag hadden de ministers van Koloniën en van Financiën in de Trèves- *aal eene conferentie met een aantal perso nen uit bankierskringen. De nieuwbenoemde gezant vatn Japan bij het Nederlandsohe Hof, de heer Ochiai, •vertoeft thans in Engeland en wordt eerlang, via Vlissingen, te 's Gravenhage verwacht. De bevredigin g-c omissie. Naar thans kan worden medegedeeld, wordt de Staats-commissie voor het onderwijs (Be- VTedigings-commissie) bijeengeroepen tegen Woensdag 23 dezer, des 's morgens 10 uur, om een aanvang te maken met de eind- lezing" van het door haar uit te brengen ver slag. Dekking crisisuitgaven. De wetsontwerpen tot nadere dekking der crisis uitgaven kunnen dezer dagen bij de Tweede Kamer worden ingewacht. Audiëntie Minister van Waterstaat. Op 15 Februari j.l. had plaats eene audiëntie bij Z.-Exc. den Minister van Wa terstaat in zake het aanhangige Tramweg wetsontwerp. Aan de audiëntie namen deel namens de Ned. Vereeniging: P. Moltmaker, namens den Prot. Chr. Bond: Van Oost en namens St. Rahpael: Schutte. Door de vertegenwoordigers der organisa ties werd betoogd de wenschelijkheid om in het wetsontwerp meer positief neer te leg gen welke punten in de eventueele regle menten en dienstvoorwaarden nader moeten worden uitgewerkt. Vooral ook werd ge vraagd of 't niet mogelijk zou zijfi, in 't wets ontwerp neer te leggen de verplichting voor de tramweg-maatschappijen om toe te tre den tot een te stichten algemeen pensioen fonds. Z.Exc. de minister meende, dat het eerste overbodig was, omdat iedere minister van waterstaat, wanneer het ontwerp wet zou zijn geworden, tegenover de Staten-Generaal Verantwoording schuldig zou zijn over goed- leuringenjngevolge de wet gegeven. J Aan het opnemen van eene bepaling om trent toetreding tot een pensioenfonds wa- ren zooveel moeilijkheden verbonden, dat zou er naar gestreefd worden het verwe zenlijken van het ontwerp nog jaren op zich zou laten wachten. Z.Exc. zegde toe, spoedig de memorie van antwoord te zullen indienen en vóór even tueele goedkeuring van reglementen en dienstvoorwaarden de organisaties te zullen hooren. Het heengaan van Minister Treub. De heer A. Roodhuijzen verdedigt zich ln Het Vaderland tegen het verwijt, dat hij den brief van den heer Treub niet ter ken nis van de concentratie heeft gebracht, wat hij verplicht zou zijn geweest te doen. Na de laatste regels van den brief te hebben aangehaald, schrijft de heer Roodhuijzen: Men ziet uit deze regels, dat het geheel aan mijn goedvinden werd overgelaten, hoe met den brief te handelen. In hoeverre ik er clubgenooten of concentratiegenooten mee in kennis stelde, is natuurlijk mijn zaak. Maar als ik mij in dat opzicht heb beperkt, is dat enkel omdat ik van oordeel was en blijf, dat het door den minister aan mij ge richt schrijven niet bevorderlijk kon zijn aan het versterken van het vertrouwen, dat hij vóór alles de gewichtige taak, die hem op de schouders was gelegd, wilde blijven dragen, en dat ik niets wilde doen wat het aftreden van dezen door mij zoo hoog geachten be windsman in de hand zou kunnen werken. Daarenboven mag nooit vergeten worden, dat de minister het door hem op 24 October 1.1. ingenomen standpunt op 15 November daaraanvolgende reeds had prijsgegeven. Hij schreef toch in de Memorie van Ant? woord op Hoofdstuk I der Staatsbegrooting het volgende: „Mocht de Kamer besluiten de Ingedien de belasting-ontwerpen in openbare behan deling te doen volgen op die der voorstel len tot Grondwetsherziening dan is daaren tegen- ook met het oog op onzen financiee- len toestand geen bezwaar." De N. R. Ct. meldt, dat het door den reserve-luit.-kolonel van den generalen stof C. F. H. Tückermann ingediende verzoek om eervol, ontslag uit den militairen dienst is afgewezen. Mr. Th. Stuart. De heer mr. Th- Stuart te Amsterdam, gevolg gevende aan zijn reeds bekende voornemen zfch uit het politieke leven terug te trekken, heeft, naar de Fakkel meldt, thans ook ontslag genomen tegen den datum der eerstvolgende alge- meene vergadering, als lid van het hoofd bestuur van den Bond van Vrije Liberalen. Inspectie Volksgezondheid. De. hoofdinspecteur van de Volksgezondheid voor Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland en Utrecht, zal in verband met een aan dezen gegeven opdracht door den Minister van Koloniën, weldra naar de Kolonie Cura cao vertrekken. Gedurende zijne afwezig heid, die vermoedelijk één jaar zal duren, is de Inspecteur van de Volksgezondheid G. Oosterbaan te 's Gravenhage, door den Mi nister van Staat, Minister van Binnenland- sche Zaken, met ingang van 12 Februari 1916, aangewezen om den dienst van dien Hoofdinspecteur waar te nemen. Berlage 60ste verjaardag. Hedenmorgen hebben de schrijvers, de grafische verzorger en de uitgevers, den bouwmeester ter gelegenheid van zijn 60en verjaardag, te zijnen huize het eerste exem plaar aangeboden van een omvangrijk boek getiteld „Dr. H. P. Berlage en zijn werk". Het boek is verdeeld ln de volgende hoofd stukken: „De denkbeelden van H. P. Berlage" door dr. Albert Verwey. „Aphorismen naar aanleiding van Berla ge's werk en zijne geschiften" door J. E. van der Pek. „Het werk van Berlage" door Jan Grata- ma. „Berlage's Stedenbouw" door K. P. C. de Bazel. „Berlage's Meubelen" door J. F. Staal Jr. „De Bouwmeester Berlage in zijn verhou ding tot de architectorale beeldhouw- en schilderkunst" door R. N. Roland Holst. „De Ontwikkeling in Berlage's werk" door prof. dr. W. Vogelsang. „H. P. Berlage-Bouwme ester in een over gangstijd" door dr. Jan Kalf. Hierna zijn opgenomen een Chronologi sche opgave van Berlage's voornaamste wprken en architectonische ontwerpen en een Bibliografisch overzicht van zijn voor naamste geschriften sinds 1895. En dan volgt in 164 afbeeldingen buiten den tekst een volledig overzicht van Berla ge's geheele werk, gerangsohikt in tijdsorde, van het vroegste, een winkelgebouw voor Focke en Meltzer in de Kalverstraat te Am sterdam uit 1893, tot de laatste ontwerpen, waaronder het groote kantoorgebouw voor Wm. H. Muller en Co., thans te Londen in aanbouw. Van de Amsterdamsen e Beurs vindt men o.a. in vijf ontwerpteekeningen de phasen, waarin dit werk ontstaan is. Van verschillende gebouwen zijn de interieurs en meubelen afgebeeld. De reeks prenten wordt besloten door een aantal groote reproducties naar Berlage's uitbreidingsplannen, vroeger voor 's Gravenhage en thans voor Amster dam-Zuid ontworpen. Het boek bevat als frontispiece Berlage's portret. Het werk zal omstreeks het einde dezer maand bij W. L. J. Brusse's Uitgevers- Maatschappij te Rotterdam verschijnen. Het exemplaar, dat H. P. Berlage werd aangeboden, is versierd met uit de hand ge kleurde initialen en gebonden in paars ma- rokko met gouden stempels. De Ingenieur meldt: De ingenieur Lij de Staatsspoorwegen in Ned.-lndië E. C. Ph. Gallas c. f. keert 23 Eebruari 1916 per s.s. „Tabanan", en de opzichter bij den Waterstaat en 's lands bur gerlijke openbare werken F. H. van Schuy- lenburgh 25 Maart 1916 per s.s. „Koning der Nederlanden" naar Ned.-lndië terug. De technische adviseur bij de gemeente waterleiding te Batavia D. Drost c. i. vertrekt 4 Maart 1916 per s.s. „Vondel" naar Indië. Belasting op kunstwerken. De gezamenlijke kunsthandelaars van Am sterdam, 's Gravenhage Rotterdam, Dor drecht, Utrecht, Haarlem, Leiden, Arnhem, Nijmegen en Groningen hebben zich thans ook tot de Tweede Kamer gericht met een adres inzake de beraamde belasting op kunstwerken, waarin ze dringend verzoeken dit voorstel in geen enkel opzicht, dus ook niet gewijzigd, aan te nemen, hopende dat bij de wetgevende macht in deze slechts één leuze moge gelden; „Kunst en Wetenschap vrij." Te 's Gravenhage is overleden de ge- pensionneerde kapitein der infanterie F. W. M. Coster, die gedurende vele jaren, totdat hij in 1909 den militairen dienst met pen- sioen verliet, plaatselijk adjudant te Bergen- op-Zoom was. Hij werd geboren den 16en Mei 1850 te Nijmegen. Nederland en de oorlog* Boter. Naar men verneemt heeft de minister van Landbouw bepaald, dat gedurende de week van 20 tot 27 Februari 1916 voor 40 pet. der boterproductie certificaten aan uitvoer zullen worden verleend en 60 pet. voor het binnenlandsch verbruik zal moeten worden beschikbaar gesteld, alsmede, dat de bewij zen van toelating tot uitvoer van boter, af- gegev endoor de Rijkscommissie van Toe zicht op de Botervereeniging, op grond van die certificaten, zullen gelden tot Dinsdag 7 Maart e.s., des voormiddags te 12 uur. Slacht ge wicht. Vernomen wordt dat de prijs per Kg. slachtgewicht en het gewichtspercentage bedoeld in de beschikking van den Minister van Landbouw van 28 October 1915 voor de week van 21 tot en met 26 Februari 1916 onveranderd worden gelaten. Varken svlees'-h en vleeschwaren. Naar men verneemt zullen voorloopfg geen consenten voor den uitvoer van varkensvleesch worden verleend. Voor de fabrikanten van worst en andere be reide vleeschwaren gezouten varkensvleesch hieronder begrepen kan tot nadere aankon diging voor de in hun fabrieken en magazijnen op 19 Februari aanwezige voorraden" uitvoer- consent worden verleend op voorwaarde, dot deze voorraad voor 23 Februari aan de Rijks commissie van Toezicht voor de Vorkensvleesch- vereeniging is opgegeven en bij contról© van harentwege aanwezig blijkt. De prijs per K.G. slachtgewicht zal geduren de het tijdvak dat uitvoer van bovengenoemden voorraad kon toegestaan worden, bedragen 70 dent per K.G. voor varkens van een slachtge wicht van 90 K.G. en hooger; 70 cent per K.G voor varkens met een slachtgewicht van 70 tot 90 K.G., wanneer op verzoek van gemeentebe sturen varkens van dit gewicht worden geleverd. Het gewichtspercentoge zal voor het tijdvak van 21—26 Februari bedragen voor worst 50 en voor andere vleeschwaren 100 Aaardappelvezels. De minister van Landbouw heeft" bepaald, dat dé uitvoer van geheel afgewerkte aardap pelvezels slechts zal zijn toegestaan na een verkregen vergunningsbewijs,» af te geven door den secretaris der Rijks-commissie van Toezicht op de Vereeniging van Aardappel meelfabrikanten te Veëndam. Als geheel afgewerkte vezels worden be schouwd vezels, welke ten hoogste 50 pet. zetmeel in de droge stof bevatten. K i p e i e r e n. Naar wij vernemen heeft de minister van landbouw bepaald, dat voor iedere hoeveel heid van 100 volversche kipeieren, waar voor consent tot uitvoer wordt gegeven, voor zoover volversche kipeieren betreft voor de dagen 20 tot en met 26 Februari 1916- eene hoeveelheid van 20 volversche kipeieren beschikbaar moet worden gesteld. En dat van volversche eendeieren, waarvoor consent van uitvoer wordt verleend, voor de dagen 20 tot en met 26 Februari 1916 gee- ne eieren voor binnanlandsch verbruik be schikbaar behoeven te worden gesteld. Huiden en looistoffen. Te Waalwijk en omgeving werken de groote lederfabrieken alle slechts met halve kracht. Gebrek aan overzeesche huiden en looistoffen is hiervan de oorzaak. De „Bandoen g." De Rotterdamsche Lloyd ontving een te legram van haar agenten te Londen d.d. 17 Februari 6.15 nam., luidende: „Bandoeng" vlot, ligt op de boeien bij Northfleet. Water dicht schot intact. Alle ruimen droog, be halve ruim 1. Ook het boventusschendek van ruim 1 is droog. Er is begonnen met de los sing der tabak uit dit tusschendek. Indien het duikerrapport der schade bevredigend luidt, zullen autoriteiten vermoedelijk toe stemming geven het schip in Greenland- doek te brengen ter bespoediging der los sing." Vliegtuigen. Gisteren zijn benoorden Ameland weder 2 vliegtuigen met een Zeppelin voorbijgegaan, gaande ir> Westelijke richting. Te Nieuwe Schans zijn twee Zeppelins waargenomen. De Belgische grens gesloten Men meldt uit MaastrichtWederom is de Belgische grens voor personenverkeer ge' sloten. Men verwacht, dat dit nog wel eenige dagen zal duren. Op het passenbureau wor den ten minste in de eerste dagen geen pas sen afgegeven. I Smokkelaar doodgeschoten. Zaterdagmorgen is de 22-jarige H. Wilde man in de Heurne, onder Aalten, door de Aaltensche grenswacht doodgeschoten. Op het herhaald aanroepen van de grenswacht liep de smokkelaar door. V r i e n d e l.ij k. Jonkvr. Anna de Sa- vornin Lohman, thans mevrouw Spoor, treedt, zooals men weet, met Juli af als re dactrice van deHollandscheLelieen mevr. KooyVan Zeggelen zal haar opVol- gen. In de correspondentierubriek, schrijft de jonkvrouwe nu aan de lezers: „Om u de waarheid te zeggen hoor ik niet anders dan die opmerking, die ook gij 1 maakt, dat de Le 1 i e met mij te veel is sa mengegroeid als een uiting van mijn per- soonlijkheid, om gemakkelijk te kunnen I worden overgenomen door wie ook. Vermoe- delijk maakt de nieuwe redactrice er iets geheel anders van. Ik voor mij zal de L e 1 i e nooit meer lezen, zoodra ik ben afgetreden als redactrice. Ik lees dan voortaan namelijk geen enkele courant of tijdschrift meer, zie enkel nog illustraties in; wijl ik voor alles, wat zweemt naar 't journalisten-gedoe, een uitgesproken minachting heb. Ik heb het zoo lang moeten doen, mij moeten bezoedelen met dat vak, dat ik God dank nu eindelijk niets meer van al die leugens en knoeie rijen te moeten lezen. Terwijl ik voor onbe duidende blaadjes, enz., als de Lelie wel zal worden, mijn tijd en mijn hersenen te hoog stel." Het pokkengeval op de „Bank a". Men schrijft uit Amsterdam: De „Banka" ligt tiisschen de boeien 44 en 46 op de IJkade onder quarantaine op stroom. Het zestigtal opvarenden blijft gedurende en- kele weken ter observatie aan boord. Be- halve de pokkenlijder is ook nog een andere I zieke aan boord voor alle zekerheid naar het Wilhelminagosthuis overgebracht. Het schip wordt dag en nacht door de po litie bewaakt. Is de quarantaine-tijd voorbij, dan zal de boot gedesinfecteerd worden. Hooge waterstand van de Maas. Men meldt mit Maastricht d.d. 19 dezer: De Maas, die tot hedenmorgen 8 uur 10 c.M. gevallen was en gedaald was tot 357 M., is thans weer wassende en stond om 12 uur 's middags weer 3.64 M. of 45.65 boven N.A.P. Het water stroomt reeds in het dorpje Heugem, zoodat de menschen niet mee»naar de markt konden komen. In de voorstad Wijk loopen de kelders weer onder. De watersnood. Te Purmerend. Uit Purmerend wordt van Zondag gemeld: Het water is hier flink gezakt. De Wijde Wormer is thans buiten gevaar, de meeste straten welke Zaterdag blank stonden, zijn nu weer begaanbaar. De Schermerboezem ist hans nog lager. Alle polders zijn met dezen stand veilig. Sommige veehouders komen met hun vee weer in de Wormer terug. De gemobiliseerden, uit Purmerend afkom stig, krijgen een week verlof. Indien het noodzakelijk is dat zij nog in hun gezin blij ven vertoeven, wordt hun verlof verlengd. Te Monnikendam. Uit Monnikendam: Hoewel de sluizen en de nog open zijnde gaten in den dijk den geheelen nacht gespuid hebben, is de water stand in Waterland en in de stad niet veel gedaald. De stand van het water was gister avond 8.30; buitenwater stond 18 c.M. boven A.P., het binnenwater 29 c.M. boven 'A.P., dus de val naar buiten bedroeg 11 c.M. Vandaag is men bezig den dam in de vesting, waarin een gat van 2 M. diepte is geslagen, te herstellen, waarna men weder om met droogmalen van de stad zal begin nen. De melkuitvoer is verboden. Te Zaandam. Gisterenmorgen hebben B. en W., na den vorigen dag een conferentie gehad te heb ben met het bestuur van den polder West- zaan, weder beraad gehouden omtrent de maatregelen, die voor het oogenblik dienen te worden genomen. Het allereerst noodige was het herstel van de noodwaterkeering van het gedeelte der Oostzijde, gelegen tusschen de Noorderbnig en een eind voorbij de Kalverschool. Daar stroomde gisteren het water nog met kracht over den weg en waren de kistdam men door den druk van het water zóóver verschoven, dat zij bijna aan den overkant waren terecht gekomen. Tweehonderd man, burger- en militaire werklieden, die in vier ploegen ieder 6 uur werkten, hebben de geleden schade hersteld. Gisterenavond hoopte men met dit deel van den dijk gereed te komen, om heden de ver dediging tegen het gevreesde water voort te zetten. Gedurende den Zondag is het water van 35 c.M. teruggeloopen tot 27 c.M. boven A.P., dientengevolge was de Oostzijde op de meeste plaatsen weer goed begaanbaar. Met het oog op de veiligheid, wijl op som mige plaatsen de straat wegens het weg vloeien van het zand onder de steenen niet te vertrouwen was en ook om geen belemme ring bij de werkzaamheden in den weg te leggen, was de Oostzijde den geheelen dag voor het verkeer gesloten. Daardoor was het in de Westzijde buiten gewoon druk, waartoe het groot aantal vreemdelingen, dat gekomen was om een kijkje te nemen, niet weinig bijdroeg. Uit Wornverveer. Het water zakt. Voor den Wijde-Wormer- dijk bestaat geen gevaar meer, doch deze moet zeer versterkt worden. Men werkt ijverig aan de kistdammen bij Nek, die ver-1 sterkt worden met rijshout en basalt. Hetj water stroomt er nog met kracht door. Het gat ind en dijk bij de melkfabriek Hollandia waar dj kistdam is doorgebroken, It 2.70 M. diep. I Twet menschen verdronken. Zaterdagmiddag werden te Nieuwendam in den overstroomden polder 2 menschen In een prauw gezien. Deze schijnt met water volgeloopen te zijn, want de inzittenden ver lieten het bootje en klommen In een tele foonpaal, terwijl de praam afdreef. Plotse ling vielen beide personen te water en vei^ dronken in de diepte. Met een motorboot werd naar de plaats, waar het ongeval ge beurd is, gevaren. Den geheelen middag heeft men gedregd, doch tevergeefs. Hulp aangeboden. Naar de N. R. Ct. verneemt, hebben B. en W. van Rotterdam, getroffen döor de ern stige berichten omtrent den watersnood, aan den commissaris der Koningin in Noord Holland telegrafisch de hulp van opzicht hebbend personeel en materieel van den dienst der plaatselijke werken aangeboden. Prinses Juliana. Naar de Amsterdamsche bladen melden, heeft Prinses Juliana met toestemming van haar Moeder een gedeelte van haar eigen speelgoed geschonken aan de kinde ren der door den watersnood geteisterde gezinnen, die in de verschillende vluchte- lingenhuizen te Amsterdam zijn onderge bracht. Leniging van den nood. Een collecte, in alle R.-K. kerken van hef bisdom Limburg ten voordeele van de ge troffenen van den watersnood, heeft ruim 28.000 opgebracht. Zeist. Zaterdag heeft de herstemming plaats voor een lid van den gemeenteraad. De candidaten zijn J. v. d. Brink, (lib.) die bij eerste stemming 522 en A. F. C de Pont (kath.) die 472 stemmen op zich vereenigde. Zeist. Door eenige belangstellenden worden pogingen in 't werk gesteld om tot een actie te komen voor de oprichting eener Gemeentelijke" Hoogere Burgerschool. Voor standers hiervan worden verzocht door in zending van hun naamkaartje bij de redac ties der plaatselijke bladen hiervan te doen blijken. B a a r n. Vrijdag kwam alhier van Amsterdam een pont aan, welke tijdens de herstelling der Eembrug dienst zal doen voor de instandhouding van het verkeer. Dientengevolge kon de noodbrug, welke in verband met den hoogen waterstand ten behoeve der polderbewoners en hun vee was gebouwd, worden afgebroken en de strem ming der scheepvaart te 3 uur worden opge heven. Een twaalftal schepen, die vóór de brug hadden geankerd, zetten onmiddellijk hun reis voort. Overstrooming Spakenburg en Bunschoten. De Eem is al vrij sterk gedaald. Dit Is echter niet het geval met het water in de Eempolder. Zondagavond stond het everals Vrijdag tot aan de z.g Tweede Tol, een kwartier noordelijk van Hoogland en tot aan de buurtschap Zevenhuizen. Zaterdag was een soort dienst ingericht per roeiboot van uit Bunschoten. Dit vervoermiddel zat tusschen Spaken burg en Bunschoten ook wel blijven dienen bij grooteren vol, want de rijweg tussrhen genoemde dorpen is bij de overstrooming van de vorige week op verschillende plaat sen stuk geslagen door den vloed. Harderwijk. Te Harderwijk heeft zioh een geval van nekkramp voorgedaan bij een vrouw, die aan deze ziekte is overleden. Reclames plas I I.SO per anker accijns. Israël. Gemeente. In den namiddag van half vijf deed gis terenmiddag de opperrabijn Wogenaar zijn intrede alhier als interimair opperrabijn van het ressort Amersfoort. De synagoge was geheel gevuld met een publiek, dat mei groote belangstelling de boeiende rede van den weisprekenden redenaar volgde. De N. R. Ct. verneemt, dat hgt plan be staat opperrabijn Wagenaar met standplaat! Amersfoort definitief te benoemen als op perrabijn ressort Amersfoort Amersfoorf blijft daardoor een eigen ressort. Naar wij vernemen bestaan dergelijk! plannen in 't geheel niet. Garnizoen. Op 23 dezer zal bij de school voor vei* iofofficieren weer een cursus voor reserve» en militie-onderofficieren beginnen. Ned. Olympisch Comité. Zaterdagavond werd te Amsterdam eau buitengewone algemeene vergadering ge houden van het Ned. Olympisch Comité. In de regelings-commissie voor den vijf kamp voor officieren werd o.a. benoemd rit» meester Godin de Beaufort. Tot lid der commissie tot het ontwerpen van plannen voor een centraal instituut voor lichamelijke opvoeding werd o.a. be noemd kapitein H. Bierman. Personalia. De %eer F. R. Numans, odjuncl-directeir van kat Rijksopvoedingsgesticht alhier, is

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3