BINNENLAND. lingen voort met succes den viiand op te idringen. Konstantlnopel, 23 F e b r. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Irakfront trachtte eene vijandelijke efdeeling, ongeveer een bataillon sterk, onze •tellingen te Felachie te naderen; zij werd door ons vuur tot den terugtocht gedwongen en liet talrijke dooden achter. Onder de ge durende den laatsten strijd bij Felachie ge vallenen bevinden zich zeven Engelsche of ficieren. Wij hebben wederom zeventien sol daten gevangen genomen van vijandelijke troepen, die in den loop van dezen strijd in den omtrek waren gevlucht. Berlijn, 24 Febr. (W. B.) Over de uitkomsten van den luchtaanval in den nacht van 1 Februari vernemen wij van be voegde zijde, dat in Liverpool eene reeks bruggen en havenwerken zoo zwaar bescha digd zijn, dat zij voorloopig niet meer te gebruiken zijn. Ook een aantal schepen op de Mersey moeten zwaar getroffen zijn, o. a. een beneden Birkenhead liggende kruiser er» een transportschip van de Leyland-Iijn. In Birkenhead, Garston en Bootle is groote Schade aangericht. De Boothlijn en de Yco- üvor-lijn zijn door de gedeeltelijke vernieling van dokinrichtingen ernstig benadeeld. De belendende droogdokken en machinefabrie ken, alsmede de Birkenhead Drydock Engi ne and Boiler Works zijn geheel verwoest. In 't geheel zijn meer dan 200 huizen door bommen of brand vernield. Aan den mond van de Me/sey is in Bootle een kruitfabriek geheel verwoest In Grewe ten zuidoosten van Liverpool zijn spoorweg- werken zwaar beschadigd. Ih Manchester tijn twee hoogovenwerken en twee groote Ijzerfabrieken geheel vernield; andere fa- brieksinrichtingen zijn aanmerkelijk bescha digd. In Sheffield is een hoogoven grooten- tieels verwoest. Verder zfjn verscheidene groote ïndustrieele gebouwen en het spoor wegstation gebombardeerd. Groote bran den werden na den aanval nog lang waar genomen. In Nottingham werd een rfweerbatterij tot «wijgen gebracht. Een munitiefabriek en verscheidene fabrieksinrichtmgen werden «waar beschadigd. Ten oosten van Notting ham bij Grantham werden spoorweginrich tingen verwoest. Verreweg de grootste schade werd in Sheffield en Nottingham «ongericht. De Lóndensche verzekeringsmaatschappijen 6chatten die op 400.000 pond. In Birming ham zijn twee groote regeeringswerken en twee munitiefabrieken geheel verwoest. Een brouwerij werd beschadigd. In Eccleshilï bij Bradford zijn een munitiefabriek en drie tptnnerijen, ln Parrington 72 huizen ver- Koest. Aan de Humber Is een batterij afweerfea- ronnen tot zwijgen gebracht; de kanonnen en een zoeklichtbatterij werden verwoest .Op de kade van Grimsby zijn werven, en pakhuizen gedeeltelijk zwror beschadigd; .verscheidene vracht- en visschersschepen eveneens. Beneden Hull is een kruitmaga zijn verwoest. In Huil moeten de verwoestingen zeer groot geweest zijn. In de Kingstreet fs een blok huizen geheel vernield Spoorweg- en havenwerken zijn zwaar bea:hadigd. Verder rijn op de_ Humber de kleine* kruiser Caro line en de torpedojagers Eden en Nith ge- tonken. De Caroline ging in zes minuten naar den grond; 31 man van de bemanning werden gedood en 58 gewond, terwijl 47 verdronken. Aan de oostkust van Engeland werd voorts het Engelsche stoomschip Frans Fisher door een luchtschip in den grond geboord. De moreele uitwerking van den aanval was zeer sterk. Dit wordt indirect bevestigd door de Engelsche pers, die klaagt, dat de efweermaatregelen tot dusver zonder uitwer king zijn gebleven. De ünandede commis- fc'.e van de Liverpool Corporation besloot alle door haar bezeten openbare gebouwen der stad tegen luchtaanvallen te verzekeren. Het geheele bedrag der verzekeringen is Omstreeks drie raillioen pond. Londen, 23 Fe b r. (R.) In het Lager huis deelde eerste minister Asquith mede, dat lord Robert Cecil in zijne qualïteit van minister voor de blokkade-aangelegenheden «al worden bijgestaan door een marine-offi cier met den rang van. admiraal. Londen, 23 Febr. (R.) In het Lager huis deelde Balfour mede, dat de opperbe- v el hebber van de Pransche vloot, admiraal Fournier, het algemeene vloctbevel heeft in •de M iddellandsche zee en dat de hertog der lAbruzzen het bevel voert in. de Adriatische «ee en hare toegangen- Britsche officieren tiin belast met plaatselijke commando's. Baliour voegde hieraan nog toe, dat de 'Leste algemeene aanwijzing voor de taak, die de geallieerde vloten in de Middefland- t zhe zee hebben verricht, bestaat in het wel geslaagde yervoer van groote strijdkrachten naar Saloniki en Valona, de góed-geslaagde ontruiming van de Dardanellen en. de over brenging van het Servische leger uit Alba nië. Melbourne,24Febr. (R.) De Austra lische regeering heeft de handelsmerken buiten werking gesteld van 450 door den .Vijand vervaardigde artikelen. Montreal, 2 4 Febr. (R.) Protastant- $che en roomsch-katholieke Ieren werken 'tuer samen om een nieuw Iersch bataillon f p de been te brengen. De St-Patricks So briety, de voornaamsche Iersche roomsch- katholieke vereeniging, en de Irish Protes tant Benevolent Society hebben schikkingen gemaakt om gezamenlijk de wervingscam pagne te voeren en de daaraan verbonden tostin te dragen. Londen, 2 3 F e b r. (R.) Nadat het de bat in het hoogerhuis nog rerigs.ii tijd had geduurd, .frok lord SyVnh| n zijn vroeger medegedeeld voorstel in. Tot besluit van het debat gewaagde lord Crewe van de kwestie van den invoer van Zweedsch en Noor- weegsch ijzererts in Rotterdam. Hij legde nadruk op de moeielijkheid om deze onder weg zijnde ladingen tegen te houden en zeide, dat er complicatiën verbonden waren met de geheele kwestie, die in het open baar niet konden worden besproken. In dit verband had lord Faringden doen uitkomen, dat de tonnage van ijzererts, die haren weg naar Rotterdam gevonden heeft in 1015, slechts 10 pet. van de normale was. In den loop van het debat verklaarde lord Faringden, die in opdracht van de regeering onlangs naar het vasteland is gereisd, dat hij overtuigd is, dat er weinig contra bande door de onzijdige landen is gegaan naar Duitschland. Hij prees de Nederland- sche Overzee Trust maatschappij, welker leden achtenswaardige mannen zijn, die er naar streven de overeenkomst zoo goed mo gelijk uit te voeren. Wanneer er leemten in de organisatie aan den dag komen, woruen er vlug stappen gedaan om te voorkomen, dat die zich weer doen voelen. Maar welke voorzorgen er ook genomen worden, de smo'-Velarij kan nooit geheel voorkomen wo den. Athene, 19 Febr. (W. B.) Met ver traging ontvangen. In de Kamer interpelleerde Teïepsides over de arrestatie van den Oostenrijksch- Hongaarschen vice-consul in Chios. In de scherpste bewoordingen verweet hij de En- tente-mogendheden, da^, zij alle goddelijke en menschelijke wetten schenden, en eisch- te krachtige maatregelen van de regeering. Minister-president Skoeloedis antwoordde, dat de regeering de verontwaardiging van Teïepsides volkomen deelt. Het door hem afgekeurde voorval is echter slechts een nieuwe schakel in een lange (hij wilde niet zeggen eindelooze) reeks van soortgelijke machtsmisbruiken. De regeering kan onge lukkig niets anders doen dan in ieder bijzon der geval met kracht een protest laten hooren en de vrijlating van de gearresteer den verlangen, hetzij deze landgenooten zijn of vreemden, die recht hebben op Gtfeken- lands gastvrijheid. In Chios zijn ook Griek- sche burgers gevangen genomen. De regee ring moet helaas constateeren, dat alle pro testen, die zijn uitgebracht, met zeer zeld zame uitzonderingen niet de uitwerking had den, die zij met het oog op Grïekenlands goed recht hadden moeten hebben. Bukarest, 24 Febr. (W. B.) Het mi nisterie van Oorlog maakt bekend, dat alle mannen van 21 tot 46 jaar, die in Rumenië genaturaliseerd zijn, op het voor de lichting 1918 bepaalde tijdstip zich voor militairen dienst moeten aanmelden, onverschillig of zij al dan niet in hun geboorteland gediend hebben. Uitgezonderd hiervan zijn diegenen, die reeds als militieplichtig zijn ingeschreven. Londen, 24 Febr. (R.) De Morning Post bericht uit Washington van den 23en, dat officieus uit het Witte Huis wordt be richt, dat president Wilson onveranderlijk gekant is tegen iedere daad van het congres, strekkende tot waarschuwing van Ameri- kaansche burgers om niet te reizen aait boord van handelsschepen, die kanonnen voeren. Londen, 24 Febr. (R.) Hilaire Belloc deelt in Land and Water als uitkomst van zijn onderzoek naar de door de Duitschers geleden verliezen mede, dat het Duitsche rijk tot December jl. alleen aan dooden meer dan een mïllioen .manschappen heeft verloren. Niet minder dan 160.000 moeten worden toegevoegd aan het totaal van 651.768 doo den, dat de Duitschers toegeven tot 31 Ja nuari 1916. Particuliere Duitsche lijsten voe gen nog 200.000 meer toe aan het totaal van de dooden. Parijs, 24 Febr. (R.) Het Engelsch- Fransche parlementaire comité heeft zijne rittingen geëindigd. Het heeft een besluit genomen, waarbij de noodzakelijkheid van duurzame voeling tusschen de beide par lementen wordt uitgesproken. Het comité zal in April in Londen samenkomen. Over veertien dagen zal in Parijs eene internationale' parlementaire conferentie wordeii gehouden voor het opmaken van eene voorloopige overeenkomst tot regeling van de handelsbetrekkingen tusschen de ge allieerden. Rome, 23 Febr. (R.) Kardinaal Mer- cier werd heden in «fscheids-audientie ont vangen door den Paus. Hij vertrekt morgen rechtstreeks naar België. Bukarest, 24 Febr. (W. B.) Ver scheidene duizenden personen uit de ar beiderskringen en de arme bevolkingslagen trokken gisteren naar het stadhuis om te protesteeren tegen de duurte van de levens middelen. De prefect van politie deelde aan eene deputatie van de menigte mede, dat eerstdaags bij de Kamer een wetsontwerp zal worden ingediend, waarin strenge straf fen zullen worden bepaald tegen den woe ker met levensmiddelen en aan de overheid het rechf wordt gegeven tot inbeslagneming van. leversmiddelen en aan de verkoopers de verplichting wordt opgelegd steeds nauw keurige opgave van hunne voorraden te doen. Na eene vreedzame betooging in de straten ging de menigte uiteen. Bukarest, 24 Febr. (W.-B.). De cen trale uitvoercommissie deelt mede, dat rij een contract heeft gesloten over den verkoop van de beschikbare broirwgerst van den oogst T9T5 met de inkoopmaatschappijen van de centrale mogendheden. De betali- ge schiedt na- de inlading ln de spoorv.-egwa- gons. Sofia, 24 Pebr. (W.-B.j. De mfrdsfer- raad heeft besloten het kopenr.ij'nwerk te Bor, dat in het door de Bulgaren veroverde gedeelte van Servië ligt en het rijkste op het Balkan-schiereiland is, aan de Duitsciters voor exploitatie af te staan zoolang de oor log duurt Christiania, 24 Febr. (W.-B.). De regeering heeft een uitvoerverbod voor kof fie en schelpen uitgevaardigd. Het Landsting nam wetsontwerpen aan over eene tonnage belasting en eene belasting op sterk ver meerderd inkomen, die reeds het Odel- sting waren aangenomen. De bc* 'e wetten werden daarop door den raad van state be krachtigd. China. Sjanghai, 24 Febr. (R.). Het p^Jels van den gouverneur te Sjangsja is Maandag nam:J% aangevallen. Bijzonderheden rijn niet bekend. De staat van beleg is afgekondigd. Verspreids Berichten. Professor Ernst Mach. t Professor Ernst Mach, de beroemde na tuurfilosoof, is op 77-jarigen leeftijd te Mün- chen gestorven. Mach studeerde te Weenen, waar hij ook in 1861 promoveerde. In 1864 werd hij pro fessor in de wiskunde te Graz, in 1867 pro fessor in de natuurkunde aan de universiteit te Praag, waar hij 28 jaren lang werkte, zon der dat zijn naam in wijde kringen bekend werd. Li 1895 werd hij professor in de phi losophic te Weenen. Van dat oogenblik ver breidde zich zijn roem over de geheele be schaafde wereld. Kopenhagen, 24 Febr. (W.-B.). In de Noordzee is de Zweedsche schoener Maland, die op reis was van Halmstad naar Harltlepool, vergaan. De bemanning werd door een voorbijgaand stoomschip opgeno men. Kameroverzicht, fcerste Kamei Bij de voortzetting op Donderdag van de algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting huldigde de heer D e V o sW a n Steenwijk (C.-Hde ministers van bin- nenlandsche zaken, van burtenlandsche za ken en van marine voor hetgeen zij deden tot handhaving van onze neutraliteit. Hij critiseert voorts uitvoerig de verbreking van het politiek bestand. De heer C o 1 ij n (A.-R zegt. "dat het co mité-generaal den indruk versterkte, dat de omstandigheden nog hoogst moeilijk zijn, en dat de regeering in deze moeilijke om standigheden met schitterend beleid het schip van staat bestuurt. Hij gelooft niet, dat de stelling^tegenspraak zal vinden bij de Ka mer, dat de politieke omstandigheden in Europa zich niet ten onzen gunste, maar veeleer ten onzen ongunste hebben gewij zigd. Ook deze spreker treedt in uitvoerige bespreking van de verbreking van het po litiek bestand, waardoor de regeeringskracht van het kabinet is verminderd. De heer De Boer (V.-L.) critiseert de toepassing van de Levensmidedlenwet, waar door de landbouwende bevolking buiten het gemeene recht wordt geplaatst. Wat nood maatregel was, wordt beginsel en voor alle tijden bindend recht. De levensmiddelenpo- litiek wordt meer en meer een stuk socialis tische propaganda, waarbij de burgerlijke partijen hun verstand moeten gebruiken. De heer Vander Fèltz (V.-D.) brengt ook hulde aan het ministerie voor hetgeen het deed tot behoud van onze afhankeb'jk- heid. Het comité-generaal versterkte' zijn overtuiging omtrent de noodzakelijkheid der genomen maatregelen, ai is alle gevaar nog niet geweken en groote waakzaamheid nog steeds geboden. Z.L is de toestand verbeterd en hervatting van den gewonen politieken arbeid zeer rationeel. De heer Van Kol (S.-D.) wijst op de slechte gevolgen van den oorlogstoesand voor ons volk. Toeneming van smokkelarij in alle klassen en knoei erijen met consenten. Hij dringt aan op vernieuwing van de door den oorlogstoestand verminderde volkskracht o.a. door hulp aan industrieën. De heer Van Lamsweerde, zijn ver trouwen uitsprekende in de regeering, ont kent, dat de toestand minder critiek zou zijn; integendeel meent hij dat die toestand ge vaarlijker wordt, naarmate het einde van den oorlog nadert. De heer Van N i e ro p (U.-L.) onder steunt het denkbeeld-van Landschot inzake «igarettenmonopolie, maar voor verbetering van de financiën is dit slechts een gering middel. Hij verzekert dat eene belasting op de oorlogswinsten niet maar enkele procenten zal betreffen, doch vrij aanzienlijk hoog zal rijn. Het ontwerp der commissie zal nog de ze week in handen van den minister rijn. Nadat spr. nog er op had aangedrongen, dat de Kamer de belasting-ontwerpen zou behandelen, die successievelijk zullen inko men, was het woord aan den Minister Cort v. d. Linden, doch de vergadering werd ver daagd tot Vrijdagochtend 11 uur. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 25 Pebr. bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: opnieuw benoemd tot voorzitter van den burgerlijken pensioenraad mr. Th. H. de Meester; op verzoek eervol ontslagen M. Hommes, als machinist bij de stoomgemalen te ScheL lingwoude; bepaald dat het pantserschip „Heems- kerek" 8 Maart zal worden uit dienst gesteld; eervol ontheven de kapitein ter zee J. F. Hosang van het bevel over de Hertog Heiw drik"; de kapitein ter zee W. B. K. Boom, eervol ontheven van het bevel over de „Heems- kerek" en hem opgedragen het bevel over de „Hertog Hendrik.' is bepaald, dat de commissie voor het afne men van het eindexamen aan de adelborsten der 2e klasse, 1ste ofdeelihg, bij het Koninklijk In stituut voor de marine, Jn dit Jaar zal zijn samen gesteld als volgt lid, tevens voorzitter, de gepensionneerde vice-adrr.iraal G. P. Tydeman, voorzitter der commissie tot het examineeren voor den rang van luitenant ter zee der lste klasse: leden, de kapiteins ter zee J. F. N ij land en F. te Veltrup, de kapitein-luitenant ter zee C L. van Buuren, de gepensionneerde kapitein-uii- tenant ter zee titulair J. Wolterbeek Muller en de liutenants ter zee der lste klasse G. J. tc Winkel en A. W. Bocke adviseerend-lid, de kapitein ter zee J. J. Oude mans, benoemd commandant van het Koninklijk Instituut voor de marine te Will eins oord en di recteur van het onderwijs aldaar plaatsvervangende leden", de kapitein ter zee W. H von Leschen, de kapitein ter zee-titu lair H. G. Surie en de luitenant ter zee der lste klasse A. van der Sluis; secretaris, de luitenant ter zee der 2de klasse R. Kwast. opnieuw benoemd tot voorzitter- van den Bur gerlijken Pensioenraad, met ingang van 2 Maart 1916, de heer mr. Th. H. de Meester. Met ingang van 1 Mei 1916 r- opgeheven het ontvangkantoor der directe be lastingen en accijnzen te Dalfsen, omvattende gemeente ven dien naam de gemeente Dalfsen, voor de ontvangst der directe belastingen, gevoegd bij het ontvang kantoor dier middelen te Zwolle; de gemeente Dnlfsen, voor de ontvangst der accijnzen, gevoegd bij het ontvangkantoor der invoerrechten en accijnzen te Zwolle; opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Dussen, omvattende de gemeenten Dussen, Almkerk, Drongelen en Meeuwen zijn, met ingang van dien datum: de gemeenten Dussen en Almkerk gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Woudrichem; de gemeenten Drongelen en Meeuwen ge voegd bij het ontvangkantoor der directe be lastingen en accijnzen te Waalwijk; dc gemeenten Laren, Blaricum en Huizen af gescheiden van het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Bussum is, met ir.gang van dien datuih, ingesteld een ontvangkantoor der directe belastingen en ac cijnzen te Laren, voor de gemeenten Leren, Blaricum en Huizen. Z. K. H. de Prins is gisterenochtend per Staatsspoor van Het Loo te 's Gravenhage teruggekeerd. Het overlijden van, Mevr. Van Weede. Het correspondentiebureau te Weenen bericht, dat de Nederlandsche gezant het volgende deelnemende schrijven van den keizer heeft ontvangen: Met oprecht leedwezen verneem ik het onherstelbare verlies, dat gij gisteren door het overlijden van uwe gemalin hebt ge leden. Ik verzeker u, waarde heer Van Weede, dat ik uwe smart hierover van gan- scher harte deel. Moge de Almachtige u ook thans bijstaan en u kracht verleenen deze nieuwe zware beproeving te dragen. FRANS JOZEF. De aartshertog-troonopvolger zond het vol gende telegram: De aartshertogin en ik verzoeken Uwe Excellentie van onze innigste deelneming in het zware verlies, dat gij geleden hebt, verzekerd te zijn. Aartshertog Karei. Gezanten Centrale mo gendheden. De Duitsche gezant te Den Haag, de heer von KühJmann vertrok gister ochtend voor kortend tijd naar Berlijn. Gisterenmorgen vertrok de Oostenrijksch- Hongaarsehe gezant baron von Gishra voor een achttal dagen daarheen. Bevredigingscommissi e voor het o n d e r w ij s. Zooals reeds ge meld, heeft de bevredigingscommissie voor het onderwijs gisteren haar bijeenkomst tot vaststelling van haar rapport voortgezet. Ook m die vergadering is zij echter nog njet gereed gekomen, weshalve heden nog maals vergaderd wordt, in welke bijeen komst de besprekingen behoudens onvoor ziene omstandigheden zullen worden beëin digd. Mr. J. Kappeijne van de C o p p e 11 o. Naar gemeld wordt, zal mr. J. Kappeijne van de Coppello eerst op 1 Maart mededeelen, dat zijne benoeming tot Eerste- Kamerlid aanvaardt, om nog op dien dag de vergadering van het college van Gedep. Sta ten van Noord-Holland te kunnen bijwonen. Dr. Kuyper naar Budapest. In een te Budapest gehouden vergadering van Gereformeerden in Hongarije, waar de twee dochters van dr. Kuyper aanwezig wa ren, de een als hoofd der verpleging bij de Hollandsche ambulance, de andere als hoofd der huishouding, werd namens beide dames aan de vergadering medegedeeld, dat dr. Kuyper in de Paaschvacantie hoogst waarschijnlijk naar Budapest zou komen. (St) Oud-mni s ter Co Ii|n. De Rotterd. schrijft, dat het gisteren 30 jaren geleden was, dat de oud-mfnister van Oorlog, de heer H. Colijn, in Kampen den soldatenrok aantrok. Uitvaart mr. W. J. van Weideren baron Rengers. Gis teren is het stoffelijk overschot van mr. W. J. van Weideren baron Rengers, oud-lid van de Eerste Kamer, in allen eenvoud te Usbrechtum begraven. Te twee uur vertrok een extra-trein van Leeuworden/ die fami lie en genoodigden naar Sneek bracht, van waar men zich per extra-tram naar Usbrech tum begaf. De baar werd van Epema Sate, het ver blijf van dr. E. van Weideren baron Ren gers, een zoon van den overledene, graf waarts gedragen. Zestien kransen, waaron der een van de Koningin-Moeder en ver schillende van stichtingen en vereenigin- gen, waaraan baron Roryeis tijdens zim 'e- ven nauw was verbonden (Old Burger weeshuis en Ritske Boelems Gasthuis te Leeuwarden, Friesche Maatschappij van landbouw) werden meegevoerd. In den stoet gingen de commissaris der Koningin in Friesland, mr. P. A. V. baron van Ha- rïnxma thoe Slooten, de burgemeester van Leeuwarden, mr. J. A. N. Patijn, voorts be stuurders van het Friesch Genootschap van Geschied-, Taal- en Oudheidkunde, van da Friesche Maatschappij van Landbouw, ter wijl weezen van het Old Burger Weeshuis, die een krans droegen, den afgestorven# mede de laatste eer bewezen. Het zeer ongunstige weer en het gestoor de verkeer bad velen van derv tocht terug gehouden. Onder het woeden van. de sneeuwjacht, terwijl klokkegelui uit den to ren van het kleine kerkje midden in 't dorp klonk, begaf men zich naar het hooggele gen kerkhof, waar dr. R. Vorenkamp, predi kant te Leeuwarden, bij den familiegrafkel der een korte rede hield, waarin hij de hooge eigenschappen van den overledene ken schetste. Het was de wer.sch van den over ledene, dat overigens niet aan ztin graf zou gesproken worden. De oudste zoon van den overledene, mr. W. Br. van Weideren baron Rengers, ge zant te Rome, sprak een woord van dank voor de laatste' eer, rijn vader bewezen. (N. R. Ct.) Nederland en de oor!og« Officieele wrardeer'nq van den vrijwillice landstorm- De Opperbevelhebber van Land- en Zee. macht heeft de volgende order voor dc landmacht uitgevaardigd: „Het is mij gebleken, dat meermalen mi litairen der landmacht, waaronder zelfs die met een rang zijn bekleed, zich niet ont zien om vrijwilligers van den landstorm bui ten dierist op spottende, minachtende of be- leedigende wijze te bejegenen, ja zelfs na laten den hun door bedoelde vrijwilligers gebrachten militairen groet te beantwoor den. Ik keur dergelijk optreden zeer af en ve - lang dat daartegen met gestrengheid worde opgetreden. De troenencommandenten zul len hun ondergeschikten onder het oog brengen, dat de vrijwilligers van den land storm zich onverplicht opofferingen in h.^f belang des vaderlands petroosten; dat zij van geen enkete wettelijke militaire ver plichting zijn vrijgesteld en dat zij ingevrl van oorlog aan dezelfde taak zullen mer- werken en aan dezelfde gevaren zullen zijn blootgesteld als de overige deelen der land macht; dat daarom hun streven zich vo. die taak te bekwamen waardeering verdic- en in elk geval elke geringschattende 1 handeling misplaatst en met de milit- tucht in strijd is." Pon Nat Steuncomité. De volgende circulaire is dezer dage» naar de N. R. Ct. meldt, aan de plaatse!»,- steuncomité s gezonden: Nu bijna alierwege in den lande het drijfsleven weer een meer normale gedau.. heeft aangenomen-, komt vanzelf de vie_. naar voren, of de steun, op de abnomu- verhoudingen van het begin van den oorle., gebaseerd, onveranderd moet blijven voor duren Die vraag heeft in de commissie uitvoering van het Koninklijk Nn.L Steuncomité een punt van ernstige ovei ging uitgemaakt. De commissie overwc. daarbij, dat in onderscheidene bedrijven ao. periode van bloei wordt doorgemaakt, in s..- schillende andere niet meer van malaL kan worden gesproken en dat over het ge heel genomen de toestand in den lande zoo danig is, dat hij zeker niet alierwege voort zetting van een biizonderen vorm van steun als de steuncomité'* is belichaamd, zou rechtvaardigen waarbij intusschen aan stonds wordt opgemerkt, dat misschien voor een enkel bedrijf in een bepaalde gemeente een uitzondering zou moeten worden ge maakt. Is een vergemakkelijkte steunverlee- ning niet meer bepaald noodig, dan heeft rij alle kans schadelijk te -verken. Immers zul len dan in het bijzonder op de lijsten der ge- steunden blijven staan personen, die zich nimmer behoorlijk uit eigen kracht hebben kunnen onderhouden en personen, die, met weinig energie bedeeld, op de geldelijke hulp gaan leunen, en zich daardoor niet in spannen om weer Toonjnd werk te vonden. Dat moet worden voorkomen en het zal daartoe naar de aanvankelijke meening van het Koninklijk Nationaal Steuncomité aan beveling verdienen, dat de steunverleenin- gen althans in de a.s. zomermaanden" eeni- gen tijd worden stopgezet. In dien tijd kan men dan nagaan, wat er met de vroegere gesteunden geschiedt en of van een beëindiging van de werkzaamheden der steuncomité's sprake kan zijn, met dien verstande natuurlijk, dat de comité's zouden moeien blijven bestaan om aanstonds weêr te kunnen ingrijpen, als de toestanden zich ten ongunste zouden wijzigen.^ Met het oog op het voorafgaande neemt het Koninklijk Nationaal Steuncomité in ernstige overweging om 2ijn bijdragen aan de plaatselijke Steuncomité's met een be paalden datum, b.v. 1 Mei a.s., voor eenige maanden te doen ophouden. De plaatselijke comité's zouden hunner zijds zich dan ook kunnen beperken tot hef verleenen van steun in enkele bepaalde ufo» zonderingsgevallen, of wel, elke steunver lening tijdelijk kunnen staken. Alvorens echter een bepaald besluit in de ze te nemen, zou het Iloninklijk Nationaal Steuncomité het op prijs stellen van uvr comité een mededeeling te ontvangen van Uw gevoelen. Gaarne zou het daarbij een overzicht tegemoet zien van den bestaan der toestand ten Uwent en dé vermoed rlijk wijzigingen daarin, in de lente en de zomen» maancUn. Tevens zou» het op prijs gesteld

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2