Uit den omtrekT milIDEL J. H.SCHOTEHMANZn. MisciesM 31 Iiltl. 145. STADSNIEUWST De Oorlogswinstbelasting. Wen meldt aan het Hbld.: Ter aanvulling van het gisteren meege deelde omtrent de oorlogswinstbelasting, lean nog worden vermeld dat de belasting ïuet êlleen over de vermeerdering van inko men in 1915, maar ook over de vermeerde ring in de oorlogsmaanden van 1914 zal gorden geheven. De belasting blijft van kracht zoolang deze wet niet is ingetrokken, zoodat eventueel later ook belasting zal worden geheven over vermeerdering van inkomen in 1916 enz. De bewijslast, dat de vermeerdering van inko men niet een gevolg is van de oorlogsom standigheden, rust op den belastingschul dige. Wij vernemen nog, dot in den boezem der Staatscommissie verschil van meening bleek Ie bestaan over de vraag, of alleen de ver meerdering van inkomen dan wel ook de vermeerdering van kapitaal moest worden getroffen. In het aan den minister van Financiën aangeboden verslag is een en ander uitvoe rig uiteengezet. Wat het percentage aangaat, kan nog ge meld worden, dat een vermeerdering van Inkomen van 1000 is vrijgelaten. Daarbo ven neemt het percentage voor elke 1000 gulden met 1 pet. toe, te beginnen met 5 pet. en eindigende met ?3 pet. Dit laatste percentage is dus verschuldigd voor een vermeerdering van 20,000. Boven dat bedrag blijft het percentage gelijk. Re derlandsche arbeiders in Duitschland. Nederlandsche arbeiders in Duitschland waren tot dusver gedwongen tot het beko- •nen eener „Arbeiterlegitimationskarte", hun ne paspoorten of nationaliteitsbewijzen aan de Duitsche autoriteiten af te geven. Zij kre gen deze legitimatiepapieren, zonder welke zij niet reizen konden, eö.st na 6 weken of nog later terug, hetgeen hun groote moeie- lijkheden bezorgde. Teneinde deze bezwaren te voorkomen heeft de minister van buitenlandsche zaken besprekingen gevoerd met de Duitsche re geering, welke thans tot overeenstemming hebben geleid. Eene regeling is getroffen op dezen grondslag, dat voortaan voor het opmaken van de „Arbeiterlegitimationskar te" niet meer afgifte van het paspoort wordt vereischt, maar dat genoegen wordt geno men met een door den betrokken Neder- landschen consulairen ambtenaar speciaal .voor dit doel af te geven verklaring. De afgifte eener zoodanige verklaring zal 'door den consulairen ambtenaar op het pas poort worden aangeteekend. Belanghebben den zullen ter verkrijging van eene „Arbei terlegitimationskarte" zich vooraf tot den be voegden Nederlandschen consulairen amb tenaar moeten wenden, teneinde de boven vermelde verklaring te bekomen. Front-vrees. Dinsdag is te Losser een 18-jarige Duit- scher uit Sleeswijk, die binnenkort naar het front had moeten vertrekken, over de grens gekomen. Ce Kamers van Arbeid en de werk verschaffing bij de Pemebüisatie. Het bestuur der Vereeniging van Voorzit ters en Secretarissen van Kamers van Ar beid in Nederland, van oordeel, dat de Kamers van Arbeid ten behoeve van de be strijding van de groote werkloosheid, welke toenmaals stellig bij de demobilisatie van het leger na den oorlog werd verwacht, nut tig werd zouden kunnen verrichten, had een bespreking van wat de Kamers in dezen konden doen op de agenda voor de op 5 'Juli j.l., gehouden vergadering der vereeni ging gezet. Daarvóór had het der regeering reeds hulp aangeboden, waarop het ten ant woord had ontvangen, dat de Minister het zeer zou waardeeren, als de Kamers bereid waren daarvoor in aanmerking komende li chamen voor te lichten en bij het maken van plannen bij te staan. De heer A n t h. F o 1 m e r, secretaris der Vereeniging van Nederlandsche arbeids beurzen, tevens Rijksadviseur in zake ar beidsbemiddeling, was een der inleiden van /le bespreking. Hij vestigde daarbij als mid del voor die bestrijding in het bijzonder de aandacht op de intercommunale arbeidsbe middeling, welke toen in voorbereiding en thans geheel georganiseerd is. Bij discussie over de inleiding werd er echter met nadruk op gewezen, dat een goede arbeidsbemid deling niet helpt, als er geen arbeid is en Idat dus het eerst noodige was na te gaan, of er voldoende arbeid zal zijn na de demo bilisatie en zoo die er niet zal zijn, maatre gelen te nemen om arbeid te scheppen. Het bestuur der vereeniging besloot wat het laatste punt betreft diligent te blijven en zond een circulaire aan alle Kamers van 'Arbeid met het verzoek om na te gaan le. of het mogelijk zou zijn in de door haar vertegenwoordigende vakken productief werk te vinden, waarbij gedemobiliseerden geplaatst kunnen worden, werk, dat anders Aiet zou worden uitgevoerd en 2e. welke maatregelen te nemen zou den zijn om het sub le bedoelde te verwezenlijken. De circulaire werd door een 50 tal Ka mers beantwoord*- In hun antwoord werd nagenoeg uitsluitend de eersfe vraag be handeld. Terwijl een aantal Kamers meen- .den, dat geen werkloosheid was te wachten in haar vakken, noemden anderen verschil lende middelen voor het scheppen van nieuw werk, die inderdaad tot het doel zou den kunnen leiden. Het bestuur achtte het daarom gewenscht ,een bijeenkomst te houden r/iet een aantal vooraanstaande voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbei 1 en eenige groote ,werkgevers, technici en oeconomen buiten de K. v. A., om eene nadere uitwerking der gegevens van de Kamers te bespreken en middelen te beramen, waardoor de geuite denkbeelden op de meest doelmatige wijze konden worden-verwezenlijkt. Daar de kas der vereeniging evenwel niet toeliet de kos ten hiervan te dragen, vroeg het bestuur op 13 October jl. aan den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel een bedrag hier voor aan in de meening, dat de regeering, die zich evenzeer met de bestrijding dei- werkloosheid bij de demobilisatie bezig hield, gaarne steun hierbij zou aanvaarden. Doch de vereeniging werd hierin teleur gesteld. Nadat het aan den minister op zijn verzoek met grooten spoed de resultaten van het ingestelde onderzoek had medegedeeld, ontving het bestuur eerst op 19 Januari jl. de mededeeling, dat de minister het verzoek om financieelen steun had overgedragen aan den minister van Financiën en wel ter wille van de eenheid in het plan van ar beidsbemiddeling en werkverschaffing, waar van de organisatie in hoofdzaak onder diens leiding en toezicht geschiedt. En op 31 Ja nuari jl. liet de sedert afgetreden minister van Financiën hierop volgen, dat hij, hoe wel hij het voornemen der vereeniging om medewerking te verleenen, ten zeerste waar deerde, het toch juister achtte, dat d e V e r- eeniging niet dit terrein van werkzaamheden betreedt. Deze behooren meer in het bijzonder tot dat van den werkloosheidsraad, die handelt in over leg met den chef der afdeeling werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling van het departement. Dat dit departement ook denkt over ^'erkschepping, wordt dus in den brief niet vermeld. Toch wordt de juist hier op gerichte hulp van officieele, bij de wet ingestelde lichamen versmaad, ja zelfs wordt haar het werken op dat gebied a. h. w. ver boden, zoodat der Vereeniging nu niets an ders overblijft dan haar pogingen te staken, wat zeker niemand meer betreurt dan zij zelf, omdat zij overtuigd was in dezen in het algemeen belang werkzaam te hebben kunnen zijn. Boekbindersbedrijf. Door den Nederlandschen Bond van Boekbinders patroons is aan uitgevers, boekdrukkers en boekhandelaren c. s. in Nederland een adres gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat door den bond is besloten de prijzen van al le artikelen, geheel of gedeeltelijk bewerkt op de boekbinderijen en kantoorboekenfa- briekén, met minimaal 2025 pCt. te ver- hoogen. Voor lederwerk bedraagt deze toeslag 3035 pet. bond is er van overtuigd, dat deze ver hooging der bindprijzen uitgevers, boekdruk kers en boekhandelaren zol noodzaken hun ne prijzen te verhoogen.- Hij doet echter met vrijmoedigheid een beroep op hun koopman schap om de prijzen dan nu ook werkelijk te verhoogen. Het verzoek van het bureau-personeel der Staatsspoor, om den Engelschen Zater dag in te voeren, is door de directie afge wezen. Voormalige suikerfabriek in veiling. Dinsdag werd in restaurant Riche te Doetinchem geveild de voormalige suikerfabriek De Klingelbeek te Arnhem. De gezamenlijke perceelen (fabrieksge bouwen met open terrein, groot ruim 4 H.A.) werden afgemijnd door Gebrs. Van Some ren te Utrecht, op ƒ41,520. De zaak Schröder. Op Dinsdag 14 Maart zal voor de rechtbank te Amster dam dienen de zaak tegen den heer J. C. Schröder, hoofdredacteur van de Telegraaf, beklaagd van overtreding van art. 100 Wet boek van Strafrecht, in verband waarmede hij ook tijdelijk in hechtenis gehouden is. Smakelijke worst. Sedert eenigen tijd bemerkte men aan het gemeen telijk abattoir te Arnhem, dat uit de ver gaarbakken van de darmenafval, welke afval als mest werd verkocht, telkens een hoeveel heid verdween. Het bleek, dat werklieden, die belast wa ren met het schoonmaken der darmen, de vuiligheid meenamen. Zij werden gevolgd en toen constateerde men, dat de rommel ging naar den slager A. B. Welling. De keurmeester stelde een onderzoek in en ontdekte toen onder een hoeveelheid schoongemaakte darmen 52 Kg. afvaf, ge deeltelijk reeds een ondragelijke stank ver spreidende en in viezen toestand. De slager, terecht staande, verklaarde dit goedje in de worst te verwerken. De ambtenaar van het O. M. heeft tegen dezen beklaagde 25 boete subs. 10 dagen hechtenis geëischt, doch de kantonrechter veroordeelde hem tot 3 dagen hechtenis. Smokkelzaken. De rechtbank te Breda, houdt sinds geruimen tijd, tweemaal per week, extra-zitting voor smokkelzaken. Sinds November worden er per keer 125 behandeld. De zilverdiefstal te Am sterdam. Ondanks het ijverig speuren der recherche is het nog niet gelukt eenig spoor van dader of daders te ontdekken van den brutalen diefstal in den nacht van Za terdag 26 op Zondag 27 Februari j.l. ten nadeele van het Nieuwe Heerenlogement, Keizersgracht te Amsterdam, gepleegd. Tot, nu toe was het zelfs niet mogelijk een complete 'lijst van het gestolene saam te stellen. Behalve zilveren voorwerpen, hebben de grijpvogels blijkbaar nog verschillende an dere voorwerpen meegenomen, o.a. naar vermoed wordt een stel biljartballen. Uit alles blijkt, dat de daad is gepleegd door een persoon of personen, met den toe stand van het verkooplokaal uitstekend op de hoogte. Nekkramp. Te Delft komt een ge val voor van meningilus cerebrospinalis epidemie* Het eerste geval daar ter stede. Brand te Amsterdam. Bij de Naaml. Venn. H. C. Heybroek en Co., groot handel in verlichtings-artikelen en glaswerk, Keizersgracht 248 te Amsterdam, bespeur de de concierge gisterenavond ongeveer acht uur brandlucht. Hij waarschuwde de brandweer, die bij haar kojnst al dadelijk voor een zware taak stond. Achter perceel 248 bevindt zich namelijk het groote maga zijn, dat dwars op het gebouw, hetwelk aan de gracht uitkomt, is gebouwd. Het wordt ingesloten door huizen aan de Reestraat en Prinsengracht. Het magazijn, gevuld met verlichtingsarti kelen en glaswerk, alles verpakt in stroo, brandde flink. Weldra sloegen de vlammen uit alle vensters en het dak. Met veel en zwaar materiaal, o.a. de drijvende stoom spuit „Jan van der Heijden", werd de vuur poel aangetast. Zoowel aan de Keizersgracht als aan de Prinsengracht en Reestraat wen den tallooze slangen gelegd. Een oogenblik dreigde ook perceel 250 door het vuur aan getast te worden, doch de brandweer wist dit te voorkomen. Om kwart na negen was 'cle brandweer het vuur meester. Het vier verdiepingen hooge pakhuis was zoo goed als uitgebrand, bene vens een kamer op de eerste verdieping aan de Keizersgracht. De oorzaak van den brand is onbekend. Hij schijnt aangekomen te zijn in een pakkamer en pakhuis. Ongeveer twee jaar geleden brandde hetzelfde perceel uit. De Watersnood. Het herstellingswerk. Vanwege het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland, wordt omtrent den voort gang der werkzaamheden, welke in verband met den watersnood zijn ondernomen, het volgende medegedeeld: In den Anna Paulownapolder zijn in het gat in den Amsteldijk thans in 't geheel 9 zinkstukken aangebracht, terwijl 4 zinkstuk- ken gereed liggendaardoor is de door braak over een lengte van ruim 50 M. tot laagwater beteugeld en is verdere uitspoe ling van het gat tegengegaan. Het polderbestuur heeft besloten de reeds herhaaldelijk bezweken noodkeering langs de van Ewijcksvaart weder met kracht te doen herstellen, om zoodoende grooter vei ligheid te verkrijgen voor den Westpolder, gedurende den tijd, dat de werken aan de zwaar beschadigde zeedijken nog niet vol tooid zijn. Het werk is met het oog op eene spoedige uitvoering verdeeld over twee aan nemers, die reeds met de hun opgedragen werkzaamheden begopnen zijn. Verder wordt eetie noodvoorziening aan gebracht langs het binnentolud van den Oostdijk. De spoorbaan Alkmaar—Melder heeft aan den aanval van het water weerstand gebo den zij is door tijdelijke middelen tegen afslag voorzien, welke voorzieningen nog worden versterkt. Van de gaten in den dijk van den polder Katwoude in het kleinste tot stormvloed- hoogte aangevuld, terwijl vóór het andere ten behoeve van de te maken noodkade 14 zinkstukken zijn aangebracht, zoodat dit gat tot op eene diepte van 1 M. N. A. P. is beteugeld. De doorbraken in den Waterlandschen zeedijk zijn op één na alle omkaaddit laat ste waarvan de bodem oorspronkelijk op on geveer 8 M. N. A. P. lag, is door het aanbrengen van een twaalftal zinkstukken tot een diepte van gemiddeld 3.50 M. N. A. P. teruggebracht. Zoowel voor Katwoude als Waterland Is thans het aanvoeren van zand voor de her stelling en verzwaring der dijken over het aangelegde hulpspoor geregeld in gang. Het overstroomen van Schermerboezem uft het geïnundeerde gebied was enkele da gen na 18 Febiuari weder belet, dank zij de omstandigheid, dat de provinciale noodkee ring zich over het algemeen goed had ge houden. Het gedeelte langs de Oostzijde van het Noord-Hollandsch kanaal te Purmerend zal waarschijnlijk tegen het einde dezer week geheel hersteld en versterkt zijn. daarna kan Purmerend weder watervrij worden ge maakt. De tweede noodkeering, welke in den nacht van 17 of 18 Februari aldaar is gemaakt, is thans in meer definitieven vorm bijna gereed. De opkisting van den Zuiderdijk van den Wijden Wormer waarvan de laagste plaat sen reeds zijn verhoogd, neemt goeden voortgang. De voorziening van de spoorbaan Zaan dam—Purmerend, is door daartegen aange dreven sneeuw en ijs zeer belemmerd. In het algemeen is de voortgang dei- werkzaamheden in hooge mate afhankelijk van de weersgesteldheid en van den stand van het water. Bij het aanbrengen van zink stukken wordt behalve bij felle strooming ook nog ernstig bezwaar ondervonden bij lage waterstanden, aangezien in dat geval de zinkstukken niet vlot komen en de plaats waar gezonken moet worden met schuiten niet te bereiken is. School-en Kerknieuw». De heer dr H. C. Redeke, te Helder, Is toegelaten als privaat-docent in de hydrobiolo gie en de visscherijkunde aan de Gemeente- Univeisiteit vai\ Amsterdem. L. S. C. Het nieuwe collegium van het Leid- sche Studentencorps, is, na de gisteren genou- den assessorsverkiezing als volgt samengesteld B. Ph. baron-von Harinxma thoc Slooten, pree- sesO. Schreuder, ab-actisB. Heldring, quaes tor; A. F. graaf van Rechteren Limburg Alme- loo, assessor I, en J. H. Broers, assessor II. Maandag 13 Maart a.s. zal ds. B. de Ligt ■voor de arrondissements-rechtbank te Utrecht terechtstaan ter zake van zijn order- teekening van het dieitftweigeringsmanifest. Hilversum. Ook dit jaar zullen op de banen van de Hilversumsche Lawntennis- club aan-den Bussumer grindweg de natio nale kampioenschappen van den Ned. Lawn- tennisbond worden verspeeld en wel van 17 tot en met 23 Juli. Aan de winners zal het Nationaal Olympisch kampioenschap wor den toegekend. Stoutenburg. Zaterdag 4 Maart a.s. hoopt de wed. J. Kleinveld alhier haar TOOsten verjaardag te herdenken. Lichame lijk is het oudje nog zeer kras. N ij kerk. In den noodlottigen storm nacht van 13 op 14 Januari j.l. verdween van Melis Bast aan den dijk een schuurberg, waarin 10 koeien waren gestald, zonder eenig spoor achter te laten. Thans is be kend geworden waar het weggeslagene zich bevindt. De geheele schuurberg met de lij ken van de 10 koeien, die zich nog aan de stalrepels bevonden, is onder Kampen aan den wal gespoeld. N ij k e r k. Gisteren werd op het markt plein alhier aangevoerd ongeveer een 200 tal runderen van veehouders van Nljkerk en omgeving, die door schaarschte aan veevoe der hun vee wenschen te verkoopen aan de alhier bestaande taxatie-commissie voor uit voer naar Duitschland. (Nijk. Crt.) Reclame* pin» f 1.50 pfr anker acelfns. Examen fraaie handwerken. Bij de examens voor fraaie handwerken, op 29 Februari en 1 Maart te Utrecht ge houden, zijn o.a. geslaagd mej. E. Kuij- ters en mej. A. Stienstra, beiden leerlingen van de Amersfoortsche Industrie- en Huis houdschool. Prof. Eerdmans over „Onze Toekoms t." In eene gecombineerde vergadering van de afdeeling Amersfoort van den Ned. Prot. Bond en van die der Evangelische Maatschappij besprak prof. Eerdmans Dins dagavond (Remonstr. kerk) de vraag, hoe voor ons vrijzinnigen van diverse pluimage, de toekomst naar alle waarschijnlijkheid zol zijn. Hij begon met er op te wijzen, dat de bei de vereenigingen, welke hem hebben uitge- noodigd, een gemeenschappelijken* onder grond gemeen hebben, hoeveel verschil er verder moge zijn. De Ned. Pr. B. wil de vrije ontwikkeling van het godsdienstig leven. En de Ev. Mij. wil het protest, bewustzijn van ons volk handhaven. Beiden gaan ze uit van de onderstelling, dat een mensch om waarlijk mensch te zijn nog wat anders, nog wat meer noodig heeft dan enkel practische kennis enz., n.l. karak ter, zedelijk verantwoordelijkheidsgevoel, i. e. w. eene godsdienstige levensbeschouwing. Wanneer dit laatste zoek raakt, dan staan we Frankrijk heeft het ons hier en daar kunnen leeren bloot aan gevaar van ban deloosheid, ontwrichting van het maatschap pelijk samenleven. Het leven gaat er waar lijk niet op vooruit, als er geen. zedelijke controle meer is. Nu zijn er zooals algemeen bekend is heel wat voetangels en klemmen op het ter rein van het godsdienstige leven. Met name hebben de kerken altijd zekere neiging om het bloot uitwendige, den vorm aan te zien voor het wezen zelf. Het alleen zingen van psalmen en het niet zingen van gezangen, het spreken „Heere" en niet enkel „Heer", dat alles moet gelden vaak als 'n bijzonder kenmerk van innigheid des geloofs. Wij Nederlanders zijn groot gebracht in v r ij h e i d van denken en gelooven. Wij vinden die vrijheid vanzelf sprekend. Zulks danken we aan de hervorming en aan 't eigenaardig karakter van ons volk. Hoewel de republiek gereformeerd was, zoo was toch het wereldlijk bestuur overheerschend en zorgde voor de vrijheid der onderdanen. Wij kunnen ons moeilijk indenken, dat het eens weer anders zal zijn. En toch, we mogen wèl op onze hoede zijn. In de laatste jaren eigenlijk reeds sinds 1816 is het kerkelijke leven meer en meer losgekomen van het staatsgezag, een gevolg reeds van de Fransche revolutie. Naar spreker meent, zijn op 't oogenblik aan het departement van jus titie bekend 39 godsdienstige genootschap pen, waarmede de Staat zich dus verder niet bemoeit. Die volkomen loswording van alle staats gezag heeft intusschen bedenkelijke gevol gen gehad. Daar is opgekomen eene kerke lijke politiek, welke men vroeger niet kende, en welke niet zonder gevaar is. Op 't ge bied van 't o n d e r w ij s is zulks reeds ge bleken. Al is spreker ook niet onverdeeld ingenomen met het openbaar onderwijs, toch waardeert hij het zeer. Maar het Is eene er gernis voor de clericalen, wier kerkelijke vormen zijn vormen van een paar eeuwen geleden. Het verlangen der clericalen naar onder wijs in hun geest is ongetwijfeld te eerbie digen, in eigen kring, particulier dus. Maar de Staat heeft dat aanvankelijke, gezonde principe prijsgegeven en is begonnen met subsidies te geven aan het bijzonder onder wijs. En naar alle waarschijnlijkheid zal onze regeering op dien weg verder doorgaan en nog veel meer vrijheid toestaan aan de cle ricalen. Die onderwijs-kwestfe is trouwens nog maar een deel van 't heele programs D* in dustrie, het zakenleven in zijn geheel, ja hef ganschè publieke leven wordt langzamer hand door de clericalen geleid in eene be- paatde richting, welke beslist exclusief is. De r.-k. bevolking wordt is reeds ge- organiseerd in alle mogelijke vakvereonigin-" gen, waarvan de bedoeling alleen is nlle an dersdenkenden er uit te sluiten, dood te drukken als t kan. Met tal van voorbeelden lichtte spreker dit toe. Waarlijk, niemand kan een man als prof. Eerdmans verwijten overdrijving. Daarvoor is hij veel te nuchters veel te zakelijk. Geen enthousiast, geen pro feet, maar een rustig denker, wiens woord in slaat, juist omdat het zoo dood-nuchter is. Zoo iemand, dan heeft hij het recht om een waarschuwend geluid te doen hooren. I lij is langen tijd reeds als een wachter op Sion's muren. Mogej\ dan de vrijzinnigen, voorzoo ver zij hechten aan vrijheid van geestelijk leven en voorzoover zij voelen de verplich ting om het erf der vaderen te verdedigen gewaarschuwd zijnl Ten overvloede om alle mogelijke mis verstand uit den weg te ruimen wil ik aan dit mijn verslag nog even toevoegen, dat prof. E. niet heeft opgeruid, dat hij met woar- deering sprak van onze r.-k. medeburgers, dat hij enkel en alleen het drijven der gees telijkheid (ik meen 4000 priesters volgens den Pius-almonak van 1914) als uiterst ge vaarlijk en verderfelijk aan de kaak heeft ge steld. Moge eene mobilisatie der vrijzinnigen hiervan het gevolg zijn, en meer organisatie. Anders verlie/en we den strijd zeker en gaan we moeilijke tijden tegemoet. Hebben de clericalen gelijk, als zij strijden voor w at hun heilig is, onze plicht is het op te komen als een man voor wat ons dierbaar en on misbaar mag heeten: de vrijheid van denken en voelen, de vrijheid des gewetens. Met groote voldoening zien de besturen van beide vereenigingen terug op deze voor dracht, waarvoor prof. Eerdmans nogmaals een woord van donkl H. J. T. C a f é-C oncert Riche. In café Riche is sedert gisteren icderen avoncl van 7 A tot WA uur Symphonie- concert te geven door den heer Verhey, van het conservatorium te Berlijn, piano, den heer Wisse, le viool van het Residentie-Orchest te den Haagv den heer Swaap, van het Philharm. Orchest te Berlijn, fluitist en den heer Frelinckx, solo-cellist van de opera te Lyon. Zondags zal het concert reeds om 4 uur aanvangen. M a r i o-v e r i e n i g i n g. De Maria-vereeniging, r.-k. vróuwenver- eeniging voor drankbestrijding, heeft on langs haar 12J4~jarig bestaan herdacht in de parochie St. Franciscus Xaverius. Een feestavond werd georganiseerd voor de opvoering van het godsdienstig tooneel- spel „De H. Elisabeth van Hongarije", een tooneelwerk, geschreven in verzen van ge dragen stijl, een opvoering, die groote voor bereiding, toewijding en kunnen vraagt, om succes te geven. Het is de vereeniging werkelijk gelukt een goede uitvoering te geven, Dit valt te meer op, daar het meerendeel der dames vermoe delijk nooit hadden meegewerkt in 'n too- neelstuk van zoo'n omvang en vorm. Er moet lang zijn voorbereid, onder uitsteken de leiding. Het zeggen der verzen was bij alle meespelenden zonder uitzondering zeer goed. Eveneens verdient aankleeding van het stuk, costumes, grime en groepeering veel lof. Voor de uitbeelding der rollen dient vooral gewezen op Elisabeth, de Koningin, en op Sophie, haar schoonmoeder. Van de liederen die in den loop van dUt stuk gezongen werden, zij bijzonder vermeld het lied der Kruisknapen. Het werken met bengaalsch licht hield men bij deze uitvoering nog in eere, zeer ten nadeele van het effect, dat het wonder- tconeel, einde 2e bedrijf, zou gemaakt heb ben, wanneer dit kunstlicht ware achterwege gebleven. Het muziekcorps Caecilia, gevormd door r.-k. militairen, gaf goede, opgewekte mu ziek in de pauzes, die noodwendig wat lang moesten zijn. Leveringen garnizoen. Gedurende de maand Maart 1916 zijn de navolgende leveringen, ten behoeve van het garnizoen Amersfoort, toegewezen, tegen de daarbij vermelde prijzen aan: Firma Herschel en Vorst te Utrecht: rund- vleesch met been 0.937 per K.G.; rund- vet 0.937 per K.G. Firma Diekerhof te Amersfoort: aardappe len 4.65 per 100 K.G. Firma Nieuwenhuizen te Amersfoort: tar- westroo ƒ0.399 per K.G.; gebroken mals ƒ0.127 per K.G. De levering van haver en hooi blijft voor- loopig opgedragen aan de firma H. Gerrit sen; de prijzen zullen nader worden bekend gemaakt. Brandstoffen. Militair Hospitaal en Bere den Wapens aan J. van Ginkel voor: steen kolen 1,80 per 100 K.G.; cokes 0.89 per H.L., anthraciet 1,90 per H.L., eierko len ƒ1.49 per H.Lj turf 0.85 per 100 stuks; hout ƒ5.50 per 100 stuks en vuur makers 0.32 per 100 stuks. Infanteriekazerne aan Putman voor: steen kolen ƒ1,78 per 100 K.G., cokes 0.87, anthraciet ƒ1,88 en eierkolen ƒ1,50 alle« per H.L.; turf ƒ0.84, hout ƒ5.40 en vuur makers ƒ0.31* alles per 100 stuks. Reserve VII en VIII aan A. Bakkenes voon steenkolen 1,90 per 100 K.G.; cokes 0.96, anthraciet 2 en eierkolen 1,60, alles per H.L., turf ƒ0.85, hout 6.25 en vuurmakers ƒ0.321, alles per 100 stuks. Reserve IX aan J. *an Ginkel voor steen kolen ƒ1,90 per 100 K.G., cokes ƒ0.95, anthraciet 2.02 en eierkolen ƒ1,62, alles per H.L., turf /"0.85, hout ƒ6,20 en vuur makers f 0.32g alles per 100 stuks.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3