WIINHAHDEL J.A.SCHOTERMAN Zn. S~~y" E M I LTTIT de oorlogswinsten, in den landbt*ïfr ver- ■rorven, (waarvoor immers, daar hij buiten de bedrijfsbelasting stond, geen punt van ver gelijking met het jaar 1913 bestaat) te ont gaan, zal daarvoor een heffing per bunder iworden voorgesteld. Men hoopt voor de verschillende qualiteiten van grond, tot be paling van vaste bedragen te kunnen ko enen." De maildienst van de Zeeland. De mailboot Prins Hendrik zal, naar uit Vlissingen wordt gemeld, naar Rotterdam vertrekken om te dokken. Vermoedelijk zal deze boot ook bestemd worden om binnen kort den maildienst van de Zeeland te her vatten. Cacaoboonen. Naar wij vernemen heeft de N. O. T. be sloten, voorloopig geen consenten af te ge- yen voor den aanvoer van cacaoboonen. Reizen in België. Het keizerlijk Duitsche gezantschap te 's Gravenhage, bericht in aansluiting aan een dezer dagen in de pers gepubliceerde mede- deeling, dat in hoogste uitzonderingsgeval len, aanvragen om te mogen reizen in het etappe- en operatiegebied van België (Oost en West-Vlaanderen) onder nauwkeurige opgave door den aanvrager van naam, woon plaats, leeftijd, nationaliteiten, ten aanzien van de reis. van doel, strekking, weg en duur bij de keizerlijke consulaire ambtenaren te Amsterdam, Rotterdam, Maastricht, Vlissin gen en Temeuzen kunnen worden ingediend. Nederlandsche uitgeweke nen uit België. De commissie ter behartiging der belan gen van Nederlandsche vluchtelingen uit België deelt aan belanghebben mede, dat van af T Maart 1916 bovengenoemde commissie r ?t hare werkzaamheden heeft opgehouden. Alle Nederlandsche uitgewekenen, die in het bezit wenschen te komen van hunne achtergelaten inboedels, kunnen zich wen den tot het Koninklijk Nationaal Steunco- «nité Den Haag, waar hen op aanvrage zal worden medegedeeld aan welke voorwaarden men moet voldoen om in het bezit te komen van hun achtergelaten inboedels. Vervoer v a_n goederen naar Duitschland. De invoer van de na te noemen artikelen over de grenzen van het Duitsche rijk is verboden: sierplanten en bloemen, manda rijnen, rozijnen, ananas, gember, vanille, kaviaar, kreeften en krabben, siervederen, vogelhuiden en deelen daarvan, likeur, champagne, suikerwerk, albast en marmer en daaruit vervaardigde voorwerpen, reuk en schoonheidsmiddelen, zijden artikelen* katoenen, tule, kleederen, modewaren, an dere genaaide voorwerpen geheel of ge deeltelijk van zijde gemaakt, dergelijke uit andere goederen dan zijde gesppnnen, wan neer zij uit kanten of borduursels bestaan, kunstbloemen "en deelen daarvan, schoe nen uit gesponnen goed, geheel of gedeel telijk van zijde, menschenhaar en daarvan' vervaardigde artikelen, waaiers, hoeden, mutsen, hoedenvormen uit vilt, handschoe nen, geheel of gedeeltelijk van leder, pel terijen, opgezette dieren en deelen daarvan, buitenlandsche post- en weldadigheidsze gels, schilderijen, edelgesteenten, beelden, vervaardigd uit alle soorten steen, luxe voorwerpen van steen, goud- en zilverwaar den, fijne ijzerwaren en kunstsmeedwerk, stalen schrijfpennen, voorwerpen uit on edele metalen, machinerieën, werktuigen en deelen daarvan, weefstoelen, muziekin strumenten, kinderspeelgoed. De douanen zijn bevoegd afwijking van bet gestelde verbod toe te laten ten op zichte van artikelen, die tot veredeling, ver betering of als terugzending 21'jn te be schouwen. AJs de waarde der in te voeren zending 50 Mark niet te boven gaat, zijn de Haupt- zollamter resp. de door deze aan te wijzen Zollëmter, als de waarde der zending 500 Mark niet te boven gaat, zijn de Zolldirec- tionsbehörden gemachtigd, in gevallen, waarin geen twijfel mogelijk is, uitzonderin gen op de invoerverbodsbepalingen toe te laten. Deze bekendmaking treedt dadelijk in werking. De Hauptzollamter zijn gemach tigd den invoer van bovenstaande artikelen toe te laten, indien het bewijs geleverd wordt, dat de goederen bij het in werking treden dezer bekendmaking reeds betaald uraren. Smokkelarij op groot e schaal. Het gerechtshof te Arnhem heeft Donder dag uitspraak gedaan in de zaak tegen J. D., kapitein van de Helvetia X, en J. de G., kapitein van de Saxonia, die terecht hadden gestaan wegens een poging tot verboden uitvoer van 718 vaten lijnolie en 600.000 K.G. margarine, ter waarde van 200,000. Terwijl de rechtbank te Arnhem hen had vrijgesproken, veroordeelde het Hof hen met vernietiging van dat vonnis tot 6 weken ge vangenisstraf, «net verbeurdverklaring van de lijnolie. Bestrijding van den smokkel* handel* Vanwege hel algemeen hoofdkwartier wordt het onderstaande medegedeeld omtrent de «Taalregelen, die tot heden zijn genomen, tot bestrijding vasi den smokkelhandel. Zooals men v eet, werd bij de wet van 3 Aug. 1914 de-Kroon gemachtigd, den uitvoer van bepaalde goederen te verbiedeo. Op grond van deze wet is thans bii ongeveer 180 KoninkJ. besl. de uitvoer van een zeer groot aantal artikelen verboden, terwijl nog telkens besluiten omtrent nieuwe uitvoerverboden in Staatscourant en Staatsblad verschijnen naar mate de nationale belangen cischen, dat uitvoer van bepaalde goederen niet verder moet wor den vergund, hetrif dan, dat het surplus van de eigen productie is uitgevoerdhetzij dat het vaal om goederen, waarvan de aanvulling ten behoeve van de nationale behoeften over zee moet geschieden en deze aanvulling, wanneer verdere uitvoer werd toegelaten, niet meer ge waarborgd zoude zijn. Het is mede bekend dat, waar het gaat om het maken van groote winsten, ook Nederland geen uitzondering vormt op den regel, dat steeds personen worden gevonden, die gaarne de be langen der gemeenschap aan hun persoonlijk belang opofferen. Uit den aard der zaak was van den aanvang ai het tegengaan van den smokkelhandel eene taak rustende op de fiscale ambtenaren. Het bleek echter spoedig dat' hij de grooie uitgestrektheid der landgrenzen, de grenscom- miezen zonder hulp niet bij machte waren den verboden uitvoer over de grenzen afdoende te beletten Van militaire zijde werd daarom in den vorm van wachten, posten en patrouilles hulp gebracht. -Er bleek echter meer, n.l. dat nimmer een troep er macht beschikbaar zou zijn, groot genoeg om de grenzen zoodanig te bewa ken, dat het over de grenzen brengen van ten uitvoer verboden goftdeien afdoende kon wor den belet. De wet van 3 Aug. 1914 toch bevat geen beperkende bepalingen aangauade het ver voer, evenmin aangaande het opslaan van smok kelwaar nabij de grenzen. Teneinde deze mogelijkheid in het leven te roepen en dus de smokkelwaar reeds onder controle te kunnen brengen, vóórdat uitvoer of poging daartoe kan worden geconstateerd, werd eene stiook van het grensgebied in staat van beleg verklaard (K.' B. van 25 Sept. 1914). De breedte van deze strook was langs de Oost grens op de meeste plaatsen ongeveer een uur gaans. Door het militair gezag werden thans in dit in staat van beleg, verklaarde gebied bij ver ordening verschillende beperkende regelingen aangaande vervoer en opslag van goederen, wel ker uitvoer verboden was, getroffen. Een der voornaamste regelingen was, dat ver voer en opslag van ten uitvoer verboden goe deren niet mocht geschieden zonde; goedkeu ring van het militair gezag. Een bezwaar, dat zich op den duur voordeed (dit bezwaar is thans ondervangen door de wntvon 31 December 1915) is, dat waar de bij de wet van 3 Augustsu 1914 strafbaar gestelde feiten misdrijven zijn en het in strijd met de bepalingén dier wet vervoerde goed kan wor den verbeurd verklaard, het handelen in strijd mei een verordening van het militair gezag een overtreding is, waarop een geldboete of hechte nis is gesteld. Gelet op de groote winsten, die kunnen worden behaald, is ook door dergelijko verordeningen de smokkelarij niet geheel te on derdrukken en was men verplicht het uitvaardi gen van verordeningen aan te vullen met ander» meatregelen? zooals het uitwijzen van smokke laars of van hen die zich van de smokkelaars bedienen (de groot-smokkelaars), verder *het verbieden van het verkeer in een bepaa&e strook langs de grens e. d. Bovendien bleek op den duur dat de in staat van beleg verklaarde strook niet overal breed genoeg was, waarop toen de in staat van be leg verklaarde strook werd verbreed, waar dat noodig was. Op deze wijze is men er in geslaagd, den toe stand te beheerschcn en kan worden gezegd, dat voor het tegenwoordige binnen de grenzen van het mogelijke aon de smokkelarij paal en perk wordt gesteld Daarmede wil niet gezegd zijn* dat het nimmer voorkomt, dat eenig ten uitvoer verboden goed over de grens wordt ge bracht; een dergelijke eisch kan niet worden gesteld, omdat doaioan practisch niet is te vol de»^ noch hier noch in eenig ander land. Om een denkbeeld tegeven van de werldng der maatregelen tegen den smokkelhandel diene het volgende Gedurende het jaar 1915 warden opgemaakt 3C,679 processen-verbaal wegens smokkelarij of wegens overtreding van verordeningen ter beteugeling van dien smokkelhandel. Van deze 36,679 processenverbaal werden op gemaakt 10,851 door kommiezen, 4929 door personeel der Kon. Maréchaussee, 19,479 door militairen, 613 door de politie en 807 door mi litairen en anderen, in onderlinge samenwer king gedurende het tijdvak van 1—15 Jan. 1916 zijtv deze aantallen resp. 1727 (totaal) 580, 19-1. 794, 71 en 88. In 1915 werd, in verband met den smokkel handel, aan 1297 personen het verder verblijf in het in staat van beleg verklaard gebied ont zegd. Zooals reeds werd opgemerkt, fs de hoofd zaak der bestrijding van den smokkelhandel on der de tegenwoordige omstandigheden daarin gelegen, dat het brengen van de ten uitvoer verboden dieren, levensmiddelen e. d. in de grensstrook wordt belet of, voor zoover het wordt toegelaten, onder nauwlettende controle van het militair gezag wordt gehouden. Op deze wijze werd de invoer van groote hoeveelheden ten uitvoer verboden dieren en goederen in het in staat van beleg verklaarde gebied belet of wel werd hetgeen voor de plaat selijke behoeften te veel aanwezig was, uit dit gebied weggevoerd. Ondanks deze maatregelen kan niet steeds worden belet dat nog hoeveelheden aan de con ti ole ontsnappen, vearmede echter niet wil ge zegd zijn, dat het dan ock gehikt, deze hoeveel heden over de grenzen te brengen; bij de po gingen, daartoe in het werk gesteld, vallen zij in den regel in handen van het personeel, met de rechtstreeksche bewaking der grens belast. Zoo werden gedurende het tijdvak van 1 Ja nuari—15 November 1915 aangehaald 774 paar den, 53 stuks rundvee, 49 schapen, 20 varkens en 295 kippen; In het gezagsgebied van den commandant van het veldleger werden o.a. aan gehaald 1942 L. benzine, 20000 L. lakvernis, 13670 K. G. 4- 17 pak leder, 125,844 L. petro leum, 21,287 K.G. witte en roode kool, 23,772 K.G. zaden, enz. In het gezagsgebied van den territoriolen bevelhebber in Overijssel, enz. o.m. 65.827 K.G. aardappelen, 22.567 K.G. marga rine, 6064 L. machineolie, 365.620 L. x 2194 va ten verschillende oliën, 22.072 K.G. eetbare vet ten, 6504 kilogram vleesch en worst, enz.in het gezagsgebied van den commandant in Zee- lend o.m. 25.174 Kg. granen, 25.925 Kg. peul vruchten, 25,101 K.G. producten van granen (meel, bloem, e. d.), 10.180 Kg. steenkolen, enz. enz. Het ligt voor de hand, dat gevallen, waarnij tegen smokkelaars, dic,fndanks herhaalde aan roepen van posten, patrouilles en kommiezen, hun misdadig opzet niet lieten varen, gewa penderhand is moeten worden opgetreden, niet uitgesloten zijn, hoezeer de noodzakelijkheid van een dergelijk optreden dan ook te betreu ren is. Zoo bedraagt het aantal personen, die in 1915 door de militairen bij de uitoefening van hunnen bewakingsdienst werden aangescho ten en dientengevolge gedood of gewond 62. Zoodra de regelingen, gegrond op de wet van 31 Deecmber 1915 in werking treden, zal in het gebied, gelegen tusschen de zoogenaamie eerste linie en de rijksgrens (eene strook van eene gemiddelde breedte van ongeveer een uur gaans) met meer kracht kunnen worden opge treden tegen vervoer van een opslag van smok kelwaar, daar ook de feiten strafbaar volgens de bepalingen dezer wet, als misdnjven worden beschouwd, deze feiten met zwaarder straffen worden bedreigd, dan in de verordeningen van het militair gezag het geval is en bovendien het wegens overtreding van de bepalingen dezer wet in beslag genomen goed kan worden ver beurd verklaard. De volkshuisvesting te Am sterdam. Wethouder Wibaut heeft om trent de plannen voor de verbetering der volkshuisvesting te Amsterdam aan „Het Volk" medegedeeld, dat voor behandeling gereed is een plan tot de stichting van een complex van 500 5 600 woningen-met-bij drage in de Buiksloterham. Het ontwerp is van den architect Van der Pek. De bedoeling is hier „laag-bouw" te maken, n.l. huizen met slechts één verdie ping er op. Het zal ook niet een aanéénge sloten blok worden. De woningen worden verdeeld over een aantal kleinere blokken, door plantsoentjes en grasveldjes omgeven. De plannen voor een tweede complex van een gelijk aantal woningen is in vergevor derden staat van voorbereiding. Het zal ge bouwd worden in de Spaarndammerbuurt, naar een ontwerp van den architect De Ba zel. Hierbij is gedacht aan stedelijken bouw, één blok tot de gewone hoogte opgetrokken. Binnen een paar maanden zullen de desbe treffende voordrachten bij den Raad worden ingezonden, zoodat in den loop van den zomer met den bouw kan worden begonnen. Huisvlijtbeoefening in Le ger en bij de Marine. Het Centr. Bu reau v. d. Volksbond tegen drankmisbruik meldt het volgende Het verheugt ons op te kunnen merken, met hoeveel ernst door de Ministers zoo wel van Oorlog als van Marine de huis vlijtbeoefening in het Leger en bij de Ma rine worden bevorderd. Door de „Centrale Commissie voor ont wikkeling en ontspanning der. gemobili seerde troepen", welke reeds zoo veel heeft gedaan tot vergrooting van de wilskracht en van het weerstandsvermogen van de mi litairen, is den laatsten tijd ook de bevorde ring der Huisvlijt ter .hand genomen. Door de commissie werden reeds meer dan 2000 Huisvlijtkaarfer. van den Volksbond ver spreid onder de militairen. En dat deze ver spreiding de gewenschte vrucht heeft ge dragen, openbaart zich allerwege en vooral op zoovele kleine posten aan de grenzen, waar de militairen wat hun ontspanning be treft vrij wel uitsluitend op zlchzelven zijn aangewezen. En verblijdend is ook, wat wij bij de Ma rine zien. Het is bekend, welk een groot voorstander de Huisvlijt vindt bij den Mi nister Rambonnet. Reeds voor dat deze als hoofd van het Marine-Departement optrad, toen hij commandant was van Hr. Ms. „Evertsen", bevorderde hij, door de ver schaffing van grondstoffen en gereedschap pen aan de bemanning, de liefhebberij voor de Huisvlijt. Bij de Marine is sedert het voorjaar van 1914 de Huisvlijtbeoefening prachtig georganiseerd. De Marine heeft thans een eigen „Opleidingschool voor Huisvlijt-instructeurs" en een „CentTaal Magazijn voor de Huisvlijt" (grondstoffen en leermiddelen). Tot hoofdleider der Huis vlijt werd benoemd de heer H. Tuin, leer- aar M. O. te Amsterdam, een man, die, in 't bezit van de beide Hollandsche diploma's voor Handenarbeid, voor den Paedag. Han denarbeid dé lessen heeft gevolgd te Naës in Zweden en in allerlei opzichten voor de hier bedoelde taak als aangewezen is. Op de meeste Oorlogschepen wordt des avonds van 5 tot 7 uur, onder leiding van Onderofficieren, die daarvoor een cursus aan de Opleidingschool te Willemsoord ge volgd hebben, met zeer veel lust gewerkt. Ook werden niet vergeten de Noordzee- eilanden, *waar in dezen tijd marine-posten geplaatst zijn. Hetmidde n-D amterrein. Aan gezien de combinatie, die het erfpachtsrecht van het midden-Damterrein te Amsterdam heeft, in gebreke is gebleven aan de hypo theekhoudster, de Vaderlandsche -Hypo theekbank, de verschuldigde- rente te vol doen, is thans, volgens het Hbl., definitief bepaald, dat de executie van dit recht mèt hetgeen reeds in den grond verricht is den 25sten April zal plaats hebben bij opbod en 1 Mei d. a. v. bij afslag. Niet gegund. Zooals gemeld werd zijn de in veiling gebrachte gebouwen en terreinen der voormalige suikerfabriek De Klingelbeek te Arnhem afgemijnd op 41,250. Naar wij vernemen is een en an der niet gegund. Hbld. Wat een kwakzalver een zieke in de maag stopt. De Gezond heidscommissie, gezeteld te Wijk-bij-Duur- stede, deelt in haar verslag over 1915 mede, dat zij aan het Centraal Laboratorium heeft laten onderzoeken eenige medicijnen, af komstig van een kwakzalver te Oegstgeest, welke medicijnen gedeelteiijlc waren gebruikt door een ingezetene van de gemeente Jaars veld, die na het gebruik daarvan ernstig on gesteld was geworden. Het onderzoek had het volgende resultaat opgeleverd: Nr. 1: een heldere vloeistof: petroleum. Nr. 2: capsules met een mengsel van pe troleum en beukenteer. Nr. 3; een bruine, troebele vloeistof, be vattende anijs- en venkelolie, gom, schim meldraden, sporen, sennaharen en deelen van kaneelbast. Het dienstwelgerings-manifeet. De rechtbank te 's-Gravenhage veroor deelde C. J. B., kantoorbediende, J. Ch. L. T., huisvrouw van H. A. K. zonder beroep, S. C., fotograaf, J. W. M., kantoorbediende en C. B., boekbinden, allen wonende te 's-Gravenhage, ter zake van het deelnemen als oprichters aan een verboden vereeniging in casu de 'vereeniging „Dienstweigering", ieder tot 2 maanden gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was voor ieder 1 maand gevangenisstraf. Het O. M. bij het gerechtshof te Leeu warden heeft tegen ds. J. Sevenster, uit Beetgum, wegens opruiing en verspreiding, 2 maanden en tegen ds. De Baan, te Oen- kerk, en ds. Van Dobben, te Pietersbierum, wegens opruiing ieder 1 maand gevangenis straf geëischt. De behandeling van de zaak tegen ds. Bahler en Hugenholtz werd uitgesteld tot 23 dezer wegens afwezigheid van een opgeroe pen getuige. Tegen ds. Leendertz is gevorderd 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen, Hulp bij desertie. De recht bank te 's-Gravenhage, uitspraak doende in de zaak tegen Sa. Ja. K., gescheiden vrouw van J. D. A., wonende te 's-Gravenhage, die terecht heeft gestaan ter zake van het een militair behulpzaam zijn bij desertie uit het militair "hospitaal te Utrecht en het verber gen van dien militair in haar woning en in die van een ander te 's-Gravenhage, sprak bekl. vrij van het primair ten laste gelegde als zijnde de desertie van den militair reeds voltooid op het oogenblik dat bekl. dezen in haar auto opnam en met hem van Utrecht naar den Haag reed. Ter zake van het ver bergen van den deserteur veroordeelde de rechtbank haar tot 50.— boete of 25 da gen hechtenis. De eisch luidde voor belde feiten schuldig verklaring en veroordeeling tot 1 week ge vangenisstraf. Verboden uitvoer. Voor de rechtbank te Den Haag en tegen den dro gist E. M. B. aldaar, die getracht had twee kistjes ricinusolie over de grenzen te ver zenden, onder opgave als „witte Haarlem merolie", ƒ60 boete subs. 20 dagen hech tenis geëischt. Heling van r ij wielen. In de Amsterdamsche rechtzaal stonden gisteren langs de wanden niet minder dan 27 rijwie len opgesteld, welke waren gevonden onder berusting van den 26-jarigen B. A. D., die er een gewoonte van zou hebben gemaakt, rijwielen te koopen, van welke hij wist, dat zij van diefstal, althans van misdrijf, afkom stig waren. De man had zich wegens heling voor de vijfde kamer der rechtbank te verantwoor den. Bekl., een recidivist, die thans in voor- loopige hechtenis is, heeft de ten laste ge legde misdrijven gepleegd in de maanden October en November. Geëischt werd twee en half jaar gevange nisstraf. De Inbraak te Zaandam. Door de Zaandamsche politie zijn in verband met de Zondagavond aldaar gepleegde in braak aangehouden twee mannen, onder scheidenlijk 19 en 21 jaar oud, beiden aldaar woonachtig. Inbraak in het Delftsche postkantoor Men seint ons uit Delft: Toen de kantoorknecht van het postkan toor hedennacht te 3 uur voor den vroeg dienst op het kantoor kwam, werd hij over vallen door drie mannen, die hem met den dood bedreigden. De inbrekers hebben de brandkast in de directeurskamer geforceerd en daaruit een bedrag van 1500 ontvreemd. De kluis kon den zij niet open krijgen. Serie inbraken. Te Druten is gisterennacht ingebroken op vijf plaatsen, waarvan twee fabriekskantoren waren en een stoombootsteiger. Ook bij een winkelier, waar de daders een mes hebben achtergela ten, dat in een schotel met boter stak. Daar hebben ze de geldlade gelicht. Zij waren zoo precies bekend met de inwendige ge steldheid der huizen, dat het niet anders kan of een Drutenaar moet hen ingelicht hebben of medeplichtig zijn. De nachtwachten meenen vijf verdachte personen te hebben gezien, die in de rich ting Tiel zijn vertrokken. Ruim 200 wordt vermist. Het eigenaardige is, dat in de laatste 3 weken op tientallen plaatsen in Druten zink van de huizen is gestolen, zonder dat men de daders heeft ontdekt. Plunderaars. De havenpolitie te Amsterdam heeft op het IJ een vlet met vijf personen aangehouden, die diefstallen hadden gepleegd in het overstroomde ge bied. De brand aan de Keizers gracht Omtrent de vermoedelijke oor zaak van den brand in het perceel der N. V. Heybroek, op den Keizersgracht te Am sterdam, wordt gemeld dat reeds om half zeven de concierge gewaarschuwd werd dat eenig stroo in het portaal in brand ge raakt was. De man, een oud-brandwacht van het Haagsche corps ,bluschte het brandje. Zooals later bleek, echter niet voldoende, zoodat het vuur opnieuw om zich heen greep, met het bekende noodlottige gevolg. De Watersnood. De waterstand. De waterstand In den Schermerboezem was gisterenmiddag 33 c.M. beneden A. P., en in Waterland 12 c.M. beneden A. P. hetgeen een gunstige stand kan heetea Werkstaking. Het werkvolg aait de kistdammen larga den Pumiersteenweg heeft het werk gestaakt, omdat de arbeider* bij een enderen aannemer 40 cents per uutl verdieenn en de hunne maar 30 cent ga!. Zijn aanbod om het loon op 35 cent te bren- gen werd afgeslagen. Gisterenmiddag is een derde deel van dg stakers weer aan den kistdam langs den Puiy mersteenweg aan het werk gegaan. De werk* lieden die weer aangenomen zijn, zijn allen beroepsgrondwerkers, die nu 40 cent per uur zullen verdienen. Alle timmerlieden en niet- beroepsgrondwerkers rijn ontslagen. De aan* nemers der andere kistdammen hebben be sloten geen stakers aan te nemen. Uitvoer van geslachte schapen. Op het Woogplein te Alkmaar waren Woensdag ongeveer duizend schapen, aan gevoerd door eigenaren uit het overstroom de gebied uit den omtrek van Amsterdam. De regeering had de Hollandsche MnaN schappij van Landbouw gemachtigd, om di1 vee geslacht te mogen uitvoeren. De heer P. Oly, uit 's Gravenhage, secre taris van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, nam de schapen tegen getaxeer de waarde in ontvangst, nadat hij zich vooral had overtuigd, dat deze schapen uit het over gestroomde gebied afkomstig waren. De hee- ren Van Zwanenberg uit Oss, hebben zich voor dit doel belangloos tot den verkoop in het buitenland Beschikbaar gesteld. Indien later mocht blijken, dot de op brengst er van hooger is, dan de getaxeerde waarde, zal dit meerdere door de Holl. Mij. van Landbouw ponds-pondsgewijze aan de eigenaars nog worden uitgekeerd. School- en Kerknieuw». Hooglccraar Doopsgezinde Sociëteit. Het bureel van het bestuur der A. D. S. heeft bepaald, dot de buitengewone ver gadering van bestuurders ter benoeming in dien daartoe besloten wordt von eon nieu wen hoogleeroor in de plaats van prof. De Bussy, die aan het einde van dezen cursus we gens 70-jorigen leefti'd aftreedt, zal plaats heb« ben 00 Dinsda«r 1* Maart o.s Reclames per anker f 34. per flesch 0.86 pin* I ».."50 per >»«*<er ncelfnn. Ulrechtscliestfaat H. Tclef. M5. Kunst en Wetenschap Mevrouw Esther de BoerVan Rijk heeft aan het Hbld. medegedeeld, dat zij het voh gend seizoen niet meer deel uitmaken zal van de „Toon eel vereeniging", directie Her* man Heijermans. De voornaamste reden van haar heengaan is, dat zij zoo lang als de nieuwe combinatie bestaat, geen enkele nieuwe rol van beteekenis heeft kunnen spelen. Bovendien heeft zij grieven met be trekking tot de bezetting der rollen in stuk ken als „Ghetto" en „Op hoop van zegen", De meer onmiddellijke aanleiding tot haar besluit is gelegen in de wijze waarop mevr. De Boer haar jubileum heeft moeten vieren. De heer Heijermans had haar een nieuw stuk beloofd, getiteld „Tante Eva", dat ech ter niet gereed kwam. Zij wenschte toen geen te nemen met een herhaling van „Op hoop van zegen", en koos het stuk van haar collega Van Hoven, dat gisterenavond ii vertoond. Van directiezijde verneemt het Hbld., daf officieel nog geen besprekingen over ,1 dan niet contractverlenging zijn gevoerd. Carmen Sylva. t Koningin Pauline Ottilie Louise van Roe» menië is niet méér. Onverwacht komt het overlijden niet de- zer hoogstaande vrouw, meer bekend onder haar schrijfstersnaam, die Koningin wist te zijn ook in hoogeren zin door den adel van haar vrouw-zijn, die waarlijk landsvrouwe en moeder van haar volk leek. En dit, niettegenstaande zij van oorsprong vreemdelinge in Roemenië was. Wij Neder landers hebben dubbel aanleiding, haar dankbaar en genegen te herdenken. Doch- ter van Herman, prins van Wied en Marie, prinses van Nassau, heeft rij de banden met het land, waaruit haar moeder stamde, nooit verbroken. Zij las het Nederlandsch, stelde metterdaad belang in het werk van Neder» landsche voordragers, als Albert Vogel en Pisuisse, en vooral, naar bekend Is, rij heeft ons land herhaaldelijk bezocht. Domburg met name bewaart aan dien tijd blijvende herinneringen, niet alleen van fdeëelen aard. De thans ontslapene werd 29 December 1843 te Neuwied geboren. In 1869 huwde zij met wie later Koning Karei van Roe- menië werd. In 1870 werd hun een dochter geboren, die echter in 1874 overfeed. Dft was het groote leed in Carmen Sylva's Ie- ven. Haar echt bleef verder kinderloos. Bn wie de weldadige warmte willen verklaren die uitging van deze waarlijk vorstelijke ven schijning met het edel besneden gelaat, om, lijst door het eerwaardig wit des ouden doms, zij zullen de oorzaak daarvan groot tendeels vinden In de wieedheld van dien slag, het blij en kort bezit en daarna de du. rende leegte. Dit gemis en de onmogelijk heid, haar moederliefde te verwezenlijken, zullen der vorstin dubbele aanleiding zijn geweest, die sluimerende schatten elders Om te zetten. Gedurende de oorlogen van 1877 en '78 nam zij de verpleging der ga. wonden geestdriftig ter hand. Ook aan hef onderwijs paf zij haar zorg. Na dien begint haar schrijfsters loopbaan. Ziedaar een nieuwe afleiding voor haar

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3